Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Przeglądając wakacyjne oferty polskich biur podróży na pewno zauważycie, że w większości przypadków okolice Agios Nikolaos wyznaczają realny koniec strefy zainteresowań polskich biur podróży. Tylko u pojedynczych touroperatorów znajdziecie oferty wypoczynku w hotelach położonych w rejonie miasta Sitia. Z wyłączeniem typowych turystycznych hitów jak plaża Vai, Zakros, czy też klasztor Moni Toplou, wschodni kraniec Krety jest prawie zupełnie omijany przez zorganizowane grupy turystów. W większości przewodników znajdziecie tylko zdawkowe opisy tego rejonu wyspy. Tak skąpe informacje na pewno nie zachęcą wielu osób do zwiedzania tej części Krety.
Jedna z nielicznych tawer w Xerokambos
Widok na ule znajdujące się w okolicy tej miejscowości
Niewielkie wykopaliska położone tuż przy plaży
Oaza spokoju
A szkoda ... bo jeśli jesteś osobą, która szuka odpoczynku od tłocznych plaż północnego wybrzeża Krety, to właśnie ten rejon wyspy będzie dla Ciebie idealnym miejscem wypoczynku. Jeśli marzy Ci się samotna kąpiel w krystalicznie czystym morzu, to Xerokambos jest właśnie tym miejscem, do którego powinieneś się udać. Plaża w tej niewielkiej osadzie nie zna pojęcia niskiego i wysokiego sezonu, gdyż nawet w pełni wakacyjnego szczytu zdarzają się okresy, kiedy jest ona praktycznie zupełnie pusta.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza. Warto polecić to miejsce osobom snurkującym, gdyż na końcu tej plaży znajduje się ciekawe dno oraz malownicze skałki. Na największej zaś plaży można wypożyczyć leżaki wraz z parasolką.
Widok na największą plaże w Xerokambos
Południowy skraj plaży wyznacza skalisty brzeg
Ciekawe dno zachęca do snurkowania
Choć pierwsze wzmianki na temat Xerokambos pojawiają się w weneckim spisie przeprowadzonym w 1583 roku to jednak miejscowość ta szczyci się znacznie dłuższą historią. Świadczyć mogą o tym pozostałości starożytnych hellenistycznych zabudowań. Przypuszczalnie miejsce to z racji swego położenia było zamieszkiwane już w czasach minojskich.
Jak dojechać
Xerokambos znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Krety. W przypadku większości osób wyjazd na tę plażę trzeba traktować jako całodzienną wycieczkę. Zdecydowanie odradzam wyjazd do Xerokambos osobom przebywającym w okolicy miasta Chania lub też Rethymnonu, bo choć miejsce to jest oddalone od Sitii o tylko około 50 km to ze względu na krętą drogę, wymagającą uważnej jazdy, trzeba liczyć się ze stosunkowo długim dojazdem. Jeszcze do niedawna do miejscowości tej prowadziła tylko szutrowa droga, jednak w ostatnim czasie dojazd jest znacznie ułatwiony dzięki nowej asfaltowej nawierzchni. Jadąc od strony miasta Sitia najlepiej kierować się na Zakros, a następnie skręcić na odjazd kierujący do Xerokambos.
Malownicza droga do Xerokambos
Osoby wypoczywające w rejonie miasta Ierapetra powinny kierować się na wschód drogą wiodącą wzdłuż południowego wybrzeża. Ostatnich kilka kilometrów tej trasy to niezwykle malownicze serpentyny, z których rozpościera się wspaniały widok na wschodnie wybrzeże Krety oraz na malownicze zatoczki Xerokambos. Nie bez kozery na wielu mapach droga ta jest oznaczona jako trasa widokowa. Zdjęcia zamieszczone na stronie dadzą Wam dobry przedsmak tego co zobaczycie na miejscu.
west
central
east
Ciekawe miejsca na Krecie
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.
Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.
Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.
Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.
Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.
Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.
Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.
ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.
Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.
Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.
Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.
Zauważyłam, że od Heraklionu na wschód coraz więcej jest turystów rosyjskojęzycznych. Niektóre hotele należą nawet do rosyjskich sieciówek.
Anna Mysl-Badera
2015-04-12 18:54:28
komentarz z
zgadza się, dlatego jestem zwolennikiem wyjazdu zupełnie prywatnego , a nie z biurem :)
2
CRETE - Kreta
2015-04-12 19:47:55
komentarz z
Tym bardziej że z roku na rok ceny wyjazdów z BP stają się coraz mniej akceptowalne. Od dwóch lat obserwujemy również zdecydowanie słabszą ofertę Last Minute, lub w przypadku szczytu sezonu jej zupełny brak.
1
Michał Dąbek
2015-04-12 19:04:46
komentarz z
Xserokambos jest przepięknym miejscem z piękna plaża i pięknymi widokami i zgadzam się z koleżanką biuro podróży wogóle nie wspomni o tym miejscu. Polecam
3
Agata Mendel
2015-04-12 19:37:52
komentarz z
i całe szczęście,że takie miejsca zostają dla prawdziwych miłośników tej wyspy,a nie dla zmasowanej turystyki:)
2
Wiesława Warzycha
2015-04-12 19:22:39
komentarz z
Dokładnie tak jest i dlatego za 4 tyg. jadę do Ierapetry ;-)
1
CRETE - Kreta
2015-04-12 19:50:45
komentarz z
Super ... najbardziej słoneczne miasto Grecji :)
1
Wiesława Warzycha
2015-04-12 19:59:18
komentarz z
cieszę się,że dobrze wybrałam :-0
1
Anna Myślińska-Badera
2015-04-12 20:30:38
komentarz z
Super miasto, bardzo dobry wybor. Bylam i polecam
1
Agata Mendel
2015-04-12 19:34:41
komentarz z
dlatego Nasz trzeci wyjazd na Kretę,zaplanowaliśmy właśnie na wschód :)
2
CRETE - Kreta
2015-04-12 19:44:59
komentarz z
Zdecydowanie popieramy decyzję :) (y)
1
gość piterek
2015-04-14 23:21:11
Xerokambos - zdecydowanie polecam nie tylko jako miejsce jednorazowego plażowania ale również kilkudniowego wypoczynku. Miałem przyjemność poznać to miasteczko w 2013 r. podczas objazdu Krety. Malutka mieścinka z świetną plażą a właściwie plażami bo jest ich kilka i każda ładniejsza od poprzedniej. Miasteczko tak jak piszecie, malutkie i nie pamiętam żeby były tam jakieś sklepy z tanią i tandetną chińszczyzną która jest obecna na północy wyspy, jedynie kilka malutkich noclegowni i tawern. Jeszcze jednym plusem miasteczka jest to że wszelkie zabudowania są jakieś 300-400 m od plaży więc nie psują jej uroku (podobnie jak w nieodległym Palekastro). Droga w stronę Ziros dostarcza cudnych wrażeń wizualnych i sprawi że nie raz się zatrzymacie żeby zrobić zdjęcie. Ogólnie cały południowy wschód wyspy jeszcze nie odkryty i nie skażony masową turystyką, bardzo podobało mi się też w Kato Zakros gdzie ujście ma Wąwoz Umarłych i znajdują się ciekawe wykopaliska z czasów minojskich. Jeśli ktoś się zastanawia nad wypoczynkiem i zwiedzaniem tej części Krety to niech się nie zastanawia tylko szuka noclegu w tych okolicach. Pozdrawiam
gość PiotrWie
2015-06-17 22:34:29
Xerocampos
Po raz ostatni z Krety wróciliśmy 8. 06 - pierwszy raz byliśmy na wschodzie, zaczęliśmy na płaskowyżu Lashiti, następnie trzy noce w okolicach Palokastro, skąd uciekliśmy z powodu komarów - spotkaliśmy je pierwszy raz ( przy siódmym pobycie!! ) i kolejnych 8 nocy w Xerokampos - miejsce cudowne, nie tylko plaże ale i okoliczne szlaki - wąwozy Xerocampos (znany też jako Ziros ) Chochlaki czy pierwszy odcinek E4 pomiędzy Zakros i Kato Zakros znany jako Gorge of Death, jednak nie z powodu wyjątkowych trudności - wręcz odwrotnie, jest jednym z nielicznych wąwozów Krety z całorocznym strumieniem - nazwa pochodzi od minojskich grobowców. Ponadto jest sporo szlaków pomiędzy miejscowościami - np z Xerocampos do Kato Zakros i dalej do Chochlaki, z Xerocampos do Aghia Irini i inne, jak na warunki kreteńskie są znakowane super. Największa wada - 6 godzin jazdy do lotniska w Chanii, ale i tak warto.
Pod rozdziałem o mapach nie ma miejsca na komentarze - więc piszę tu - dopiszcie koniecznie mapy wydawnictwa Anavasi - wydali przede wszystkim mapy turystyczne gór - góry Białe w trzech częściach - skala 1:25 000, Idajskie w tej samej skali, Dikti 1:35 000 i mapę Zakros - Vai 1:25 000, ponadto 3 drogowe mapy w skali 1:100 000 ( Chania, Heraklion i Lasinthi)
Pozdrawiam wszystkich kretomaniaków!
Piotrek | www.crete.pl
2015-06-18 09:19:13
Będziemy myśleć o zmianach
Witam
Super bardzo cieszymy się, że Twój pobyt na Krecie był udany. Fajnie, że eksplorowaliście wschodni kraniec wyspy. Dociera to stosunkowo nieduża liczba turystów. Co w sumie ma też swoje plusy - szczególnie dla osób które chcą choć trochę odpocząć od miejskiego zgiełku. Osobiście lubimy ten rejon Krety i na pewno będziemy tam jeszcze powracać. Szczególnie, że wciąż jest to ta część wyspy, która nie do końca została przez nas zwiedzona.
Osobiście nie korzystaliśmy z turystycznych map wydawnictwa Anavasi. Jak będziemy na miejscu to postaramy się zwrócić na nie uwagę. W trakcie naszych pobytów przy pieszych wędrówkach korzystaliśmy z dosyć dokładnych map serii "map4road", które również możemy szczerze polecić i z pewnością ich opis pojawi się na stronie.
Pomyślimy w przyszłości o zmianie mechanizmów tak aby było możliwe dodawanie komentarzy pod stronami na których znajdują się spisy podstron z danej kategorii.
Gorąco pozdrawiamy i dziękujemy za komentarz :)
gość PiotrWie
2015-06-18 09:49:43
mapy
Polskim dystrybutorem Anavasi jest Księgarnia Geograf ( ma witrynę w internecie).
28.08 lecimy znowu do Chanii - tym razem w planie góry Idajskie ( w zeszłym roku zawróciliśmy w maju ze szlaku z Lakkos Mygeu na Psiloritis z powodu pola zlodowaciałego śniegu, w tym roku liczymy że we wrześniu go nie będzie, choć w maju były ogromne ilości - dałoby się pojeździć na nartach ) oraz okolice Pirgos Monastyry na plażach w okolicy Kapetaniany, Tris Ekklisies i i Tsoutsouros.
Z miejsc których nie widzę w Waszym spisie polecam Lentas - miejsce gdzie kończy się droga, hoteli brak - tylko pokoje do wynajęcia, 2 sklepy i 16 tawern. W pobliżu - plaże, wąwozy,góry.
Daniel Kostkowski
2015-07-20 13:33:54
komentarz z
,Moi Drodzy miejsce cudowne , dlatego wracam ponownie we wrzesniu .
Daniel Kostkowski
2015-07-20 13:36:22
komentarz z
Polecam rowniez Palekastro super plaza spokoj cisza i relax . Na Crecie bylem juz 4 razy i za kazdym razem odkrywam cudowne miejsca . Tylko poludnie jest godne uwagi , reszta zapomnijcie . Milych wakacji
gość Magda
2015-09-10 14:26:06
Do Xerokambos przez Nea Presos i płaskowyż Handras
Dzień dobry :)
Czy możecie udzielić mi informacji o drodze z Sitii przez Nea Presos i płaskowyż Handras aż do Xerokambos? Czy cały czas jest to droga asfaltowa? Czy jest to trudny i wymagający odcinek do przejechania? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)
Pozdrawiam,
Magda
Piotrek | www.crete.pl
2015-09-10 15:49:27
Osobiście nie jechaliśmy tą drogą, ale spoglądając pobieżnie na google street view widać że nie jest ona w najgorszym stanie. Myślę, że najlepiej będzie jeśli właśnie skorzystasz z tego narzędzia i osobiście sprawdzisz czy Twoim zdaniem ta droga nie przerasta Twoich umiejętności prowadzenia samochodu.
gość Magda
2015-09-16 13:47:12
Tak zrobię, dzięki :)
gość PiotrWie
2015-09-17 10:44:08
ja jechałem odcinkiem od Ziros do Xerocampos, jest wyasfaltowany, bardzo efektowny - na tym odcinku jest znaczna różnica wysokości, bardzo efektowne serpentyny - jadąc w górę częściej używaliśmy 1 niż 2 biegu, 3 sporadycznie.
gość Krzysiek Krzycho
2020-02-02 19:53:55
Południe Krety
Już nie możemy się doczekać czerwca, tym razem południe a raczej południowo-wschodni kreniec wyspy. Plan prawie poukładany, mapy prześledzone, a wiadomości tutaj i komentarze bardzo pomocne. Już raz byliśmy w okolicach Herosnisos i Sitia, Vai i inne okoliczne ciekawostki prześledzone ale teraz dokładne oględziny tej części Krety bo zachodnia była 6 razy. Wybrałem urocze Makrygialos, gdzie cisza spokój blisko do portu i na Chrissi,port i na Koufonisi, można do Vai a raczej dalej za Vai. Ponownie odwiedzimy Ag Nikolaos , Kritsa, Mochlos. Mam nadzieje że bedzie to udany wypad bo tym razem na własną rękę bez biura podróży.Trzymajcie kciuki i do zobaczenia już wkrótce.
Gosia | crete.pl
2020-02-03 11:01:10
Południe Krety
Brawo Wy! Na własną rękę jest zupełnie inaczej :) Trzymamy kciuki i życzymy udanego zwiedzania tego fragmentu Krety :)
Gosia | www.crete.pl
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka: https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152847313247551
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka wówczas rybacka wioska stała się mekką hippisów. Jej znakiem rozpoznawczym jest skała z wydrążonymi jaskiniami, przy której ulokowana jest plaża. Od kilku lat organizowany jest tutaj Matala Beach Festival, który na jeden czerwcowy weekend ściąga tu wielbicieli dobrej muzyki i zabawy.
Stalida położona jest w centralno-wschodniej części Krety. Od lotniska w Heraklionie oddziela ją niespełna 30 km. Położona bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Margarites na każdym kroku nie daje zapomnieć o tym z czego żyją jej mieszkańcy. Nawet drzewa zdają się tu owocować garnkami, które malowniczo zwisają z gałęzi. Właśnie w ten osobliwy sposób jeden z rzemieślniczych warsztatów reklamuje swoje wyroby. Po wizycie w Margarites nasz bagaż wzbogacił się o dobre kilka kilogramów ceramiki. Choć wyroby z tej wioski można kupić praktycznie na całej Krecie to jednak tylko właśnie tu znajdziecie mniej spotykane, choć równie piękne wzory. Mimo swej popularności Margarites zachowała swój autentyczny grecki klimat, warto więc wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy, która jest wprost zalewana wyrobami lokalnych garncarzy.
Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo.
Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie
rosna z 10 tys lat ,a ci medytuja.
Co roku te same informacje....
Christian Arnidis - Moja Grecja A skad informacje i spadku cen oliwy w hurcie? Bo sprowadzam oliwe i az takich spadkow nie widze nigdzie. Bardzie brak oliwy w tloczarniach i u producentow.
Komentarze
komentarz z
Zauważyłam, że od Heraklionu na wschód coraz więcej jest turystów rosyjskojęzycznych. Niektóre hotele należą nawet do rosyjskich sieciówek.
komentarz z
zgadza się, dlatego jestem zwolennikiem wyjazdu zupełnie prywatnego , a nie z biurem :)
komentarz z
Tym bardziej że z roku na rok ceny wyjazdów z BP stają się coraz mniej akceptowalne. Od dwóch lat obserwujemy również zdecydowanie słabszą ofertę Last Minute, lub w przypadku szczytu sezonu jej zupełny brak.
komentarz z
Xserokambos jest przepięknym miejscem z piękna plaża i pięknymi widokami i zgadzam się z koleżanką biuro podróży wogóle nie wspomni o tym miejscu. Polecam
komentarz z
i całe szczęście,że takie miejsca zostają dla prawdziwych miłośników tej wyspy,a nie dla zmasowanej turystyki:)
komentarz z
Dokładnie tak jest i dlatego za 4 tyg. jadę do Ierapetry ;-)
komentarz z
Super ... najbardziej słoneczne miasto Grecji :)
komentarz z
cieszę się,że dobrze wybrałam :-0
komentarz z
Super miasto, bardzo dobry wybor. Bylam i polecam
komentarz z
dlatego Nasz trzeci wyjazd na Kretę,zaplanowaliśmy właśnie na wschód :)
komentarz z
Zdecydowanie popieramy decyzję :) (y)
Xerokambos - zdecydowanie polecam nie tylko jako miejsce jednorazowego plażowania ale również kilkudniowego wypoczynku. Miałem przyjemność poznać to miasteczko w 2013 r. podczas objazdu Krety. Malutka mieścinka z świetną plażą a właściwie plażami bo jest ich kilka i każda ładniejsza od poprzedniej. Miasteczko tak jak piszecie, malutkie i nie pamiętam żeby były tam jakieś sklepy z tanią i tandetną chińszczyzną która jest obecna na północy wyspy, jedynie kilka malutkich noclegowni i tawern. Jeszcze jednym plusem miasteczka jest to że wszelkie zabudowania są jakieś 300-400 m od plaży więc nie psują jej uroku (podobnie jak w nieodległym Palekastro). Droga w stronę Ziros dostarcza cudnych wrażeń wizualnych i sprawi że nie raz się zatrzymacie żeby zrobić zdjęcie. Ogólnie cały południowy wschód wyspy jeszcze nie odkryty i nie skażony masową turystyką, bardzo podobało mi się też w Kato Zakros gdzie ujście ma Wąwoz Umarłych i znajdują się ciekawe wykopaliska z czasów minojskich. Jeśli ktoś się zastanawia nad wypoczynkiem i zwiedzaniem tej części Krety to niech się nie zastanawia tylko szuka noclegu w tych okolicach. Pozdrawiam
Xerocampos
Po raz ostatni z Krety wróciliśmy 8. 06 - pierwszy raz byliśmy na wschodzie, zaczęliśmy na płaskowyżu Lashiti, następnie trzy noce w okolicach Palokastro, skąd uciekliśmy z powodu komarów - spotkaliśmy je pierwszy raz ( przy siódmym pobycie!! ) i kolejnych 8 nocy w Xerokampos - miejsce cudowne, nie tylko plaże ale i okoliczne szlaki - wąwozy Xerocampos (znany też jako Ziros ) Chochlaki czy pierwszy odcinek E4 pomiędzy Zakros i Kato Zakros znany jako Gorge of Death, jednak nie z powodu wyjątkowych trudności - wręcz odwrotnie, jest jednym z nielicznych wąwozów Krety z całorocznym strumieniem - nazwa pochodzi od minojskich grobowców. Ponadto jest sporo szlaków pomiędzy miejscowościami - np z Xerocampos do Kato Zakros i dalej do Chochlaki, z Xerocampos do Aghia Irini i inne, jak na warunki kreteńskie są znakowane super. Największa wada - 6 godzin jazdy do lotniska w Chanii, ale i tak warto.
Pod rozdziałem o mapach nie ma miejsca na komentarze - więc piszę tu - dopiszcie koniecznie mapy wydawnictwa Anavasi - wydali przede wszystkim mapy turystyczne gór - góry Białe w trzech częściach - skala 1:25 000, Idajskie w tej samej skali, Dikti 1:35 000 i mapę Zakros - Vai 1:25 000, ponadto 3 drogowe mapy w skali 1:100 000 ( Chania, Heraklion i Lasinthi)
Pozdrawiam wszystkich kretomaniaków!
Będziemy myśleć o zmianach
Witam
Super bardzo cieszymy się, że Twój pobyt na Krecie był udany. Fajnie, że eksplorowaliście wschodni kraniec wyspy. Dociera to stosunkowo nieduża liczba turystów. Co w sumie ma też swoje plusy - szczególnie dla osób które chcą choć trochę odpocząć od miejskiego zgiełku. Osobiście lubimy ten rejon Krety i na pewno będziemy tam jeszcze powracać. Szczególnie, że wciąż jest to ta część wyspy, która nie do końca została przez nas zwiedzona.
Osobiście nie korzystaliśmy z turystycznych map wydawnictwa Anavasi. Jak będziemy na miejscu to postaramy się zwrócić na nie uwagę. W trakcie naszych pobytów przy pieszych wędrówkach korzystaliśmy z dosyć dokładnych map serii "map4road", które również możemy szczerze polecić i z pewnością ich opis pojawi się na stronie.
Pomyślimy w przyszłości o zmianie mechanizmów tak aby było możliwe dodawanie komentarzy pod stronami na których znajdują się spisy podstron z danej kategorii.
Gorąco pozdrawiamy i dziękujemy za komentarz :)
mapy
Polskim dystrybutorem Anavasi jest Księgarnia Geograf ( ma witrynę w internecie).
28.08 lecimy znowu do Chanii - tym razem w planie góry Idajskie ( w zeszłym roku zawróciliśmy w maju ze szlaku z Lakkos Mygeu na Psiloritis z powodu pola zlodowaciałego śniegu, w tym roku liczymy że we wrześniu go nie będzie, choć w maju były ogromne ilości - dałoby się pojeździć na nartach ) oraz okolice Pirgos Monastyry na plażach w okolicy Kapetaniany, Tris Ekklisies i i Tsoutsouros.
Z miejsc których nie widzę w Waszym spisie polecam Lentas - miejsce gdzie kończy się droga, hoteli brak - tylko pokoje do wynajęcia, 2 sklepy i 16 tawern. W pobliżu - plaże, wąwozy,góry.
komentarz z
,Moi Drodzy miejsce cudowne , dlatego wracam ponownie we wrzesniu .
komentarz z
Polecam rowniez Palekastro super plaza spokoj cisza i relax . Na Crecie bylem juz 4 razy i za kazdym razem odkrywam cudowne miejsca . Tylko poludnie jest godne uwagi , reszta zapomnijcie . Milych wakacji
Do Xerokambos przez Nea Presos i płaskowyż Handras
Dzień dobry :)
Czy możecie udzielić mi informacji o drodze z Sitii przez Nea Presos i płaskowyż Handras aż do Xerokambos? Czy cały czas jest to droga asfaltowa? Czy jest to trudny i wymagający odcinek do przejechania? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)
Pozdrawiam,
Magda
Osobiście nie jechaliśmy tą drogą, ale spoglądając pobieżnie na google street view widać że nie jest ona w najgorszym stanie. Myślę, że najlepiej będzie jeśli właśnie skorzystasz z tego narzędzia i osobiście sprawdzisz czy Twoim zdaniem ta droga nie przerasta Twoich umiejętności prowadzenia samochodu.
Tak zrobię, dzięki :)
ja jechałem odcinkiem od Ziros do Xerocampos, jest wyasfaltowany, bardzo efektowny - na tym odcinku jest znaczna różnica wysokości, bardzo efektowne serpentyny - jadąc w górę częściej używaliśmy 1 niż 2 biegu, 3 sporadycznie.
Południe Krety
Już nie możemy się doczekać czerwca, tym razem południe a raczej południowo-wschodni kreniec wyspy. Plan prawie poukładany, mapy prześledzone, a wiadomości tutaj i komentarze bardzo pomocne. Już raz byliśmy w okolicach Herosnisos i Sitia, Vai i inne okoliczne ciekawostki prześledzone ale teraz dokładne oględziny tej części Krety bo zachodnia była 6 razy. Wybrałem urocze Makrygialos, gdzie cisza spokój blisko do portu i na Chrissi,port i na Koufonisi, można do Vai a raczej dalej za Vai. Ponownie odwiedzimy Ag Nikolaos , Kritsa, Mochlos. Mam nadzieje że bedzie to udany wypad bo tym razem na własną rękę bez biura podróży.Trzymajcie kciuki i do zobaczenia już wkrótce.
Południe Krety
Brawo Wy! Na własną rękę jest zupełnie inaczej :) Trzymamy kciuki i życzymy udanego zwiedzania tego fragmentu Krety :)
Gosia | www.crete.pl
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152847313247551