Ida - mityczne schronienie Zeusa

Płaskowyż Nida

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte. Jaskinia Ida to po prostu pusta i nieoświetlona wielka dziura w skale. Dosyć strome zejście na dno zbudowane jest z dawnych podkładów kolejowych. Na dole jaskini znajduje się drewniany podest, są tu też pozostałości po prowadzonych dawniej wykopaliskach.

Wejście do jaskini

W większości przewodników przeczytacie, że od parkingu do jaskini dzieli 15-minutowy spacer. W praktyce trwa to trochę dłużej, a po drodze nie ma prawie żadnych oznaczeń czy kierunkowskazów. Jaskinia Ida nie jest miejscem zbyt obleganym przez turystów. A szkoda bo warto tu przyjechać choćby dla samych niesamowitych krajobrazów, jakie można podziwiać w czasie podróży do tego miejsca.

Jaskinia znajduje się na wschodnim zboczu góry Kousakas (masyw Psiloritis), w centralnej części Krety - około 20 kilometrów od wioski Anogia. Jej łączna powierzchnia to około 800 metrów kwadratowych. Składa się z czterech komór z których największa, główna komora ma wymiary około 40 metrów długości i 50 szerokości.

Dawne miejsce kultu

W dawnych czasach jaskinia Ida była jednym z największych sanktuariów na Krecie. Przez kilka tysięcy lat począwszy od 4000 p.n.e. aż do pierwszego wieku naszej ery była miejscem kultu Zeusa - najważniejszego boga w starożytnej Grecji. O randze tego miejsca niech świadczy to, że nawet Minos, legendarny król Krety, regularnie co dziewięć lat pielgrzymował do sanktuarium Idi, by modlić się o przychylność Zeusa.





Inną sławną osobą, która pielgrzymowała w to miejsce był wielki, starożytny filozof Pitagoras, którego nazwisko słusznie kojarzy Wam się ze znanym twierdzeniem matematycznym. Dzięki jego opisom wiemy mniej więcej, jak w tym okresie wyglądało wnętrze jaskini. Wedle jego relacji przy wejściu do jaskini znajdował się ołtarz rzeźbiony w naturalnej skale. Na cześć Zeusa, wewnątrz jaskini ustawiony był tron wykonany z kości słoniowej. Niestety do obecnych czasów nie pozostał po nim żaden ślad. Ze względu na ówczesny zakaz, relacja Pitagorasa pomija opisy obrządków ku czci Zeusa, jakie były odprawiane w tej jaskini.

Jaskinia Idi nie jedno ma imię

Jaskinia ta najczęściej nazywana jest Ida, lub Ideon. Znana jest również jako Spiliara tis Voskopoulas lub Andron Arkession, czyli Jaskinia Pomocy. Ówcześni wierni przybywali do tego miejsca, aby szukać pomocy Zeusa. W końcu jak głosi mit, również on sam dzięki jaskini Idi uniknął śmierci z ręki swego ojca.

Tarcze wykonane z brązu znalezione w jaskini Idi
Tarcze wykonane z brązu znalezione w jaskini Idi

Wykopaliska archeologiczne

Znaczenie jaskini Ida w starożytności nie było nam znane aż do 1884 roku, kiedy pasterz Georgios Pasparakis z Anogi dokonał w tym miejscu zupełnie przypadkowego odkrycia starożytnych artefaktów. Latem 1885 roku, pod przewodnictwem Iosifa Hatzidakisa (późniejszego założyciela i dyrektor Muzeum Archeologicznego w Heraklionie) Stowarzyszenie Przyjaciół Edukacji, zorganizowało pierwsze profesjonale wykopaliska. Prowadził je włoski archeolog Federico Halbherr (znany również z wykopalisk w Gortynie).





Kolejne, prace archeologiczne w jaskini Idi były prowadzone w 1917 przez Xanthoudidesa Stephanosa i w 1956 roku przez Spyridona Marinatosa. Jednak dopiero w roku 1982  roku Yannis Sakellarakis - profesor Ateńskiego Uniwersytetu i dyrektor Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, rozpoczął systematyczne prace wykopaliskowe w tym miejscu. Przy wsparciu Towarzystwa Archeologicznego i Gminy Anogia, praca zespołu naukowców i badaczy pozwoliła na odkrycie lepszego obrazu historii jaskini Idi. Prace wykopaliskowe zostały ukończone w 1986 roku, jednak jak powiedział profesor Yannis Sakellarakis, jaskinia kryje w sobie wiele tajemnic, które będą odkrywane przez kolejne pokolenia archeologów. Obecnie naukowcy skupiają się na tym aby dokładnie opisać dotychczas odkryte przedmioty.

Dzięki przeprowadzonym pracom, wiemy o tym, że już w 2 tysiącleciu przed naszą erą, Kreta miała silne powiązania handlowe z tak odległymi krajami jak Syria czy też Egipt. Właśnie z tych miejsc pochodziła kość słoniowa wykorzystywana do wyrobu części przedmiotów, jakie zostały odnalezione w jaskini.




Jak dojechać

Jaskinia Idi położona jest na obrzeżach płaskowyżu Nida, u podnóży góry Psiloritis. Niezależnie od tego, z jakiego kierunku będziecie do niej dojeżdżać, w pierwszej kolejności musicie kierować się na miasto Anogia. Jadąc odcinkiem Nowej Drogi Narodowej między Rethymnonem a Heraklionem macie kilka możliwości dojazdu do Anogii, która znajduje się około 30 kilometrów na zachód od stolicy Krety. Zdecydowanie najbardziej dogodna jest droga prowadząca przez miejscowość Tylisos.

Po dojechaniu do Anogii, musicie kierować się na drogę prowadzącą na południe w stronę przełęczy płaskowyżu Nida. Jaskinia Ida oddalona jest od Anogii o około 23 km. Droga ta jest stosunkowo słabo oznakowana i po drodze są nikłe szanse na spotkanie innych samochodów. Próżno szukać tu wycieczek autokarowych, bo do jaskini docierają tylko nieliczni, niezależni turyści, których nie wystraszy to odludne miejsce. Gdy droga skończy się ślepo na sporym parkingu obok niedokończonego budynku ośrodka turystycznego, będzie to oznaczało, że jesteście już prawie w punkcie docelowym Waszej podróży.
Prawie, bo z tego miejsca czeka Was jeszcze około 20-minutowy spacer szutrową drogą, która wspina się na zbocze góry Piloritis.

Idi - punkt kasowy

Aktualizacja

W 2014 roku zauważyliśmy sporo zmian w jaskini oraz jej otoczeniu. Pierwsze co rzuciło się nam w oczy to punkt kasowy oraz całkiem spory parking znajdujący się na szczycie drogi wiodącej do Idi. Teren okalający wejście do jaskini został w całości ogrodzony i uporządkowany. W obszarze tym wyznaczonych zostało kilka miejsc, na których można odpocząć.

Zmiany nie ograniczyły się tylko do tych prac. Przebudowane zostały również schody prowadzące na dno jaskini. Dawne stopnie wykonane z kolejowych podkładów w obecnej chwili w większej części zostały zastąpione solidnymi kamiennymi schodami. Na dnie jaskini zamontowane zostało również oświetlenie, które jeszcze nie działało.

Przygotowania do wprowadzenia opłat powodują, że jaskinia Idi przestanie być jedną z ostatnich dzikich atrakcji turystycznych Krety. Docierające tu nieliczne grono turystów nie będzie już miało poczucia, że jaskinia ta znajduje się na końcu świata z dala od współczesnej cywilizacji. Niestety na chwilę obecną nie wiemy, czy wejście na jej teren nadal jest darmowe.

Mapa dojazdu do jaskini Ida

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Mili
Mili

Mili

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość ja
2014-08-08 14:48:10

tarcze

Hej- czy te tarcze są teraz w muzeum archeo w Heraklionie? Pozdrawiam

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2014-08-08 14:51:24

Jak najbardziej tarcze te są obecnie eksponowane w jednej z nowych sal Muzeum Archeologicznym w Heraklionie :).

 gość}
gość ja
2014-08-25 16:32:06

tarcze

juz nie mogę się doczekać wizyty w tym muzeum :-)

2018-02-12 21:24:53

Niezwykłe miejsce. Na dole jaskini, którą zwiedzaliśmy w sierpniu (!) 2012 r., leżał śnieg.

2
 gość}
gość PiotrWie
2018-02-12 22:39:03

My byliśmy w tej jaskini 30 sierpnia 2016 - więc jak najbardziej e sezonie turystycznym. Jaskinie była ogrodzona, ogrodzenie zamknięte na kilka wielkich kłódek i żywego ducha z ewentualnej obsługi. Obeszliśmy ogrodzenie, w końcu za przykładem dwójki Holendrów sforsowaliśmy płot przy samym wejściu - był tam najniższy. Po zwiedzeniu - wyszliśmy tą samą drogą, napotkaliśmy kolejnych chętnych do zwiedzania - też musieli skorzystać z przejścia górą. Myślę że ta jaskinia nie jest tak atrakcyjna by zwrócił się koszt zatrudnienia obsługi - jest tak jak pisze Piotr - większa dziura w ziemi. Ale o wiele większą atrakcją jest sam płaskowyż nidajski - polecam zarówno spacer wokół płaskowyżu jak przejście szlakiem E4 w kierunku wschodnim do miejsca zwanego Ammoudara - nie jest on trudny, idziemy bitą drogą, ale wokół są jedne z bardziej niesamowitych krajobrazów na Krecie - nam atmosfera kojarzyła się z Księżycową Doliną na Sardynii. Oczywiście przejście E4 na zachód w stronę najwyższego szczytu gór Psiloritis, Timios Stavros ( zwanego też czasem Psiloritisem) jest też warta wysiłku, ale wymaga sporej ilości czasu - by nie musieć lecieć z wywieszonym jęzorem należy wyruszyć spod tawerny najpóźniej o 9:00.

I trochę poprawki - jaskinia jest na zboczu góry Kousakas ( 2215 ) - Psiloritis to nazwa całego masywu, najwyższego na Krecie.

 

2018-02-13 03:31:50

Ja byłam we wrześniu 2017, wejście jest za biletami ale naprawdę warto bo miejsce jest nie do opisania słowami :) i wbrew temu o czym uprzedzają przewodnicy - bluzy naprawdę są zbędne, w samej jaskini przebywa się max 20-30 minut i jest to naprawdę przyjemne ochłodzenie po 30 st i pełnym słońcu podczas wspinaczki.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-02-13 07:47:29

Czy na pewno chodzi o jaskinię IDI? Może masz na myśli Dikte?

2018-02-13 14:35:09

Dobre pytanie :) być moze pomyliłam

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-02-13 18:56:44

Tak nam się wydaje ponieważ piszesz o 20-30 minutowym zwiedzaniu z przewodnikiem. W przypadku jaskini Idi zwiedzanie można zamknąć w 5-10 minutach, a zorganizowane wycieczki tu nie przyjeżdżają. W Dikte natomiast poprowadzona jest ścieżka po terenie jaskini, jej obejście zajmuje trochę więcej czasu.

2018-02-13 19:22:51

Zle się wyraziłam - przedwodnikiem nazwałam rezydenta ktory razem przyjechał, natomiast zwiedzalismy sami i faktycznie 10 minut wystarczy ale ja akurat robię sporo zdjęć, natmiast chodzi ojaskinię gdzie urodzil sie Zeus :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-02-13 21:25:31

Zdjęcie Idi w środku. W zasadzie nie ma czego oglądać :)

2018-02-13 23:55:13

Hmmm, to chyba faktycznie pomyliłam ale juz wiem jaką zwiedzę następnym razem :)

2018-02-13 23:56:54

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-02-14 07:31:11

Kalina Sypiańska Tak, Twoje zdjęcie to jaskinia Dikte położona przy płasowyżu Lassithi. To inny rejon Krety.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155174710332551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Jaskinia Melidoni (Gerontospilios)

Jaskinia Melidoni (Gerontospilios)

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w tym miejscu dowodzą jednak, że historia tej pięknej jaskini jest znacznie dłuższa i sięga czasów neolitycznych. W czasie panowania Minojczyków znajdowało się tu jedno z ważnych miejsc kultu. Wzmianki o Melidoni pojawiają się również w legendach i mitach, wedle których miał się tu chronić wykonany z brązu olbrzym Talos.

Labyrinthaki i Labyrinthos - starożytne kamieniołomy czy labirynt Minotaura

Labyrinthaki i Labyrinthos - starożytne kamieniołomy czy labirynt Minotaura

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος. Wedle części naukowców to właśnie tu w nie w Knossos znajdował się mityczny labirynt króla Minosa.

Jaskinia Dikte (Psychro)

Jaskinia Dikte (Psychro)

Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią. Jaskinia ta wedle wierzeń starożytnych Greków była uznawana za miejsce narodzin Zeusa. To właśnie mitologia wyróżnia tę jaskinię wśród 3 tysięcy innych grot znajdujących się na terenie Krety. Godne podkreślenia jest również to, że historia bytności człowieka w tym miejscu to przeszło 6 tys lat.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 A za 10 lat będzie płacz, że turystyka zabija tradycje Kreteńczyków..
gość PiotrWie  Od czasu gdy możemy jechać na 25 - 27 dni myślę nad wyjazdem samochodem - przede wszystkim ze względu na możliwość zabrania rowerów. Dopóki pracowaliśmy i ograniczało nas 26 dni urlopu szkoda nam było 4 dni na przejazd do Aten i z powrotem. Wstępnie myślimy o tym, by w przyszłym roku majowy wyjazd zrealizować samochodem a wrześniowy - samolotem. (...)
gość dodekanezowiec  Przy czym Broń Panie Boże, nie że coś pejoratywnego. Po prostu skojarzyłem z faktem, że płace w Rumunii, co ciekawe, bardzo zbliżyły się wg różnych statystyk do polskich czy np. greckich.  
gość Wiel  „Pismo” czy ilustracje ewlidętnie „czyta” się od środka spiralnie do zewnątrz 
gość dodekanezowiec  Też potwierdzam - Spinalonga piękna i sorry że niestety pomarudzę, ale gdyby tak więcej miejsc na Krecie było z tak turkusową wodą w morzu...  
 Spinalonga to wyspa z duszą ❤️
 Byłam w tym dniu w wąwozie, nic nie zapowiadało takiego załamania pogody. Burza zaczęła się jak byłam gdzieś ok 10 km. To co się potem wydarzyło trudno opisać, z gór lała się woda z błotem, słychać było spadające kamienie. Trzeba było brodzić w rwącym potoku bo załamała się kładka. (...)
 Moje koledzy którzy mieszkają na Krecie mówią że według prognozy tego dnia nie przewidywano żadnego deszczu w tamtym rejonie wyspy.
gość PiotrWie  Na Krecie nie ma GOPR , ale w Samarii w zeszłym roku noga, w tym roku jedna osoba zginęła i piszą w całej Europie. A w Tatrach GOPR , lepsze oznakowanie i co roku kilkanaście trupów. Więc raczej na Krecie bezpieczniej. Ale faktem jest że jak zaczynaliśmy chodzenie po górach Krety przed kilkunastu laty to spotykało się pojedynczych ludzi - a teraz coraz więcej. (...)
 Jestem obecnie na Krecie i w środę byłam na wycieczce na Balos. Dzień wcześniej w prognozach i rano nic nie zapowiadało że będzie załamanie pogody. Burza i ulewny deszcz nadszedł dość gwałtownie. Na Samarię wyrusza się wcześnie rano a wtedy pogoda była ładna. Źle jest oceniać kogoś jeśli się nie zna okoliczności. (...)

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera