Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.
Booking.com

Przepisy na samodzielną organizację wycieczki do wąwozu Samaria

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie. Na jego popularności zaważyło nie tylko samo naturalne piękno tego miejsca, ale równie miano najdłuższego wąwozu w Europie.

Chociaż na naszej stronie jest już poradnik, w którym szczegółowo opisaliśmy wycieczkę z Paleochory do wąwozu Samaria, to jednak postanowiliśmy uzupełnić go dodatkowym artykułem ponieważ dostajemy dużo pytań na temat samodzielnej organizacji. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat tej wycieczki realizowanej z kilku ważniejszych miejscowości środkowej i zachodniej Krety.

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że w opisach tych nie będziemy sięgać dalej na wschód Krety niż do Rethymno. Samodzielna organizacja wypadu do Samarii z takich miejscowości jak Rethymno, czy też Heraklion, bez korzystania z wynajętego samochodu nie ma naszym zdaniem większego sensu. Przejazd komunikacją autobusową w obie strony zajmie bardzo dużo czasu lub będzie wręcz niewykonalny w obrębie jednego dnia. Jeśli w czasie pobytu we wschodnim rejonie Krety zamarzy się Wam taka wycieczka do wąwozu Samaria to niezbędne będzie zrealizowanie noclegu w jednym z miast znajdujących się w zachodniej części wyspy.

Wawóz Samaria - wejście

Osoby przebywające jeszcze dalej na wschód w takich miejscowościach jak Agios Nikolaos, Ierapetia, czy też Sitia, powinny mocno zastanowić sie ogólnie nad sensem realizacji wypadu do wąwozu Samaria. Jeśli jednak jesteście mocno zdeterminowani aby przejść ten szlak to zdecydowanie polecamy Wam skorzystanie z usług jednego z lokalnych biur podróży, które w ramach wykupionej wycieczki zapewni Wam transfer autobusowy z i do hotelu.

Sposoby samodzielnej organizacji wycieczki do Samarii:

Samaria z Chanii oraz jej bliskich okolic

Wariant 1 – powrót przez Sougia

Skrócony plan wycieczki:

Chania [KTEL - 5:00, 6:15, 7:45, 8:45] > przejazd [1:05] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia [KTEL: 18:15] > przejazd [2:00] > Chania [przyjazd ok. 20:15]

Koszt wycieczki:

bilet KTEL Chania - Xyloskalo - 7,8€
bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
bilet KTEL Sougia - Chania - 7,8€

Łącznie stałe koszty: ok. 32€

Realizacja wycieczki z Chania nie nastręcza większych kłopotów. W szczycie sezonu urlopowego realizowane są nawet cztery kursy autobusowe umożliwiające dojazd bezpośrednio do Xyloskalo, czyli punktu startowego szlaku wiodącego przez Samarię. 

Duża liczba połączeń KTEL realizowanych z Chanii do Xyloskalo powinna także zainteresować osoby, których hotele znajdują się w tej części północnego wybrzeża Krety. Korzystając z komunikacji autobusowej można pokusić się o to by samodzielnie dojechać na dworzec autobusowy w Chanii, a następnie bez korzystania z pośrednictwa lokalnych biur podróży zrealizować swoją wycieczkę do wąwozu Samaria. W przypadku wielu miejscowości takich choćby jak Agia Marina, Platanias, Maleme, czy nawet Georgioupolis  powinno to być stosunkowo łatwe i niezbyt drogie.

W 2019 roku wakacyjna siatka połączeń z Chanii do Xyloskalo wyglądała następująco: - pierwszy kurs (niedostępny w niedziele) realizowany jest już o godzinie 5:00, a kolejne w godzinach: 6:15, 7:45 oraz 8:45. Czas przejazdu szacowany jest na około 1 godzinę i 5 minut. Całkowity koszt biletu to 7,5 €.

Po dojeździe do Xyloskalo wystarczy udać się do bramy wejściowej kupić bilet wejściowy do parku kosztujący 5€ i już można cieszyć się pięknymi widokami rozpościerającymi się w obrębie wąwozu Samaria. Więcej szczegółowych informacji oraz uwag związanych z przejściem szlaku znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule.

Szlak przez wąwóz Samaria

Żelazne Wrota Samarii

Po przejściu wąwozu i dojściu do współczesnej części Agia Roumeli, osoby które chcą zakończyć swoją wycieczkę w Chanii mają przynajmniej kilka różnych możliwości związanych z powrotem do tego miasta. Niezależnie od tego, czy wybierzecie pierwszy wariant przez Sougię, czy też drugi opisywany poniżej przez Chora Sfakion, dalsze etapy Waszej wycieczki będą częściowo zrealizowane drogą morską.

Pierwszym rozwiązaniem przyjętym w tym wariancie jest wykupienie biletu na prom kursujący pomiędzy Agia Roumeli a Sougią. Koszt biletu na prom kursujący na tej trasie w zależności od przewoźnika wynoszą odpowiednio: Nen Kritis – 10 €, ANENDYK – 11€. Czas, w jakim statek pokonuje odległość między tymi dwoma miejscowościami, to około 40 minut. Warto też zaznaczyć że promy Nen Kritis są zacumowane przy małej przystani po zachodniej stronie plaży.

Promy ANENDYK w Agia Roumeli

Promy Anendyk cumują przy głównej przystani w Agia Roumeli.

Do Sougia dotrzecie kilkanaście minut po godzinie 18. Na drodze prowadzącej do przystani, gdzie przybija prom będzie czekać autobus KTEL odjeżdżający do Chanii. Warto pamiętać, że kurs ten jest realizowany dopiero po tym jak prom ANENDYK przypłynie do Sougia. Z pewnością nie musicie się obawiać tego, że w przypadku ewentualnego spóźnienia promu autobus odjedzie bez Was. Orientacyjny czas odjazdu autobusu to godzina 18:15. Koszt biletu KTEL na trasie Sougia – Chania to 7,80 €. Całkowita długość połączenia to około 2 godziny. Tak długi czas przejazdu wynika z faktu, że trasa powrotnego autobusu przebiega przez płaskowyż Omalos.

Do Chanii dotrzecie mniej więcej na godzinę 20:15.

Wariant 2 – powrót przez Chora Sfakion

Skrócony plan wycieczki:

Chania [KTEL - 5:00, 6:15, 7:45, 8:45] > przejazd [1:05] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [ok. 1:00] > Chora Sfakion [KTEL: 18:30] > przejazd [ok. 1:40] > Chania [przyjazd ok. 20:10]

Koszt wycieczki:

 • bilet KTEL Chania - Xylokalo - 7,8€
 • bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
 • bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 12,5€/12€
 • bilet KTEL Chora Sfakion - Chania - 8,3€

Łącznie stałe koszty: ok. 34€

Na wstępie warto odnotować, że wariant ten pozwoli Wam dotrzeć do Chanii w podobnym czasie, jak w przypadku powrotu przez miejscowości Sougia. W większej części przebieg wycieczki będzie bardzo podobny, jak w przypadku wcześniej opisywanego rozwiązania. Tym co odróżnia ten wariant od poprzedniego jest sposób organizacji powrotu do Chanii po przejściu całego szlaku poprowadzonego przez wąwóz Samaria. W tym przypadku po dojściu do Agia Roumeli kolejnym etapem będzie pokonanie odcinka morskiego do Chora Sfakion.

Kasa biletów ANENDYK w Agia Roumeli

Punkt kasowy, w którym można kupić bilety tylko (!) na promy Anendyk

Niewielka jednostka Nen Kritis odpływa z zachodniej przystani w Agia Roumeli o godzinie 17:00, natomiast prom ANENDYK odpływa do Chora Sfakion z głównej portowej część o godzinie 17:30. Koszt biletu na połączenie między tymi miejscowościami to odpowiednio 12€ w przypadku pierwszego armatora oraz 12,5€ w przypadku drugiego. Warto w tym miejscu nadmienić, że mniejsze jednostki, jakimi dysponuje firma Nen Kritis, nie są w stanie realizować połączeń w przypadku gorszych warunków pogodowych w tym w szczególności przy wysokiej fali. Zdarzają się sytuacje kiedy rejsy Nen Kritis są odwoływane, dlatego osobiście nie zalecamy wcześniejszego kupowania biletów, które oferowane są przez lokalne biura podróży. W przypadku odwołania będziecie musieli dochodzić zwrotu kosztów biletu. Za rejs bez najmniejszego kłopotu możecie zapłacić bezpośrednio na statku Nen Kritis. Połączenia ANENDYK są pod tym względem zdecydowanie pewniejszym wyborem. Z własnego doświadczenia jednak śmiało możemy Wam poleci usługi obu firm, z których wielokrotnie korzystaliśmy osobiście. Ważna uwaga na koniec: promy Anendyk odpływają do Sougia/Paleochora oraz do Sfakii o tej samej godzinie (17:30).  Nie pomylcie tych promów na przystani!

Przystań Nen Kritis w Agia Roumeli

Promy Nen Kritis cumują przy małej przystani na po zachodniej części plaży w Agia Roumeli.

Jednym z atutów tej opcji powrotu do Chanii jest to, że w czasie rejsu będziecie mieć możliwość zobaczenia miejscowości Loutro, która szczególnie malowniczo wygląda z górnego pokładu promu ANENDYK. Rejs do Chora Sfakion to doskonała okazja do tego by uwiecznić na zdjęciach niewielką zatokę, wokół której znajduje się ciasna zabudowa hotelowa składająca się z niewielkich białych budynków.

Prom dopływa do Chora Sfakion mniej więcej o godzinie 18:30. Znów podobnie jak w przypadku Sougii, kierowca autobusu KTEL będzie czekał z odjazdem do momentu, w którym wszyscy pasażerowie z promu chętni do skorzystania z usług tego przewoźnika, znajdą się wewnątrz pojazdu.

Po ponad 1,5 godzinnej jeździe autobusem po godzinie 20:10 dotrzecie do Chani.

Samaria dojazd własnym samochodem na płaskowyż Omalos

Skrócony plan wycieczki:

Samochodem na Omalos-Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub  ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia [KTEL: 18:15] > przejazd [ok. 1 godzina] > Xyloskalo [przyjazd ok. 19:15] > dojazd samochodem do hotelu

Koszt wycieczki:

 • bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
 • bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
 • bilet KTEL Sougia - Xyloskalo - ok. 5,5€
 • koszt paliwa
 • dobowy koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 22€ + koszt wynajęcia samochodu i paliwa

Tę opcję rezerwujemy dla wszystkich osób, które znajdują się poza głównymi szlakami autobusów KTEL i choćby z tego względu nie będą miały możliwości zrealizowania tej wycieczki z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej. Niezależnie od tego, w jakiej miejscowości będziecie się znajdować, musicie dojechać samochodem na płaskowyż Omalos, a następnie do Xyloskalo gdzie znajduje się punkt, w którym rozpoczyna się szlak przez poprowadzony przez wąwóz Samaria. Samochód możecie zostawić na dosyć obszernym parkingu znajdującym się przy schronisku. Rano ze względu na licznie przyjeżdżające tu autobusy, które dowożą wycieczki zorganizowane miejsce to może wydawać się zatłoczone. Do godzin popołudniowych na parkingu pozostaną jednak tylko samochody turystów indywidualnych.

Omalos - parkin samochodowy

Parking przy schronisku przed wejściem do wąwozu Samaria

Po przejściu wąwozu Samaria i dotarciu do Agia Roumeli musicie kupić bilety na rejs do miejscowości Sougia, który kosztuje w zależności od armatora 10 lub 11€. Pierwszy przystań w Agia Roumeli opuszcza statek Nen Kritis, który w kierunku Sougia wypływa o godzinie 17. Pół godziny później w tę samą trasę wyrusza prom ANENDYK.

Po dopłynięciu do Sougia musicie przesiąść się w autobus KTEL jadący w kierunku Chanii. Kurs ten realizowany jest przez płaskowyż Omalos. Autobus pokonuje tę trasę w około godzinę. Po dojechaniu do Xyloskalo możecie przesiąść się już do własnego samochodu by wyruszyć w powrotną drogę do hotelu.

Rozważając ten wariant wycieczki do wąwozu Samaria musicie pamiętać o tym, że w ogólnych kosztach nie uwzględnione zostały wydatki związane z wypożyczeniem samochodu, czy też jego zatankowaniem. Warto dodać je w swoich wyliczeniach, gdyż może to wyraźnie wpłynąć na opłacalność tego rozwiązania w stosunku do innych opartych na transporcie zbiorowym.

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest także to, że jest dostępne jedynie w okresie szczytu wakacyjnego. Zazwyczaj poza sezonem autobusy kursujące na trasie Sougia - Chania nie przejeżdżają przez płaskowyż Omalos i tym samym nie mają przystanku przy Xyloskalo.

Samaria z Sougia/Paleochora komunikacją zbiorową

Skrócony plan wycieczki z Paleochory:

Paleochora [KTEL - 6:15] > przejazd [1:30] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [1:30] > Paleochora

Koszty

 • bilet KTEL Paleochora-Xyloskalo: 7€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Paleochora ANENDYK/Nen Kritis - 17,20€/15€

Łącznie stałe koszty: ok. 29€

Skrócony plan wycieczki z Sougii:

Sougia [KTEL - 7:00] > przejazd [ok 1 godzina] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia 

Koszty

 • bilet KTEL Sougia-Xyloskalo: ok. 5,5€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Sougia ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€

Łącznie stałe koszty: ok. 22€

Jeśli wasz pobyt na Krecie wypada w jednej z tych dwóch miejscowości, to realizacja samodzielnego wypadu do Samarii jest niezwykle prosta. W maju, wraz otwarciem wstępu na szlak poprowadzony przez ten wąwóz, uruchamiane są poranne połączenia autobusowe do Omalos/Xyloskalo.

W przypadku Paleochory kurs autobusowy realizowany jest o godzinie 6:15. Dworzec KTEL znajduje się przy głównej ulicy w centralnej części miejscowości w budynku, na którym zawieszony jest dobrze widoczny szyld. Tu możecie kupić bilety i zaczekać na możliwość wejścia do środka autobusu.

Dworzec autobusowy w Paleochorze

Przystanek autobusowy w Paleochorze

W Sougia odjazd autobusu realizowany jest z przystanku znajdującego się w zachodniej części drogi biegnącej wzdłuż wybrzeża (mniej więcej tuż za tawerną Livikon). Znajduje się tu niewielki kiosk, w którym sprzedawane są bilety. Jeśli miejsce to byłoby nieczynne, to bilety bez problemu kupicie bezpośrednio u kierowcy autobusu.

Po dojeździe do Xyloskalo, co w przypadku Paleochory zajmuje spory kawałek czasu, wycieczkę przez wąwóz Samaria realizujecie w analogiczny sposób jak w przypadku innych wariantów.

Waszym ostatnim etapem wycieczki będzie powrót promem do startowej miejscowości, czyli do Paleochory lub do Sougii. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych opcjach możecie skorzystać z usług armatora Nen Kritis oraz Anendyk. Orientacyjny czas powrotu do Sougii to godzina 18:10, natomiast w przypadku Paleochory będą to okolice godziny 19.

Prom ANENDYK dopływajacy do Paleochory

Przystań w Paleochorze

Samaria dojazd własnym samochodem do Sougia/Paleochora

Skrócony plan wycieczki z dojazdem do Sougia:

Samodzielny przejazd samochodem z hotelu > Paleochora [KTEL - 6:15] > przejazd [1:30] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lun=b ANENDYK - 17:30] > rejs [1:30] > Paleochora > Samodzielny przejazd samochodem do hotelu

Koszty

 • bilet KTEL Paleochora-Xyloskalo: 7€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Paleochora ANENDYK/Nen Kritis - 17,20€/15€
 • koszt paliwa
 • koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 29€ + koszt samochodu i paliwa

Skrócony plan wycieczki z dojazdem do Sougia:

Samodzielny przejazd samochodem z hotelu > Sougia [KTEL - 7:00] > przejazd [ok 1 godzina] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia  > Samodzielny przejazd samochodem do hotelu

Koszty

 • bilet KTEL Sougia-Xyloskalo: ok. 5,5€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Sugia ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
 • koszt paliwa
 • koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 22€ + koszt wynajęcia samochodu i paliwa

Ta opcja dojazdu może być szczególnie przydatna dla tych osób, które planują realizację wypadu do wąwozu Samaria w okresie wczesnej  wiosny lub późnej jesieni. W okresach tych wieczorne kursy autobusów KTEL na trasie Sougia - Omalos są zazwyczaj niedostępne, gdyż uruchamiane są one tylko na czas sezonu wakacyjnego.

Niezależnie od tego, czy wybierzecie opcję startu wycieczki w Sougia, czy też Paleochora, pierwszym krokiem jaki będziecie musieli zrobić jest samodzielny dojazd do tych miejscowości. Pamiętajcie jednak, że autobusy odjeżdżają bardzo wcześnie. Jest to odpowiednio godzina 7:00 dla Sougii oraz 6:15 dla Paleochory. Ze względu na wczesną porę odjazdu autobusów z tych miejscowości warto rozważyć wykupienie noclegu.

W Paleochorze zwróćcie uwagę aby nie zostawiać samochodu w rejonie dworca autobusowego. Zgodnie z oznakowaniem, jakie jest umieszczone w tym rejonie przy drodze obowiązuje tu zakaz zatrzymywania się, który jest bezwzględnie egzekwowany. Osobiście widzieliśmy kierowców, którzy za parkowanie w tym rejonie Paleochory otrzymywali mandaty. Jeśli będziecie mieć odpowiedni zapas czasu to proponujemy Wam zostawić samochód na relatywnie dużym parkingu znajdującym się przy przystani.

Sougia - autobusy czekające w rejonie portu

Autokary czekające w Sougia na pasażerów promów

W Sougi przystanek autobusowy zlokalizowany jest w zachodniej części drogi biegnącej wzdłuż wybrzeża (mniej więcej tuż za tawerną Livikon). Znajduje się tu niewielki kiosk w którym sprzedawane są bilety. Jeśli miejsce to byłoby nieczynne to bilety bez problemu kupicie bezpośrednio u kierowcy autobusu.

Po dojeździe do Xyloskalo wycieczkę przez wąwóz Samaria realizujecie w analogiczny sposób jak w przypadku innych wariantów. Szczegóły opisu samej wycieczki wraz z poradami znajdziecie w naszym odrębnym artykule.

Przedostatnim etapem Waszej wycieczki będzie powrót promem do startowej miejscowości czyli do Paleochory lub do Sougii. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych opcjach możecie skorzystać z usług armatora Nen Kritis oraz Anendyk. Orientacyjny czas powrotu do Sougii to godzina 18:10, natomiast w przypadku Paleochory będą to okolice godziny 19.

Na koniec pozostanie Wam tylko przejazd z Sougia/Paleochora do miejscowości Waszego pobytu.

Prom ANENDYK przypływający do Sougia

Przystań w Sougia

Przydatne linki

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Falasarna
Falasarna

Falasarna

W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.

X
więcej
Elafonisi
Elafonisi

Elafonisi

Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chania - Xania
Chania - Xania

Chania - Xania

Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.

X
więcej
Aptera
Aptera

Aptera

Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.

X
więcej
Aradena
Aradena

Aradena

Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.

X
więcej
Frangokastello
Frangokastello

Frangokastello

Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Płaskowyż Omalos
Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.

X
więcej
Kournas
Kournas

Kournas

Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów

X
więcej
Xyloskalo
Xyloskalo

Xyloskalo

Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.

X
więcej
Sfakia
Sfakia

Sfakia

Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chora Sfakion
Chora Sfakion

Chora Sfakion

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia

X
więcej
Loutro
Loutro

Loutro

Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.

X
więcej
Stavros
Stavros

Stavros

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

X
więcej
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.

X
więcej
Laguna Balos
Laguna Balos

Laguna Balos

Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.

X
więcej
Moni Katholiko
Moni Katholiko

Moni Katholiko

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.

X
więcej
Monastyr Agia Triada
Monastyr Agia Triada

Monastyr Agia Triada

Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Klasztor Gouverneto
Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.

X
więcej
Imbros
Imbros

Imbros

Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.

X
więcej
Agia Roumeli
Agia Roumeli

Agia Roumeli

Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.

X
więcej
Souda
Souda

Souda

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.

X
więcej
Paleochora
Paleochora

Paleochora

Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą

X
więcej
Lissos
Lissos

Lissos

Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Samaria
Samaria

Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.

X
więcej
Glyka Nera
Glyka Nera

Glyka Nera

Glyka Nera to jedna z bardziej spektakularnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Sougia
Sougia

Sougia

Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety.

X
więcej
Falasarna (wykopaliska)
Falasarna (wykopaliska)

Falasarna (wykopaliska)

Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.

X
więcej
Krios
Krios

Krios

Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża

X
więcej
Agia Sofia
Agia Sofia

Agia Sofia

Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia

X
więcej
Milia
Milia

Milia

Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.

X
więcej
Potamida
Potamida

Potamida

Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)

X
więcej
Grammeno
Grammeno

Grammeno

Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.

X
więcej
Samaria - samodzielna wycieczka
Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria - samodzielna wycieczka

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.

X
więcej
Platanias
niemieckie tunele
Platanias<br/>niemieckie tunele

Platanias
niemieckie tunele

Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.

X
więcej
Polirynia
Polirynia

Polirynia

Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.

X
więcej
Agios Georgios
Agios Georgios

Agios Georgios

Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.

X
więcej
Agia Irini
Agia Irini

Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Katarzyna
2019-09-10 20:08:20

Samaria samochodem

Dziękuję za idealny opis. Planujemy wycieczkę samochodem ok 21 września. Czy wtedy jeszcze te autobusy do Chanii przejeżdzają przez Xyloskalo?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-09-10 20:23:55

Cześć,

fajnie, że nasz opis będzie dla Was przydatny. Na razie wygląda na to, że autobus będzie dostępny. Na wszelki wypadek sprawdź jeszcze jak będziecie już na Krecie. Szczegółowe rozkłady znajdziesz na poniższej stronie:
https://www.e-ktel.com/en/services/dromologia

Na razie dla kursów z Sougia na tej stronie jest "papierowy" rozkład ważny od 11 września:
https://www.e-ktel.com/images/pdfs/september2019/SOUGIA_FROM_11-09-2019.pdf

Na liście kursów wciąż jest widoczny ten realizowany o 18.15. Najprawdopodobniej więc do 21 września wciąż powinniście mieć bezproblemową możliwość realizacji tej wycieczki samochodem.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156458002867551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Wycieczka do wąwozu Samaria

Wycieczka do wąwozu Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety. Obok takich miejsc jak plaże Balos i Elafonissi czy też niezwykle urokliwa najstarsza część miasta Chania, wąwóz jest jednym z silniejszych magnesów przyciągających turystów w ten rejon wyspy.

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko (greckie : Κουρταλιώτικο Φαράγγι), znany również jako wąwóz Asomatos (greckie: Φαράγγι Ασώματου), to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety. Całkowita długość tego wąwozu wynosi około 3 kilometrów. Jego majestatyczne ściany rozdzielają Suchą Górę (904m wysokości) oraz górę Kouroupis (984m n.p.m.). W kulminacyjnym punkcie strome ściany wąwozu mają ponad 600 metrów wysokości.

Wąwóz Św. Mikołaja oraz las Rouvas

Wąwóz Św. Mikołaja oraz las Rouvas

Chcielibyśmy zachęcić Was do wybrania wąwozu Rouvas jako jednego z Waszych wakacyjnych celów. Szlak poprowadzony przez to miejsce jest naszym zdaniem jedną z ciekawszych pieszych wycieczek na Krecie. Dodatkowym atutem jest to, że samodzielna organizacja takiej wycieczki jest relatywnie nieskomplikowana i łatwa. Oczywiście o ile dysponujecie wypożyczonym samochodem.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gisele Sisco Criscuolo: Ma Grand-mère le faisait et je fait comme elle
gość Arturrro: Aspri Limni, piękne miejsce, polecam każdemu.
Halina Grala: 
gość Arturrro: Pamietam jak śmiałem się z tych co mówili o czipach no i czytam na kilku portalach że USA testują właśnie czipa który będzie wykrywał covida
Dobi Gralinska: Przepychota
Gosia | crete.pl : Swoje teorie publikuj sobie w swojej przestrzeni internetowej. Nasza strona to nie miejsce na rozpowszechnianie tego typu tekstów.
gość Perun: Do Crete Creta! Teorie spiskowe? Przecież wszystkie stały się faktem. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć. Polecam książkę Orwela "Folwark zwierzęcy" z 1984r i porównać do tego co mamy teraz. Włącz myślenie wyłącz TV. Pozdrawiam
gość Arturrro: Albania była od dawna w planach ale jako drugi kraj do odwiedzenia w danym roku (zazwyczaj krótszy wypad). Jeśli chodzi o wybrzeże Turcji to zgadzam się. Jest średnio. Natomiast w głąb lądu jest co pozwiedzać. Parę już ładnych lat temu trochę  pojeździliśmy. Polecam Majorkę aczkolwiek są też miejsca gdzie mamy piękna plażę a za plecami paskudny moloch. Na szczęście to nie zasada. (...)
Barbara B-c: i co z tego, segregacja sie zaczyna bez testu i zastrzyku nie wjedziesz.
Baśka Wodarz: Edyta ✈
Małgorzata Malińska: Krzysztof
Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
gość Arturrro: Kazdy ma swoje wymagania. Ja nie rozumiem testów wyrywkowych. Nie po to wydaje kasę na PCR żeby jeszcze mieć test na lotnisku a co te testy są w ogole warte najlepiej pokazują przykłady sportowców którzy są testowani kilka razy i wynika mają różne. (...)
gość PiotrWie: My preferujemy wyjazdy indywidualne więc nasz plan wygląda tak- ponieważ rejs na Kretę jest w piątek to w środę rano testy, w czwartek rano wynik jak ujemny to kupić bilety, odprawić się, zamówić samochód na lotnisku, zarezerwować przynajmniej pierwszy nocleg, po czym spakować się i jechać. Realne - wypróbowane w zeszłym roku.
gość dodekanezowiec: Po prostu trza będzie zrobić 2 testy po 340, dziecko do 6 lat nie musi. Itaka daje taka cene, a jak wyjdzie pozytywny test to daje możliwość przełożenia terminu. 
Gosia | crete.pl : I to jest paradoks bo Mitsotakis już w styczniu proponował w KE stworzenie paszportów szczepionkowych, które pozwoliłyby na swobodne przemieszczanie się osobom zaszczepionym. Zakładam że była w tym idea jednolitej europejskiej bazy szczepień. Został zlekceważony przez polityków UE i wyśmiany przez obywateli m.in. polskich, że o zarzutach o dyskryminację nie wspomnę. A teraz robi się już krucho z czasem.
gość PiotrWie: Problem ze szczepieniami jest taki że dopóki nie powstanie ogólnoeuropejska baza danych o szczepieniach to one dają tyle że przy powrocie nie musisz mieć PCR. Jak na razie inne kraje nie mają możliwości sprawdzenia czy moje zaświadczenie jest prawdziwe - my jesteśmy zaszczepieni jako pierwsi - z racji zawodu w grupie 0. (...)
Gosia | crete.pl : Nasz świat zmienił się rok temu, czego część społeczeństwa nie potrafi albo nie chce zaakceptować. Zmieniły się zasady podróżowania ale przecież nie bez przyczyny. Kraje przyjmujące pod swój dach turystów i przejmujące odpowiedzialność nad nimi mają prawo określać wymagania wjazdowe. Wyobraź sobie, że taka mała Grecja wpuszcza wszystkich jak leci i ludzie zaczynają tam masowo chorować. (...)
gość PiotrWie: Osobiście spokojnie zaakceptuję zeszłoroczne zasady - na lotnisku i w samolocie w masce nie jest jakimś strasznym wysiłkiem, jak szliśmy raz na kilka dni do sklepu maskę tez da się ubrać. Jedzenie w tawernie tylko na dworze - no cóż jak przemyślę nasze wielokrotne wyjazdy to tylko raz pamiętam że jedliśmy w budynku - jak byliśmy w kwietniu w Anogii. W zamian - puste plaże, spokój, nawet w Samarii nie było tłumów. (...)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera