Kościół Agios Pavlos na plaży Selouda

Na Krecie są miejsca, które my nazywamy magicznymi. Na ogół wyróżnia je specyficzna historia lub położenie w odległych zakamarkach wyspy. Jednym z takich miejsc jest ponad 1000-letni, bizantyjski kościółek Agios Pavlos wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety. Mimo że wcześniej widzieliśmy już różne fotografie tego zakątka to jednak na żywo zrobiło ono na nas oszałamiające wrażenie. Kościółek ten już od dawna był na naszej liście miejsc do odwiedzenia i w końcu udało się nam zrealizować ten plan. Odległe położenie i wysiłek, także logistyczny, jaki trzeba włożyć w to aby się tu dostać, jest gwarancją, że do Agios Pavlos dociera niewiele osób spośród turystów spędzających wakacje na Krecie.

Agios Pavlos kościół

Jak tu dotrzeć?

Jeśli ktoś chciałby tu dotrzeć to ma do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to piesza wędrówka szlakiem E4 z Agia Roumeli. Jest to zdecydowanie najszybsza i najłatwiejsza trasa. Jednak by zrealizować ją należy zanocować w Agia Roumeli tak, aby wczesnym rankiem wyjść na szlak. Ta opcja jest szczególnie polecana zwłaszcza w przypadku, jeśli nie chcecie poprzestać na Agios Pavlos, tylko pójść aż do Loutro.

Jeśli celem jest wyłącznie wycieczka do kościółka to nocleg można pominąć i przypłynąć do Agia Roumeli pierwszym promem kursującym tu z Paleochory. Jednak takie rozwiązanie oznacza przesunie startu wędrówki do około 10 rano. Przy opcji dojścia tylko do Agios Pavlos i powrotu do Agia Roumeli taki marsz jest jak najbardziej do zrealizowania. Jednak przy opcji dojścia aż do Loutro i powrót promem do Paleochory, plan zrobi się nierealny z powodu ograniczeń w rejsach promów.


Agios Pavlos dzieli od Agia Roumeli dystans około 4 km, którego pokonanie w zależności od tempa marszu oraz ilości przystanków na zdjęcia, może potrwać od 1,5 do 2 godzin. Trudność szlaku jest umiarkowana, a teren zróżnicowany. Ścieżka w wielu miejscach prowadzi przez piaszczystą plażę, która zamienia się w kamienistą, by ponownie przejść w piaszczystą. Sami nie wiemy co gorsze :D W kilku miejscach trzeba pokonać większe kamienie, w innych trzeba liczyć się z koniecznością przejścia ścieżką poprowadzoną wzdłuż stromego klifu. Natrafiliśmy też na jedno miejsce, gdzie ścieżka była nieco zarwana.

Szlak E4 do Agios PavlosFragment szlaku E4 między Agia Roumeli a Agios Pavlos

Drugą opcją jest dojście do Agios Pavlos szlakiem poprowadzonym z Loutro. Jednak w tym przypadku trzeba uwzględnić znacznie dłuższy dystans (około 9 km w jedną stronę), a co za tym idzie dłuższy czas potrzebny do przejścia. W przypadku wyruszenia z Loutro nocleg w tej miejscowości jest koniecznością. Pierwsze promy z Chora Sfakion przypływają do Loutro dość późno, więc zostaje zbyt mało czasu na wycieczkę i ewentualny powrót w to samo miejsce. Dodatkowo trzeba uwzględnić to, że szlak z Loutro jest dość męczący. Szczególnie wyczerpująca jest kamienista część ścieżki wytyczona tuż za plażą Marmara. Nie ma tu żadnego miejsca, w którym można schronić się przed słońcem. Na domiar złego jest to dość długi fragment, który w miesiącach letnich potrafi dać w kość.
Innym trudnym fragmentem tej części szlaku, który i być może wyzwaniem dla części osób, jest stromy i eksponowany odcinek wytyczony między plażami Likos i Marmara.
Jeśli ktoś chciałby zrealizować ten scenariusz to po dotarciu do Agios Pavlos najsensowniejszą opcją jest kontynuowanie marszu do Agia Roumeli, gdzie na drugi dzień rano można popłynąć promem z powrotem do Loutro albo dalej do Chora Sfakion.


Podobno do Agios Pavlos można też dopłynąć wynajętą łódką kursując z Agia Roumeli. My jednak nie szukaliśmy informacji na temat tej opcji, więc nie podpowiemy niczego konkretnego. Poza tym jesteśmy zdania, że nadmierne uproszczenia odbierają magię każdemu piękniejszemu miejscu. Pozostańmy zatem przy pieszych wędrówkach pełnych wyzwań.

Teoretycznie istnieje jeszcze jedna opcja wycieczki do Agios Pavlos z Agia Roumeli, która nie wymaga dodatkowego noclegu. Jeśli ktoś po przejściu Samarii czuje jeszcze niedosyt, to może w ramach bonusu zafundować sobie dodatkowy spacer do Seloudy. Jednak są dwa warunki przy realizowaniu tego wariantu. Pierwszy to czas: z Samarii trzeba wyjść maksymalnie koło godziny 13, aby po krótkim odpoczynku wejść na szlak do Agios Pavlos i następnie wrócić do Agia Roumeli przed odpłynięciem powrotnego promu do Paleochory lub Chora Sfakion. Warunek numer dwa to bardzo dobra kondycja fizyczna, która pozwoli na bezbolesne przejście tych dodatkowych kilku kilometrów. To wysoko zawieszona poprzeczka bo większość osób, które już przejdą Samarię, marzy już tylko o kąpieli i wypiciu piwa, a nie o kolejnym spacerze. Tym bardziej, że latem upał i palące słońce, które mocno operuje na tym szlaku w godzinach popołudniowych, dają się mocno we znaki. Warto to wziąć pod uwagę przy ocenie swoich możliwości.

Niezależnie od wybranego scenariusza zawsze przy planowaniu tego przejścia trzeba uwzględnić kilka zmiennych. Po pierwsze skąd wyruszacie i w jakim punkcie chcecie się zakończyć marsz oraz dokąd finalnie dalej się udajecie.  Drugą istotną kwestią są aktualne rozkłady połączeń promowych. Są to te zmienne, które pozwolą ułożyć plan działania.

Jak my to zrealizowaliśmy?

Zatrzymaliśmy się w Agia Roumeli na kilka noclegów, więc wykorzystaliśmy tę okazję do przejścia 13-kilometrowego odcinka szlaku między Agia Roumeli a Loutro. Realizując tę wycieczkę po prostu „zaliczyliśmy” Agios Pavlos po drodze.

Aby w jak największym stopniu uniknąć męczącego słońca i wysokiej temperatury wyruszyliśmy na szlak tuż po 7 rano. Dzięki temu cały odcinek dzielący Agia Roumeli i Agios Pavlos pokonaliśmy w przyjemnym cieniu. Dodatkowym atutem tak wczesnej pory był nieco mroczny, szary klimat widoczny zarówno na zdjęciach jak i na filmie. Do Agios Pavlos doszliśmy równo po 2 godzinach marszu. Tak jak zaznaczyliśmy wyżej – dystans ten można pokonać szybciej. Jednak my nie jesteśmy zwolennikami pokonywania szlaków na czas, poza tym na pokonywanych pieszych trasach zawsze robimy wiele zdjęć i nagrywamy filmy, co zdecydowanie wydłuża nasze czasy przejścia.

Następnie z plaży Selouda, na której znajduje się Agios Pavlos, wyruszyliśmy dalej do Loutro, gdzie pod koniec dnia wsiedliśmy na ostatni prom powrotny do Agia Roumeli. I tu mała uwaga - ostatni prom nie płynie dalej do Paleochory tylko zostaje na noc w Agia Roumeli.


Tawerna na końcu świata

Do dotarciu do Selouda pierwsze kroki skierowaliśmy do niewielkiej tawerny, która znajduje się przed kościółkiem. W tej okolicy to jedyne miejsce związane z cywilizacją i podstawowymi udogodnieniami. Na szczęście właściciele już nie spali i podali nam mocną kawę, która od razu postawiła nas na nogi. Oszczędny wystrój tawerny całkowicie oddaje klimat tego miejsca, który można sprowadzić do kilku słów: prosta oferta, zero komercji. To bardzo charakterystyczny klimat dla tego typu miejsc, które znajdują się na przysłowiowym końcu świata. Gdy skończyliśmy pić kawę i poszliśmy oglądać kościółek, dogoniło nas słońce, którego pierwsze promienie zaczęły nieśmiało muskać jego kamienne ściany.


Kościół na dzikiej plaży

Kościół Agios Pavlos administracyjnie przynależy do opustoszałej wioski Agios Ioannis znajdującej się kilkaset metrów powyżej plaży. Jeśli próbowalibyście wypatrzeć go z daleka to będzie to prawdopodobnie trudne, gdyż wzniesiono go z okolicznych kamieni. Różnokolorowa fasada działa jak kamuflaż, więc z oddali ciężko odróżnić kościół od okolicznych skał i morza.

Kościół Agios Pavlos

W głowie natychmiast pojawia się pytanie ”co ten kościół tu robi?”. Nie często bowiem widuje się tego typu budynki wzniesione na samej plaży, pośród ciemnoszarego piasku, kawałków szarobrązowych skał i kamieni. Podobno wzniesiono go około 1040 roku w miejscu, gdzie podczas swojej podróży do Rzymu apostoł Paweł chrzcił pierwszych chrześcijan. Do powstania kościółka miał przyczynić się miejscowy święty Jan Pustelnik, który mieszkał w tej okolicy aby pozostać z dala od innych ludzi.


Kościółek jest wybudowany na planie krzyża z centralną kopułą. Wewnętrzną część sklepienia zdobią pochodzące prawdopodobnie z XIII wieku mocno podniszczone freski, którym najwidoczniej nie służy sąsiedztwo nadmorskiego powietrza. Reszta wystroju jest również bardzo skromna i surowa. Jest to jedna z cech charakterystycznych tego typu kościółków.


Plaża Selouda, na której stoi kościół, pokryta jest szarym piaskiem i kamieniami, a powyżej niej rośnie urokliwy sosnowy las. To piękna i długa ale zupełnie dzika plaża, na której nie ma żadnej typowej infrastruktury. Jeśli po dotarciu w to miejsce chcielibyście spędzić na niej nieco czasu to wszelkie plażowe akcesoria trzeba przynieść ze sobą.

Plaża SeloudaPlaża Selouda

Na koniec mała uwaga dla osób, które z Agios Pavlos chciałyby pójść dalej do Loutro. Szlak E4 w tym miejscu nie przebiega wzdłuż plaży, nie idźcie nią dalej bo to ślepa uliczka. Plaża ta ciągnie się na ponad kilometr, więc wybranie złej drogi będzie oznaczać dodatkowy dystans do przejścia. Aby wrócić na szlak trzeba podejść do góry od razu w sąsiedztwie kościółka Agios Pavlos. Idąc w ten sposób wrócicie do ścieżki poprowadzonej wzdłuż górnej części wydmy. Jeśli poszlibyście dalej samą plażą to później podejście na skróty na szlak byłoby niemożliwe. Na dalszym odcinku E4 zagłębia się bowiem w położony wyżej sosnowy las. Teren robi się zdecydowanie bardziej stromy, a sam szlak zdecydowanie wynosi się ponad morskie wybrzeże.

Szlak E4 na plaży EloudaSzlak E4 na plaży Selouda

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Falasarna
Falasarna

Falasarna

W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.

X
więcej
Elafonisi
Elafonisi

Elafonisi

Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chania - Xania
Chania - Xania

Chania - Xania

Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.

X
więcej
Aptera
Aptera

Aptera

Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.

X
więcej
Aradena
Aradena

Aradena

Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.

X
więcej
Frangokastello
Frangokastello

Frangokastello

Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Płaskowyż Omalos
Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.

X
więcej
Kournas
Kournas

Kournas

Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów

X
więcej
Xyloskalo
Xyloskalo

Xyloskalo

Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.

X
więcej
Sfakia
Sfakia

Sfakia

Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chora Sfakion
Chora Sfakion

Chora Sfakion

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia

X
więcej
Loutro
Loutro

Loutro

Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.

X
więcej
Stavros
Stavros

Stavros

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

X
więcej
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.

X
więcej
Laguna Balos
Laguna Balos

Laguna Balos

Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.

X
więcej
Moni Katholiko
Moni Katholiko

Moni Katholiko

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.

X
więcej
Monastyr Agia Triada
Monastyr Agia Triada

Monastyr Agia Triada

Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Klasztor Gouverneto
Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.

X
więcej
Imbros
Imbros

Imbros

Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.

X
więcej
Agia Roumeli
Agia Roumeli

Agia Roumeli

Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.

X
więcej
Souda
Souda

Souda

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.

X
więcej
Paleochora
Paleochora

Paleochora

Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą

X
więcej
Lissos
Lissos

Lissos

Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Samaria
Samaria

Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.

X
więcej
Glyka Nera
Glyka Nera

Glyka Nera

Glyka Nera to jedna z bardziej spektakularnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Sougia
Sougia

Sougia

Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety.

X
więcej
Falasarna (wykopaliska)
Falasarna (wykopaliska)

Falasarna (wykopaliska)

Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.

X
więcej
Krios
Krios

Krios

Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża

X
więcej
Agia Sofia
Agia Sofia

Agia Sofia

Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia

X
więcej
Milia
Milia

Milia

Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.

X
więcej
Potamida
Potamida

Potamida

Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)

X
więcej
Grammeno
Grammeno

Grammeno

Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.

X
więcej
Samaria - samodzielna wycieczka
Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.

X
więcej
Platanias
niemieckie tunele
Platanias<br/>niemieckie tunele

Platanias
niemieckie tunele

Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.

X
więcej
Polirynia
Polirynia

Polirynia

Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.

X
więcej
Agios Georgios
Agios Georgios

Agios Georgios

Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.

X
więcej
Agia Irini
Agia Irini

Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.

X
więcej
Gramvousa
Gramvousa

Gramvousa

Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.

X
więcej
Twierdza
Twierdza

Twierdza

Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.

X
więcej
Ag. Pavlos
Ag. Pavlos

Ag. Pavlos

Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.

X
więcej
Kedrodasos
Kedrodasos

Kedrodasos

Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy

X
więcej
Seitan Limania
Seitan Limania

Seitan Limania

Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.

X
więcej
Aspri Limni
Aspri Limni

Aspri Limni

Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2022-02-02 23:11:37

Po raz pierwszy byliśmy tam we wrześniu 2011,  dwukrotnie

 Raz przyjechaliśmy samochodem do  Agios Ioanis skąd zeszliśmy szlakiem - prowadzi w dół prawie kilometrowego klifu, ale jest poprowadzony zakosami - po dojściu zwiedziliśmy plaże, kościół i odpoczęliśmy w tawernie i wróciliśmy pod górę. Po kilku dniach pojechaliśmy rano do Chorej Sfakion, popłynęliśmy pierwszym promem da Aghia Roumeli ( nie byliśmy tam za wcześnie, po 12 ) i poszliśmy do Loutro, gdzie z pewnym trudem zdążyliśmy na ostatni prom do Chora Sfakion. Ale jak byśmy nie zdążyli to do zmroku spokojnie dalo by się dojść do Chorej. 

Później byliśmy tam jeszcze kilkukrotnie, chcieliśmy w 2013 spać tam na plaży - byliśmy przygotowani bo wybieraliśmy się dalej do Soughii. i na Elafonisi ale jak o 18 szef tawerny przyniósł dwulitrowa bańkę raki na trzy osoby to wymieniliśmy i po kilku kolejkach powiedzieliśmy że musimy iść do Aghia Roumeli by rano iść dalej. Dopiero w 2016 biwakowalismy tam trzy dni - wtedy też był ten sam szef, ale jego młody pomocnik który poznał nas powiedział że szef jest niestety poważnie chory i nie może pić.Ale też pamiętał że byliśmy u niego kilka razy.

2022-02-03 06:53:33

Coś dla piechurów. Leży na cudownym szlaku E4

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158389994582551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Panagia Kera

Panagia Kera

Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku. Jest to bodaj jeden z najbardziej znanych zabytków sakralnych na Krecie. Spośród setek innych podobnych kościołów Panagia Kera wyróżniają bogate polichromie zdobiące całe wnętrze. Ciekawostką jest to, że bizantyjskie freski, które można obecnie podziwiać, przez setki lat były skryte pod tynkiem. Dawni chrześcijanie ukryli ich obecność, aby ochronić je przed zniszczeniem przez tureckiego okupanta. Freski zostały ponownie odkryte dopiero w 1971 roku.

Kościół ze Złotym Stopniem

Kościół ze Złotym Stopniem

Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną oddaloną 9 kilometrów od Elafonissi. Nie sposób przeoczyć zjazdu prowadzącego do tego klasztoru, gdyż Hrisoskalitissas oddalony jest o około pół kilometra od głównej drogi prowadzącej z Kissamos w kierunku Elafonisi. Warto połączyć zwiedzenie tego kościoła z wypoczynkiem na najbardziej znanej plaży Krety. Podstawowym atutem Hrisoskalitissas, dla którego warto go zobaczyć jest piękne położenie na szczycie skały wznoszącej się stromo nad morskim brzegiem.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Gosia | crete.pl : Myślimy o takiej objazdówce, raczej nie będzie to ten rok, ale plany mamy. Szlak z filmu robiliśmy na przełomie sierpnia i września. Nie pamiętam aby było takie oznakowania, ludzie idą skrajem klifu, straszne miejsce dla mnie z moim lękiem wysokości.
gość PiotrWie : I mam jeszcze dwa pytania - po pierwsze w jakim miesiącu tak było i po drugie - czy oznakowali z powrotem wersję " easy to Loutro " czy dalej pomiędzy Marmarą a Finikas jest ta ścieżka samym skrajem klifu?
gość PiotrWie : Przemyślcie wyjazd na mniej oblężone wyspy - nie jest to logistycznie skomplikowane. (...)
Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. My dostaliśmy stolik chyba tylko dlatego, że kelner zlitował się jak zobaczył nasz zmęczone facjaty po zejściu ze szlaku.
gość PiotrWie: Od kiedy plaża Marmara jest tak tragicznie zastawiona łóżkami i parasolami? Przy okazji polecam inny szlak w pobliżu - Agios Ioanis - Agios Pavlos Beach
gość PiotrWie : Tylko że wtedy trzeba będzie przełożyć pierwszy wyjazd w roku z połowy marca na połowę lutego - niestety wtedy dzień jest dość krótki.
Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Upały to też ale ogromna ilość turystów sprawiają, że w sezonie to nie jest wypoczynek tylko walka: o miejsce na plaży, o dobre miejsce podczas zwiedzania aby zrobić zdjęcie. To podwójnie męczące.
Też byliśmy, mega miejsce!
gość Marcin: Od mojego pierwszego pobytu w Grecji w 2010r robię musake z tego przepisu, parokrotnie na Rodos i Korfu , dopiero dzisiaj na Krecie i właśnie zjadłem musake z lokalu w chani i jestem zawiedziony smakiem , robię lepszą ;) 
Patryk Czerniak
Byliśmy, super
5,06 kierunek kreta.
O mój ulubiony hotel na zdjęciu
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera