Imbros

Jeśli chcesz uniknąć tłumu wycieczek zorganizowanych, a mimo wszystko masz ochotę zwiedzić jeden z licznych wąwozów na Krecie, to wycieczka do wąwozu Imbros (Φαράγγι Ίμπρου) może być niezłą alternatywą dla wyjazdu do Samarii. Całkowita długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów, w czasie których pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m. Zorganizowanie wyjazdu do wąwozu nie jest zbyt trudne ani nie wymaga zbyt skomplikowanego planowania. Jeśli dysponujesz wypożyczonym samochodem to na pewno możesz zrezygnować z wykupywania wycieczki sprzedawanej przez lokalne biura podróży.

Wejście do wąwozu znajduje się niedaleko miejscowości Imbros. Spory drewniany szyld wyraźnie wskazuje kierunek, w którym trzeba się udać. Początek szlaku stanowi stroma ścieżka, która dochodzi do niewielkiego kamiennego budynku, gdzie sprzedawane są bilety uprawniające do wejścia (koszt 2€ - stan na 2014 rok). Obowiązujący system biletów jest rozwiązany w podobny sposób jak w wąwozie Samaria. Druczek biletu składa się z trzech części. Pierwsza z nich oddzierana jest przy wejściu do wąwozu, druga przy wyjściu, a pozostała część stanowi Waszą pamiątkę z wycieczki.


Imbros - ludzie na szlaku


Dalsza część szlaku wiodąca przez wąwóz Imbros jest stosunkowo łatwa. Mimo że trasa nie jest wymagająca to jednak należy pamiętać o zabraniu odpowiedniego zapasu wody oraz założeniu odpowiedniego obuwia. Szlak w wielu miejscach pokryty jest ostrymi kamieniami, więc trekkingowe sandały to naprawdę minimum. Oczywiście na szlaku można spotkać osoby, które wybiorą się w to miejsce w klapeczkach lub lekkich sandałkach, ale takie przypadki to przykłady skrajnego lekceważenia własnego bezpieczeństwa. Osobiście polecamy obuwie z zakrytymi palcami, dobrze sprawdzą się sportowe buty z mocna podeszwą lub jeszcze lepiej buty podejściowe.


Pokonując kolejne kilometry wyraźnie widać, że ściany wąwozu zbliżają się do siebie. W dwóch kulminacyjnych miejscach tworzą one wąskie przejścia, których szerokość oscyluje w okolicy 2 metrów. Najwęższy przesmyk, który jest oznaczony drewnianą tabliczką, ma szerokość niewiele przekraczającą półtora metra. To najbardziej spektakularne miejsca, w których turyści bardzo chętnie wykonują sobie zdjęcia.

Nawet w upalne dni piesza wycieczka przez ten wąwóz nie powinna być zbytnio męcząca, gdyż większa część szlaku wiedzie zacienionymi miejscami. Dokuczliwy może być ostatni etap, który prowadzi zdecydowanie bardziej rozległą częścią wąwozu nie dającą żadnej ochrony przed promieniami słonecznymi.

Imbros - ostatni etap szlaku

Logistyka, czyli przeszedłem wąwóz i co dalej

Niektóre osoby wycieczkę przez wąwóz Imbros traktują jako przejście w obie strony. Jest to oczywiście dużo bardziej męczące, jednak w takim przypadku odpada problem powrotu do samochodu pozostawionego przy wejściu.

Kolejną metodą jest pozostawienie samochodu na parkingu przy tawernie znajdującej się na początku szlaku, a następnie przejście wąwozu aż za punkt kasowy, gdzie przy niewielkiej tawernie na schodzących turystów czeka pickup pełniący rolę taksówki odwożącej ludzi na górę wąwozu Imbros.

