Przeglądając wakacyjne oferty polskich biur podróży na pewno zauważycie, że w większości przypadków okolice Agios Nikolaos wyznaczają realny koniec strefy zainteresowań polskich biur podróży. Tylko u pojedynczych touroperatorów znajdziecie oferty wypoczynku w hotelach położonych w rejonie miasta Sitia. Z wyłączeniem typowych turystycznych hitów jak plaża Vai, Zakros, czy też klasztor Moni Toplou, wschodni kraniec Krety jest prawie zupełnie omijany przez zorganizowane grupy turystów. W większości przewodników znajdziecie tylko zdawkowe opisy tego rejonu wyspy. Tak skąpe informacje na pewno nie zachęcą wielu osób do zwiedzania tej części Krety.
A szkoda ... bo jeśli jesteś osobą, która szuka odpoczynku od tłocznych plaż północnego wybrzeża Krety, to właśnie ten rejon wyspy będzie dla Ciebie idealnym miejscem wypoczynku. Jeśli marzy Ci się samotna kąpiel w krystalicznie czystym morzu, to Xerokambos jest właśnie tym miejscem, do którego powinieneś się udać. Plaża w tej niewielkiej osadzie nie zna pojęcia niskiego i wysokiego sezonu, gdyż nawet w pełni wakacyjnego szczytu zdarzają się okresy, kiedy jest ona praktycznie zupełnie pusta.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza. Warto polecić to miejsce osobom snurkującym, gdyż na końcu tej plaży znajduje się ciekawe dno oraz malownicze skałki. Na największej zaś plaży można wypożyczyć leżaki wraz z parasolką.
Choć pierwsze wzmianki na temat Xerokambos pojawiają się w weneckim spisie przeprowadzonym w 1583 roku to jednak miejscowość ta szczyci się znacznie dłuższą historią. Świadczyć mogą o tym pozostałości starożytnych hellenistycznych zabudowań. Przypuszczalnie miejsce to z racji swego położenia było zamieszkiwane już w czasach minojskich.
Xerokambos znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Krety. W przypadku większości osób wyjazd na tę plażę trzeba traktować jako całodzienną wycieczkę. Zdecydowanie odradzam wyjazd do Xerokambos osobom przebywającym w okolicy miasta Chania lub też Rethymnonu, bo choć miejsce to jest oddalone od Sitii o tylko około 50 km to ze względu na krętą drogę, wymagającą uważnej jazdy, trzeba liczyć się ze stosunkowo długim dojazdem. Jeszcze do niedawna do miejscowości tej prowadziła tylko szutrowa droga, jednak w ostatnim czasie dojazd jest znacznie ułatwiony dzięki nowej asfaltowej nawierzchni. Jadąc od strony miasta Sitia najlepiej kierować się na Zakros, a następnie skręcić na odjazd kierujący do Xerokambos.
Malownicza droga do Xerokambos
Osoby wypoczywające w rejonie miasta Ierapetra powinny kierować się na wschód drogą wiodącą wzdłuż południowego wybrzeża. Ostatnich kilka kilometrów tej trasy to niezwykle malownicze serpentyny, z których rozpościera się wspaniały widok na wschodnie wybrzeże Krety oraz na malownicze zatoczki Xerokambos. Nie bez kozery na wielu mapach droga ta jest oznaczona jako trasa widokowa. Zdjęcia zamieszczone na stronie dadzą Wam dobry przedsmak tego co zobaczycie na miejscu.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.
Kritsa to jedna z największych wsi na Krecie. W miejscowosci tej znajduje się bardzo dużo sklepów z wyrobami lokalnego rzemiosła.
Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.
Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.
Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.
Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.
uiny starożytnego miasta LATO można odnaleźć w pobliżu uroczej miejscowości Krista położonej nieopodal Agios Nikolaos.
Uznaje się, że Gournia była zamieszkana w okresie między 3000 p.n.e. a 1200 p.n.e i jest jednym z niewielu miast odkopanych w dużym stopniu.
Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.
ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.
Moni Toplou (Μονή Τοπλού) zwany także jako The Great Monastery jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych klasztorów na Krecie.
Mochlos to niewielka miejscowość położona mniej więcej w połowie drogi między Agios Nikolaos a Sitią.
O Vai zrobiło się głośno, gdy w latach 70-tych na tle palmowego gaju nakręcono reklamę kokosowych batoników Bounty.
Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie.
Gdy na cypel znajdujący się obok Sitii wkraczał ciężki sprzęt nikt nie spodziewał się, że teren ten kryje w sobie ruiny helleńskiego miasta.
Obfitość wody oraz cienia sprawiają, że nawet w szczycie sezonu turystycznego miejsce to jest pełne bujnej roślinności.
Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie.
Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.
Nieco ponad 2 km od Palekastro obok plaży Chiona znajduje się duże stanowisko archeologiczne zwane Roussolakos
Ierapetra (Ιεράπετρα) to czwarte co do wielkości miasto Krety i zarazem największa miejscowość zlokalizowana w prefekturze Lassithi.
Plaża Diaskari znana również jako Green Beach znajduje się niespełna 3 km od Makry Gialos.
Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety.
Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie.
Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.
Zakros to niewielka miejscowość na wschodnim wybrzeżu Krety, oddalona niespełna 40 km na południowy-wschód od Sitia.
Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.
Pachia Ammos nie jest jednak typową zatłoczoną i gwarną miejscowością turystyczną, których nie brakuje na północy Krety.
Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie. A szkoda, bo w odróżnieniu od tych znajdujących się na północnym wybrzeżu to właśnie tu możemy cieszyć się pełną infrastrukturą turystyczną i dobrą piaszczystą plażą, jednocześnie nie rezygnując ze świętego spokoju.
Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia znajdującego się na południowym-zachodzie Krety.To szczególne ulokowanie nad morzem Libijskim niejako na tyłach górskiego pasma Lefka Ori powoduje, że Chora jest dość mocno odizolowana od miasteczek opanowanych przez masową turystykę. Obecnie dojazd tu nie stanowi większej trudności bowiem drogi choć wąskie i kręte są już jednak pokryte asfaltem.
Stalida położona jest w centralno-wschodniej części Krety. Od lotniska w Heraklionie oddziela ją niespełna 30 km. Położona bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Komentarze
komentarz z
Zauważyłam, że od Heraklionu na wschód coraz więcej jest turystów rosyjskojęzycznych. Niektóre hotele należą nawet do rosyjskich sieciówek.
komentarz z
zgadza się, dlatego jestem zwolennikiem wyjazdu zupełnie prywatnego , a nie z biurem :)
komentarz z
Tym bardziej że z roku na rok ceny wyjazdów z BP stają się coraz mniej akceptowalne. Od dwóch lat obserwujemy również zdecydowanie słabszą ofertę Last Minute, lub w przypadku szczytu sezonu jej zupełny brak.
komentarz z
Xserokambos jest przepięknym miejscem z piękna plaża i pięknymi widokami i zgadzam się z koleżanką biuro podróży wogóle nie wspomni o tym miejscu. Polecam
komentarz z
i całe szczęście,że takie miejsca zostają dla prawdziwych miłośników tej wyspy,a nie dla zmasowanej turystyki:)
komentarz z
Dokładnie tak jest i dlatego za 4 tyg. jadę do Ierapetry ;-)
komentarz z
Super ... najbardziej słoneczne miasto Grecji :)
komentarz z
cieszę się,że dobrze wybrałam :-0
komentarz z
Super miasto, bardzo dobry wybor. Bylam i polecam
komentarz z
dlatego Nasz trzeci wyjazd na Kretę,zaplanowaliśmy właśnie na wschód :)
komentarz z
Zdecydowanie popieramy decyzję :) (y)
Xerokambos - zdecydowanie polecam nie tylko jako miejsce jednorazowego plażowania ale również kilkudniowego wypoczynku. Miałem przyjemność poznać to miasteczko w 2013 r. podczas objazdu Krety. Malutka mieścinka z świetną plażą a właściwie plażami bo jest ich kilka i każda ładniejsza od poprzedniej. Miasteczko tak jak piszecie, malutkie i nie pamiętam żeby były tam jakieś sklepy z tanią i tandetną chińszczyzną która jest obecna na północy wyspy, jedynie kilka malutkich noclegowni i tawern. Jeszcze jednym plusem miasteczka jest to że wszelkie zabudowania są jakieś 300-400 m od plaży więc nie psują jej uroku (podobnie jak w nieodległym Palekastro). Droga w stronę Ziros dostarcza cudnych wrażeń wizualnych i sprawi że nie raz się zatrzymacie żeby zrobić zdjęcie. Ogólnie cały południowy wschód wyspy jeszcze nie odkryty i nie skażony masową turystyką, bardzo podobało mi się też w Kato Zakros gdzie ujście ma Wąwoz Umarłych i znajdują się ciekawe wykopaliska z czasów minojskich. Jeśli ktoś się zastanawia nad wypoczynkiem i zwiedzaniem tej części Krety to niech się nie zastanawia tylko szuka noclegu w tych okolicach. Pozdrawiam
Xerocampos
Po raz ostatni z Krety wróciliśmy 8. 06 - pierwszy raz byliśmy na wschodzie, zaczęliśmy na płaskowyżu Lashiti, następnie trzy noce w okolicach Palokastro, skąd uciekliśmy z powodu komarów - spotkaliśmy je pierwszy raz ( przy siódmym pobycie!! ) i kolejnych 8 nocy w Xerokampos - miejsce cudowne, nie tylko plaże ale i okoliczne szlaki - wąwozy Xerocampos (znany też jako Ziros ) Chochlaki czy pierwszy odcinek E4 pomiędzy Zakros i Kato Zakros znany jako Gorge of Death, jednak nie z powodu wyjątkowych trudności - wręcz odwrotnie, jest jednym z nielicznych wąwozów Krety z całorocznym strumieniem - nazwa pochodzi od minojskich grobowców. Ponadto jest sporo szlaków pomiędzy miejscowościami - np z Xerocampos do Kato Zakros i dalej do Chochlaki, z Xerocampos do Aghia Irini i inne, jak na warunki kreteńskie są znakowane super. Największa wada - 6 godzin jazdy do lotniska w Chanii, ale i tak warto.
Pod rozdziałem o mapach nie ma miejsca na komentarze - więc piszę tu - dopiszcie koniecznie mapy wydawnictwa Anavasi - wydali przede wszystkim mapy turystyczne gór - góry Białe w trzech częściach - skala 1:25 000, Idajskie w tej samej skali, Dikti 1:35 000 i mapę Zakros - Vai 1:25 000, ponadto 3 drogowe mapy w skali 1:100 000 ( Chania, Heraklion i Lasinthi)
Pozdrawiam wszystkich kretomaniaków!
Będziemy myśleć o zmianach
Witam
Super bardzo cieszymy się, że Twój pobyt na Krecie był udany. Fajnie, że eksplorowaliście wschodni kraniec wyspy. Dociera to stosunkowo nieduża liczba turystów. Co w sumie ma też swoje plusy - szczególnie dla osób które chcą choć trochę odpocząć od miejskiego zgiełku. Osobiście lubimy ten rejon Krety i na pewno będziemy tam jeszcze powracać. Szczególnie, że wciąż jest to ta część wyspy, która nie do końca została przez nas zwiedzona.
Osobiście nie korzystaliśmy z turystycznych map wydawnictwa Anavasi. Jak będziemy na miejscu to postaramy się zwrócić na nie uwagę. W trakcie naszych pobytów przy pieszych wędrówkach korzystaliśmy z dosyć dokładnych map serii "map4road", które również możemy szczerze polecić i z pewnością ich opis pojawi się na stronie.
Pomyślimy w przyszłości o zmianie mechanizmów tak aby było możliwe dodawanie komentarzy pod stronami na których znajdują się spisy podstron z danej kategorii.
Gorąco pozdrawiamy i dziękujemy za komentarz :)
mapy
Polskim dystrybutorem Anavasi jest Księgarnia Geograf ( ma witrynę w internecie).
28.08 lecimy znowu do Chanii - tym razem w planie góry Idajskie ( w zeszłym roku zawróciliśmy w maju ze szlaku z Lakkos Mygeu na Psiloritis z powodu pola zlodowaciałego śniegu, w tym roku liczymy że we wrześniu go nie będzie, choć w maju były ogromne ilości - dałoby się pojeździć na nartach ) oraz okolice Pirgos Monastyry na plażach w okolicy Kapetaniany, Tris Ekklisies i i Tsoutsouros.
Z miejsc których nie widzę w Waszym spisie polecam Lentas - miejsce gdzie kończy się droga, hoteli brak - tylko pokoje do wynajęcia, 2 sklepy i 16 tawern. W pobliżu - plaże, wąwozy,góry.
komentarz z
,Moi Drodzy miejsce cudowne , dlatego wracam ponownie we wrzesniu .
komentarz z
Polecam rowniez Palekastro super plaza spokoj cisza i relax . Na Crecie bylem juz 4 razy i za kazdym razem odkrywam cudowne miejsca . Tylko poludnie jest godne uwagi , reszta zapomnijcie . Milych wakacji
Do Xerokambos przez Nea Presos i płaskowyż Handras
Dzień dobry :)
Czy możecie udzielić mi informacji o drodze z Sitii przez Nea Presos i płaskowyż Handras aż do Xerokambos? Czy cały czas jest to droga asfaltowa? Czy jest to trudny i wymagający odcinek do przejechania? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)
Pozdrawiam,
Magda
Osobiście nie jechaliśmy tą drogą, ale spoglądając pobieżnie na google street view widać że nie jest ona w najgorszym stanie. Myślę, że najlepiej będzie jeśli właśnie skorzystasz z tego narzędzia i osobiście sprawdzisz czy Twoim zdaniem ta droga nie przerasta Twoich umiejętności prowadzenia samochodu.
Tak zrobię, dzięki :)
ja jechałem odcinkiem od Ziros do Xerocampos, jest wyasfaltowany, bardzo efektowny - na tym odcinku jest znaczna różnica wysokości, bardzo efektowne serpentyny - jadąc w górę częściej używaliśmy 1 niż 2 biegu, 3 sporadycznie.
Południe Krety
Już nie możemy się doczekać czerwca, tym razem południe a raczej południowo-wschodni kreniec wyspy. Plan prawie poukładany, mapy prześledzone, a wiadomości tutaj i komentarze bardzo pomocne. Już raz byliśmy w okolicach Herosnisos i Sitia, Vai i inne okoliczne ciekawostki prześledzone ale teraz dokładne oględziny tej części Krety bo zachodnia była 6 razy. Wybrałem urocze Makrygialos, gdzie cisza spokój blisko do portu i na Chrissi,port i na Koufonisi, można do Vai a raczej dalej za Vai. Ponownie odwiedzimy Ag Nikolaos , Kritsa, Mochlos. Mam nadzieje że bedzie to udany wypad bo tym razem na własną rękę bez biura podróży.Trzymajcie kciuki i do zobaczenia już wkrótce.
Południe Krety
Brawo Wy! Na własną rękę jest zupełnie inaczej :) Trzymamy kciuki i życzymy udanego zwiedzania tego fragmentu Krety :)
Gosia | www.crete.pl
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152847313247551