Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias (Μονή Παναγίας Οδηγήτριας στο Σίβα) to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów tak tłumnie odwiedzanych przez turystów. Położony nieco z dala od popularnych szlaków turystycznych, przyciąga jedynie tych, którzy wypoczywają w pobliżu Matali. Tymczasem warto do niego zajrzeć bo jest to jeden z najbardziej zabytkowych i majętnych klasztorów wyspy. Jest to miejsce o wielkim znaczeniu i dużej wartości historycznej. Atuty tego miejsca nie kończą się bynajmniej tylko na tych aspektach. Warto odwiedzić to miejsce również dlatego, że cały teren monastyru jest bardzo malowniczy i piękny. Spokojna atmosfera jaka tu panuje sprawia, że po zwiedzaniu żal opuszczać mury tego sakralnego kompleksu.

Brama wejściowa na teren kompleksu klasztornego
Brama wejściowa na teren kompleksu klasztornego

Klasztor Odigitrias położony jest niespełna 14 km od Matali i znajduje się na granicy równiny Messara oraz pasma górskiego Asteriousa. Jeśli chcielibyście dostać się tu z Heraklionu będziecie musieli pokonać około 70 km kierując się drogą nr 97 na południe. Z drogi tej należy zjechać w miejscowości Mires kierując się na Sivas, następnie na Listaros podążając dalej w kierunku Kali Limenes. Drogą tą wkrótce dotrzecie do klasztoru, który znajduje się przy wjeździe na teren parku Agiofarago. Nie sposób go przeoczyć bo w tym miejscu oprócz sporego parkingu nie znajduje się nic innego.

Góra Athos Krety

Położenie klasztoru tuż przy górach Asterousia nie jest przypadkowe.To górskie pasmo było prawdopodobnie najważniejszą kolebką ascezy na Krecie. Podobno właśnie tu w rejonie Asterousia zatrzymał się apostoł Paweł podczas swojej podróży do Rzymu. Fakt ten przyczynił się do rozwoju w tym miejscu tak silnej tradycji monastycznej.

Przyczyniło się to również do tego, że “święte” wąwozy Agiofarago i Martsalo do dziś należące do tego klasztoru, zostały w zamierzchłej przeszłości zamieszkane przez pustelników. Właśnie to oni w XIV wieku postanowili zbudować w sąsiedztwie tych wąwozów klasztor Odigitrias.

Obszar ten jest dziś nazywany także “Górą Athos Krety” co jest oczywistym odwołaniem do republiki mnichów na półwyspie Athos w północnej Grecji. Nazwa klasztoru Odigitrias najprawdopodobniej jest nawiązaniem do kopii ikony oδηγήτρια (“wskazującej drogę”) z Konstantynopola, jednej z najsłynniejszych ikon Cesarstwa Bizantyjskiego. Potwierdzeniem istnienia klasztoru jest oficjalny dokument datowany na 1393 rok. W XV wieku powstał ikonostas, z którego do dziś przetrwały cztery ikony słynnego wówczas kreteńskiego malarza Άγγελος.


Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny w klasztorze Odigitrias

Centralnie położony kościół poświęcony Wniebowzięciu Marii Panny oraz apostołom Piotrowi i Pawłowi otaczają budynki kompleksu klasztornego. Znajdują się w nich piekarnia, młyn oliwny, prasa do wina, magazyny, piwnica do przechowywania serów, niewielka studnia, cele opata i mnichów oraz groby zmarłych mieszkańców klasztoru. Wewnątrz świątyni znajdują się cenne freski, ikony znanych malarzy i ikonostas pochodzący z różnych okresów. Po lewej stronie od bramy wejściowej znajduje się legendarna wieża Xopateras. W jej wnętrzu zwiedzającym udostępnione zostało także niewielkie muzeum, w którym można obejrzeć dawne urządzenia i przedmioty wykorzystywane przez mnichów w życiu codziennym począwszy od XVI wieku, a skończywszy na współczesności.


Klasztor z zewnątrz podobnie jak wiele tego typu miejsc na Krecie przypomina solidną twierdzę. Charakter fortyfikacji podkreśla część jego dawnych murów, które w dalszym ciągu są widoczne. Wysokie mury miały chronić przed atakami piratów i barbarzyńców wszelkiej maści. Budowanie monastyrów w taki sposób nie należało do rzadkości na Krecie. Dzięki solidnym murom zabudowania klasztorne wielokrotnie były także wykorzystywane podczas walk powstańczych z okupantami wyspy, których nigdy na Krecie nie brakowało. W tym miejscu warto przypomnieć sobie jaką rolę podczas walk z Turkami lub Niemcami odegrały klasztory takie, jak Moni ArkadiouMoni Preveli czy Moni Toplou. Zamieszkujący je wówczas mnisi nigdy nie stronili od walki z najeźdźcami i czynnego wspierania rewolucyjnych działań kreteńskich partyzantów. Podobne wydarzenia miały także miejsce w Odigitrias, który wczasie wielu wieków swojego istnienia był także wielokrotnie niszczony przez aktualnych okupantów Krety.


Wieża Xopateras

Wieża ta została zbudowana w 961 roku przez Nikiforosa Fokasa, a więc kilka wieków wcześniej niż powstał monastyr Odigitrias. Jej zadaniem było wypatrywanie zbliżających się statków pirackich i ostrzeganie miejscowej ludności.

Dalsza historia tej wieży jest ściśle powiązane z postacią Xopaterasa (Xopapas), który był jedną z największych rewolucyjnych kreteńskich postaci.

Młody Ioannis Markakis  (Ιωάννης Μαρκάκης) pochodził z biednej i zaniedbanej wioski Manoussanas. Został mnichem przybierając imię Ioasaf, jednak długo nie pozostał w stanie duchownym. Był niespokojną i energiczną postacią, która nie potrafiła przyjąć ograniczeń narzucanych mnichom, także tych dotyczących zakazu związków z kobietami. Po zabiciu Turka, który obraził jego rodzinę został zmuszony przez miejscowego biskupa do porzucenia stanu duchownego. Od tego czasu był nazywany jako Xopateras lub Xopapas, co oznaczało coś w stylu “byłego ojca” lub "byłego księdza".

Wieża Xopateras

Po tych wydarzeniach Xopateras zaangażował się w działania, jakie podejmowali kreteńscy rebelianci przeciwko tureckiemu okupantowi. Sam klasztor Odigitrias stał się w tym czasie ich główną siedzibą. Buntownicy ukrywali się w wieży, z której kierowali działaniami przeciwko osmańskim najeźdźcom, dając im się porządnie we znaki. W 1828 roku Turcy postanowili rozprawić z tym lokalnym ruchem oporu i wysłali przeciwko Xopaterasowi 3000 żołnierzy (niektóre źródła podają liczbę 800 janczarów). Kiedy w lutym 1829 roku armia turecka rozpoczęła oblężenie wieży, Xopateras poprosił towarzyszących mu buntowników aby odeszli. Pozostali przy nim tylko jego siostrzeniec z jednym towarzyszem broni, siostra, żona z dzieckiem oraz pięciu mnichów z klasztoru. Według historyka Kritovoulidisa walki trwały trzy dni i dwie noce.


Pierwszego dnia Turcy raz za razem atakowali wieżę, ale Xopateras zabijał wszystkich bez litości. Drugiego dnia próbowali spalić wieżę, ale Xopateras w atakujące wojsko rzucił 10 uli z pszczołami, które przez cały dzień atakowały Turków. Dzięki tej pomysłowej obronie napastnicy przez dłuższy czas trzymali się z daleka od wieży.

Trzeciego dnia Turkom udało się w końcu podpalić wieżę. W trakcie walk zginęli wszyscy, którzy zostali przy Xopaterasie. Jako ostatnia zginęła siostra Xopaterasa, która udusiła się dymem. On sam próbował jeszcze walczyć z atakującymi go napastnikami strzelając nieprzerwanie, stojąc przy wejściu do wieży. Gdy skończyła się amunicja, cisnął broń w ogień, chwycił nóż i rzucił się ze złamaną nogą na napastników. Pierwsi trzej, którzy próbowali go obezwładnić, zostali przez niego zabici. Według niektórych relacji w czasie tej walki z rąk Xopaterasa zginęło trzydziestu Turków, a rannych zostało piętnastu. W końcu został postrzelony, a następnie ścięto mu głowę. Aby pokazać jaki los czeka innych, którzy będą walczyć przeciwko Turkom, głowę Xopaterasa nabito na włócznię. Następnie żołnierze tureccy udali się z nią do pobliskich wiosek aby pokazać jak skończył ten nieugięty buntownik.

Wieża Xopateras

Aby upamiętnić bohaterską walkę jednego z najodważniejszych ludzi Messary wieżę, w której walczył, nazwano imieniem Xopaterasa. Dziś każdy turysta odwiedzający klasztor Odigitrias może ją zwiedzić. Będąc tu warto wejść na samą górę bowiem ze szczytu wieży rozpościera się malownicza panorama oraz można zobaczyć klasztorne posiadłości z innej perspektywy. Dodatkowo na ścianach wieży znajduje się także sporo ciekawych informacji na temat tej postaci.

Współczesna historia Odigitrias

Także w czasie II wojny światowej klasztor ten stał się schronieniem dla greckich żołnierzy i rannych bojowników ruchu oporu za co w odwecie został zniszczony przez Niemców. Aby uniknąć zniszczenia oraz rabunku cennych ikon i obrazów przeniesiono je do sąsiedniej wioski Listaros. W latach 70-tych ubiegłego wieku zapoczątkowano długotrwały okres odbudowy klasztoru. Podczas tych prac doprowadzono prąd oraz bieżącą wodę. Pod koniec lat 80-tych służby leśne rozpoczęły sadzenie drzew w okolicy klasztoru. Aby ochronić klasztorne posiadłości przez kozami nazywanymi plagą Krety postawiono ogrodzenia.

Klasztor Odigitrias

Obecnie Odigitrias posiada ogromny majątek oraz rozległe ziemie położone w pobliskich górach Asterousia. W ostatnich latach podjęto wysiłki w celu renowacji budynków znajdujących się w granicach klasztoru. Mieszka tu obecnie pięciu mnichów, zwiedzając to miejsce prawdopodobnie spotkacie któregoś z nich.

To co pozostało nam w pamięci po zwiedzeniu klasztoru Odigitrias to przede wszystkim atmosfera kompletnego spokoju. Przerywają go tylko w przyjemny sposób hałasujące cykady oraz dźwięk dzwoneczków zawieszonych na szyjach owiec, które wypasają się na okolicznych wzgórzach. W tym klasztorze położonym niemalże na skraju Krety czas zwalnia, a codzienność schodzi na drugi plan. Miłej odmiany dostarczają także koty, których jest tutaj mnóstwo.


Na te pojedyncze wałęsające się pod nogami na ogół nie zwracamy już uwagi, bo kotów na Krecie w ogóle jest dużo i przyzwyczailiśmy się do ich obecności. Jednak gdy mnich wyniósł puszkę jedzenia dopiero zobaczyliśmy jak liczne stadko korzysta z gościnności tutejszych mnichów. Wszystkie zwierzaki nagle zaczęły wybiegać ze swoich kryjówek z głośnym miauczeniem. Takiego spektaklu przy karmieniu jeszcze nie widzieliśmy. Kociaki zajadały się jedzeniem z głośnym mruczeniem, mlaskaniem i innymi dziwnymi dźwiękami.

Warto też na koniec wspomnieć o sklepie, który prowadzą mnisi. Jego asortyment jest raczej typowy dla tego typu miejsc, więc znajdziecie tu zarówno dewocjonalia, jak i oliwy, zioła i przyprawy pozyskiwane z okolicznych miejsc oraz inne produkty wytwarzane przez mnichów. To co zwróciło naszą szczególną uwagę to zioła. Tak pięknie posortowanych wielkością i pieczołowicie ułożonych liści laurowych jeszcze nie spotkaliśmy. W takim podejściu widać zarówno troskę o jakość produktu, jak i zadowolenie kupującego. Podczas wizyty w sklepiku zostaliśmy też poczęstowani domowymi ciasteczkami oraz loukumia wytworzonym na miejscu. Chyba nie musimy nawet pisać jak bardzo były one pyszne.

Klasztor Odigitrias

Przyjeżdżając tu warto wiedzieć, że za wstęp nie jest pobierana opłata. Mimo, że letnie temperatury nie nastrajają nikogo do noszenia bardziej zakrytych strojów, to jednak warto uszanować prośbę mnichów, aby nie wchodzić na teren klasztoru w zbyt skąpym i odsłoniętym ubraniu.

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Mili
Mili

Mili

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155507507167551.10157365902577551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Klasztor Gouverneto - Kyria ton Agelon

Klasztor Gouverneto - Kyria ton Agelon

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania. Oddalony jest o około 5 km od Agia Triada, innego znanego klasztoru położonego w tym rejonie. Gouverneto został zbudowany na niewielkim płaskowyżu położonego wśród niewielkich wzniesień.

Moni Kapsa

Moni Kapsa

Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia. Z daleka wygląda jakby klasztorne budowle dosłownie wyrastały ze stromych skał.

Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Jak najbardziej❤️ piękne miejsce, byliśmy w drodze na elafonissi
I dobrze. Piękne miejsce I niech tak zostanie
Mam wrażenie, że wody jest mniej niż kilka lat wstecz.
Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
gość PiotrWie : Kolejne rekordy to obraz coraz większego overtourismu Krety. Na szczęście są jeszcze miejsca w Grecji gdzie można znaleźć spokój - obecnie jesteśmy na Ikarii gdzie jest mniej więcej tak jak 15 lat temu na południu i w interiorze Krety - na plażach i górskich szlakach spotykasz pojedyncze osoby.
I bardzo dobrze, Ci wspaniali ludzie zasługują na prosperite.
Są pyszne
Χρόνια πολλά
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera