Rethymnon (Ρέθυμνο) z niespełna 40 tys. mieszkańców, to po Heraklionie i Chanii trzecie, co do wielkości miasto Krety. Miasto leży w północno-zachodniej części Krety, mniej więcej w połowie odcinka Nowej Drogi Narodowej, łączącego Chanię z Heraklionem.
Mimo tego, że miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim to do obecnych czasów nie zachowały się prawie żadne ślady z tamtego okresu.
W okresie grecko-rzymskim miasto było ważnym ośrodkiem handlowym. O sile i znaczeniu Rithymna (jak zwano wtedy Rethymnon) niech świadczy to, że miasto to biło własne monety. Opisy miasta pojawiają się w również w ówczesnych przekazach literackich, wymieniane jest choćby przez Ptolemeusza
Największy rozkwit miasto przeżywało w okresie panowania Wenecjan, którzy postanowili przekształcić Rethymnon w ważny ośrodek handlowy (obok Heraklionu i Chanii). To właśnie z tego okresu pochodzi dzisiejsze Stare Miasto (palia poli). W 1540 roku ze względu na rosnące zagrożenie ze strony coraz silniejszej Turcji, władze weneckie zdecydowały sie na rozbudowę istniejących już fortyfikacji oraz murów obronnych chroniących miasto. Mimo wysiłku włożonego w zabezpieczenie miasta, w 1571 roku piraci Ouloutza-Ali z całą surowością ukazali słabość tej rozbudowy. Rethymnon został został przez nich ograbiony oraz doszczętnie spalony.
Dwa lata po tych wydarzeniach Wenecjanie podjęli decyzję o tym, aby na wzgórzu Paleokastro wybudować nową lepszą twierdzę, która powinna skuteczniej ochronić miasto. Właśnie w ten sposób powstała Fortezza, czyli chyba najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna Rethymnonu. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż fortyfikacje te to jedna z lepiej zachowanych twierdz na Krecie.
W 1646 roku miasto jest zajęte przez Turków osmańskich, którzy będą nim władać przez niespełna trzy kolejne wieki. Rethymnon w dalszym ciągu odgrywał ważną rolę dla regionu i był siedzibą władz lokalnych, czyli centrum ówczesnej dzielnicy zwanej sanjak. Burzliwy okres okupacji tureckiej kończy się w 1897 roku, kiedy Kreta przekazana jest pod jurysdykcją światowych mocarstw. W okresie tym w Rethymnonie stacjonuje armia rosyjska, która ostatecznie wycofuje się z miasta w 1907 roku. Jednak dopiero w 1913 roku Kreta staje się integralną częścią Grecji. W 1924 roku na mocy traktatu z Lausanne turecka ludność Rethymnonu jest przesiedlana do Azji Mniejszej. Wydarzenia te tym samym zamykają rodział silnych wpływów tureckich na to miasto.
Podczas II Wojny Światowej Rethymnon nie uniknął znacznych zniszczeń, jakie powstały w czasie bitwy o to miasto, a w szczególności w trakcie ciężkich bombardowań lotniczych. Początkowo greccy obrońcy oraz australijscy żołnierze skutecznie odpierali ataki wojsk państw osi. Dopiero wzmocnione posiłkami siły niemieckie, zajęły Rethymnon w dniu 29 maja 1941 roku.
Ostatnie kilkadziesiąt lat historii tego miasta to szczególnie silny rozwój przemysłu turystycznego. Obecnie Rethymnon to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na Krecie. W dalszym ciągu istotne jest również rolnictwo, a w szczególności produkcja oliwy z oliwek oraz innych produktów typowych dla rejonu śródziemnego.
Rethymnon to również ważny ośrodek akademicki. W mieście tym znajduje się siedziba Szkoły Filozoficznej, Biblioteka Uniwersytetu Kreteńskiego oraz Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Politycznych. W czasie roku akademickiego kampus akademicki jest miejscem zamieszkania około 8 tysięcy żaków.
Poniżej znajdziecie krótkie opisy najciekawszych miejsc, jakie możecie zwiedzić w Rethymnonie:
Fortezza jest największym weneckim zamkiem na Krecie, jaki kiedykolwiek zbudowano. W sezonie wakacyjnym organizowane są tu czasami plenerowe spektakle i inne tego typu imprezy. Na terenie twierdzy znajduje się Meczet Sułtana Ibrahima. Twierdza jest czynna do godziny 19, jednak ostatni zwiedzający są wpuszczani do godziny 18.15. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje około 4 EURO.
Fontanna Rimondi znajduje się obecnie na placu Platanos, w dawnym centrum weneckiego miasta. Została zbudowana w 1626 roku przez weneckiego gubernatora A. Rimondi. Między czterema kolumnami korynckimi umieszczono trzy lwie paszcze, z których tryska woda.Dawniej fontanna była przykryta kopułą, jednak jak głosi legenda rozebrano ją, aby przez poszerzone przejście mógł przejechać samochód wiozący Eleftheriosa Venizelosa.
Muzeum Archeologiczne zostało urządzone w 1990 roku w byłym weneckim więzieniu. Planując jego zwiedzanie trzeba pamiętać, że jest otwarte (z wyjątkiem poniedziałków) tylko do godziny 15. Bilet wstępu kosztuje 3 EURO. Muzeum jest raczej niewielkie, ekspozycja skupiona jest w jednym większym pomieszczeniu. Prezentowane zbiory obejmują czas od neolitu do okresu hellenistycznego.
Wenecka brama Megali Porta zwana także bramą Goura. Obecne pozostałości tej budowli podziwiane przez turystów stanowi jedynie namiastkę dawnej, centralnej bramy Rethymnonu. Megali Porta w dosłownym tłumaczeniu znaczy wielkie drzwi, zaś druga z nazw tej budowli pochodzi od nazwiska weneckiego gubernatora Jocopo Guoro panującego w latach, gdy była ona budowana.
Stary port wenecki w Rethymnonie pochodzący z XIII wieku. Niewielka latarnia morska znajdująca się na końcu falochronu została zbudowana w siedemnastym stuleciu przez Turków. W porównaniu do portu weneckiego w Heraklionie lub Chanii ten znajdujący się w Rethymnonie jest zdecydowanie mniejszy. W porcie weneckim mieszczą się jedynie niewielkie kutry rybackie oraz jachty. Wybrzeże portowe to istne zagłębie różnego rodzaju knajpek i tawern.
Renaissance Festival - od 1987 roku w Rethymno każdego lata w lipcu organizowany jest Renesansowy Festiwal (Renaissance Festival). Na przestrzeni wielu lat istnienia tego festiwalu w teatrze położonym na terenie Fortezzy (Erofili) przedstawiona została większość dzieł kreteńskich dramaturgów, a także Shakespeara, Moliere, Goldoni i wielu innych.
Dziesiątki muzyków prezentowało muzykę z całego świata, od epoki renesansu do czasów współczesnych. Doskonałą atrakcję stanowią przedstawienia sztuki komediowej, które wykonywane są na wąskich uliczkach starego miasta. Więcej informacji na temat tego festiwalu można odnaleźć na tej stronie: http://www.rfr.gr/
Rethymnon znajduje się mniej więcej w połowie drogi dzielącej Chanię i Heraklion. Z obu tych miast możliwy jest bardzo wygodny dojazd Nową Drogą Narodową, która przebiega w bliskim sąsiedztwie Retymnon'u. Warto pamiętać, że są tylko dwa zjazdy z New National Road pozwalające na dojazd do Rethymnon'u. Przy czym każdy z nich znajduje się na przeciwległym końcu miasta.
Wjeżdżając od strony Chanii trzeba liczyć się ze sporymi problemami z zaparkowaniem samochodu. Jedyny nieco większy parking znajduje się niedaleko Fortezzy, jednak jest on bardzo oblegany. Oczywiście można próbować szczęścia szukając wolnego miejsca parkingowego w centrum miasta, ale w sezonie graniczy to z cudem. Zdecydowanie lepszy jest wjazd od strony Heraklionu, który pozwala na stosunkowo łatwy dojazd do dużego przyportowego parkingu Marina. Na tym wielkim placu nie ma problemów ze znalezieniem wolnego miejsca. W niektóre dni jest on płatny, jednak stawki nie są zbyt wygórowane, za około 3,5 godziny postoju zapłacicie nieco ponad 2 EURO. Dodatkowo atrakcją tego parkingu jest to, że sąsiaduje on z przystanią jachtową, na którą rozpościera się z tego miejsca piękny widok.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością hoteli o najwyższych standardach obsługi. Piękny krajobraz i niesamowity widok na zatokę Mirambello to przyczyna tego, że Elounda tak szybko i łapczywie została pochłonięta przez współczesną masową turystykę. W luksusowych kurortach SPA wakacje spędzają znamienici goście z Grecji oraz z całego świata. To właśnie w tej miejscowości wypoczywała Lady Gaga,
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem. Wraz z przyległymi miejscowościami tworzy aglomerację skupiającą około 200 tysięcy ludzi. Istotną rolę, jaką Heraklion pełni na Krecie podkreśla fakt, że miasto to jest także administracyjną stolicą wyspy.
Sitia to miasto, które ma najwięcej “naj” w swoim zanadrzu ;-) Jest to najmniejsze miasto Krety, najbardziej wysunięte na wschód, posiadające najspokojniejszą atmosferę i chociaż jest najmniej rozwinięte w porównaniu do innych kreteńskich miast to za to jej mieszkańcy są najbardziej serdeczni dla przyjezdnych. Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Komentarze
polski cmentarz a Retymnonie
Kilka lat temu odwiedziłem w Retymnonie maleńki cmentarz, przy ul.Timoleontos, gdzie spoczywa 18.polskich żołnierzy (łatwo trafić, ponieważ na zewnątrz cmentarnego muru znajduje się marmurowa tablica ze stosownymi napisami).Zmarli służyli w 13. Pułku Strzelców, stanowiącym część rosyjskiego kontyngentu, przybyłego na wyspę w 1897 r. Specjalnie dla polskich żołnierzy ( a było ich ok. 300) zbudowano w Retymnonie katolicki kościół , pw. św. Antoniego z Padwy. Do dziś mieści się on przy ul. Melissinou. Wiem, że niestety planowano likwidację cmentarza i zbudowanie na jego miejscu parkingu. Sprawdzę to za kilka tygodni, gdyż w czerwcu zamierzam po raz kolejny odwiedzić moje ulubione miasto.
Ciekawe, że nie natknąłem się na informacje o polskich żołnierzach i miejscu ich spoczynku w żadnych przewodnikach. Moze nie miałem szczęścia.
Pozdrawiam - ma
polski cmentarz w Retymnonie
Do : gość marek Andrzej . Bardzo dziękujemy za informacje o polskim cmentarzu w Retymnonie. Tak nas Pan zainspirował, że poszliśmy szukać cmentarza i znaleźliśmy. Nadal istnieje. Parking wybudowano obok. Na cmentarz nie da się wejść, ale ponad bramą widać, że jest bardzo zaniedbany. Na murze znajduje się tablica w języku polskim, angielskim i greckim: MIEJSCE WIECZNEGO SPOCZYNKU ŻOŁNIERZY POLSKICH POLEGŁYCH W WALCE O WOLNOŚĆ GRECJI 1897-1905. Może ktoś przy okazji pobytu w Retymno się wybierze?
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz