Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety. Choć oficjalna liczba mieszkańców nie przewyższa 58 tys. to jednak wraz z przyległymi miejscowościami Chania tworzy aglomerację o liczbie ludności szacowanej na około 130 tys. osób. Do obszaru miejskiego zaliczane są takie miejscowości jak: Mournies (6390 osób), Nerokouros (4175 osób), Souda (5330 osób), Daratsos (3287 osób), Galatas (2131 mieszkańców), Vamvakopoulo (1769 osób) i Perivolia (3065 osób) Tak duża liczba mieszkańców powoduje, że teren gminy Chania przy 4248 osobach przypadających na 1 km2 jest jednym z gęściej zaludnionych obszarów Grecji. Wyższe wskaźniki odnotowywane są jedynie na terenie Aten oraz w aglomeracji Saloniki.
Chania znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, około 70 km na zachód od Rethymno i 145 kilometrów na zachód od Heraklionu.
Prace wykopaliskowe prowadzone na Kasteli górujące nad Portem Weneckim oraz Starym Miastem, dowodzą że historia miasta Chania sięga czasów minojskich, a pierwsi mieszkańcy pojawili się na tych terenach w czasach neolitycznych. W 1100 roku p.n.e. pojawia się pierwsza znacząca fala osadników doryjskich. Kydonia, czyli po prostu pigwa, jest ówczesną nazwą Chani, jaką posługują się Grecy kontynentalni. W tamtych czasach miasto to rywalizuje z innymi miastami-państwami znajdującymi się w tym rejonie Krety. Kydonia jest praktycznie w ciągłym stanie wojny z Apterą, Falasarną i Polyrrinią. O randze i ważności Kydoni niech świadczy fakt, że wzmianki na jego temat pojawiły się nawet w Odysei Homera. Dopiero w 69 roku p.n.e. rzymski konsul Caecilius Metellus pokonuje Kreteńczyków i przejmuję kontrolę nad tym miastem. Jednak nawet wtedy Kydonia utrzymuje status niezależnego miasta-państwa. Aż do trzeciego wieku naszej ery udało się jej utrzymać prawo do bicia własnej monety.
Niestety dzieje Kydoni w okresie tym nie są zbyt dobrze udokumentowane. Wiadomo jednak, że aż do 961 roku n.e. miasto znajduje się we władaniu Arabów, którzy zwą je Al Hanim (Zajazd). W czasach drugiego Bizancjum miasto jest znów we władaniu chrześcijan, a arabska nazwa została zamieniona na grecką: Chania. W okresie tym zgodnie z bizantyjską doktryną, miasto jest umacniane, co ma zapobiec przyszłym inwazjom arabskim.
Dla rdzennych mieszkańców Krety okupacja wenecka była początkowo dosyć surowa i uciążliwa. Z czasem jednak stosunki między obiema nacjami stały się bardziej poprawne. W okresie tym Chania zostaje wybrana jako siedziba Rektora (generalny władca) regionu. Miasto uzyskuje status ważnego ośrodka handlowego. Wiele budynków, które można podziwiać do dnia dzisiejszego, pochodzi właśnie z okresu panowania Wenecjan. W okresie tym Chania znajduje się pod wpływem mieszanki trzech kultur: weneckiej, bizantyjskiej i klasycznej greckiej. Po upadku Konstantynopola Kreta staje się miejscem ucieczki kapłanów oraz zakonników, co w znacznym stopniu umacnia pozycję religii i kultury bizantyjskiej na tej wyspie.
Mimo silnego ufortyfikowania miasto nie było w stanie obronić się przed inwazją wojsk tureckich jaka miała miejsce w 1645 roku. Po dwóch miesiącach oblężenia armia osmańska zdobyła Chanię, jednak zdobycie miasta zostało okupione przez Turków bardzo dużymi stratami, szacowanymi nawet na 40 tys. osób.
Już od samego początku okupacji, wpływ Imperium Osmańskiego na Chanię jest bardzo silny. Większość kościołów jest zamienianych na meczety, a wielu duchownych jest “nawracanych” na islam. Zmienia się również oblicze miasta, w którym pojawiają się nowe meczety, budowane są łaźnie publiczne (Hammam) oraz fontanny. To właśnie w tych czasach wybudowany został meczet “Kioutsouk Hassan Tzamissię”.
Aż do samego końca okupacji osmańskej stosunki między Kreteńczykami oraz Turkami były mocno napięte. Wyrazem wzrastającej niechęci rdzennych mieszkańców Krety do okupantów było powstanie, jakie wybuchło w 1821 roku.
W 1898 roku silne ruchy na rzecz niezależności od wpływów Imperium Osmańskiego, doprowadziły do utworzenia półautonomicznego państwa kreteńskiego znajdującego się pod protektoratem Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Rosji. W tamtych latach Chania była stolicą Krety oraz ważnym centrum władzy. Miasto uzyskało status kosmopolitycznego ośrodka, w którym krzyżowały się wpływy cywilizacji europejskiej i wschodniej.
1 grudnia 1913 roku to ważna data w dziejach Krety, gdyż właśnie w tym dniu w starej twierdzy znajdującej się przy porcie weneckim po raz pierwszy oficjalnie podniesiono grecką banderę. Wszystko to było finałem kilkuletniej silnej polityki Eleftheriosa Venizelosa, który od 1905 roku dążył do zjednoczenia Krety z Grecją kontynentalną.
W efekcie niemieckiej inwazji na Kretę część Chanii została zbombardowana. Sprzeciw ludności cywilnej wobec okupanta oraz wzmożona działalność ruchu oporu doprowadziła do silnych represji wobec ludności zamieszkującej okolice Chanii. Uwięziona została znaczna część mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek.
Okres II wojny światowej odcisnął również silne piętno na żydowskiej społeczności mieszkającej w Chanii. Ich tragiczny los został przypieczętowany przez brytyjski okręt podwodny, który w 1944 roku storpedował statek “Tanais” przewożący więźniów żydowskich na teren Grecji kontynentalnej.
Szczęśliwie Kretę i Chanię ominęły katastrofalne skutki związane z grecką wojną domową, która w kontynentalnej części państwa rozgorzała po zakończeniu II wojny światowej. Okres lat pięćdziesiątych to czas odbudowy zniszczeń, jakie pozostawiła po sobie okupacja niemiecka. Od 1970 roku Kreta staje się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych, co prowadzi do znacznego przyśpieszenia rozwoju miasta. W 1971 roku Chania traci miano stolicy Krety na rzecz Heraklionu.
Chania i Rethymnon to dwa miasta, które odwiecznie toczą bój o miano najpiękniejszego miasta na Krecie. Niestety, ale nie ma jednoznaczej odpowiedzi na pytanie o to, które z miast powinno zwyciężyć w tym konkursie, więc każdy musi wyrobić swoją własną opinię.
Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki. Ścisła zabudowa starych kamienic rozdzielona niewielkimi uliczkami tworzy niesamowity klimat tego miasta. Zresztą nazwanie tych niewielkich przejść ulicami jest zdecydowaną przesadą, gdyż w wielu miejscach sąsiadujące ze sobą budynki dzieli odległość niewiele przewyższająca rozpiętość ramion dorosłego mężczyzny. Jednak ciasnota ta nie przeszkadza w tym, aby w wąskich uliczkach wygospodarować jeszcze miejsce dla choćby kilku stolików obsługiwanych przez kelnerów pobliskiego kafeiniona, czy też tawerny. Labirynt krzyżujących się przejść w obrębie Starego Miasta to również doskonałe miejsce do kupna typowych turystycznych pamiątek oraz lokalnych produktów.
Wieczorny widok na tawerny położone wzdłuż Portu Weneckiego
Jeśli istnieje taka możliwość to warto również zwiedzić tę część miasta późnym wieczorem lub w nocy. Pięknie oświetlone kamienice, których odbicia połyskują w portowej zatoce - tworzą niesamowity klimat. Tawerny za dnia zazwyczaj puste, w których często jedynymi osobami zasiadającymi przy stolikach jest obsługa, o zmroku zupełnie zmieniają swoje oblicze. Kelnerzy, walczący w południe o pojedynczych klientów przewijających się przez Port Wenecki, wieczorami mają ręce pełne roboty. Nie dziwi to, gdyż znalezienie o tej porze wolnego stolika to naprawdę trudne zadanie.
Chania położona jest w północno-zachodniej części Krety, przy niewielkim przesmyku lądu łączącym półwysep Akrotiri z pozostałą częścią wyspy. Dojazd samochodem do Chanii, podobnie jak w przypadku innych większych miejscowości Krety, jest stosunkowo łatwy i nie powinien nastręczać większych trudności. Najlepiej skorzystać z Nowej Drogi Narodowej, która będąc południową obwodnicą Chanii umożliwia na bezproblemowy dojazd do obrzeży tego miasta. Warto zwrócić uwagę na to, aby opuszczając tę drogę skorzystać z prawidłowego zjazdu. Jadąc od wschodniej strony Krety lepiej unikać pierwszych zjazdów, gdyż przejazd nimi zmusza do przedzierania się przez portową miejscowość Souda oraz rozległe przedmieścia Chanii.
Bezpośrednio do centrum miasta można również bez większych trudności dojechać komunikacją zbiorową. Autobus kursujący co godzinę pokonuje trasę między Heraklionem, a Chanią w mniej więcej w około 3 godziny. Niestety trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami przejazdu, gdyż bilet w jedną stronę to wydatek w okolicy 14€. W przypadku przejazdu dwóch lub więcej osób może okazać się, że taniej będzie wypożyczyć jakiś niewielki samochód.
Najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć to:
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.
Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia
Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.
Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.
Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.
Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.
Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.
Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą
Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.
Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.
Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.
Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża
Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia
Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.
Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.
Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.
Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.
Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi. Znajduje się w środkowo-wschodniej części Krety, około 65 kilometrów na wschód od Heraklionu. Jest to jeden z pierwszych ośrodków turystycznych na Krecie. Już w 1965 roku, znacznie wcześniej niż w innych miastach tej wyspy, otworzono tu pierwszy hotel. Obecnie Agios Nikolaos nie odgrywa aż tak istotnej roli w obsłudze ruchu turystycznego na Krecie, jak przed laty. Mimo tego, że miasto to musi teraz rywalizować z innymi miejscowościami położonymi w tym rejonie Krety (takimi jak Plaka, Elounda, Istro, Kalo Chori) to jednak, co roku wypoczywają tu tysiące turystów ze wszystkich zakątków Europy.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością hoteli o najwyższych standardach obsługi. Piękny krajobraz i niesamowity widok na zatokę Mirambello to przyczyna tego, że Elounda tak szybko i łapczywie została pochłonięta przez współczesną masową turystykę. W luksusowych kurortach SPA wakacje spędzają znamienici goście z Grecji oraz z całego świata. To właśnie w tej miejscowości wypoczywała Lady Gaga,
Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi. Znajduje się ona na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, w miejscu charakterystycznego jej przewężenia. Miano największego miasta tej części Krety, bynajmniej nie jest równoznaczne z jakąś astronomiczną liczbą osób mieszkających na stałe w Ierapetrze. W 2011 roku było to zaledwie około 16 tysięcy mieszkańców.
Komentarze
Najpiękniejsze miasto na Krecie?
A Wam które z kreteńskich miast najbardziej przypadło do gustu, bo mi osobiście jednak najbardziej podobał się Rethymnon :).
Najpięniejsze miasto na Krecie
No cóż, podobno o gustach się nie dyskutuje! Mnie się podobała najbardziej stara część Chanii, byłam dwa razy i ciągle mi mało!!! Do Rethymnonu nie dotarłam, może w tym roku :D
Wolę Rethymnon .
W Chani robi wrażenie kolorowe nabrzeże,ale rażą sypiące się domy,o ktore nikt wczesniej nie zadbał.Zdecydowanie wolę Rethymnon. Myślę,ze Kreta jest przereklamowana,piękniej było w Gruzji,bardziej zielono. (maj 2014 r. )
r
Chania
Byłam w obu ale serce zostawiłam w Chanii
Najlepszy sok pomarańczowy
Witam Wszystkich,
Podczas naszego ostatniego pobytu na Krecie odwiedziliśmy kolejny raz Chanię. Wędrując bez celu po uliczkach starego miasta trafiliśmy przypadkiem na cudowne miejsce a mianowicie malutką kafejkę prowadzoną przez leciwego już Greka. Polecamy każdemu wizytę w tym miejscu, można tam skosztować przepysznego soku z pomarańczy, greckiej kawy, prawdopodobnie domowego wina i czegoś co wyglądało jak mleko z cynamonem (jakiś pan obok nas to pił). Poza nami w kawiarence byli tylko Grecy - średnia wieku wskazywała, że mogą pamiętać bitwę pod Troją :-)
AOENEIO KOYNOYPAKHE
Unnamed Road, Chania 731 32
G289+2W ChaniaBardzo łatwo tam trafić, wychodząc z Agory skręcamy w lewo i po 15 - 20 metrach kierujemy się w prawo w wąską uliczkę bez nazwy.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz