Balos: samochodem czy statkiem?

Jednym ze sztandarowych obrazów kojarzonych z Kretą jest charakterystyczny kadr laguny Balos oraz płaskiego półwyspu Tigani w tle. Malowniczość tego miejsca ściąga tu co roku rzesze zachwyconych turystów, zaś sama plaża od długiego czasu systematycznie zajmuje bardzo wysokie miejsca w światowych i europejskich rankingach plaż.

Biały, a także miejscami różowy piasek oraz niesamowicie lazurowa woda wywołują zawsze jednoznaczne skojarzenia. Rajska plaża, raj, cudowne miejsce to najchętniej używane określenia pojawiające się zawsze w komentarzach czytelników, gdy publikujemy zdjęcia laguny Balos. Nie dziwi nas to w żadnym wypadku. Na Balos byliśmy wielokrotnie, o różnych porach roku i dnia i także na nas zawsze robi ona wrażenie.

Minusem plaży jest jej odległe położenie na północno-zachodnim krańcu Krety. Orientacyjne odległości Balos od głównych miast Krety znajdziecie w przygotowanej przez nas tabelce. Spory dystans jaki dzieli te miejsca oznacza w praktyce, że o wizycie na tej plaży mogą pomyśleć w zasadzie tylko ci turyści, których hotele są nie dalej niż w okolicach Rethymno. Podróżowanie tu z okolic Heraklionu oznacza, że większość dnia spędzicie w samochodzie i co za tym idzie pozostanie Wam zbyt mało czasu na relaks.

Istotny jest też sposób transportu jaki wybierzecie aby dostać się na lagunę. Każdy z nich ma swoje zalety ale także wady. Poniżej przedstawiamy nasze podsumowanie dotyczące każdego z nich.

Prom

Najpopularniejszy środek transportu to całodniowa wycieczka promem z miejscowości Kissamos. Korzystają z niego zarówno zorganizowane wycieczki, jak i indywidualni turyści. Wybierając ten sposób podróży trzeba dostosować swój plan dnia do godzin rejsów. Od końca kwietnia lub początku maja do października statki pływają na Balos codziennie o godzinach 10:20 (powrót 17:45), 10:40 (powrót 18:00). W czasie wysokiego sezonu turystycznego w lipcu i sierpniu realizowany jest dodatkowy rejs o 12:30 (powrót 19:30). W tym roku zapewne będzie podobnie, aczkolwiek jeszcze nie ma harmonogramu na letnie miesiące.


Balos - mniejsze promy

Bilety i rezerwacje

Bilety na prom można kupić między innymi w porcie w Kissamos. Jest możliwie również w dniu podróży przed wejściem na statek. W takim wypadku trzeba jednak przyjechać odpowiednio wcześnie, gdyż bywa że przed kasami ustawiają się kolejki. Niestety trzeba też wiedzieć, że w przypadku dużego zainteresowania rejsem w danym dniu bilety mogą być już niedostępne. W miarę możliwości warto więc wykonać wcześniejszą rezerwację miejsca. Można tego dokonać w kasach biletowych w porcie oraz we wszystkich lokalnych biurach podróży współpracujących z przewoźnikiem Cretan Daily Cruises. Warto rozejrzeć się za takim biurem w miejscowości, w której mieszkacie. W przypadku złożenia takiej rezerwacji nie musicie już martwić się o to czy wejdziecie na pokład, bo miejsce jest zaklepane. Trzeba jednak pamiętać aby na podstawie wydanych przez biuro rezerwacji odebrać w kasie portowej bilety, które uprawnią Was do wejścia na statek.

Jeśli na wakacjach macie dostęp do internetu to rezerwacji można także dokonać na stronie przewoźnika: www.cretandailycruises.com  Co ciekawe strona ta ma także polską wersję językową.

W 2024 roku ceny biletów kształtują się następująco:

 • bilet normalny 38 € (dorośli i młodzież powyżej 13 lat)
 • bilet ulgowy 19 € (dzieci w wieku od 3 do 12 lat)
 • za darmo podróżują małe dzieci do 3 r.ż.

Przy wystawianiu biletów w kasie pobierana jest jeszcze dodatkowa obowiązkowa opłata administracyjna w wysokości 1€ od każdego pasażera powyżej 13 roku życia (płatne gotówką). Cena biletu obejmuje wyłącznie transport. Wszelkie posiłki, napoje lub obiad na pokładzie promu są dodatkowo płatne.

Balos - rejs


Jeśli kupiliście bilety wcześniej i niestety wyjazd musicie odwołać to warto wiedzieć, że do 7 dni przed podróżą można je zwrócić w punkcie sprzedaży i odzyskać 100% ceny biletu. Jeśli okres ten będzie krótszy (do 3 dni przed rejsem) odzyskacie 80% ceny biletu. W przypadku anulowania biletów lub rezerwacji do 24 godzin przed podróżą otrzymacie tylko 50% zwrotu kosztów. Anulowanie rejsu w czasie krótszym niż 24 godziny przed wypłynięciem lub niezgłoszenie się na pokład oznacza, że otrzymacie już żadnego zwrotu.

W przypadku wycieczek zorganizowanych kwestia rezerwacji miejsca oraz zakupu biletów leży po stronie organizatora. Podobnie jak transport do portu. Pamiętajcie jednak, że wiąże się to o wiele wyższą ceną kosztu wycieczki.

Dla turystów indywidualnych dojeżdżających do portu w Kissamos samochodem udostępniony jest bezpłatny parking.

Rejs

Aby uniknąć nadmiernego tłoku statki mają ustalone dwie trasy. W pierwszej opcji płyną najpierw na Balos, a później na Gramvousę. Druga trasa realizuje odwrotny kierunek.Balos - Gramvousa

W zależności od gabarytów statku albo podpływa on bezpośrednio do brzegu (większy), albo cumuje w pewnej odległości od laguny (mniejszy), skąd turyści są przewożeni na ląd łódkami. Plażowaniem w rajskim otoczeniu można cieszyć się przez nieco ponad 2 godziny, po czym statek odpływa. Po około 20-minutowym rejsie statek podpływa do wyspy Gramvousa, gdzie pozostaje przez 2 godziny. W tym czasie po wyjściu na ląd warto wejść 137 metrów wyżej aby zobaczyć ruiny weneckiej twierdzy. Ścieżka prowadząca w górę nie jest zbyt komfortowa dlatego na tę część wycieczki warto zabrać ze sobą wygodniejsze buty. Mimo że podejście w upale jest dość męczące to warto tu wejść choćby dla spektakularnych widoków na lagunę.

Jakie są mocne i słabe punkty takiego transportu? Na pewno na plus wypada zwiedzanie Gramvousy oraz możliwość oglądania laguny i linii brzegowej od strony morza. Widoki te dostępne są wyłącznie podczas rejsu. Wycieczka ta wypada dodatnio także od strony komfortu podróżowania. Oprócz podejścia pod twierdzę nie ma tu innych męczących punktów :) Minusem jest to że podróżujecie i plażujecie w tłoku. Wycieczki takie są bardzo oblegane, więc nie ma co liczyć na swój kawałek plaży oraz ciszę i spokój. Płynąc statkiem nie zobaczycie też słynnego widoku laguny Balos i półwyspu Tigani, chyba że zamiast leniwego plażowania zdecydujecie się wejść na szlak prowadzący w kierunku parkingu.

Gramvousa - widok na Balos

Dojazd samochodem

To druga opcja dostania się do laguny Balos. Pod względem organizacji nie wymaga on większej filozofii. Wystarczy mieć wypożyczony samochód oraz nieco pewności w jeździe po kreteńskich drogach. Podczas wjazdu na szuter w punkcie kontrolnym jest pobierana tylko opłata administracyjna od pasażerów powyżej 13 r.ż. w wysokości 1 € (tak jak w przypadku rejsu).

Wybierając ten sposób trzeba wziąć pod uwagę, że za miejscowością Kaliviani kończy się asfaltowa droga. Dalszy 7-kilometrowy odcinek trasy będziecie wymagał jazdy szutrem. Niestety jest to równoznaczne z tym, że ewentualne uszkodzenia samochodu powstałe w czasie takiego dojazdu, będziecie musieli pokryć na swój koszt. W większości wypadków właśnie takie są niestety warunki ubezpieczenia jakie wykupujecie wypożyczając auto. I to w zasadzie jest największe ryzyko w tej wyprawie.

Balos - droga

Jeśli planujecie wybierać taką formę dojazdu do Balos to trzeba też wziąć pod uwagę swoje umiejętności jako kierownicy. Choć naszym zdaniem droga ta jest obecnie relatywnie łatwa i nie powinna przysparzać trudności, to jednak nie każdy kierowca czuje się na siłach aby przejechać tę trasę. Miejscami jest ona wyboista i chociaż najbardziej stromy odcinek został wybetonowany, to jednak niektóre z podjazdów mogą budzić grozę wśród "nowych" turystów odwiedzających Kretę. Warto to wziąć pod uwagę również to, że droga ta nie w każdym miejscu ma zamontowane ochronne bariery. Brak zabezpieczeń oddzielających od przepaści może powodować dyskomfort u kierowców z mniejszym doświadczeniem.
Balos - droga

Przyjeżdżając tu samochodem trzeba też pamiętać o tym, że docelowy parking jest dość mały, więc miejsca na nim kończą się relatywnie szybko. Ci którzy przyjadą zbyt późno muszą pozostawić auto wzdłuż drogi. Koniec tego “parkingu” może wypadać nawet 1-1,5 km dalej. Wydłuża to więc znacząco dystans jaki będzie trzeba pokonać pieszo. Regularny parking oddalony jest od laguny Balos o ponad kilometr, więc im dalej zaparkujecie tym jeszcze więcej drogi trzeba będzie nadłożyć.

Szlak którym będziecie szli daje trochę w kość zwłaszcza podczas drogi powrotnej. Początkowe podejście w górę po piachu nie należy do zbyt przyjemnych. Zwłaszcza, że wysokie temperatury i mocne słońce szybko wysysają wodę. To w zasadzie drugi minus samochodowego dojazdu do Balos. Nie można jednak zapomnieć o tym, że to równocześnie jeden z większych atutów. Idąc tą ścieżką będziecie mieli okazję zobaczyć ów pocztówkowy, spektakularny widok na lagunę oraz półwysep Tigani. Jest to coś czego pasażerowie statku nie zobaczą podpływając do laguny od strony morza.Balos - Cape Tigani

Niestety wybierając opcję dojazdu do Balos samochodem musicie mieć na uwadze, że wyspę Gramvousę zobaczycie tylko i wyłącznie z daleka.

Dużą zaletą dojazdu samochodem oprócz wspomnianego wyżej widoku na lagunę jest to, że w zasadzie można przyjechać tu o dowolnej porze dnia. Jeśli wybierzecie poranne lub popołudniowe godziny to możecie liczyć na uniknięcie tłumów zarówno na parkingu jak i na plaży.

W ubiegłych latach między Kaliviani a Balos kursował także autobus KTEL, którym za niewielką opłatą można było także dostać się do parkingu samochodowego w pobliżu Balos. Niestety od jakiegoś czasu połączenia tego już nie ma.Na koniec warto wspomnieć o tym że wzdłuż drogi w kilku miejscach możecie spotkać miejscowych Kreteńczyków, którzy wystawiają tu swoje produkty. Przykładowo sympatyczny Marcos z poniższego zdjęcia oferuje raki w różnych smakach (w tym obłędne truskawkowe), miody, oliwki i naturalne kremy.

Marcos - Balos

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.25
Liczba ocen: 8
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.25 na 5 (0) liczba ocen 8
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2017-07-03 17:51:56

minusem jest to,że mój pierwszy raz na Balos był z rejsem,a plusem to,że to bardzo dobry powód,żeby tam wrócić samochodem :D

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 17:54:02

Eee tam taki minus... ;-)

1
2017-07-03 17:55:38

nic jednak nie zmieni mojego przekonania,że Balos to najpiękniejsze miejsce na Ziemi,jakie było mi dane zobaczyć ( do tej pory ) :)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 18:20:08

Tak, trzeba przyznać że natura pięknie urządziła ten kawałek świata :)

 Syl Ka
Syl Ka
2017-07-03 17:56:30

Piękne miejsce

3
2017-07-03 17:57:32

Jechalismy samochodem... zejsc z tej gory a potem wejść to nielada wyzwanie.

1
2017-07-03 19:21:20

Zawsze możesz na osle wjechać :-)

2017-07-03 19:26:52

Musiałbyś mnie nie znać. Biedne osły.

2017-07-03 17:59:13

Byłam w czerwcu 2017 samochodem , mega wspomnienia

2
2017-07-03 18:54:42

Ja też jakos 06.06 2017

1
2018-08-05 15:04:54

Auto nie ucierpiało po tej drodze szutrowej? Jestem ciekaw bo nie chce placić dodatkowo za szkody w aucie... Wypozyczam z autoway i zastanawiam sie czy zapytac sie ich czy mozna tam jechac

2018-08-05 15:43:54

Wszystko było ok, Jak się nie szaleje tylko jedzie spokojnie

2019-06-11 18:41:13

Czy w czerwcu też są mega tłumy i kolejka aut przed parkingiem? Pytam bo wybieramy się za kilka dni

2017-07-03 18:00:38

Łukasz Mańka

2
2017-07-03 18:24:15

Ja chcę widzieć jak Wojt wnosi Zuzię pod tą górę

2
2017-07-03 19:57:37

Paulina Mańka zaprzęgniemy kozy do roboty

1
2017-07-03 18:01:28

Hmm, a ja właśnie zastanawiam sie...

1
2017-07-03 18:04:18

A ja byłem skuterem

1
2018-08-05 15:06:09

Skąd jechałeś skuterem?

2018-08-05 16:03:06

Z Tavronitis

2019-07-23 11:47:18

Jaka wypożyczalnia ?

2019-07-23 13:22:41

W Maleme

2017-07-03 18:07:35

no i znowu ciekawe info od was bo właśnie się zastanawiałem w jaki sposób tam dojechać i teraz mam wybór , dzięki

1
2017-07-03 18:07:56

autem, widok z gory jest niesamowity☺

3
2017-07-03 18:08:29

Macie może namary na sprawdzoną wypożyczalnie aut w Heraklion?

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 18:19:21

Spróbuj z Autoway Polska / Autagrecja - Greckie wakacje i wynajem aut
Korzystamy z ich usług od wielu lat. Porządne samochody, dobre ubezpieczenie, rezerwujesz w Polsce.

2
2017-07-03 18:19:44

Thx

2017-07-03 18:14:18

zdecydowanie samochodem :) widoki niezapomniane <3

1
2017-07-03 18:16:46

Jechałam tam samochodem

3
 Angelina Urbańska
Angelina Urbańska
2017-07-03 19:22:59

Czemu?

2017-07-04 04:21:53

Bardzo wąska droga, kręta,brak barierek,mijanie na centymetry. Widoki cudne,fakt,ale nerwy napięte ;)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:48:02

Bez przesady. W porównaniu do innych szutrowych dróg to ta na Balos jest niemalże jak autostrada :)

2018-08-05 15:08:14

Chcesz powiedziec ze przy mijaniu ja bedac po prawej stronie bede wisial nad przepaścią? Hmm... Mam lęk wysokosci

2017-07-03 18:17:38

Byłam dwa razy na Balos i dwa razy wybrałam statek i nie żałuję. Pomijając trudność drogi , to dodajcie jeszcze 40 stopniowe upały , które w weekend nawiedziły Kretę.

1
2017-07-03 18:26:13

Auto ...10 minutowa droga miedzy kamyczkami i kozami

3
2017-07-03 18:37:25

Byłam tam statkiem i polecam

1
2017-07-03 18:38:05

Promem zdecydowanie, przy okazji można obskoczyć Gramvuosę, a na punkt widokowy i tak można podskoczyć

1
2017-07-03 18:38:29

Bez promu nie bedziesz na gramvousie a to lepsze niz balos amen

5
2017-07-03 18:39:53

Te szutrowa droge zapamietam na zawsze! wrazenia niezapomnianie i mocny dreszczyk adrenaliny:-) widoki wynagradzaja jednak wszystko
...

3
2017-07-03 18:43:45

Jak kto woli. Zaliczyłam dwa razy statkiem ;) bo inaczej na Gramvousa się nie da. Balos dostępne droga lądowa ;)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 18:45:54

Dokładnie. Ile osób tyle opinii :)

2017-07-03 18:56:31

A ja byłam tydzień temu promem na Balos i Gramvousa i jestem mega zachwycona,niezapomniana przygoda,super widoki,mega plażowanie i pływanie,woda boska..ciepła na Balos,polecam!!#znów chciałabym tam wrócić

2
2017-07-05 20:18:56

Zapomniałaś dodać źe wejście na plażę i do wody TYLKO W BUTACH DO WODY...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:49:06

Zależy od miejsca. Balos jest duże i w większości na dnie jest piach.

2017-07-03 18:58:58

1
2017-07-03 19:07:11

Byłam w tym roku płynęłam statkiem CUDO

1
2017-07-03 19:14:46

Byłam tam w 2006 r.- super

1
2017-07-03 19:17:26

Polecam samochodem. Niesamowita droga i wspaniałe widoki po drodze, a schodząc z góry z parkingu rewelacyjny widok na Balos...

6
2017-07-18 21:07:54

Jak daleko jest od parkingu do plazy?

2017-07-18 21:18:10

W dół jakieś 10 - 15 minut spacerem, powrót zajmuje jakieś 30 - 40 minut.

2017-07-03 19:32:44

wybierając statek tracisz 1/2 frajdy i nie masz szans na parasol / leżak na plaży gdy wraz z szarańczą przybijesz do plaży. Tylko samochodem z samego rana. lub po południu

2
2017-07-03 19:41:20

Zdecydowanie staykiem

1
2017-07-03 19:46:12

Autem znacznie fajniej.

2
2017-07-03 19:58:24

Tylko autem

2
2017-07-03 19:47:51

Droga szutrowa na Balos to "pikuś" w porównaniu do szutrowej drogi na Preveli przez góry, zakręty na których ledwo dwa auta się mijają a przepaść jest ogromna. Nie polecam tej drogi, uważajcie co pokazuje GPS na tą plaże
35°09'28.7"N 24°28'54.0"E - NIE TĘDY

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 20:14:20

Zgadza się. My na drogę na Balos mówimy że to szutrowa autostrada. Oprócz tego że miejscami trzęsie to szeroka i w miarę bezpieczna droga.

2017-07-03 20:15:48

w wypożyczalni aut oczywiście ani mru mru że na Balos jedziemy, hihi, potem tylko umyć autko

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:49:51

I tak wiedzą że ludzie jeżdżą :)

1
2017-07-03 19:58:12

Ja autem, ogólnie 880 km po Krecie zrobiłem i to był akurat najłatwiejszy odcinek tripa..

3
2017-07-03 20:04:37

Mając przejechanych około 1000 km na tej wyspie zgadzam się w 100%

1
2017-07-03 19:58:41

Najpiękniejsze miejsce na ziemi w jakim byłam ale droga samochodem to był dla mnie koszmar

4
2017-07-03 20:00:13

Wyprawa na Balos zaliczona autem

1
2017-07-03 20:05:01

Ja jąde na Kretę pod koniec września. Zna ktoś dobrą wypożyczalnie samochodów w Agia Pelagia?

2017-07-03 20:16:27

Polecam Autoway. Rezerwowałem auto przez biuro w Polsce :)

2017-07-03 20:18:28

A w jakiej miejscowości wypoczywałes? No i gdzie można odebrać takie auto?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 20:33:08

Też polecamy Autoway Polska / Autagrecja - Greckie wakacje i wynajem aut
Miejsce odbioru samochodu i wszystkie formalności związane z wypożyczeniem auta ustalasz w Polsce z Autowayem. Polecamy ich, sami korzystamy z ich usług od wielu lat i po nieudanych skokach w bok doceniamy tę firmę.

2017-07-03 20:42:32

W miejscowości Rapaniana w hotelu Cavo Spada. Auto przywieziono mi do hotelu, a potem je zabrano :) fajnie bo przynajmniej załatwiasz w Polsce wszystko i też doradzą jakie auto wybrać. Ja myślałem o Suzuki Jimmy a po rozmowie z Autoway Polska wziąłem Skodę Citigo i był to idealny wybór, bo zmieściła się wszędzie i dojechała na Balos oraz Preveli :)

1
2017-07-03 21:15:45

Dziękuję za informacje

2017-07-03 20:14:52

Zdecydowanie autem :) można przynajmniej spędzić tam tyle czasu ile się chce :) jaka jechałem Skodą Citigo i dała radę :)

1
2017-07-03 20:27:38

Można też wybrać trzecią opcję i tylko o tym poczytać;)

1
2017-07-03 21:14:44

Najlepiej z obu stron.

2017-07-03 21:41:52

Autobusem

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:30:57

Nie ma go w tegorocznych rozkładach.

2017-07-04 06:35:26

naprawdę szkoda - zarówno dla turystów, jak i Greków

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:37:27

Szkoda szkoda. Niestety dla turystów którzy z różnych powodów nie mogą pojechać samochodem to duża strata. Niestety nie wiemy czemu to połączenie zniknęło.

2017-07-04 06:38:03

Swoją drogą, świetnie jeździło nam się po Krecie autobusami. Czysto, tanio i punktualnie.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:55:05

Tak, autokary KTEL są naprawdę przyzwoite. Z klimatyzacją, Wi-Fi, i na ogół punktualne. Na podrzędnych trasach jest trochę gorzej ale da się przeżyć.

2017-07-03 21:44:10

Jestem w Mali w wschodniej części daleko na balos

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:31:54

Za to masz bliżej do Vai :)

2017-07-04 07:59:29

Tak jutro jedziemy

1
 gość}
gość PiotrWie
2017-07-04 09:48:02

Dla ścisłości dodam, ze jest jeszcze jeden sposób dotarcia na Balos - pieszo z Falasarny. Jednak jest to raczej propozycja dla tych, którzy są na Krecie późną jesienią lub wczesna wiosną - jest to ok 8 km bez możliwości ukrycia się nawet na chwilę w jakimś cieniu na dodatek na niewielkiej wysokości ponad poziomem morza a więc w upale. Nawet idąc w odpowiedniej porze roku trzeba sie przygotować i zabrać ze sobą duża ilość wody - to nie Samaria gdzie co kawałek jest źródło wody i praktycznie da się ją przejść z 1 litrowa butelką. Myśleliśmy o tym przejściu w tym roku w kwietniu - jednak wybraliśmy inne miejsca, na pewno kiedyś się wybierzemy. Latem bezpieczniej jest chodzić na Krecie po wysokich górach ( powyżej 1000 m.n.p. robi się jednak chłodniej) niż trasami prowadzącymi na niewielkich wysokościach.

2017-07-04 12:17:43

Jak juz mówiła jedna z dziewczyn, nalepiej z obu stron. Poniewaz Balos to Natura 200, wiec niestert od tego roku ograniczono liczbe turystów. Jeszcze do zeszłego roku mozna było na Balos napić sie kawy w małym barze lub przekasić małe co nie co. Mozna było tez skorzystać z parasoli i lezaków. W tej chwili nie ma tam takiego zaplecza. Wszystkim wybierajacym sie na Balos polecam zabrac prowiant i parasolki przeciwsłoneczne jesli planuje sie dłuższe plażowanie. Obecnie na statkach, które dowoża turystów na Balos znajduja sie małe restauracyjki, w których można cos przekąsić. Miejsce przecudnej urody i warto tam sie udać. Ja byłam samochodem, a droga nie jest znowu taka straszna.

2017-07-05 20:15:54

Byłam dziś na Balos.Rejs promem,rzucało nim na wszystkie strony-koszmar...dzieci płakały,talerze leciały a ludzie zwracali!!...Dziwne źe biura podróźy nie odwołały Rejsu a fala ma być jeszcze 3dni...Nikt NIE POWIADOMIŁ nas,źe na Balos KONIECZNIE BUTY DO WODY..inaczej pokaleczycie sobie nogi i to powaźnie.Nie dość,źe WIAŁo aź dech zatykało to ludzie byli zniechęceni tymi Ostrymi skałami,rafą i kłującym źwirowym piachem wbijającym się w nogi przy podmuchu wiatrzyska..ODRADZAM tam wyjazd z małymi dziećmi..to płacz i męczarnia!..Medyczka na promie opatrywała ludziom stopy-współczuję...Masówka NIESAMOWITA...miejsce UROCZE ale nie za wszelką cenę

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:45:58

Kiepsko trafiłaś z tym wiatrem. Jak nie wieje wszystko wygląda od razu inaczej. Rejs jest bez takich "atrakcji".

1
2017-07-08 20:48:09

Woj Zack

2017-07-09 16:52:29

najlepiej dojechac samochodem rano- ok 9.00- nie ma ludzi i z zejsca od parkingu na plaże widać całą zatokę. Potem jak przypływają statki z masą ludzką to trzeba się zmywać jak najszybciej. My byliśmy w tamtym roku autem z wypozyczalni i droga jest ok, całkiem znosna, wiadomo piaszczysta, ale nikt nie spada ze skał ani nie łąpie gumy, a kozy miło pobekują. Polecam!

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-09 17:41:29

Jeszcze pół biedy jak to są te mniejsze statki. Ogromna ilość ludzi przypływa za to tym największym który podpływa do brzegu.

 gość}
gość 2raz
2017-08-02 12:07:22

Wypożyczenie auta.

Czy ktoś może polecić firmę w Rethymno aby było można wypożyczyć auto na 1 dzień? Ta firma, którą polecają wyżej niestety wynajmuje minimum na 3 dni...

2018-05-17 20:09:23

Czy jest szansa zwiedzenia laguny z małymi dziećmi? 1,5 roku, 2 latka. Jaki sposób podróży wybrać? Hotel mamy w okolicy Rethymnon. Będę wdzięczna za wskazówki.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-05-17 20:23:25

Tak, ale w takim przypadku lepszy będzie statek. Odpadnie wtedy męczący spacer od parkingu do plaży i z powrotem.

 gość}
gość Turystka
2018-06-18 23:28:08

Marcos

Czy ktoś z Was ma może jakiś namiar na Marcosa? Jego wyroby są super. I chciałabym skorzystać później :) jakby ktoś był, dajcie znać, pobierzcie kontakt. Będę wdzięczna! Pozdrawiam

Grupa GALERIS
Grupa GALERIS
2018-07-30 13:57:18

Jazda samochodem na BALOS

Właśnie jestem w trakcie budowy kampera wyprawowego. Byłem na Balos w 2011 roku. Obiecałem sobie, że tam wrócę samochodem. Za pierwszym razem płynąłem statkiem. Piękne i niezapomniane chwile. To miejsce, w którym można zakochać się bez pamięci. Obecnie przerabiam starego Volkswagena LT na kampera wyprawowego. Samochód jest w opiniach wielu niezniszczalny - nie psuje się i jest twardzielem na drodze. Mam go od 10 lat - nigdy mnie nie zawiódł.  Chcę z Polski pojechać nim na Kretę. Nie wiem jeszcze jak wyglądają formalności z załatwieniem jazdy prywatnym samochodem po Krecie. Spróbuję na pewno - w końcu jestem spontaniczny i nienasycony podróżami. Chcę tam spędzić kilka dni. Co myślicie o takim wypadzie?

Z czystą przyjemnością podejmę współpracę z Polakami na Krecie, którzy prowadzą tam swoje biznesy. Zajmujemy się szeroko pojętą reklamą. Zapraszamy do składania zapytań.

 gość}
gość Michal
2018-08-12 14:23:02

balos quadem

A jak sytuacja wygląda z quadem? Czy to popularna forma transportu? Bo jakoś nie moge zalezc zadnych informacji w internecie

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2018-08-12 19:09:57

balos quadem

Nie przypominam sobie quadów na Balos. Może dlatego że to dość daleko od popularnych miejscowości turystycznych gdzie wypożyczają quady, więc do przejechania jest sporo kilometrów. Poza tym droga tam jest szutrowa więc się kurzy, no i jest wyboista. Na quadzie będzie mało komfortowo.

 gość}
gość Bartosz M
2019-05-27 21:48:40

Balos autem z 5 latką

Witam,

za tydzień wybieramy się na Kretę i zastanawiamy się nad wycieczką autem na Balos. Pytanie do osób, które już odwiedziły to cudne miejsce. 5 letnie dziecko da sobie radę z dojściem do laguny i powrotem? Pozdrawiam

2020-09-13 12:53:16

Cześć

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-09-13 17:32:45

Dylematu niestety nie rozwiążemy :) ale jeśli chodzi o buty do wody to zarówno na Balos jak i Elafonissi nie ma takiej potrzeby bo na ogół dno jest piaszczyste a woda przezroczysta więc widać co dzieje na dnie. Jeśli gdzieś jest kamień to trzeba go ominąć i tyle.

1
2020-09-13 17:56:51

CRETE - Kreta dzięki wielkie, zbyt wiele przeczytanych opinii wprowadza chaos w głowie, damy radę

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154649882317551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Top 12 Krety

Top 12 Krety

Bardzo wiele osób, które wybierają się po raz pierwszy na Kretę kierują do nas pytanie, co koniecznie trzeba zobaczyć. Ograniczony czas pobytu i wypożyczenia samochodu a także skończony zasób funduszy jakie chcecie przeznaczyć na zwiedzanie powodują że spośród mnóstwa ciekawych miejsc jakie oferuje wyspa trzeba wybrać tylko te najistotniejsze. Postanowiliśmy więc stworzyć nasz swoiste must-see, czyli listę miejsc według nas najbardziej znanych i najbardziej popularnych wśród turystów.

Top 20 plaż na Krecie

Top 20 plaż na Krecie

Kreta to niezwykłe miejsce. Na około 1000 kilometrów linii brzegowej wyspy znajduje się ponad 300 plaż, z czego ponad ⅓ z nich co roku otrzymuje wyróżnienie Błękitną Flagą. Ze wszystkich tych miejsc wybraliśmy dwadzieścia plaż najbardziej znanych, popularnych oraz z jakiegoś powodu wyjątkowych. Część tych miejsc to ogólnie uznane hity, ale część to nasz osobisty wybór, plaże które z jakiegoś powodu uznaliśmy za godne umieszczenia na tej liście.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
gość PiotrWie : Kolejne rekordy to obraz coraz większego overtourismu Krety. Na szczęście są jeszcze miejsca w Grecji gdzie można znaleźć spokój - obecnie jesteśmy na Ikarii gdzie jest mniej więcej tak jak 15 lat temu na południu i w interiorze Krety - na plażach i górskich szlakach spotykasz pojedyncze osoby.
I bardzo dobrze, Ci wspaniali ludzie zasługują na prosperite.
Są pyszne
Χρόνια πολλά
gość PiotrWie: Okazuje się że wersja "easy to Loutro" jest zaznaczona na Google Maps, polecam szczególnie osobom z dużym plecakiem lub tym z lękiem wysokości. 
Spędzamy ten czas na Krecie w Agios Marinie
Gosia | crete.pl : O tutaj: https://anendyk.gr/routes/
gość Iwona: Gdzie można sprawdzić aktualne połączenia łódkami pomiędzy Agia Roumeli a Loutro? Chcemy teraz zrobić fragment E4 przepływając z Chora Sfakjon do Agia Roumeli (via Loutro) i wracać szlakiem do Loutro. Ale kluczowe są wodne połączenia. 
W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera