Agios Nikolaos

Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi. Znajduje się w środkowo-wschodniej części Krety, około 65 kilometrów na wschód od Heraklionu. Jest to jeden z pierwszych ośrodków turystycznych na Krecie. Już w 1965 roku, znacznie wcześniej niż w innych miastach tej wyspy, otworzono tu pierwszy hotel.

Agios Nikolaos

Obecnie Agios Nikolaos nie odgrywa aż tak istotnej roli w obsłudze ruchu turystycznego na Krecie, jak przed laty. Mimo tego, że miasto to musi teraz rywalizować z innymi miejscowościami położonymi w tym rejonie Krety (takimi jak Plaka, Elounda, Istro, Kalo Chori) to jednak, co roku wypoczywają tu tysiące turystów ze wszystkich zakątków Europy.

Historia

Agios Nikolaos to miejscowość o bardzo współczesnym wyglądzie z przewagą nowoczesnej zabudowy. W odróżnieniu od innych większych miast Krety próżno szukać tu widocznych pozostałości starożytnych kultur czy też obecności Wenecjan. Nie powinno to Was jednak zwieść, gdyż geneza powstania Agios Nikolaos sięga czasów doryckich, gdy w tym miejscu znajdował się port Lató Etéra ściśle powiązany ze znajdującym się niedaleko starożytnym miastem Lató. Od 3 wieku p.n.e. aż do 6 wieku n.e. Lató Etéra jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem handlu. Status ten miasto utrzymało również w czasie panowania Rzymian i w początkowym okresie Bizancjum.

W XIII wieku port został zdobyty przez Genueńczyków oraz Wenecjan, którzy przemianowali jego nazwę na Porto San Nicolae. W 1206 roku zbudowali oni niewielką twierdzę, którą ze względu na piękny widok rozciągający się z jej murów nazywano Mirambello (czyli piękny widok). Do obecnych czasów nie przetrwały żadne pozostałości z tych fortyfikacji jedynym śladem jej obecności jest nazwa pobliskiej zatoki, która po dziś dzień nazywa się Mirambello. Twierdza wenecka znajdowała się na szczycie wzgórza w miejscu, gdzie obecnie stoi budynek prefektury.
W tamtym okresie Wenecjanie kontrolowali handel oraz wydobycie soli w rejonie Morza Śródziemnego. Surowiec ten był jednym z ważniejszych jakimi wówczas obracano. Kontrola nad handlem solą, która była pozyskiwana w miejscowości Elounda, oddalonej kilka kilometrów na północ, to właśnie jedno  z podstawowych zadań tej twierdzy. Dopiero kiedy Wenecjanie wybudowali zupełnie nowy port w rejonie Eloundy, znaczenie Mirambello znacznie spadło.

W 1303 roku Mirambello zostało obrócone w ruinę przez silne trzęsienie ziemi. W 1537 roku twierdzę spustoszyli i zniszczyli piraci. W obu przypadkach fortyfikacje zostały odbudowywane przez Wenecjan. Ostatecznie los Mirmabello przypieczętował konflikt Osmańsko – Wenecki, w czasie którego po długotrwałym oblężeniu przez wojska tureckie, pozostałości zniszczonej twierdzy zostały wysadzone przez wycofujących się Wenecjan.

W czasie okupacji tureckiej, miasto wyraźnie traci na znaczeniu aż do momentu, gdy zostaje zupełnie opuszczone. W okresie tym jest jednak wciąż wykorzystywany jest port, a opuszczone zabudowania (w tym również kościoły) wykorzystywane są jako magazyny dla transportowanych z tego rejonu Krety towarów.Dopiero pod koniec tureckiej okupacji, po powstaniu w 1866 roku ludzie zaczęli wracać do tej miejscowości. Kilka osób ze Sfaki, kupcy ze wschodniej Krety oraz ludzie ze znajdującej się niedaleko Kritsy, to pierwsi mieszkańcy zrujnowanej wioski Mandraki. Właśnie ta miejscowość utworzyła zręby współczesnego Agios Nikolaos. Głównym źródłem utrzymania ówczesnych mieszkańców Mandraki była sprzedaż owoców cytrusowych. O tym jak wielkie znaczenie miał ten handel dla rozwoju Agios Nikolaos, niech stanowi to, że centralna dzielnica tej miejscowości nazywa się Kitroplateia (Plac Cytrusów).

Co zobaczyć

Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc tego miasta jest jezioro Voulismeni znajdujące się w centralnym miejscu Agios Nikolaos. Obecnie akwen ten tworzy naturalną przystań dla niewielkich kutrów rybackich, które cumują wzdłuż jego brzegów. Do 1870 roku, kiedy został przekopany kanał łączący jezioro z morzem, Voulismeni było niezależny słodkowodnym akwenem. Jak głosi legenda w miejscu tym brała kąpiele grecka bogini Atena. Malownicze położenie tego niewielkiego jeziorka, które z jednej strony otoczone jest stromymi skałami, sprawiło, że na jego drugim brzegu umiejscowiło się wiele tawern, kawiarenek i restauracji. Można skosztować tu wszelkiego rodzaju specjały kuchni greckiej oraz odpocząć orzeźwiając się prawdziwym frappe.

Agios Nikolaos

Warto również zagłębić się w gąszcz wąskich śródmiejskich uliczek, które otoczone są gęstą zabudową. Przechadzając się po tej części miasta można znaleźć na pewno wiele urokliwych zakątków oraz ciekawych detali. Część uliczek została zamieniona na deptak, wzdłuż którego działa duża ilość tawern, kafejek i różnego rodzaju sklepów, które niestety w większości oferują typową turystyczną tandetę (made in china), jednak znajdziecie tu również sklepy specjalizujące się w sprzedaży lokalnych produktów. Bez problemu kupicie takie rzeczy jak: kreteńskie miody, oliwy, najwyższej jakości przyprawy, ceramikę, złotą biżuterię, czy też wyroby z drewna oliwnego.W pobliżu jeziora Voulismeni znajduje się Muzeum Folkloru prezentujące wyroby lokalnego rzemiosła. W siedmiu salach niewielkiego Muzeum Archeologicznego wystawiono przedmioty pochodzące z czasów od epoki neolitycznej do końca okresu grecko-rzymskiego. Jednym z najbardziej znanych eksponatów, jakie są tu wystawiane jest czaszka mężczyzny (najprawdopodobniej atlety) ze złotym wieńcem laurowym oraz srebrną monetą przeznaczoną na opłatę za przepłynięcie rzeki Styks.

Agios Nikolaos to również doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wschodniego rejonu Krety. W bliskiej odległości od tego miasta znajdują się wykopaliska starożytnego miasta Lato oraz Kritsa, czyli najsłynniejsza wieś Krety. Warto również zwiedzić bizantyjski kościół Panga Kera znajdujący się tuż przy drodze wiodącej do Kritsy. Około 10 kilometrów na północ od Agios Nikolaos położona jest malownicza miejscowość Elounda wraz z pozostałościami starożytnego miasta Elous. Z Eloundy podobnie jak z Agios Nikolaos wypływają statki przewożące turystów na Spinalongę, czyli dawną wyspę trędowatych, a obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych tego rejonu Krety.

Niestety Agios Nikolaos nie może poszczycić się tak dobrymi plażami, jak niektóre z miast Krety. Zdecydowanie największą i najlepszą jest plaża Ammos, która zgodnie z nazwą (amnos znaczy piach) jest piaszczysta. Plaża ta znajduje się za przystanią jachtową w południowo-wschodniej części Agios Nikolaos.

Agios Nikolaos

Osoby, które chcą spędzić swój wolny czas bardziej aktywnie mogą wypożyczyć sprzęt do nurkowania w niewielkiej przystani, jaka znajduje się hotelu Coral poniżej ulicy wiodącej wzdłuż wybrzeża. Znajduje się tu również niewielki betonowy podest, na którym wystawione są leżaki do wynajęcia. Ciężko nazwać to plażą i raczej nie polecamy wypoczynku w tym miejscu.

Jak dojechać

Agios Nikolaos znajduje się mniej więcej w połowie drogi łączącej Heraklion z miastem Sitia. Najłatwiej dostać się do tej miejscowości jadąc Nową Drogą Narodową. Agios Nikolaos jest również dobrze skomunikowane ze znajdującą się na południu Ierapetrą. Miasta te łączy droga, która przebiega przez najwęższą część Krety. W miejscu tym wyspa ma tylko kilkanaście kilometrów szerokości. Do niedawna Agios Nikolaos miało również połączenie morskie z Grecją kontynentalną, jednak obecnie rejsy do Pireusu nie są realizowane.

Agios Nikolaos - mapa

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Malia
Malia

Malia

Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.

X
więcej
Kritsa
Kritsa

Kritsa

Kritsa to jedna z największych wsi na Krecie. W miejscowosci tej znajduje się bardzo dużo sklepów z wyrobami lokalnego rzemiosła.

X
więcej
Lasithi
Lasithi

Lasithi

Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.

X
więcej
Jaskinia Dikte
Jaskinia Dikte

Jaskinia Dikte

Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.

X
więcej
Panagia Kera
Panagia Kera

Panagia Kera

Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.

X
więcej
Stalida
Stalida

Stalida

Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego

X
więcej
Wąwóz Ha
Wąwóz Ha

Wąwóz Ha

Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.

X
więcej
Xerokambos
Xerokambos

Xerokambos

Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.

X
więcej
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.

X
więcej
Elounda
Elounda

Elounda

Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.

X
więcej
Lato
Lato

Lato

uiny starożytnego miasta LATO można odnaleźć w pobliżu uroczej miejscowości Krista położonej nieopodal Agios Nikolaos.

X
więcej
Gournia
Gournia

Gournia

Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu.

X
więcej
Pałac w Zakros
Pałac w Zakros

Pałac w Zakros

Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.

X
więcej
Pałac w Malia
Pałac w Malia

Pałac w Malia

ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.

X
więcej
Moni Toplou
Moni Toplou

Moni Toplou

Moni Toplou (Μονή Τοπλού) zwany także jako The Great Monastery jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Mochlos
Mochlos

Mochlos

Mochlos to niewielka miejscowość położona mniej więcej w połowie drogi między Agios Nikolaos a Sitią.

X
więcej
Vai
Vai

Vai

O Vai zrobiło się głośno, gdy w latach 70-tych na tle palmowego gaju nakręcono reklamę kokosowych batoników Bounty.

X
więcej
Spinalonga
Spinalonga

Spinalonga

Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie.

X
więcej
Trypitos
Trypitos

Trypitos

Gdy na cypel znajdujący się obok Sitii wkraczał ciężki sprzęt nikt nie spodziewał się, że teren ten kryje w sobie ruiny helleńskiego miasta.

X
więcej
Richtis
Richtis

Richtis

Obfitość wody oraz cienia sprawiają, że nawet w szczycie sezonu turystycznego miejsce to jest pełne bujnej roślinności.

X
więcej
Chamaizi
Chamaizi

Chamaizi

Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie.

X
więcej
Winiarnia Moni Toplou
Itanos
Itanos

Itanos

Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.

X
więcej
Roussolakos
Roussolakos

Roussolakos

Nieco ponad 2 km od Palekastro obok plaży Chiona znajduje się duże stanowisko archeologiczne zwane Roussolakos

X
więcej
Ierapetra
Ierapetra

Ierapetra

Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi.

X
więcej
Diaskari - Green Beach
Diaskari - Green Beach

Diaskari - Green Beach

Plaża Diaskari znana również jako Green Beach znajduje się niespełna 3 km od Makry Gialos.

X
więcej
Koufonissi - rejs na wyspę
Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety.

X
więcej
Makry Gialos
Makry Gialos

Makry Gialos

Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie.

X
więcej
Sitia
Sitia

Sitia

Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.

X
więcej
Dom Napoleona
Dom Napoleona

Dom Napoleona

Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.

X
więcej
Zakros i Kato Zakros
Zakros i Kato Zakros

Zakros i Kato Zakros

Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia.

X
więcej
Moni Kapsa
Moni Kapsa

Moni Kapsa

Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.

X
więcej
Pachia Ammos
Pachia Ammos

Pachia Ammos

Pachia Ammos nie jest jednak typową zatłoczoną i gwarną miejscowością turystyczną, których nie brakuje na północy Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.13
Liczba ocen: 4
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.13 na 5 (0) liczba ocen 4
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość mirek
2014-08-21 14:09:18

Kreta

Jest wiele miejsc pięknych na Krecie. To miasteczko (Agios Nikolaos) niewątpliwie do nich należy. Będąc tam w 2011 roku przechadzając się jedną z uliczek zobaczyliśmy z żoną starszego Pana siedzącego w ogródku z rosnącym krzaczkiem na, którym znajdował się jeden mały, żółty owoc. Widząc nasze zainteresowanie tym maleństwem, człowiek wstał zerwał owoc i z uśmiechem na twarzy podał go mojej żonie. Ech ta Kreta, Ci ludzie, żeby u nas było tyle życzliwości, lżej by się żyło.

 

 gość}
gość Robert
2014-12-13 09:29:13

Oj tak, zdecydowanie :) Za to kocham Kretę i Kreteńczyków :)

 Daria Magdziak
Daria Magdziak
2015-04-02 18:30:27

miasto jest przepiękne i magiczne! z miłą chęcią wróciłabym tam! :)

2
 Katarzyna Widlińska
Katarzyna Widlińska
2015-04-02 18:33:03

Ja także

2
 Anna Niewiarowska
Anna Niewiarowska
2015-04-02 18:46:49

Racja ślicznie tam

2
 Zbigniew Kreft
Zbigniew Kreft
2015-04-02 18:52:13

piękne miejsce - miasteczko bajka

2
 Grecja - moja magiczna przystań
Grecja - moja magiczna przystań
2015-04-02 18:53:48

Oj tak, magiczne miejsce :) Czesto zima odwiedzane przeze mnie :)

2
 Krzysztof Pietruszka
Krzysztof Pietruszka
2015-04-02 19:05:12

Super miasteczko

2
 Anna Warszawska Gałka
Anna Warszawska Gałka
2015-04-02 20:03:56

Bardzo urokliwe i klimatyczne miasteczko

2
 Antonio Dimitropoulos
Antonio Dimitropoulos
2015-04-02 21:12:40

I like vizit crete♥

 Vladimiros Avlastimidis
Vladimiros Avlastimidis
2015-04-03 06:06:06

Moia Kreta

1
 Olimpia Konarzewska
Olimpia Konarzewska
2015-04-03 10:11:09

Polecam - piękne miejsce :-)

1
 Renata Dzioba
Renata Dzioba
2015-04-08 18:43:34

Bardzo ciekawa strona internetowa :)
Mieszkam w Agios Nikolaos od 22 lat i musze Was pochwalic za interesujace informacje i przydatne,praktyczne opisy.
Jesli bedziecie w okolicy zapraszam na kawe. I ♡ Kreta

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2015-04-08 20:14:19

Niezmiernie nam miło czytać tak miłe słowa :) Dziękujemy za zaproszenie, będziemy o nim pamiętać.

 Amelie Lanneugrasse
Amelie Lanneugrasse
2015-06-09 07:50:13

Wpadam :-P

 gość}
gość ala-i-pawel
2015-06-04 20:10:49

Plaże w Agios Nikolaos

Cześć,

zastanawiamy się nad wyjazdem do Agios, hotel Lato na ul. Ammoudi.
Czy wiecie może jak wyglądają plaże w Agios? Google wyświetla masę zdjęć nie koniecznie z Agios... :)

Pozdrawiamy!

 

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-06-04 20:59:02

Plaże w Agios

Cześć,

niestety jeśli chodzi o plaże to Agios Nikolaos pod tym względem nie rozpieszcza. W samym mieście zdecydowana większość wybrzeża to "uregulowana" betonowa linia brzegowa. W kilku miejscach znajdziesz niewielkie kamieniste i często niezbyt urodziwe plaże. Zdecydowanie najlepsza znajduje się we wschodniej części miejscowości i nosi nazwę Ammos: http://www.cretanbeaches.com. Pewnie właśnie dlatego google nie wyświetla zbyt dużo zdjęć plaż z Agios Nikolaos.

Jeśli plaże są dla Ciebie aż tak istotne a chcesz wybrać się w rejon wschodniej Krety to może wybrać np jeden z hoteli znajdujących się w rejonie Istro:
http://www.booking.com/searchresults.html?city=900039930&aid=818104
albo np w rejonie Eloundy:
http://www.booking.com/searchresults.html?city=-816961&aid=818104

Pozdrawiam

 gość}
gość Asia
2015-06-26 08:20:35

Agios Nikolaos jest bajeczne

Kilka dni temu wróciłam z Krety, zwiedziłam m. in. Agios Nikolaos i potwierdzam jest przepiękne i urokliwe, a Kreteńczycy mili, uprzejmi, sympatyczni i życzliwi

 gość}
gość admick
2015-10-25 14:45:28

Wybieram się do Agios w przyszłym roku, mam pytanie czy jest jakieś lokalne biuro podróży z którego można skorzystać wykupując wycieczki fakultatywne? Chciałbym z żoną pozwiedzać Kretę wschodnią (najchętniej miejsca tradycyjne, charakterystyczne oddające klimat tego miejsca) Z góry wielkie dzięki,

 

Pozdrawiam

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-10-25 20:17:19

Niestety mu nie znamy

Admick my niestety nie znamy żadnych biur podróży. Zawsze staramy się być jak najbardziej samodzielni i niezależni. Do tej pory nie zdarzało nam się korzystać z tego typu usług. Może ktoś inny przeglądający stronę będzie mógł Ci pomóc.

 gość}
gość zenon
2016-02-20 01:38:09

Fajne plaże w Istron ok 15 km od Agios

Mamy domek w Kalohorio  ok 1 km od Istron ,ale żadko jeżdzimy.

 gość}
gość Iwona
2016-02-24 14:52:53

Domek w Kalihorio

Witam, a czy moźe wynajmujecie ten domek Zenonie? Chętnie bym skorzystała

 gość}
gość zurekogorek
2016-04-06 20:54:15

Jestem tu teraz, pozdrawia

po raz drugi i nie ostatni :)

 Tomasz Caliński
Tomasz Caliński
2019-08-27 07:59:54

Witam. Właśnie się dziś wybieramy odwiedzić to urokliwe miasteczko. Kilka pięknych fotek do albumu...na starość się przyda

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152826846132551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Chania

Chania

Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety. Choć oficjalna liczba mieszkańców nie przewyższa 58 tys. to jednak wraz z przyległymi miejscowościami Chania tworzy aglomerację o liczbie ludności szacowanej na około 130 tys. osób. Chania znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, około 70 km na zachód od Rethymno i 145 kilometrów na zachód od Heraklionu.

Elounda

Elounda

Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością hoteli o najwyższych standardach obsługi. Piękny krajobraz i niesamowity widok na zatokę Mirambello to przyczyna tego, że Elounda tak szybko i łapczywie została pochłonięta przez współczesną masową turystykę. W luksusowych kurortach SPA wakacje spędzają znamienici goście z Grecji oraz z całego świata. To właśnie w tej miejscowości wypoczywała Lady Gaga,

Ierapetra - najgorętsze miasto Krety

Ierapetra - najgorętsze miasto Krety

Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi. Znajduje się ona na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, w miejscu charakterystycznego jej przewężenia. Miano największego miasta tej części Krety, bynajmniej nie jest równoznaczne z jakąś astronomiczną liczbą osób mieszkających na stałe w Ierapetrze. W 2011 roku było to zaledwie około 16 tysięcy mieszkańców.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Jak najbardziej❤️ piękne miejsce, byliśmy w drodze na elafonissi
I dobrze. Piękne miejsce I niech tak zostanie
Mam wrażenie, że wody jest mniej niż kilka lat wstecz.
Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
gość PiotrWie : Kolejne rekordy to obraz coraz większego overtourismu Krety. Na szczęście są jeszcze miejsca w Grecji gdzie można znaleźć spokój - obecnie jesteśmy na Ikarii gdzie jest mniej więcej tak jak 15 lat temu na południu i w interiorze Krety - na plażach i górskich szlakach spotykasz pojedyncze osoby.
I bardzo dobrze, Ci wspaniali ludzie zasługują na prosperite.
Są pyszne
Χρόνια πολλά
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera