Niespełna 50 km od Chanii między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia oraz Mądrości Bożej (Wisdom of God). Jest ona położona przy głównej drodze łączącej plażę Elafonissi oraz miejscowość Kissamos. Droga ta wiedzie wzdłuż spektakularnego wąwozu Topolia. Jest to jedna z tych dróg na Krecie, których się nie zapomina. Z jednej strony jezdni znajduje się wysoka i stroma skała, z drugiej zaś przepaść wiodąca na dno 300 metrowego wąwozu. W dodatku na trasie tej wyznaczony został wąski tunel, do którego wjazd możliwy jest wyłącznie w ruchu wahadłowym.
Jadąc od strony plaży Elafonissi jaskinia Agia Sofia znajduje się tuż przed tym tunelem. Położona jest ona na wysokości około 400 metrów, więc gdy patrzymy na nią z dołu to widzimy tylko niezbyt duży otwór wejściowy. Widoczna jest również niewielka dzwonnica oraz metaliczna gwiazdę, od której w słoneczne dni odbija się światło.
Samochód należy zostawić przy drodze, na wysokości tawerny Panorama Café, gdzie zaczyna się ścieżka wiodąca do wejścia do jaskini. Wspinaczkę po stromym skalnym zboczu wyznaczają kamienne schody pnące się ostro w górę. My zwiedzaliśmy to miejsce wiosennym popołudniem, kiedy jaskinia ta pogrążona jest w cieniu. Zdecydowanie ułatwiło to nam naszą wspinaczkę. Mimo tego, że z dołu jaskinia nie sprawiła na nas wrażenia dużej, to już w trakcie podchodzenia zmieniliśmy zdanie. Zamieszkana jest przez dziesiątki gołębi, których zwielokrotnione przez echo gruchanie, podczas podchodzenia potęguje narastający niepokój.
Gdy już dotarliśmy na górę to okazało się, że jaskinia Agia Sofia jest całkiem duża i wysoka. Jej powierzchnia ma około 70 m średnicy, a wysokość sięga miejscami nawet 20 metrów. Nasze zdziwienie wywołało to, że w jaskini po lewej stronie znajduje się niewielka kaplica o tej samej nazwie. Mimo że jej wystrój jest skromny i bardzo typowy dla prawosławnych obiektów sakralnych to jednak jej położenie sprawiło, że tę obecność odbieramy w sposób niezwykły. Po latach poznawania Krety nie dziwi nas już to, że kapliczki i kościółki są ulokowane pod skałami, w różnych zagłębieniach. Jednak w Agia Sofia jest coś niezwykłego, można by rzec, że to jaskinia Boga.
Nazwa jaskini i kaplicy Agia Sofia pochodzi od ikony, która tu się znajduje. Prawdopodobnie pochodzi ona ze świątyni znajdującej się dawniej na terenie Konstantynopola. Jak głosi legenda kreteńscy marynarze bronili brzegów tego miasta przed atakami Turków. Gdy sułtan Mehmed II ogłosił rozejm, pozwolił im odpłynąć do domu. Nie mogli zabrać ze sobą broni, w zamian za to dostali jednak pozwolenie na zabranie czegoś w zamian. Część Kreteńczyków pochodząca z Kissamos, zabrała ze sobą ikonę i ukryła ją właśnie w tej jaskini. Później wybudowano tu kaplicę.
Po obejrzeniu z bliska części sakralnej zaczęliśmy eksplorować samą jaskinię. Na jej terenie znajduje się sporo stalaktytów oraz stalagmitów, których wielkość sięga nawet około 6 metrów. To właśnie tu urzędują gołębie, które cały czas hałasują i fruwają. W jaskini panuje spora wilgotność, więc skały pokrywa w wielu miejscach mech.
Jak podają źródła Agia Sofia była dawniej miejscem kultu, na jej terenie odnaleziono sporo artefaktów z czasów neolitu. Głównie były to gliniane figurki oraz naczynia ceramiczne.
Na jednym z większych kamieni znajduje się dziwny kształt przywodzący na myśl końską podkowę. Jak podają niektóre źródła jest to odcisk kopyta konia św. Jerzego. Jaskinia ta nie została do końca zbadana, istnieją więc podejrzenia, że rozciąga się na sąsiadujące z nią niewielkie jaskinie i sale. Jakiś czas temu na terenie jaskini odnaleziono dwa szkielety bez głowy pochodzące sprzed kilku wieków. Przypuszcza się, że były to szczątki braci Psaromilingos, którzy ukrywali się na terenie jaskini podczas weneckiej okupacji. Mieli oni zginąć w walce podczas rebelii prowadzonej przez Leona Kallergisa, który nie zgadzał się na ugodową politykę wobec okupanta. Głowy braci dostarczone Wenecjanom miały ocalić życie innych powstańców.
Współcześnie każdego roku w Agia Sofia obchodzone są dwa święta: we wtorek po Wielkanocy oraz 24 grudnia. Wejście do jaskini jest możliwe każdego dnia w godzinach 8-20. Wstęp jak na razie jest darmowy.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.
Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia
Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.
Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.
Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.
Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.
Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.
Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą
Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.
Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.
Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.
Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża
Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia
Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.
Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.
Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.
Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte. Jaskinia Ida to po prostu pusta i nieoświetlona wielka dziura w skale. Dosyć strome zejście na dno zbudowane jest z dawnych podkładów kolejowych. Na dole jaskini znajduje się drewniany podest, są tu też pozostałości po prowadzonych dawniej wykopaliskach. Jaskinia znajduje się na wschodnim zboczu góry Psiloriti, w centralnej części Krety - około 20 kilometrów od wioski Anogia. Jej łączna powierzchnia to około 800 metrów kwadratowych. Składa się z czterech komór z których największa, główna komora ma wymiary około 40 metrów długości i 50 szerokości.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w tym miejscu dowodzą jednak, że historia tej pięknej jaskini jest znacznie dłuższa i sięga czasów neolitycznych. W czasie panowania Minojczyków znajdowało się tu jedno z ważnych miejsc kultu. Wzmianki o Melidoni pojawiają się również w legendach i mitach, wedle których miał się tu chronić wykonany z brązu olbrzym Talos.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος. Wedle części naukowców to właśnie tu w nie w Knossos znajdował się mityczny labirynt króla Minosa.
Komentarze
komentarz z
...byłam tam. Pięknie :)
komentarz z
Potwierdzam :-)
komentarz z
Przepięknie. Będę zawsze tam wracać
komentarz z
Byłam
komentarz z
Byłam,widzialam-niesamowite
komentarz z
Ja tez
komentarz z
I tez widzialam, nawet dwa razy. Jak będę na Krecie to zawsze tam wstapię.
komentarz z
A ja będę
komentarz z
Byłam we wrześniu
komentarz z
Παρολίγον να μη γνωρίσω το μέρος, έχω φωτογραφίες εκει.
komentarz z
Zrobila na mnie wrazenie...
komentarz z
Nasza pierwsza wycieczka
komentarz z
Jedno z pierwszych miejsc, które zobaczyłam będąc pierwszy raz na Krecie. Urzekło mnie, w zeszłym roku był powrót
komentarz z
komentarz z
komentarz z
A po wdrapywaniu do jaskini uroczy Grek poleca takie cudo
komentarz z
Joanna Pewnie w tej tawernie? Wiosną było zamknięte
komentarz z
Dokładnie w tej :) Pan ze zdjęcia na butelce, to dokładnie ten sam uroczy Grek, który nam polecał ten wyborny trunek
komentarz z
uroczy Grek prowadzi knajpę poniżej jaskini :)
komentarz z
Basia Gajda Matczak ekstra miejsce
komentarz z
do jaskini prowadzi tablica informacyjna
komentarz z
Byliśmy tam w ubiegłe wakacje, super miejsce
komentarz z
Aleksandra Durczyńska czy to jest ta jaskinia, której nie było w programie wycieczki i w której nie mogliśmy zrobić zdjęć, bo jesteśmy fotografami?
komentarz z
Monika Pióro tak! To ta słynna jaskinia! Największa atrakcja Elafąsini xd
komentarz z
moja kochana Kreta, piękna w każdym miejscu
komentarz z
Mam z nim zdjęcie
komentarz z
Piękny widok z jej wzgórza
komentarz z
Byłam w tej jaskini. Przepięknie
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154211358462551,10157058887727551