Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Jaskinia Sfendoni

Według danych Greckiego Towarzystwa Speleologicznego na Krecie znajduje się ponad 3000 jaskiń, z których duża część ma wielką wartość naukową i jest przedmiotem zainteresowania archeologicznego, paleontologicznego oraz historycznego. Spośród tej ogromnej liczby jaskiń jednak tylko nieliczne są udostępnione do zwiedzania. Jaskinia Sfendoni należy właśnie do grupy, którą mogą oglądać turyści. Jest to jednocześnie największa na Krecie jaskinia, która została udostępniona do zwiedzania.

Droga do wejścia do jaskiniDojście do jaskini

Jaskinia Sfendoni ukształtowana została przez naturę na południowych stokach wzgórza Chalepa na wysokości 630 metrów n.p.m. i należy do Parku Narodowego Psiloritis. Znajduje się w odległości około jednego kilometra na północny wschód od miejscowości Zoniana i 43 km od Heraklionu, stolicy Krety, zaś od Rethymno dzieli ją 52 kilometry.


Sfendoni to jedna z najważniejszych i zarazem najpiękniejszych jaskiń Grecji oraz najbogatsza na Krecie pod względem naturalnej dekoracji. Aby chronić jej naturalne piękno oraz unikalność fauny objęto ją ochroną UNESCO. O tym, że stworzenie takiej ochrony było potrzebne świadczy choćby to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu miejscowi mieszkańcy potrafili wycinać stalaktyty i stalagmity ignorując wartość jaskini.

Zoniana, Sfendoni, Dziura Sfendoni

Jaskinia znana jest pod trzema nazwami. Nazwa Zoniana zaczerpnięta została od pobliskiej miejscowości. Określenie Sfendoni ma natomiast inną genezę i pochodzi od partyzanckiego bojownika imieniem Sfendonis, który kiedyś podobno ukrywał się w tej jaskini.
Ostatniej nazwy Dziura Sfendoni (Σφεντώνη η Τρύπα) używali miejscowi, ponieważ otwór wejściowy do jaskini był kiedyś dosłownie dziurą o rozmiarach jednego metra kwadratowego.
Jaskinia ma 145 metrów długości i zajmuje powierzchnię 3000 metrów kwadratowych. Zwiedzającym udostępniono ścieżkę o długości około 270 metrów, która poprowadzona została przez około dwóch trzecich powierzchni jaskini. Trasa jest dobrze przygotowana, a turyści spacerują po podestach zabezpieczonych linami z obu stronach.

W jaskini

Zwiedzający jaskinię poruszają się po podestach

Jaskinię tworzą następujące po sobie komnaty z bogatą dekoracją stalaktytową i stalagmitową. Komnaty te mają swoje nazwy nadane przez Annę Petrocheilou, najsłynniejszego greckiego speleologa: Sala Harmonii, Sanktuarium Wróżek, Kaplica, Pałac, Partenon, Panorama, Diecezja, Zaginionego Dziecka. Wielkości poszczególnych komór są różne, na ogół mają około 18-20 metrów długości, 9-12 szerokości i około 3-4 metry wysokości. Jedna z jaskiń o nazwie Partenon wyróżnia się jednak rozmiarami, które wynoszą około 30 x 30 m. Wypełniają ją stalaktyty i stalagmity sięgające wysokości 6 metrów.

Schemat jaskini SfendoniSchemat Jaskini Sfendoni

Podczas zwiedzania jaskini na pewno zwrócicie uwagę na to, że ściany są ciekawe podświetlone na rozmaite jaskrawe kolory tworząc nieco psychodeliczny klimat. W kilku miejscach znajdują się zbiorniki wodne. Można także obejrzeć tak zwane „perły jaskiniowe”. To rodzaj nacieków utworzonych z węglanu wapnia, które przypominają perły. Niektóre formacje skalne zawierające kryształy węglany wapnia mienią się w świetle reflektorów tak, jakby były posypane brokatem. Mimo, że podczas zwiedzania w grupie ciężko jest o ciszę, być może uda się usłyszeć jak krople spadają do wody. Warto zatrzymać się by poczuć niezwykłą atmosferę tej swoistej naturalnej architektury.

 Jak mówią Francuzi:

Jaskinia to królestwo ciszy i samotności,
w
którym człowiek nie boi się samotności,
twarzą w twarz.

Z uwagi na to, że wejście do jaskini jest zamykane szczelnymi drzwiami, temperatura panująca wewnątrz jest stała i wynosi 16-17 stopni Celsjusza. Latem wycieczka w to miejsce jest chwilą odpoczynku od upałów panujących na zewnątrz. Zachowanie stałej temperatury i wilgotności jest konieczne do tego, aby unikalne organizmy zamieszkujące Sfendoni mogły przetrwać. To właśnie z ich powodu niedozwolone jest wykonywanie zdjęć z lampą błyskową.


Od czasów paleolitu jaskinie wykorzystywane były nie tylko jako miejsca kultu, a także jako schronienie. To Minojczycy zapoczątkowali zwyczaj oddawania czci swoim bogom w małych kapliczkach pałacowych i domowych oraz tych zbudowanych na szczytach górskich, a także w świętych jaskiniach. W bardziej współczesnych czasach jaskinie od dawna służyły miejscowym jako schronienie w czasach, gdy Kreta znajdowała się pod okupacją obcych państw.

Nie inaczej było ze Sfendoni. Jak dowiodły prace archeologiczne prowadzone na jej terenie w 1987 roku przez E. Gavrilakisa, jaskinia ta była zamieszkana w czasie wczesnego okresu minojskiego (3500-2300/2150 p.n.e.), a także w późnym okresie rzymskim. Znaleziono tu pozostałości 95 kości różnych zwierząt (jagniąt, kóz, świń, saren) oraz kamiennych narzędzi z okresu neolitu i późniejszych.


Obecnie jaskinia jest zamieszkana przez małe zwierzęta takie jak myszy, szczury, bezkręgowce jaskiniowe oraz około 400 nietoperzy należących do trzech gatunków. Około 20 gatunków zamieszkujących tę jaskinie to zwierzęta endemiczne, czyli występujące tylko w tej jaskini. Najważniejsze z nich to równonogi, pseudoskorpiony, dwuparce i ślimaki, które tworzą tu małe populacje i stanowią charakterystyczną biospołeczność. Jednym z ciekawszych żyjątek jest endemiczny równonóg Graeconiscus guanophilus, występujący jedynie w jaskini Sfendoni. Pozostałe bezkręgowce trudno raczej zauważyć podczas zwykłego zwiedzania jaskini, bo są małe i na ogół bezbarwne. Brak światła wewnątrz jaskini sprawił, że są one także ślepe. Żaden z nich nie przeżyłby w warunkach atmosferycznych panujących poza jaskinią.

Jaskinia Sfendoni

Oryginalnie podświetlone wnętrze jaskini Sfendoni

Legendy związane z jaskinią

Wokół jaskini narosło kilka legend. Co charakterystyczne są one powiązane z jedną postacią. Jako że w każdej legendzie jest podobno ziarnko prawdy to kto wie…

Sfendonis

Jak wspomnieliśmy wyżej jedna ze stosowanych nazw jaskini pochodzi od kreteńskiego partyzanta Sfendonisa. Pochodził on ze Sfakii, czyli południowego górzystego i dzikiego regionu Krety słynącego z twardych i bardzo wojowniczych ludzi. Sfendonis uciekając przed Turkami okupującymi wyspę, schronił się właśnie w tej jaskini. Pewnego dnia, gdy siedział w wejściu jaskini i gotował mięso, zobaczył go młody człowiek, który podszedł do Sfendonisa i poprosił go o kawałek mięsa. Sfendonis ze strachu albo złości, że człowiek ten może go wydać, kopnął go tak mocno swoim stivania, czyli tradycyjnym kreteńskim butem, że zabił nieszczęśnika.

Legenda o wróżce

Była sobie kiedyś piękna wróżka, która ukrywała się w jaskini i wychodziła o określonej porze dnia, aby napić się wody przy sąsiednim źródle. Pasterz widział wróżkę wiele razy, ale gdy raz próbował się do niej zbliżyć, wróżka umknęła i schowała się w jaskini. Kierowany żądzą i ciekawością pasterz czekał przed jaskinią, aż wróżka ponownie wyjdzie. Kiedy w końcu pojawiła się, rzucił w nią kamieniem, używając pasa z tkaniny. Ranna wróżka zdołała schronić się ponownie w jaskini, ale uciekając przed wejściem do jaskini upuściła zakrwawioną chusteczkę, którą znalazł ją pasterz.

Istnieje też druga nieco inna wersja tej legendy. Według niej pasterz zbliżył się do zranionej wróżki i oczarowany jej urodą próbował ją pocałować. Wróżka jednak odepchnęła go i obiecała dać mu specjalną rolkę jedwabiu, jeśli jej nie skrzywdzi. Dzięki tej rolce rodzina pasterza mogła by w nieskończoność prząść jedwab. Mimo tak kuszącej propozycji pasterz nie mógł się powstrzymać przed pocałowaniem wróżki mimo jej wyraźnego sprzeciwu. Aby ukarać natarczywego mężczyznę wróżka nałożyła na niego i całą jego rodzinę „przekleństwo drżących rąk”.

Zaginione dziecko

Inna historia związana jest ze szkieletem małego dziecka odnalezionego w ostatniej najbardziej wysuniętej na północ komnacie jaskini. Szkielet ten w całości pokrywał kredowy materiał co wskazuje, że znajdował się on w jaskini przez wiele stuleci. Prawdopodobnie jakieś dziecko weszło do jaskini i nie potrafiło już z niej wyjść. Wielu okolicznych mieszkańców uważa jednak, że jest to szkielet chłopca zabitego butem Sfendonisa.


Jak zwiedzać

Zwiedzanie jaskini jest możliwe tylko w obecności wykwalifikowanego przewodnika, który jest mieszkańcem wioski Zoniana. Nic w tym dziwnego bo to mieszkańcy tej pobliskiej wioski, dorastali w sąsiedztwie jaskini, zanim jeszcze dopuszczono ją do ruchu turystycznego. Przewodnik mówi w języku greckim i angielskim, możliwy tez jest niemiecki i rosyjski (w zależności od grupy). Samodzielne zwiedzanie nie jest dopuszczalne ze względu zarówno na bezpieczeństwo zwiedzających, jak i ochronę jaskini. Bilety można nabyć w kiosku przy parkingu. W niewielkiej kawiarence trzeba poczekać aż zbierze się grupa. W sezonie letnim trwa to na ogół 20-40 minut, zależy jak dawno weszła do jaskini poprzednia grupa. Bilet w 2019 roku kosztował 5 € dla gości indywidualnych. Dla grup zorganizowanych bilet wstępu kosztuje 4 €. W budynku znajduje się też tawerna oraz sklep z pamiątkami.

Budynek przed jaskinią

W środku jaskini wolno robić zdjęcia, ale jak już wyżej wspomnieliśmy, bez użycia lampy błyskowej.

W zależności od wielkości grupy wycieczka zajmuje 35-40 minut. Podczas niej są regularne przystanki, więc na wykonanie zdjęć jest sporo czasu. Przewodnik dokładnie opisuje pokazywane zakątki jaskini, na pewno warto go posłuchać.

Godziny wstępu do jaskini zależą od pory roku. Między 10 kwietnia a 31 października jaskinię można zwiedzać w godzinach: 10:30-17:00. Od 1 listopada do 9 kwietnia w godzinach: 10:30-14:30.

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Katarzyna Karolak
Katarzyna Karolak
2021-01-05 19:14:18

Na Majorce też takie cuda w Costa

 Amelia Napieralska
Amelia Napieralska
2021-01-05 20:41:48

Póki co byliśmy tylko w Melidoni. Jeszcze wiele przed nami

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-01-06 19:13:01

Melidoni to bardzo smutne miejsce. Tragedia jaka tam się wydarzyła sprawia że nie da się tak na spokojnie zwiedzać tego miejsca. Sfendoni na szczęście to po prostu piękna jaskinia.

 Amelia Napieralska
Amelia Napieralska
2021-01-06 19:15:56

CRETE - Kreta to dobrze. Faktycznie historia robi swoje i przytłacza piekno jaskini, ale warto zobaczyć. Następnym razem zaliczymy tą i będziemy mieć porównanie ♥️

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157656042862551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Labyrinthaki i Labyrinthos - starożytne kamieniołomy czy labirynt Minotaura

Labyrinthaki i Labyrinthos - starożytne kamieniołomy czy labirynt Minotaura

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος. Wedle części naukowców to właśnie tu w nie w Knossos znajdował się mityczny labirynt króla Minosa.

Agia Sofia - jaskinia Mądrości Bożej

Agia Sofia - jaskinia Mądrości Bożej

Niespełna 50 km od Chanii między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia oraz Mądrości Bożej (Wisdom of God). Jest ona położona przy głównej drodze łączącej plażę Elafonissi oraz miejscowość Kissamos.

Jaskinia Dikte (Psychro)

Jaskinia Dikte (Psychro)

Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią. Jaskinia ta wedle wierzeń starożytnych Greków była uznawana za miejsce narodzin Zeusa. To właśnie mitologia wyróżnia tę jaskinię wśród 3 tysięcy innych grot znajdujących się na terenie Krety. Godne podkreślenia jest również to, że historia bytności człowieka w tym miejscu to przeszło 6 tys lat.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gisele Sisco Criscuolo: Ma Grand-mère le faisait et je fait comme elle
gość Arturrro: Aspri Limni, piękne miejsce, polecam każdemu.
Halina Grala: 
gość Arturrro: Pamietam jak śmiałem się z tych co mówili o czipach no i czytam na kilku portalach że USA testują właśnie czipa który będzie wykrywał covida
Dobi Gralinska: Przepychota
Gosia | crete.pl : Swoje teorie publikuj sobie w swojej przestrzeni internetowej. Nasza strona to nie miejsce na rozpowszechnianie tego typu tekstów.
gość Perun: Do Crete Creta! Teorie spiskowe? Przecież wszystkie stały się faktem. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć. Polecam książkę Orwela "Folwark zwierzęcy" z 1984r i porównać do tego co mamy teraz. Włącz myślenie wyłącz TV. Pozdrawiam
gość Arturrro: Albania była od dawna w planach ale jako drugi kraj do odwiedzenia w danym roku (zazwyczaj krótszy wypad). Jeśli chodzi o wybrzeże Turcji to zgadzam się. Jest średnio. Natomiast w głąb lądu jest co pozwiedzać. Parę już ładnych lat temu trochę  pojeździliśmy. Polecam Majorkę aczkolwiek są też miejsca gdzie mamy piękna plażę a za plecami paskudny moloch. Na szczęście to nie zasada. (...)
Barbara B-c: i co z tego, segregacja sie zaczyna bez testu i zastrzyku nie wjedziesz.
Baśka Wodarz: Edyta ✈
Małgorzata Malińska: Krzysztof
Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
gość Arturrro: Kazdy ma swoje wymagania. Ja nie rozumiem testów wyrywkowych. Nie po to wydaje kasę na PCR żeby jeszcze mieć test na lotnisku a co te testy są w ogole warte najlepiej pokazują przykłady sportowców którzy są testowani kilka razy i wynika mają różne. (...)
gość PiotrWie: My preferujemy wyjazdy indywidualne więc nasz plan wygląda tak- ponieważ rejs na Kretę jest w piątek to w środę rano testy, w czwartek rano wynik jak ujemny to kupić bilety, odprawić się, zamówić samochód na lotnisku, zarezerwować przynajmniej pierwszy nocleg, po czym spakować się i jechać. Realne - wypróbowane w zeszłym roku.
gość dodekanezowiec: Po prostu trza będzie zrobić 2 testy po 340, dziecko do 6 lat nie musi. Itaka daje taka cene, a jak wyjdzie pozytywny test to daje możliwość przełożenia terminu. 
Gosia | crete.pl : I to jest paradoks bo Mitsotakis już w styczniu proponował w KE stworzenie paszportów szczepionkowych, które pozwoliłyby na swobodne przemieszczanie się osobom zaszczepionym. Zakładam że była w tym idea jednolitej europejskiej bazy szczepień. Został zlekceważony przez polityków UE i wyśmiany przez obywateli m.in. polskich, że o zarzutach o dyskryminację nie wspomnę. A teraz robi się już krucho z czasem.
gość PiotrWie: Problem ze szczepieniami jest taki że dopóki nie powstanie ogólnoeuropejska baza danych o szczepieniach to one dają tyle że przy powrocie nie musisz mieć PCR. Jak na razie inne kraje nie mają możliwości sprawdzenia czy moje zaświadczenie jest prawdziwe - my jesteśmy zaszczepieni jako pierwsi - z racji zawodu w grupie 0. (...)
Gosia | crete.pl : Nasz świat zmienił się rok temu, czego część społeczeństwa nie potrafi albo nie chce zaakceptować. Zmieniły się zasady podróżowania ale przecież nie bez przyczyny. Kraje przyjmujące pod swój dach turystów i przejmujące odpowiedzialność nad nimi mają prawo określać wymagania wjazdowe. Wyobraź sobie, że taka mała Grecja wpuszcza wszystkich jak leci i ludzie zaczynają tam masowo chorować. (...)
gość PiotrWie: Osobiście spokojnie zaakceptuję zeszłoroczne zasady - na lotnisku i w samolocie w masce nie jest jakimś strasznym wysiłkiem, jak szliśmy raz na kilka dni do sklepu maskę tez da się ubrać. Jedzenie w tawernie tylko na dworze - no cóż jak przemyślę nasze wielokrotne wyjazdy to tylko raz pamiętam że jedliśmy w budynku - jak byliśmy w kwietniu w Anogii. W zamian - puste plaże, spokój, nawet w Samarii nie było tłumów. (...)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera