Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Spinalonga - wyspa trędowatych

Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie. Spośród innych kreteńskich stanowisk historycznych Spinalonga (Σπιναλόγκα) popularnością ustępuje tylko pałacowi w Knossos. Otoczona szmaragdowymi wodami zatoki Mirabello wyspa ta w sezonie przyciąga ponad 140 tysięcy turystów. Zwiedzając to pięknie położne miejsce trudno jest momentami pamiętać o jego ponurej historii. Tutaj bowiem znajdowało się ostatnie europejskie leprozorium, do którego zsyłano trędowatych.

Wyspa Spinalonga


Wyspa trędowatych

Ta część historii wyspy zaczyna się w 1830 roku kiedy to Grecja wywalczyła niepodległość i zrzuciła jarzmo tureckie. Mimo tego że Turcy wycofywali się z okupowanych terenów greckich to jednak nie palili się zbytnio aby porzucić Spinalongę, na której założyli osadę. Wedle źródeł powołujących się na spis z 1881 roku, mieszkało tu 1112 Turków.

Część źródeł podaje, że Grecy aby pozbyć się Turków z wyspy zaczęli na nią wysyłać chorych na trąd. Spinalonga znajduje się dość blisko brzegu, więc taki transport nie stanowiłby problemu. Do dyspozycji chorych oddano najpierw koszary dawnej fortecy weneckiej, które mogły pomieścić do 450 osób. Z czasem przejęli oni także zabudowania po muzułmańskich mieszkańcach, którzy w tej sytuacji szybko opuścili wyspę. Prawdopodobnie pierwsi trędowaci zostali przetransportowani w 1903 roku. Przyjmuje się, że do 1957 roku miejsce to stanowiło kolonię dla około 2000 osób zarażonych trądem (niektóre źródła podają jednak liczbę sporo mniejszą: 1300 osób).

Spinalonga widoczna na zdjęciu wykonanym w 1901 roku.

Wynalezienie serii leków na trąd, które spowalniały rozwój choroby, a niektóre jej odmiany były nawet możliwe do zaleczenia, spowodowało że liczba chorych powoli spadała. Część z nich wróciła do domów, zaś w 1957 roku ostatnich dziesięciu najciężej chorych przeniesiono do szpitala w Atenach.

Od leprozorium do turystycznej atrakcji

Dziś Grecy niezbyt chętnie mówią o Spinalondze zaś Ci z wygnańców, którzy jeszcze żyją bardzo opornie sięgają do swoich wspomnień. Z tej przyczyny bardzo długo nie można było spisać historii tego miejsca i stąd też pochodzą znaczące rozbieżności w informacjach (liczba chorych, jednoznacznie określona data powstania). Zaledwie kilka lat temu na uniwersytecie kreteńskim powstawała praca doktorska dotycząca historii leprozorium.

Od 1957 roku kiedy to wyspę opuścili ostatni chorzy jest ona niezamieszkana, zaś ci którzy tu przypływają na dzień do pracy opuszczają to miejsce ostatnim statkiem. Gdyby nie fakt, że wyspa stała się turystyczną atrakcją, która pozwala czerpać zyski z tej popularności, zapewne popadła by w zapomnienie i ruinę. Jeszcze stosunkowo niedawno można było się dostać tu tylko indywidualnie, z opłaconym rybakiem z pobliskiej wioski. Dziś latem regularnie do brzegów Spinalongi przybijają wypełnione turystami łodzie z Eloundy, Plaki i Agios Nikolaos.

Spinalnga - ruiny


Mimo że większość osób wie o dawnym leprozorium, to jednak na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim malowniczość tego miejsca. Ruiny twierdzy, pozostałości weneckich domów, widoki zapierające dech w piersiach to magnes. Można odnieść nawet wrażenie, że przewodnikowe historie o nieuleczalnie chorych pacjentach są zbyt spłycane.

Podkreślane jest przede wszystkim to, że dawni mieszkańcy żyli normalnie i stworzyli tu swoje miasteczko. Być może tak podana historia bardziej pasuje do tego pięknego miejsca i pozwala w jakiś sposób oswoić myśli o tej strasznej chorobie i dramatach jakie miały tu miejsce. Jednak przez to w zapomnienie odchodzi ta bardziej ponura część historii Spinalongi i jej mieszkańców.

Naznaczeni przez trąd

Trąd zwany również leprą to choroba, która od wieków wywołuje w ludziach przerażenie. Dawniej zarażeni nią musieli nosić przy sobie dzwonki, aby ostrzegać innych przed swoim nadejściem. W miarę możliwości izolowano chorych, aby trąd nie rozprzestrzeniał się. Obecnie wiadomo już, że zdecydowana większość populacji ludzkiej jest na nią odporna, a sama choroba nie przenosi się tak łatwo. Jednak mimo wynalezienia leków nie można uznać jej za pokonaną, bo obecnie według szacunków WHO liczba zarażonych nią osób wynosi około 15 mln (z czego 70% przypada na Indie).

Na Kretę trąd przedostał się prawdopodobnie z Egiptu. Jeśli myślicie, że greckie władze musiały stosować jakiekolwiek środki przymusu aby umieszczać trędowatych na wyspie to się mylicie. W większości przypadków sprawę załatwiał strach reszty zdrowego społeczeństwa, który skutecznie izolował chore osoby. Zarażeni mieli do wyboru albo samotne życie wysoko w górach z dala od ludzkich siedzib, albo namiastkę prawdziwego życia wśród innych chorych. Przez kilkadziesiąt lat funkcjonowania leprozorium przewinęła się tu znacząca liczba chorych co dobitnie świadczy o tym jakiego wyboru ci ludzie dokonywali.

W  trakcie II Wojny Światowej nawet Niemcy zachowywali bezpieczny dystans i nie odważyli się zająć wyspy. Na plażach wokół niej rozstawiono tylko tablice ostrzegawcze, a mieszkańców pozostawiono samych sobie. Dało to im nieco więcej swobody. Mogli oni bez przeszkód słuchać wiadomości nadawanych przez radio w Londynie, czy Kairze. Ceną jaką przyszło im zapłacić za względny spokój była śmierć głodowa połowy chorych.


Życie na Spinalondze

Przeniesieni tu chorzy z czasem starali się aby ich codzienność jak najbardziej przypominała zwykłe życie. Zajmowali się małymi ogródkami, drzewkami oliwnymi oraz nielicznymi zwierzętami. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogli wymazać ze swojej pamięci przymusowego rozstania z dotychczasowymi rodzinami. Do momentu wynalezienia leków na trąd rejs na wyspę odbywał się tylko w jedną stronę bez możliwości powrotu. Nie dziwne jest więc że również w tym miejscu ci ludzie tworzyli nowe związki, na przekór strasznej chorobie. Jednak były one też napiętnowane przez trąd. Dzieci rodzące się na Spinalondze były po przebadaniu natychmiast zabierane i wywożone na Kretę. Według jednego ze źródeł miało tu przyjść na świat 39 dzieci, z czego jednak 16 zmarło.

Trąd jest podstępną chorobą, która rozwija się bardzo długo, zaś chorzy żyją z nią przez wiele lat. Jednak postępujące objawy uniemożliwiały z czasem mieszkańcom Spinalongi wykonywanie cięższych prac, więc musieli oni zlecać odpłatnie ich wykonanie robotnikom z pobliskiej wioski Plaka. Niestety stawki za te usługi były o wiele wyższe niż dla pozostałych ludzi. Lekarze, którzy tu czasem docierali także wystawiali za swoje wizyty słone rachunki. Z czasem rząd grecki przyznał zarażonym niewielkie zapomogi (1 drahma dziennie), które jednak stały się solą w oku zdrowych mieszkańców okolicznych wiosek.

Spinalonga

Ludzie którzy przypływali na Spinalogę (robotnicy, czy też lekarze) musieli obowiązkowo przed opuszczeniem wyspy przejść przez stację odkażania. Dezynfekowano także pieniądze, którymi chorzy płacili za usługi oraz żywność. Służył do tego podobno najzwyklejszy ocet.

W trakcie II Wojny Światowej, gdy mieszkańców wyspy zaczął wspierać przesyłkami Międzynarodowy Czerwony Krzyż, role nieco się odwróciły, gdyż to ze Spinalongi do Plaki sprzedawano niewielkie ilości żywności, dla cierpiących głód mieszkańców lądu stałego. Wyobraźcie sobie jak bardzo zdesperowani byli wówczas Grecy, którzy odkupowali od trędowatych jedzenie? Zdarzały się też przypadki kiedy zdrowi ludzie dociśnięci nędzą woleli uciec na wyspę i zarazić się trądem byle by tylko żyć choć nieco “lepiej”.

Z czasem warunki na wyspie stały się bardziej ludzkie, pojawił się szpital oraz lazaret dla najciężej chorych. Powstały małe warsztaty, zakład fryzjerski i kafeterie. Mieszkańcy wyspy jako jedni z pierwszych otrzymali swój generator prądu (co także wzbudzało zawiść). Warto pamiętać że do tej przymusowej izolacji trafiali też ludzie wykształceni tacy jak lekarze czy nauczyciele, dziennikarze, którzy pracując na wyspie podwyższali poziom jej funkcjonowania.

Spinalonga - odnowione zabudowania


Ślady przeszłości wyspy trędowatych

Obecnie dobitnym śladem tej przeszłości jest muzeum, w którym zgromadzono dawne przedmioty codziennego użytku ówczesnych mieszkańców. W ostatnich latach część zabudowań poddawanych jest solidnej rekonstrukcji i odbudowie. Dzięki temu przechadzając się uliczkami można odnieść wrażenie że cofnęliśmy się w czasie i historia dzieje się tu i teraz. Inne zabudowania będące w stanie grożącym zawaleniem czekają na swoją kolej.

Najbardziej przygnębiającym miejscem na całej wyspie jest cmentarz, na którym chowano zmarłych. Znajdują się tu proste anonimowe groby przykryte zwykłymi betonowymi płytami bez żadnych ozdób.

Cmentarz na Spinalondze

Rejs na Spinalongę

Aby dostać się na Spinalongę należy wykupić rejs w Agios Nikolaos, Place lub w Eloundzie. Z samej Eloundy regularnie kursuje kilkanaście łodzi, koszt biletu dla osoby dorosłej w obie strony w 2015 roku wynosił 10 €.  Można także przypłynąć tu bezpośrednio z Agios Nikolaos, ceny biletów wahają się między 16 a 25 €.

Rejs na Spinalongę

Do  jesieni 2015 roku koszt biletu wejściowego był symboliczny i wynosił zaledwie 2 €. Planując jednak przyszłoroczne wakacje warto pamiętać, że w nowym sezonie 2016 ceny te znacznie wzrosną. Wedle najnowszego cennika koszt wstępu na teren twierdzy ma wynosić około 8 €.

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Malia
Malia

Malia

Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.

X
więcej
Kritsa
Kritsa

Kritsa

Kritsa to jedna z największych wsi na Krecie. W miejscowosci tej znajduje się bardzo dużo sklepów z wyrobami lokalnego rzemiosła.

X
więcej
Lasithi
Lasithi

Lasithi

Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.

X
więcej
Jaskinia Dikte
Jaskinia Dikte

Jaskinia Dikte

Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.

X
więcej
Panagia Kera
Panagia Kera

Panagia Kera

Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.

X
więcej
Stalida
Stalida

Stalida

Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego

X
więcej
Wąwóz Ha
Wąwóz Ha

Wąwóz Ha

Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.

X
więcej
Xerokambos
Xerokambos

Xerokambos

Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.

X
więcej
Agios Nikolaos
Agios Nikolaos

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.

X
więcej
Elounda
Elounda

Elounda

Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.

X
więcej
Lato
Lato

Lato

uiny starożytnego miasta LATO można odnaleźć w pobliżu uroczej miejscowości Krista położonej nieopodal Agios Nikolaos.

X
więcej
Gournia
Gournia

Gournia

Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu.

X
więcej
Pałac w Zakros
Pałac w Zakros

Pałac w Zakros

Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.

X
więcej
Pałac w Malia
Pałac w Malia

Pałac w Malia

ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.

X
więcej
Moni Toplou
Moni Toplou

Moni Toplou

Moni Toplou (Μονή Τοπλού) zwany także jako The Great Monastery jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Mochlos
Mochlos

Mochlos

Mochlos to niewielka miejscowość położona mniej więcej w połowie drogi między Agios Nikolaos a Sitią.

X
więcej
Vai
Vai

Vai

O Vai zrobiło się głośno, gdy w latach 70-tych na tle palmowego gaju nakręcono reklamę kokosowych batoników Bounty.

X
więcej
Spinalonga
Spinalonga

Spinalonga

Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie.

X
więcej
Trypitos
Trypitos

Trypitos

Gdy na cypel znajdujący się obok Sitii wkraczał ciężki sprzęt nikt nie spodziewał się, że teren ten kryje w sobie ruiny helleńskiego miasta.

X
więcej
Richtis
Richtis

Richtis

Obfitość wody oraz cienia sprawiają, że nawet w szczycie sezonu turystycznego miejsce to jest pełne bujnej roślinności.

X
więcej
Chamaizi
Chamaizi

Chamaizi

Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie.

X
więcej
Winiarnia Moni Toplou
Itanos
Itanos

Itanos

Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.

X
więcej
Roussolakos
Roussolakos

Roussolakos

Nieco ponad 2 km od Palekastro obok plaży Chiona znajduje się duże stanowisko archeologiczne zwane Roussolakos

X
więcej
Ierapetra
Ierapetra

Ierapetra

Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi.

X
więcej
Diaskari - Green Beach
Diaskari - Green Beach

Diaskari - Green Beach

Plaża Diaskari znana również jako Green Beach znajduje się niespełna 3 km od Makry Gialos.

X
więcej
Koufonissi - rejs na wyspę
Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi - rejs na wyspę

Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety.

X
więcej
Makry Gialos
Makry Gialos

Makry Gialos

Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie.

X
więcej
Sitia
Sitia

Sitia

Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.

X
więcej
Dom Napoleona
Dom Napoleona

Dom Napoleona

Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.

X
więcej
Zakros i Kato Zakros
Zakros i Kato Zakros

Zakros i Kato Zakros

Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia.

X
więcej
Moni Kapsa
Moni Kapsa

Moni Kapsa

Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.

X
więcej
Pachia Ammos
Pachia Ammos

Pachia Ammos

Pachia Ammos nie jest jednak typową zatłoczoną i gwarną miejscowością turystyczną, których nie brakuje na północy Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.55
Liczba ocen: 10
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.55 na 5 (0) liczba ocen 10
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Sylwia Jokiel
Sylwia Jokiel
2015-11-23 19:02:33

Byłam i polecam. Miejsce warte odwiedzenia.

2
 Camilla Sobiesiak
Camilla Sobiesiak
2015-11-23 19:09:54

Też byłam ,polecam

1
 Halina Piotrowska-Wantoła
Halina Piotrowska-Wantoła
2015-11-23 19:11:10

warto zwiedzić,...

2
 Krzysztof Dąbrowski
Krzysztof Dąbrowski
2015-11-23 19:21:44

Piękne miejsce z ciekawą historią

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2015-11-23 19:24:27

Tak, jej część opublikowaliśmy właśnie w podlinkowanym artykule.

 Grzegorz Zabielski
Grzegorz Zabielski
2015-11-23 19:29:27

Polecam książkę "Wyspa" .Pobudza wyobraźnię.

2
 Halina Jabłońska
Halina Jabłońska
2015-11-23 19:31:10

Niesamowite miejsce.

1
 Anna Niewiarowska
Anna Niewiarowska
2015-11-23 19:41:14

Bylam warto

1
 Elzbieta Sowa
Elzbieta Sowa
2015-11-23 19:46:18

Robi ogromne wrażenie! Polecam.

1
 Michal Kie
Michal Kie
2015-11-23 19:46:20

2
 Marlena Lu
Marlena Lu
2015-11-23 19:56:41

Piękne miejsce byłam

1
 Ania Koszycka
Ania Koszycka
2015-11-23 20:03:20

Byłam. Brak słów.

1
 Magdalena Mo
Magdalena Mo
2015-11-23 20:11:52

Bardzo chętnie wróciłabym tam raz jeszcze, wyspa robi niesamowite wrażenie!

1
 Jan Szuwarek
Jan Szuwarek
2015-11-23 20:30:40

Kreta miała byc wyspą moich wakacji w tym roku. Niestety nie bylo miejsc w samolotach. Polecialem na Korfu :(

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2015-11-23 20:36:32

Jan nic straconego. Kreta na pewno nie ucieknie a Korfu też ciekawe i mamy nadzieję że miałeś udane wakacje, bo to jakby nie patrzeć jest najważniejsze :)

 Jan Szuwarek
Jan Szuwarek
2015-11-23 20:51:27

Najblizsze wakacje z pewnością będa na Krecie :)

1
 Małgorzata Jokiel
Małgorzata Jokiel
2015-11-23 20:54:36

Super polecam byłam zwiedzilam

1
 Justyna Miłoszewska-Marchlewicz
Justyna Miłoszewska-Marchlewicz
2015-11-23 21:19:38

Kazda z wysp ma swoje uroki.Zwiedzilam juz wiele ale zawsze chetnie wracam tam.ten klimat widoki .....cudnie

1
 La Evlajna
La Evlajna
2015-11-23 22:13:08

Wspaniałe miejsce!

 Aga Walentyna Śniegocka
Aga Walentyna Śniegocka
2015-11-23 23:26:04

Jest świetny,grecki, wzruszający film o tej wyspie.

1
 Maria Johansen
Maria Johansen
2015-11-24 14:53:27

Akurat teraz tlumacze ten film na jezyk polski, koncze juz 5 odcinek z 26 :-)

1
 Aga Walentyna Śniegocka
Aga Walentyna Śniegocka
2015-11-24 17:48:33

Świetnie!!! jestem ciekawa na jakim kanale będzie go można zobaczyć.

 Gosia Małgorzata
Gosia Małgorzata
2015-11-24 08:06:03

:)

 Agnieszka Mikołajczak
Agnieszka Mikołajczak
2015-11-24 15:55:10

pieknie tam jest, byłam:)))

1
 Izabela Bijak
Izabela Bijak
2015-11-24 16:43:51

Ja tez wciaz wracam na Krete.Wieczny niedosyt !!! tych pieknych i niezapomnianych widokow !!!!

 Agata Mołda
Agata Mołda
2015-11-24 17:08:16

 Zofia Filipczak
Zofia Filipczak
2015-11-24 17:09:31

warto zwiedzic piekne miejsca

 Wioleta Cieślik
Wioleta Cieślik
2015-11-24 17:56:15

Mialam okazje byc i polecam jest jeszcze piekna ksiazka Wyspa wlasnie o Spinaladze

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2015-11-24 18:04:27

Zgadza się, ale nakład został wyczerpany. Można próbować szczęścia na allegro.

 Wioleta Cieślik
Wioleta Cieślik
2015-11-24 17:58:10

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2015-11-24 18:05:06

W jakim miesiącu było zrobione to zdjęcie?

 Wioleta Cieślik
Wioleta Cieślik
2015-11-24 19:34:10

Na krecie bylismy na wycieczce na spinaladze a zdjecie zrobilam z statku

 gość}
gość amigo50
2016-07-27 13:43:21

o "wYSPIE" słów kilka...

Książka, o której wcześniej była już mowa, to książka p.t. "Wyspa". Jej autorką jest Victoria Hislop (pod tym samym tytułem jest jeszcze kilka książek różnych autorów, choć nie sądzę aby one były o Spinalondze).

Właśnie kończę czytać tę książkę. Książka z tych co to czyta się "od dechy do dechy" i trudno się od niej oderwać. W charakterze jest to chyba taka bardziej "kobieca" książka, momentami może powodować "szklenie się oczu". Ja, stary facet, czytam ją z ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza, że jak kiedyś wyczytałem w rozmowie z autorką, jest oparta na faktach. Uważam, że świetnie wprowadza w klimat Spinalongi. Ponieważ się tam za miesiąc wybieram, to sami rozumiecie....

Książka jest aktualnie do kupienia np w eMPIK-u

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2016-07-29 09:43:26

"Wyspa"

Zgadza się, jest obecnie dostępne nowe wydanie "Wyspy".

 gość}
gość adam
2018-04-01 23:49:53

spinalonga

 

Byłem naprawdę polecam w tym roku też tam będę bo warto

 gość}
gość Yaro
2018-09-23 11:34:33

Obowiązkowa pozycja dla zwiedzających Kretę,byłem 2 tygodnie temu. Polecam!!!

Byłem 2tygodnie temu,niesamowite miejsce, podczas rejsu statek zatrzymał się na pełnym morzu, można było skakać do wody,pół godziny pływania,piękna sprawa

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153263541937551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Winiarnia Moni Toplou

Winiarnia Moni Toplou

Już z zewnątrz zakład ten robi wrażenie niezwykle nowoczesnego oraz bardzo zadbanego. Za solidnym murem wybudowany został szereg kilku współczesnych budynków, których estetyka doskonale wpisuje się w kreteńską architekturę. W podziemiach głównego budynku znajduje się wspomniany wcześniej Tasting room, w którym będziecie mogli skosztować jednego z trzech gatunków win produkowanych tu na miejscu.

Dimitrios P. - historia wraku z Gramvousa

Dimitrios P. - historia wraku z Gramvousa

Każdy kto płynął na Balos z podróży tej z pewnością zapamiętał wrak statku znajdujący się przy wyspie Imeri Gramvousa. Dziś już mało kto pamięta jego nazwę oraz historię wydarzeń z 8 stycznia 1968 roku, które spowodowały że znalazł się w tym miejscu.

Faros - latarnia morska w Chanii

Faros - latarnia morska w Chanii

Latarnia morska w Chanii (Faros - Φάρος) powstała na przestrzeni sześciu lat od 1595 roku. Podobnie jak szereg innych tego typu budowli oraz umocnień zbudowana została przez Wenecjan, którzy władali wówczas Kretą. Poza oczywistą funkcją sygnalizacji świetlnej budowla ta miała również znaczenie strategiczne. Wraz z twierdzą Frikas znajdującą się na przeciwległym wybrzeżu tworzyła wrota zamykające dostęp do basenu portowego.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Piotr Paszkowski: Świetne miejsce!
Bogusław Krośkiewicz: Zwłaszcza w klapkach
Beata Niedźwiedź: W japonkach zejscie nie jest proste, ale w adidasach już wielkich problemów nie sprawia zdrowej i rozsądnej osobie. A juz ktoś kto choć kilka szlaków w górach zaliczył (nie mówię o wozie do Morskiego Oka) to problemów nie powinien ta mieć. Buty i rozsądek to podstawa!
Iwona Burakowska: Zejście tam jest masakryczne
Aldona Pandowska: Zejście jest straszne,łatwo o wypadek.
Gisele Sisco Criscuolo: Magnifique photo
Małgorzata Lipiec: Tak, to rejon, na "WOW"
Bogdan Ligęza: Wąwoz Samaria, kto nie był, a planuje, to zapraszam na szczegółowy film, co i jak ;) https://youtu.be/UVBXSJUXTNE
Mariola Dudzinska: Cudowne miejsce☺
Barbara Jarzyna: Wąwóz Samaria to niesamowite miejsce, byłam tam parę lat temu we wrześniu i pogoda dopisała! Mam nadzieję jeszcze odwiedzić Wąwóz.
Maria Konieczny: W lipcu będę na Krecie. Czy wtedy są dobre warunki do przejścia wąwozu?
Małgorzata Lipiec: Ja chcę na Kretę
Ludwik Ludwik: Przydałyby się jeszcze do tego warzywa z Grecji,smak jest nie porównywalny do tych które kupujemy w naszych sklepach
Kinga Schultz: 
Wieska Kedzierska: Super plaża
Małgorzata Malik: Cudowne miejsce....
Małgorzata Nobis: Byłam, coś pięknego ❤
Margo Wa: Kocham Grecję
Monika Ziółek: Sierpień 2020. Najpiekniejsza
Adam Marciniec: Bylem w tym roku. Swietne miejsce szczegolnie przy tak malej liczbie osob na Krecie.
gość Piterek: Miejsce magiczne i zdecydowanie warte odwiedzenia, skłaniające do zadumy, warto zejść że ścieżki biegnącej wokół wyspy i trochę się powspinać. Mimo że każdy wie z czego wyspa jest znana to dopiero wgłębienie się w temat pozwala na inne spojrzenie, a nie tylko "odhaczenie" kolejnej atrakcji. Oprócz książki Hislop jest też nasza warta przeczytania, Szepty z wyspy samotności Magdy Knedler, polecam. (...)
Artur Nowak: Mnie to miejsce zawsze ściska za gardło jak sobie zrobię wizualizację i pomyślę, co czuli Ci Ludzie. Zwiedzałem Spinalongę, jak misterne miejsce w spokoju i szacunku oraz ze smutkiem w sercu. Nawet dziś jak oglądam swoje zdjęcia z tego miejsca, to myślę o cierpieniu tych ludzi. Miejsce magiczne i smutne
Artur Nowak: Mam info z miejsca czyli z samej Krety, sprzed dwóch tygodni. Większość Kreteńczyków mówiło, że on był psychiczny całe życie i przejawiał dewiacje od początku, niestety nikt z tym nic nie robił. Pochodził też z tzw. dobrej rodziny, prawdopodobnie jego ojciec był Popem. tak więc widzimy do czego doprowadza, życie na sznurku i w ciemnocie. to morderstwo, to plama na duszy wszystkich mieszkańców Krety. (...)
Paweł Bodkowski: Mega smutna i przerażająca sytuacja oraz jej finał. Najważniejsze, że sku ....n jest złapany, osądzony i skazany. Serce krwawi jak czyta się nawet pobieżnie szczegóły zbrodni
Katarzyna Marzec: Byłam z początkiem września tego roku... bardzo urocze miejsce
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera