Matala

Matala (gr. Ματαλα) jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka wówczas rybacka wioska stała się mekką hippisów. Jej znakiem rozpoznawczym jest skała z wydrążonymi jaskiniami, przy której ulokowana jest plaża. Od kilku lat organizowany jest tutaj Matala Beach Festival, który na jeden czerwcowy weekend ściąga tu wielbicieli dobrej muzyki i zabawy.

Matala - panorama

Matala położona jest około 70 km na południowy zachód od Heraklionu. Obecnie jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc na Krecie. Po jej wschodniej stronie ulokowana jest równina Messara, czyli jeden z największych rolniczych obszarów Krety, zaś po południowej stronie rozpoczyna się pasmo gór Asterousia. Samo miasteczko położone jest przy zamkniętej od południa i północy zatoce Messara.

Plaża

Oprócz malowniczego położenia dodatkowym atutem Matali jest szeroka (45 m) 300-metrowa plaża. Warto w tym miejscu nadmienić jednak, że nie leży na niej sypki drobny piasek, lecz raczej drobny żwir. Mimo wszystko jak na kreteńskie standardy plaża ta i tak jest niezła. Jej północna część porośnięta jest przez drzewa tamaryszkowe, a malowniczości krajobrazu dopełnia krystalicznie czysta woda oraz wspomniana wcześniej łagodnie opadająca do wody skała z jaskiniami. Dno morskie jest miejscami dość skaliste, zaś często wiejące zachodnie wiatry powodują, że występują tu wysokie fale. Plaża ta podobnie, jak sąsiednie Kommos oraz Red Beach, zostały objęte ochroną w ramach programu Natura 2000. Jego celem jest zachowanie tamtejszej przyrody w celu zapewnienia długotrwałego przetrwania najcenniejszych i najbardziej zagrożonych gatunków i siedlisk w Europie.

Matala - plaża

Plaża w Matali jest zaopatrzona w typową infrastrukturę taką jak leżaki z parasolami, toalety, prysznice oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Warto odnotować, że bezpieczeństwa kąpiących się pilnują ratownicy. W 2018 po rocznej przerwie plaża ta ponownie uzyskała wyróżnienie Błękitnej Flagi, podobnie jak rok później oraz w 2020. Wieczorami zarówno tawerny przy plaży, jak i te w głębi miasteczka, są pełne ludzi.

W samej Matali znajdziecie sporo różnych prywatnych pensjonatów oraz kemping. Jeżeli jednak wybieracie się tu w terminie Matala Beach Festival, to miejscówki należy rezerwować tuż po ogłoszeniu terminu festiwalu.

Trochę historii dalszej….

Jak głoszą greckie mity Zeus, który pod postacią śnieżnobiałego byka porwał Europę,  dopłynął z nią właśnie do Matali. Tutaj także według Homera miał rozbić się statek powracającego spod Troi Menelaosa, męża Heleny. W starożytności Matala pełniła funkcje portu położonego niedaleko, drugiego co do wielkości, pałacu minojskiego w Fajstos. Ruiny domów mieszkalnych pochodzących z tego czasu, a także świątyń i suchych doków widoczne są nadal na dnie morza. Z jej dogodnego położenia korzystali również Rzymianie. Za czasów ich panowania Matala pełniła funkcję portu handlowego dla Gortyny, czyli ówczesnej stolicy Krety.

Północną ścianę zatoki tworzy stroma skała składająca się głównie z miękkiego białego wapienia, w którym wydrążone zostały liczne jaskinie. Nie ma pewności kiedy dokładnie powstały, ale niektóre teorie mówią, że mogło to być nawet o neolicie. Wiadomo na pewno jednak, że zarówno Rzymianie, jak i pierwsi chrześcijanie w tych skalnych jaskiniach chowali  swoich zmarłych. Niektórzy historycy zwracają jednak uwagę, że w niektórych z jaskiń można zobaczyć rzeźbione łóżka i okna, a także ganki. Dlatego uważają oni, że niektóre z grot najprawdopodobniej pełniły również funkcje domów. Napotkaliśmy także na informacje o tym, że podobno istniała tu także kolonia trędowatych.

Matala - skała

i bliższej ….

Pod koniec lat 50. Matala była niewielką rybacką osadą składającą się z około dziesięciu skromnych domów. Wybudowane były one w oddaleniu od morskiego brzegu w głębi wąwozu znajdującego się na przedłużeniu zatoki. Właśnie w tym okresie miejsce to zostało odkryte przez pierwszych buntowników poszukujących wolności. W większości były to dobrze sytuowane osoby, które mogły sobie pozwolić na beztroskie życie w Matali. Wśród bywalców goszczących wówczas w Matali znalazł się nawet brytyjski lord. Dbali oni o doskonałe stosunki z lokalnymi mieszkańcami. Nigdy nie chodzili w zbyt skąpym ubraniu, a kobiety kąpiące się w morzu korzystały ze staroświeckich jednoczęściowych kostiumów. Czasy się jednak zmieniały i w kolejnych latach pierwsi zagraniczni mieszkańcy Matali bywali tu już tylko w okresie wakacyjnym, a ich miejsce zajęła bardziej wyzwolona młodzież.


W roku 1965 pojawili się tu bitnicy, przedstawiciele popularnego wówczas nonkonformistycznego ruchu odrzucającego konsumpcjonizm. W poszukiwaniu prawdy w miał im pomagać alkohol oraz narkotyki. Dwa lata później miejsce to odkryli przedstawiciele ruchu hippisowskiego, którzy zagościli w Matali na dłużej. Swoim stylem życia także protestowali przeciwko temu co było według nich pozbawione znaczenia. Choć życie jakie tu wiedli można określić jako dosyć proste i prymitywne to warto pamiętać, że większość z nich stanowiły osoby o bardzo dobrym wykształceniu. Znaczną część mieszkających tu hippisów stanowili wówczas Amerykanie, którzy postanowili żyć w jedności z naturą. Świadomie zdecydowali się aby zrezygnować z życia w społeczeństwie konsumpcyjnym. Szukając sensu życia i harmonii spędzali tu leniwe dni oraz noce pod rozgwieżdżonym niebem kreteńskim. Poczucie wolności, piękna plaża, gościnna zatoka i lazurowe wody stworzyły idealną hippisowską scenerię. W 1970 kręcono tu nawet ujęcia do greckiego filmu “My hippie aunt” w reżyserii Alekosa Sakellariosa.

Matala zatoka

Widok na plażę, zatokę i słynną skałę z jaskiniami

Hipisowski raj na ziemi

W lipcu 1968 roku amerykański magazyn “Life” wysłał na Kretę do Matali swojego dziennikarza i fotografa. 19 sierpnia 1968 roku został opublikowany obszerny reportaż Thomasa Thompsona dotyczący mieszkających tu hippisów. Oprócz zapisu rozmów z ówczesnymi mieszkańcami jaskiń, warto uwagę zwrócić na unikalne fotografie. Artykuł oraz okładkę magazynu zdobiły zdjęcia wykonane przez Denisa Camerona. Właśnie tym sposobem cały świat dowiedział się o tej ziemi obiecanej hippisów. Jeśli mielibyście ochotę zapoznać się z nim to podajemy linka do tego zeskanowanego numeru Life: https://books.google.nl/

Matala swoim klimatem wolności przyciągnęła także ówczesne gwiazdy muzyki. Joni Mitchell zainspirowana tym miejscem stworzyła piosenkę “Carey”. Pojawiali się tu także Bob Dylan, Janis Joplin czy Joan Baez.

Zbyt duży postęp

Trzeba sobie jednak wyobrazić, jaki szok kulturowy przeżywali rdzenni mieszkańcy Matali obserwujący nowych lokatorów jaskiń. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Kretę zamieszkiwało bardzo ortodoksyjne, tradycyjnie żyjące i bogobojne społeczeństwo. W tamtych czasach rzadko kto przyjeżdżał na Kretę, a turystyka masowa nie istniała. Matala zaś była tylko małą rybacką wioską znajdującą się na trudno dostępnym południu wyspy. Długowłosi niekompletnie odziani hipisi z ich wyzwolonym stylem życia stanowili dla ówczesnych Kreteńczyków zbyt wielki przeskok cywilizacyjny. Dodatkowo klimatowi wolności i miłości dzieci-kwiatów nie sprzyjała panująca wówczas na Krecie dyktatura wprowadzona przez czarnych pułkowników.

Pierwszą osobą, która sprzeciwiła się obecności hippisów w Matali był Michalis Vamvoukas, który zaczął wysyłać listy do kreteńskiej gazety "PATRIS" z prośbą o ich usunięcie. Według Michalisa styl życia hippisów stanowił zagrożenie dla lokalnego społeczeństwa i praktykowanego tu prawosławia. Listy te zapoczątkowały dalsze wydarzenia. Lokalny biskup Timotheos (późniejszy arcybiskup Krety) postanowił wypędzić ze skały dzikich lokatorów. Napisał też pismo, w którym nazwał jaskinie "domem moralnego rozpadu”. Słowa te trafiły na pierwsze strony ateńskich gazet.

I po raju

Ostateczne rozwiązanie problemu hipisów w Matali nastąpiło latem 1969 roku, gdy kreteńska gazeta "Mediterranean" określiła koczujących tu ludzi jako “bummer”. W najdelikatniejszym tłumaczeniu może oznaczać menela lub włóczęgę. Pojawiły się też podejrzenia o homoseksualizm. Po takich publikacjach prokurator Heraklionu Michalis Tsevas zlecił specjalne śledztwo w jaskiniach Matala. Celem nalotów policyjnych trwających w dzień i w nocy było poszukiwanie słynnych orgii. I chociaż nie znaleziono dowodów na takowe praktyki orgii seksualnych czy też szerzenie homoseksualizmu, to za to w czasie prowadzonych kontroli policyjnych odkryto konopie indyjskie. Ostatecznie więc śledztwo zakończyło się doprowadzeniem do siedemnastu wyroków skazujących za posiadanie narkotyków.

Działania władz i kościoła doprowadziły do tego, że społeczność dzieci-kwiatów opuściła to miejsce i przeniosła się w inne rejony wyspy. Schronienie znaleźli oni w okolicach plaż Vai, PlakiasPreveli czy Lentas, a także na innych wyspach Grecji. Nadzór nad jaskiniami przejęli archeolodzy, którzy na długi czas zamknęli do nich dostęp.

Matala skała

Warto wspiąć się na skałę i zajrzeć do kilku jaskiń

Współczesność

Dziś jaskinie Matala nie są zamieszkane. Jeszcze kilka lat temu dostęp do nich był darmowy. Obecnie dostępu do nich broni ogrodzenie, zabronione jest nocowanie w jaskiniach. Opiekę nad tym rejonem sprawują służby archeologiczne. Turyści mogą je zwiedzać, jednak wstęp jest płatny (4€). Jak twierdzą mieszkańcy Matali w jaskiniach w okolicznych górach mieszka jeszcze kilku hippisów, kontynuujących cyganerię życia. My takie zamieszkałe jaskinie widzieliśmy ze szlaku na pobliską plażę Red Beach. Nieliczni hippisi żyją podobno obecnie na plaży Dytiko w pobliżu Lentas.

Obecna Matala w niczym nie przypomina już biednej rybackiej osady. Cały region podobnie jak Kreta uległy szybkiej modernizacji, a niewielkie nadbrzeżne miejscowości  przekształciły się w turystyczne kurorty dopasowujące się do potrzeb współczesnych turystów.


O kolorowej przeszłości Matali przypomina jedynie słynny umieszczony przy plaży napis: Today is life, tomorrow never comes oraz sprzedawane w sklepikach pamiątki nawiązujące do ruchu hipisowskiego. Dawny klimat ożywa też podczas Matala Beach Festival.

W poszukiwaniu dawnych mieszkańców jaskiń

W 1996 roku historią jaskiń w Matali zainteresował się Elzo Smid z Holandii, jeden ze zwykłych przyjeżdżających tu turystów. Po spędzeniu zaledwie kilku godzin w tym miejscu zaintrygował się hipisowskim epizodem tak bardzo, że próbował dowiedzieć się czegoś więcej od lokalnych mieszkańców. Niestety jego wysiłki spełzły na niczym. Kreteńczycy unikali rozmów na temat przebywających tu wcześniej długowłosych mieszkańców i nie chcieli udzielać mu żadnych informacji. Po powrocie do domu przez wiele lat próbował drążyć ten temat, poszukiwał informacji w sieci, jednak ówczesny internet nie przyniósł mu żadnych odpowiedzi. Sytuacja zmieniła się, gdy przypadkiem otrzymał archiwalne numery magazynu Life, wśród których był ten z reportażem o Matali. Zeskanowany artykuł umieścił na swojej stronie internetowej prosząc jednocześnie o kontakt dawnych hipisów mieszkających w jaskiniach.

Apel ten powoli zaczął przynosić odzew. Po roku od jego publikacji nadeszła pierwsza odpowiedź od mieszkańca Belgii. Do Elzo Smida zaczęli pisać również inni ludzie mieszkający w latach 60-tych w Matali. Kolejne lata przynoszą po 3-4 nowe historie rocznie. Ludzie ci opisali w listach swoje wspomnienia i życie jakie tu prowadzili, przesłali także zdjęcia. Elzo Smid zaś publikował je systematycznie na swojej stronie internetowej:
https://www.matala.nl/stories.html

W 2010 roku nawiązał z nim kontakt pisarz Arn’e Strohmeijer’em, który także zbierał takie relacje. Strohmeijer, nadesłane do Elzo historie, uzupełnił swoim zebranym materiałem. Na podstawie tych relacji napisał książkę “The Myth of Matala”, a wspomnienia mieszkańców jaskiń w Matali zilustrował około setką oryginalnych zdjęć otrzymanych od dawnych buntowników.

Matala - transporter

Matala Beach Festival

Premiera tej książki nastąpiła w 2011 roku, a Arn Strohmeijer z wydawcą uznali, że jedyne miejsce, w którym mogła odbyć się jej prezentacja była oczywiście plaża w Matali. Kiedy dawni “weterani” z Matali dowiedzieli się o tych planach, zasugerowali organizacje koncertów w cieniu legendarnych jaskiń. Oczywiście miały one nawiązywać do nostalgicznych lat 60-tych i 70-tych. Miał to być sposób na przyciągnięcie do Matali tych, którzy tu mieszkali albo identyfikowali się z ruchem hipisowskim. Oczywiście wydarzenie to miało być skierowane także do współczesnych turystów i miłośników muzyki.

Matala - plaża w czase Beach Festival

W czasie Matala Beach Festival na plaży ciężko znaleźć wolne miejsce


Jak się okazało był to dosłowny strzał w dziesiątkę, bo hasło powrotu do przeszłości trafiło na podatny grunt. Na pierwszą imprezę ściągnęło tu około 35 000 osób, a na kolejne prawie dwukrotnie więcej. Szybko okazało się więc, że to 3-dniowe wydarzenie ma magiczną moc przyciągania coraz większej liczby fanów dobrej muzyki i zabawy. Zaczęto więc organizować je co roku w jednej z weekendów czerwca. W 2020 roku Matala Beach Festival zostałby zorganizowany już po raz dziesiąty. Z powodu pandemii jednak w tym roku festiwal się nie odbył. Na koniec tej histori trzeba zaznaczyćm że Elzo Smid, od dociekliwości którego wszystko się zaczęło, regularnie także przyjeżdża na ten festiwal.

Z całą pewnością impreza ta jest jedyna w swoim rodzaju i niesie w sobie ogromne pokłady klimatu dawnych hippisów. Ta niepowtarzalna atmosfera powoduje, że co roku zjeżdża tu mnóstwo ludzi, którzy chcą przez 3 dni żyć muzyką oraz cieszyć się piękną pogodą. Przez ten czas Matala zamienia się w namiotowe miasteczko, a lokalne władze organizują autobusy specjalnie kursujące do tego miejsca. Ulice Matali pokrywają się kolorowymi i fantazyjnymi malowidłami stworzonymi w ramach imprezy Street Painting, w której każdy może wziąć udział.


Street Painting

Jedno z ulicznych malowideł stworzonych podczas festiwalu

Od 2018 roku względem poprzednich edycji festiwalu nastąpiła istotna zmiana, bo wstęp na festiwal stał się płatny. Co prawda koszt wejścia nie był szczególnie wysoki, bo wynosił zaledwie 5€, jednak wprowadzenie tego rozwiązania budziło dosyć mieszane reakcje w lokalnych mediach, wedle których wprowadzenie takiej opłaty w pewien sposób zaprzecza otwartości tej imprezy. Niestety w 2020 oraz 2021 roku, festiwal ten nie został zorganizowany z wiadomych powodów. W ubiegłym roku były jeszcze wstępne plany przeniesienia imprezy na jesień, jednak kolejne lockdown'y zdecydowanie je przekreśliły. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że kiedyś jeszcze będzie okazja aby posłuchać dobrej muzyki na festiwalu w Matala.

Matala idealna dla kogo?

Wiele osób na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku wybiera Matalę nie tylko ze względu na jej malownicze położenie. To także dobra baza wypadowa do zwiedzania tej części Krety. Poza tym Matala pomimo dość mocnego rozwoju jeszcze nie przypomina turystycznych miejscowości północnego wybrzeża wyspy opanowanych przez agresywną turystykę zorganizowaną. Nie ma tu hoteli oferujących All Inclusive, do których biura podróży wysyłają swoich klientów. Przyciąga natomiast turystów indywidualnych co powoduje, że w sezonie Matala wieczorami żyje pełnią życia, a w tawernach ciężko znaleźć wolne stoliki. To spokojne miejsce, a ludzie spędzają wieczory w tawernach jedząc kreteńskie przysmaki popijając je lokalnym winem.


Matala - nocą

Wieczorna Matala

Jeśli zatem macie w planach zwiedzanie tego rejonu Krety i jednocześnie nie szukacie ekstremalnie spokojnego i odizolowanego od świata miejsca, to możecie wybrać Matalę na wakacje. Oczywiście jest jeszcze jeden warunek. Wakacje w tym miejscu musicie zorganizować sobie sami, bo o ile nam wiadomo na chwilę obecną żadne polskie biuro podróży nie wysyła tu swoich klientów.

Ciekawe miejsca w okolicy

W niedalekiej odległości od Matali znajdują się dwa spośród najważniejszych stanowisk archeologicznych Krety. Mamy na myśli pałac w Fajstos oraz Gortynę. Mniejsze wykopaliska można także zobaczyć w Agia Triada.

Także zwolennicy aktywnego wypoczynku będą mogli wybrać się na spacer wąwozem Agiofarago. Przy okazji tej wycieczki warto zajechać do położonego po drodze klasztoru Odigitrias.

Sporo pieszych szlaków oferuje położone w pobliżu pasmo górskie Asteriousa. Jest ono dużo mniej popularne i mało znane, więc te góry mogą przypaść do gustu tym osobom, które nie lubią tłoku na szlakach.

Jeśli mielibyście ochotę na bardziej wyczerpującą wycieczkę to warto pojechać w kierunku północnym do wąwozu Agios Nikolaos (Zaros, Rouvas), czy pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu Krety - Psiloritis. Góry Idajskie, płaskowyż Nida wraz z jaskinią Nida są jak najbardziej w zasięgu zmotoryzowanych turystów.

Oprócz tego warto skierować się także na zachód, gdzie położone są atrakcyjne miejsca, np. TriopetraAgios Pavlos czy plaża Agiofarago (nie mylić z plażą na końcu wąwozu o tej samej nazwie-są to zupełnie inne miejsca).



Jeśli zaś ktoś zatęskni za atmosferą dużego miasta to relatywnie niedaleko znajdują się także Heraklion czy Rethymno. Oprócz aktywnego zwiedzania można po prostu poleżeć na plaży, snurkować i nurkować w ruinach zatopionego miasta. W zasięgu krótkiego spaceru jest także znana wśród naturystów plaża Red Beach, czyli Kokkini Ammos. Wschody i zachody słońca zamieniają kolor jej piasku na czerwonawy. Dodatkowo pobliskie skały przecinają także krótkie szlaki piesze, warto je więc przetestować.

Zaś po drugiej stronie słynnej skały z jaskiniami znajduje się mała miejscowość Kommos, w której zaczyna się jedna z najdłuższych kreteńskich plaż. Właśnie tu z końcem maja żółwie Caretta caretta zakładają swoje gniazda.

Red Beach

Z Matali warto przejść się na sąsiednią plażę Red Beach



Zachód słońca w Matali

Z okolicznych wzgórz można oglądać zachody słońca

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Mili
Mili

Mili

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 3
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 3
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2018-06-17 18:15:16

mega miejsce, zapada w pamieci na zawsze!

2
2018-06-17 19:24:58

Polecam red beach, z 15' przez małą górkę na południe, super plaża, 10 razy lepsza od Matali

2
2018-06-17 21:34:46

Byłam wczoraj

3
 gość}
gość PiotrWie
2018-06-17 23:24:31

Piotrze, jedno sprostowanie - Asterousia mimo że niższa jest bardziej wymagająca niż Góry Idajskie - gdy w 2015 roku wybieraliśmy się tam pierwszy raz napotkani na szczycie Psiloritisa ludzie z Klubu Górskiego z Heraklionu ostrzegali nas przed trudnościami czekającymi nas tam - i rzeczywiście szlaki są trudniejsze, w rejonie Kapetaniany jest nawet jedyna Via Ferrata na Krecie. Tak więc jest raczej odwrotnie - kto nie czuje się na siłach chodzić po eksponowanych szlakach Aserousii może wybrać się w wyższe, lecz znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze Góry Idajskie. Oczywiście w Asterousii są pojedyncze łatwe szlaki, ale jako całość są jednymi z trudniejszych gór Krety.

2018-06-18 20:59:35

A ja w pracy... fajnie ? I muszę zazdrościć przed snem

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-06-19 06:49:04

No my też w pracy. Nie ma czego zazdrościć :P

2018-08-01 20:12:42

MATALA robi ogromne wrażenie... ten widok pamiętam do dzisiaj...:-)

1
2020-09-09 18:19:41

Byliśmy tam, 3 dni temu. Piękna plaża

2
2020-09-09 18:46:40

Red beach po drugiej stronie jeszcze lepsza

3
2020-09-09 18:47:54

Też tak uważam, szukałem zdjęć w pamięci telefonu ale Pani mnie ubiegła

1
2020-09-10 07:15:58

Szymon Matusewski a ja Was przebijam :) plaża Vai i Gramvousa; nie zmienia to faktu, że Kreta jest pełna pięknych plaż i miejsc

1
2020-09-10 09:18:24

Margal Fox Vai?

2020-09-09 18:46:49

Super polecam

1
2020-09-09 19:01:31

Byłam, polecam

1
2020-09-09 21:31:49

Patryk Tykarski nasz raj na ziemi ❤️

2020-09-10 08:16:43

Super

1
2020-09-10 08:17:47

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-09-10 09:36:37

Świetna grafika!

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155475811347551,10157413121632551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Stalida

Stalida

Stalida położona jest w centralno-wschodniej części Krety. Od lotniska w Heraklionie oddziela ją niespełna 30 km. Położona bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego

Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż, czy też wąwozów. Warto tu wspomnieć takie miejsca jak choćby plaże Skinaria, Damnoni czy też Preveli oraz wąwozy Kotsifou i Kouartaliotiko. Warto zwiedzić również okoliczne górskie wioski, z których rozpościera się piękna panorama na zatokę Plakias.

Stavros (Σταύρος)

Stavros (Σταύρος)

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oddalona około 14 km od Chanii i położona przy malowniczej zatoce na północnym wybrzeżu półwyspu Akrotiri, znana jest z pięknej piaszczystej plaży i czystego błękitnego morza.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Dobrze, że są miejsca gdzie udało się odsunąć te plany. Typu Plakias , Falassarna
To już nie będzie Kreta dzika i swojska. Będą tłumy i komercja.
Masakra
Pamiętam lekki chłód w porównaniu z upałem sierpniowym poza wąwozem i taką duszącą wilgoć
Ciekawe miejsce. Idąc tam , próbowaliśmy cofnąć czas, wyobrażając sobie wioskę w pełnym rozkwicie…
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera