Przepisy na samodzielną organizację wycieczki do wąwozu Samaria

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie. Na jego popularności zaważyło nie tylko samo naturalne piękno tego miejsca, ale równie miano najdłuższego wąwozu w Europie.

Chociaż na naszej stronie jest już poradnik, w którym szczegółowo opisaliśmy wycieczkę z Paleochory do wąwozu Samaria, to jednak postanowiliśmy uzupełnić go dodatkowym artykułem ponieważ dostajemy dużo pytań na temat samodzielnej organizacji. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat tej wycieczki realizowanej z kilku ważniejszych miejscowości środkowej i zachodniej Krety.

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że w opisach tych nie będziemy sięgać dalej na wschód Krety niż do Rethymno. Samodzielna organizacja wypadu do Samarii z takich miejscowości jak Rethymno, czy też Heraklion, bez korzystania z wynajętego samochodu nie ma naszym zdaniem większego sensu. Przejazd komunikacją autobusową w obie strony zajmie bardzo dużo czasu lub będzie wręcz niewykonalny w obrębie jednego dnia. Jeśli w czasie pobytu we wschodnim rejonie Krety zamarzy się Wam taka wycieczka do wąwozu Samaria to niezbędne będzie zrealizowanie noclegu w jednym z miast znajdujących się w zachodniej części wyspy.

Wawóz Samaria - wejście

Osoby przebywające jeszcze dalej na wschód w takich miejscowościach jak Agios Nikolaos, Ierapetia, czy też Sitia, powinny mocno zastanowić sie ogólnie nad sensem realizacji wypadu do wąwozu Samaria. Jeśli jednak jesteście mocno zdeterminowani aby przejść ten szlak to zdecydowanie polecamy Wam skorzystanie z usług jednego z lokalnych biur podróży, które w ramach wykupionej wycieczki zapewni Wam transfer autobusowy z i do hotelu.

Sposoby samodzielnej organizacji wycieczki do Samarii:

Samaria z Chanii oraz jej bliskich okolic

Wariant 1 – powrót przez Sougia

Skrócony plan wycieczki:

Chania [KTEL - 5:00, 6:15, 7:45, 8:45] > przejazd [1:05] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia [KTEL: 18:15] > przejazd [2:00] > Chania [przyjazd ok. 20:15]

Koszt wycieczki:

bilet KTEL Chania - Xyloskalo - 7,8€
bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
bilet KTEL Sougia - Chania - 7,8€

Łącznie stałe koszty: ok. 32€

Realizacja wycieczki z Chania nie nastręcza większych kłopotów. W szczycie sezonu urlopowego realizowane są nawet cztery kursy autobusowe umożliwiające dojazd bezpośrednio do Xyloskalo, czyli punktu startowego szlaku wiodącego przez Samarię. 

Duża liczba połączeń KTEL realizowanych z Chanii do Xyloskalo powinna także zainteresować osoby, których hotele znajdują się w tej części północnego wybrzeża Krety. Korzystając z komunikacji autobusowej można pokusić się o to by samodzielnie dojechać na dworzec autobusowy w Chanii, a następnie bez korzystania z pośrednictwa lokalnych biur podróży zrealizować swoją wycieczkę do wąwozu Samaria. W przypadku wielu miejscowości takich choćby jak Agia Marina, Platanias, Maleme, czy nawet Georgioupolis  powinno to być stosunkowo łatwe i niezbyt drogie.

W 2019 roku wakacyjna siatka połączeń z Chanii do Xyloskalo wyglądała następująco: - pierwszy kurs (niedostępny w niedziele) realizowany jest już o godzinie 5:00, a kolejne w godzinach: 6:15, 7:45 oraz 8:45. Czas przejazdu szacowany jest na około 1 godzinę i 5 minut. Całkowity koszt biletu to 7,5 €.

Po dojeździe do Xyloskalo wystarczy udać się do bramy wejściowej kupić bilet wejściowy do parku kosztujący 5€ i już można cieszyć się pięknymi widokami rozpościerającymi się w obrębie wąwozu Samaria. Więcej szczegółowych informacji oraz uwag związanych z przejściem szlaku znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule.

Szlak przez wąwóz Samaria

Żelazne Wrota Samarii

Po przejściu wąwozu i dojściu do współczesnej części Agia Roumeli, osoby które chcą zakończyć swoją wycieczkę w Chanii mają przynajmniej kilka różnych możliwości związanych z powrotem do tego miasta. Niezależnie od tego, czy wybierzecie pierwszy wariant przez Sougię, czy też drugi opisywany poniżej przez Chora Sfakion, dalsze etapy Waszej wycieczki będą częściowo zrealizowane drogą morską.

Pierwszym rozwiązaniem przyjętym w tym wariancie jest wykupienie biletu na prom kursujący pomiędzy Agia Roumeli a Sougią. Koszt biletu na prom kursujący na tej trasie w zależności od przewoźnika wynoszą odpowiednio: Nen Kritis – 10 €, ANENDYK – 11€. Czas, w jakim statek pokonuje odległość między tymi dwoma miejscowościami, to około 40 minut. Warto też zaznaczyć że promy Nen Kritis są zacumowane przy małej przystani po zachodniej stronie plaży.

Promy ANENDYK w Agia Roumeli

Promy Anendyk cumują przy głównej przystani w Agia Roumeli.

Do Sougia dotrzecie kilkanaście minut po godzinie 18. Na drodze prowadzącej do przystani, gdzie przybija prom będzie czekać autobus KTEL odjeżdżający do Chanii. Warto pamiętać, że kurs ten jest realizowany dopiero po tym jak prom ANENDYK przypłynie do Sougia. Z pewnością nie musicie się obawiać tego, że w przypadku ewentualnego spóźnienia promu autobus odjedzie bez Was. Orientacyjny czas odjazdu autobusu to godzina 18:15. Koszt biletu KTEL na trasie Sougia – Chania to 7,80 €. Całkowita długość połączenia to około 2 godziny. Tak długi czas przejazdu wynika z faktu, że trasa powrotnego autobusu przebiega przez płaskowyż Omalos.

Do Chanii dotrzecie mniej więcej na godzinę 20:15.

Wariant 2 – powrót przez Chora Sfakion

Skrócony plan wycieczki:

Chania [KTEL - 5:00, 6:15, 7:45, 8:45] > przejazd [1:05] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [ok. 1:00] > Chora Sfakion [KTEL: 18:30] > przejazd [ok. 1:40] > Chania [przyjazd ok. 20:10]

Koszt wycieczki:

 • bilet KTEL Chania - Xylokalo - 7,8€
 • bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
 • bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 12,5€/12€
 • bilet KTEL Chora Sfakion - Chania - 8,3€

Łącznie stałe koszty: ok. 34€

Na wstępie warto odnotować, że wariant ten pozwoli Wam dotrzeć do Chanii w podobnym czasie, jak w przypadku powrotu przez miejscowości Sougia. W większej części przebieg wycieczki będzie bardzo podobny, jak w przypadku wcześniej opisywanego rozwiązania. Tym co odróżnia ten wariant od poprzedniego jest sposób organizacji powrotu do Chanii po przejściu całego szlaku poprowadzonego przez wąwóz Samaria. W tym przypadku po dojściu do Agia Roumeli kolejnym etapem będzie pokonanie odcinka morskiego do Chora Sfakion.

Kasa biletów ANENDYK w Agia Roumeli

Punkt kasowy, w którym można kupić bilety tylko (!) na promy Anendyk

Niewielka jednostka Nen Kritis odpływa z zachodniej przystani w Agia Roumeli o godzinie 17:00, natomiast prom ANENDYK odpływa do Chora Sfakion z głównej portowej część o godzinie 17:30. Koszt biletu na połączenie między tymi miejscowościami to odpowiednio 12€ w przypadku pierwszego armatora oraz 12,5€ w przypadku drugiego. Warto w tym miejscu nadmienić, że mniejsze jednostki, jakimi dysponuje firma Nen Kritis, nie są w stanie realizować połączeń w przypadku gorszych warunków pogodowych w tym w szczególności przy wysokiej fali. Zdarzają się sytuacje kiedy rejsy Nen Kritis są odwoływane, dlatego osobiście nie zalecamy wcześniejszego kupowania biletów, które oferowane są przez lokalne biura podróży. W przypadku odwołania będziecie musieli dochodzić zwrotu kosztów biletu. Za rejs bez najmniejszego kłopotu możecie zapłacić bezpośrednio na statku Nen Kritis. Połączenia ANENDYK są pod tym względem zdecydowanie pewniejszym wyborem. Z własnego doświadczenia jednak śmiało możemy Wam poleci usługi obu firm, z których wielokrotnie korzystaliśmy osobiście. Ważna uwaga na koniec: promy Anendyk odpływają do Sougia/Paleochora oraz do Sfakii o tej samej godzinie (17:30).  Nie pomylcie tych promów na przystani!

Przystań Nen Kritis w Agia Roumeli

Promy Nen Kritis cumują przy małej przystani na po zachodniej części plaży w Agia Roumeli.

Jednym z atutów tej opcji powrotu do Chanii jest to, że w czasie rejsu będziecie mieć możliwość zobaczenia miejscowości Loutro, która szczególnie malowniczo wygląda z górnego pokładu promu ANENDYK. Rejs do Chora Sfakion to doskonała okazja do tego by uwiecznić na zdjęciach niewielką zatokę, wokół której znajduje się ciasna zabudowa hotelowa składająca się z niewielkich białych budynków.

Prom dopływa do Chora Sfakion mniej więcej o godzinie 18:30. Znów podobnie jak w przypadku Sougii, kierowca autobusu KTEL będzie czekał z odjazdem do momentu, w którym wszyscy pasażerowie z promu chętni do skorzystania z usług tego przewoźnika, znajdą się wewnątrz pojazdu.

Po ponad 1,5 godzinnej jeździe autobusem po godzinie 20:10 dotrzecie do Chani.

Samaria dojazd własnym samochodem na płaskowyż Omalos

Skrócony plan wycieczki:

Samochodem na Omalos-Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub  ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia [KTEL: 18:15] > przejazd [ok. 1 godzina] > Xyloskalo [przyjazd ok. 19:15] > dojazd samochodem do hotelu

Koszt wycieczki:

 • bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
 • bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
 • bilet KTEL Sougia - Xyloskalo - ok. 5,5€
 • koszt paliwa
 • dobowy koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 22€ + koszt wynajęcia samochodu i paliwa

Tę opcję rezerwujemy dla wszystkich osób, które znajdują się poza głównymi szlakami autobusów KTEL i choćby z tego względu nie będą miały możliwości zrealizowania tej wycieczki z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej. Niezależnie od tego, w jakiej miejscowości będziecie się znajdować, musicie dojechać samochodem na płaskowyż Omalos, a następnie do Xyloskalo gdzie znajduje się punkt, w którym rozpoczyna się szlak przez poprowadzony przez wąwóz Samaria. Samochód możecie zostawić na dosyć obszernym parkingu znajdującym się przy schronisku. Rano ze względu na licznie przyjeżdżające tu autobusy, które dowożą wycieczki zorganizowane miejsce to może wydawać się zatłoczone. Do godzin popołudniowych na parkingu pozostaną jednak tylko samochody turystów indywidualnych.

Omalos - parkin samochodowy

Parking przy schronisku przed wejściem do wąwozu Samaria

Po przejściu wąwozu Samaria i dotarciu do Agia Roumeli musicie kupić bilety na rejs do miejscowości Sougia, który kosztuje w zależności od armatora 10 lub 11€. Pierwszy przystań w Agia Roumeli opuszcza statek Nen Kritis, który w kierunku Sougia wypływa o godzinie 17. Pół godziny później w tę samą trasę wyrusza prom ANENDYK.

Po dopłynięciu do Sougia musicie przesiąść się w autobus KTEL jadący w kierunku Chanii. Kurs ten realizowany jest przez płaskowyż Omalos. Autobus pokonuje tę trasę w około godzinę. Po dojechaniu do Xyloskalo możecie przesiąść się już do własnego samochodu by wyruszyć w powrotną drogę do hotelu.

Rozważając ten wariant wycieczki do wąwozu Samaria musicie pamiętać o tym, że w ogólnych kosztach nie uwzględnione zostały wydatki związane z wypożyczeniem samochodu, czy też jego zatankowaniem. Warto dodać je w swoich wyliczeniach, gdyż może to wyraźnie wpłynąć na opłacalność tego rozwiązania w stosunku do innych opartych na transporcie zbiorowym.

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest także to, że jest dostępne jedynie w okresie szczytu wakacyjnego. Zazwyczaj poza sezonem autobusy kursujące na trasie Sougia - Chania nie przejeżdżają przez płaskowyż Omalos i tym samym nie mają przystanku przy Xyloskalo.

Samaria z Sougia/Paleochora komunikacją zbiorową

Skrócony plan wycieczki z Paleochory:

Paleochora [KTEL - 6:15] > przejazd [1:30] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [1:30] > Paleochora

Koszty

 • bilet KTEL Paleochora-Xyloskalo: 7€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Paleochora ANENDYK/Nen Kritis - 17,20€/15€

Łącznie stałe koszty: ok. 29€

Skrócony plan wycieczki z Sougii:

Sougia [KTEL - 7:00] > przejazd [ok 1 godzina] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia 

Koszty

 • bilet KTEL Sougia-Xyloskalo: ok. 5,5€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Sougia ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€

Łącznie stałe koszty: ok. 22€

Jeśli wasz pobyt na Krecie wypada w jednej z tych dwóch miejscowości, to realizacja samodzielnego wypadu do Samarii jest niezwykle prosta. W maju, wraz otwarciem wstępu na szlak poprowadzony przez ten wąwóz, uruchamiane są poranne połączenia autobusowe do Omalos/Xyloskalo.

W przypadku Paleochory kurs autobusowy realizowany jest o godzinie 6:15. Dworzec KTEL znajduje się przy głównej ulicy w centralnej części miejscowości w budynku, na którym zawieszony jest dobrze widoczny szyld. Tu możecie kupić bilety i zaczekać na możliwość wejścia do środka autobusu.

Dworzec autobusowy w Paleochorze

Przystanek autobusowy w Paleochorze

W Sougia odjazd autobusu realizowany jest z przystanku znajdującego się w zachodniej części drogi biegnącej wzdłuż wybrzeża (mniej więcej tuż za tawerną Livikon). Znajduje się tu niewielki kiosk, w którym sprzedawane są bilety. Jeśli miejsce to byłoby nieczynne, to bilety bez problemu kupicie bezpośrednio u kierowcy autobusu.

Po dojeździe do Xyloskalo, co w przypadku Paleochory zajmuje spory kawałek czasu, wycieczkę przez wąwóz Samaria realizujecie w analogiczny sposób jak w przypadku innych wariantów.

Waszym ostatnim etapem wycieczki będzie powrót promem do startowej miejscowości, czyli do Paleochory lub do Sougii. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych opcjach możecie skorzystać z usług armatora Nen Kritis oraz Anendyk. Orientacyjny czas powrotu do Sougii to godzina 18:10, natomiast w przypadku Paleochory będą to okolice godziny 19.

Prom ANENDYK dopływajacy do Paleochory

Przystań w Paleochorze

Samaria dojazd własnym samochodem do Sougia/Paleochora

Skrócony plan wycieczki z dojazdem do Sougia:

Samodzielny przejazd samochodem z hotelu > Paleochora [KTEL - 6:15] > przejazd [1:30] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lun=b ANENDYK - 17:30] > rejs [1:30] > Paleochora > Samodzielny przejazd samochodem do hotelu

Koszty

 • bilet KTEL Paleochora-Xyloskalo: 7€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Paleochora ANENDYK/Nen Kritis - 17,20€/15€
 • koszt paliwa
 • koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 29€ + koszt samochodu i paliwa

Skrócony plan wycieczki z dojazdem do Sougia:

Samodzielny przejazd samochodem z hotelu > Sougia [KTEL - 7:00] > przejazd [ok 1 godzina] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia  > Samodzielny przejazd samochodem do hotelu

Koszty

 • bilet KTEL Sougia-Xyloskalo: ok. 5,5€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Sugia ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
 • koszt paliwa
 • koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 22€ + koszt wynajęcia samochodu i paliwa

Ta opcja dojazdu może być szczególnie przydatna dla tych osób, które planują realizację wypadu do wąwozu Samaria w okresie wczesnej  wiosny lub późnej jesieni. W okresach tych wieczorne kursy autobusów KTEL na trasie Sougia - Omalos są zazwyczaj niedostępne, gdyż uruchamiane są one tylko na czas sezonu wakacyjnego.

Niezależnie od tego, czy wybierzecie opcję startu wycieczki w Sougia, czy też Paleochora, pierwszym krokiem jaki będziecie musieli zrobić jest samodzielny dojazd do tych miejscowości. Pamiętajcie jednak, że autobusy odjeżdżają bardzo wcześnie. Jest to odpowiednio godzina 7:00 dla Sougii oraz 6:15 dla Paleochory. Ze względu na wczesną porę odjazdu autobusów z tych miejscowości warto rozważyć wykupienie noclegu.

W Paleochorze zwróćcie uwagę aby nie zostawiać samochodu w rejonie dworca autobusowego. Zgodnie z oznakowaniem, jakie jest umieszczone w tym rejonie przy drodze obowiązuje tu zakaz zatrzymywania się, który jest bezwzględnie egzekwowany. Osobiście widzieliśmy kierowców, którzy za parkowanie w tym rejonie Paleochory otrzymywali mandaty. Jeśli będziecie mieć odpowiedni zapas czasu to proponujemy Wam zostawić samochód na relatywnie dużym parkingu znajdującym się przy przystani.

Sougia - autobusy czekające w rejonie portu

Autokary czekające w Sougia na pasażerów promów

W Sougi przystanek autobusowy zlokalizowany jest w zachodniej części drogi biegnącej wzdłuż wybrzeża (mniej więcej tuż za tawerną Livikon). Znajduje się tu niewielki kiosk w którym sprzedawane są bilety. Jeśli miejsce to byłoby nieczynne to bilety bez problemu kupicie bezpośrednio u kierowcy autobusu.

Po dojeździe do Xyloskalo wycieczkę przez wąwóz Samaria realizujecie w analogiczny sposób jak w przypadku innych wariantów. Szczegóły opisu samej wycieczki wraz z poradami znajdziecie w naszym odrębnym artykule.

Przedostatnim etapem Waszej wycieczki będzie powrót promem do startowej miejscowości czyli do Paleochory lub do Sougii. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych opcjach możecie skorzystać z usług armatora Nen Kritis oraz Anendyk. Orientacyjny czas powrotu do Sougii to godzina 18:10, natomiast w przypadku Paleochory będą to okolice godziny 19.

Na koniec pozostanie Wam tylko przejazd z Sougia/Paleochora do miejscowości Waszego pobytu.

Prom ANENDYK przypływający do Sougia

Przystań w Sougia

Przydatne linki

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Falasarna
Falasarna

Falasarna

W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.

X
więcej
Elafonisi
Elafonisi

Elafonisi

Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chania - Xania
Chania - Xania

Chania - Xania

Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.

X
więcej
Aptera
Aptera

Aptera

Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.

X
więcej
Aradena
Aradena

Aradena

Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.

X
więcej
Frangokastello
Frangokastello

Frangokastello

Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Płaskowyż Omalos
Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.

X
więcej
Kournas
Kournas

Kournas

Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów

X
więcej
Xyloskalo
Xyloskalo

Xyloskalo

Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.

X
więcej
Sfakia
Sfakia

Sfakia

Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chora Sfakion
Chora Sfakion

Chora Sfakion

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia

X
więcej
Loutro
Loutro

Loutro

Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.

X
więcej
Stavros
Stavros

Stavros

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

X
więcej
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.

X
więcej
Laguna Balos
Laguna Balos

Laguna Balos

Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.

X
więcej
Moni Katholiko
Moni Katholiko

Moni Katholiko

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.

X
więcej
Monastyr Agia Triada
Monastyr Agia Triada

Monastyr Agia Triada

Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Klasztor Gouverneto
Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.

X
więcej
Imbros
Imbros

Imbros

Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.

X
więcej
Agia Roumeli
Agia Roumeli

Agia Roumeli

Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.

X
więcej
Souda
Souda

Souda

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.

X
więcej
Paleochora
Paleochora

Paleochora

Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą

X
więcej
Lissos
Lissos

Lissos

Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Samaria
Samaria

Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.

X
więcej
Glyka Nera
Glyka Nera

Glyka Nera

Glyka Nera to jedna z bardziej spektakularnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Sougia
Sougia

Sougia

Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety.

X
więcej
Falasarna (wykopaliska)
Falasarna (wykopaliska)

Falasarna (wykopaliska)

Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.

X
więcej
Krios
Krios

Krios

Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża

X
więcej
Agia Sofia
Agia Sofia

Agia Sofia

Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia

X
więcej
Milia
Milia

Milia

Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.

X
więcej
Potamida
Potamida

Potamida

Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)

X
więcej
Grammeno
Grammeno

Grammeno

Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.

X
więcej
Samaria - samodzielna wycieczka
Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.

X
więcej
Platanias
niemieckie tunele
Platanias<br/>niemieckie tunele

Platanias
niemieckie tunele

Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.

X
więcej
Polirynia
Polirynia

Polirynia

Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.

X
więcej
Agios Georgios
Agios Georgios

Agios Georgios

Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.

X
więcej
Agia Irini
Agia Irini

Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.

X
więcej
Gramvousa
Gramvousa

Gramvousa

Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.

X
więcej
Twierdza
Twierdza

Twierdza

Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.

X
więcej
Ag. Pavlos
Ag. Pavlos

Ag. Pavlos

Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.

X
więcej
Kedrodasos
Kedrodasos

Kedrodasos

Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy

X
więcej
Seitan Limania
Seitan Limania

Seitan Limania

Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.

X
więcej
Aspri Limni
Aspri Limni

Aspri Limni

Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Katarzyna
2019-09-10 20:08:20

Samaria samochodem

Dziękuję za idealny opis. Planujemy wycieczkę samochodem ok 21 września. Czy wtedy jeszcze te autobusy do Chanii przejeżdzają przez Xyloskalo?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-09-10 20:23:55

Cześć,

fajnie, że nasz opis będzie dla Was przydatny. Na razie wygląda na to, że autobus będzie dostępny. Na wszelki wypadek sprawdź jeszcze jak będziecie już na Krecie. Szczegółowe rozkłady znajdziesz na poniższej stronie:
https://www.e-ktel.com/en/services/dromologia

Na razie dla kursów z Sougia na tej stronie jest "papierowy" rozkład ważny od 11 września:
https://www.e-ktel.com/images/pdfs/september2019/SOUGIA_FROM_11-09-2019.pdf

Na liście kursów wciąż jest widoczny ten realizowany o 18.15. Najprawdopodobniej więc do 21 września wciąż powinniście mieć bezproblemową możliwość realizacji tej wycieczki samochodem.

 gość}
gość Aga
2022-01-15 11:18:21

Samaria

A podpowiedzcie jak najlepiej dostać się do wąwozu z miejscowości Rapaniana? Czy znacie polskie biura z wycieczkami żeby wykupić inne wycieczki.

Pozdrawiam

Aga

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2022-01-15 18:48:41

Jeśli planujesz dojazd autobusem to najpierw będziesz musiała dojechać na dworzec w Chanii i tam przesiąść się w autobus jadący do Xyloskalo na płaskowyżu Omalos. Później po przejściu wąwozu wsiadasz na prom płynący do Paleochory, a następnie w Paleochorze wsiadasz w autobus jadący w kierunku Chanii i wysiadasz w Tavronitis, które sąsiaduje z Rapanianą.

Ewentualnie możesz wsiąść na prom płynący w kierunku Chora Sfakion, tam przesiąść się w autobus do Chanii,  a w Chanii złapiesz autobus do Rapaniany. Niestety teraz są zimowe rozkłady jazdy, więc z konkretnym planowaniem trzeba wstrzymać się do momentu aż pojawią się wakacyjne rozkłady jazdy.

Polskich biur niestety nie znamy :(

Pozdrawiamy!

 gość}
gość Aga
2022-04-22 18:40:41

Do Chania autobus

hej. Ale z Sougia powrotny autobus do Chani jest o 15.30 a prom o 17.40 najwczesniej jest w Sougiii...wiec skąd ten rozklad że 18.15 jedzie ktel na Chanie? Ciężko się połapać w tej ich komunikacji miejskiej. 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2022-04-22 19:48:20

odp. Do Chania autobus

Będzie o 18:15 ale latem. Teraz są wiosenne rozkłady jazdy. Nie opłaca się trzymać wieczornego autobusu z Sougii do Chanii przez cały rok.

 gość}
gość Aga
2022-04-23 10:05:10

Autobus c.d.

Czyli jak jade 23.05 to musze tam nocować bo inaczej zwyczajnie nie wrócę bo muszę jechać z Chanii do Sougii...tam na prom do Agia....do wąwozu...potem wrócić do Agia i prom w tym samym dniu do Sougiii...I noc w Sougii i autobus o 15.30 do Chanii?

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2022-04-23 17:06:30

odp. Autobus c.d.

Aga, po pierwsze Samaria jest na razie zamknięta. Jak otworzą wąwóz to od razu uruchomią wieczorny autobus. Zatem nie ma co planować bo nie zrealizujesz wycieczki jak Samaria będzie zamknięta.

Po drugie - czy z Twojego planu wynika że chcesz wejść od strony Agia Roumeli, wejść na górę wąwozu i wrócić z powrotem do AR ?

 gość}
gość ciastek
2022-06-10 16:50:48

Jak po sznurku

Bardzo dziękuję za świetny opis wyprawy do wąwozu - wariant samodzielnie autem. Mam wrażenie że lipcowy wyjazd do Samarii będzie zwykłym "spacerkiem"

 gość}
gość Monika
2022-06-15 16:53:31

parking Sougia

Musimy zostawić auto na kilka dni w Sougia. Gdzie możemy to zrobić najbliżej przystani skąd odpływają promy Anendyk? Czy parking jest płatny czy bezpłatny?

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2022-06-15 17:07:24

odp. parking Sougia

Wzdłuż drogi biegnącej nabrzeżem jest kilka niewielkich placyków, na których można zostawiać auta. Do samej przystani niestety trzeba przejść pieszo. Z tego co pamiętam to nikt tam nie pobierał żadnych opłat za parkowanie.

 gość}
gość Monika
2022-06-15 18:53:36

parking Sougia

Bardzo dziękuję. 

 gość}
gość Agata
2022-08-10 15:03:18

bilety na prom

Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł.

Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ?

Gdzie możemy kupić bilety na prom ? 

 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2022-08-10 20:08:06

odp. bilety na prom

Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony.

Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156458002867551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Wąwóz Agia Irini

Wąwóz Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek organizowanych w tym rejonie Krety. Szlak o długości około 10 km jest doskonałą alternatywą dla tych wszystkich. którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na przejście wąwozu Samaria.

Dziki wąwóz Ha

Dziki wąwóz Ha

Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi. Całkowita długość wąwozu to nieco ponad 1,5 km. Mimo tego, że jest on tak doskonale widoczny to wciąż pozostaje on jednym z najdzikszych zakątków na Krecie. Kilkumetrowa skalna stromizna tworząca ujście tego wąwozu, skutecznie odstrasza większość zwiedzających. Jedynie osoby które mają wiedzę na temat wspinaczki oraz posiadające niezbędny ekwipunek alpinistyczny będą mogły w pełni cieszyć się pięknem tego miejsca.

Wycieczka do wąwozu Samaria

Wycieczka do wąwozu Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety. Obok takich miejsc jak plaże Balos i Elafonissi czy też niezwykle urokliwa najstarsza część miasta Chania, wąwóz jest jednym z silniejszych magnesów przyciągających turystów w ten rejon wyspy.

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Pokazy będą odbywały się do końca sierpnia czy do końca września?
gość PiotrWie: Prognoza pogody na tydzień dla Samos:  38/28, 38/27,  36/26, 34/26,  35/25, 36/26. ( dzień/ noc ) Wiatr 15- 20 km/ h. Powodzenia!!!
Gosia | crete.pl : W dwóch punktach na trzy powołujesz się na przypadkowe pojedyncze dane sprzed 18 i 15 lat. My też możemy powiedzieć że w 2008 roku w Stalidzie przez dwa tygodnie fajnie wiało i nie potrzebna była klima. Naukowcy z Obserwatorium w Atenach analizują jednak dużo więcej danych i podają średnie odnotowanych temperatur oraz trend.
Joanna Radziwiłowicz wracajcie
gość dodekanezowiec: 1. W 2006 r. Rodos w sierpniu (30 stopni z wietrzykiem) był odpoczynkiem od polskiego lipcowego upału (35 nierzadko w duzym mieście)  2. Trzecia dekada sierpnia 2009 r. - Kreta - hotel przy plaży i niepotrzebna klima  3. Lipiec 2022 r. - Kos - upał ale na plązy wiaterek  Wszystko zasługą meltemi.   
gość PiotrWie : Pierwszy raz byliśmy na Krecie w 2008 - we wrześniu. Było przyjemnie - ale po 20 września zaczęły się chmury i deszcz. Po roku postanowiliśmy pojechać w czerwcu - w drugim i trzecim tygodniu. Drugi był przyjemny śle w trzecim jak powiało z południa zrobiło się za gorąco. Od tego czasu zaczęliśmy jeździć na przełomie maja i czerwca i we wrześniu - nasze dzieci były już na tyle duże że jeździły same. (...)
Za to lipiec pogoda bajka, okolice Milatos ok 30 stopni. Tymczasem wczoraj w Trójmieście temperatura późnym wieczorem była niemalże identyczna jak tu
Gosia | crete.pl : Dzięki za podrzucenie swoich propozycji :) Każde z tych miejsc zasługuje na uwagę.
Hej jak sytuacja pożarowa dzisiaj na Krecie? Okolice Chanii i Hersonissos bezpieczne? Ciężko przewidzieć, co będzie się działo pod koniec lipca i z początkiem sierpnia?
gość Piterek: Jak dla mnie całkiem ciekawe są wioski powyżej Chersonissos, w szczególności wieczorem, tj. od zachodu: Stare Chersonissos, Piskopiano, Koutouloufari, z Chersonissos można spokojnie zajść piechotką. Brakuje mi też uroczej wioski Sisi z całkiem fotogieniczną zatoczką. Wg. mnie jedna z ładniejszych plaż na północnej Krecie jest Voulisma w Istro (trochę za Agios Nicolas).
Tak pomijając pożary to chyba ziemia sie delikatnie zatrzęsła właśnie...
Czyli kupować na wynos do swojego kubka.Widzę, ze niektórzy juz to praktykują.
Jak obecnie wygląda sytuacja pożarowa na Krecie?
Będą rozruchy
Ale musze przyznac ze ta kawa z lodem to jest petarda
A może ktoś może powiedzieć jaka sytuacja jest w Heraklionie?
Jak obecnie wygląda sytuacja? Czy dojazd Paralia Preveli jest bezpieczny czy lepiej odpuścić zwiedzanie tych rejonów?
gość Kowalyc: pali się jeszcze? Które obszary są zamknięte?
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera