Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Platanias to popularna miejscowość turystyczna znajdująca się na północnym wybrzeżu Krety położona między Chanią a Maleme. Zaledwie około 13 km dzieli ją od Chanii oraz 7 km od Maleme. Tego typu wypoczynkowe miejscowości zlokalizowane zwłaszcza na północnym wybrzeżu, zapewniają turystom przede wszystkim bazę hotelową oraz szeroko pojętą wypoczynkową. Rzadko zdarza się aby poza sferą rozrywkową oferowały jakąś lokalną atrakcję turystyczną mającą związek z tamtejszą historią. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie Platanias, gdzie znajdują się tunele pochodzące z czasów II wojny światowej. To bardzo ciekawe miejsce powinny odwiedzić nie tylko osoby zainteresowane tą częścią historii Krety.
Tunele, które wydrążone pod kościołem Agios Dimitrios w Pano Platanias, powstały w 1942 roku z rozkazu stacjonujących tu niemieckich oficerów. Na ich lokalizację wyznaczono jedno z okolicznych wzniesień. W ciągu pół roku rękoma przymusowych robotników w miękkiej skale wydrążone zostały podziemne korytarze o łącznej długości 120 metrów. Początkowo służyły one Niemcom jako schron, później zaś do przechowywania amunicji i broni. Miejsce ich powstania nie było przypadkowe. Cofnijmy się jednak nieco w czasie….
Inwazja na Kretę
20 maja 1941 roku hitlerowskie Niemcy rozpoczęły bezprecedensową Bitwę o Kretę. Powietrzna inwazja, znana jako operacja Merkury, spotkała się z olbrzymim oporem ludności cywilnej. Niemieccy spadochroniarze posmakowali boleśnie zaciętości, z jaką Kreteńczycy bronili swojej ziemi. Po stronie niemieckiej było ponad 3300 zabitych i ponad 2600 rannych. Straty były tak duże, że Hitler nigdy już nie wydał zgody na przeprowadzenie ataku z użyciem sił powietrzno-desantowych na tak dużą skalę. Do dziś historycy uznają tę bitwę jako jedną z najbardziej heroicznych, które miały miejsce podczas II wojny światowej.
Jednak pomimo dużej liczby zabitych i rannych, Niemcom udało się zająć lotnisko w pobliskim Maleme i przerzucić na wyspę swoje wojska, artylerię i zaopatrzenie. Po 11-dniowej kampanii cała Kreta została opanowana przez Niemców, a broniące jej alianckie siły zostały zniszczone lub zmuszone do ewakuacji. Część sił niemieckich została wtedy przeniesiona do Platanias, gdzie miejscowe wzgórze stanowiło dobry strategiczny punkt do kontrolowania zarówno lądu jak i morza. Oficerowie zajęli najlepsze domy, a dla zwykłych żołnierzy wybudowano koszary. Do przechowywania amunicji i sprzętu wojskowego oraz innych zapasów wybudowano podziemne tunele w różnych lokalizacjach.Jeden ze schronów miał powstać na wzgórzu w sąsiedztwie głównego kościoła wioski, którego bliskość miała chronić tę konstrukcję przed atakami ze strony aliantów. Drugim atutem tej lokalizacji był miękki wapień, w którym można łatwo drążyć tunele.
Święte drzewo oliwne
Decyzja o powstaniu tuneli właśnie w tym miejscu wzbudziła popłoch wśród mieszkańców wioski. Skąd taka reakcja? Otóż podczas niedawnej bitwy o Kretę zmarł w Platanias ciężko ranny niemiecki pilot. Jego życia nie udało się uratować pomimo tego, że wcześniej mieszkańcy opiekowali się nim troskliwie.
Silny strach przed represjami i egzekucjami niewinnych cywilów zmusił wieśniaków do potajemnego pochowania tego żołnierza nie na lokalnym cmentarzu ale właśnie w surowym anonimowym grobie wykopanym tuż obok kościoła św. Demetriusza. Niestety, kilka dni po pochówku dokładnie ten obszar został wskazany przez niemieckiego oficera jako miejsce rozpoczęcia wykopów pod budowę schronu. Mieszkańcy obawiali się, że podczas robót tajemnica ta wyjdzie na jaw i pociągnie za sobą brutalny odwet na lokalnej społeczności. Dla wszystkich oczywistym stało się, że nie można było do tego dopuścić.
Kluczowa okazała się interwencja komisarza kościelnego Michalisa Stamatakisa, który przekonał Niemców do przesunięcia punktu początkowego wykopów o 3 metry. Swoją śmiałością i sprytem uratował mieszkańców Platanias przed pewną maskarą.
Jakiego argumentu w rozmowach z Niemcami użył Stamatakis? Twierdził on, że wskazana lokalizacja jest niedobra, gdyż oliwa z rosnącego w tym miejscu “świętego” drzewa oliwnego jest używana podczas obrzędów religijnych. Jeśli wykop miałby się zaczynać w miejscu wskazanym przez niemieckiego oficera to drzewo należałoby wyciąć. Na szczęście niemieckiego oficera udało się przekonać, a miejsce wykopu zostało przesunięte o kilka metrów. Do dziś legendarna “święta” oliwka, oznaczona stosowną tabliczką, wciąż znajduje się przy głównym wejściu do schronu.
Dalsze losy tuneli
Warto wiedzieć, że również po zakończeniu II wojny światowej tunele te były wciąż wykorzystywane. Tym razem jednak już nie w celach militarnych a typowych cywilnych. Panujący w nich swoisty mikroklimat oraz stała niska temperatura sprawił, że okoliczni mieszkańcy przechowywali tu swoje płody rolne, w szczególności pomidory i ziemniaki. Przez wiele lat tunele pełniły więc pewnego rodzaju chłodnię dla warzyw i owoców.
Tunele które tu zostały wydrążone liczą 120 metrów długości. Oprócz głównego wejścia, mają jeszcze dwa dodatkowe wyjścia zewnętrzne oraz 10 ślepo zakończonych komór. Po 60 latach od ich powstania Komitet Kościoła Platanias i mieszkańcy wioski postanowili zrekonstruować ten wojenny obiekt i wykorzystać go jako małe muzeum z czasów II wojny światowej oraz na pamiątkę bitwy na Krecie. W środku można obejrzeć wiele bardzo ciekawych eksponatów pochodzących z tego okresu. To co nas szczególnie poruszyło to bardzo unikatowe fotografie dokumentujące dramatyczne momenty rozgrywające się w różnych miejscach Krety. Zobaczycie tu także przedmioty codziennego użytku z czasów wojny, mundury, elementy uzbrojenia. Większe eksponaty są wystawione na zewnątrz. Miejsce to jest traktowane jako pomnik ku czci Kreteńskiego Ruchu Oporu wobec okupacji hitlerowskiej.
Godziny otwarcia i koszt zwiedzania
Wstęp do tuneli jest bezpłatny, ale na zakończenie zwiedzania osoby opiekujące się tym obiektem proszą o uiszczenie dobrowolnej opłaty. Warto wysupłać kilka euro, aby wspierać w ten sposób działalność tego bardzo ciekawego miejsca. Tunele są otwarte do zwiedzania w godzinach: 10-12 oraz 17.30-19.45
west
central
east
Ciekawe miejsca na Krecie
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.
Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.
Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.
Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.
Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.
Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.
Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.
ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.
Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.
Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.
Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.
Maleme zrobilo na mnie ogromne wrazenie: piekny cmentarz....szkoda mlodych chlopcow....przeklete wojny
Wojtek Arciszewski
2020-02-10 23:26:33
komentarz z
Mariola Maj Też byliśmy na tym cmentarzu w Maleme, lecz odczucia mieliśmy inne. Tych poległych Niemców nikt na Kretę nie zapraszał. „Wprosili” się siłą , siejąc zniszczenie i śmierć. Kreta do dzisiaj to pamięta, aczkolwiek szanuje cmentarze . Niedaleko portu Souda jest cmentarz aliancki, gdzie leżą obrońcy Krety, w tym i jeden polski lotnik.
3
Mariola Maj
2020-02-11 06:23:44
komentarz z
I owszem,ale coz ..
CRETE - Kreta
2020-02-11 07:50:50
komentarz z
Przygnębiające miejsce też jest w Kandanos, gdzie Niemcy dokonali rzezi wśród mieszkańców. Wybili nawet zwierzęta aby ci co przeżyli nie mieli co jeść. Teraz jest tam tylko pomnik i kilka tablic. Nic wielkiego. Jednak ci co przeżyli i ich potomkowie nadal pamiętają.
1
Joanna Gumienna- Zalewska
2020-02-10 21:26:35
komentarz z
Mieszkaliśmy w Agia Marina, w Platanias byliśmy niemal codziennie, jaka szkoda, że nie wiedzieliśmy o nich :/
2
Iwona Skubis
2020-02-10 22:23:30
komentarz z
Joanna Gumienna- Zalewska dokładnie tak samo pomyślałam przed chwilą. To
CRETE - Kreta
2020-02-11 07:45:09
komentarz z
Mamy wrażenie że sporo osób które wypoczywają w tej okolicy nie wie o istnieniu tych tuneli. Może są mało reklamowane przez miejscowych.
1
Gosiak Kawalec
2020-02-11 08:44:34
komentarz z
Joanna Gumienna- Zalewska wypoczywaliśmy w tym rejonie, szkoda że nie wiedzieliśmy o tunelach
Kinga Lademann
2020-02-15 18:32:41
komentarz z
Platanias.. to tam 3 lata temu wszystko się zaczęło ❤️
1
gość Janina
2021-06-01 19:22:54
Cmentarz w Maleme
Polecam poczytać nazwiska na tabliczkach nagrobnych - wiele polskich, prawdopodobnie chłopaki ze śląska, w większości bardzo młodzi. Zachęcam do poczytania o tej dramatycznej bitwie (np Kreta 1941, aut. Callum MacDonald). Ale o tunelach też nie wiedziałam.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka: https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156837316587551
Hersonissos to jedna z największych i zarazem jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Krecie. Położona jest nieco ponad 20 km na wschód od lotniska w Heraklionie. Co roku miejscowość ta jest wybierana przez tysiące turystów jako miejsce na wakacyjny wypoczynek.
Latarnia morska w Chanii (Faros - Φάρος) powstała na przestrzeni sześciu lat od 1595 roku. Podobnie jak szereg innych tego typu budowli oraz umocnień zbudowana została przez Wenecjan, którzy władali wówczas Kretą. Poza oczywistą funkcją sygnalizacji świetlnej budowla ta miała również znaczenie strategiczne. Wraz z twierdzą Frikas znajdującą się na przeciwległym wybrzeżu tworzyła wrota zamykające dostęp do basenu portowego.
Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety. Ze względu na naturalne ukształtowanie i piękno śmiało można ją dopisać do listy turystycznych atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy.
Cóż jeżdżą jak wariaci, nie przestrzegają przepisów, a ci co jeżdżą poprawnie to tylko poganiają, trąbią i stresują
To co widziałem na wyspie tylko w ubiegłym roku, nie nadaje się do opisywania tutaj. Kreteńskie drogi, to dramat a BOAK jest osobną kategorią szaleństwa.
Komentarze
komentarz z
Maleme zrobilo na mnie ogromne wrazenie: piekny cmentarz....szkoda mlodych chlopcow....przeklete wojny
komentarz z
Mariola Maj Też byliśmy na tym cmentarzu w Maleme, lecz odczucia mieliśmy inne. Tych poległych Niemców nikt na Kretę nie zapraszał. „Wprosili” się siłą , siejąc zniszczenie i śmierć. Kreta do dzisiaj to pamięta, aczkolwiek szanuje cmentarze . Niedaleko portu Souda jest cmentarz aliancki, gdzie leżą obrońcy Krety, w tym i jeden polski lotnik.
komentarz z
I owszem,ale coz ..
komentarz z
Przygnębiające miejsce też jest w Kandanos, gdzie Niemcy dokonali rzezi wśród mieszkańców. Wybili nawet zwierzęta aby ci co przeżyli nie mieli co jeść. Teraz jest tam tylko pomnik i kilka tablic. Nic wielkiego. Jednak ci co przeżyli i ich potomkowie nadal pamiętają.
komentarz z
Mieszkaliśmy w Agia Marina, w Platanias byliśmy niemal codziennie, jaka szkoda, że nie wiedzieliśmy o nich :/
komentarz z
Joanna Gumienna- Zalewska dokładnie tak samo pomyślałam przed chwilą. To
komentarz z
Mamy wrażenie że sporo osób które wypoczywają w tej okolicy nie wie o istnieniu tych tuneli. Może są mało reklamowane przez miejscowych.
komentarz z
Joanna Gumienna- Zalewska wypoczywaliśmy w tym rejonie, szkoda że nie wiedzieliśmy o tunelach
komentarz z
Platanias.. to tam 3 lata temu wszystko się zaczęło ❤️
Cmentarz w Maleme
Polecam poczytać nazwiska na tabliczkach nagrobnych - wiele polskich, prawdopodobnie chłopaki ze śląska, w większości bardzo młodzi. Zachęcam do poczytania o tej dramatycznej bitwie (np Kreta 1941, aut. Callum MacDonald). Ale o tunelach też nie wiedziałam.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156837316587551