Kali Limenes (gr. Καλοί Λιμένες czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety. Do Kali Limenes prowadzi co prawda asfaltowa droga, ale biegnie ona przez pasmo górskie, jest zatem wąska i bardzo kręta. Wymagająca uwagi trasa oraz dość odległe położenie powoduje, że w większości przypadków w Kali Limenes jedynymi turystami, których tu można spotkać są Grecy wypoczywający na prowizorycznym biwaku.
Kali Limenes znajduje się około 75 km na południowy zachód od Heraklionu. Aby tu dojechać należy od strony Heraklionu kierować się drogą nr 97 na południe. W miejscowości Mires należy skręcić w lewo i kierować się na Pompia i dalej podążać drogą w kierunku wioski Pigaidakia. Naszym zdaniem droga poprowadzona przez góry nie jest trudna, to raczej dość typowa górska droga. Jednak kierowcom przyzwyczajonym do jeżdżenia płaskimi, szerokimi jezdniami oraz tym którzy niezbyt pewnie czują się za kierownicą może sprawić trudność. Jako że nie brakuje na niej podjazdów i ostrych zakrętów, to na jej pokonanie należy przeznaczyć około 30-40 minut.
Pierwsze co się rzuca w oczy po dojechaniu do Kali Limenes to szeroka i długa plaża oraz zbiorniki naftowe znajdujące się na położonej naprzeciwko wioski wysepce Mikronisi.
Te bardzo charakterystyczne budowle należą do greckiej firmy SEKA założonej w 1961 roku przez nieżyjącego już Nikosa Vardinogiannisa. Naftowy biznes okazał się na tyle dochodowy, że już w 1968 roku znalazł się on na szczycie listy najbogatszych greckich podatników. Obecnie klan Vardinogiannis jest zaliczany do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin w Europie. W ich rękach znajduje się łącznie 98 firm działających zarówno w Grecji jak i za granicą. Przedsiębiorstwa te kontrolują wiele różnych sektorów począwszy od sektora naftowego i transportu morskiego przez bankowość, media, hotele i nieruchomości, po działalność wydawniczą i charytatywną skończywszy.
Do dziś ze zbiorników na Mikronisi pobierają paliwo statki pokonujące Morze Śródziemne oraz Kanał Sueski. Mieszkając w sąsiednim Lentas często mieliśmy okazję obserwować wielkie różnego rodzaju jednostki oczekujące w kolejce do zatankowania. I chociaż zbiorniki te psują niestety sielski krajobraz Kali Limenes to jednak na szczęście podobno nie zanieczyszczają morza. Jednym z powodów, dla których wybrano właśnie wody Kali Limenes do budowy tych instalacji był brak dużych fal i wyjątkowo spokojne morze (oczywiście z wykluczeniem zimy). Nie bez znaczenia jest również to, że w miejscu tym natura sama ukształtowała port, który jest dobrze chroniony przed złymi warunkami pogodowymi. Przeszkodą w tankowaniu są tylko silne południowe i południowo-wschodnie wiatry o prędkości powyżej 6 w skali Beauforta.
Sama wioska składa się z niewielkiej liczby domów oraz kilku prostych tawern. W porcie miarowo chyboczą się rybackie łódeczki. Panuje tu atmosfera kompletnego luzu i spokoju. Brak turystów z krajów północnej Europy powoduje, że są tu tylko “sami swoi”. Nie powinno to dziwić gdyż miejsce to jest bowiem znane głównie turystom z Grecji oraz Krety. Z biegiem lat jakie poświęcamy na zwiedzanie wyspy zauważyliśmy, że często wybierają oni odizolowane miejsca, w których nie natkną się na zbyt dużą ilości turystów spoza Grecji.
Dawno nie spotkaliśmy tak niesamowicie spokojnej kreteńskiej miejscowości położonej tuż nad morzem. Na ogół tak atrakcyjne położenie na wybrzeżu skazuje nawet niewielkie wioski na turystyczny ruch i wciąż rosnącą popularność. W przypadku Kali Limenes jednak reguła ta nie znajduje potwierdzenia. Ten idylliczny charakter miejscowości oraz oddalenie od turystycznych szlaków dobrze pokazują dane statystyczne. W 2011 roku Kali Limenes miało zaledwie 21 stałych mieszkańców.
W Kali Limenes nie ma żadnych hoteli. Na wschód od wioski w Chrysostomos znajdują się zaledwie dwa prywatne pensjonaty oferujące pokoje (Sfinias Apartments oraz Villa Koutsakis). Nierzadkim widokiem są za to rozbite na dziko namioty oraz zaparkowane wzdłuż wybrzeża kampery.
Kali Limenes ożywa tylko w soboty i niedziele. Spokojne kapielisko i ładne plaże przyciągają weekendowych turystów, którzy w dni wolne od pracy tłumnie przyjeżdżają do Kali Limenes. Do dyspozycji mają oni kilka ładnych plaż, na których mogą się zrelaksować odpoczywając od turystycznej codzienności.
Kali Limenes jest położone w pobliżu starożytnego miasta o nazwie Lassea (Lasaia), które w czasach rzymskich pełniło funkcję portu. Niestety nic więcej nie można dodać do tej historii bowiem nie prowadzono tu dotąd żadnych wykopalisk.
Na wzmiankę o “Dobrych Portach” można natrafić jeszcze w Biblii w opisie podróży św. Pawła do Rzymu: “płynąc z trudem wzdłuż jej brzegów, przybyliśmy do pewnego miejsca, zwanego Dobre Porty, blisko którego było miasto Lasaia”.
Kilkaset metrów na wschód od Kali Limenes na wzgórzu wznoszącym się ponad zatoką stoi charakterystyczna biała kaplica im. Świętego Pawła. Jedne źródła podają, że wzniesiono ją aby upamiętnić pobyt św. Pawła w tym miejscu, inne że wybudowano ją na część patriarchy ekumenicznego Bartłomieja, który odwiedził Kali Limenes dwukrotnie: w 1992 oraz 2008 roku. Sprawdzoną za to informacją jest to, że zbudowano ją na miejscu starszego kościoła z 1700 roku. Obok kaplicy znajduje się jaskinia, w której miał przebywać Apostoł Paweł. Jednak również w jej przypadku napotkaliśmy na rozbieżności. Niektóre źródła podają, że św. Paweł miał w niej mieszkać przez dwa lata. Inne źródła podważają aż tak długi okres pobytu Apostoła na Krecie.
Ze wzgórza, na którym stoi kaplica, widoczna jest także niewielka i urocza plaża Stena położona przy zacisznej zamkniętej zatoce. Jej charakterystyczną cechę jest ogromna skała położona centralnie w wodach niewielkiej zatoki. Znajduje się ona tuż przy samej plaży, od której oddziela ją tylko wąski pasek wody. Plaża ta jest całkowicie niezorganizowana. Lubią z niej korzystać tylko okoliczni mieszkańcy, oraz posiadacze kamperów. O tym miejscu nie wspomina żaden z przewodników turystycznych, a szkoda bo to urocze miejsce. Jeśli już dojechaliście do Kali Limenes i obejrzeliście kaplicę św. Pawła to warto zjechać także w dół do plaży Stena.
Główną plażą Kali Limenes jest Makria Ammos położona na zachód od tej miejscowości. Zjeżdżając tu z gór nie sposób jej nie zauważyć. Pokryta drobnym szarym żwirem Makria Ammos ma około 1 km długości. Naszym zdaniem można ją zaliczyć do jednej z najciekawszych plaż Krety. W jej środkowej części znajdują się charakterystyczne niewielkie skałki wynurzające się z wody. Większa położona bliżej brzegu jest nazywana Aspros Volakas (Biała Skała), mniejsza leżąca nieco dalej to Mavros Volakas (Czarna Skała). Przyglądając się im na zdjęciach w zasadzie wiadomo skąd wzięły się te nazwy.To miejsce ulubione przez młodzież, ponieważ skałki są dobrym miejscem do wykonywania skoków do wody.
Makria Ammos znana jest także pod nazwą Tamarisks, z powodu tamaryszków rosnących wzdłuż wybrzeża.Te ciekawe drzewa oferują plażowiczom cień, który jest przez nich skrzętnie wykorzystywane, gdyż nie ma tu leżaków z parasolami. Tam gdzie drzewa rosną w największym zagęszczeniu Grecy chętnie rozkładają namioty. W tym miejscu też Warto wiedzieć, że odosobniona wschodnia część Makria Ammos cieszy się wielką popularnością wśród naturystów.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety. Miejsce to wciąż znajduje się poza głównym szlakiem turystycznym. Nie licząc turystów wracających z wąwozu Samaria, miejscowość ta jest odwiedzana przez nieliczne osoby, dla których spokój i cisza stanowią zaletę a nie wadę.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą. Jest tu spora liczba małych rodzinnych hoteli, pensjonatów, tawern i barów, do których ściągają co roku turyści, którzy lubią samodzielnie skomponowane wakacje.
Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia. Przez Zakros wiedzie główna droga prowadząca z północnego wybrzeża do oddalonego o 8 km Kato Zakros, gdzie znajdują się ruiny pałacu minojskiego oraz wejście do Wąwozu Umarłych. Jednak niewiele z osób podążających w te miejsca zatrzymuje się w centrum wsi Zakros i wychodzi z samochodu pozwiedzać to ciekawe miejsce.
Komentarze
komentarz z
Aleksandra Olszewska
komentarz z
Emma Lundin hit skall vi åka
komentarz z
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155522001742551