Imbros - dojazd pickupem

My wybraliśmy jeszcze inną metodę. Zostawiliśmy nasz samochód przy tawernie znajdującej się na końcu wąwozu, tuż za wioską Komitades. Następnie wsiedliśmy na pakę taxi-pickupa i  po kilkunastominutowej jeździe, która sama w sobie jest nie lada atrakcją, wyjechaliśmy na górę wąwozu. W tym miejscu wysiedliśmy i rozpoczęliśmy zejście w dół wąwozu Imbros.

W obu przypadkach koszt taxi-pickupa to około 20€ za przejazd. Kwota ta jest dzielona przez liczbę zabranych osób, więc jeśli poczekacie na kogoś kto również będzie chciał przejść szlak to jednostkowy koszt dojazdu będzie mniejszy.

Dobre rady

O założeniu odpowiedniego obuwia pisaliśmy Wam już wcześniej. Wymagane jest również zabranie odpowiedniej ilości wody, która wystarczy Wam na przejście całego wąwozu. Naszym zdaniem jeśli będziecie pokonywać Imbros w dół, 1-1,5 litra płynów na osobę powinna być ilością wystarczającą. Warto również zabrać ze sobą odpowiednie nakrycie głowy, a także okulary przeciwsłoneczne.

Historia

Pokonując szlak prowadzący dnem wąwozu Imbros w kilku miejscach na pewno dostrzeżecie  pozostałości "oślej" drogi, która w dawnych czasach stanowiła jedną z głównych dróg łączących Sfakię z innymi rejonami Krety. Fragmenty tego kamiennego traktu dają pojęcie o tym jak bardzo w przeszłości był to izolowany teren. Po wycieczce przez wąwóz Imbros nie powinno Was dziwić, że nawet w okresach, gdy Kreta znajdowała się pod panowaniem kolejnych okupantów Sfakia cieszyła się dużo większą swobodą i niezależnością niż rejon północnego wybrzeża. Brak wygodnych dróg sprawiał, że region ten stanowił idealne schronienie dla rebeliantów oraz osób żyjących poza prawem.

Wąwóz Imbros zapisał się również na kartach historii II Wojny Światowej. Pod koniec maja 1941 roku po przegranej bitwie o Kretę szlak przez ten wąwóz stanowił jedną z głównych dróg ewakuacji wojsk alianckich. Pokonało go około 20 tysięcy żołnierzy, a ponad połowa z nich została zaokrętowana na statkach, które przypływały do portu w Chora Sfakion. Dziś w miejscowości tej znajduje się pomnik upamiętniający te wydarzenia.

Imbros

Jak dojechać

Zdecydowana większość turystów udających się do wąwozu Imbros przyjeżdża od strony północnego wybrzeża Krety. Najbardziej dogodny dojazd możliwy jest za pośrednictwem drogi, która łączy się z Nową Drogą Narodową na wysokości miasteczka Vryses znajdującego się mniej więcej w połowie drogi między Chanią a Rethymnonem.

Sama droga poprowadzona przez wąwóz Imbros jest również godna uwagi. W kilku miejscach nowe odcinki trasy zostały poprowadzone przez krótkie tunele wydrążone w górskim zboczu. Ostatni odcinek drogi to malownicze serpentyny, które powoli obniżają się w kierunku Morza Libijskiego.

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Falasarna
Falasarna

Falasarna

W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.

X
więcej
Elafonisi
Elafonisi

Elafonisi

Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chania - Xania
Chania - Xania

Chania - Xania

Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.

X
więcej
Aptera
Aptera

Aptera

Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.

X
więcej
Aradena
Aradena

Aradena

Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.

X
więcej
Frangokastello
Frangokastello

Frangokastello

Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Płaskowyż Omalos
Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.

X
więcej
Kournas
Kournas

Kournas

Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów

X
więcej
Xyloskalo
Xyloskalo

Xyloskalo

Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.

X
więcej
Sfakia
Sfakia

Sfakia

Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chora Sfakion
Chora Sfakion

Chora Sfakion

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia

X
więcej
Loutro
Loutro

Loutro

Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.

X
więcej
Stavros
Stavros

Stavros

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

X
więcej
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.

X
więcej
Laguna Balos
Laguna Balos

Laguna Balos

Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.

X
więcej
Moni Katholiko
Moni Katholiko

Moni Katholiko

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.

X
więcej
Monastyr Agia Triada
Monastyr Agia Triada

Monastyr Agia Triada

Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Klasztor Gouverneto
Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.

X
więcej
Imbros
Imbros

Imbros

Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.

X
więcej
Agia Roumeli
Agia Roumeli

Agia Roumeli

Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.

X
więcej
Souda
Souda

Souda

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.

X
więcej
Paleochora
Paleochora

Paleochora

Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą

X
więcej
Lissos
Lissos

Lissos

Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Samaria
Samaria

Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.

X
więcej
Glyka Nera
Glyka Nera

Glyka Nera

Glyka Nera to jedna z bardziej spektakularnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Sougia
Sougia

Sougia

Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety.

X
więcej
Falasarna (wykopaliska)
Falasarna (wykopaliska)

Falasarna (wykopaliska)

Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.

X
więcej
Krios
Krios

Krios

Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża

X
więcej
Agia Sofia
Agia Sofia

Agia Sofia

Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia

X
więcej
Milia
Milia

Milia

Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.

X
więcej
Potamida
Potamida

Potamida

Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)

X
więcej
Grammeno
Grammeno

Grammeno

Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.

X
więcej
Samaria - samodzielna wycieczka
Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.

X
więcej
Platanias
niemieckie tunele
Platanias<br/>niemieckie tunele

Platanias
niemieckie tunele

Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.

X
więcej
Polirynia
Polirynia

Polirynia

Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.

X
więcej
Agios Georgios
Agios Georgios

Agios Georgios

Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.

X
więcej
Agia Irini
Agia Irini

Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.

X
więcej
Gramvousa
Gramvousa

Gramvousa

Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.

X
więcej
Twierdza
Twierdza

Twierdza

Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.

X
więcej
Ag. Pavlos
Ag. Pavlos

Ag. Pavlos

Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.

X
więcej
Kedrodasos
Kedrodasos

Kedrodasos

Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy

X
więcej
Seitan Limania
Seitan Limania

Seitan Limania

Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.

X
więcej
Aspri Limni
Aspri Limni

Aspri Limni

Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.36
Liczba ocen: 7
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.36 na 5 (0) liczba ocen 7
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Wesley
2016-08-09 12:55:49

Wąwóz jak z bajki

Faktycznie wąwóz Imbros wywarł na nas ogromne wrażenia, które na długo zostaną w naszej pamięci! Kojarzył mi się z wąwozem Wadi Rum z Jordanii, tylko kolorystyka inna. Bardzo dziękujemy za rady z taxi pickupem, były nie ocenione. Wąwóz wydawał się jedynie nasz i okolicznych kóz (mimo iż była to połowa lipca), gdyż po drodze minęliśmy bodaj tylko 3 osoby i chyba z 10 niezwykle sympatycznych pozujących do zdjęć kóz!

Sam przejazd z Komitades na pace pickupa również jest fajnym przeżyciem. Ceny transportu są chyba jednak ruchome, gdyż koszt przejazdu niby faktycznie wynoszący 20E nagle wzrósł, kiedy zebrało się więcej chętnych i cena już wyniosła 5E od osoby a było nas (wraz z rodziną z Belgii) siedmioro. Kierowca powiedział nam, że rusza w drogę z minimum 4 osobami i wtedy przejazd kosztuje faktycznie 20E, czyli i tak 5E/os. Maksymalnie zabiera do chyba 11 osób i wtedy również każdy płaci po 5E.

Sama droga nie jest męcząca i wiedzie często w zacienionych miejscach, jednak również przestrzegam przed zbyt lekkim obuwiem, bo droga jest bardzo kamienista i łatwo skręcić kostkę. Ponadto miękka podeszwa to nie jest dobry pomysł w żadne góry.

 gość}
gość kalva
2017-07-14 21:46:07

droga

Ile czasu zajmie droga z Retimno do wąwozu Imbros?

Z góry dzięki za pomoc

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2017-07-14 23:09:46

odp. droga

Licząc z centrum miasta do górnego wejścia do wąwozu to około 50 km, na dojazd trzeba liczyć około godzinę.

 gość}
gość kalva
2017-07-15 09:56:16

droga

Dzięki za info

Ale czy w godzinę przejedzie się przez te serpentyny - przynajmniej na mapie tak to wygląda?

Czy to jest droga przez góry?

 gość}
gość kalva
2017-07-15 17:41:35

droga 2

A czy jest to droga przez góry?

Jest bardzo pokrecona czy to serpentyny?

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2017-07-15 19:00:34

droga odp

Samochód zostawiasz we wsi Imbros przy górnej części wąwozu więc jeszcze przed tymi serpentynami. Dzięki temu schodzisz wąwozem w dół. Jeśli chciałabyś wejść do wąwozu od drugiej strony to trzeba dojechać mniej więcej do wsi Komitades, gdzie jest wyjście. Wtedy też czas dojazdu będzie dłuższy właśnie przez te serpentyny. Przy czym w tej opcji idziesz wąwozem pod górę.

Góry są ale niewysokie. :)

 gość}
gość kalva
2017-07-15 23:26:51

droga3

Gosia, pięknie dziękuję za informacje

Pozdrawiam

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154561293342551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko (greckie : Κουρταλιώτικο Φαράγγι), znany również jako wąwóz Asomatos (greckie: Φαράγγι Ασώματου), to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety. Całkowita długość tego wąwozu wynosi około 3 kilometrów. Jego majestatyczne ściany rozdzielają Suchą Górę (904m wysokości) oraz górę Kouroupis (984m n.p.m.). W kulminacyjnym punkcie strome ściany wąwozu mają ponad 600 metrów wysokości.

Przepisy na samodzielną organizację wycieczki do wąwozu Samaria

Przepisy na samodzielną organizację wycieczki do wąwozu Samaria

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie. Na jego popularności zaważyło nie tylko samo naturalne piękno tego miejsca, ale równie miano najdłuższego wąwozu w Europie. Chociaż na naszej stronie jest już poradnik, w którym szczegółowo opisaliśmy wycieczkę z Paleochory do wąwozu Samaria, to jednak postanowiliśmy uzupełnić go dodatkowym artykułem. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat samodzielnej organizacji tej wycieczki z kilku ważniejszych miejscowości środkowej i zachodniej Krety.

Wąwóz Św. Mikołaja oraz las Rouvas

Wąwóz Św. Mikołaja oraz las Rouvas

Chcielibyśmy zachęcić Was do wybrania wąwozu Rouvas jako jednego z Waszych wakacyjnych celów. Szlak poprowadzony przez to miejsce jest naszym zdaniem jedną z ciekawszych pieszych wycieczek na Krecie. Dodatkowym atutem jest to, że samodzielna organizacja takiej wycieczki jest relatywnie nieskomplikowana i łatwa. Oczywiście o ile dysponujecie wypożyczonym samochodem.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Dobrze, że są miejsca gdzie udało się odsunąć te plany. Typu Plakias , Falassarna
To już nie będzie Kreta dzika i swojska. Będą tłumy i komercja.
Masakra
Pamiętam lekki chłód w porównaniu z upałem sierpniowym poza wąwozem i taką duszącą wilgoć
Ciekawe miejsce. Idąc tam , próbowaliśmy cofnąć czas, wyobrażając sobie wioskę w pełnym rozkwicie…
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera