Psiloritis - wejście na najwyższy szczyt Krety

Kreta to doskonałe miejsce dla miłośników trekkingu. Mnogość pieszych szlaków poprowadzonych wzdłuż wybrzeża, czy też przez jeden z wielu wąwozów wręcz zachęca do podejmowania tego typu aktywności. Przebywając na Krecie można również pokusić się o to aby zdobyć szczyt jednej z tamtejszych gór. Poniżej znajdziecie "przepis" wejścia z płaskowyżu Lakkos Migerou na Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż), czyli szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m. Opis ten będzie przydatny osobom, które planują przyjechać tu w okresie lata, późnej wiosny oraz wczesnej jesieni. Zdjęcia będące ilustracją poniższego artykułu pochodzą z wiosny oraz z lata.

Psiloritis - oznaczenie szczytu

Co zabrać ze sobą

Nim wejdziecie na szlak, warto zastanowić się co zabrać ze sobą na tę wycieczkę. Kilka elementów na pewno trzeba zaliczyć do pakietu obowiązkowego, który powinniście mieć ze sobą. Jednymi z ważniejszych są dobry krem z filtrem, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. W czasie wejścia na Psiloritis praktycznie przez cały czas będzie wystawieni na działanie promieni słonecznych. Niska wysokogórska roślinność sprawi, że jedynie na samym szczycie będziecie mogli liczyć na odrobinę cienia przy niewielkiej kapliczce.

Chociaż sam szlak jest stosunkowo prosty i nie wymaga użycia specjalistycznego oprzyrządowania to mimo wszystko nie można zapomnieć o odpowiednim obuwiu. W jego wyborze kluczowe znaczenie ma charakterystyka podeszwy, która powinna posiadać agresywny bieżnik zapewniający dobre trzymanie. Naszym zdaniem minimum pozwalające na bezpieczne przejście tego szlaku to solidne buty trialowe, podejściowe lub trekkingowe. Odradzamy natomiast używanie sandałów trekkingowych. W wielu miejscach szlak pokryty jest drobnymi luźnymi kamieniami, które bardzo często mają ostre krawędzie.

W składzie obowiązkowego wyposażenia musi się również znaleźć odpowiednia ilość wody. Pamiętajcie, że na szlaku nie ma ani jednego miejsca, w którym będziecie mogli uzupełnić swoje zapasy. Dobrze jeśli wśród zabranych płynów znajdzie się również sok, lub inny napój, który pozwoli uzupełnić poziom minerałów. Warto zabrać ze sobą również drobne przekąski, które dodadzą Wam dodatkowego kopa energetycznego. Niestety ciężko będzie określić ilość płynów, a także jedzenia, które musicie zabrać ze sobą, gdyż jest to dosyć indywidualna cecha zależna również od pogody. Na podstawie wyliczeń endomondo możemy Wam jedynie podpowiedzieć, że aplikacja ta wskazywała nam wymagane nawodnienie na poziomie około 0,8l wody przypadającej na jedną osobę. Naszym zdaniem 1,5l butelka wody przypadająca na osobę to bezpieczne minimum. Ilość ta powinna być odpowiednio zwiększana w przypadku wysokich temperatur.


Psiloritis - krajobraz ze szlaku

W oddali widoczna jest droga dojazdowa oraz Lakkos Migerou

W czasie podejście powinniście kontrolować ilość swoich zapasów wody. Warto określić graniczną wartość, przy której podejmiecie ewentualną decyzję o rezygnacji z dalszej wspinaczki. Jeśli uszczupliliście swoje zapasy o ponad połowę i w dalszym ciągu będzie daleko od szczytu to naszym zdaniem powinniście bezwzględnie zrezygnować.

Do sprawnego przejścia szlaku niezbędny będzie również dobry plecak. Najlepiej jeśli będzie to dedykowany trekkingowy z możliwością zapięcia w pasie. Pamiętajcie, że wejście na Psiloritis to relatywnie męcząca wycieczka, która będzie trwać przynajmniej kilka godzin. Nie warto odbierać sobie przyjemności tego podejścia skazując się na katusze noszenia niewygodnego plecaka.

Psiloritis - w pełnym zimowym ubraniu

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kijków trekkingowych, które naszym zdaniem nie stanowią jednak niezbędnego wyposażenia. Mogą być one jednak pomocne w tych partiach szlaku, w których ścieżka pokryta jest luźnymi kamieniami. W miejscach tych stosunkowo łatwo stracić "grunt pod nogami" i właśnie w tych sytuacjach kijki są szczególnie przydatne wydatnie zmniejszając ryzyko upadku .

Taki ekwipunek dla własnego komfortu warto uzupełnić o drobny zestaw podstawowych opatrunków. Tak jak pisaliśmy wcześniej, w wielu miejscach szlak jest pokryty ostrymi kamieniami, które w kontakcie ze skórą mogą prowadzić do drobnych otarć lub skaleczeń.

Warto wspomnieć również kilka słów na temat ubioru. Nawet w okresie letnim temperatura powietrza na samej górze może być wyraźnie niższa niż ta odnotowywana na płaskowyżu Lakkos Migerou. Przydatna może się okazać przewiewna bluzka z długim rękawem. Zimno może być szczególnie dotkliwe w momentach, gdy Psiloritis będzie spowite chmurami, co może się zdarzyć nawet w szczycie sezonu wakacyjnego. Przy okazji warto wspomnieć, że pogoda w tym miejscu bywa bardzo zmienna. Do samochodu warto zabrać nieco większy zestaw ubioru, który możecie dowolnie komponować dostosowując go do warunków panujących przy schronisku. Jeśli będziecie cieszyć się bezchmurnym niebem to w takim wypadku zabranie dodatkowych cieplejszych rzeczy może nie być potrzebne.

Psiloritis - ubiór na zimno

Dobrym przykładem takiej drastycznej zmiany pogody może być to, na jakie warunki natknęliśmy się tu w czasie jednego z naszych wiosennych podejść. Po przyjeździe na płaskowyż Lakkos Migerou przywitała nas niska podstawa chmur, duża wilgotność oraz przenikliwe zimno. Na szlak wchodziliśmy ubrani w soft shelle, polary, dodatkowe bluzki z długim rękawem, szaliki, a także czapki i rękawiczki. I mimo takiego stosunkowo grubego ubioru na cebulkę musimy przyznać, że nie był to strój zapewniający nam szczególne ciepło. W trakcie podejścia jednak bardzo szybko pojawił się delikatny wiatr, który przegonił chmury. W ciągu kilkudziesięciu minut wchodziliśmy w krótkich rękawkach skąpani w promieniach gorącego kreteńskiego słońca. Polary i kurtki natomiast wylądowały w plecakach.

Dla odmiany dosłownie dwa dni później mieliśmy odwrotną sytuacje. Z Lakkos Migerou wyruszaliśmy skąpani w promieniach słonecznych. Krótkie rękawki to był w zupełności wystarczający strój. Jednak po przejściu przez pierwsze siodełko i wyjściu na trawera Agathiasa złapał nas silny, porywisty wiatr, którego zimne podmuchy bardzo szybko zmusiły nas do ubrania się w kurtki.

Przed wyruszeniem w góry i na szlak

Rejon masywu Psiloritis to bardzo odludna część Krety. Przy odrobinie szczęście może się zdarzyć tak, że nie spotkacie tu ani jednej osoby, a jedynymi towarzyszami waszej wycieczki będą pasące się tu kozy i owce. W czasie podejścia nie możecie również liczyć na możliwość komunikacji za pomocą telefonu komórkowego (stan na połowę 2016 roku). Z tego względu zalecamy Wam, żeby przed wyruszeniem na płaskowyż Migerou poinformować pracownika hotelu o swoich planach, podając również orientacyjny czas powrotu. W przypadku ewentualnych problemów ułatwi to działanie służbom ratunkowym.

Psiloritis - siodełko (wiosna/lato)

To samo miejsce wiosną oraz latem

Dwa szlaki najpopularniejsze wśród turystów planujących wycieczki na Psiloritis to te wiodące z Lakkos Migerou oraz z płaskowyżu Nida. Poniższy opis będzie dotyczył tego pierwszego szlaku, który jest naszym zdaniem zdecydowanie łatwiejszy i wymaga poświęcenia mniejszej ilości czasu na przejście. Na opisie tym mogą bazować osoby, które planują tę wycieczkę w okresie późnej wiosny, jesieni oraz lata. Dla turystów wybierających się tu zimą oraz wczesną wiosną opis ze względu na pokrywę śnieżną może mieć ograniczone zastosowanie lub być zupełnie nieprzydatny. Pamiętajcie, że w tym okresie wejście na Psiloritis poza dostosowaniem swojego ubioru do temperatury będzie mogło wymagać zabrania dodatkowego górskiego ekwipunku.

Zrzut szlaku z Endomondo

Przebieg szlaku oraz jego profil zarejestrowany w Endomondo

Opis szlaku

Na końcu krętej drogi wiodącej z wioski Livadia do Lakkos Migerou znajduje się parking oraz niewielkie schronisko składające się z trzech kamiennych budynków. W obiekcie, którym opiekuje się Stowarzyszenie Kulturalne z miejscowości Livadia, znajdziecie toaletę z bieżącą wodą, a także pomieszczenie ze skromnym aneksem kuchennym, w którym w przypadku awaryjnej sytuacji można także zorganizować sobie nocleg. Jeśli jednak planujecie zdobycie Psiloritis w lecie to wątpliwe, aby była konieczność korzystania z tych dodatkowych "udogodnień". Nie spodziewajcie się jednak zastania tu jakiś super warunków czy też czystych toalet. Pamiętajcie jednak aby szanować to miejsce oraz trud włożony w jego stworzenie. Nie niszczcie niczego ani też w miarę możliwości nie pozostawajcie śmieci.

Psiloritis - zdjęcie schroniska w Lakkos Migerou

Schronisko na płaskowyżu Lakkos Migerou

Całkowita długość szlaku w obie strony to około 10,5 kilometra, czas przejścia w relatywnie spokojnym tempie (bez uwzględnienia przerw) oscyluje w okolicach 5h. Różnica wysokości pokonana w czasie podejścia wynosi niecałe 900 metrów.

Praktycznie przez większą część drogi szlak jest bardzo dobrze widoczny. Mimo wszystko w kilku miejscach natkniecie się na oznaczenia, które wykonywane są na różne sposoby. Najbardziej oficjalna forma oznaczenia, to metalowe rurki, które na górze mają przyczepione charakterystyczne żółto-czarne plakietki wyznaczające przebieg szlaku E4.

W niektórych miejscach szlak wyznaczany jest również przez strzałki namalowane czerwoną farbą. W górnej części szlaku można natknąć się również na oznaczenie składające się z dwóch czerwonych kropek. Takimi znakami wyznaczony jest równoległy odcinek szlaku, który w drodze powrotnej biegnie w kierunku płaskowyżu Nida oraz południowego wybrzeża.


Psiloritis - oznaczenia szlaku

Początek szlaku znajdujący się na wysokości około 1550 m n.p.m. wyznaczony jest przez tablicę informacyjna oraz niewielki kierunkowskaz. Od tego miejsca prowadzi stosunkowo dobra ścieżka ułożona z płaskich kamiennych płyt. I chociaż jest ona bardzo wygodna to jednak nie warto przyzwyczajać się do niej, gdyż stosunkowo szybko jej jakość pogarsza się a sam szlak robi się coraz bardziej stromy.


Psiloritis - początek szlaku

Schronisko na płaskowyżu będzie widoczne przez bardzo długą część szlaku

Na tym etapie dostrzeżenie szczytu Psiloritis wciąż nie będzie możliwe. Jego wierzchołek znajduje się z prawej strony szlaku i zakryty jest przez jedno z wielu okolicznych wzniesień. Ścieżka, która będzie stawać się coraz bardziej stroma, będzie natomiast kierować Was na północne zbocze góry Aghatias.

Po przejściu około kilometra na wysokości 1750 m natkniecie się na pierwsze wypłaszczenie. Ten chwilowy odpoczynek po pierwszym etapie szlaku przyda Wam się tym bardziej, że następne 750 metrów szlaku to stosunkowo strome podejście, na przestrzeni którego pokonacie różnicę wysokości wynoszącą około 250 m. Docierając do tego miejsca będziecie mogli podziwiać piękną panoramę na płaskowyż Migerou oraz na okoliczne wzniesienia, z których znaczna część będzie znajdować się już poniżej Waszej wysokości.

I znów po chwilowym odpoczynku Wasze nogi będą musiały zmierzyć się z kolejnym stromym podejściem. Najbliższy kilometr szlaku to naszym zdaniem jeden z jego bardziej niewdzięcznych etapów. Od tego miejsca szlak ulega wyraźnemu pogorszeniu, kamienne płyty powoli zanikają ustępując miejsca luźnym kamieniom oraz żwirowi.

Psiloritis - widok kapliczki Timios Stavros na szczycie góry

Charakterystyczna kapliczka ułatwia identyfikację najwyższego szczytu Krety


Po przejściu 3,3 km dojdziecie do niewielkiego siodła znajdującego się na wysokości około 2250 m. Jego południowy kraniec wyznaczony jest przez wspinające się stromo zbocze góry Aghatias. W miejscu tym po raz pierwszy będziecie mogli wypatrzyć cel waszej wycieczki, czyli szczyt Psiloritis. Patrząc na zachód zobaczycie zarys niewielkiej kamiennej kapliczki wyznaczającej najwyższy punkt tej góry.

Ciut powyżej siodła szlak wiodący z Lakkos Migerou łączy się ze szlakiem, którym można dojść na Psiloritis z płaskowyżu Nida. Wychodząc z siodła proponujemy kierować się nieco bardziej na południowy wschód, gdzie dojście do łączenia obu szlaków jest odrobinę łagodniejsze, a podłoże jest bardziej stabilne. Wchodząc na szlak wiodący z Nidy skręcie w prawo kierując na zachód.

Psiloritis - travers Aghatias


Przed Wami z lewej strony rozpościerać się północne zbocze góry Aghatias, które pokonacie wznoszącym się powoli trawersem. To bezsprzecznie jeden z przyjemniejszych odcinków tego trekkingu. Pamiętajcie jednak, że chociaż wyraźnie wytyczony szlak pozwala na swobodny marsz to powinniście zachować tu stosowną ostrożność. W kilku miejscach szlak przebiega przez bardzo strome zbocze składające się ze skalnego rumoszu. Szczególną uwagę powinniście zachować w tym miejscu jeśli Wasza wycieczka przypadnie na okres wczesnej wiosny. Możecie wtedy natknąć się tu na śnieżne pola, których zewnętrzna powierzchnia bywa pokryta warstwą lodu. Wchodzenie na nie bez niezbędnego dodatkowego ekwipunku niesie ze sobą spore ryzyko. W okresie letnim jednak najprawdopodobniej nie zobaczycie już śniegu na Psiloritis (ewentualnie mogą to być jakieś drobne pozostałości znajdujące się w zagłębieniach).

Psiloritis - drugie siodełko

W oddali widoczna skała w Matala oraz plaża pomiędzy Tympaki, Kalamaki i Kommos


Po przejściu długiego trawersu dojdziecie do kolejnego siodła, które znajduje się między szczytem wzniesienia Aghatias a Psiloritis. W miejscu tym po raz pierwszy będziecie mieć możliwość podziwiania widoku na południowe wybrzeże Krety, które znajduje się z lewej strony szlaku. Niestety widok ten nie będzie Wam towarzyszyć zbyt długo w dalszej wędrówce. Opuszczając siodło szlak schodzi ku północnemu trawersowi zbocza góry a następnie rozdziela się na kilka ścieżek. My polecamy Wam trzymanie się najwygodniejszej z nich. Po pokonaniu kolejnych kilkuset metrów dojdziecie do kolejnego wypłaszczenia. W miejscu tym szlak wchodzi na pośredni szczyt zbocza. Przed Wami znów będzie rozpościerać się panorama na południowe wybrzeże Krety. Dalsza część szlaku jest stosunkowo stroma i dopiero tuż pod samym szczytem nachylenie zbocza ulega wyraźnemu złagodzeniu.

Pokonując nieco ponad 5 km górskiego szlaku staniecie na najwyższej górze Krety na wysokości 2456 m n.p.m. Swój sukces możecie obwieścić "całemu światu" (czyli najprawdopodobniej kilku okolicznym kozom oraz owcom) bijąc w dzwon Timios Stavros :).


Psiloritis - kapliczka na szczycie

Charakterystyczna kapliczka na szczycie

Będąc już na szczycie warto zrobić sobie dłuższy odpoczynek. Przy dobrej pogodzie możecie podziwiać w tym miejscu unikalna panoramę, która obejmuje zarówno północne, jak i południowe wybrzeże. Patrząc na północny wschód, będziecie mogli zobaczyć białe zabudowania tworzące Heraklion. Z tak odległej perspektywy łatwo zauważyć jak bardzo rozległe jest to miasto. Patrząc na zachód będziecie mieć przed sobą góry Białe (Lefka Ori). Natomiast na południu będziecie widzieć rozległe pola Messary, góry Astriousa, a także wybrzeże w okolicach miejscowości Kalamaki, które zamknięte jest charakterystycznymi skałami Matali. Waszą  uwagę może również przykuć niewielkie lotnisko wojskowe znajdujące się przy bazie wojskowej w Tympaki oraz mnogość foliowych namiotów.

Psiloritis - krajobrazy ze szczytu

Widoczne ze szczytu pasmo gór Lefka Ori


Zejście w dół i droga powrotna

Czas poświęcony na zejście może być krótszy nawet o około ⅓ w stosunku do podejścia. Pamiętajcie jednak, że będzie to zależne od waszego tempa, a także od stanu szlaku. Przed zejściem w dół warto poprawić sznurowanie obuwia tak aby stopa nie miała tendencji do zsuwania się na przód buta. W dolnych partiach, gdzie żwirowy szlak przeplata się z pozostałościami kamiennej ścieżki trzeba uważać na luźne kamienie. Kilka razy, szczególnie w czasie letniej wycieczki na Psiloritis, zdarzało nam się niemile poślizgnąć na takich luźnych drobnych kamieniach leżących na większych płytach. Choćby właśnie z tego względu przy zejściu mogą być pomocne kijki trekkingowe, które w awaryjnych sytuacją dają dodatkowe punkty podparcia.


Po zejściu na parking pamiętajcie o tym aby zrobić sobie choćby małą przerwę regeneracyjną. W schronisku w małym aneksie kuchennym znajduje się zlew z bieżącą wodą, którą możecie sobie przemyć dłonie oraz twarz. Chociaż droga wiodąca do Livadii jest w całości pokryta asfaltem, to jednak jazda po niej wymaga zachowania uwagi. Pamiętajcie również aby ze względu na duża ilość ostrych zakrętów oraz stromych zjazdów jak najczęściej hamować silnikiem. Jest to prosta technika polegająca na stałym utrzymywaniu niskiego przełożenia w skrzyni biegów (w razie konieczności może to być nawet pierwszy bieg) tak aby samochód z puszczonym gazem staczał się ze wzniesienia z w miarę stałą prędkości. Główne hamulce są używane jedynie w celu dohamowania. Jeśli nigdy nie stosowaliście tej techniki jazdy to warto wcześniej przećwiczyć ją na jakimś bezpiecznym wzniesieniu.


Czy warto?

Wejście na Psiloritis w szczycie sezonu wakacyjnego to stosunkowo łatwy cel wycieczki. Oczywiście pamiętać trzeba o tym, że podejście to choćby ze względu na długość szlaku oraz pokonaną różnicę wysokości stawia przed turystami pewne wymagania kondycyjne. Kanapowi podróżnicy i sportowcy powinni omijać ten szlak szerokim łukiem. Jeśli ktoś jednak nie stroni od aktywności fizycznej oraz długich spacerów to spokojnie może się tu wybrać. Tym bardziej, że wejście na Psiloritis jest niezbyt skomplikowane pod względem technicznym.

Psiloritis - flora i fauna - orłosęp


Wchodząc na tę górę będziecie mieć możliwość podziwiania unikalnych krajobrazów Krety. Rozległa panorama rozpościerająca się ze szczytu góry pozwala na oglądanie zarówno południowego jak i północnego wybrzeża.

Dodatkowym atutem tej wycieczki jest to, że zdobycie szczytu Psiloritis jest wciąż niezbyt popularne wśród turystów. W porównaniu do takich atrakcji jak wąwóz Samaria, relatywnie niewiele osób znajduje czas oraz chęci na to aby wejść na tę górę. Warto również dodać, że przejście szlaku budzi szacunek nawet u miejscowych Kreteńczyków. Jeśli więc zależy Wam na tym aby w czasie pobytu na Krecie zrobić coś unikalnego to Psiloritis może być niezłym wyborem.

Psiloritis - zdjęcia kóz i owiec spotkanych na szlaku


PS.
Jeśli Kreta, góry oraz piesze wędrówki są Waszą pasją to zachęcamy do obserwowania profilu sklepu kreta24.pl, gdzie cyklicznie pojawiają się oferty grupowych wyjazdów, których celem są ciekawe kreteńskie piesze szlaki.

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Mili
Mili

Mili

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.8
Liczba ocen: 5
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.8 na 5 (0) liczba ocen 5
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Andreas Niewienda
Andreas Niewienda
2018-02-25 19:23:26

https://www.facebook.com/wandernampsiloritis/?ref=bookmarks

1
 Krzysztof Rodak
Krzysztof Rodak
2018-02-25 21:13:23

Super poradnik, warto przeczytać i odpowiednio się przygotować byłem we wrześniu temperatury ok 30° 2l wody i było mało

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-02-26 07:43:19

Od której strony szedłeś? Z Nidy?

1
 Krzysztof Rodak
Krzysztof Rodak
2018-02-27 21:50:39

Kurcze szukałem na mapach googla ale znaleźć nie mogę ale pamiętam że jak wróciliśmy do auta to wypiłem piwko w restauracji zaraz przy początku szlaku

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-02-28 07:28:34

To pewnie Nida. Przy Lakkos Migerou nie ma żadnej tawerny. Na Nidzie jest to taki niedokończony ośrodek turystyczny.

 gość}
gość PiotrWie
2018-02-26 19:14:53

Ja chciałbym dodać, że czas przejścia 5 godzin w obie strony jest dość optymistyczny - na mapie Anavasi jest 3 h w górę i 2,5 w dół - i jest to czas samego przejścia, nie uwzględniający odpoczynków czy robienia zdjęć. W praktyce wychodzi przynajmniej 6 godzin. Jeśli chcemy iść spokojnie i móc posiedzieć na górze z godzinę to trzeba wyjść najpóźniej przed 10:00, a bezpieczniej wcześniej. Dojazd z Rethymnonu to co najmniej 1,5 godziny - tak więc mieszkając gdzieś dalej warto jednak rozpatrzyć wariant z przyjazdem wieczorem, noclegiem w schronisku i wyjściem rano. Wariant z wyjściem z płaskowyżu Nida - tym bardziej ( tam jest 4 godziny w górę i 3 w dół.) Od południa wychodząc z Fourfuras jest ok 8 godzin, od schroniska - połowę tego ( ale by tam dojechać trzeba dysponować samochodem w dużym prześwitem - czyli przynajmniej Suzuki Jimny). Oczywiście wiele zależy od indywidualnych umiejętności - my pierwszy raz schodząc z góry do Lakkos Mygreou spotkaliśmy dwie dziewczyny ruszające do góry - była godzina 17, myśleliśmy że chcą zobaczyć początek szlaku i podejść na drugi dzień - tymczasem ok 20 zbiegły z góry i zaczęły się nas dopytywać na jakim poziome jest parking - bo wiedzą ile jest na szczycie ale nie wiedzą ile podeszły. Jak sie ich spytaliśmy czy był widok z góry powiedziały że nie wiedzą bo nie miały czasu, a pytane o kaplicę zrobiły wielkie oczy - to tam coś było? Tak więc osobiście nie polecam biegania "by zaliczyć" - o wiele lepiej jest po grecku - siga, siga.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2018-02-26 19:43:21

Czas

Jest dokładnie tak jak napisałeś w komentarzu. Podany w opisie czas 5 godzin uwzględnia samo przejście szlaku. Do tego trzeba doliczyć jeszcze trwanie dłuższych przerw no i oczywiście wypoczynek/podziwianie widoków na szczycie. Sama ostatnia czynność może zająć dobrych kilkadziesiąt minut. Tym bardziej, że przy sprzyjającej pogodzie rozległość panoramy może być oszałamiająca.

Dojazd na początek szlaku to zupełnie inna para kaloszy, którą prawdopodobnie opiszę oddzielnie. Faktycznie na Lakkos Migerou warto być zdecydowanie jak najwcześniej. Drogę łączącą to miejsce z cywilizacją, czyli wioską Liviadia, ciężko nazwać autostradą. Jest stroma i dodatkowo często pokryta skalnym rumoszem. Zdecydowanie nie polecam jazdy na tym odcinku po zmroku.

No i na koniec. Ten szlak, podobnie jak większość szlaków na Krecie, to miejsca które trzeba poczuć. Spiesząc się tak jak opisana przez Ciebie dwójka dziewczyn traci się dużą część z atutów tego typu wycieczek. Umykają krajobrazy, detale ukryta na szlaku. A jak widać w Twoim komentarzu umknąć może nawet sam cel wycieczki, czyli szczyt. Ech ... i gdzie ci ludzie tak się śpieszą?

 gość}
gość PiotrWie
2018-02-26 20:54:38

A dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę tego pasma " całościowo" polecam wersję hard - wyjście z Furfuras, nocleg na szczycie i zejście na Nidę - ale trzeba mieć ze sobą lepszy śpiwór - my spaliśmy w naszych standardowych 650-gramkach które sprawdzają się super na Krecie tak do 1500 - 1600 metrów wysokości i zmarzliśmy jak nieszczęście - ale i tak było warto.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2018-02-26 21:44:29

Może nie były na Timios Stavros tylko na sąsiednim szczycie?

 gość}
gość PiotrWie
2018-02-27 10:02:32

Były na Timios Stavros - z rozmowy wynikało że "odbiły się" od dzwonnicy z flagami i zbiegły w dół bez rozglądania się na górze. Może po prostu trenowały do jakiegoś biegu rzeźnika i było im obojętne gdzie są - ważniejsze ile przebiegły i w jakim czasie.

 gość}
gość woolas
2018-06-11 15:19:15

z Heraklionu...

Kochani, jak w temacie jak najlepiej i najszybciej dotrzeć pod szlak właśnie z Heraklionu? Na GoogleMaps ciężko się rozeznać w temacie postanowiłem skorzystać z Waszego doświadczenia...Dodam, że chciałbym wynająć auto bo autobusami to raczej odpada...pozdrawiam ;)

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2018-06-11 15:29:37

Prosta droga

Generalnie z Heraklionu prosta droga. Oczywiście jak na standardy Krety ;).
O dojeździe autobusem jak najbardziej zapomnij. Natomiast samochodem musisz kierować się na drogę łączącą następujące miejscowości Tylissos > Gonies > Anogia > Zoniana > Livadia > Płaskowyż Lakkos Migerou. Odległość z Heraklionu to około 60km, ale myślę, że trzeba liczyć przynajmniej 1,5-2 godziny jazdy po górskich drogach. Poniżej podsyłam Ci link do mapki, myślę, że to powinno Ci ułatwić orientację:
https://www.google.pl/maps/

 gość}
gość PiotrWie
2018-06-11 20:57:59

Wpisuję to tu bo nie bardzo wiem gdzie - jak macie lepszą koncepcję to przenieście. W tym roku w końcu udało nam się wejść na Pachnes - było to kolejne podejście bo chcieliśmy wejść " elegancko" - z dojściem z pewnej odległości - szliśmy trzy i pól dnia. Ale nie o tym chcę pisać - chcę opisać jak po prostu wejść na Pachnes - bo z zachodniej Krety Psiloritis jest daleko - a Pachnes jest tylko 6 metrów niższy. Jeśli chce podejść grupa do 4 osób to najbardziej rozsądne jest wynajęcie na 1 dzień Suzuki Jimny dojazd do Anopoli skąd ok godziny drogą polną w kierunku góry - ale miejscami z takimi kamieniami że podjazd np Pandą jest niemożliwy - do parkingu na końcu drogi - jest to prawie na 1900 m.npm. Stąd wyruszamy pieszo - niesałą godzinę do Rousiess, skąd do 1,5 godziny na szczyt. Szlak względnie łatwy, obecnie jak na warunki kreteńskie wyjątkowo dobrze oznakowany. Powrót - ok 2 godz. W sumie - mniej niż z Lakkos Mygreou na Psiloritis.

Przy wiekszej grupie - tak do 8 osób - można rozważyć transport z Anopoli na parking pick -upem który oferuje tawerna w Anopoli - koszt usługi polegającej na wywiezieniu rano i zwiezieniu wieczorem to 140 euro niezależnie od ilości osób, godziny wyjazdu i powrotu do uzgodnienia. Gdyby ktoś był zainteresowany - mam wizytówkę z telefonem tawerny.

 gość}
gość woolas
2018-06-12 09:51:56

Dzięki Piotrek!

Super, serdeczne dzięki za informację na pewno się przyda, sprawdzimy czy ta góra może konkurować na atrakcyjność z którąś z naszych (i nie tylko naszych) w Tatrach ;)

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2018-06-12 12:44:11

Pachnes

Piotr dzięki za cenne informacje na temat Pachnes. Myślę, że na razie Twój wpis zostawimy w tym miejscu. W miarę możliwości ewentualnie prosilibyśmy Ciebie tylko o podesłanie (może na maila [email protected]) skanu lub zdjęcia wizytówki tawerny z Anopoli oferującej dojazd do tego parkingu.
Jeśli w przyszłości będziemy w rejonie Chora Sfakion to na pewno pomyślimy o tym, aby wejść na szczyt Pachnes. Nie jesteśmy jakimiś szczególnymi górskimi łazikami, ale z Twojego opisu wynika, że ta góra jest w naszym zasięgu :).

 gość}
gość PiotrWie
2018-06-13 11:27:22

Ocenianie atrakcyjności gór Krety na podstawie wejścia na Psiloritis z Lakkos Mygreou to trochę tak jakbyś atrakcyjność Tatr oceniał na podstawie wycieczki na Giewont z Zakopanego. Żeby ocenić ich atrakcyjność trzeba pokusić się o jakieś dłuższe przejście - jak Psiloritis to z Fourfouras przez szczyt na Nidę i dalej do Zaros - w wersji szybkiej 2,5 dnia, my siga,siga szliśmy cztery i pół. Góry przede wszystkim są puste, surowe, z dużymi różnicami wysokości - Pachnes jest 7 km od brzegu morza, to prawie jakby Rysy były w Gdańsku - my podczas tegorocznego przejścia przez Góry Białe w pierwszym dniu spotkaliśmy jednego człowieka, w drugim nikogo, w trzecim grupkę trzech austryjaków a w czwartym byliśmy w bardzo uczęszczanej okolicy - spotkaliśmy tak ze 30 osób.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2018-06-13 15:31:24

Ja tam nie wiem, nie znam się ;)

Fakt ta pustka w górach Krety daje naprawdę niesamowite wrażenie. Tak jak pisałeś ilość ludzi spotykanych na szlaku bywa znikoma. W czasie naszego ostatniego letniego wejścia na Psiloritis nie spotkaliśmy tu nikogo. Pokonując trawers Agathiasa na przedłużeniu szlaku w kierunku Nidy z daleka majaczyła nam postać pasterza. A przecież szlak na Psiloritis nie jest wcale tak mało popularny. Oczywiście można trafić na taki dzień, że będzie tu sporo osób, ale jest to raczej wyjątek a nie reguła. Chociaż kto wie, może po publikacji naszego "poradnika" więcej osób zdecyduje się na to aby wejść na Psiloritis. Tym bardziej, że nie jest to wejście wymagające jakichkolwiek technik wspinaczkowych.

Ogólnie ta pustka w górach na Krecie jest o tyle fajna, że jest wielowymiarowa. Poza niezliczoną ilością kamieni tworzących gołoborza jest niewiele innych bodźców które mogą zwrócić uwagę. Cisza i spokój powoduje, że można wyłapać takie smaczki jak świst powietrza przecinanego przez skrzydła jaskółek latających wokół góry. Cień drapieżnych ptaków przemykających bezszelestnie ponad naszymi głowami. Ogólnie jeśli ktoś już wejdzie na szczyt to polecam spędzić tam dłuższą chwilę. Panorama rozciągająca się z tego miejsca jest niesamowita. Widać stąd spory kawałek wyspy.

Co do samej oceny gór to osobiście nawet się na to nie silę. Tym bardziej nie chcę ich porównywać do polskich gór z którymi miałem zdecydowanie za mały kontakt. Trzeba znać swoje miejsce w szeregu ;). Mam nadzieję, że woolas będzie zadowolony z kontaktu z tą kreteńska innością.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2018-06-15 09:40:16

Dojazd do Pachnes

Tawerna o której wspominał Piotwie oferująca dojazd do górskiego Parkingu na Pachnes to: http://www.anopolirooms.gr/en/. Z tego co wypatrzyliśmy na tej stronie to właściciele oferują również możliwość wykupienia noclegu (30€ za pokój dwuosobowy). Miejsce wygląda całkiem sympatycznie więc na pewno warto je zapamiętać.

 gość}
gość Piotr
2018-08-28 05:20:30

Psiloritis z dziećmi

Miałem zamiar wejść na Psilortsis z dziećmi.  Żona jednak się wystraszyla że nie dadzą rady więc pojechałem sam. Moim zdaniem Psilortsis to łatwa góra na którą jest w stanie wejść sześciolatka. Przewyzszenie  jest zblizone do Babiej Góry ale szlak na Psilortsis jest dużo krótszy i zdecydowanie łatwiejszy. Ale po kolei.

1. Droga. Na zakręcie w Livadii obok pomnika zjechać trzeba z głównej drogi która asfaltem prowadzi do schroniska na płaskowyżu Lakkos Migerou (jadąc z Retimo będzie na wprost przy pomniku. Asfalt równy,  droga kręta ale każde auto da sobie radę. Z Livadii ok. 25 minut. 

2. Temperatura. 25 sierpnia 2018. Livadia 30stopni,  płaskowyż Lakkos Migerou 21 stopni,  szczyt ok. 15 stopni.  Ja tak miałem ale myślę,  że inni podobnie, czyli spadek o ok. 15 stopni. 

3. Szlak.  Bardzo dobry stan, do przełęczy na której łączy się ze szlakiem idącym z Nidy raczej słabo oznaczony ale wierzcie,  że nie ma takiej potrzeby gdyż ścieżka jest ułożona z kamieni tworzących coś na wzór schodów. Od przełęczy oznaczony rewelacyjnie,  czasem znaki (dwie czerwone kropki) co 10 metrów. Góra widoczna przez dużą część drogi dzięki kapliczce. 

4. Czas przejścia.  Ja bez dzieci obróciłem w równe pięć godzin, z tego godzina siedzenia na szczycie, kilka pieciominutowych odpoczynków po drodze i masa robionych zdjęć. Realnie oceniam drogę dla mnie na max 3.5h czystego marszu dla osoby dorosłej. Wierzycie mi że nie  chodzę po górach na co dzień,  nie uprawiam żadnego sportu,  a nawet mam mało ruchu. Po prostu jestem tylko zacięty by iść.  Z dziećmi które lubią odpoczywać często wycieczka będzie na pewno dłuższa,  ale maks to 8 godzin. Moje 10 i 11 latka w 6.5 spokojnie dałyby radę.

5. Godzina wyjścia.  Nie polecam zbyt wcześnie bo chłodno może być. Zjedzcie śniadanie i w drogę. Wtedy o 11 ruszcie na szlak.  Na koniec wakacji jasno jest do 20.30. Nawet jak będziecie wracać o szarówce to szlak jest prosty i latarka z telefonu wydłuży nam wędrówkę do 21.30.

6. Obuwie.  Ja szedłem w sandałach turystycznych ale dzieciom odradzam.  Najlepiej obuwie trekkingowe. Dobra podeszwa. 

7. Odzież.  Koniecznie długi rękaw.  Najlepiej kurtka wiatro i wodoszczelna w plecaku. Może silnie wiać.  Jak ja byłem średnio wiało od przełęczy. 

8. Zasięg telefonu.  W początkowej fazie słaby,  im bliżej szczytu tym lepszy   

9. Powrót.  Mi zajął półtorej godziny.  Jeśli się obawiacie że nie zdążycie wrócić za jasna wyznaczcie sobie godzinę powrotu uwzględniając na powrót tyle samo czasu ile zajęło wam wchodzenie  

10. NAJWAŻNIEJSZE.  Pamiętajcie że to są góry i wszystko może się zmienić momentalnie.  Zachowajcie zdrowy rozsądek. Przed wyjściem na Psilortsis lepiej znać skale możliwości swojego dziecka i sprawdzić ją w łatwiejszym terenie. 

Podsumowując   Psilortsis z dziećmi tak,  ale zachowajcie zdrowy rozsądek. 

Ps.  Pozdrowienia dla rodzinki z Kostrzyna spotykanych na szczycie.  

 gość}
gość Masza
2019-02-02 19:36:47

Dojazd do Lakkos Migerou?

Wybieramy się na Kretę na początku czerwca i mamy zamiar wejść na Psilortsis. Nie mamy ambicji na jakiś dłuższy szlak i na podstawie wpisów na tej stronie zdecydowaliśmy się na dojazd autem do schroniska na płaskowyżu Lakkos Migerou i wyruszenie z tego punktu. Podpowiedzcie proszę czy auto w typie Sparka poradzi sobie z dojazdem czy raczej trzeba wynająć auto terenowe?

Z góry dziękuję za wskazówki!

 
Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2019-02-03 10:59:51

odp. Dojazd do Lakkos Migerou?

Tak da radę dojechać. Aż do schroniska prowadzi asfaltowa droga., miejscami bywa nieco stromo.

Gosia | www.crete.pl

 gość}
gość Krzysztof Stańczyk
2019-07-25 21:08:42

dobry opis

Bardzo dobry opis, nic dodać nic ująć. Polecam wejście. Polecam Waszą stronę. W dzisiejszy pogodny dzień było łącznie ze mną 9 turystów.

 gość}
gość agata
2023-02-07 13:37:50

do znawców tematu

Czy pierwsza połowa kwietnia to za wcześnie na zrobienie tego treku?

Mam na myśli warunki pogodowe, śnie etc.

Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2023-02-07 18:37:56

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego ile śniegu w górach będzie w tym czasie. A teraz od kilku dni ostro sypie zwłaszcza w górach. Jeśli chciałabyś wchodzić od strony Lakkos Migerou lub Nidy to zlodowaciały śnieg zalegający na północnym zboczu Agathiasa może uniemożliwić dojście do Psiloritis.

Generalnie wiosna jest bardzo zmienna. Jednego dnia może być zimno, bez porządnej kurtki i spodni nie wejdziesz, na drugi dzień może być lampa taka, że słońce ostro grzeje i można wejść w zwykłej bluzie.

 gość}
gość PiotrWie
2023-02-07 20:45:24

Jedynym przejściem realnym na Krecie w pierwszej połowie kwietnia jest nadmorska wersja E4  - od Imbros przez Chora Sfakion, Aghia Roumeli, Soughię,Paleochorę do Elafonisi. Jak jest mało śniegu to na Psiloritis da się wejść tak od połowy maja a jak dużo to od czerwca.

 gość}
gość agata
2023-03-05 08:52:25

Re: do znawców tematu

Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi

 gość}
gość Fidelisu
2023-03-26 22:04:56

Trek kwietniowy na Psiloritis

Witam. Czy obecna pogoda na najwyższym szczycie Krety umożliwia względnie bezpieczne i suche przejście szlaku na początku kwietnia? Dzięki z góry za odp. 

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155206324647551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Piesze szlaki na Krecie

Piesze szlaki na Krecie

Na Krecie oprócz pięknych plaż oraz starożytnych zabytków jest mnóstwo wąwozów a także górskie szlaki, które przyciągają osoby preferujące aktywny wypoczynek i piesze wędrówki.

Oceanis Dive Center - nurkowanie na Krecie

Oceanis Dive Center - nurkowanie na Krecie

Jeśli jesteście zaopatrzeni w maskę i rurkę to nawet podczas zwykłego pływania przy plaży możecie podpatrywać urozmaicone morskie dno i jego mieszkańców. Jeśli jednak zwykły snorkeling już Wam nie wystarcza i chcielibyście spróbować swoich sił w nurkowaniu bardziej zaawansowanym to możemy polecić Wam firmę Oceanis Dive Center w Kolymbari, z której usług regularnie korzystają uczestnicy wyjazdów organizowanych przez kreta24.pl.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Dobrze, że są miejsca gdzie udało się odsunąć te plany. Typu Plakias , Falassarna
To już nie będzie Kreta dzika i swojska. Będą tłumy i komercja.
Masakra
Pamiętam lekki chłód w porównaniu z upałem sierpniowym poza wąwozem i taką duszącą wilgoć
Ciekawe miejsce. Idąc tam , próbowaliśmy cofnąć czas, wyobrażając sobie wioskę w pełnym rozkwicie…
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera