Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością. Miejsca te znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, więc trasę tę można pokonać pieszo.
Bardziej rozrywkowa zachodnia część plaży Damnoni
Damnoni może poszczycić się szeroką plażą znajdującą się w głęboko osadzonej zatoce, której granice wyznaczają dwa półwyspy wysunięte w kierunku morza. Wzdłuż brzegu niewielkiej rzeki, która uchodzi do morza w zachodniej części plaży, ciągnie się lokalna droga, przy której można zostawić samochód. Jeśli jednak planuje się przyjechać tu weekend, to trzeba liczyć się z tym, że znalezienie wolnego miejsca na zaparkowanie samochodu może zająć chwilę czasu. Plaża ta jest dosyć popularna wśród lokalnych Greków, którzy chętnie spędzają tu sobotę i niedzielę. W tych dniach jest tu zazwyczaj wyjątkowo gwarno, a droga jest pełna samochodów parkujących wzdłuż obu krawędzi jezdni.
Obecnie Damnoni to także typowa niewielka miejscowość nastawiona na obsługę wypoczywających tu turystów. Poza kilkunastoma hotelami ulokowanymi wzdłuż zatoki oraz na okalających ją wzgórzach, przy drodze znajdziecie również kilka rodzinnych tawern oferujących lokalne przysmaki. W zachodniej części Damnoni to zorganizowana plaża, na której można wypożyczyć leżaki wraz z parasolami. Znajdziecie tu także przebieralnie oraz prysznice zasilane słodką wodą. Osoby znudzone plażowaniem mogą rozważyć skorzystanie z usług firm specjalizujących się w wypożyczaniu sprzętu do uprawiania sportów wodnych.
Wschodnia część plaży Damnoni
Środkowa i wschodnia część plaży jest zdecydowanie bardziej spokojna i mniej tłoczna. Osoby preferujące wypoczywanie bezpośrednio na piasku, bez problemu znajdą tu bardziej kameralny kawałek plaży. Jeśli komuś zależy na jeszcze większej prywatności lub jest fanem opalania się bez ubrania to może wybrać się do sąsiedniej zatoczki Ammoundi. Odrobinę dalej położona jest następna bardzo urocza i niewielka plaża zwana Skinaria.
Damnoni znajduje się 35 km na południe od Rethymno i około 5 km na wschód od Plakias. Pokonując część Nowej Drogi Narodowej stanowiącej obwodnicę Rethymnonu, w centralnej części tego odcinka drogi zjedźcie na drogę kierującą się na południe w stronę miejscowości Spili - Timpaki. Po pokonaniu około 16 kilometrów znajduje się rozwidlenie kierujące na miejscowość Koxare. W oddali zobaczycie wąwóz Kouartaliotiko, za którym położone jest miasteczko Asomatos. W miejscowości tej skręcie w prawo kierując się do wioski Lefkogia. Wyjeżdżając około 2,5 kilometra za tę miejscowość znajdziecie skrzyżowanie z drogą, która dojeżdża bezpośrednio na plażę Damnoni.
Plażę Damnoni oraz kilka innych tego typu miejsc z południowego rejonu Krety, możecie zobaczyć na poniższym filmie:
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Jeśli mielibyśmy wymienić najpiękniejsze plaże Krety to Kedrodasos bez wątpienia znalazłaby się w ścisłej czołówce takiego zestawienia. Chociaż jest ona położona zaledwie kilometr od Elafonissi, czyli najsłynniejszej plaży Krety, to nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy. Nie znajdziecie tu, przynajmniej na razie, leżaków i parasoli oraz innej typowej infrastruktury turystycznej takiej jak przebieralnie, toalety, beach bary czy tawerny.
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty. Plaża ta jest również znana pod nazwą Paralia Stefanou, czyli Plaża Stefanou.
Komentarze
Mam sentyment do tego miejsca - bo właśnie tam we wrześniu 2008 roku rozpoczynaliśmy naszą już ponad półroczną przygodę z Kretą. Z ciekawostek - pod ramieniem skalnym ograniczającym morze przy plaży Ammoudi od lewej strony jest podwodny tunel - niezbyt długi ale przepłynięcie jego jest pewnym wyzwaniem - kto próbował nurkować w Morzu Śródziemnym domyśli się dlaczego.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz