Ze względu na różne transkrypcje nazwy tego miejsca, z jakimi można się zetknąć w różnych publikacjach podaliśmy wyżej te najbardziej znane, jednak w poniższym tekście stosujemy polski zapis.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos. Odwiedzając różne pałace minojskie Krety nie sposób nie porównywać ich ze sobą, a w przypadku Fajstos porównanie go z najsłynniejszym minojskim Knossos narzuca się samo. W naszym odczuciu wypada ono na plus dla pałacu w Fajstos. Mniejszy niż mityczne Knossos, ale nadal wystarczająco wielki by zrobić wrażenie, bardziej kameralny i mniej okupowany przez zorganizowane wycieczki fakultatywne przez co fantastycznie się go ogląda i fotografuje. W przeciwieństwie do Knossos, które przypomina bardziej doskonale zorganizowany archeologiczny park rozrywki, w Fajstos bez trudu odnajdziemy ciszę i spokój, tak potrzebne podczas zwiedzania miejsc tak starych jak to.
Jeśli ktoś szuka dosłowności w zrekonstruowanych starożytnych budowlach, takich jak w Knossos, to tu jej nie znajdzie. Fajstos bowiem przez ich brak zostawia miejsce dla naszej wyobraźni. W miejscach takich jak to można dosłownie poczuć “wieki które patrzą na nas”.
Wiele osób z wakacji na Krecie zapamiętuje właśnie pałac w Fajstos jako najbardziej wartościowe stanowisko archeologiczne. Oczywiście na wyspie tej znajduje się mnóstwo mniejszych i większych wykopalisk, mniej lub bardziej ważnych w różnych okresach historii. Nie jest naszym celem jakakolwiek ich klasyfikacja pod względem znaczenia i ważności, piszemy jedynie o swoich odczuciach jako osób od dzieciństwa zafascynowanych archeologią.
Starożytny pałac jest położony w bardzo efektownym miejscu. Wzniesiony na wschodnim zboczu góry Kastri, z doskonałym widokiem na rozległą dolinę Messara oraz pasmo górskie z najwyższą górą Krety - Psiloritis. W starożytności Fajstos panowało nad tym rejonem Krety oraz posiadało swój port w pobliskim Kommos nad morzem Libijskim.
To co szczególnie przykuwa uwagę podczas zwiedzania wykopalisk to monumentalne schody będące zachodnim wejściem do pałacu oraz wyłożony płytkami centralny dziedziniec, z którego roztacza się widok na pasmo górskie Psiloritis. To tu dawniej znajdowały się główne drzwi, po bokach których we wnękach zapewne stali strażnicy. Olbrzymie gliniane naczynia - pitosy - dawniej służące do przechowywania oliwy, teraz stały się obiektem niezliczonych fotografii.
Pałac w Fajstos odkrył w 1900 roku Federico Halbherr, włoski archeolog ale także przyjaciel i doradca sir Arthura Evansa - znanego jako odkrywca pałacu w Knossoss. Halbherr zaczął prace wykopaliskowe w Fajstos wcześniej niż Evans w Knossos. To dzięki niemu światło dzienne ujrzały także słynne tablice gortyńskie ze spisanym prawem, które można dziś oglądać w Gortynie oraz willa Agia Triada, gdzie została postawiona tablica pamiątkowa na cześć włoskiego odkrywcy.
To co dziś ukazuje się naszym oczom po wejściu na teren pałacu w Fajstos to przede wszystkim ruiny Drugiego Pałacu postawionego na pozostałościach Pierwszego. Pierwszy Pałac został wybudowany około 1900 r. p.n.e., uległ jednak zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten rejon 200 lat później. Dziś niezwykle trudno jest archeologom odtworzyć wizerunki obu pałaców, gdyż ich ruiny nakładają się na siebie. Dodatkową trudnością są pozostałości po kilku przebudowach i remontach Starego Pałacu, jakie poczyniono w trakcie tego 200-letniego okresu jego panowania.
Na szczęście dla nas budowniczowie drugiego pałacu nie zniszczyli pozostałości pierwszego, gdyż to właśnie on dostarczył większej liczby cennych znalezisk: tajemniczy i do dziś nie odczytany dysk z Fajstos, mnóstwo plomb, pieczęci, tabliczek glinianych z pismem linearnym A. Natomiast drugi Pałac nie dostarczył żadnych artefaktów, co stanowiło niemałe zaskoczenie dla archeologów. Żadnych pieczęci, fresków czy glinianych tabliczek. Być może przyczyną była jego słabnąca rola i znaczenie. Jedna z teorii na ten temat zakłada, że drugi pałac nigdy nie został odbudowany na dobre, zaś wybuch Thery na Santorini około 1450 r. p.n.e. ponownie pogrzebał los pałacu w Fajstos oraz pozostałych ośrodków minojskich na wyspie. Miasto to po próbach odbudowy i przywrócenia jego roli ostatecznie zniszczyła sąsiadująca Gortyna.
Zdecydowanie najłatwiejszy dojazd jest od strony Heraklionu, więc najpierw należy kierować się Nową Drogą Narodową w jego kierunku. Poruszając się ze wschodu na zachód należy objechać Heraklion obwodnicą miasta i zjechać z niej na drogę 97 na pierwszym zjeździe za miastem. Następnie należy jechać tą drogą cały czas w kierunku południa. Przed Agia Deka droga 97 zmienia wyraźnie kierunek i odtąd kieruje się na zachód. Po około 7 km za miejscowością Mires należy kierując się drogowskazami zjechać w lewo z drogi prowadzącej w kierunku Timpaki. Po przejechaniu niespełna 2 km dość dość stromą i krętą drogą dojedziemy do niewielkiego parkingu, na którym można zostawić samochód.
Jeśli wasz hotel znajduje się w zachodniej części Krety to zdecydowanie lepszym sposobem dojazdu będzie zjazd z Nowej Drogi Narodowej na wysokości miasta Rethymnon. Skorzystajcie z centralnego zjazdu obwodnicy tego miasta, kierujcie się na drogę krajową numer 97 prowadzącej w kierunku miasta Spili oraz Timpaki. Drogowskazów kierujących na wykopaliska wypatrujcie za miejscowości Vori znajdujacej się około 4,5 kilometra na wschód od Timpaki.
Na teren wykopalisk można wejść codziennie w godzinach 8-18. Bilet wstępu kosztuje 8 €. Opłacalne jest połączenie zwiedzania Fajstos z pobliską Agia Triada, gdyż cena wspólnego biletu jest wyjątkowo korzystna (stara cena 6€ - brak aktualnej ceny).
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety oraz około 70 km na południowy zachód od miasta Chania w miejscu, gdzie współcześnie znajduje się zatoka Agios Kirikos. Lissos to jedno z tych miejsc, do których można dostać się albo pieszo pokonując fragment szlaku E4, albo dopłynąć wynajętą łódką.
Pierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta. O pałacu tym wiadomo bardzo niewiele chociaż niektóre fragmenty posadzek oraz jego murów zachowały się i napotykano się na nie podczas prac prowadzonych na terenie młodszych budowli. Pałac ten przetrwał do 1700 r. p.n.e. kiedy to został zniszczony, a na jego miejscu wybudowano Drugi Pałac pod wieloma względami podobny do pierwszego. To właśnie jego ruiny można dziś podziwiać, jego kres położył rok 1450 p.n.e., kiedy to wszystkie ośrodki minojskie na Krecie zostały zniszczone.
Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu. W innych ważniejszych miastach archeolodzy koncentrowali się głównie na odkrywaniu zabudowy pałacowej, natomiast w Gourni oprócz pałacu zostały też odkryte zabudowania miejskie, domy mieszkalne i sieć dróg.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/895225599318372