Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.
Booking.com

Balos: samochodem czy statkiem?

Jednym ze sztandarowych obrazów kojarzonych z Kretą jest charakterystyczny kadr laguny Balos oraz płaskiego półwyspu Tigani w tle. Malowniczość tego miejsca ściąga tu co roku rzesze zachwyconych turystów, zaś sama plaża od długiego czasu systematycznie zajmuje bardzo wysokie miejsca w światowych i europejskich rankingach plaż.

Biały, a także miejscami różowy piasek oraz niesamowicie lazurowa woda wywołują zawsze jednoznaczne skojarzenia. Rajska plaża, raj, cudowne miejsce to najchętniej używane określenia pojawiające się zawsze w komentarzach czytelników, gdy publikujemy zdjęcia laguny Balos. Nie dziwi nas to w żadnym wypadku. Na Balos byliśmy wielokrotnie, o różnych porach roku i dnia i także na nas zawsze robi ona wrażenie.

Minusem plaży jest jej odległe położenie na północno-zachodnim krańcu Krety. Orientacyjne odległości Balos od głównych miast Krety znajdziecie w przygotowanej przez nas tabelce. Spory dystans jaki dzieli te miejsca oznacza w praktyce, że o wizycie na tej plaży mogą pomyśleć w zasadzie tylko ci turyści, których hotele są nie dalej niż w okolicach Rethymno. Podróżowanie tu z okolic Heraklionu oznacza, że większość dnia spędzicie w samochodzie i co za tym idzie pozostanie Wam zbyt mało czasu na relaks.

Istotny jest też sposób transportu jaki wybierzecie aby dostać się na lagunę. Każdy z nich ma swoje zalety ale także wady. Poniżej przedstawiamy nasze podsumowanie dotyczące każdego z nich.

Prom

Najpopularniejszy środek transportu to całodniowa wycieczka promem z miejscowości Kissamos. Korzystają z niego zarówno zorganizowane wycieczki, jak i indywidualni turyści. Wybierając ten sposób podróży trzeba dostosować swój plan dnia do godzin rejsów. Od końca kwietnia lub początku maja do października statki pływają na Balos codziennie o godzinach 10:20 (powrót 17:45), 10:40 (powrót 18:00). W czasie wysokiego sezonu turystycznego w lipcu i sierpniu realizowany jest dodatkowy rejs o 12:30 (powrót 19:30). W tym roku ten dodatkowy kurs jest już dostępny od czerwca*.

*) W 2020 roku rejsy startują dopiero od 4 lipca, na chwilę obecną jest dostępny tylko rejs o 10.40.


Balos - mniejsze promy

Bilety i rezerwacje

Bilety na prom można kupić między innymi w porcie w Kissamos. Jest możliwie również w dniu podróży przed wejściem na statek. W takim wypadku trzeba jednak przyjechać odpowiednio wcześnie, gdyż bywa że przed kasami ustawiają się kolejki. Niestety trzeba też wiedzieć, że w przypadku dużego zainteresowania rejsem w danym dniu bilety mogą być już niedostępne. W miarę możliwości warto więc wykonać wcześniejszą rezerwację miejsca. Można tego dokonać w kasach biletowych w porcie oraz we wszystkich lokalnych biurach podróży współpracujących z przewoźnikiem Cretan Daily Cruises. Warto rozejrzeć się za takim biurem w miejscowości, w której mieszkacie. W przypadku złożenia takiej rezerwacji nie musicie już martwić się o to czy wejdziecie na pokład, bo miejsce jest zaklepane. Trzeba jednak pamiętać aby na podstawie wydanych przez biuro rezerwacji odebrać w kasie portowej bilety, które uprawnią Was do wejścia na statek.

Jeśli na wakacjach macie dostęp do internetu to rezerwacji można także dokonać na stronie przewoźnika: www.cretandailycruises.com  Co ciekawe strona ta ma także polską wersję językową.

W 2020 roku ceny biletów kształtują się następująco:

 • bilet normalny 27 € (dorośli i młodzież powyżej 13 lat)
 • bilet ulgowy 13 € (dzieci w wieku od 3 do 12 lat)
 • za darmo podróżują małe dzieci do 2 r.ż.

Przy wystawianiu biletów w kasie pobierana jest jeszcze dodatkowa obowiązkowa opłata administracyjna w wysokości 1€ od każdego pasażera powyżej 13 roku życia (płatne gotówką). Cena biletu obejmuje wyłącznie transport. Wszelkie posiłki, napoje lub obiad na pokładzie promu są dodatkowo płatne.

Balos - rejs


Jeśli kupiliście bilety wcześniej i niestety wyjazd musicie odwołać to warto wiedzieć, że do 7 dni przed podróżą można je zwrócić w punkcie sprzedaży i odzyskać 100% ceny biletu. Jeśli okres ten będzie krótszy (do 3 dni przed rejsem) odzyskacie 80% ceny biletu. W przypadku anulowania biletów lub rezerwacji do 24 godzin przed podróżą otrzymacie tylko 50% zwrotu kosztów. Anulowanie rejsu w czasie krótszym niż 24 godziny przed wypłynięciem lub niezgłoszenie się na pokład oznacza, że otrzymacie już żadnego zwrotu.

W przypadku wycieczek zorganizowanych kwestia rezerwacji miejsca oraz zakupu biletów leży po stronie organizatora. Podobnie jak transport do portu. Pamiętajcie jednak, że wiąże się to o wiele wyższą ceną kosztu wycieczki.

Dla turystów indywidualnych dojeżdżających do portu w Kissamos samochodem udostępniony jest bezpłatny parking.

Rejs

Aby uniknąć nadmiernego tłoku statki mają ustalone dwie trasy. W pierwszej opcji płyną najpierw na Balos, a później na Gramvousę. Druga trasa realizuje odwrotny kierunek.Balos - Gramvousa

W zależności od gabarytów statku albo podpływa on bezpośrednio do brzegu (większy), albo cumuje w pewnej odległości od laguny (mniejszy), skąd turyści są przewożeni na ląd łódkami. Plażowaniem w rajskim otoczeniu można cieszyć się przez nieco ponad 2 godziny, po czym statek odpływa. Po około 20-minutowym rejsie statek podpływa do wyspy Gramvousa, gdzie pozostaje przez 2 godziny. W tym czasie po wyjściu na ląd warto wejść 137 metrów wyżej aby zobaczyć ruiny weneckiej twierdzy. Ścieżka prowadząca w górę nie jest zbyt komfortowa dlatego na tę część wycieczki warto zabrać ze sobą wygodniejsze buty. Mimo że podejście w upale jest dość męczące to warto tu wejść choćby dla spektakularnych widoków na lagunę.

Jakie są mocne i słabe punkty takiego transportu? Na pewno na plus wypada zwiedzanie Gramvousy oraz możliwość oglądania laguny i linii brzegowej od strony morza. Widoki te dostępne są wyłącznie podczas rejsu. Wycieczka ta wypada dodatnio także od strony komfortu podróżowania. Oprócz podejścia pod twierdzę nie ma tu innych męczących punktów :) Minusem jest to że podróżujecie i plażujecie w tłoku. Wycieczki takie są bardzo oblegane, więc nie ma co liczyć na swój kawałek plaży oraz ciszę i spokój. Płynąc statkiem nie zobaczycie też słynnego widoku laguny Balos i półwyspu Tigani, chyba że zamiast leniwego plażowania zdecydujecie się wejść na szlak prowadzący w kierunku parkingu.

Gramvousa - widok na Balos

Dojazd samochodem

To druga opcja dostania się do laguny Balos. Pod względem organizacji nie wymaga on większej filozofii. Wystarczy mieć wypożyczony samochód oraz nieco pewności w jeździe po kreteńskich drogach. Podczas wjazdu na szuter w punkcie kontrolnym jest pobierana tylko opłata administracyjna od pasażerów powyżej 13 r.ż. w wysokości 1 € (tak jak w przypadku rejsu).

Wybierając ten sposób trzeba wziąć pod uwagę, że za miejscowością Kaliviani kończy się asfaltowa droga. Dalszy 7-kilometrowy odcinek trasy będziecie wymagał jazdy szutrem. Niestety jest to równoznaczne z tym, że ewentualne uszkodzenia samochodu powstałe w czasie takiego dojazdu, będziecie musieli pokryć na swój koszt. W większości wypadków właśnie takie są niestety warunki ubezpieczenia jakie wykupujecie wypożyczając auto. I to w zasadzie jest największe ryzyko w tej wyprawie.

Balos - droga

Jeśli planujecie wybierać taką formę dojazdu do Balos to trzeba też wziąć pod uwagę swoje umiejętności jako kierownicy. Choć naszym zdaniem droga ta jest obecnie relatywnie łatwa i nie powinna przysparzać trudności, to jednak nie każdy kierowca czuje się na siłach aby przejechać tę trasę. Miejscami jest ona wyboista i chociaż najbardziej stromy odcinek został wybetonowany, to jednak niektóre z podjazdów mogą budzić grozę wśród "nowych" turystów odwiedzających Kretę. Warto to wziąć pod uwagę również to, że droga ta nie w każdym miejscu ma zamontowane ochronne bariery. Brak zabezpieczeń oddzielających od przepaści może powodować dyskomfort u kierowców z mniejszym doświadczeniem.
Balos - droga

Przyjeżdżając tu samochodem trzeba też pamiętać o tym, że docelowy parking jest dość mały, więc miejsca na nim kończą się relatywnie szybko. Ci którzy przyjadą zbyt późno muszą pozostawić auto wzdłuż drogi. Koniec tego “parkingu” może wypadać nawet 1-1,5 km dalej. Wydłuża to więc znacząco dystans jaki będzie trzeba pokonać pieszo. Regularny parking oddalony jest od laguny Balos o ponad kilometr, więc im dalej zaparkujecie tym jeszcze więcej drogi trzeba będzie nadłożyć.

Szlak którym będziecie szli daje trochę w kość zwłaszcza podczas drogi powrotnej. Początkowe podejście w górę po piachu nie należy do zbyt przyjemnych. Zwłaszcza, że wysokie temperatury i mocne słońce szybko wysysają wodę. To w zasadzie drugi minus samochodowego dojazdu do Balos. Nie można jednak zapomnieć o tym, że to równocześnie jeden z większych atutów. Idąc tą ścieżką będziecie mieli okazję zobaczyć ów pocztówkowy, spektakularny widok na lagunę oraz półwysep Tigani. Jest to coś czego pasażerowie statku nie zobaczą podpływając do laguny od strony morza.Balos - Cape Tigani

Niestety wybierając opcję dojazdu do Balos samochodem musicie mieć na uwadze, że wyspę Gramvousę zobaczycie tylko i wyłącznie z daleka.

Dużą zaletą dojazdu samochodem oprócz wspomnianego wyżej widoku na lagunę jest to, że w zasadzie można przyjechać tu o dowolnej porze dnia. Jeśli wybierzecie poranne lub popołudniowe godziny to możecie liczyć na uniknięcie tłumów zarówno na parkingu jak i na plaży.

W ubiegłych latach między Kaliviani a Balos kursował także autobus KTEL, którym za niewielką opłatą można było także dostać się do parkingu samochodowego w pobliżu Balos. Niestety od jakiegoś czasu połączenia tego już nie ma.Na koniec warto wspomnieć o tym że wzdłuż drogi w kilku miejscach możecie spotkać miejscowych Kreteńczyków, którzy wystawiają tu swoje produkty. Przykładowo sympatyczny Marcos z poniższego zdjęcia oferuje raki w różnych smakach (w tym obłędne truskawkowe), miody, oliwki i naturalne kremy.

Marcos - Balos

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.25
Liczba ocen: 8
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.25 na 5 (0) liczba ocen 8
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2017-07-03 17:51:56

minusem jest to,że mój pierwszy raz na Balos był z rejsem,a plusem to,że to bardzo dobry powód,żeby tam wrócić samochodem :D

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 17:54:02

Eee tam taki minus... ;-)

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2017-07-03 17:55:38

nic jednak nie zmieni mojego przekonania,że Balos to najpiękniejsze miejsce na Ziemi,jakie było mi dane zobaczyć ( do tej pory ) :)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 18:20:08

Tak, trzeba przyznać że natura pięknie urządziła ten kawałek świata :)

 Syl Ka
Syl Ka
2017-07-03 17:56:30

Piękne miejsce

3
 Olga Weronika Płosajkiewicz
Olga Weronika Płosajkiewicz
2017-07-03 17:57:32

Jechalismy samochodem... zejsc z tej gory a potem wejść to nielada wyzwanie.

1
 Sebastian Płosajkiewicz
Sebastian Płosajkiewicz
2017-07-03 19:21:20

Zawsze możesz na osle wjechać :-)

 Olga Weronika Płosajkiewicz
Olga Weronika Płosajkiewicz
2017-07-03 19:26:52

Musiałbyś mnie nie znać. Biedne osły.

 Joanna Chodkowska
Joanna Chodkowska
2017-07-03 17:59:13

Byłam w czerwcu 2017 samochodem , mega wspomnienia

2
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-07-03 18:54:42

Ja też jakos 06.06 2017

1
 Przemek Kądracki
Przemek Kądracki
2018-08-05 15:04:54

Auto nie ucierpiało po tej drodze szutrowej? Jestem ciekaw bo nie chce placić dodatkowo za szkody w aucie... Wypozyczam z autoway i zastanawiam sie czy zapytac sie ich czy mozna tam jechac

 Joanna Chodkowska
Joanna Chodkowska
2018-08-05 15:43:54

Wszystko było ok, Jak się nie szaleje tylko jedzie spokojnie

 Artur Ciężkowski
Artur Ciężkowski
2019-06-11 18:41:13

Czy w czerwcu też są mega tłumy i kolejka aut przed parkingiem? Pytam bo wybieramy się za kilka dni

 Aleksandra Demara-Mańka
Aleksandra Demara-Mańka
2017-07-03 18:00:38

Łukasz Mańka

2
 Paulina Mańka
Paulina Mańka
2017-07-03 18:24:15

Ja chcę widzieć jak Wojt wnosi Zuzię pod tą górę

2
 Łukasz Mańka
Łukasz Mańka
2017-07-03 19:57:37

Paulina Mańka zaprzęgniemy kozy do roboty

1
 Rafał Kiljan
Rafał Kiljan
2017-07-03 18:01:28

Hmm, a ja właśnie zastanawiam sie...

1
 Martin Michael Soyer
Martin Michael Soyer
2017-07-03 18:04:18

A ja byłem skuterem

1
 Przemek Kądracki
Przemek Kądracki
2018-08-05 15:06:09

Skąd jechałeś skuterem?

 Martin Michael Soyer
Martin Michael Soyer
2018-08-05 16:03:06

Z Tavronitis

 Patryk Kubaś
Patryk Kubaś
2019-07-23 11:47:18

Jaka wypożyczalnia ?

 Martin Michael Soyer
Martin Michael Soyer
2019-07-23 13:22:41

W Maleme

 Jarek Malec
Jarek Malec
2017-07-03 18:07:35

no i znowu ciekawe info od was bo właśnie się zastanawiałem w jaki sposób tam dojechać i teraz mam wybór , dzięki

1
 Sandra Machowiak
Sandra Machowiak
2017-07-03 18:07:56

autem, widok z gory jest niesamowity☺

3
 Dariusz Misiałkiewicz
Dariusz Misiałkiewicz
2017-07-03 18:08:29

Macie może namary na sprawdzoną wypożyczalnie aut w Heraklion?

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 18:19:21

Spróbuj z Autoway Polska / Autagrecja - Greckie wakacje i wynajem aut
Korzystamy z ich usług od wielu lat. Porządne samochody, dobre ubezpieczenie, rezerwujesz w Polsce.

2
 Dariusz Misiałkiewicz
Dariusz Misiałkiewicz
2017-07-03 18:19:44

Thx

 Karolina Guzik-Pawłowska
Karolina Guzik-Pawłowska
2017-07-03 18:14:18

zdecydowanie samochodem :) widoki niezapomniane <3

1
 Kasia Laszczyk
Kasia Laszczyk
2017-07-03 18:16:46

Jechałam tam samochodem

3
 Angelina Urbańska
Angelina Urbańska
2017-07-03 19:22:59

Czemu?

 Agata Liwska
Agata Liwska
2017-07-04 04:21:53

Bardzo wąska droga, kręta,brak barierek,mijanie na centymetry. Widoki cudne,fakt,ale nerwy napięte ;)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:48:02

Bez przesady. W porównaniu do innych szutrowych dróg to ta na Balos jest niemalże jak autostrada :)

 Przemek Kądracki
Przemek Kądracki
2018-08-05 15:08:14

Chcesz powiedziec ze przy mijaniu ja bedac po prawej stronie bede wisial nad przepaścią? Hmm... Mam lęk wysokosci

 Małgorzata Allerhand-Nowicka
Małgorzata Allerhand-Nowicka
2017-07-03 18:17:38

Byłam dwa razy na Balos i dwa razy wybrałam statek i nie żałuję. Pomijając trudność drogi , to dodajcie jeszcze 40 stopniowe upały , które w weekend nawiedziły Kretę.

1
 Irek Wójcik
Irek Wójcik
2017-07-03 18:26:13

Auto ...10 minutowa droga miedzy kamyczkami i kozami

3
 Katarzyna Druczak
Katarzyna Druczak
2017-07-03 18:37:25

Byłam tam statkiem i polecam

1
 Ada Biecka
Ada Biecka
2017-07-03 18:38:05

Promem zdecydowanie, przy okazji można obskoczyć Gramvuosę, a na punkt widokowy i tak można podskoczyć

1
 Marek Sikora
Marek Sikora
2017-07-03 18:38:29

Bez promu nie bedziesz na gramvousie a to lepsze niz balos amen

5
 Aleksandra Miśtal
Aleksandra Miśtal
2017-07-03 18:39:53

Te szutrowa droge zapamietam na zawsze! wrazenia niezapomnianie i mocny dreszczyk adrenaliny:-) widoki wynagradzaja jednak wszystko
...

3
 Klaudia Turystka Na Etacie
Klaudia Turystka Na Etacie
2017-07-03 18:43:45

Jak kto woli. Zaliczyłam dwa razy statkiem ;) bo inaczej na Gramvousa się nie da. Balos dostępne droga lądowa ;)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 18:45:54

Dokładnie. Ile osób tyle opinii :)

 Gośka Zielińska
Gośka Zielińska
2017-07-03 18:56:31

A ja byłam tydzień temu promem na Balos i Gramvousa i jestem mega zachwycona,niezapomniana przygoda,super widoki,mega plażowanie i pływanie,woda boska..ciepła na Balos,polecam!!#znów chciałabym tam wrócić

2
 Edyta Anna Zaremba
Edyta Anna Zaremba
2017-07-05 20:18:56

Zapomniałaś dodać źe wejście na plażę i do wody TYLKO W BUTACH DO WODY...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:49:06

Zależy od miejsca. Balos jest duże i w większości na dnie jest piach.

 Gośka Zielińska
Gośka Zielińska
2017-07-03 18:58:58

1
 Żaneta Sar
Żaneta Sar
2017-07-03 19:07:11

Byłam w tym roku płynęłam statkiem CUDO

1
 Kamila Krzewica
Kamila Krzewica
2017-07-03 19:14:46

Byłam tam w 2006 r.- super

1
 Piotr Lechański
Piotr Lechański
2017-07-03 19:17:26

Polecam samochodem. Niesamowita droga i wspaniałe widoki po drodze, a schodząc z góry z parkingu rewelacyjny widok na Balos...

6
 Katarzyna Soszynska
Katarzyna Soszynska
2017-07-18 21:07:54

Jak daleko jest od parkingu do plazy?

 Piotr Lechański
Piotr Lechański
2017-07-18 21:18:10

W dół jakieś 10 - 15 minut spacerem, powrót zajmuje jakieś 30 - 40 minut.

 Artur Paulus
Artur Paulus
2017-07-03 19:32:44

wybierając statek tracisz 1/2 frajdy i nie masz szans na parasol / leżak na plaży gdy wraz z szarańczą przybijesz do plaży. Tylko samochodem z samego rana. lub po południu

2
 Monika Gajowniczek
Monika Gajowniczek
2017-07-03 19:41:20

Zdecydowanie staykiem

1
 Ewa Ityle
Ewa Ityle
2017-07-03 19:46:12

Autem znacznie fajniej.

2
 Małgorzata Idzikowska
Małgorzata Idzikowska
2017-07-03 19:58:24

Tylko autem

2
 Artur Paulus
Artur Paulus
2017-07-03 19:47:51

Droga szutrowa na Balos to "pikuś" w porównaniu do szutrowej drogi na Preveli przez góry, zakręty na których ledwo dwa auta się mijają a przepaść jest ogromna. Nie polecam tej drogi, uważajcie co pokazuje GPS na tą plaże
35°09'28.7"N 24°28'54.0"E - NIE TĘDY

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 20:14:20

Zgadza się. My na drogę na Balos mówimy że to szutrowa autostrada. Oprócz tego że miejscami trzęsie to szeroka i w miarę bezpieczna droga.

 Artur Paulus
Artur Paulus
2017-07-03 20:15:48

w wypożyczalni aut oczywiście ani mru mru że na Balos jedziemy, hihi, potem tylko umyć autko

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:49:51

I tak wiedzą że ludzie jeżdżą :)

1
 Mateusz Wrobel
Mateusz Wrobel
2017-07-03 19:58:12

Ja autem, ogólnie 880 km po Krecie zrobiłem i to był akurat najłatwiejszy odcinek tripa..

3
 Iza Czołgowska
Iza Czołgowska
2017-07-03 20:04:37

Mając przejechanych około 1000 km na tej wyspie zgadzam się w 100%

1
 Ania Zwiernik
Ania Zwiernik
2017-07-03 19:58:41

Najpiękniejsze miejsce na ziemi w jakim byłam ale droga samochodem to był dla mnie koszmar

4
 Iza Czołgowska
Iza Czołgowska
2017-07-03 20:00:13

Wyprawa na Balos zaliczona autem

1
 Natalia Leśniewicz - Bączyk
Natalia Leśniewicz - Bączyk
2017-07-03 20:05:01

Ja jąde na Kretę pod koniec września. Zna ktoś dobrą wypożyczalnie samochodów w Agia Pelagia?

 Marcin Kopecki
Marcin Kopecki
2017-07-03 20:16:27

Polecam Autoway. Rezerwowałem auto przez biuro w Polsce :)

 Natalia Leśniewicz - Bączyk
Natalia Leśniewicz - Bączyk
2017-07-03 20:18:28

A w jakiej miejscowości wypoczywałes? No i gdzie można odebrać takie auto?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-03 20:33:08

Też polecamy Autoway Polska / Autagrecja - Greckie wakacje i wynajem aut
Miejsce odbioru samochodu i wszystkie formalności związane z wypożyczeniem auta ustalasz w Polsce z Autowayem. Polecamy ich, sami korzystamy z ich usług od wielu lat i po nieudanych skokach w bok doceniamy tę firmę.

 Marcin Kopecki
Marcin Kopecki
2017-07-03 20:42:32

W miejscowości Rapaniana w hotelu Cavo Spada. Auto przywieziono mi do hotelu, a potem je zabrano :) fajnie bo przynajmniej załatwiasz w Polsce wszystko i też doradzą jakie auto wybrać. Ja myślałem o Suzuki Jimmy a po rozmowie z Autoway Polska wziąłem Skodę Citigo i był to idealny wybór, bo zmieściła się wszędzie i dojechała na Balos oraz Preveli :)

1
 Natalia Leśniewicz - Bączyk
Natalia Leśniewicz - Bączyk
2017-07-03 21:15:45

Dziękuję za informacje

 Marcin Kopecki
Marcin Kopecki
2017-07-03 20:14:52

Zdecydowanie autem :) można przynajmniej spędzić tam tyle czasu ile się chce :) jaka jechałem Skodą Citigo i dała radę :)

1
 Robert Rałowicz
Robert Rałowicz
2017-07-03 20:27:38

Można też wybrać trzecią opcję i tylko o tym poczytać;)

1
 Iwona Skubis
Iwona Skubis
2017-07-03 21:14:44

Najlepiej z obu stron.

 Małgorzata Pie
Małgorzata Pie
2017-07-03 21:41:52

Autobusem

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:30:57

Nie ma go w tegorocznych rozkładach.

 Małgorzata Pie
Małgorzata Pie
2017-07-04 06:35:26

naprawdę szkoda - zarówno dla turystów, jak i Greków

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:37:27

Szkoda szkoda. Niestety dla turystów którzy z różnych powodów nie mogą pojechać samochodem to duża strata. Niestety nie wiemy czemu to połączenie zniknęło.

 Małgorzata Pie
Małgorzata Pie
2017-07-04 06:38:03

Swoją drogą, świetnie jeździło nam się po Krecie autobusami. Czysto, tanio i punktualnie.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:55:05

Tak, autokary KTEL są naprawdę przyzwoite. Z klimatyzacją, Wi-Fi, i na ogół punktualne. Na podrzędnych trasach jest trochę gorzej ale da się przeżyć.

 Daniel Stachowiak
Daniel Stachowiak
2017-07-03 21:44:10

Jestem w Mali w wschodniej części daleko na balos

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-04 06:31:54

Za to masz bliżej do Vai :)

 Daniel Stachowiak
Daniel Stachowiak
2017-07-04 07:59:29

Tak jutro jedziemy

1
 gość}
gość PiotrWie
2017-07-04 09:48:02

Dla ścisłości dodam, ze jest jeszcze jeden sposób dotarcia na Balos - pieszo z Falasarny. Jednak jest to raczej propozycja dla tych, którzy są na Krecie późną jesienią lub wczesna wiosną - jest to ok 8 km bez możliwości ukrycia się nawet na chwilę w jakimś cieniu na dodatek na niewielkiej wysokości ponad poziomem morza a więc w upale. Nawet idąc w odpowiedniej porze roku trzeba sie przygotować i zabrać ze sobą duża ilość wody - to nie Samaria gdzie co kawałek jest źródło wody i praktycznie da się ją przejść z 1 litrowa butelką. Myśleliśmy o tym przejściu w tym roku w kwietniu - jednak wybraliśmy inne miejsca, na pewno kiedyś się wybierzemy. Latem bezpieczniej jest chodzić na Krecie po wysokich górach ( powyżej 1000 m.n.p. robi się jednak chłodniej) niż trasami prowadzącymi na niewielkich wysokościach.

 Dorota Przywara
Dorota Przywara
2017-07-04 12:17:43

Jak juz mówiła jedna z dziewczyn, nalepiej z obu stron. Poniewaz Balos to Natura 200, wiec niestert od tego roku ograniczono liczbe turystów. Jeszcze do zeszłego roku mozna było na Balos napić sie kawy w małym barze lub przekasić małe co nie co. Mozna było tez skorzystać z parasoli i lezaków. W tej chwili nie ma tam takiego zaplecza. Wszystkim wybierajacym sie na Balos polecam zabrac prowiant i parasolki przeciwsłoneczne jesli planuje sie dłuższe plażowanie. Obecnie na statkach, które dowoża turystów na Balos znajduja sie małe restauracyjki, w których można cos przekąsić. Miejsce przecudnej urody i warto tam sie udać. Ja byłam samochodem, a droga nie jest znowu taka straszna.

 Edyta Anna Zaremba
Edyta Anna Zaremba
2017-07-05 20:15:54

Byłam dziś na Balos.Rejs promem,rzucało nim na wszystkie strony-koszmar...dzieci płakały,talerze leciały a ludzie zwracali!!...Dziwne źe biura podróźy nie odwołały Rejsu a fala ma być jeszcze 3dni...Nikt NIE POWIADOMIŁ nas,źe na Balos KONIECZNIE BUTY DO WODY..inaczej pokaleczycie sobie nogi i to powaźnie.Nie dość,źe WIAŁo aź dech zatykało to ludzie byli zniechęceni tymi Ostrymi skałami,rafą i kłującym źwirowym piachem wbijającym się w nogi przy podmuchu wiatrzyska..ODRADZAM tam wyjazd z małymi dziećmi..to płacz i męczarnia!..Medyczka na promie opatrywała ludziom stopy-współczuję...Masówka NIESAMOWITA...miejsce UROCZE ale nie za wszelką cenę

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-05 20:45:58

Kiepsko trafiłaś z tym wiatrem. Jak nie wieje wszystko wygląda od razu inaczej. Rejs jest bez takich "atrakcji".

1
 Magdalena Durasiewicz
Magdalena Durasiewicz
2017-07-08 20:48:09

Woj Zack

 Ania Kul
Ania Kul
2017-07-09 16:52:29

najlepiej dojechac samochodem rano- ok 9.00- nie ma ludzi i z zejsca od parkingu na plaże widać całą zatokę. Potem jak przypływają statki z masą ludzką to trzeba się zmywać jak najszybciej. My byliśmy w tamtym roku autem z wypozyczalni i droga jest ok, całkiem znosna, wiadomo piaszczysta, ale nikt nie spada ze skał ani nie łąpie gumy, a kozy miło pobekują. Polecam!

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-07-09 17:41:29

Jeszcze pół biedy jak to są te mniejsze statki. Ogromna ilość ludzi przypływa za to tym największym który podpływa do brzegu.

 gość}
gość 2raz
2017-08-02 12:07:22

Wypożyczenie auta.

Czy ktoś może polecić firmę w Rethymno aby było można wypożyczyć auto na 1 dzień? Ta firma, którą polecają wyżej niestety wynajmuje minimum na 3 dni...

 Emilia Zacharzewska
Emilia Zacharzewska
2018-05-17 20:09:23

Czy jest szansa zwiedzenia laguny z małymi dziećmi? 1,5 roku, 2 latka. Jaki sposób podróży wybrać? Hotel mamy w okolicy Rethymnon. Będę wdzięczna za wskazówki.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-05-17 20:23:25

Tak, ale w takim przypadku lepszy będzie statek. Odpadnie wtedy męczący spacer od parkingu do plaży i z powrotem.

 gość}
gość Turystka
2018-06-18 23:28:08

Marcos

Czy ktoś z Was ma może jakiś namiar na Marcosa? Jego wyroby są super. I chciałabym skorzystać później :) jakby ktoś był, dajcie znać, pobierzcie kontakt. Będę wdzięczna! Pozdrawiam

Grupa GALERIS
Grupa GALERIS
2018-07-30 13:57:18

Jazda samochodem na BALOS

Właśnie jestem w trakcie budowy kampera wyprawowego. Byłem na Balos w 2011 roku. Obiecałem sobie, że tam wrócę samochodem. Za pierwszym razem płynąłem statkiem. Piękne i niezapomniane chwile. To miejsce, w którym można zakochać się bez pamięci. Obecnie przerabiam starego Volkswagena LT na kampera wyprawowego. Samochód jest w opiniach wielu niezniszczalny - nie psuje się i jest twardzielem na drodze. Mam go od 10 lat - nigdy mnie nie zawiódł.  Chcę z Polski pojechać nim na Kretę. Nie wiem jeszcze jak wyglądają formalności z załatwieniem jazdy prywatnym samochodem po Krecie. Spróbuję na pewno - w końcu jestem spontaniczny i nienasycony podróżami. Chcę tam spędzić kilka dni. Co myślicie o takim wypadzie?

Z czystą przyjemnością podejmę współpracę z Polakami na Krecie, którzy prowadzą tam swoje biznesy. Zajmujemy się szeroko pojętą reklamą. Zapraszamy do składania zapytań.

 gość}
gość Michal
2018-08-12 14:23:02

balos quadem

A jak sytuacja wygląda z quadem? Czy to popularna forma transportu? Bo jakoś nie moge zalezc zadnych informacji w internecie

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2018-08-12 19:09:57

balos quadem

Nie przypominam sobie quadów na Balos. Może dlatego że to dość daleko od popularnych miejscowości turystycznych gdzie wypożyczają quady, więc do przejechania jest sporo kilometrów. Poza tym droga tam jest szutrowa więc się kurzy, no i jest wyboista. Na quadzie będzie mało komfortowo.

 gość}
gość Bartosz M
2019-05-27 21:48:40

Balos autem z 5 latką

Witam,

za tydzień wybieramy się na Kretę i zastanawiamy się nad wycieczką autem na Balos. Pytanie do osób, które już odwiedziły to cudne miejsce. 5 letnie dziecko da sobie radę z dojściem do laguny i powrotem? Pozdrawiam

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154649882317551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Top 20 plaż na Krecie

Top 20 plaż na Krecie

Kreta to niezwykłe miejsce. Na około 1000 kilometrów linii brzegowej wyspy znajduje się ponad 300 plaż, z czego ponad ⅓ z nich co roku otrzymuje wyróżnienie Błękitną Flagą. Ze wszystkich tych miejsc wybraliśmy dwadzieścia plaż najbardziej znanych, popularnych oraz z jakiegoś powodu wyjątkowych. Część tych miejsc to ogólnie uznane hity, ale część to nasz osobisty wybór, plaże które z jakiegoś powodu uznaliśmy za godne umieszczenia na tej liście.

Top 12 Krety

Top 12 Krety

Bardzo wiele osób, które wybierają się po raz pierwszy na Kretę kierują do nas pytanie, co koniecznie trzeba zobaczyć. Ograniczony czas pobytu i wypożyczenia samochodu a także skończony zasób funduszy jakie chcecie przeznaczyć na zwiedzanie powodują że spośród mnóstwa ciekawych miejsc jakie oferuje wyspa trzeba wybrać tylko te najistotniejsze. Postanowiliśmy więc stworzyć nasz swoiste must-see, czyli listę miejsc według nas najbardziej znanych i najbardziej popularnych wśród turystów.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość Arturrro: No właśnie a przydałoby się pokazać ilu turystów wylądowało w szpitalu i w jakim stanie. W większości ciężki przebieg i zgony dotyczą osób starszych a nie 30-40 latków. Zresztą to nie dziwne, ze młodzi się częściej zarażają bo w końcu mają dzieci, chodzą do pracy czy prowadzą bardziej aktywne życie niż osoby starsze. Jednak zarażenie to nie choroba. (...)
Małgorzata Lipiec: Najlepsza plaża w okolicy Hersonissos. Faktycznie malutka, ale jest tam za to cudowny, delikatny piasek
Aga-ta Koziol: Byłam, widziałam i potwierdzam jest urocza ⛱️
gość PiotrWie: My te spaliśmy na plaży Tripiti mimo że nie jesteśmy Grekami. A tawerny są dwie, jak przyszliśmy na śniadanie to prowadząca pytała się co nam na nie zrobić. Gości było tak mało że nie mieli przygotowanych dań, wszystko robili na zamówienie. (...)
Hanna Marciniak: Rakomelo to jest to ale rzeczywiście znam tylko na zimno
CRETE - Kreta: Film znajdziecie na naszej stronie: https://www.crete.pl/news_2351_Gorace_rakomelo_-_najlepsze_na_mroz.html
gość PiotrWie: Osobiście wątpię. Jesienią test był wymagany wcześniej niż do Grecji - wtedy gdy w Grecji jeszcze testowano wybrane osoby na lotnisku.
gość dodekanezowiec: Wy, Grecy utrudnicie - o to chodziło. 
Gosia | crete.pl : My utrudnimy? :D Serio sądzisz że to nasza robota?
gość dodekanezowiec: Mam nadzieję zatem, że Kanary będą łaskawsze. Nie jestem 70+ więc szczepionki do lata nie doczekam. Bo jak nie szczepienie, to pewnie test. Dla Niemca 50 euro, dla Polaka 500 pln. Danke szyn. 
Gosia | crete.pl : Coś w tym jest Piotrze. Kilka dni temu czytałam że w Grecji bardzo spadła średnia wieku zachorowań. To już nie 70-80 latki ale średnia jest w okolicy 30-40-tki.
gość PiotrWie: Mój kolega który został w jeden dzień przerobiony z endokrynologa na leczącego Covidy powiedział że w jego szpitalu przeważają rodzice dzieci szkolnych w wieku trzydzieści kilka - czterdzieści kilka, wcale nie stojący nad grobem. I tacy też przeważają w zgonach. (...)
Violetta Ludwiczak: Byłam, niestety wykopaliska były zamknięte :-(
Malgorzata Straszydlo: Dziękuję za tą ciekawa informacje, podczas ostatniego pobytu na Krecie byliśmy przejazdem w Falassarna
Mariola Dudzinska: Smaczne proste do zrobienia
Gosia | crete.pl : Oprócz szczepionki (bo i tak nie każdy chętny będzie miał możliwość zaszczepienia) pewnie trzeba spodziewać się innej weryfikacji. Prawdopodobnie będzie to uzależnione od sytuacji ogólnej na świecie. Raczej nie należy spodziewać się że Grecy przyjmą inną strategię po tym jak ledwo co udało im się nieco przydusić epidemię, nawet kosztem mniejszego zysku z turystyki. (...)
gość Arturrro: Po pierwsze dlatego że to ogranicza napływ turystów a to przełoży się na niższy przychód. Po drugie ilu klientów w 2020r było chorych i musieli spędzić wakacje w szpitalu? Po trzecie ilu klientów było chorych w latach wcześniejszych. Po czwarte 90% osób przechodzi Covid albo bezobjawowo albo skapoobjawowo, szczególnie osoby młode. Najgorzej jest z osobami 70+ a oni raczej stanowią niewielki procent turystów .    (...)
Paulina Pawłowska: Boskoooo☺️☺️☺️
Gosia | crete.pl : Czemu? Klient zaszczepiony to pewny klient. I bezpieczny.
gość Arturrro: No to jeżeli chcą uzależnić turystykę od szczepionek to ciemno widzę rok 2021 w Grecji. Nie chodzi tu tylko, że ktoś może nie chcieć się szczepić czy innych kwestii związanych z tą szczepionką ale chodzi nawet o tempo tych szczepień. Cóż zobaczymy co wykombinują. Natomiast trochę zaskoczony jestem, ze sama branża chce powiązanie rynku turystycznego ze szczepieniami.  
Gosia | crete.pl : Na razie nie wiadomo nic na temat rządowych planów. Z dotychczasowych wywiadów z branżą hotelarską jednak przebija nadzieja na powiązanie rynku turystycznego ze szczepieniami.
gość Arturrro: Czy może posiadacie wiedze co do ewentualnych planów rządu Grecji na rok 2021? Tj. czy planują uzależniać w jakikolwiek sposób przekraczanie granicy od szczepień? Będą wymagać ponownie testów a jeśli tak to jakich? Od tych pytań zależy ilu turystów przyleci. Wiele osób przeniosło rezerwacje z 2020r na 2021r. z nadzieja, ze będzie normalnie. Obserwując zachowania rządów różnych krajów mam co do tego duże obawy. (...)
Ewelina Krężel: Bardzo chętnie pojechałabym tam jeszcze raz
Ingunn Kile: Kenneth Kile , jeg vil tilbake og bli der
Daria Tosta: Wow
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera