Knossos - betonowe wykopaliska

Początki wykopalisk - era Evans'a

Jest 1878 rok, kiedy to grecki kupiec i antykwariusz Minos Kalokairinos odkrywa ruiny w Knossos oraz wykonuje pierwsze prace odsłaniające część zachodniej elewacji pałacu. Jednak dopiero 16 marca 1900 roku Sir Arthur Evans po wykupieniu całego wzgórza przeprowadza szeroko zakrojone prace wykopaliskowe odkrywające bodaj największy skarb Krety. Ten angielski dżentelmen, dzięki własnym dużym nakładom finansowym w ciągu zaledwie kilku miesięcy odkrył znaczną część budowli, która została mianowana przez niego pałacem Minosa. Jednak Evans nie prowadził tych wykopalisk samodzielnie, gdyż był typowym samoukiem nie posiadającym odpowiedniej wiedzy teoretycznej. W pracach prowadzonych na terenie Knossos wspierał go doświadczony archeolog dr Duncan Mackenzie (znany choćby z wykopalisk na wyspie Melos) oraz Fyfe architekt z Brytyjskiej Szkoły w Atenach.

Knossos

Knossos to przeszło tysiąc powiązanych ze sobą pokoi pełniących bardzo zróżnicowane funkcje, począwszy od pracowni rzemieślniczych, aż do magazynów żywności i pomieszczeń pełniących funkcje religijne. Najsłynniejszym z nich jest położona centralnie Sala Tronowa, ozdobiona bardzo charakterystycznymi i rozpoznawalnymi malowidłami. Niestety obecne freski to w znacznej części wizja dwóch malarzy (ojca i syna noszących to same imię i nazwisko) Émile Gilléron, którzy na zlecenie Evansa odtwarzali naścienne malunki z mizernych resztek jak przetrwały.




Knossos - labirynt tysiąca pomieszczeń

Wielki Pałac budowany był przez prawie 300 lat, począwszy od 1700 roku p.n.e. W okresie tym podlegał on nieuniknionym przebudowom. Obecne pozostałości pałacu przedstawiają jego ruiny z okresu późno-minojskiego. Na przestrzeni ok. 24 tys m2 umiejscowiono teatr, wiele magazynów oraz około 1300 pomieszczeń, które były ze sobą powiązane korytarzami przebiegającymi w różnych kierunkach pałacu. Budowla ta posiadała 4 oddzielne wejścia, które stanowiły odrębne główne bramy dla każdego z boków pałacu.


Schody przy Teatrze
Schody przy Teatrze

Pałac był bardzo rozwinięty pod względem funkcjonalnym. Za pomocą skomplikowanego systemu wodociągów wiele pomieszczeń posiadało dostęp do bieżącej wody. W Knossos pojawia się również jedna z pierwszych toalet, w których muszla była spłukiwana za pomocą wody. Ze względu na ulewne deszcze nawiedzające to miejsce, pałac był wyposażony w skomplikowany system odprowadzajacy deszczówkę.

Czerwone kolumny

Jeden z bardziej charakterystycznych elementów kojarzonych z Pałacem w Knossos, to czerwone kolumny. Choć obecnie są one wykonane z betonu to jednak oryginalnie były zbudowane z cyprysowego pnia. W przeciwieństwie do kamiennych kolumn typowych dla greckiej architektury, kolumny z Knossos są węższe u dołu i szersze na górze. Odwrotne proporcje kolumn wynikają z tego faktu, że przed osadzeniem w kamiennym postumencie, pień był obracany. Takie działanie miało zapobiegać ponownemu rozwojowi ściętego drzewa.




Sala Tronowa?

Pomieszczenie stanowiące centralną część tego mykeńskiego pałacu Evans określił mianem Sali Tronowej (lub też Mały Pokój Tronowy). Z trzech stron pokoju znajdują się gipsowe ławy, a w północną ścianę wbudowane jest alabastrowe siedzisko, które Evans wskazał jako tron. Pomieszczenie to jest ozdobione freskami przedstawiającymi dwa gryfy w pozycji leżącej. Te mityczne zwierzęta mają szczególne znaczenie w kulturze mykeńskich Greków. Właśnie między innymi na podstawie tych fresków naukowcy domniemywają przeznaczenie tego pomieszczenia. Wedle dwóch najpopularniejszych teorii znajdowała się tu siedziba króla lub też kapłanki (stanowić ma o tym heraldyczny układ namalowanych gryfów), lub też było to pomieszczenie o charakterze religijnym (gryf symbolizuje w takim przypadku boskość).

Sala tronowa
Sala Tronowa z alabastrowym trone

Jak zwiedzać i jak dojechać

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki. W szczycie sezonu trzeba liczyć się ze sporą ilością ludzi oraz dużym tłokiem w co bardziej atrakcyjnych częściach tego rozległego wykopaliska. Na pewno nie powinna Was zadziwiać kolejka do Sali Tronowej. Może zdarzyć się, że będziecie zmuszeni do odstania kilkunastu lub kilkudziesięciu minut w długim ogonie innych turystów chętnych do zwiedzenia tego pomieszczenia. No cóż w szczycie sezonu legenda labiryntu z Knossos przyciąga do siebie naprawdę dużą liczbę ludzi i jedyny sensowny sposób na w miarę komfortowe zwiedzanie to przyjazd do tego miejsca we wczesnych porannych godzinach, lub mniej więcej w porze obiadowej.




Samodzielny dojazd do Knossos nie stanowi większego problemu. Niezależnie od miejsca pobytu trzeba kierować się Nową Drogą Narodową do Heraklionu, by następnie mniej więcej w połowie długości obwodnicy opasającej miasto na jednym ze zjazdów odbić w kierunku ulicy Skordalou Thanasi. Po przejechaniu około 300 metrów dotrzecie już do drogi (nazwanej Knossou Leof) łączącej bezpośrednio Heraklion z Knossos odległego z tego miejsca o około 3 km. Zresztą raczej ciężko będzie Wam przeoczyć odpowiedni zjazd i drogę do Knossos, gdyż dojazd  jest  bardzo dobrze oznakowany odpowiednimi kierunkowskazami.

Widok na wykopaliska w Knossos

Pojawiające się coraz częściej parkingi są zapowiedzią tego, że zbliżacie się wykopalisk. Właściciele niektórych parkingów nie pobierają opłat, a jedynym wynagrodzeniem jakiego oczekują (ale nie wymagają) jest skorzystanie z usług ich tawerny. Ostatecznie nie jest to takim złym układem, gdyż wypicie czegoś zimnego (ot choćby Frappe) po wizycie w Knossos jest wręcz wskazane. Ze względu na rozległość oraz nagrzaną otwartą przestrzeń, zwiedzanie labiryntu Minosa może porządnie zmęczyć. Ciężko tu o odpoczynek od palących promieni słonecznych, więc warto zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej.

Zwiedzanie Knossos jest dość kosztowne, bilet kosztuje 15 €. Płatne są również toalety, chociaż jest tu przyjęta zasada co łaska. Jak na Kretę jest to dosyć osobliwe i wyjątkowe, gdyż nigdzie indziej nie spotkaliśmy się z podobnym podejściem. Na plus można uznać dosyć długie godziny udostępniania wykopalisk zwiedzającym. Miejsce to w sezonie turystycznym czynne jest od godziny 8 aż do 20. Na terenie Knossos nie obowiązuje zakaz wykonywania fotografii, a korzystanie z aparatu nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Mili
Mili

Mili

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.47
Liczba ocen: 15
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.47 na 5 (0) liczba ocen 15
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Maciej Bogacz
Maciej Bogacz
2011-09-30 13:01:49

Ceny

Bilet wstępu kosztuje 6€, ale jeśli jesteś studentem lub osobą uczącą się wejście masz za darmo. Wystarczy tylko pokazać polską legitymację studencką lub szkolną i osoba w kasie podaruje Ci darmowy bilet i powie "Miłego zwiedzania" w naszym języku ;) Toaleta nie jest już co łaska, przyjemność ta kosztuje 0,50€.

Anna Gajowniczek
Anna Gajowniczek
2012-09-12 15:10:20

Wrażenie

Każdy ma własne zdanie , dla mnie to nie było zwiedzanie atrakcyjne. Moze kiedyś coś tam było fajnego, teraz kamień na kamieniu. To miejsce potraktowałam jako coś do "zaliczenia". Generalnie mnie nie porwało wcale. Trzeba mieć sporo wyobraźni żeby coś wykrzesać. Wg. mnie przereklamowane a jedzie się tam ze względu na ....historię .

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Gournia - bezimienna osada

Gournia - bezimienna osada

Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu. W innych ważniejszych miastach archeolodzy koncentrowali się głównie na odkrywaniu zabudowy pałacowej, natomiast w Gourni oprócz pałacu zostały też odkryte zabudowania miejskie, domy mieszkalne i sieć dróg.

Wykopaliska w Chamaizi

Wykopaliska w Chamaizi

11 kilometrów od miasta Sitia w pobliżu współczesnej wioski Chamaizi znajduje się niewielkie stanowisko archeologiczne. Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie. Mimo niedużych rozmiarów jest to jedno z najważniejszych odkryć, które pochodzi z okresu środkowo-minojskiego. Jak dotąd jest to jedyny na Krecie owalny budynek pochodzący z tego okresu.

Roussolakos - ruiny minojskiego miasta obok Palekastro

Roussolakos - ruiny minojskiego miasta obok Palekastro

Nieco ponad 2 km od Palekastro obok plaży Chiona znajduje się duże stanowisko archeologiczne zwane Roussolakos, które warto odwiedzić będąc w tym rejonie Krety.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
 rosna z 10 tys lat ,a ci medytuja.
 Co roku te same informacje....
Christian Arnidis - Moja Grecja  A skad informacje i spadku cen oliwy w hurcie? Bo sprowadzam oliwe i az takich spadkow nie widze nigdzie. Bardzie brak oliwy w tloczarniach i u producentow.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera