Port lotniczy im. Ioannis Daskalogiannis w Chanii (kod IATA: CHQ) to drugie co do wielkości lotnisko na Krecie. Jego rola jest szczególnie istotna w czasie szczytu wakacyjnego sezonu, kiedy większość lądujących samolotów to pasażerskie odrzutowce, realizuje loty charterowe. Właśnie w ten sposób transportowania jest znaczna część turystów wypoczywających w zachodniej Krecie. Jeśli planujecie wakacje w tej części wyspy to najprawdopodobniej Wasz samolot będzie lądować właśnie na tym lotnisku.
Po zakończeniu II Wojny Światowej loty cywilne w zachodniej Krecie były obsługiwane przez lotnisko w Maleme. Ze względu na zbyt krótkie pasy startowe od 1959 roku loty komercyjne operują z płyty wojskowego lotniska położonego niedaleko bazy morskiej znajdującej się w miejscowości Souda. Obecnie infrastruktura lotniska w Maleme jest wykorzystywana jedynie do obsługi lotów cywilnych Areoklubu Chania.
Dopiero w 1967 roku na lotnisku w Chanii wybudowano terminal oraz miejsca postojowe dla dwóch samolotów. W 1974 roku lotnisko przyjęło pierwsze loty międzynarodowe. W 1996 roku oddany został do użytku budynek nowego terminalu o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 14,5 tys mkw. Powiększony został również obszar płyty postojowej dla samolotów, na której obecnie mieści się 6 pasażerskich maszyn. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Lotnisko posiada jeden pas (kierunek 11/29) którego całkowita długość wynosi ponad 3300 metrów. Oznaczenia zabraniające wykonywania zdjęć płyty lotniska dobitnie przypominają o tym, że do chwili obecnej, pas ten jest również intensywnie użytkowany przez samoloty greckich sił powietrznych. Dosyć częstym widokiem na tym lotnisku są samoloty F-16, które stacjonują w tamtejszej bazie wojskowej.
W 2012 roku rozstrzygnięty został przetarg na gruntowną przebudowę tego lotniska. Projekt obejmuje modernizację obecnych terminali, których całkowita powierzchnia wzrośnie prawie 2,5 krotnie z 13 tys. do ponad 31 tys. metrów kwadratowych. Zakres realizowanych prac obejmuje również budowę nowej wieży kontroli lotów oraz przebudowę hangarów. Odnowione zostanie także otoczenie budynku terminalu.
Zwiększająca się liczba pasażerów wymusza konieczność przebudowy infrastruktury lotniska, która już w tej chwili jest bardzo archaiczna w stosunku do potrzeb. Na pewno wiele osób ze zdziwieniem przyjmie dwuetapowy sposób nadawania bagażu rejestrowanego, który najpierw jest ważony i oklejany a dopiero po przeniesieniu w inną część terminala trafia on do kontroli bezpieczeństwa.
Spory zawód odczują również osoby, które po przejściu przez osobistą kontrolę bezpieczeństwa udadzą się do niewielkiej hali odlotów. Niewielka “poczekalnia” przypominająca bardziej dworzec PKS niż lotnisko, jest zazwyczaj zatłoczona pasażerami oczekującymi na odloty. Do dyspozycji podróżnych dostępny jest tylko jeden średniej wielkości sklep “bezcłowy”. Wiele do życzenia pozostawia również jakość sygnału sieci WiFi jaka dostępna jest na terenie hali odlotów. W przypadku większego opóźnienia lotu obecny terminal nie jest miejscem umilającym oczekiwanie na samolot.
W 2013 roku lotnisko w Chanii zostało pierwszą bazą Ryanair w Grecji. Według szacunków Ryanair, inwestycja ta zwiększy liczbę pasażerów korzystających z portu lotniczego w Chanii o około 500 tysięcy osób rocznie.
Lotnisko oddalone jest od Chanii około 20 minut jazdy samochodem. Znajduje się w środkowo zachodniej części półwyspu Akrotiri. Istnieje możliwość dojazdu na lotnisko busami, które w trakcie dnia odbywają 7 kursów łączących lotnisko z Chanią (czas przejazdu około 30 minut). Szczegółowy wykaz godzin połączeń znajdziecie na tej stronie: http://www.chania-airport.com/transportation.html
Dla osób udających się na lotnisko samochodem, zdecydowanie najlepszym połączeniem jest przejazd Nową Drogą Narodową a następnie skorzystanie z bezpośredniego zjazdu kierującego na lotnisko. W przypadku osób jadących z środkowej lub wschodniej Krety można również skorzystać ze zjazdu kierującego na miejscowość Souda.
Osoby jadące z miejscowości położonych na zachód od Chanii powinny unikać prób “skrócenia” sobie drogi przejeżdżając przez to miasto. Ze względu na gęstą sieć jednokierunkowych ulic znajdujących się w centrum Chanii, zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.
Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia
Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.
Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.
Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.
Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.
Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.
Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą
Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.
Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.
Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.
Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża
Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia
Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.
Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.
Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.
Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Port lotniczy im. Ioannis Daskalogiannis w Chanii (kod IATA: Port lotniczy im. Ioannis Daskalogiannis w Chanii (kod IATA: CHQ) to drugie co do wielkości lotnisko na Krecie. Jego rola jest szczególnie istotna w czasie szczytu wakacyjnego sezonu, kiedy większość lądujących samolotów to pasażerskie odrzutowce, realizuje loty charterowe. Właśnie w ten sposób transportowania jest znaczna część turystów wypoczywających w zachodniej Krecie. Jeśli planujecie wakacje w tej części wyspy to najprawdopodobniej Wasz samolot będzie lądować właśnie na tym lotnisku.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie. Plasuje się na drugim miejscu pod względem ruchliwości wśród wszystkich greckich lotnisk. Z wynikiem około 5,5 mln pasażerów i 46 tys. przylotów i odlotów ustępuje ono jedynie ateńskiemu portowi lotniczemu. Obsługuje prawie cały ruch turystów przybywających na wschodnią i środkową część Krety.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz