Loutro Λουτρό

Każdego letniego dnia w porcie Agia Roumeli znajdującego się na końcu wąwozu Samaria na pokład promu wsiadają dziesiątki zmęczonych turystów. Prom ten w drodze do Chora Sfakion zawija jeszcze na chwilkę do maleńkiego portu w Loutro.
Ta odcięta od świata miejscowość słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga. Położona na południowym wybrzeżu Krety w prefekturze Chania oddalona jest zaledwie kilka kilometrów od Chora Sfakion. Loutro znajduje się tuż przy samym brzegu zatoki, do której wpływa prom regularnie kursujący między Chora Sfakion a Paleochorą.

Prom wypływający z Loutro

Daleko od szosy

Nad Loutro wznosi się wysokie na 600 metrów urwisko, gdzie poprowadzono pieszy szlak E4, po którym od wiosny do jesieni wędrują dziennie dziesiątki turystów.
W samym Loutro nie ma dróg, jezdni, parkingów. Bo i po co skoro nie ma tu też samochodów, motocykli, czy quadów. Stałych mieszkańców Loutro jest niewielu, a większość z nich utrzymuje się z rybołówstwa oraz turystyki. Część zabudowy tej miejscowości oprócz tawern, to niewielkie hoteliki, w których można zarezerwować nocleg, gdy planujemy piesze przejście południowym wybrzeżem Krety. Z hoteli tych korzystają też osoby przypływające tu na wakacje, aby w tym zacisznym miejscu oderwać się od miejskiego życia.

Pierwsze wrażenie z Loutro jest niezapomniane. Białe domki z niebieskimi oknami, ciasno upakowane tuż przy samym brzegu morza przypominają raczej inne wyspy Grecji, bo dla Krety białe domki nie są aż tak charakterystyczne. Woda obmywająca nabrzeże oraz kamienistą plażę jest niezwykłego koloru i przejrzystości co sprawia, że łódki leniwie bujające się na falach wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu. Szereg tawern, które przycupnęły tuż przy morskim brzegu kusi stolikami. Tu nie ma miejsca, z którego byłby gorszy widok na morze. Z każdego postawionego tu krzesła będzie można chłonąć piękno tego spokojnego miejsca. Jeśli zdecydujecie się usiąść przy jednym ze stołów to możecie być pewni, że po złożeniu zamówienia wszędzie dostaniecie pyszne greckie jedzenie. Po prostu nie może być lepiej.

Duży odstęp czasowy miedzy kolejnymi promami oraz swoiste odizolowanie Loutro oznacza, że trzeba dobrze zaplanować wizytę w tej miejscowości, ponieważ w przeciwnym wypadku jedyną rozrywką będzie testowanie menu w kolejnych tawernach oraz obserwacja życia krabów.
Wycieczka do Loutro to pewnego rodzaju sprawdzian dla osób, które na co dzień mieszkają w gwarnych miastach i są przyzwyczajone do panującego w nich zgiełku.
W Loutro dzieje się niewiele. Prawdę powiedziawszy nic się nie dzieje. Jest sennie i spokojnie. Większym wydarzeniem jest przypłynięcie promu, z którego pokładu schodzą potencjalni klienci. Jednak ta gwarna chwila nie trwa dłużej niż 5 minut, po których wioskę spowija taki sam letarg jak wcześniej.

Loutro tawerny


Twarda plaża, ale plaża

Niektóre przewodniki wprowadzają w błąd pisząc o braku plaży. Jest to nieprawda, ponieważ plaża jest, tyle że kamienista. Dlatego płynąc do Loutro nie należy zostawiać kostiumów kąpielowych w hotelu, tym bardziej iż plażowanie topless jest tu zabronione. Co więcej w plecak warto wrzucić buty do pływania oraz zestaw do snurkowania, bo przezroczysta woda aż kusi aby się w niej zanurzyć. Wody zatoki są tu podobno zawsze spokojne, więc leniwa obserwacja wodnego życia będzie miłym zajęciem dla pasjonatów pływania z fajką.

Liczba leżaków dostępnych na plaży jest dosyć ograniczona, więc jeśli nie dopisze Wam szczęście w tym względzie to jedyne co Wam pozostaje to wyjąć z plecaka buty trekkingowe i ruszyć na szlak. Oczywiście o ile zabierzecie ze sobą odpowiednie buty, do czego gorąco Was namawiamy.

Loutro - widok od strony morza


Przystań trekkingowców

Pieszo można dojść do jeszcze spokojniejszego i bardziej odseparowanego od cywilizacji Phoenix, położonego w sąsiedniej zatoce znajdującej się na zachód od Loutro (około 30 minut). Wychodząc odpowiednio wcześnie można udać się do plaży Marmara (45-60 minut) położonej jeszcze bardziej na zachód i znajdującej się u wylotu wąwozu Aradena. Udając się w przeciwną stronę dojdziecie do plaży Glyka Nera (Sweet Water: 30-45 minut) położonej na wschód od Loutro. Do obu tych plaż można dopłynąć także łódką, jednak wypływają one z Loutro dość wcześnie. Jeśli jesteście zainteresowani taką wycieczką to musicie pamiętać o tym by do Loutro przypłynąć wcześniejszym promem. Możliwe jest też indywidualne wypożyczenie łódki, czy kajaka ale ceny niestety nie są zbyt atrakcyjne.

W odległości około 4 km znajduje się też stara wioska Livaniana (czas przejścia: 60-90 minut) położona na północny zachód od Loutro. Jeśli dla kogoś będzie to zbyt krótki spacer to może przedłużyć swą wędrówkę do malowniczych szutrowych serpentyn wijących się powyżej tej miejscowości.
Ciekawą pieszą trasę można pokonać także idąc z Loutro do Anopoli (50-90 minut) mijając kościół Agia Ekaterini oraz ruiny twierdzy weneckiej. Z trasy rozpościera się piękny widok na morze Libijskie, położoną daleko wyspę Gadvos oraz Loutro znajdujące się 700 metrów niżej. Jednak trasa ta jest raczej trudna, ponieważ trzeba pokonać duże przewyższenie, z setkami luźnych kamieni usuwających się spod stóp. Można więc polecić ją tylko osobom dobrze przygotowanym na taką drogę zarówno od strony ekwipunku, jak i kondycji.

Pieszo można również dojść do Chora Sfakion nie korzystając z połączenia promowego, jednak na taki trekking trzeba wyruszyć dość wcześnie, bowiem odległość dzieląca obie miejscowości jest dosyć duża, a sama trasa nie należy do najlżejszych.
Wszystkie podane wyżej czasy przejść mają charakter orientacyjny, a rzeczywisty czas przejścia zależy w dużej mierze od Waszego przygotowania i wytrzymałości.

Szlak z Loutro
Widok na szlak E4 opuszaczjący miejscowość Loutro

Piraci z Loutro

Loutro nie zostało pominięte w trakcie burzliwej historii Krety. Jego nazwa w tłumaczeniu na angielski oznacza bath, czyli kąpiel lub zdrój. Wzięła się ona od okolicznych starożytnych łaźni, które kiedyś podobno były w tej okolicy. Dawniej w miejscu tym znajdowało się starożytne miasto Phoenix będące portem leżącego wyżej Anopolis. Ze względu na swoje dobre położenie chroniące przez kaprysami jesienno-zimowej pogody port ten był doceniany także później aż do czasów panowania rzymskiego. Swoją przystań znaleźli tu później też piraci, którzy stąd atakowali żaglowce płynące wzdłuż południowego wybrzeża Krety. Zostali oni przepędzeni przez Wenecjan, którzy postawili tu niewielką twierdzę. Ruiny tej budowli można oglądać do dnia dzisiejszego. W okolicy znajdują się również ruiny drugiej twierdzy pochodzącej z czasów okupacji tureckiej. Jest ona nawet lepiej zachowania od swojej weneckiej odpowiedniczki.

Rejs do Loutro

Do Loutro regularnie odpływają statki z niedaleko położonego Chora Sfakion. Rejs jest krótki i trwa około 15 minut. Zapraszamy do filmowego skrótu z takiego rejsu.

Mapa dojścia do Loutro

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Falasarna
Falasarna

Falasarna

W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.

X
więcej
Elafonisi
Elafonisi

Elafonisi

Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chania - Xania
Chania - Xania

Chania - Xania

Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.

X
więcej
Aptera
Aptera

Aptera

Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.

X
więcej
Aradena
Aradena

Aradena

Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.

X
więcej
Frangokastello
Frangokastello

Frangokastello

Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Płaskowyż Omalos
Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.

X
więcej
Kournas
Kournas

Kournas

Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów

X
więcej
Xyloskalo
Xyloskalo

Xyloskalo

Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.

X
więcej
Sfakia
Sfakia

Sfakia

Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chora Sfakion
Chora Sfakion

Chora Sfakion

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia

X
więcej
Loutro
Loutro

Loutro

Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.

X
więcej
Stavros
Stavros

Stavros

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

X
więcej
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.

X
więcej
Laguna Balos
Laguna Balos

Laguna Balos

Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.

X
więcej
Moni Katholiko
Moni Katholiko

Moni Katholiko

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.

X
więcej
Monastyr Agia Triada
Monastyr Agia Triada

Monastyr Agia Triada

Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Klasztor Gouverneto
Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.

X
więcej
Imbros
Imbros

Imbros

Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.

X
więcej
Agia Roumeli
Agia Roumeli

Agia Roumeli

Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.

X
więcej
Souda
Souda

Souda

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.

X
więcej
Paleochora
Paleochora

Paleochora

Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą

X
więcej
Lissos
Lissos

Lissos

Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Samaria
Samaria

Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.

X
więcej
Glyka Nera
Glyka Nera

Glyka Nera

Glyka Nera to jedna z bardziej spektakularnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Sougia
Sougia

Sougia

Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety.

X
więcej
Falasarna (wykopaliska)
Falasarna (wykopaliska)

Falasarna (wykopaliska)

Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.

X
więcej
Krios
Krios

Krios

Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża

X
więcej
Agia Sofia
Agia Sofia

Agia Sofia

Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia

X
więcej
Milia
Milia

Milia

Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.

X
więcej
Potamida
Potamida

Potamida

Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)

X
więcej
Grammeno
Grammeno

Grammeno

Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.

X
więcej
Samaria - samodzielna wycieczka
Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.

X
więcej
Platanias
niemieckie tunele
Platanias<br/>niemieckie tunele

Platanias
niemieckie tunele

Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.

X
więcej
Polirynia
Polirynia

Polirynia

Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.

X
więcej
Agios Georgios
Agios Georgios

Agios Georgios

Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.

X
więcej
Agia Irini
Agia Irini

Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.

X
więcej
Gramvousa
Gramvousa

Gramvousa

Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.

X
więcej
Twierdza
Twierdza

Twierdza

Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.

X
więcej
Ag. Pavlos
Ag. Pavlos

Ag. Pavlos

Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.

X
więcej
Kedrodasos
Kedrodasos

Kedrodasos

Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy

X
więcej
Seitan Limania
Seitan Limania

Seitan Limania

Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.

X
więcej
Aspri Limni
Aspri Limni

Aspri Limni

Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 4
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 4
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Amelia Napieralska
Amelia Napieralska
2015-07-23 05:56:30

Nasz cel na ten rok ;)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2015-07-23 06:29:43

Jako baza wypadowa czy jedno z miejsc do odwiedzenia?

 Amelia Napieralska
Amelia Napieralska
2015-07-23 06:32:12

Jedno z miejsc ;) mam nadzieję, że dam radę zobaczyć wszystko co sobie planuje ;) Baza to Kavros - co by być na głównej trasie :) :) :)

1
 Jacek Malik
Jacek Malik
2015-07-23 06:30:05

temu kto wybiera Loutro jak cel na wakacyjny pobyt szczerze gratuluję !!!

4
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2015-07-23 06:31:25

Jako baza wypadowa do różnych wypadów w okoliczne góry i wąwozy to fantastyczne miejsce. Nie przepełnione turystami ze znakomitą kuchnią.

 Joanna Be
Joanna Be
2015-07-23 08:10:59

byliśmy w ubiegły czwartek piechotą !! CUDNE MIEJSCE :)

1
 Aleksandra T. Ba-Za
Aleksandra T. Ba-Za
2015-07-23 09:39:26

Też tam byliśmy z mężem!Fakt! miejsce cudne...a dopłynąć tam można ze Sfakii...a to , akurat nasze ulubione miejsce!

 Aleksander Bednarczyk
Aleksander Bednarczyk
2015-07-23 10:35:58

Może za rok...

 Zamieszkaj na Krecie
Zamieszkaj na Krecie
2015-07-23 12:39:59

Loutro godne jest wysiłku zejścia do niego od strony Anopoli :-). Polecamy jednak wczesny wymarsz.

 CRETE
CRETE
2015-07-23 13:19:00

My ze swojej strony raczej nie zalecamy drogi powrotnej ;)

 gość}
gość rafi
2015-12-29 19:59:33

pytanie

Witam. Planujemy w maju przejść z Agia Romeli do Loutro. Będę wdzięczy za informację czy to realne. Może jest po drodze jakieś miejsce na nocleg? Nie mogę znaleźć wiarygodnych informacji. Chcielibyśmy w miarę możliwo\sci iść wybrzeżem ..          pozdrawiam , Rafał

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-12-29 20:38:24

Z Agia Roumeli do Loutro

No cóż raczej wątpliwe aby udało Wam się znaleźć jakiś cywilizowany nocleg (nie pod chmurką) miedzy tymi miejscowościami. Owszem jeszcze przed Loutro jest Marmara i Phoenix, ale nie oszukujmy się jest to dosłownie rzut beretem od tej miejscowości. Spędzanie tam nocy jako przystanku na szlaku nie ma sensu.

Z tego co pamiętam i czytałem w internecie to sam szlak owszem poprowadzony jest wzdłuż wybrzeża ale nie bezpośrednio na nim. Odcinkami owszem zbliża się do samego morza ale przez większą część drogi wznosi się ponda linię brzegową. Szlak nie jest łatwy i jest jednym z dłuższych odcinków E4 w tej części Krety. Nie jest też uważany za bezpieczny.

Trochę informacji (ale akurat przejście w odwrotną stronę) znajdziesz na jednej z naszych ulubionych stron o Krecie:
http://www.explorecrete.com/walk-crete/29-loutro-Agia_Roumeli.htm

 

 gość}
gość rafi
2015-12-30 08:23:54

dzięki

pięknie dziękuję :-). Mam przyzwoitą kondycję , więc pewnie dam radę. Najlepszego w nowym roku !

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-12-30 08:41:35

Musisz dać radę :)

Na pewno Twoim dużym sprzymierzeńcem będzie pora roku. Maj to moim zdaniem dobry okres na pierwsze wędrówki. Z pewnością nie będziesz mieć kłopotu ze zbyt wysokimi temperaturami. Gdybyś planował takie przejście w szczycie wakacyjnego sezonu to osobiście odradzałbym Ci tak długą wycieczkę. W internecie można znaleźć sporo relacji osób, które takie wycieczki kończyły w stanie skrajnego wycieńczenia i odwodnienia.

Zresztą muszę przyznać, że z zazdrością czytam o Twoich planach. Agia Roumeli i Loutro to jedne z naszych ulubionych miejsc. Ogólnie Sfakię uważamy za jeden z bardziej malowniczych i ciekawszych rejonów Krety, które warto zobaczyć oraz zwiedzić na własnych nogach :)

Pozdrawiam
Ps.
I mam nadzieję że odezwiesz się jak zrealizujesz swoje plany :)

 gość}
gość rafi
2015-12-30 10:45:48

jeszcze jedna prośba do Kretolubnych..

Jasne, chętnie podzielę się wrażeniami. Ostatnio zapaliłem się do filmowania wyjazdów, choć w miarę sensowne obrobienie filmu zajmuje mi wiele tygodni. Tu są niezdarne próby z:
Korfu https://www.youtube.com/watch?v=WvvJimbD8wE – krótki, kręcony telefonem,
Rodos https://www.youtube.com/watch?v=PEpgg-HIsHY – „przynudzacz” ale pokazuje ciekawe wg mnie miejsca (poza Doliną Motyli- dla mnie –strata czasu)
Z Krety na pewno też coś wymodzę.
Mam jeszcze jedną prośbę do wszystkich „kretolubnych”.
Nasz wyjazd ma wyglądać tak- Samaria, nocleg w Agia Roumeli,
-piechotą do Loutro, tam dwa noclegi (wąwóz Aradena i okolice)
-piechotą do Hora Sfakia, autobusem do Rhetymnon- tam dwa, trzy dni(?) zwiedzanie Retymnonu i Knossos
-promem na Santorini (dwie noce)
-powrót do Chanii –pozostałe dni (w sumie 2tyg)
będę ogromnie wdzięczny za wszelkie uwagi, propozycje i sugestie. Tani hotel, fajna knajpka, ciekawe, warte zobaczenia miejsce choć mało znane turystycznie TANI SPOSÓB NA DOTARCIE DO SANTORINI ? (ponton uchodźców odpada), cokolwiek… Dodam, że Balos, Gramvousę, Elafonisi, jez. Kournas ,Chanie, i okolicę zwiedziłem dwa lata temu
pozdrawiam
Rafał

 gość}
gość PiotrWie
2015-12-30 20:30:34

Rafi, jak bardzo się spieszyliśmy to przeszliśmy z Agia Roumeli do Lutro w ciągu 5 godzin z postojem na plaży Św Pawła - tak więc nie martw się o to czy dojdziesz. My przeszliśmy w sumie ten odcinek trzykrotnie, jak chcesz wiedzieć więcej o nadmorskiej wersji E4 ( a także górskiej)w Górach Białych  to pisz, w sumie chodziliśmy po nich sporo, są mapy, przewodniki, ślady w formacie GPS. MM-Wandern Kreta podaje dla tej trasy 4,5 gadziny -jest to czysty czas marszu, musisz dodać czas odpoczynków, fotografii itp.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-12-30 22:47:56

Rafi myślę, że PiotrWie będzie na pewno skarbnicą wiedzy na temat tych szlaków :).

Odnośnie taniego transferu na Santorini to pamiętam że kiedyś były dosyć tanie (ale i dosyć powolne) promy łączące Kretę z Rodos. Po drodze prom zawijał również do portu na Santorini. Cena biletów była dosyć konkurencyjna, ale był jeden minus - transfer bodaj raz w tygodniu, więc w najlepszym wypadku jest to rozwiązanie na rejs w jedną stronę.

 gość}
gość rafi
2015-12-31 17:36:15

c.d.

Bardzo dziękuję za infomacje. Generalnie nie straszna mi noc pod gwiazdami w razie potrzeby(przeciwnie) ale ponieważ wcześniej muszę porezerwować hotele itp to wolałbym nie spotkać zaskakującej niespodzianki. Znając stosunek Greków do zakazów, nakazów i porządku (czego pięknym przykładem są postrzelane znaki drogowe na Krecie) wolę upewnić się co do słuszności swoich planów. Znalazłem taki szlak na zdjęciach satelit. http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=1319400 , blisko morza. Myślę , że o tym piszesz. Znalazłem też na youtube(często szukam tam info) jakiś niemiecki film z takiego trekingu ale strasznie słabo zrobiony. Jeśli jest coś co powinienem wiedzieć o tym szlaku ( od samarii do hora safakion), to b. proszę o informaje. Może warto gdzieś zboczyć do ciekawego miejsca? Może macie gdzieś film lub zdjęcia z tych miejsc- chętnie zobaczę.

 gość}
gość PiotrWie
2015-12-31 19:55:58

Najpierw przeczytaj

www.piotrwie.blog.pl  i ew  www.piotrwiecd.blog.pl

potem napisz co jeszcze chcesz wiedzieć

Nie rezerwuj noclegów - w maju ( i nie tylko, nawet w lipcu i sierpniu) w każdej miejscowości znajdziesz wiele ofert noclegów - chyba że jedziesz w naprawdę dużej grupie.

Kup mapę Lefka Ori - Samaria-Sugia-Paleochora i Lefka Ori - Sfakia-Pachnes  ( akurat twoje plany są na pograniczu tych map - Samaria i Aghia Rounel na pierwszej, szlak do Hora Sfakion na drugiej ) wydawnictwa Anavasi - przedstawiciel w Polsce  www.księgarnia-geograf.pl - jak masz jakiś GPS ( może być nawet na komórkę, ja używam Outdoor Navigation ) to Ci mogę przysłać plik GPS - albo sam możesz znaleźć na www.wikiloc.com

Którego maja lecisz - bo my 20.

 gość}
gość rafi
2016-01-01 10:17:28

bardzo fajnie się czyta. Już zachęciłeś mnie do wyjazdu na Sardynię. :-) 

używam nawigacji w telefonie, darmowej OsmAnd. Szału nie ma, ale na Rodos i Kos sprawdziła się bez zarzutu. 

mapy na pewno kupię. Będziemy na Krecie 8- 22 maja (zimowa wyprzedaż w Ryan. bilet w dwie strony 3,5 stówy ! )

dzięki za rady.

 gość}
gość PiotrWie
2016-01-01 13:35:15

Szlak znaleziony przez Ciebie na Wikiloc to ten ale ktoś z tym czasem przesadził. W 2009 r przypłynęliśmy do Aghia Roumeli o 12:00 i zdążyliśmy na prom z Loutro ok 17:00, mając cały dzień można się wykąpać na plaży Św Pawła i dojść nie do Lutro a do Hora Sfakion przez Sweeteater Beach.

 gość}
gość rafi
2016-01-01 21:31:55

super! nie lubię się spieszyć. Lubię posiedzieć w fajnych miejscach , kimnąć się, pomedytować...  Tak było dwa lata temu w Samarii. Wąwóz podobał mi się ogromnie a musieliśmy zdążyć na ostatni prom. Ostatnie kilometry prawie biegiem. Obiecałem sobie wtedy, że tu wrócę. Tym razem bez pośpiechu :-)...

 gość}
gość rafi
2016-01-19 14:31:57

hotel w Lutro

Na jednym ze zdjęć powyżej jest widoczny kawałek tablicy z informacją HOTEL OA.... czy może ktoś wie co to za hotel? Może jakieś namiary... Próbuję znaleźć w miarę tani nocleg w okolicach Lutro w maju. (Old Phoenix odpada- nie rezerwują tak wcześnie na trzy dni, Akrogiali - czekam na odpowiedź. ) W samym Lutro te miejsca, które zostały są dość drogie. (powyżej 2 stów za noc)

pozdrawiam

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-01-19 14:46:26

Chyba Oasis

Rafał z tego co pamiętam to był to hotel Oasis:
http://www.booking.com/hotel/gr/oasis-loutra3n.pl.html?aid=818104

Jednak głowy sobie nie dam urwać. Z tego co pamiętam, śledząc profil jednego z hoteli w Loutro (Porto Loutro), często bywały takie sytuacje, że już w styczniu hotel ten miał pełne obłożenie. Wbrew pozorom to miejsce nie jest aż tak mało popularne ;)

 gość}
gość rafi
2016-01-19 20:55:20

Dzięki, Niestety w maju już zajęte. szok! Połowa stycznia i zostały pojedyncze pokoje w niemałych cenach. A w Mali w towarzystwie brytyjskich turystów pokoje za 6 dych... :-) A ja myślałem, że na zadupiu będzie taniej :-)))))

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-01-19 21:07:33

Malia ... tanio ale ja dziękuję :D

Nie wiem w której części miesiąca jedziesz, ale całkiem możliwe że nie bez znaczenia jest również to, że tegoroczna Wielkanoc na Krecie wypada właśnie na początku Maja. Całkiem możliwe, że pierwsza część miesiąca może być dosyć oblegana ze względu właśnie na Greków wypoczywających po świętach. Poza tym Loutro i Chora Sfakion to specyficzne zadupia, takie dosyć cenione wśród tubylców. Ja ewentualnie na Twoim miejscu zrobiłbym tak jak wcześniej pisał PiotrWie, czyli pójść na żywioł i szukać już czegoś na miejscu, bezpośrednio.

Wypoczynek w Malii to w tej chwili brzmi dla mnie jak lekka perwersja :D. Może jakieś 15 lat temu byłaby to dla mnie kusząca wizja, ale teraz ... o nie! Byłem tam raz i wystarczy. Nie to żeby to był jakiś zły wyjazd, ale muszę przyznać że na mnie ta brytyjska egzotyka jakoś nie działa :D.

 gość}
gość rafi
2016-01-21 16:38:27

O Mali nie myślę. Unikam takich miejsc. Lecimy 8go z Modlina więc chyba po Wielkanocy (o ile dobrze sprawdziłem , wypada 1-go.) Szkoda.Mogło by być ciekawie... Pierwszy tydzień spędzimy na południu wedrując z Samarii do Hora Sfakion. Tam planujemy pożyczyć auto i pojeździć trochę (wąwozy Richtis, Kourtaliko itp..) Wtedy przydałoby się trochę swobody. Nie chciałbym przepłacać szukając noclegu na ostatnią chwilę lub spędzić cały wieczór na szukaniu... Ale skoro piszesz , że warto, to zapewne tak spróbujemy... 

 gość}
gość PiotrWie
2016-01-21 19:30:33

Trochę mnie zdziwił twój post, sprawdziłem na Booking.com i zwątpiłem. My mieszkaliśmy kilka razy w hotelu Sifis po 2-3 noce i płaciliśmy za dwójkę 30 , a raz ze śniadaniami 35 euro. Fakt że w cenniku na drzwiach pisało 55 euro. Ale Malię to raczej sobie daruj - już lepiej jedź na wschód gdzie np. w Xerocampos są oferty ok 30. Ale na pewno jak przyjdziesz do Lutro to znajdziesz dwójkę za 30 - 35 euro.

 gość}
gość rafi
2016-01-24 17:35:59

udało się zarezerwować na dwie noce pokój w tawernie Akrogiali (przy wylocie z Aradeny) i potem dwie w Ilingas Hotel (przed Lutro) (po ok 35 E za noc) Fajnie bo tam są tylko te hotele i nic więcej. Cisza , spokój i natura. Potem weźmiemy auto i "na żywioł" wschodnia Kreta. Richtis, Kourtaliko, Knossos...

W ostatnich latach zwiedziłem kilka wysp na morzu Śródziemnym i nigdzie nie było tak drogich hoteli (oczywiście w tej kategorii ). Z powodu ceny zrezygnowaliśmy też z wycieczki na Santorini. Tani bilet to kilka godzin na statku- szkoda czasu, a szybki katamaran to 100 euro w dwie strony na łeb. Za nas dwoje mamy za to auto na tydzień. Taniej jest polecieć samolotem z Aten niż promem z Heraklionu...

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-01-24 19:51:19

No i super

Fajnie że udało Ci się zarezerwować noclegi. Myślę, że będziesz zadowolony z pobytu w tym rejonie Krety. Dla mnie i dla Gosi to jedna z fajniejszych części wyspy. Zawsze chętnie tu wracamy i zawsze brakuje nam czasu by zobaczyć wszystko to co planowaliśmy. Zresztą w tym roku mamy w planach kolejny (co prawda dosyć krótki) pobyt w Sfakii.

Fajnie, że w waszych planach jest również wąwóz Richtis. W zasadzie jak na Twoje życzenie publikujemy dziś nasz krótki opis tego szlaku. W opisie najdziesz też filmik z tego miejsca.

 gość}
gość PiotrWie
2016-01-24 20:15:19

Wiem już czemu masz takie problemy - wybrałeś fatalny termin - we Francji są wtedy ferie wiosenne ( jako kraj laicki nie mają ferii na Wielkanoc ) a w Niemczech, przynajmniej w części landów jest dłuższe wolne w okolicach Zielonych Świątek. Loutro, Sugia i Paleochora są bardzo popularne we Francji.

W "naszym" terminie ( ostatni tydzień maja i pierwszy tydzień czerwca ) jest sporo ofert po 30-35 euro. Koniecznie idźcie do wąwozu Aradena.

 gość}
gość rafi
2016-01-27 17:53:06

dzięki za Richtis. Konkretne, przydatne informacje. super. Aradena- obowiazkowo! spędzimy tam dwie noce. Małżonka znalazła jeszcze wąwóz Sarakinos (ale chyba wiosną zalany wodą) ; ostatnie dwa dni spędzimy w Chanii , więc płwysep Akrotiri i wąwóz Khatoliko. Wygląda na to , że wakacje pod hasłem "szpary w ziemi". Ciekawe co Freud by na to powiedział... Lepiej nie pytać.

Niedawno trafłęm na youtube na filmy z Krety jakiegoś Francuza (Chyba Ivo.. cośtam) Sam chodził po Lefka Ori i południowym wybrzeżem śpiąc w namiocie z "firanki" na plaży i w skałach. Niezły kozak. Gdybym tak miał ze 20 lat mniej też bym się pisał. Fajnie oglada się te filmiki

 gość}
gość PiotrWie
2016-01-27 21:33:23

W Sarakino jest woda cały rok - trzeba się wybrać latem w upale bo się idzie przez zimna wodę - na początku maja na dodatek dość dużą. 

My śpimy na plażach i w górach bez namiotu - na Krecie to "No Problem" a trochę lat już mamy - zresztą w górach Krety najczęściej spotykasz "siwych", młodzi leżą na plaży.

 gość}
gość rafi
2016-01-28 14:55:46

Super! To jest to co lubię. Noc pod gołym niebem. Taki hotel milion  gwiazdek... Myslałem o tym , ale żona troszkę rzęziła.. że materac, że się umyć itd.. Ale coś czuję, że trafi nam się takie spanko... Podzielę się wrażeniami po powrocie. Chyba kupię malutkiego drona do ujęć z powietrza. Może zmontuję coś fajnego po wakacjach.

 gość}
gość PiotrWie
2016-01-28 19:42:53

Trochę trzeba przyznać rację twojej żonie - my sypiamy pod gołym niebem, ale jak jest pokój do wynajęcia to nie - w gorącym kreteńskim klimacie warto przynajmniej co kilka dni wykąpać się w cywilizowanych warunkach - ale jest sporo tras gdzie "od cywilizacji do cywilizacji" idziesz dwa - trzy dni, a czasem miejsce tak zachwyci że spontanicznie tam zostajesz - tak było przy przejściu z Sugii do Paleochory - tak nam się spodobało w Lissos że postanowiliśmy tam przenocować pod gołym niebem.

 gość}
gość rafi
2016-02-01 20:20:25

Osobiscie mogę umyć cię w morzu... Przynajmniej nie trzeba solić pomidorów na kolację. Wystarczy pociągnąć pomidorem po skórze :-) Raczej bardziej potrzebuję prądu, żeby podładować kamerę. Mam powerbank, ale dwa dni nie wystarczy. 

A tak poza tym to super strona. Tu własnie dowiedziałem sie o czymś takim jak E4. Pooglądałem wstępnie opisy innych E  i już się trochę podkręciłem. Poza północą (nie lubię zimna) temat wygląda ciekawie. Wybrzeża Francji, Włoch, meteory... Fajny temat na następne lata... A może ktoś coś ciekawego poleci z innych E...

 gość}
gość sadek
2017-07-23 11:54:42

pytanie o Loutro

Witam

Mamy zamiar wybrać się promem z Chora Sfakion do Loutro i spędzić tam trochę czasu. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile tego czasu będę miał do momentu przypłynięcia powrotnego promu do Sjafion?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2017-07-26 22:58:55

odp. pytanie o Loutro

Witaj,

zerknij na "rozkład jazdy" promów: http://www.anendyk.gr/pages/en/timetable.php?lang=EN

Pozdrawiamy

Gosia&Piotrek
www.crete.pl

 gość}
gość PiotrWie
2018-05-23 21:22:15

Po czterodniowym przejściu bardzo trudnym szlakiem - wyszliśmy z Askifou na płaskowyż Niato, następnie do Leivados Mitato, Katsivelli skąd już było zdecydowanie łatwiej do Rousies dalej na Pachnes i w dół w stronę Anopoli - na drodze udalo nam się trafić na podwózkę do Anopoli więc po czterech dniach zeszliśmy do Loutro. W porównaniu do sytuacji sprzed paru lat widać że zrobiło się modne wśród aktywnych turystów z Austrii Niemiec czy Skandynawii więc robi się powoli jak w Matali -drożej i gorzej. Zamiast dwóch jajek na śniadanie jedno, pokoje droższe niż były ale nie da się ukryć że drugiego takiego miejsca nie ma na Krecie. Zostajemy tu trzy dni i ruszamy na Gavdos - tam nas jeszcze nie było. Pozdrowienia dla wszystkich Kretomaniaków.

Piotr i Gośka

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153054374632551, 10152795724422551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Agia Roumeli

Agia Roumeli

Dla turystów, którzy wybrali się do wąwozu Samaria, białe zabudowania Agia Roumeli wyłaniające się na zakończeniu wędrówki to jeden z najprzyjemniejszych widoków, jakie przyjdzie im oglądać tego dnia. Chociaż liczba stałych mieszkańców oscyluje w okolicy stu osób, to jednak w okresie letnim Agia Roumeli to jedno z bardziej obleganych i gwarnych miejsc na Krecie. W szczycie sezonu codziennie spotyka się tu ponad tysiąc osób, które w oczekiwaniu na powrotny prom regeneruje swoje siły w jednej z wielu tamtejszych tawern.

Xerokambos

Xerokambos

Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza. Warto polecić to miejsce osobom snurkującym, gdyż na końcu tej plaży znajduje się ciekawe dno oraz malownicze skałki. Na największej zaś plaży można wypożyczyć leżaki wraz z parasolką.

Stavros (Σταύρος)

Stavros (Σταύρος)

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oddalona około 14 km od Chanii i położona przy malowniczej zatoce na północnym wybrzeżu półwyspu Akrotiri, znana jest z pięknej piaszczystej plaży i czystego błękitnego morza.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
gość PiotrWie : Kolejne rekordy to obraz coraz większego overtourismu Krety. Na szczęście są jeszcze miejsca w Grecji gdzie można znaleźć spokój - obecnie jesteśmy na Ikarii gdzie jest mniej więcej tak jak 15 lat temu na południu i w interiorze Krety - na plażach i górskich szlakach spotykasz pojedyncze osoby.
I bardzo dobrze, Ci wspaniali ludzie zasługują na prosperite.
Są pyszne
Χρόνια πολλά
gość PiotrWie: Okazuje się że wersja "easy to Loutro" jest zaznaczona na Google Maps, polecam szczególnie osobom z dużym plecakiem lub tym z lękiem wysokości. 
Spędzamy ten czas na Krecie w Agios Marinie
Gosia | crete.pl : O tutaj: https://anendyk.gr/routes/
gość Iwona: Gdzie można sprawdzić aktualne połączenia łódkami pomiędzy Agia Roumeli a Loutro? Chcemy teraz zrobić fragment E4 przepływając z Chora Sfakjon do Agia Roumeli (via Loutro) i wracać szlakiem do Loutro. Ale kluczowe są wodne połączenia. 
W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera