Wąwóz Richtis

Richtis - kierunkowskaz

Wchodząc w głąb wąwozu Richtis (Φαράγγι του Ρίχτη) znajdującego się niedaleko miejscowości Exo Mouliana trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wkracza się w krainę zupełnie odmienną od reszty Krety. Obfitość wody oraz cienia sprawiają, że nawet w szczycie sezonu turystycznego miejsce to jest pełne bujnej roślinności. Tak oczywiste rdzawe barwy dominujące w innych miejscach Krety tu zupełnie nie występują, gdyż ich miejsce zastępuje soczysta zieleń.

Zielona kraina

Chociaż większość osób (w tym również i my) pozostawia swoje samochody na niewielkim parkingu znajdującym się przy Drodze Narodowej to właściwa i najciekawsza część szlaku rozpoczyna się dopiero od momentu przejścia pod niewielkim kamiennym mostkiem pochodzącym z XIX wieku. Mało  ciekawa wcześniejsza część szlaku wiedzie wzdłuż lokalnej drogi pokrytej betonową nawierzchnią. Jeśli chcecie sobie oszczędzić powrotnej wspinaczki na parking to polecamy dojechać samochodem do wspomnianego wcześniej mostku, który stanowi swoiste wrota do tego wąwozu.

Richtis - kamienny mostek z XIX wieku

Początkowo dosyć szeroka ścieżka poprowadzona jest obok niewielkich ogródków “działkowych” ulokowanych na tarasach znajdujących się nieco powyżej dna wąwozu. Całoroczny dostęp do wody sprawia, że lokalni Kreteńczycy chętnie uprawiają tu różnego rodzaju warzywa oraz owoce.

W dalszej części szlak staje się coraz węższy by ostatecznie przybrać postać wąskiej ścieżki wijącej się wśród wysokich zarośli. Ostre pnącza co chwilę zahaczające się o ubrania nieco utrudniają spacer. Przejścia ginące pośród roślinności potęgują wrażenie tego, że miejsce to nie jest zbyt chętnie odwiedzane przez turystów. Orientacji w terenie nie ułatwiają również niezbyt widoczne stare drogowskazy, na których napisy już dawno zostały zatarte przez czas.

Dalsza część szlaku jest równie mało oczywista. W kilku miejscach nawet dosyć spostrzegawcze osoby mogą mieć problemy z wytyczeniem kierunku drogi. Warto wypatrywać czerwonych kropek, które pomagają w orientacji.

W środkowej części wąwozu można odnaleźć pozostałości dawnych młynów wodnych. Pośród murów wciąż widoczne są kamienne żarna, za pomocą których mielono ziarna zbóż. Chociaż dziś pozostałości zabudowań są mocno zniszczone i wydają się być wprost pochłaniane przez naturę to jednak łatwo wyobrazić sobie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu miejsca te były często odwiedzane przez tutejszych Kreteńczyków.

Richtis - szlak


Miejscami ścieżka nieco oddala się od dna wąwozu i stromo wspina się na jego ściany wymuszając konieczność nie zawsze łatwej wspinaczki. W tej części szlaku warto uważać na śliskie, mokre kamienie, na których nie trudno stracić równowagę. W najbardziej niedostępnych miejscach wąwozu ustawione zostały żelazne schody, które umożliwiają dalsze przejście.

Tuż przed dojściem do celu, wąwóz zdecydowanie otwiera się, a na jego szerokim dnie strumień tworzy serię malowniczych rozlewisk. Sennie płynąca woda kieruje się ku dalszej części wąwozu, gdzie po kilku minutach marszu daje się słyszeć szum opadającej wody. Od wodospadu, czyli celu tej wycieczki dzieli nas już tylko strome zejście prowadzące po schodach wybudowanych z drewnianych belek. Chociaż finezyjna konstrukcja nie wygląda zbyt pewnie to jednak pozwala na bezpieczne zejście w dół zbocza.

Richtis - drewniane schodki

Co ciekawe chociaż wąwóz ten sprawia wrażenie mało dostępnego to jednak na dole natknęliśmy się na kilku greckich turystów. Część z nich zażywała kąpieli w niewielkim basenie znajdującym się u podnóża wodospadu. Krystalicznie czysta i wręcz lodowata woda sprawia, że jest to bardzo orzeźwiające doświadczenie. Uśmiechy malujące się na naszych twarzach oraz na twarzach spotkanych tu turystów dają wyraźny sygnał, że wodospad jest wystarczająca nagrodą za trud poświęcony na przejście tego szlaku. Teraz przed nami pozostała już tylko powrotna droga w górę.

Wymęczeni ostatnim etapem szlaku prowadzącym na parking dochodzimy do jednogłośnego wniosku, że pozostawienie samochodu przy mostku (podobnie jak zrobili to Grecy) nie byłoby złym pomysłem.

Łatwy trudny szlak

Szukając informacji o tej wycieczce można znaleźć wiele bardzo różnych opinii. Niektórzy twierdzą, że szlak do wodospadu Richtis to dziecinnie prosty spacer. Inne osoby są zdania, że szlak jest niewspółmiernie trudny w stosunku do opisów znajdowanych w internecie. Kontrowersje te w dużej mierze to wynik tego, że dojście do wodospadu możliwe jest z dwóch różnych punktów. Osoby opisujące prosty szlak, to turyści, którzy pokonują drogę wiodącą od strony plaży. To zdecydowanie łatwiejszy oraz mniej spektakularny odcinek, którego przejście nie powinno nastręczać większych problemów.


Powyższy opis zamieszczony przez nas dotyczy szlaku poprowadzonego przez górną część wąwozu Richtis. Ciężko jednoznacznie określić jego stopień trudności. Większa część początkowej drogi wiedze przez stosunkowo łatwo dostępny teren. Dopiero druga połowa poprzedzająca dojście do wodospadu, może stanowić wyzwanie. Klika miejsc wymaga pewnego sprytu oraz wspinaczki po kamiennych zboczach. Z pewnością nie jest to szlak dla osób mających problemy z chodzeniem lub też takich, które mają ewidentne braki kondycyjne.

Sporym problemem tego szlaku jest również relatywnie złe oznakowanie przebiegu ścieżki. Miejscami znalezienie dalszej drogi wymaga sporej uwagi oraz spostrzegawczości. Trudno jest ustrzec się, przed zbłądzeniem w miejsca, z których dalsza droga nie jest możliwa.

Co zabrać

Wyruszając na ten szlak z pewnością warto założyć odpowiednie obuwie. Naszym zdaniem mocne sandały trekkingowe to prawdziwe minimum. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto wybrać zakryte obuwie o odpowiednio mocnej podeszwie dobrze trzymającej się podłoża.

Nie warto natomiast zabierać ze sobą kijków trekkingowych. Po pierwsze szlak jest zdecydowanie za wąski na ich używanie, a po drugie w kilku miejscach przejście wymaga użycia rąk, więc przydadzą Wam się wolne dłonie. Kijki trekkingowe w tym wypadku będą jedynie niepotrzebną przeszkodą.

Nakrycie głowy chroniące przed silnymi promieniami słonecznymi przyda się tylko i wyłącznie w przypadku. gdy samochód zostawicie na górnym parkingu. Dolna część szlaku prawie w całości wiedzie wzdłuż ścieżki poprowadzonej w cieniu drzew.

Richtis-mapa

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Malia
Malia

Malia

Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.

X
więcej
Kritsa
Kritsa

Kritsa

Kritsa to jedna z największych wsi na Krecie. W miejscowosci tej znajduje się bardzo dużo sklepów z wyrobami lokalnego rzemiosła.

X
więcej
Lasithi
Lasithi

Lasithi

Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.

X
więcej
Jaskinia Dikte
Jaskinia Dikte

Jaskinia Dikte

Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.

X
więcej
Panagia Kera
Panagia Kera

Panagia Kera

Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.

X
więcej
Stalida
Stalida

Stalida

Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego

X
więcej
Wąwóz Ha
Wąwóz Ha

Wąwóz Ha

Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.

X
więcej
Xerokambos
Xerokambos

Xerokambos

Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.

X
więcej
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.

X
więcej
Elounda
Elounda

Elounda

Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.

X
więcej
Lato
Lato

Lato

uiny starożytnego miasta LATO można odnaleźć w pobliżu uroczej miejscowości Krista położonej nieopodal Agios Nikolaos.

X
więcej
Gournia
Gournia

Gournia

Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu.

X
więcej
Pałac w Zakros
Pałac w Zakros

Pałac w Zakros

Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.

X
więcej
Pałac w Malia
Pałac w Malia

Pałac w Malia

ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.

X
więcej
Moni Toplou
Moni Toplou

Moni Toplou

Moni Toplou (Μονή Τοπλού) zwany także jako The Great Monastery jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Mochlos
Mochlos

Mochlos

Mochlos to niewielka miejscowość położona mniej więcej w połowie drogi między Agios Nikolaos a Sitią.

X
więcej
Vai
Vai

Vai

O Vai zrobiło się głośno, gdy w latach 70-tych na tle palmowego gaju nakręcono reklamę kokosowych batoników Bounty.

X
więcej
Spinalonga
Spinalonga

Spinalonga

Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie.

X
więcej
Trypitos
Trypitos

Trypitos

Gdy na cypel znajdujący się obok Sitii wkraczał ciężki sprzęt nikt nie spodziewał się, że teren ten kryje w sobie ruiny helleńskiego miasta.

X
więcej
Richtis
Richtis

Richtis

Obfitość wody oraz cienia sprawiają, że nawet w szczycie sezonu turystycznego miejsce to jest pełne bujnej roślinności.

X
więcej
Chamaizi
Chamaizi

Chamaizi

Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie.

X
więcej
Winiarnia Moni Toplou
Itanos
Itanos

Itanos

Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.

X
więcej
Roussolakos
Roussolakos

Roussolakos

Nieco ponad 2 km od Palekastro obok plaży Chiona znajduje się duże stanowisko archeologiczne zwane Roussolakos

X
więcej
Ierapetra
Ierapetra

Ierapetra

Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi.

X
więcej
Diaskari - Green Beach
Diaskari - Green Beach

Diaskari - Green Beach

Plaża Diaskari znana również jako Green Beach znajduje się niespełna 3 km od Makry Gialos.

X
więcej
Koufonissi - rejs na wyspę
Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety.

X
więcej
Makry Gialos
Makry Gialos

Makry Gialos

Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie.

X
więcej
Sitia
Sitia

Sitia

Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.

X
więcej
Dom Napoleona
Dom Napoleona

Dom Napoleona

Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.

X
więcej
Zakros i Kato Zakros
Zakros i Kato Zakros

Zakros i Kato Zakros

Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia.

X
więcej
Moni Kapsa
Moni Kapsa

Moni Kapsa

Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.

X
więcej
Pachia Ammos
Pachia Ammos

Pachia Ammos

Pachia Ammos nie jest jednak typową zatłoczoną i gwarną miejscowością turystyczną, których nie brakuje na północy Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Sylwia Pstrągowska
Sylwia Pstrągowska
2016-01-24 18:49:21

Pięknie tam jest.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-01-24 18:53:20

Zdecydowanie :). Na pewno warto zobaczyć, zupełnie inne miejsce od większości atrakcji znajdujących się na Krecie.

 Ala Cybulska
Ala Cybulska
2017-10-18 18:18:31

Moim zdaniem to najpiękniejsze miejsce na Krecie :)

1
 Olga Szymczyk
Olga Szymczyk
2017-10-18 18:28:16

Byłam tam m-c temu.Super miejsce

2
 Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska
2017-10-18 18:41:11

Niesamowite miejsce warte odwiedzenia. Polecam bardzo gorąco

2
 Katarzyna Brzozowy
Katarzyna Brzozowy
2017-10-19 09:13:02

W finale to czeka nas morze :-)......wodospad to polowa trasy :-)

 Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska
2017-10-19 09:27:32

Zależy jaką opcję się wybierze

 Barbara Nowicka
Barbara Nowicka
2017-10-19 06:05:45

i mam kolejny powód aby wrócić ;) Uwielbiam kreteńskie wąwozy. St. Antonio na razie nr. 1 :D

 Katarzyna Brzozowy
Katarzyna Brzozowy
2017-10-19 09:10:54

Bylismy tam...:-).....jeden z najcudowniejszych momentow :-)

1
 Katarzyna Brzozowy
Katarzyna Brzozowy
2017-10-19 09:11:47

Marcin Brzozowy :-)

1
Dariusz Szafraniec}
Dariusz Szafraniec
2019-04-12 12:52:54

kolejne miejsce do zobaczenia

 gość}
gość PiotrWie
2019-04-12 13:34:57

Też planujemy na ten wyjazd - chyba ze po deszczach będzie nie do przejścia.

 gość}
gość PiotrWie
2019-04-23 20:46:10

Byliśmy dziś w wąwozie Richtis. Po deszczach jest wysoki poziom wody i pomiędzy mostem a wodospadem jest naprawdę trudno trzeba mocno kombinować by przekraczać strumień. Miejscami kamienie przeznaczone do tego są przykryte 10 centymetrową warstwą wody. Nawet dojście do mostu nie jest takie proste bo kilkudziesięciometrowymi odcinkami woda płynie całą szerokością i jest niebezpiecznie ślisko. Dobrze że chociaż ostatnio dobrze wyznakowano szlak. Za to wodospad jest imponujący.

W ogóle wody jest obecnie bardzo dużo - wczoraj byliśmy na płaskowyżu Katharo i przejście na Lassithi przez wąwóz Havgas jest niemożliwe - całą szerokością wąwozu wali woda.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-04-24 08:39:51

Super, że poprawili oznakowanie szlaku, bo wcześniej bywało z tym różnie. Podziwiam, że mimo takiej ilości wody udało Wam się dojść do wodospadu. Pamiętam, że miejscami nawet w czasie kiedy my byliśmy było dosyć ślisko. W szczególności na tych odcinkach gdzie szlak przechodził w błotnistą ścieżkę (niedaleko ruin dawnych młynów wodnych).

 gość}
gość drozda
2019-04-25 10:24:29

My atakowaliśmy tydzień temu od strony morza , po jakimś kilometrze niestety całą szerokością płynie strumień, ale i tak jest fajnie :)

 Karolina Trzyna
Karolina Trzyna
2020-02-15 20:25:24

Łukasz Piątkowski, Tomasz Kasprzak - pamiętacie???

 Łukasz Piątkowski
Łukasz Piątkowski
2020-02-15 20:36:12

To ta droga na wodospad? ^^ ślicznie tam było!

 Tomasz Kasprzak
Tomasz Kasprzak
2020-02-15 20:40:36

Oj bardzo urozmaicony szlak

 Karolina Trzyna
Karolina Trzyna
2020-02-15 20:44:33

Szczególnie jak się straci z oczu czerwone kropki xD

 Tomasz Kasprzak
Tomasz Kasprzak
2020-02-15 20:45:33

Karolina szczególnie jak się myśli o drodze powrotnej

 Tomasz Kasprzak
Tomasz Kasprzak
2020-02-15 20:46:05

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153370194812551,10154908546912551,10156849971952551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Wąwóz Św. Mikołaja oraz las Rouvas

Wąwóz Św. Mikołaja oraz las Rouvas

Chcielibyśmy zachęcić Was do wybrania wąwozu Rouvas jako jednego z Waszych wakacyjnych celów. Szlak poprowadzony przez to miejsce jest naszym zdaniem jedną z ciekawszych pieszych wycieczek na Krecie. Dodatkowym atutem jest to, że samodzielna organizacja takiej wycieczki jest relatywnie nieskomplikowana i łatwa. Oczywiście o ile dysponujecie wypożyczonym samochodem.

Imbros

Imbros

Całkowita długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów, w czasie których pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m. Zorganizowanie wyjazdu do wąwozu nie jest zbyt trudne ani nie wymaga zbyt skomplikowanego planowania. Jeśli dysponujesz wypożyczonym samochodem to na pewno możesz zrezygnować z wykupywania wycieczki sprzedawanej przez lokalne biura podróży.

Wąwóz Agia Irini

Wąwóz Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek organizowanych w tym rejonie Krety. Szlak o długości około 10 km jest doskonałą alternatywą dla tych wszystkich. którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na przejście wąwozu Samaria.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
gość PiotrWie : Kolejne rekordy to obraz coraz większego overtourismu Krety. Na szczęście są jeszcze miejsca w Grecji gdzie można znaleźć spokój - obecnie jesteśmy na Ikarii gdzie jest mniej więcej tak jak 15 lat temu na południu i w interiorze Krety - na plażach i górskich szlakach spotykasz pojedyncze osoby.
I bardzo dobrze, Ci wspaniali ludzie zasługują na prosperite.
Są pyszne
Χρόνια πολλά
gość PiotrWie: Okazuje się że wersja "easy to Loutro" jest zaznaczona na Google Maps, polecam szczególnie osobom z dużym plecakiem lub tym z lękiem wysokości. 
Spędzamy ten czas na Krecie w Agios Marinie
Gosia | crete.pl : O tutaj: https://anendyk.gr/routes/
gość Iwona: Gdzie można sprawdzić aktualne połączenia łódkami pomiędzy Agia Roumeli a Loutro? Chcemy teraz zrobić fragment E4 przepływając z Chora Sfakjon do Agia Roumeli (via Loutro) i wracać szlakiem do Loutro. Ale kluczowe są wodne połączenia. 
W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera