Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia. Przez Zakros wiedzie główna droga prowadząca z północnego wybrzeża do oddalonego o 8 km Kato Zakros, gdzie znajdują się ruiny pałacu minojskiego oraz wejście do Wąwozu Umarłych. Jednak niewiele z osób podążających w te miejsca zatrzymuje się w centrum wsi Zakros i wychodzi z samochodu pozwiedzać to ciekawe miejsce.
Zakros to stosunkowo duża wieś, która “zarządza” także kilkoma mniejszymi wioskami znajdującym się w tej okolicy: Kato Zakros, Adravasti, Azokeramos, Kellaria, Klisidi, Ayios Georgios, Sfaka, Kanava i Skalia.
Na szczycie wioski Zakros znajdują się źródła dostarczające około 800 metrów sześciennych wody na godzinę. W przeszłości woda z tych źródeł napędzała okoliczne młyny wodne, zaś obecnie nawadnia ponad 250 000 drzewek oliwnych rosnących w okolicznych gajach. Jest to istotne bo na około 800 stałych mieszkańców Zakros większość stanowią rolnicy, których główne źródło dochodów stanowią pieniądze uzyskiwane z uprawy drzew oliwnych. Ten rejon Krety jest znany z tego, że wytwarzana tu oliwa zaliczana jest do najlepszych na wyspie. Jej wysoka jakość wynika podobno ze specyficznej morfologii gleby i właśnie wspomnianej wcześniej źródlanej wody.
Niewiele osób mieszkających w rejonie Zakros znajduje zatrudnienie w sektorze turystycznym, gdyż w tej okolicy jest on mało rozwinięty. Daleki wschód Krety jest jeszcze najmniej “skażony” przez masową turystykę. Nie wybudowano tu jak na razie wielkich hotelowych kompleksów, więc cały ten rejon wyspy “nie istnieje” dla biur podróży. W chwili obecnej na wschodnim wybrzeżu wyspy można znaleźć nocleg jedynie w nielicznych prywatnych i relatywnie niewielkich pensjonatach. Osobiście mamy nadzieję, że sytuacja ta nie zmieni się jeszcze przez wiele lat.
Co istotne goście, którzy przebywają na Krecie w ramach tak zwanego zorganizowanego wypoczynku, do pałacu minojskiego oraz wąwozu w Zakros mogą dotrzeć jedynie wynajętymi przez siebie samochodami. Z tego co się orientujemy to biura podróży nie organizują wycieczek fakultatywnych, które w swoim programie mają zwiedzanie tej okolicy.
Jednak to nie tylko brak infrastruktury hotelowej wpływa na turystyczną separację rejonu Zakros. Drugim dodatkowym czynnikiem jest duża odległość od lotniska w Heraklionie, na którym ląduje większość czarterów. Co prawda obok położonego niedaleko miasta Sitia funkcjonuje międzynarodowe lotnisko, ale na razie pełni ono marginalną rolę w obsłudze ruchu turystycznego.
Z powyższych powodów ten kawałek Krety budzi większe zainteresowanie w zasadzie tylko wśród turystów indywidualnych, którzy zgodnie powtarzają że tu na wschodzie można jeszcze zobaczyć kawałek dzikiej i prawdziwej Krety.
Niezbyt wiele można powiedzieć na temat historii samego Zakros. W dokonanym w 1721 roku weneckim spisie ludności nie wspomniano o jego istnieniu, choć miejscowość była oznaczona na mapach rejonu z tego okresu pod nazwą Xacro. Jego mieszkańców nie odnotowano również w spisie z 1671 roku wykonanym podczas zaboru tureckiego. Prawdopodobnie wioska została zniszczona i opuszczona w trakcie tureckich najazdów, które miały miejsce w 1471 i w 1538 roku. Pierwszy raz w spisie ludności mieszkańcy Zakros pojawiają się dopiero w 1820 roku.
Etymologia nazwy Zakros także nie jest znana, choć uważa się że jest to przedhelleńskie słowo. Jedna z teorii wiąże Zakros z Za-ka-ron, morskim ludem, który najechał Egipt w XIII wieku pne. Nie zdobyła ona jednak popularności.
Przy drodze łączącej wioskę Zakros z Kato Zakros znajdują się pozostałości willi pochodzącej z okresu późno minojskiego. Została ona odkryta w 1965 przez I. Sakellarakisa oraz Nikolaosa Platona, odkrywcy pałacu minojskiego w Kato Zakros. Willa ta miała pełne zaplecze do produkcji wina. Na jej terenie odnaleziono prasę do wina z dwoma zbiornikami, fragmenty malowideł ściennych oraz gliniane pitosy z inskrypcjami wyrytymi w piśmie linearnym A. Odnaleziona tu prasa do wina jest obecnie wystawiona w Muzeum Archeologicznym w Sitii. Wiele tego typu miejsc czeka nadal na odkrycie, gdyż obszar ten miał duże znaczenie w czasach minojskich.
Krążą opowieści (nie wiemy ile w nich jest prawdy) o okolicznych mieszkańcach, którzy podczas prac we własnych ogródkach odkopywali przypadkiem minojskie grobowce. Jednak znalezisk nigdzie nie zgłaszano, a wykopane znaleziska szybko zasypywano. Mieszkańcy bali się bowiem, że po oznaczeniu terenu odkrycia jako stanowiska archeologicznego straciliby swoje domy. Pozornie takie działanie wydają się nieracjonalne. Każdy kto jednak orientuje się w sposobie działania archeologów w Grecji wie, że obawy te nie były bezpodstawne.
Jeśli ktoś planuje zrobić w Zakros bazę wypadową do zwiedzania okolicy to w samej wiosce znajdzie tylko kilka pensjonatów. Miejsca należy tu rezerwować z dość dużym wyprzedzeniem. Tak jak pisaliśmy powyżej w rejonie tym nie ma zbyt wielu kwater, za to coraz bardziej rośnie liczba amatorów wypoczynku z dala od zgiełku ośrodków turystycznych. W samej wiosce znajduje się także kilka sklepików z podstawowym zaopatrzeniem, tawerny oraz sklep z produktami regionalnymi. Poza tym sama wioska jest dość ciekawa i malownicza, więc warto po prostu pospacerować jej uliczkami i zagłębić się w jej zakamarki.
Warto także zwrócić uwagę na pozostałe ciekawe miejsca znajdujące się w Zakros. Będą to odrestaurowane młyny, dawna fabryka sera oraz niewielki kościół Afentis Christos, w którym zachowały się pozostałość fresku przedstawiającego Chrystusa. Na terenie Zakros znajduje się także Muzeum Wody i Hydrauliki mieszczące się w trzech odrestaurowanych w 2007 roku młynach wodnych. Jest to muzeum tematyczne, którego celem jest zebranie wszelkich przedmiotów lub innych materiałów związanych z używaniem wody w minionych epokach, ale także podkreślenie znaczenia wody w naszych czasach.
Decydując się na dłuższy przyjazd do Zakros warto mieć na uwadze bardzo słabą komunikację autobusową realizowaną w tym regionie wyspy. Nie dojeżdżają tu autobusy z Heraklionu czy Chanii. Jeśli chcecie dojechać KTELem do Zakros to niezbędna będzie przesiadka w Sitia. Przy czym do Zakros w szczycie sezonu odjeżdżają zaledwie dwa autobusy dziennie. Poza sezonem turystycznym komunikacja jest jeszcze bardziej utrudniona, gdyż dwa kursy dziennie są realizowane tylko w poniedziałki, wtorki i piątki. Jeśli zatem zależy komuś na mobilności w tym rejonie Krety to samochód bądź skuter będą niezbędne.
8 km od wioski Zakros tuż nad brzegiem morza nad malowniczą zatoką leży miejscowość Kato Zakros. Mimo że w samej miejscowości znajduje się po prostu duża liczba tawern to właśnie to miejsce jest głównym celem turystycznych wycieczek. W Kato Zakros znajdują się bowiem obszerne ruiny pałacu minojskiego będącego wówczas religijnym, administracyjnym i handlowym centrum tego regionu.
W Kato Zakros znajduje się także jedno z wejść do wąwozu Zakros zwanego także Wąwozem Umarłych (Gorge of the Dead). Jest on wyjątkowo malowniczy co jest szczególnie widoczne w słoneczne dni gdy kolor wysokich skał podkreślają słoneczne promienie. Nazwa wąwozu pochodzi zaś od licznych grobów minojskich, które odnaleziono tu w okolicznych skalnych grotach.
W samym Kato Zakros nie znajdziecie w zasadzie nic ciekawego poza wspomnianymi wcześniej tawernami. To miejscowość o charakterze czysto turystycznym, gdzie w jednej z wielu znakomitych tawern można sobie po prostu zrobić przerwę w zwiedzaniu. Niewątpliwą zaletą tych lokali jest to, że ulokowane są tuż przy samej plaży.
W odległości 5 km od Kato Zakros znajduje się także imponująca jaskinia Pelekita zaliczająca się do największych jaskiń na Krecie. Jej całkowita długość wynosi 310 m w linii prostej, a całkowita powierzchnia wynosi 4,5 akrów. Na jej terenie znaleziono ślady zamieszkania z epoki neolitu.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.
Kritsa to jedna z największych wsi na Krecie. W miejscowosci tej znajduje się bardzo dużo sklepów z wyrobami lokalnego rzemiosła.
Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.
Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.
Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.
Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.
uiny starożytnego miasta LATO można odnaleźć w pobliżu uroczej miejscowości Krista położonej nieopodal Agios Nikolaos.
Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu.
Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.
ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.
Moni Toplou (Μονή Τοπλού) zwany także jako The Great Monastery jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych klasztorów na Krecie.
Mochlos to niewielka miejscowość położona mniej więcej w połowie drogi między Agios Nikolaos a Sitią.
O Vai zrobiło się głośno, gdy w latach 70-tych na tle palmowego gaju nakręcono reklamę kokosowych batoników Bounty.
Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie.
Gdy na cypel znajdujący się obok Sitii wkraczał ciężki sprzęt nikt nie spodziewał się, że teren ten kryje w sobie ruiny helleńskiego miasta.
Obfitość wody oraz cienia sprawiają, że nawet w szczycie sezonu turystycznego miejsce to jest pełne bujnej roślinności.
Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie.
Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.
Nieco ponad 2 km od Palekastro obok plaży Chiona znajduje się duże stanowisko archeologiczne zwane Roussolakos
Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi.
Plaża Diaskari znana również jako Green Beach znajduje się niespełna 3 km od Makry Gialos.
Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety.
Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie.
Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.
Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia.
Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.
Pachia Ammos nie jest jednak typową zatłoczoną i gwarną miejscowością turystyczną, których nie brakuje na północy Krety.
Dla turystów, którzy wybrali się do wąwozu Samaria, białe zabudowania Agia Roumeli wyłaniające się na zakończeniu wędrówki to jeden z najprzyjemniejszych widoków, jakie przyjdzie im oglądać tego dnia. Chociaż liczba stałych mieszkańców oscyluje w okolicy stu osób, to jednak w okresie letnim Agia Roumeli to jedno z bardziej obleganych i gwarnych miejsc na Krecie. W szczycie sezonu codziennie spotyka się tu ponad tysiąc osób, które w oczekiwaniu na powrotny prom regeneruje swoje siły w jednej z wielu tamtejszych tawern.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość żyje obecnie z rolnictwa. Dominującą uprawą, jaką obsadzone są pola, to drzewa oliwne oraz winorośle. I chociaż rejon ten jest również znany z uprawy kwiatów, głównie goździków to jednak właśnie wielowiekowa tradycja rzemiosła garncarskiego decyduje o unikalności tej wioski. Jeszcze do niedawna większość mieszkańców Thrapsano utrzymywało się wykonując ten zawód.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety. Do Kali Limenes prowadzi co prawda asfaltowa droga, ale biegnie ona przez pasmo górskie, jest zatem wąska i bardzo kręta. Wymagająca uwagi trasa oraz dość odległe położenie powoduje, że w większości przypadków w Kali Limenes jedynymi turystami, których tu można spotkać są Grecy wypoczywający na prowizorycznym biwaku.
Komentarze
komentarz z
Byłam w zeszłym roku. Pięknie na miejscu i kilka świetnych tawern.
komentarz z
Polecam sklep z oliwą, winem i pamiatkami , ktory prowadzi pani Agata z Polski! Bylismy 2 lata temu. Tez na tym glownym placu bar z pita gyros przepyszna tradycyjna, mily staruszek podaje, stoliki pod platanem.
A ja przede wszystkim proponuje przejście z Zakros do Kato Zakros - wąwóz jest ładny, w przeciwieństwie do większości wąwozów Krety cały rok płynie nim woda więc jest zielony. Przejście nie jest trudne spokojnie w jednym dniu da się zejść, zwiedzić ruiny w Kato Zakros i wrócić do Zakros.
Wąwóz
Piotr, opis wąwozu na pewno z czasem pojawi się na naszej stronie. My również polecamy zwiedzenie tego wąwozu. Tym bardziej, że dzięki kilku alternatywnych wejść szlak można zrealizować na kilka sposobów.
komentarz z
Wszędzie w mocno turystycznych miejscowościach są takie zapomniane miejsca ,dla niektórych brzydkie, a dla mnie są fascynujące , bo pokazują kawał historii
komentarz z
Iwona Salewicz na dalekim wschodzie Krety takich „mocno turystycznych” miejscówek jest na szczęście baardzo mało
komentarz z
Iwona Salewicz Fascynujące bo są prawdziwe.
komentarz z
Byliśmy tam i poznaliśmy ten rejon. Bazowaliśmy w Kato Zakros, zwiedzając, obchodząc i objeżdżając okolice bliższe i dalsze. Ciekawe tereny, dzikie dosyć bezludne. W Zakros robiliśmy zakupy i siadywaliśmy w kafeneio w umownym centrum wioski, czyli miejscu, gdzie zatrzymujà się - niczym dawne dyliżanse - autobusy K-tel. ( ledwie 1-3 dziennie. A każdy taki przyjazd był obserwowany i komentowany przez lokalsów okupujących kafeneio. Przychodząc do kafeneio zawsze głośno witaliśmy całe to towarzystwo i w odpowiedzi byliśmy chóralnie pozdrawiani przez nich. Siedzielismy tak sobie razem godzinę, popijając kawę, a wokół niby nic się nie działo, lokalsi parkowali pick upy na samym środku drogi, idąc po zakupy , siga- siga, pełen reset. Gdy z K-tela wysiadał czasami jakiś turysta z plecakiem to też był komentowany ( zmierzał od razu do Wąwozu Umarłych), lecz najbardziej gdy pod sklep podjechała lokalna wiekowa sexbomba . Dała odpór ich docinkom , wszyscy mieli zabawę…I tak tam życie się toczyło.
komentarz z
Zakros
komentarz z
Piękne, prawdziwe, jeszcze w miarę puste miejsca - oby tak pozostało jak najdłużej
komentarz z
Kreta cudo wyspa
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156087968632551,780944874079779