Greckie święta oficjalnie rozpoczynają się w dniu 22 grudnia. Szkoły są zamknięte przez blisko 15 dni. Oczywiście podobnie jak u nas elementy świątecznego wystroju (takie jak ozdoby na domach, zmieniony wystrój sklepowych witryn) zaczynają pojawiać się już znacznie wcześniej. Tradycje świąteczne są w dalszym ciągu mocno kultywowane zarówno przez starsze, jak i młodsze pokolenie. Chodzenie do kościoła i choinki są elementami wspólnymi dla wszystkich rejonów Grecji, jednak inne tradycje i obrzędy bywają specyficzne dla określonym miejsc. Przy okazji warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu dekorowanie świątecznego drzewka nie było wpisane w grecką tradycję Bożego Narodzenia. W odróżnieniu od innych europejskich krajów na Krecie i w Grecji dekorowano drewnianą łódź, która w oczywisty sposób podkreślała związek tego kraju z morzem. Dopiero w ostatnich latach choinka stała się nowym elementem upiększającym święta. Dekoracje biur i domów utrzymywane są aż do 7 stycznia, czyli dnia świętego Jana (Agios Ioannis).
Tradycja obdarowywania prezentami jest także kultywowana, jednakże rola ta nie przypada tu św. Mikołajowi jak u nas. W Grecji robi to Agios Vassilis, który prezenty pozostawia w ostatni dzień roku, czyli w Sylwestra. Za życia Agios Vassilis (św. Bazyli) był życzliwym i pracowitym biskupem w Cezarei pomagającym ludziom biednym, chorym i starym.
Dania świąteczne to podobnie jak u nas spora część tradycji Bożego Narodzenia. Wedle Greków słodycze są silnie powiązane ze szczęściem i gościnnością. Właśnie z taką myślą przygotowywane są przez nich świąteczne słodkości. Pierwsze przygotowania rozpoczynają się na początku drugiej połowy grudnia. Z okazji świąt najczęściej piecze się melomakarona i kourabiedes.
Pod wieloma względami ten wieczór jest obchodzony w sposób niemal identyczny, jak w innych częściach Europy. To co zdecydowanie odróżnia Greków to fakt, że właśnie tego dnia do domów przychodzi Agios Vassillis, który jest wywodzącym się z Cezarei odpowiednikiem Św. Mikołaja. Charakterystycznym elementem tych świąt jest ciasto vasilopita, w którym ukryte są monety. Otrzymanie kawałka zawierającego w sobie pieniążek można odczytywać jako znak pomyślności i szczęścia w nadchodzącym roku.
W przypadku gdybyś był zaproszony na przyjęcie sylwestrowe do greckiego domu, to w dobrym tonie będzie kupno gospodarzom jakiegoś prezentu, np.: butelki lepszego wina lub szampana . Zwyczajowo mile widziane jest również przyniesienie ze sobą jedzenia (w im większych ilościach tym lepiej), choć w przypadku tej kwestii dobrze jest uzgodnić to z gospodarzami przyjęcia. Jeśli jednak chciałbyś świętować ten dzień w barze lub restauracji warto zwrócić uwagę, że w sylwestrową noc ceny są zazwyczaj sporo wyższe niż normalnie.
Inne ciekawe zwyczaje związane z Nowym Rokiem:
6 styczeń to dzień który oficjalnie kończy obchody Bożego Narodzenia. Święto Trzech Króli (Θεοφάνεια) jest nierozelwalnie powiązane z błogosławieństwem wody. W niektórych miastach przybiera ono dosyć spektakularny przebieg. Kapłan ubrany w najbardziej odświętny strój przewodzi procesji udającej się do rzeki, morza lub też innego zbiornika wodnego. W końcowym etapie tego pochodu następuje moment poświęcenia, które polega na rzuceniu krzyża do wody. Zwyczaj ten jest połączony ze współzawodnictwem wśród młodych mężczyzn ścigających się o to kto pierwszy wyszuka krzyż. Ten który wyłowi krzyż będzie się mógł cieszyć szczęściem i błogosławieństwem przez cały nadchodzący rok.
Świecenie wody symbolizuje odwieczne powiązanie Grecji z morzem, które ma szczególne znaczenie dla Greków. Przez długi czas było ono głównym źródłem dochodu dla wielu mieszkańców tego kraju. Nie dziwi więc fakt, że święto to gromadzi 6 stycznia wielu ludzi w portach, na plażach, brzegach rzek lub choćby przy fontannach.
Dzień wcześniej w całej Grecji mają miejsce ostatnie parady karnawałowe, zaś następny dzień określany jest mianem "czystego poniedziałku" (Καθαρή Δευτέρα), czasami zwany poniedziałkiem popielcowym lub też poniedziałkiem Wielkiego postu. Podobnie jak w przypadku Środy Popielcowej w tradycji katolickiej jest to ruchome święto. W Grecji jest ono obchodzone w poniedziałek siódmego tygodnia poprzedzającego prawosławną Wielkanoc i w tym roku wypada ono właśnie 23 lutego. Zwyczajowo dzień ten traktowany jest również jako znak symbolizujący początek sezonu wiosennego. Święto to jest dniem wolnym od pracy w Grecji oraz na Cyprze.
Cały pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest często określany mianem "Czystego Tygodnia" i zgodnie z greckimi zwyczajami w tym tygodniu trzeba wyczyścić dokładnie dom. Jednak głównym sensem tego święta jest odmiana duchowa, wzajemne przebaczanie oraz rozpoczęcie okresu postu z czystym sumieniem.
W miarę możliwości oraz pod warunkiem dobrej pogody święto to jest spędzane przez Greków na świeżym powietrzu. Powszechnym zwyczajem jest puszczanie latawców. Tego dnia rozpoczyna się Wielki Post, więc na wspólnych posiłkach z rodziną i ze znajomymi spożywa się dania oparte na postnych składnikach, np.: skorupiakach, mięczakach, przaśnym chlebie lagana oraz gotowanych warzywach. W niektórych rejonach Grecji jednym z popularnych dań pojawiających się w Czysty Poniedziałek jest pyszna zupa Fasolada.
Czysty poniedziałek jest również dniem kończącym Karnawał, który w tradycji greckiej można podzielić na 3 etapy:
Dla osób, które jadą pierwszy raz na Kretę przygotowaliśmy zbiór podstawowych informacji przydatnych w czasie pobytu na wyspie. Poniższe tematy są istotne z naszego punktu widzenia i opisaliśmy je na podstawie własnych doświadczeń. Oczywiście artykuł ten nie wyczerpuje wszystkich tematów i jest wielce prawdopodobne, że ten niezbędnik będzie rozrastał się w czasie.
Kiedy w 2008 roku pierwszy raz wyjeżdżaliśmy na Kretę zupełnie nie przypuszczaliśmy, że ta wyspa tak bardzo wkroczy w nasze życie zmieniając je nawet od kuchni. Od tamtego czasu po jej drogach przejechaliśmy samochodem łącznie ponad 6,5 tysiąca kilometrów, przeszliśmy kilkadziesiąt kilometrów pieszymi szlakami oraz zwiedziliśmy kilka miejsc korzystając z miejscowego transportu publicznego. Na przestrzeni dwóch miesięcy, które łącznie spędziliśmy w tej kolebce cywilizacji, przemierzyliśmy tę wyspę wzdłuż i wszerz zwiedzając nie tylko miejsca najbardziej znane i opisywane w przewodnikach, ale także te o których wspominają nieliczne tylko źródła.
Komentarze
kreta
Uwielbiam Kretę i polecam BOTANICAL PARK kolo CHANI,bo widze że malo osób wie o tak pieknym miejscu,dają kapelusz,wode i kijki -jest to nie zapomnana wycieczka-polecam.
ogród botaniczny
Potwierdzam, co Pani Marzena, ogród botaniczny po drodze z Chani do Samarii to niesamowite doznanie nawet dla mnie, co rośliny rozróżniam na jadalne i nie.
ogrod botaniczny
Witam prosze napisać gdzie dokładnie jest ten ogród botaniczny? Moze inne podobne miejsca wybieram się na Kretę za 2 tygodnie.
Droga z Chanii do Omalos, dostać można się też busem:
http://www.botanical-park.com/PagesNc.aspx?id=265&lang=en
dziekuje za odpowiedz.pozdrawiam
jezioro Kournas
Witam jak dojechać do jeziora Kournas? Będę wdzięczna za odpowiedz.
ZDJECIA
pozdrowienia Grecja
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz