Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Twierdza Koules w Heraklionie

Κουλές, Kule, Castello del Molo, Rocca a Mare

Jedna z typowych ścieżek, jaką podążają turyści zwiedzający Heraklion, wiedzie ulicą 25 Sierpnia (odos 25 Avgoustou), która jest jednym z reprezentacyjnych deptaków tego miasta. Jej początek wyznacza plac Elefterios Wenizelos (Ελευθέριος Βενιζέλος), na którym znajduje się fontanna Morsiniego, zaś koniec stanowi główny basen dawnego portu weneckiego. Schodząc tą ulicą w kierunku dobrze widocznego morza dojedziecie dokładnie na wprost weneckiej fortecy Koules. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Heraklionu. W dawnych czasach była elementem fortyfikacji, jakie niegdyś tworzyły szczelny pierścień opasający stolicę Krety. Chociaż dziś budowla ta pełni jedynie historyczną funkcję to jednak wciąż doskonale przypomina o potędze Wenecjan, którzy władali Kretą w okresie świetności tej twierdzy.

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego. Koules wywodzi się od słów Su Kulesi, które oznaczają Wodną Wieżę. Przez Wenecjan budowla ta była nazywana morską twierdzą - Castello del Molo lub Rocca a Mare.

Widok na Koules od wschodniej strony mola
Historia

Niestety do dnia dzisiejszego nie przetrwała dokładna historia tego miejsca. Z pewnością na długo przed powstaniem obecnej twierdzy dostępu do portu strzegły jakieś umocnienia. Na podstawie kilku ocalałych szkiców oraz mało precyzyjnych opisów wiemy, że prawdopodobnie był to rodzaj wieży o okrągłej lub owalnej podstawie, która była zwana castellum comunis. Najstarszy wizerunek tych umocnień został uwieczniony na obrazie florenckiego mnicha Cristoforo Buondelmonti w 1429 roku.

W 1462 roku Senat wenecki zatwierdził plan budowy fortyfikacji wokół Heraklionu. W szerokim zakresie prac przewidywanych w tym ambitnym projekcie znalazła się również przebudowa istniejącej wtedy wieży zdecydowanie odstającej od realiów bitewnych ówczesnej Europy. Jednak wciąż przebudowywane Castellum Comunis dotrwało aż do 1523 roku, kiedy Wenecjanie ostatecznie wyczerpali możliwości dalszego dostosowywania tej budowli. Wieża portowa została całkowicie zburzona odsłaniając naturalną skalistą platformę. Właśnie w tym miejscu została zbudowana obecna twierdza.

Prace nad Koules trwały siedemnaście lat aż do 1540 roku. Długi czas budowy nie powinien dziwić po bliższym przyjrzeniu sie parametrom tej twierdzy. Zewnętrzne mury mają grubość prawie 9 metrów, a grubość wewnętrznych ścian dochodzi w niektórych miejscach do 3 metrów. Prace wydłużało również umacnianie fundamentów nieustannie uszkadzanych przez morze. Do tworzenia falochronów Wenecjanie zastosowali nowatorską technikę polegającą na zatapianiu starych statków wypełnionych kamieniami, jakie były pozyskiwane z wyspy Dia znajdującej się w niewielkiej odległości od Heraklionu.

Koules widok z góry

Łączna powierzchnia jaką zajmują dwa skrzydła twierdzy to 3600 m2. Nieco wyższa południowo-zachodnia część ma przekrój prostokątny, zaś niższa północno-wschodnia ma eliptyczny obrys. Do twierdzy prowadziły trzy wejścia, z których zachodnie traktowane było jako główna brama. Pozostałe dwa wejścia znajdujące się w od północy i południowo-zachodniej strony twierdzy, traktowane były jako pomocnicze bramy. Nad każdym z wejść oczywiście znajdował się symbol Republiki Weneckiej, skrzydlaty lew św. Marka. Te dwie płaskorzeźby możecie podziwiać do dnia dzisiejszego.

Na dwóch piętrach Koules znajduje się 26 pomieszczeń. Pierwotnie w dolnej kondygnacji twierdzy znajdowało się pięć pomieszczeń (kazamaty), w których umieszczony były armaty. Na parterze znajdowały się również magazyny amunicji, składy żywności oraz więzienie. W celu zapewnienia jak największej autonomiczności w pomieszczeniach Koules znalazło się miejsce na odrębny młyn, piekarnię, a nawet kaplicę. W górnej kondygnacji twierdzy ulokowane zostały pomieszczenia żołnierzy oraz oficerów stanowiących obsadę garnizonu.

Wnętrze twierdzy Koules


Niezbyt udany projekt

Chociaż nawet z perspektywy dnia dzisiejszego twierdza wydaje się przemyślaną dobrze funkcjonującą budowlą to jednak jej projekt niestety był obarczony wieloma błędami. Już w początkowym okresie użytkowania okazało się, że rozmieszczenie armat w dolnej kondygnacji  nie było szczęśliwym rozwiązaniem. Wąskie otwory strzelnicze nie pozwalały na dobrą obserwację przedpola, a co za tym idzie nie było możliwe prowadzenie skutecznego ostrzału przeciwnika. Warto dodać, że czarny proch używany wówczas przez artylerię spalał się emitując kłęby czarnego, gryzącego dymu. Stanowiło to bardzo duży problem, gdyż po kilku armatnich salwach dym ten szczelnie wypełniał kazamty, uniemożliwiając tym samym obsadzie wykonywanie dalszych zadań. Jedynym sensownym rozwiązaniem eliminującym tę wadę okazało się przeniesienie armat na platformy, które umieszczono na górze twierdzy.

Ułomności Koules zostały również zauważone przez wojska tureckie, które od 1646 roku przez ponad 20 lat oblegały Heraklion. Już w początkowym etapie walk, twierdza ta została skutecznie wyeliminowana przez turecką artylerię i tym samym Wenecjanie stracili kontrolę nad wejściem do portu.

Przez kolejnych kilkaset lat twierdza, bez większych modyfikacji, była również wykorzystywana przez wojska tureckie okupujące Kretę. W okresie tym rozbudowane zostały charakterystyczne zębate zwieńczenia murów, tak zwane blanki. Na górnym poziomie w okolicach wieży zbudowany został niewielki meczet. Jedną z większych zmian wprowadzonych przez wojska osmańskie w systemie umocnień okalających Heraklion było wybudowanie mniejszej bliźniaczej twierdzy zwanej małą Koules. Fortyfikacja ta znajdowała się bezpośrednio na lądzie tuż obok arsenałów weneckich. Przebudowa siatki ulic Heraklionu, jaka prowadzona była tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, wymusiła wyburzenie tej budowli wraz z częścią Arsenałów Weneckich, których pozostałości możecie podziwiać do dnia dzisiejszego.

Koules - panoramaKoules - panorama

Dziś

Niestety obecnie (stan na początek 2014) Koules wciąż nie jest udostępnione dla turystów. A szkoda bo ze szczytu tej twierdzy rozpościera się piękna panorama na cały port w Heraklionie. W poprzednich latach w czasie wakacyjnego sezonu, twierdzę można było zwiedzać codziennie w godzinach od 8.30 do 19.00. Wnętrze Koules, poza bardzo nielicznymi eksponatami jest zupełnie puste, jednak niewygórowana ówczesna cena biletów (2€) z nawiązką rekompensowała tą wadę. Ze swojej strony polecamy zwiedzenie tej twierdzy … oczywiście jak remont zostanie już ukończony.Jak dojechać

Twierdza znajduje się w starej części portowej Heraklionu. Dojazd samochodem do tego miejsca, szczególnie w dzień powszedni, może wiązać się z jazdą w korkach, które są dosyć typowe dla stolicy Krety. Jeśli jednak zdecydujecie się na taki krok to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wjazd do Heraklionu drogą prowadzącą do nowego portu. Po dojechaniu do skrzyżowania znajdującego się tuż przed jego bramą, skręćcie w lewo. Wypatrujcie wolnych miejsc postojowych, jakie znajdują się w dalszej części tej ulicy, na odcinku przed widocznymi  z daleka Weneckimi Arsenałami. Proponujemy pozostawić tu samochód, a dalszą część drogi odbyć pieszo. Uwaga, ta część Heraklionu objęta jest płatnym parkowaniem, więc aby nie narazić się na dodatkowe koszty związane z mandatem powinniście kupić stosowny bilet parkingowy.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie piesze dojście do Koules z centralnej części Herkalionu. Warto dołączyć ją jako jeden z punktów wycieczki po tym mieście.

Ulica 25 Sierpnia - jeden z głównych deptaków Heraklionu
Ulica 25 Sierpnia - jeden z głównych deptaków Heraklionu, który łączy plac Elefteriosa Wenizelosa ze starym Portem Weneckim

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Frangokastello - zamek ludzi rosy

Frangokastello - zamek ludzi rosy

Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa, jednak miejscowa ludność, która Wenecjan nie darzyła sympatią, przemianowała nazwę tego zamku na Frangokastello, czyli Zamku Franków (katolicki cudzoziemiec). Nazwa ta przyjęła się tak dobrze, że z czasem również Wenecjanie potraktowali ją jako obowiązującą oficjalnie .

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przemysław Witucki: Byłem kilkukrotnie. Kąpiel w ciepłym morzu, po godzinie 20-ej, kiedy na parkingu stoi tylko i wyłącznie twoje auto, należy do niezapomnianych, kreteńskuch wrażeń.
Gosia Kinga Agata: Vai jest
Mariola Dudzinska: Χρόνια Πολλά
Mariola Maj: Fajnie bylo ......
Agata Ab: Byliśmy w sierpniu ❤️
Agata Gruszczyk: My też przeszliśmy
Bogdan Ligęza: Wąwóz Samaria jest super, kto nie był, zapraszam na film ;) https://youtu.be/UVBXSJUXTNE
Monika Olszówka: My przeszliśmy
Kasia Włodarczyk: 2017 rok warto było
Jola Błażejewska: Ja przeszłam :)
Piotr Paszkowski: Świetne miejsce!
Bogusław Krośkiewicz: Zwłaszcza w klapkach
Beata Niedźwiedź: W japonkach zejscie nie jest proste, ale w adidasach już wielkich problemów nie sprawia zdrowej i rozsądnej osobie. A juz ktoś kto choć kilka szlaków w górach zaliczył (nie mówię o wozie do Morskiego Oka) to problemów nie powinien ta mieć. Buty i rozsądek to podstawa!
Iwona Burakowska: Zejście tam jest masakryczne
Aldona Pandowska: Zejście jest straszne,łatwo o wypadek.
Gisele Sisco Criscuolo: Magnifique photo
Małgorzata Lipiec: Tak, to rejon, na "WOW"
Bogdan Ligęza: Wąwoz Samaria, kto nie był, a planuje, to zapraszam na szczegółowy film, co i jak ;) https://youtu.be/UVBXSJUXTNE
Mariola Dudzinska: Cudowne miejsce☺
Barbara Jarzyna: Wąwóz Samaria to niesamowite miejsce, byłam tam parę lat temu we wrześniu i pogoda dopisała! Mam nadzieję jeszcze odwiedzić Wąwóz.
Maria Konieczny: W lipcu będę na Krecie. Czy wtedy są dobre warunki do przejścia wąwozu?
Małgorzata Lipiec: Ja chcę na Kretę
Ludwik Ludwik: Przydałyby się jeszcze do tego warzywa z Grecji,smak jest nie porównywalny do tych które kupujemy w naszych sklepach
Kinga Schultz: 
Wieska Kedzierska: Super plaża
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera