Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna. Nazwa ta prawdopodobnie wzięła się od imienia lokalnej nimfy Falasarni. W okresie hellenistycznym było to jedno z największych i najważniejszych miast na Krecie oraz ważny ośrodek handlowy słynący z jedynego naturalnego portu w tym rejonie wyspy. Przynajmniej do czasu wielkiego trzęsienia ziemi w 365 r. n.e., które zmieniło układ wyspy i bezpośrednio przyczyniło się do unicestwienia tego portu.
Starożytny port mierzył 7500 metrów kwadratowych, a jego budowniczowie wykorzystali naturalną lagunę, która istniała w tym miejscu. Połączyli ją z morzem za pomocą wąskiego, sztucznego kanału o długości 50 m, szerokości 10 m i 2m głębokości. Jak podają źródła, port był połączony z morzem za pomocą jeszcze jednego niewielkiego płytkiego kanału, który był używany przez małe łodzie. Jego dodatkową funkcją była cyrkulacji wody morskiej w basenie portowym.
Miasto, które wyrosło przy porcie powstało prawdopodobnie z połączenia kilku niewielkich osad znajdujących się na tym terenie. Idealne położenie na zachodnim krańcu Krety oraz bezpośrednie połączenie drogą morską z Aleksandrią w Egipcie przyczyniły się do rozkwitu, który nastąpił na przestrzeni 4 i 3 wieku p.n.e. Port zyskał miano bezpiecznego. Nawet po wielu wiekach wrażenie robią pozostałości dawnej fortyfikacji, na które składały się cztery wieże połączone przedłużonymi murami. O istotnej roli miasta niech świadczą też własne monety które bito w tym miejscu. Z jednej strony znajdowała się postać kobiety, z drugiej zaś inicjały ΦΑ (FA) umieszczone między elementami trójzębu.
Miejscowi żeglarze nie ograniczali się jednak tylko do cywilizowanej formy prowadzenia handlu, swoje przychody zwiększali bowiem zajmując się także piractwem. Działalność ta ściągnęła w konsekwencji na miasto duże kłopoty. Poczynania piratów z Falassarny wzbudziły duże niezadowolenie Rzymian. W 69 r. p.n.e. zniszczyli oni miasto i aby zapobiec ponownemu wykorzystywaniu portu jako pirackiej kryjówki zablokowali wejście do portu kamiennymi blokami tak, aby mogły do niego wpłynąć tylko małe łodzie. Oczywiście oprócz eliminacji piractwa działania te doprowadziły do uniemożliwienia długodystansowej legalnej handlowej działalności.
Ostateczny upadek miasta przyniosło jednak dopiero wielkie trzęsienie ziemi połączone z tsunami, jakie nawiedziło Kretę 21 lipca 365 r. n.e. Według zapisów historycznych była to katastrofa, która swoimi rozmiarami zaszokowała starożytny świat. Kataklizm ten zniszczył wiele spośród ówczesnych dużych miast i spowodował śmierć tysięcy ludzi na obszarach przybrzeżnych rozciągających się od obecnej Chorwacji, Grecji aż do Delty Nilu w Egipcie.
Konsekwencją tego trzęsienia ziemi na Krecie było podniesienie się zachodniego wybrzeża wyspy od 6 do 9 metrów. W wyniku tego port w Falasarnie znalazł się kilka metrów ponad poziomem morza przez co stał się całkowicie bezużyteczny. Stopniowo miasto wyludniało się a ówcześni mieszkańcy w poszukiwaniu miejsca do życia przenieśli się w inne rejony Krety. Aktualnie ruiny portu i dawnego handlowego miasta dzieli około 100 metrów od morza. Obecnie zwiedzając to miejsce trzeba użyć sporych pokładów wyobraźni aby “zobaczyć” na tym porośniętym chwastami terenie dawny międzynarodowy port oraz sąsiadujące z nim tętniące życiem miasto. Sporym ułatwieniem mogą być tablice informacyjne, na których znalazły się także komputerowe wizualizacje ukazujące jak kiedyś wyglądało to miejsce.
Współczesna historia Falasarny zaczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy to na pozostałości miasta i portu natknęli się tu brytyjscy podróżnicy. Pierwsze wykopaliska rozpoczęto w 1966 roku, zaś regularne prace wykopaliskowe rozpoczęły się dopiero pod koniec XX wieku. W 1986 roku greckie Ministerstwo Kultury przy wsparciu lokalnych instytucji zaczęło oczyszczać teren i prowadzić prace archeologiczne. Trwają one zresztą do chwili obecnej, stopniowo odsłaniane są kolejne obszary dawnego miasta i portu. Z tego co widzieliśmy w kwietniu 2016 roku przygotowane i oczyszczone są dwa nowe fragmenty, na których lada moment pojawią się naukowcy.
Dotąd odkryto pozostałości Akropolu, a także oprócz portu odsłonięto warsztaty portowe, dwa baseny, które znajdowały się 40 cm nad poziomem morza oraz dwie z czterech wież portowych zbudowanych w 350 roku p.n.e. Jedna wieża została budowana na planie koła o średnicy 9 metrów i miała 4,5 m wysokości, drugą zbudowano na planie kwadratu. Południowo-wschodnia wieża jest zdecydowanie lepiej zachowana.
Oprócz pozostałości Akropolu znajdującego się na szczycie cypla, odnaleziono tam także dwie świątynie prawdopodobnie poświęcone Artemidzie-Diktynnie, cysterny na wodę oraz budynki użyteczności publicznej, między innymi łaźnie. Ważnym znaleziskiem okazał się cmentarz, położony poza murami miasta, na południowo-wschodnim kierunku od portu. Archeolodzy odnaleźli tu 43 groby pochodzące z bardzo rozległego okresu: od czasów archaicznych do okresu hellenistycznego. Tak szeroki przekrój czasowy przez który cmentarz ten był wykorzystywany pozwolił na odkrycie rozmaitych grobowców i różnorodne obyczaje pogrzebowe. Znaleziono tu zarówno gliniane pitosy, które wykorzystywano jako trumny, a także niewielkie konstrukcje zbudowane z kamienia, groby naturalnych zagłębieniach w skale oraz zwykłe groby ziemne i urny. Pomiędzy nagrobkami odnaleziono importowane czerwone i czarne wazy z postaciami.
Ciekawym znaleziskiem jest starożytny tron, który znajduje się tuż przy drodze prowadzącej na teren wykopalisk. Rzeźbiony, kamienny i zdecydowanie przekraczający rozmiary zwykłego człowieka był prawdopodobnie poświęcony Posejdonowi. Inna teoria mówi, że korzystano z niego jako podium w czasie przemówień publicznych. Niezależnie od tego, która z teorii jest bliższa prawdy warto tu zatrzymać samochód i przyjrzeć się bliżej temu ciekawemu znalezisku. W tym rejonie znajdują się także pozostałości “akwarium” oraz dawne kamieniołomy.
Teren wykopalisk jest ogrodzony i aby zwiedzić pozostałości portu należy przyjechać tu rano w godzinach między 9 a 15-tą od wtorku do piątku.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.
Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia
Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.
Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.
Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.
Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.
Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.
Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą
Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.
Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.
Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.
Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża
Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia
Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.
Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.
Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.
Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.
Większość osób, które były na Krecie słyszała o wielkich pałacach minojskich, a znaczna część na pewno odwiedziła choćby Knossos. Jednak oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji. Obecnie ruiny dawnej stolicy Krety zajmują powierzchnię około 400 hektarów. Trzeba mieć jednak świadomość, że to co jest udostępnione naszym oczom to wciąż zaledwie niewielka część skarbów jakie skrywa ten fragment Krety.
Nazwa Aptera znaczy ni mniej ni więcej bez skrzydeł i jest bezpośrednim nawiązaniem do owianego legendami pojedynku muzycznego, na który Muzy zostały wyzwane przez Syreny, będące wówczas pół-kobietami, pół-ptakami. Nie miały one na swoim terytorium nikogo, kto byłby dla nich godnym przeciwnikiem w śpiewie i muzyce. Jednak pojedynek z Muzami przegrały, a zdruzgotane wynikiem konkursu zrzuciły swe skrzydła i pióra do zatoki Soudha. Wedle legend dziś możemy je podziwiać, jako wyspy znajdujące się przy ujściu zatoki.
Komentarze
Wykopaliska Falasarna - jak tam trafić i inne...
Odwiedzając Falasarnę można zasugerować się widokami i odwiedzić jedną z plaż i nie odnaleźć wykopalisk. Dlatego chyba warto dopisać jak tam dojechać.
Trzeba jechać na sam koniec miejscowości aż do zakończenia drogi asfaltowej (równolegle do morza) i dalej szutrową aż do "parkingu" przy wejściu.
Wstęp w 2016 r. był bezpłatny.
Te kamienne kuwety na jednym ze zdjęć prawdopodobnie służyły do obróbki ryb.
Pozdrawiam.
komentarz z
a jeszcze dalej za starożytnym portem rozciągają się piękne widoki....
komentarz z
komentarz z
They grow there
komentarz z
komentarz z
Niestety w tym roku przedłużone ogrodzenie uniemożliwia zobaczenie nawet zatoki od strony starożytnego portu. . Zresztą wygląda mi ono na samowolkę budowlaną.
komentarz z
Dziękuję za tą ciekawa informacje, podczas ostatniego pobytu na Krecie byliśmy przejazdem w Falassarna
komentarz z
Byłam, niestety wykopaliska były zamknięte :-(
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153739284072551,10155740925717551,10157673502062551