Północne wybrzeże to w większości przypadków miejsca pozbawione niespodzianek, opisane w większości popularnych przewodników, corocznie eksplorowane przez rzesze turystów przyjeżdżających z najróżniejszych zakątków Europy i świata. Oczywiście w żaden sposób nie umniejsza to uroku tego rejonu Krety, wciąż można odnaleźć tam ciekawe i mało popularne miejsca, np. półwysep Rodopou położony w zachodniej części Krety, czy na dalekim wschodzie wyspy. Jeśli jednak macie ochotę poczuć prawdziwy klimat dzikiej Krety to najlepszym sposobem będzie wycieczka na południe Krety. Jednym z takich miejsc jest plaża Tripiti w paśmie gór Asterousia oddalona o około 70 km od Heraklionu.
Ostatnich kilka kilometrów dojazdu na tę plażę stanowi szutrowa droga poprowadzona przez góry lub wzdłuż wybrzeża. W takich warunkach będziecie podróżować (w zależności od wybranego wariantu dojazdu) nawet około 10 kilometrów. Warto więc przed wybraniem się na tę plażę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteście gotowi podjąć wyzwanie jazdy po tak wymagającej drodze. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli do Tripiti wybierzecie się szutrem, który ma początek w miejscowości Vassiliki i prowadzi przez niewielkie góry Asterousia. Droga ta jest o wiele trudniejsza i bardziej stroma od znanej większości osób drogi wiodącej na Balos. Poniżej możecie zobaczyć film, na którym nagrany jest przejazd przez ten odcinek szutru.
Niesamowite widoki oraz piękny krajobraz, jaki będziecie mogli podziwiać z okien samochodu, w dużym stopniu rekompensują niedogodności jazdy po tym górskim szlaku. Spore wrażenie robi również sama jazda tą drogą, która po karkołomnym zjeździe szutrowymi serpentynami kończy się przejazdem przez wąwóz Steno. Nie ukrywamy, że to właśnie ten wąwóz był głównym magnesem, który przyciągał nas na plażę Tripiti.
Wjazd do tego wąwozu wywołuje bardzo dziwną mieszankę odczuć, w której walczą ze sobą podziw, lęk, zdziwienie oraz poczucie zagrożenia. W wielu miejscach pionowe skalne ściany oddalone są od siebie o odległość niewiele przewyższającą szerokość samochodu. Pewnie stąd też wzięła się nazwa tego miejsca. Steno (gr. στενό) oznacza po prostu wąski. Ciasna droga po obu stronach usłana jest świeżym skalnym rumoszem, który odpadł od ścian. Widok ten zdecydowanie nie zachęca do postojów w czasie przejazdu przez wąwóz. Adrenalina pojawia się też gdy z drugiej strony pojawi się inny samochód jadący w przeciwnym kierunku. Wymijanie się w takim miejscu to niezła ruletka.
Jadąc do Tripiti z wioski Lentas nie będziecie przejeżdżać przez wąwóz Steno. Nic jednak straconego by zobaczyć to miejsce, gdyż koniec wąwozu znajduje się dokładnie tuż przy plaży. Wyjeżdżając z Tripiti możecie przejechać przez wąwóz, a następnie przejeżdżającą nim ponownie wrócić na drogę do Lentas.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna. Zdecydowaną większość osób wypoczywających w tym miejscu stanowią lokalni Kreteńczycy. Świadczy o tym choćby to, że zdecydowana większość zaparkowanych samochodów to pickupy oraz pojazdy terenowe. Sporą niespodziankę stanowi widok wielu przyczep kempingowych, kamperów oraz namiotów, które stoją w sąsiedztwie tabliczek zdecydowanie zakazujących biwakowania oraz parkowania ... przyczep kempingowych. Na wzgórzu w północno-wschodniej części plaży (Kalokambos), można zobaczyć niewielkie minojskie ruiny.
Dojazd do tego miejsca jest możliwy na kilka sposobów, więc musicie wybrać drogę, która będzie najbardziej odpowiednia ze względu na Wasze miejsce pobytu. Dojeżdżając do Rethymnonu lub też Heraklionu skierujcie się na południe, skręcając na drogę krajową numer 97, która doprowadzi Was w rejon miast Mires i Agia Deka. Od tych miejscowości w kierunku południowym odchodzi gęsta sieć lokalnych dróg. Kierując się lokalnymi oznaczeniami, w zależności od przyjętego wariantu przejazdu, musicie kierować się na miejscowość Vassiliki lub Lentas. W obu miejscowościach rozpoczynają się szutrowe drogi, które pozwolą Wam dojechać na plażę Tripiti (Asterousia).
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę. Cisza, spokój oraz ciekawe dno obfitujące w morską florę i faunę to największe atuty tej plaży. W sprzyjających warunkach krystalicznie czysta woda pozwala na widoczność do 40m wgłąb morza. Nie powinno więc dziwić, że Skinaria jest tak chętnie odwiedzana przez centra nurkowe.
Jeśli mielibyśmy wymienić najpiękniejsze plaże Krety to Kedrodasos bez wątpienia znalazłaby się w ścisłej czołówce takiego zestawienia. Chociaż jest ona położona zaledwie kilometr od Elafonissi, czyli najsłynniejszej plaży Krety, to nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy. Nie znajdziecie tu, przynajmniej na razie, leżaków i parasoli oraz innej typowej infrastruktury turystycznej takiej jak przebieralnie, toalety, beach bary czy tawerny.
Glyka Nera to jedna z bardziej spektakularnych plaż znajdujących się na Krecie. Położona u podnóża majestatycznego, stromego zbocza wysokiego na kilkaset metrów stanowi jedno z lepszych miejsc do spokojnego wypoczynku. Dociera tu relatywnie niedużo osób, które na tę plażę dostają się łodzią lub na własnych nogach. Warto wiedzieć, że popularny London Times w 2003 roku uznał tę plażę za jedną z 20 najciekawszych znajdujących się w Europie.
Komentarze
komentarz z
na południowym - wschodzie jest też plaża Xerokombos, żeby dotrzeć do niej górami, serpentynami z Lerapetry trzeba mieć mocne nerwy, ale naprawdę warto
komentarz z
Uwierz nam w porównaniu z tym 10-kilometrowym szutrem droga do Xerokambos to prawie autostrada ;-)
komentarz z
Piekne wodoki ala dla nas byly ale Jacek byl wybornym kierowca idzieki Jackowi tyle widzialysmy Dzieki
My te spaliśmy na plaży Tripiti mimo że nie jesteśmy Grekami. A tawerny są dwie, jak przyszliśmy na śniadanie to prowadząca pytała się co nam na nie zrobić. Gości było tak mało że nie mieli przygotowanych dań, wszystko robili na zamówienie. Gdy po dwóch nocach odchodziliśmy dalej - szliśmy na plażę Trachoulas - dostaliśmy na pamiątkę kilka pawich piór które udało nam się w całości donieść do końca trasy - doszliśmy do Matali i przywieżć do domu - stoją już kilka lat.b7
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153910358187551