Kournas, znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to największe słodkowodne jezioro na Krecie. W starożytności nazywano je "Korisia", jednak współcześnie znacznie popularniejsza jest obecna nazwa wywodząca się od arabskiego słowa jezioro. Kournas jest raczej niewielkim i stosunkowo płytkim zbiornikiem wodnym, jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów. Wody tego akwenu zasilane są przez górskie podziemne strumienie które tworzą dwa źródła znajdujące się w południowo wschodniej części jeziora. Jedno z nich zwane jest Mati (Μάτι - oko) i bywa widoczne pod koniec sezonu letniego.
Z wypożyczeniem sprzętu wodnego nie ma problemu, już za 7 € można korzystać przez godzinę z roweru wodnego
Na temat powstania tego jeziora krąży wiele legend. Jedna z nich mówi jakoby mieszkańcy wioski znajdującej się dawniej w tym miejscu nie żyli zgodnie z bożymi przykazaniami. Rozgniewany Bóg postanowił ukarać ich i nakazał by deszcz padający przez wiele dni zatopił całą wieś wraz z mieszkańcami. Jedyną osobą która przeżyła ten kataklizm była córka kapłana, która wg. tej legendy jest widywana jak siedząc na skale rozczesuje swoje włosy.
Widok na jezioro Kournas oraz Góry Białe
Piękne położenie u stóp Gór Białych, które przywodzi na myśl alpejskie krajobrazy, czyni z Kournas jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych zachodniej Krety. Niestety popularność ta ma negatywny wpływ na ekosystem tego jeziora i obecnie Kournas jest objęte ochroną w ramach programu Natura 2000. Turystyka w wyraźny sposób odbiła się również na otoczeniu tego jeziora, w okolicy którego wyrasta coraz więcej tawern, sklepów i barów.
Za 7€ na godzinę wypożyczcie rower wodny z którego można obserwować gęsi, kraby a może nawet małe węże morskie. Przy odrobinie szczęścia zobaczycie słodkowodne żółwie, które wg. miejscowych najczęściej wypoczywają na południowo wschodnim wybrzeżu Kournas. Czasem nad jezioro to przylatują również czaple i kormorany.
Dzięki wszechobecnym kierunkowskazom, dojazd nad to jezioro nie stanowi większego problemu. Poruszając się drogą E75 nie przegap zjazdu na Georgioupoli. Od tej miejscowości prowadzi w miarę prosta droga. Ok 400 metrów przed jeziorem możesz natknąć się na nieco mylące drogowskazy kierujące na wprost lub w prawo. Niezależnie od wybranej drogi dojedziecie dokładnie w to samo miejsce.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.
Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia
Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.
Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.
Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.
Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.
Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.
Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą
Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.
Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.
Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.
Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża
Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia
Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.
Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.
Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.
Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros, które przyciąga wzrok swoim kolorem wody. To bardzo spokojne, otoczone drzewami miejsce, które jednocześnie wyznacza początek szlaku prowadzącego do wąwozu Rouvas oraz niezwykłego lasu Rouvas. Aby dostać się na szlak prowadzący do wąwozu Rouvas należy okrążyć ten niewielki zbiornik wodny. Obejście go to dobra okazja do podziwiania jeziora Zaros z każdej strony.
Komentarze
Aktualne informacje
Jesteśmy właśnie na Krecie. Wczoraj była Wielkanoc i Chania była pusta, naprawdę pusta. Na lotnisku po przylocie nikt nas nie sprawdzał. Nie pokazywaliśmy nawet ID.
Teraz jesteśmy niedaleko Retimno. W sklepach maseczki, w hotelu też. Knajpy otwarte, wewnątrz nie ma obowiązku noszenia maseczek. Nie wysyłamy żadnych sms-ów. Ruch mniejszy, ale słońce ciągle tak samo cudowne:)
Dzięki za informacje - skoro bez problemów przekroczyliście granicę nomesów to nie ma ścisłego przestrzegania ograniczeń. My prawdopodobnie zdecydujemy się na 10 maja. Napiszcie jeszcze jak jest na plażach.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz