Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna (Ἐλεύθερνα) to jeszcze wciąż ‘świeża’ atrakcja, którą dołączamy do naszej mapy miejsc wartych odwiedzenia na Krecie. Warto wiedzieć, że jeszcze przed otwarciem była to jedna z bardziej oczekiwanych i unikalnych inwestycji prowadzonych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jej inauguracja w czerwcu 2016 roku stała się dużym kulturalnym wydarzeniem nie tylko na Krecie ale również i w Grecji. W imprezie tej wziął udział nie tylko prezydent Grecji ale także czołowe osobistości ze świata polityki, nauki i biznesu.

Muzeum to jest położone na uboczu współczesnej wsi Eleftherna około 25 km na południowy wschód od Rethymno. Zostało ono stworzone, aby zaprezentować rezultaty trzydziestoletnich prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie starożytnego miasta Eleftherna oraz jego lokalnej nekropolii Orthi Petra. Dokonane odkrycia rzucają wiele światła na długi okres historii miasta trwający od 3000 roku p.n.e. do XIV wieku n.e.

Muzeum w Elefthernie

Budowa muzeum była od początku jednym z najważniejszych projektów realizowanych na terenie prefektury Rethymnon. Choć pierwotnie harmonogram prac zakładał realizację w ciągu 400 dni to jednak dość szybko powstały opóźnienia, które spowodowały znaczne przesunięcie terminu otwarcia muzeum. Warto zaznaczyć także, że budowa obiektu przeprowadzona przez Uniwersytet Kreteński oraz Ministerstwo Kultury korzystała ze wsparcia z środków Unii Europejskiej. W finansowanie tej inwestycji włączyli się także prywatni sponsorzy, w tym Fundacja Onassis, Alpha Bank, Grecotel oraz liczni indywidualni darczyńcy.

Homer na Krecie

To co stanowi o wyjątkowości tego muzeum to przede wszystkim znaleziska pochodzące spoza okresu kultury minojskiej, odkryte na terenie antycznej Eleftherny, będącej jednym z najważniejszych miast starożytnej Krety. Oznacza to, że odwiedzający to miejsce mogą spojrzeć i poznać pozostałości pochodzące od zarania cywilizacji greckiej opisywanej przez Homera.
To jak mówią pracownicy muzeum oraz greckiego ministerstwa kultury jest to unikat na skalę światową. Do tej pory bowiem zbiory kreteńskich muzeów archeologicznych kojarzone były głównie z późniejszą epoką minojską oraz okresem panowania rzymskiego.

Budynek muzeum

Sam budynek muzeum jest dość nietypowy jak na Kretę. Płaska surowa betonowa bryła o łącznej powierzchni 1800 m.kw. wzniesiona została pośrodku trzyakrowego obszaru. Budowla ta wyraźnie kontrastuje z tradycyjnymi zabudowaniami pobliskiej współczesnej Eleftherny. Nowoczesne wnętrza oraz ciekawy sposób prezentacji zbiorów często pokazanych w swoim “naturalnym” otoczeniu jeszcze bardziej podkreślają dystans jaki dzieli współczesność ze starożytnymi przedmiotami znalezionymi w okolicznej ziemi. Wydaje się też, że muzeum to znalazło także receptę na to, aby miłośnicy wykopalisk zaglądali tu bardziej systematycznie. Tym rozwiązaniem ma być odnawianie prezentowanej kolekcji zbiorów co kilka lat, tak aby osoby które już odwiedziły to muzeum, po kilku latach mogły tu wrócić i zobaczyć zupełnie nowe przedmioty.

Przestrzeń muzeum została podzielona na trzy sale, w których prezentowane są przedmioty codziennego użytku oraz dzieła sztuki pochodzące ze starożytnej Elefhterny. Przewidziano, że sale wystawowe będą mogły pomieścić jednocześnie co najmniej cztery grupy zwiedzających po 50 osób każda. Jesteśmy pewni, że z czasem zorganizowane grupy turystyczne będą tu przyjeżdżać zdecydowanie częściej. Szczególnie, że w pobliżu znajduje się sporo innych znanych i ciekawych miejsc. W czasie gdy my przyjechaliśmy do tego muzeum, czyli zaledwie w miesiąc po jego otwarciu, spotkaliśmy tu przede wszystkim osoby indywidualne.

W projekcie tej inwestycji istotne jest też to, że w południowym skrzydle budynku znajduje się centrum oraz ośrodek badawczy, biblioteka a także biura i archiwum wykopalisk. Z obiektów tych będą mogli korzystać greccy i zagraniczni naukowcy oraz studenci z wielu dziedzin nauki z Europy, USA, Azji i Australii. Co ciekawe w podziemiach muzeum miejsce znalazły także magazyny oraz warsztaty wyposażone w najnowsze technologie niezbędne do prowadzenia konserwacji znalezionych przedmiotów. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne dla archeologów wciąż pracujących na okolicznych wykopaliskach.

Muzeum w Elefthernie - wejście

Sala A

Przedmioty tu zgromadzone przybliżają życie w starożytnej Elefthernie zarówno to religijne, polityczne, społeczne jak i prywatne. Zobaczyć tu można narzędzia codziennego użytku, broń, biżuterię, wazony, rzeźby i figurki, fragmenty konstrukcji architektonicznych i monety pochodzące z różnych okresów.

Sala B

Sala ta jest poświęcona przede wszystkim życiu religijnemu mieszkańców Eleftherny na przestrzeni od początku epoki żelaza do czasów chrześcijańskich.
W sali tej znajduje się też jedno z najważniejszych znalezisk - kobieca figurka Eleutherna Kore porównywana ze słynną rzeźbą Lady of Auxerre znajdującą się aktualnie w muzeum w Luwrze. Jak pokazały badania obie figurki zostały wykonane z tego samego wapienia pochodzącego z pobliskiego kamieniołomu (99,73% powinowactwa). Naukowcy więc są zgodni co do tego, że paryska rzeźba pochodzi z Krety. Choćby właśnie z tego względu warto więc przyjrzeć się Eleutherna Kore uważniej. Dodatkowo na ekranie obok artefaktu prezentowany jest film pokazujący dzieje tego znaleziska od momentu jego odkrycia do identyfikacji pochodzenia i powiązania z Lady of Auxerre.

Sala C

W tym pomieszczeniu skoncentrowane są znaleziska pochodzące z lokalnej starożytnej nekropolii Orthi Petra. Dzięki tym odkryciom archeolodzy mogli między innymi potwierdzić zwyczaje pogrzebowe starożytnego miasta opisywane między innymi przez Homera w Illiadzie.

Niestety nie możemy pokazać Wam ani jednego zdjęcia z muzealnych sal. Z mało zrozumiałych dla nas względów wszyscy odwiedzający to miejsce turyści zmuszeni byli pozostawić aparaty fotograficzne i kamery w kasach biletowych. Być może za jakiś czas muzeum zrezygnuje z zakazu fotografowania. Nieco fotografii eksponatów możecie znaleźć na stronie internetowej muzeum: www.mae.com.gr


W lipcu 2016 kiedy my byliśmy w tym muzeum nie była jeszcze dostępna dla turystów bardzo interesująca ścieżka archeologiczna poprowadzona przez starożytną nekropolię Orthi Petra, z której pochodzą znaleziska prezentowane w Sali C. Kolejny rok nieczynne były także wykopaliska na terenie starożytnej Eleftherny. Mamy więc nadal motywację aby wrócić do Eleftherny za jakiś czas :)

Jeśli muzeum to zaintrygowało Was i chcielibyście je w przyszłości odwiedzić to warto połączyć wycieczkę tutaj z kilkoma innymi ciekawymi miejscami znajdującymi w odległości zaledwie kilku kilometrów: klasztor Moni Arkadiou, wioska garncarzy Margarites, czy jaskinia Melidoni.

Na tyłach budynku muzeum znajduje się parking, na którym można zostawić samochód.
W lipcu 2016 wstęp do muzeum był bezpłatny. Nie wiemy jednak czy nadal tak jest.

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 3.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Tomasz Zaród
Tomasz Zaród
2017-03-12 18:49:47

Ale warto sobie też pochodzić po Elefternie, znaczy - wykopkach i okolicy, nie tylko muzeum.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-03-12 18:55:52

Jasne, jasna, jak najbardziej. Niestety w momencie jak byliśmy w muzeum, podobnie zresztą ja i w poprzednich latach od czasu kiedy tu jeździmy, wszystkie wykopaliska były zamknięte. Owszem można je było oglądać, ale z daleka i zza siatki.

 Tomasz Zaród
Tomasz Zaród
2017-03-12 19:40:05

Siatka ma (09/2016) nieoficjalną dziurę :)

 Bożena Głodkowska
Bożena Głodkowska
2017-03-12 19:05:41

Super! Kiedy byłam tam w 2006 roku, były wyłącznie wykopki, tez ogrodzone siatką. A wokół pustka i cisza, jak na bezludnej wyspie...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-03-12 19:14:52

Nasze pierwsze odwiedziny w Elefthernie przypadły na 2008 rok. Też był płot zwieńczony drutem kolczastym. Tu i ówdzie przyczepione były tabliczki o kategorycznym zakazie wstępu oraz informacje o tym, że teren jest monitorowany. Widać, że w kwestii wykopalisk ciągle jest coś robione. Jednak ciężko mówić o jakimś wielkim progresie na przestrzeni tych kilku lat. Kilka lat temu przy poszczególnych wykopaliskach wybudowane zostały punkty kasowe. Niestety nigdy ich nie uruchomiono a w zeszłym roku zauważyliśmy, że w zasadzie już w tej chwili nadają się one do remontu ... szkoda.

Bogusław Brycki
Bogusław Brycki
2017-06-27 22:34:11

Już są bilety

W czerwcu 2017 r. już musieliśmy zapłacić:

dorosły - 4 euro, emeryt (>65 lat) - 2 euro, dzieci - za darmo (też dostają bilet).

Pozdrawiam

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154356282757551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Muzeum Wojskowe w Chromonastiri

Muzeum Wojskowe w Chromonastiri

Większość spośród kreteńskich muzeów nawiązuje swoją tematyką do historii wyspy prezentując eksponaty, których historia sięga bardzo odległych starożytnych czasów. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż Kreta to prawdziwy skarbiec pełen tego typu artefaktów. Warto jednak pamiętać, że wyspa ta ma również nie mniej ciekawą i równie dramatyczną historię napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Właśnie do tej tematyki, znacznie bliższej naszym czasom, nawiązują eksponaty zgromadzone w Muzeum Wojskowym w Chromonastiri.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie. Stała ekspozycja muzeum zawiera unikalne dzieła sztuki i historii kreteńskiej pochodzące z wykopalisk ze środkowej i wschodniej części wyspy. Obejmuje wszystkie okresy historii i prehistorii Krety z zakresu 5500 lat począwszy od neolitu do czasów rzymskich.

Muzem Archeologiczne w Chanii

Muzem Archeologiczne w Chanii

Na Krecie w każdym z dużych miast znajdują się muzea archeologiczne, w których można obejrzeć artefakty wydobyte na terenie wyspy. Największe i najbogatsze w zbiory znajduje się w stolicy wyspy Heraklionie. Warto je odwiedzić szczególnie, że niedawno zakończono wieloletni remont i nareszcie można docenić ogrom zgromadzonych przedmiotów. Nie mniej jednak inne muzea także warto odwiedzić, mimo że ich zasoby nie są aż tak okazałe, jak tego w Heraklionie. Dotyczy to zwłaszcza Muzeum Archeologicznego w Chanii.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Urszula Margiewicz: Źle, że przekracza się ilość ludzi. Lepiej płynąć tsk żeby nie było takiego przeciążenia. Powinien kapitan statku wiedzieć ma być np. 100 osób czy 1000 a nie więcej. A nie pakować ludzi za wszelką cenę.
Roy Feuillade: Love lion square bougatsa and coffee
Adam Wyspiański : gość Aga - Fajnie, że dotarliście. Zażywajcie słońca i dobroci Krety!!! Ja mam z rodziną zaplanowany lot na 14 sierpnia też z Wrocławia. Czy wylatując już wiedzieliście, że 7 to test a 4-nie?? Co robicie, gdzie i jak spędzacie czas w oczekiwaniu na wynik??? W jakim miejscu spędzacie urlop (hotel duży czy mały, pensjonat a może prywatny dom). (...)
CRETE - Kreta: Uaktualnienie! - Stanowisko firmy ANENDYK Armator ANENDYK, doskonale znany z rejsów realizowanych zarówno wzdłuż południowego wybrzeża, jak i na wyspę Gavdos, wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie odciął się od zaistniałej sytuacji. Zatrzymany kapitan nie jest ich pracownikiem, a przepełniony statek nie był ich własnością. (...)
gość Aga: Wczoraj wylądowaliśmy w Chanii, każdy miał osobny kod, w tym dzieci również. Ja i dzieci mieliśmy kod zaczynający się od 7 I poszliśmy na badania. Mąż miał kod zawierający się od 4 i nie miał badania. Dużo osób było badanych z naszego samolotu. Wylot LOTem z Wrocławia.
gość PiotrWie: Podejrzewam że pierwotną przyczyną było to że zamiast pływającego tam normalnego promu który mieści kilkaset osób przysłali ten mały. Nie jest wykluczone że ci wszyscy pasażerowie mieli już wcześniej kupione bilety na ten dzień. Jadąc na Gavdos trzeba mieć przynajmniej cztery dni zapasu by jak nie wejdziesz na jeden prom móc popłynąć następnym.
Kaśko Anosowicz: Parę dni temu byłam dokładnie na tym samym speedboacie, sytuacja identyczna, ludzie na stojąco, stłoczeni, wyglądało to bardzo średnio i zero, dosłownie zero maseczek, podczas gdy na wszystkich łodziach w innych kierunkach dookoła bez maski nie wejdzie się na pokład. Musiało się tak to skończyć.
Gosia | crete.pl : χώρα σφακίων w wolnym tłumaczeniu to kraj kul, więc tego....
gość dodekanezowiec: Tak tylko pytam :)
Wojtek Arciszewski: Przypominam, że statki nie są z gumy. Mają określoną nośność, czyli dopuszczalną masę ładunku. W przypadku statków pasażerskich ładunkiem są ludzie. Tutaj nie ma żartów.Co jakiś czas dowiadujemy się o zatonięciach przeciążonych promów np. w Bangladeszu, czy Indonezji .
Adam Wyspiański : CRETE - Czy wystarczy jeden kod QR dla całej rodziny?? Mam wylot 14 sierpnia do Chania. Lecę z żoną i dwójką dzieci. (...)
Gosia | crete.pl : Generalnie Grecy zalecają korzystanie z masek bawełnianych albo zwykłych chirurgicznych. Te z filtrem są niezbyt dobrze widziane, bo trzeba umieć z nich korzystać, więc Grecy uznali że są zbyt niebezpieczne dla zwykłych użytkowników. W przyłbicach to widzieliśmy tylko obsługę w tawernach. Generalnie za brak masek codziennie wlepiają kary więc lepiej nie ryzykować.
Anna Mielin: Chciał dobrze, przecież pływają stamtąd rzadko, a komuś musiało się to nie spodobać i doniósł komu NIE trzeba...
Karolina H-r: Wczoraj wróciłam ❤️
Daniel Sobieśniewski: Jest pięknie
Adam Chmielnik: Jest pięknie
Marcelina Gnieciak: Wlasnie jestesmy jest pieknie❤
Andrzej Mamak: Czy mieliście robione testy wyrywkowe ? jeżeli tak to jak długo trwało oczekiwanie w hotelu na rezultat ? Drugie pytanie : czy macie jakieś rekomendacje co do rent a car w Heraklionie , jest dużo , w której macie pozytywne doświadczenia ?
Aneta Skraba-Gerber: Pozdrawiam Was serdecznie. Mi już udało się być w te wakacje w Grecji. Akumulatory naladowane. Można pracować.
Iza Napierała: Myśle, ze jak dołożymy lotnisko w Chanii to będziemy w pierwszej trójce.
Maja Szewczyk: Czy były robione jakieś testy po wylądowaniu? Mam zaplanowany wylot na 23 września i nie wiem co robić, rezygnować?
Dorota Ziółkowska: Byłam pierwszy raz na Krecie od 19 lipca do 26 lipca / było fajnie , nie było tłoku wręcz mało turystów, ale właśnie bardzo dużo Polaków i Francuzow
Karolina Spruś: Byłam w lipcu i polecam
Radek Radziszewski: Byliśmy od 3 lipca do 13 lipca. Ciepło tanio pusto. Na Krecie byłem chyba po raz 10 i w tym roku najlepiej było
gość kkckasia: witam, wybieram się na Kretę na początku września i już zaczynam się stresować. najbardziej w zasadzie podróżą.. (...)

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera