Co powinniście wiedzieć o Krecie, gdy jedziecie tam pierwszy raz

Dla osób, które jadą pierwszy raz na Kretę przygotowaliśmy zbiór podstawowych informacji przydatnych w czasie pobytu na wyspie. Poniższe tematy są istotne z naszego punktu widzenia i opisaliśmy je na podstawie własnych doświadczeń. Oczywiście artykuł ten nie wyczerpuje wszystkich tematów i jest wielce prawdopodobne, że ten niezbędnik będzie rozrastał się w czasie.

Język

Językiem urzędowym jest grecki. Jednak w miejscowościach turystycznych oraz miastach można porozumieć się po angielsku, niemiecku, rosyjsku i francusku. Czasami w tawernie można natrafić na kelnera, który potrafi powiedzieć kilka słów po polsku. :) Nie liczcie jednak na dialog w ojczystym języku.

Przed podróżą warto jednak poznać przynajmniej kilka słów i grzecznościowych zwrotów po grecku. Lokalni mieszkańcy naprawdę to doceniają! Zwłaszcza jeśli macie w planach zwiedzanie górskich rejonów oraz wiosek oddalonych od turystycznych rejonów podstawowy zasób greckich słów i zwrotów przyda się na pewno, gdyż w takich miejscach możecie mieć problem z porozumieniem się nawet w podstawowym angielskim.

Pogoda

Łagodny śródziemnomorski klimat to jeden z czynników, który decyduje o atrakcyjności Krety. Latem w wysokim sezonie pogoda jest stabilna, tylko wyjątkowo zdarzają się opady deszczu. Średnia temperatura w dzień waha się między 25 a 30 stopni Celcjusza, choć maksymalne osiągane wartości mogą oscylować w okolicy 40 stopni. Upały łatwiej jest znieść, gdy wieje wiatr co na szczęście zdarza się często. Południowa część Krety w okolicach Sfakii jest w ogóle bardziej wietrzna niż pozostała część wyspy, więc może się tak zdarzyć, że wypoczywając w tych rejonach będziecie mieli wichury, podczas gdy na północnym wybrzeżu wiatr będzie w tym czasie dużo słabszy. Kreteńska wiosna oraz jesień to pory roku o niższych temperaturach, jeśli więc planujecie wycieczki po górach i szlakach to te miesiące będą bardziej odpowiednie na taki typ wypoczynku. Jadąc wiosną trzeba jednak zaopatrzyć się też w cieplejsze ubrania, bo wieczory na ogół są zimne, a pogoda bywa kapryśna i może być deszczowa. Jesień natomiast bywa cieplejsza niż wiosna, a temperatura nagrzanego po lecie morza utrzymuje się w tym okresie dłużej.
Ogólna reguła jest taka, że Kreta wschodnia jest cieplejsza niż zachodnia, południowa bardziej niż północna. Bez względu na położenie w górach będzie sporo chłodniej chyba, że akurat traficie na ekstremalnie wysokie temperatury.

Słońce

Latem słońce świeci bardzo intensywnie każdego dnia i niezależnie od rodzaju wypoczynku jaki wybierzecie nie można lekceważyć jego mocy. Wybierając się czy to na plażę czy na szlak trzeba zabrać ze sobą nakrycie głowy, krem z filtrem oraz odpowiednią ilość picia.

Jeśli wasze wakacje będą aktywne i spędzone na kreteńskich szlakach to napoje będą najważniejszą kwestią. Na szlaku odwodnienie może dopaść w najmniej oczekiwanym momencie i jeśli nie zaopatrzycie się w odpowiedni zapas wody, soku itp. to historia może się skończyć nieciekawie. Każdego roku zdarzają się na szlakach wypadki, kiedy miejscowe służby muszą interweniować i sprowadzać turystów, którzy ulegli udarowi słonecznemu. Może mieć to miejsce nawet na tak z pozoru prostej i obleganej drodze prowadzącej na Balos. Warto pamiętać o tym gdyż niestety udar i odwodnienie zbierają także i śmiertelne żniwo.

Jeśli natomiast przesadzicie ze słońcem i poparzycie się to najlepszym dostępnym środkiem na piekącą skórę jest … grecki jogurt. On naprawdę działa!

Czas

Obowiązująca strefa czasowa na Krecie to UTC (Universal Time Clock)+2 godziny w zimie i UTC+3 godziny w lecie. W stosunku do czasu obowiązującego w Polsce jest to przesunięcie o jedną godzinę. Warto ten fakt uwzględnić przy rozpatrywaniu godzin przylotu i odlotu, które zazwyczaj podawane są według czasu lokalnego. Pamiętajcie zatem, że przylatując na Kretę dostosowujemy zegarki ustawiając godzinę do przodu.

Zegar w hali targowej w Chania

Telekomunikacja

Kreta ma szeroki zasięg telefonii komórkowej, więc praktycznie na większej części wyspy będziecie mogli korzystać z komórki bez przeszkód. Jednak w górskich rejonach oraz wąwozach zasięgu na ogół nie ma i warto to mieć na uwadze wybierając się w te rejony Krety. Warto pamiętać, że od 2017 roku w Polsce stawki za połączenia międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej zostały zrównane ze stawkami za połączenia lokalne. Jest to więc spore obniżenie kosztów za połączenia dla turystów wyjeżdżających na wakacje.

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na wyspie to korzystniej będzie zakupić grecką kartę SIM. Karta taka daje większy pakiet danych na stały dostęp do internetu. Można je nabyć w salonach operatorów komórkowych, do zakupu wymagany jest paszport albo dowód osobisty. O parametry oraz koszty możecie pytać bezpośrednio w placówkach operatorów. Na naszych wakacjach tego typu dostęp do internetu sprawdził się doskonale i był o wiele tańszy niż wykupywanie pakietów danych u polskiego operatora.

Numer kierunkowy do Grecji to +30 po wybraniu, którego należy wybrać właściwy numer telefonu.

Telekomunikacja na Krecie

Sieć internetu bezprzewodowego jest systematycznie poszerzana. Na chwilę obecną większość hoteli i pensjonatów oferuje dostęp do wi-fi na terenie budynku (także w pokojach), choć zdarzają się jeszcze obiekty bez tego udogodnienia. Jakość tych połączeń bywa jednak zróżnicowana. To samo dotyczy tawern czy restauracji. Warto pamiętać, że na ogół należy poprosić w recepcji lub u kelnera (w przypadku tawerny) o hasło dostępu do sieci.

Waluta

Od stycznia 2002 roku euro jest oficjalną walutą w Grecji. Zastąpiło ono wcześniejszą drahmę, która została całkowicie wycofana z rynku. Kurs wymiany za 1€ wynosił 370 drachmy greckiej. Jadąc na Kretę warto zabierać banknoty o niewysokich nominałach. Przy banknotach o wartości 200 czy 500 euro możecie mieć spore problemy z ich przyjęciem i wymianą na drobniejsze nominały. W Grekach budzą one sporą podejrzliwość i lęk przed falsyfikatami.

Pieniądze

Jeśli jednak już zdarzy Wam się nieszczęście posiadania tak dużego nominału to zdradzimy Wam bardzo ciekawy sposób na jego upłynnienie. Jeden z lokalnych Kreteńczyków doradził nam, by tak duży nominał wykorzystać do płacenia na stacji benzynowej. Podjechać samochodem, poprosić o zatankowanie do pełna, a następnie wcisnąć "nieszczęsny" banknot jako zapłatę. Pracownik stacji będzie musiał sobie poradzić jakoś z wydaniem reszty, bo przecież paliwa mu już nie oddamy ;)

W przypadku większych placówek handlowych nie powinno być problemów z płatnością za pomocą kart kredytowych lub płatniczych. W przypadku mniejszych placówek zawsze warto upewnić się, czy sklep dysponuje terminalem obsługującym posiadany przez nas typ karty.

W większych miejscowościach i popularnych kurortach turystycznych można również znaleźć kantory, w których bez problemu można wymienić posiadane złotówki lub też inne obce waluty.

Więcej na temat tego jak można płacić i czy koniecznie trzeba ze sobą zabierać dużo gotówki znajdziecie w naszym artykule: Jak płacić na Krecie?

Dokumenty

Grecja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej i ratyfikowała układ z Schengen, zatem obywatele podróżujący wewnątrz UE mogą wjechać tu na podstawie dowodu osobistego. Do czego gorąco namawiamy, gdyż dowód osobisty jest dużo wygodniejszym i znacznie poręczniejszym dokumentem niż paszport. Dodatkowo warto również wiedzieć, że ten ostatni dokument od dłuższego już czasu jest dosyć ceniony wśród złodziei.

Polski dowód osobisty

Opieka zdrowotna

Aby uzyskać dostęp do opieki medycznej należy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Trzeba jednak pamiętać, że karta ta uprawnia do otrzymania niezbędnej i bezpłatnej pomocy medycznej w placówkach publicznych w razie nagłych wypadków i zachorowań. Posiadanie EKUZ nie oznacza jednak, że nie poniesiemy żadnych kosztów niezbędnego leczenia.

Jak obecnie wygląda pomoc lekarska oraz koszty leczenia w Grecji?

Obecne zasady udzielania bezpłatnej pomocy lekarskiej są nieco inne niż jakiś czas temu. Zachęcamy zatem do zapoznania się z tymi warunkami na stronach NFZ lub Komisji Europejskiej. Poniżej zaś podajemy najważniejsze informacje.

W razie potrzeby trzeba zacząć od wyszukania odpowiedniej placówki, która ma podpisaną umowę z EOPYY (ΕΟΠΥΥ), czyli Narodowym Systemem Świadczeń Zdrowotnych. Tylko w takim miejscu uzyskamy nieodpłatną pomoc lekarską. Z reguły takie umowy mają lekarze publicznej służby zdrowia (tzw. oddziały PEDY - państwowej sieci podstawowej opieki zdrowotnej -  oraz ESY - usługi laboratoryjne). Linki podajemy poniżej.

W przypadku lekarzy zatrudnionych w klinikach prywatnych, trzeba szukać takich, którzy mają podpisane kontrakty z EOPYY. Jednak w takim przypadku jest ograniczenie: tylko pierwszych 200 pacjentów miesięcznie zostanie przyjęte bezpłatnie. Gdy limit się wyczerpie, pacjent musi zapłacić za wizytę. Dlatego jeśli zdecydujecie się na wizytę w prywatnej klinice trzeba dowiedzieć się, czy taka placówka udziela bezpłatne świadczenia medyczne posiadaczom EKUZ oraz czy jest jeszcze dostępny limit miejsc.

Wizyty u pozostałych lekarzy, którzy nie podpisali umowy z EOPYY, są zawsze odpłatne.

Jeśli chodzi o pomoc dentystyczną to obecnie wygląda to następująco: w pilnych przypadkach  po okazaniu karty EKUZ bezpłatne wizyty są dostępne tylko w placówkach publicznej służby zdrowia na oddziałach PEDY i ESY. Wizyty u prywatnych dentystów zawsze są płatne.

Nagłe leczenie w szpitalu publicznym/państwowym jest bezpłatne, jednakże wymagane jest zazwyczaj skierowanie od lekarza. Tu także jest niezbędne okazanie karty EKUZ. Być może będziecie musieli okazać także dokument potwierdzający tożsamość. Przed wyjazdem warto zrobić kilka kserokopii karty EKUZ i dowodu tożsamości, gdyż w przypadkach nagłej pomocy konieczne będzie pozostawienie kopii karty, a nie wszystkie placówki dysponują sprzętem xero.

Jeśli zaś wybierzecie szpital prywatny, który ma podpisaną umowę z EOPYY (Narodowym Systemem Świadczeń Zdrowotnych), to 30% kosztów procedury medycznej albo 10% za każdy dzień pobytu w szpitalu ponosi pacjent.. Pełnopłatne są honoraria lekarzy, w tym anestezjologów, oraz koszty dodatkowe np. za wyższy standard sali.

W klinikach, które w ogóle nie mają kontraktu z EOPYY, leczenie szpitalne jest pełnopłatne.

Badania laboratoryjne w placówkach PEDY i ESY są bezpłatne. W klinikach prywatnych które posiadają kontrakt z EOPYY, pacjent pokrywa 15% kosztów.

Jeśli lekarz wystawi Wam receptę to można ją zrealizować w aptekach, które honorują kartę EKUZ (wyszukiwarka poniżej). W przypadku realizacji e-recepty naliczana jest dodatkowa bezzwrotna opłata w wysokości 1 €. Udział własny wynosi na ogół 25% kosztów leków zapisanych na recepcie.

W sytuacjach nagłych i poważnych można skorzystać z karetki pogotowia dostępnej pod numerem 166. Chory zostanie przewieziony do dyżurnego szpitala publicznego. Usługa taka jest bezpłatna, o ile świadczona jest przez Krajowe Centrum Ratownictwa Medycznego EKAV. Podobnie wygląda udzielenie pomocy przez ratownictwo lotnicze.

Warto pamiętać, że w wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i nie honorują EKUZ. Po powrocie z urlopu można ubiegać się o zwrot kosztów, jednak w takim przypadku pamiętajcie, że NFZ zwróci koszty ale wg polskiego cennika obowiązującego w rozliczeniach między Funduszem a polskimi placówkami medycznymi.

Trzeba też mieć na uwadze to, że pomoc medyczna udzielana na skutek wypadków podczas uprawiania sportów może być obciążona wyższymi opłatami. Na wszelki wypadek warto więc przed wyjazdem wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które będzie obejmowało koszty takiej opieki i ewentualnego transportu do kraju, gdyż koszty tego ostatniego pokrywa w całości pacjent.

Niezbędne linki:

Wyszukiwarka wszystkich placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z EOPYY:
https://www.eopyy.gov.gr/

Lista aptek państwowych działających w ramach publicznego systemu EOPYY: https://www.eopyy.gov.gr/PharmacyList.  Powyższe strony są TYLKO w języku greckim.

Wszystkie placówki medyczne, także te prywatne oraz prywatne apteki posiadające kontrakt z EOPYY: https://www.healthatlas.gov.gr Strona jest także dostępna w języku angielskim. Istnieje tu możliwość odfiltrowania tylko placówek posiadających kontrakt z EOPYY.

Wyszukiwarki na obydwu stronach działają według nomosów, czyli regionów Grecji. Dlatego nie należy szukać punktów medycznych w konkretnych miastach (np. Hersonissos) tylko w jednym z czterech regionów Krety: Heraklion, Chania, Rethymno oraz Lassithi.

Fotografowanie

Oczywiście nie ma przeciwwskazań do fotografowania krajobrazów, jednak w przypadku gdy chcecie zrobić zdjęcie babinki w czerni czy Kreteńczyka w tradycyjnym ubraniu lepiej jest uzyskać ich zgodę. Nam się co prawda nie zdarzyła nieprzyjemna sytuacja ale wiemy, że bywają krewcy Grecy na osiołkach, którym wcale nie podoba się, że stają się celem w turystycznym obiektywie. Jeśli ktoś nie życzy sobie zdjęć i odmówi Wam, lepiej to uszanować.
Niedozwolone jest fotografowanie obiektów wojskowych, które zawsze są oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi oraz odpowiednimi piktogramami. Oczywiście w obecnych czasach jak ktoś się uprze to fotę zrobi, jednak warto uważać bo Grecy są wyczuleni na punkcie “obcych” i “szpiegów” ;-)

W muzeach na ogół można filmować i fotografować ale bez użycia lampy błyskowej. Może się zdarzyć, że niektóre wystawiane przedmioty są objęte całkowitym zakazem uwieczniania. Ma to miejsce w przypadku artefaktów, których zdjęcia nie były jeszcze opublikowane przez archeologów lub też takich, które są obecnie opisywane. Przestrzegania takiego zakazu pilnują wtedy czujne strażniczki :)
W monastyrach bywa różnie, na ogół nie wolno fotografować w samej świątyni, czasem także na całym terenie.

Strój

Mimo że na wakacjach wszyscy lubią ubierać się w sposób nieformalny i luźny to jednak warto wiedzieć, że na Krecie obowiązują pewne reguły. Dotyczą one przede wszystkim zwiedzania obiektów sakralnych, w których określone są ścisłe wytyczne dotyczące stroju. Na ogół jest to długa spódnica w przypadku pań oraz długie spodnie w przypadku panów (czasem dopuszczalne są szorty za kolano). Prawdopodobnie będziecie także poproszeni o zakrycie gołych ramion. Jeśli wybierając się na zwiedzanie klasztoru zapomnicie o stosownym ubraniu to w przypadku bardziej znanych miejsc będziecie mogli pożyczyć poliestrowe chusty oraz spódnice. Niemniej jednak może też zdarzyć się taka sytuacja, że mnisi po prostu nie wpuszczą Was na teren klasztoru.
Zasady te wydają się niby dość oczywiste, jednak podczas naszych podróży wielokrotnie widzieliśmy turystki, które w kostiumach kąpielowych (!) przyjechały na zwiedzanie monastyrów.

Gustowne poliestrowe spódnice w klasztorze Preveli

Jeśli hotel w którym będziecie znajduje się w typowo turystycznej miejscowości np. Stalida czy Hersonissos to nikogo nie będzie raził fakt chodzenia po ulicach w stroju plażowym czy też w spodenkach kąpielowych. W tych miejscowościach dzieją się nie takie rzeczy… jednak w większych miastach lub w wioskach jest to niestosowne.
Strój wieczorny zależy od miejsca, w którym wypoczywacie. Jeśli jest to lepszy hotel lub SPA to prawdopodobnie u mężczyzn będą wymagane np. długie spodnie, u kobiet nie może to być strój plażowy. Urlop spędzany w mniej formalnym miejscu oczywiście pozwala na większą dowolność w doborze stroju.

Prąd

Sieć elektryczna dostarcza prąd zmienny 230V. Na ogół można stosować wtyczki odpowiadające europejskim normom, choć w małych pensjonatach można natknąć się na nieco bardziej egzotyczne gniazdka, które nie zawsze akceptują tradycyjne okrągłe wtyczki. Jednak tak jak napisaliśmy wyżej - to na ogół rzadkie przypadki i z pewnością nie będziecie mieć problemów z typowymi płaskimi wtyczkami, takimi jakie są używane w ładowarkach i innych tym podobnych urządzeniach.

Będąc na Krecie możecie mieć do czynienia z planowanymi przerwami w dostawie prądu, oczywiście z tymi nieplanowanymi także. Przerwy te oznaczają, że w całej okolicy nie będzie prądu przez kilkanaście minut lub nawet kilka godzin. Część większych hoteli i tawern ma swoje awaryjne generatory a miejscowych sklepikarzy takie sytuacje także nie zaskakują. W przypadkach awarii kiedy nie działają kasy fiskalne ze stoickim spokojem korzystając ze specjalnych druczków zaczynają wypisywać rachunki za Wasze zakupy. Oczywiście o ile będziecie posiadać odpowiednią ilość tradycyjnych pieniędzy gdyż płatność kartą nie będzie w takiej sytuacji możliwa.

Kranówa

Co prawda woda z kranu jest bezpieczna do spożycia jednak do picia zalecana jest woda butelkowana. Jeśli wasz pokój w hotelu wyposażony jest w aneks kuchenny to do przyrządzania dań ciepłych oraz parzenia herbaty spokojnie możecie używać wody z kranu.

Zakaz palenia

Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych zgodnie z ustawą 3868/10. Warto wiedzieć, że Grecy to naród palaczy, więc papierosowy dymek może wam jednak towarzyszyć w wielu miejscach, również tych które teoretycznie są objęte zakazem.

Papier toaletowy

Jeśli przyjedziecie pierwszy raz na Kretę tabliczki jak ta poniżej mogą Was wprawić w osłupienie :D. Pora zatem spojrzeć prawdzie w oczy: papier toaletowy należy wyrzucać do specjalnych kubełków, które znajdziecie w prawie każdej toalecie. Wrzucenie go tam gdzie zwykle, czyli do sedesu grozi zatkaniem odpływu i powodzią :D stąd taka uprzejma prośba.

Charakterystyczne tabliczki w toaletach

Trzęsienia ziemi

Zdarzają się dość często bo to aktywny sejsmicznie rejon Europy. Na szczęście jednak zazwyczaj ich siła jest tak nieduża, że nie są praktycznie odczuwalne. Czasem oczywiście zdarzają się większe wstrząsy, takie jednak mają miejsce znacznie rzadziej.

Uchodźcy

To jedno z najczęstszych pytań kierowanych z wyszukiwarki google do naszej strony. Spoglądając na mapę łatwo się przekonać, że Kreta nie leży na popularnych przemytniczych trasach. Z tego względu generalnie nie boryka się z napływem dużej ilości uchodźców. Rzadko się zdarza (w porównaniu z innymi wyspami) aby łódki z uchodźcami przybijały do jej wybrzeży. A jeśli już tak się zdarzy to władze Krety szybko dokonują transferu tych osób do ośrodków położonych na kontynencie. Póki co naszym zdaniem ten temat nie powinien budzić niczyich obaw. Częściej spotkacie tu pracowników z Albanii czy też Bułgarii itp. niż uciekinierów z Syrii czy też innych krajów Afryki.

W 2017 roku na Krecie rozlokowano część uchodźców przebywających obecnie w Grecji. W głównej mierze były to syryjskie rodziny z dziećmi. Relokacja ta nie doprowadziła jednak do utworzenia kolejnych obozów przeznaczonych typowo dla uchodźców. Przeniesione rodziny odnalazły swoje nowe domy w mieszkaniach znajdujących się w kreteńskich miastach. Taki sposób pomocy szybko pozwala im stać się częścią lokalnych społeczności.

Obecne działania władz skupiają się na pomocy obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Jednak w porównaniu do Polski, liczba tych migrantów jest niewielka.

Chania

Godziny pracy urzędów i sklepów

1. Urzędy publiczne: poniedziałek - piątek 07:30 - 15:00
2. Urzędy pocztowe: od poniedziałku do piątku 7:30 - 14:30. W dużych miastach czas pracy może być dłuższy, ale trzeba liczyć się z tym, że w godzinach popołudniowych może być wyznaczona przerwa w pracy.
3. Banki: poniedziałek - czwartek 8:00 - 14:30 i piątek 8:00 - 13:30. File banków w turystycznych miasteczkach i na lotniskach zwykle są czynne dłużej.
4. Sklepy są otwarte w poniedziałek i środę: 09:00 - 15:00, wtorek, czwartek i piątek: 9:00 - 14:00 i 17:30 - 21:00, sobota: 09:00 - 15:00. W rejonach turystycznych w sezonie sklepy są otwarte nawet do późnych godzin wieczornych. Pamiętajcie jednak, że w odróżnieniu od Polski w Grecji niedziela nie jest traktowana jako zwykły dzień handlowy. Nawet w szczycie sezonu turystycznego może zdarzyć się, że zwykłe sklepy (szczególnie te sieciowe typu Lidl czy też Carrefour) będą zamknięte.
5. Apteki są zwykle otwarte między 8:00 a 14:00 oraz w godzinach popołudniowych między 17:30 a 21:00 w wybrane dni. Są także apteki awaryjne czynne przez 24 godziny oraz w weekendy.

Jedna z głównych handlowych ulic Heraklionu

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Heraklionie

ul. 1821 39, 712 01 Heraklion - Kreta
Tel.: (+30) 2810 221786 Tel. alarmowy: (+30) 2810 325242
E-mail: [email protected]

Plaże i leżaki

Blisko ¼ greckich plaż oznaczonych Błękitną Flagą znajduje się właśnie na Krecie. W tym roku to wyróżnienie to zdobyło aż 139 kreteńskich plaż. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym artykule. Część z tych plaż ma również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Naszą listę najbardziej znanych i najciekawszych plaż znajdziecie tu: Top 20 plaż.
Jadąc na Kretę warto pamiętać o tym, że tylko część plaż jest piaszczysta. Dużo jest żwirowych, kamienistych lub mieszanych. Przy zejściu do wody w takich miejscach mogą przydać się specjalne buty.

Leżaki

W sezonie każda popularna albo sensownie położona plaża obrasta w leżaki oraz parasole. Oczywiście nie ma obowiązku kupowania takiego zestawu jednak jeśli planujecie spędzić na plaży kilka godzin to raczej jest to nieuniknione. Piach w okolicach południa nagrzewa się najczęściej tak, że trudno jest po nim przejść, więc wielogodzinne leżenie na nim raczej nie wchodzi w rachubę. W zależności od lokalizacji oraz infrastruktury plażowej dwa leżaki z parasolem wypożyczycie od około 5-6 € do nawet kilkudziesięciu euro w znanych i obleganych miejscach. Jest to opłata całodzienna. Przy czym nie ma kompletnie znaczenia, że np. chcecie spędzić na plażowaniu tylko 2-3 godziny. W niektórych miejscach pobierane są trochę niższe opłaty np. od godziny 16-17. Nie jest to jednak reguła, ponieważ obecnie często nawet późnym popołudniem pobierane są pełne opłaty.
Oczywiście aby opłacić leżaki nie musicie nigdzie chodzić. Jeśli już zajmiecie leżaki to Grek pobierający opłatę sam Was znajdzie i podejdzie. W mocno turystycznych miejscach za leżaki można już płacić kartą. Na plażach nie leżących na turystycznych szlakach nadal króluje gotówka.

Mała uwaga odnośnie bardzo popularnych miejsc takich jak Balos, czyli takich do których codziennie jadą tłumy ludzi. Może się tak zdarzyć, że gdy zostawicie swoje leżaki i pójdziecie się kąpać to ktoś kto właśnie przyjechał “uczynnie” te leżaki zawłaszczy. Nie jest to reguła, jednak ostrzegamy, że takie sytuacje także się zdarzają.

Leżaki

Nudyzm

Na Krecie istnieją ośrodki wypoczynkowe przeznaczone w całości specjalnie na potrzeby nudystów. Dość często można spotkać także plaże tylko dla “golasów”, choć zazwyczaj plaża jest po prostu podzielona na część tekstylną i oraz sąsiednią dla nudystów. Najczęściej zdarza się, że na styku obu kawałków plaży jedni i drudzy opalają się i kąpią w swoim gronie. A więc … co kto lubi.

Podróżowanie po wyspie

Samodzielne zwiedzanie wyspy to najlepszy sposób na jak najlepsze jej poznanie, toteż zawsze gorąco namawiamy do planowania i organizowania własnych eskapad. Najbardziej komfortowym sposobem przemieszczania się będzie oczywiście samochód, jednak trzeba pamiętać, że koszty wypożyczenia auta i jego tankowania są niemałe. Ceny wynajmu mocno poszły w górę w 2021 roku i niestety nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Zmniejszyła się też dostępność niewielkich i tanich samochodów. Obecnie aby móc podróżować autem zaliczanym do klasy A lub B trzeba złożyć rezerwację kilkanaście tygodni wcześniej. Planując podróże samochodem w 2022 roku trzeba też wziąć pod uwagę bardo wysoki koszt benzyny. Obecnie w miejscowościach turystycznych cena za litr benzyny potrafi dochodzić nawet do 2,5 €.

Dodatkowym utrudnieniem, szczególnie dla mało doświadczonych kierowców, są kreteńskie drogi. W górzystej części wyspy jeździ się o wiele trudniej niż po polskich nizinach. Jeśli jednak za kierownicą czujecie się pewnie to warto wypożyczyć auto, zaopatrzyć się w dobrą mapę oraz przewodnik i śmiało ruszać w drogę!

Ktel - komunikacja na Krecie

Jeśli nie chcecie lub nie możecie wypożyczyć auta to wcale nie oznacza to, że musicie pożegnać się planami samodzielnego zwiedzania Krety. Warto wiedzieć, że działa tu przedsiębiorstwo KTEL, którego komfortowymi autokarami dojedziecie w wiele miejsc. Trzeba tylko pamiętać aby dokładnie sprawdzić tabele odjazdów autobusów oraz zaplanować wycieczkę odpowiednio wcześniej .W odległe miejsca autobusy jeżdżą rzadko (1-2 razy dziennie), a czasami konieczne jest wykonanie przesiadki. Więcej o KTEL- przeczytacie w tym artykule. Obecnie w większości autokarów działa wi-fi.

W związku z pandemią trzeba się liczyć ze zmianami w funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Znany i popularny KTEL mocno okroił ilość połączeń. Jeśli planowaliście w te wakacje korzystać z tego sposobu przemieszczania się po wyspie to koniecznie sprawdzajcie na bieżąco nowe rozkłady jazdy.

Aktualne rozkłady jazdy dla rejonu Chania, Rethymno
Aktualne rozkłady jazdy dla rejonu Heraklion, Sitia, Agios Nikolaos, Ierapetra

Wzdłuż znacznej części wybrzeża Krety pływają też promy, dzięki którym można dostać się do wielu fajnych miejscowości (zwłaszcza na południu Krety). Połączenia te pozwalają  zaplanować sporo ciekawych wycieczek. Godziny rejsów są udostępnione w internecie, więc można je sprawdzić jeszcze przed wyjazdem z Polski. Warto przy okazji wiedzieć, że ilość rejsów oraz tabele godzinowe są inne w przypadku miesięcy letnich, a inne w zimowych. Z planowaniem należy więc poczekać aż pojawią się letnie “rozkłady jazdy”.

Połączenia promowe

Wzdłuż części południowego wybrzeża Krety regularnie pływają promy ANENDYK, dzięki którym można dostać się do wielu kilku miejscowości na wyspie. Połączenia te pozwalają zaplanować sporo ciekawych wycieczek. Ilość rejsów oraz tabele godzinowe są inne w przypadku miesięcy letnich, a inne w zimowych, więc szczegółowe planowanie można rozpocząć dopiero po opublikowaniu aktualnych harmonogramów.

ANENDYK oferuje rejsy na dwóch podstawowych kierunkach: Paleochora - Sougia - Agia Roumeli oraz Chora Sfakion - Loutro - Agia Roumeli. Dodatkowo w określone dni z portów tych możliwe jest dopłynięcie do wyspy Gavdos położonej na południe od Krety. W miesiącach wiosennych i jesiennych trzeba brać też pod uwagę to, że w razie braku odpowiedniej pogody, kursowanie promów może być czasowo zawieszone.

Połączenia obsługujące powroty turystów z wąwozu Samaria są synchronizowane z odjazdami autobusów KTEL. W każdej z miejscowości (Sougia, Paleochora oraz Chora Sfakion) kierowca realizujący kurs odjeżdża dopiero po przypłynięciu promu.

Prom Anendyk

W tym roku w kwietniu popołudniowy rejs promu z Agia Roumeli do Chora Sfakion (przez Loutro) będzie realizowany o godzinie 17, natomiast od maja godzina wypłynięcia zostanie przesunięta na 17.30. Identyczny rozkład kursowania będzie obowiązywał na trasie Agia Roumeli – Sougia – Paleochora.

Na dosyć gęstą siatkę połączeń mogą również liczyć te osoby, które chciałby dostać się z Chora Sfakion do Loutro. W tym wakacyjnym sezonie każdego dnia w obie strony będzie dostępnych aż siedem połączeń. Jednak część z nich będzie zabierać na pokład tylko pieszych. Dużym atutem tego połączenia jest o wiele niższa cena w stosunku do prywatnych rejsów kosztujących nawet 20 € od osoby. Koszt pojedynczego biletu połączenia promowego ANENDYK na tej trasie to zaledwie 6 €.

Rozkład połączeń ANENDYK znajdziecie na stronie: anendyk.gr Aktualny cennik dostępny jest na stronie: anendyk_ceny_biletów

Od czerwca 2018 roku swoją działalność zainaugurował nowy armator ΝΕΝ Κρήτης. Docelowo rejsy obsługiwane przez statek Apollon K. mają łączyć wszystkie porty począwszy od Chora Sfakion, a skończywszy na Paleochorze. Obecnie jednak połączenia realizowane przez NEN Κρήτης obejmą rejsy na następującej trasie: Chora Sfakion – Loutro – Agia Roumeli – Sougia. Ceny jakie oferuje nowy armator są jak na razie niższe niż w Anendyk.

Tankowanie samochodu

Stacje benzynowe są zazwyczaj otwarte przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 07:00 do 21.00, choć niektóre punkty są zamknięte w niedziele. Dostępne są typowe rodzaje paliwa. Zabronione jest wożenie paliwa w kanistrach, więc przed wyjechaniem w odległe górskie tereny, na których stacje paliw są rzadkością upewnijcie się czy macie pełny bak.
Warto też wiedzieć, że na kreteńskich stacjach nie ma samoobsługi, więc po podjechaniu pod dystrybutor zaraz podchodzi pracownik, któremu podajecie tylko kwotę za jaką chcecie zakupić paliwo.
Benzyna jest dużo droższa niż w Polsce. W czerwcu 2022 roku średnia cena za litr w Chanii wynosi 2,424 €. Dla porównania w 2019 roku za litr bezołowiowej płaciliśmy około 1,8 €.

Przepisy drogowe

W tej kwestii nie ma wielu niespodzianek, ponieważ obowiązują tu w większości międzynarodowe przepisy ruchu drogowego. Ruch jest prawostronny, jeździmy w pasach bezpieczeństwa, a jeśli poruszamy się skuterem, quadem bądź motocyklem to obowiązkowo zakładamy kask. Dzieci muszą jeździć w fotelikach samochodowych. Do 13. roku życia dzieci nie mogą jeździć na przednich siedzeniach. Rozmowy przez telefony komórkowe są dopuszczone jedynie przez zestawy głośnomówiące.

Kreta - Nowa Droga Narodowa

Jadąc New National Road łamanie ograniczenia prędkości może skończyć się mandatem, gdyż od kilku lat policja zaczęła batalię z piratami drogowymi. Kontrole są dość częste i warto wiedzieć, że dla turystów na ogół nie ma taryfy ulgowej jeśli chodzi o łamanie przepisów. Od 2014 roku działają też radary, a ściągalność mandatów znacznie wzrosła. Jeśli więc dostaniecie już mandat za wykroczenie to lepiej opłacić go bez zbędnej zwłoki.
W czasie sezonu turystycznego policja lubi robić naloty na miejscowości turystyczne i bez litości wystawia wtedy mandaty na wszelkiego rodzaju wykroczenia.

W czasie dnia nie należy włączać świateł mijania, uruchamiamy je jedynie w po zmroku i w tunelach. Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi nieco więcej niż w Polsce, bo 0,5 promila.
Ograniczenie prędkości na drodze narodowej to 90 kilometrów na godzinę, na krajowych: 70-90 km/h, na obszarze zabudowanym: 50 km/h.

Więcej informacji na temat poruszania się po kreteńskich drogach znajdziecie w osobnym artykule.

Baza noclegowa

Planując swój pobyt na Krecie możecie wybierać spośród ofert różnego rodzaju pensjonatów, kwater prywatnych oraz bardzo bogatej bazy hotelowej. Zdecydowana większość hoteli znajduje się w miejscowościach położonych wzdłuż bardziej popularnego północnego wybrzeża Krety. W zależności od kosztu doby, hotele oferują bardzo zróżnicowany zakres oraz jakość usług. Nie brakuje ofert tanich, prostych w dwugwiazdkowych hotelach, jak i również wśród znacznie droższych wielkich pięciogwiazdkowych "samowystarczalnych kombinatów" SPA, które w cenie doby hotelowej oferują również wiele dodatkowych atrakcji. Oferta jest w tej chwili tak zróżnicowana, że praktycznie każdy będzie w stanie wybrać hotel, który będzie odpowiadać jego wymaganiom - oczywiście z uwzględnieniem zasobności portfela.

Megaron Hotel w Heraklionie

Te osoby, które planują indywidualny pobyt na Krecie, powinny z odpowiednim wyprzedzeniem wyszukać oraz zarezerwować miejsca noclegowe. W sporej części popularnych miejscowości znalezienie wolnych pokoi w takich miesiącach, jak lipiec, czy sierpień może być bardzo trudnym zadaniem. Zależność ta dotyczy także południowego wybrzeża, gdzie np. noclegi w Loutro trzeba rezerwować najpóźniej w styczniu.

Przy organizacji indywidualnego wyjazdu warto pamiętać że oferty w prywatnych pensjonatach tych z dobrymi opiniami znikają szybkom więc planowanie i rezerwacje należy rozpocząć kilka miesięcy przed wakacjami. Oczywiście później także da się zarezerwować noclegi, jednak w miarę zbliżania się wysokiego sezonu na rynku zostają oferty drogie albo słabsze. W przeglądaniu ofert noclegowych bardzo pomogą wyszukiwarki typu booking.com, to proste i przyjazne narzędzia z rozbudowanym systemem ocen klientów i ich recenzji.

Jeszcze na koniec słówko odnośnie standardu hoteli na Krecie. Podobnie jak w Grecji działa tu nieco inny system przyznawania gwiazdek hotelowych. Warto się zapoznać z tym systemem aby uniknąć niespodzianek na miejscu, bo standard tamtejszych hoteli ocenionych na trzy czy cztery gwiazdki będzie odczuwalnie niższy od polskich hoteli posiadających podobną oceną. System oceny hoteli

Zorganizowany wypoczynek

Obecnie wyloty na Kretę oraz do Grecji dostępne są w ofercie dużej ilości biur podróży. Wiele z nich sprzedaż wyjazdów na konkretne sezony wakacyjne rozpoczyna zazwyczaj z około rocznym wyprzedzeniem w ramach tak zwanej oferty First Minute. Dominującą formą wypoczynku proponowaną przez touroperatorów jest All Inclusive. Jeśli macie zamiar skorzystać z formy zorganizowanego wypoczynku to zachęcamy Was do skorzystania z wyszukiwarki udostępnionej przez wakacje.pl, gdzie w jednym miejscu zgromadzone zostały oferty wakacyjnych wyjazdów oferowane przez większość dużych i cenionych polskich biur podróży.

Nowy podatek rezydencyjny

Od 2018 roku w Grecji są pobierane tzw. opłaty rezydencyjne. Nowy podatek jest obowiązkowy a pobierane stawki są uzależnione od wysokości standardu hotelu lub prywatnego apartamentu. Według nowych przepisów stawki opłaty klimatycznej dla hoteli wyglądają następująco:

  • obiekty o kategoryzacji 1-2 gwiazdki – podatek w wysokości 0,5€ za dobę
  • obiekty o kategoryzacji 3 gwiazdki – podatek w wysokości 1,5 € za dobę
  • obiekty o kategoryzacji 4 gwiazdki – podatek w wysokości 3 € za dobę
  • obiekty o kategoryzacji 5 gwiazdki – podatek w wysokości 4 € za dobę

Jak podają najnowsze źródła w przypadku pensjonatów obowiązuje jedna stawka, która wynosi 0,5 € z za dzień. Nowy podatek jest naliczany od pokoju (nie od osoby). Podatek ten najczęściej jest uiszczany w momencie meldunku, choć w przypadku prywatnych pensjonatów rezerwowanych przez Booking.com jest on już wliczony w cenę najmu. Więcej informacji o tym podatku znajdziecie w naszym newsie Podatek rezydencyjny w Grecji.

Planując wypoczynek w Grecji w 2024 roku trzeba będzie liczyć się z podwyższeniem wysokości opłat podatków rezydencyjnych. Grecki rząd planuje bowiem od początku roku podnieść stawki dla hoteli i pensjonatów. Podatek pobytowy mają też zacząć pobierać właściciele nieruchomości wynajmowanych krótkoterminowo (czyli do 60 dni). Więcej na ten temat piszemy w artykule Podwyżka podatków uderzy w turystów.

Gdzie zjeść i wypić

Kreteńska i grecka kuchnia to jedna z najzdrowszych i najsmaczniejszych. Jakość i świeżość lokalnych produktów jest receptą na smaczne choć na ogół proste dania. Jednak aby spróbować prawdziwej lokalnej kuchni nie wystarczy pójść byle gdzie.
W turystycznych miejscowościach najczęściej natraficie na knajpki, gdzie owszem są także dania kuchni kreteńskiej, jednak najczęściej nie smakują one aż tak dobrze jak powinny. Ponadto wybór dań lokalnej kuchni jest zazwyczaj ograniczony do najbardziej znanych i popularnych. Zjecie tu moussakę czy souvlaki ale horty czy ośmiornicy w winie już nie.

Tawerna w Chanii

Aby zjeść dobrze należy poszukać tawerny z dala od turystycznego zgiełku. Oczywiście lokalni mieszkańcy znają dobre miejsca tylko wiedzę tę raczej zachowają dla siebie ;-)
Jeśli jednak chcecie poszukać takiego lokalu w dużych miastach to naszym zdaniem trzeba odejść od portu oraz głównych atrakcji turystycznych. Zagłębiając się w mniej znane uliczki znajdziecie dobre tawerny (ταβέρνα), które często są dosyć niepozorne oraz mają nieco przaśny wygląd (np. krzesła nie od pary ;-)). Właśnie w takich miejscach jest zazwyczaj smaczniej i taniej…  Można też popatrzeć gdzie siedzą lokalsi, nie należy jednak sugerować się wyborem młodych Greków, gdyż ci często preferują nowoczesne lokalne fast foody.

W małych miejscowościach nieturystycznych i wioskach są dużo lepsze tawerny, a serwowane jedzenie jest o wiele pyszniejsze. Jedzą w nich lokalni mieszkańcy, więc jakość jedzenia musi być po prostu dobra. W zupełnych “dziurach” może się zdarzyć tak, że nie będzie karty dań a wybór będzie ograniczony do 2-3 potraw, które danego dnia aktualnie przygotował kucharz.
Jeśli chcecie zjeść rybę warto poszukać specjalnego rodzaju tawerny, tzw. psarotawerny Ψαροταβέρνα, czyli tawerny rybnej. Należy się jednak naszykować na większy wydatek, gdyż świeże ryby są drogie.

Kreteńczycy lubią przesiadywać w tzw. ouzeri, gdzie serwowany jest lokalny trunek ouzo wraz z małymi przekąskami czyli meze. Drugie ulubione miejsce zwłaszcza starszych panów to kafeneío (καφενείο), które można porównać do kawiarenek, gdzie podawana jest tradycyjna grecka kawa ellinikó kafé (ελληνικό καφέ) wraz ze szklanką wody. Kreteńczycy uwielbiają spędzać tu długie godziny, w czasie których sączą powoli kawę naprzemiennie z wodą. To w takich lokalach odbywają się gorące polityczne, sportowe i życiowe dyskusje. Kαφενείο są więc ważną częścią życia społecznego. Pań w takich miejscach nie zauważyliśmy, gdyż lokale te są przeznaczone dla mężczyzn.

Przy okazji nadchodzącego sezonu wakacyjnego Unia Ochrony Konsumentów na Krecie (Ένωση Προστασίας Καταναλωτών Κρήτης) przypomina o prawach, jakie przysługują turystom oraz innym osobom korzystającym z usług obiektów gastronomicznych w Grecji. W kilku zwięzłych punktach zawarte zostały podstawowe aspekty, na jakie trzeba zwrócić uwagę będąc w tego typu miejscach.

Napiwki

W tawernach, restauracjach czy taksówkach mile widziane są napiwki w wysokości 5-10% rachunku. Jeśli jesteście zadowoleni z jakości posiłku oraz jakości obsługi to pomyślcie o tym aby zostawić kilka drobnych monet, odpowiadających tej wartości.

Muzea

Kreta jest pełna muzeów i stanowisk archeologicznych, do większości których należy kupić bilet wstępu. Zdarzają się jeszcze nieliczne miejsca, do których wstęp jest darmowy, jednak z każdym rokiem ich liczba zmniejsza się. Do niedawna koszty zwiedzania były niskie, niestety od 1 kwietnia 2016 roku znacząco wzrosły ceny biletów wstępu do najbardziej znanych miejsc. Największe wzrosty cen odnotowały kluczowe miejsca takie jak pałac w Knossos, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, czy bilet wstępu na wyspę trędowatych, czyli Spinalongę. Wykaz najważniejszych zmian znajdziecie w tym newsie:
Aktualny cennik biletów wstępu do muzeów i na wykopaliska

Bilety do muzeum

W 2018 roku w Grecji został uruchomiony pilotażowy program sprzedaży e-biletów. Na razie na Krecie można w ten sposób kupić bilety do Knossos oraz do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, a także bilet łączony do obydwu tych miejsc. To wygodna opcja, do wypróbowania której zachęcamy, bo mając e-bilet nie musicie już stać w kolejkach do kas. Mamy nadzieję że z czasem możliwość nabycia elektronicznych biletów obejmie wszystkie muzea i wykopaliska na Krecie i w Grecji. O tym jak i gdzie kupić e-bilet piszemy w tym artykule: jak kupić e-bilet

Kościoły

Większość mieszkańców Krety jest wyznania prawosławnego. To bardzo religijna społeczność, więc na wyspie znajdziecie naprawdę wiele dużych kościołów oraz niezliczoną ilość małych kościółków i kapliczek, które można spotkać zarówno przy plażach, w wąwozach, jaskiniach, czy na górskich szczytach. Bywa że są one budowane pod okolicznymi skałami, do których są jakby “doklejone”. W niektórych takich miejscach Kreteńczycy zbierają się raz na rok przy okazji lokalnego święta. Na co dzień opiekują się nimi okoliczni mieszkańcy. Najczęściej można do nich wejść, gdyż rolę zamka może pełnić np. zagięty gwóźdź.

Duże monastyry także na ogół można zwiedzać, co jednak wiąże się z uiszczeniem stosownej opłaty oraz z koniecznością zachowania reguł skromnego stroju. Na terenie klasztorów czasem można robić zdjęcia, a czasem nie. Zasady ustalają mnisi. Warto też wiedzieć, że każdy klasztor ma ustalone godziny wstępu dla odwiedzających. Jeśli będziecie mieli w planach zwiedzanie takiego miejsca sprawdźcie koniecznie najpierw godziny otwarcia.

Monastyr

TOP 12 popularnych miejsc na Krecie

Kreta jest dość dużą wyspą, więc ciekawe i piękne miejsca są rozrzucone praktycznie na całej jej powierzchni. Jeśli wybieracie się tam po raz pierwszy trudno jest wybrać i zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje. Ich dostępność jest też ograniczana przez lokalizację Waszego hotelu oraz czas i środki finansowe, jakie chcecie przeznaczyć na zwiedzanie. Wypożyczenie samochodu na kilka dni oznacza, że wybierając cele podróży należy przeprowadzić ostrą ich selekcję. Aby nie zagubić się w gąszczu możliwości wybraliśmy 12 różnych najważniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc położonych na całej wyspie. To must-see oczywiście nie oznacza, że podczas jednego wyjazdu trzeba zobaczyć wszystkie te miejsca. Top 12 to tylko podstawa, inspiracja i ułatwienie do zaplanowania swoich wakacji.

My proponujemy wybrać te miejsca, które położone w niewielkiej odległości od hotelu. Dodatkowe propozycje mniej popularnych i mniej znanych miejsc znajdziecie na naszej mapie i w indeksie ciekawych miejsc.Jest on stale przez nas uzupełniany, tworzymy go na podstawie swoich doświadczeń.

TOP 12 Krety

Piesze szlaki na Krecie

Oprócz pięknych plaż oraz starożytnych zabytków na wyspie jest mnóstwo wąwozów oraz górskie szlaki, które przyciągają osoby preferujące aktywny wypoczynek i piesze wędrówki. Spora część szlaków jest relatywnie łatwa, inne mają zróżnicowany stopień trudności, a niektóre są bardzo trudne i niebezpieczne. Do tych ostatnich miejsc jeśli nie macie stosownych umiejętności oraz przygotowania sprzętowego nie należy chodzić.

Namawiamy do tego aby wybierając się w teren dobrze przygotować się dobrze nawet do pozornie łatwych przejść. Może się zdarzyć, nawet w przypadku często uczęszczanych miejsc, że to co miało być prostą i przyjemną wycieczką kończy się zupełnie inaczej.

Piesze szlaki

Niezbędne jest dobre trekkingowe obuwie, woda, nakrycie głowy, prowiant, krem przeciwsłoneczny. Jeśli szlak jest mało uczęszczany (albo wcale) niezbędna będzie dobra mapa terenu (Avenza, Anavasi), GPS z mapą np. Locus Map, naładowany power bank. Telefon komórkowy może nie mieć zasięgu, trzeba o tym pamiętać i wychodząc na szlak zostawić w hotelu/pensjonacie informacje dokąd się wybieracie i kiedy planujecie powrót. Kreteńskie góry oraz inne szlaki są wymagające i mogą być niebezpieczne, a letnie słońce jest bezlitosne. Po prostu trzeba o tym pamiętać. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Kreta administracyjnie

Kreta (gr: Κρήτη) to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Mimo silnych więzi, jakie łączą Kretę z Grecją kontynentalną wyspa ta do dnia dzisiejszego zachowała swój odrębny dialekt językowy oraz lokalne tradycje kulturowe. O odrębności niech świadczy również to, że większość mieszkańców zapytanych o pochodzenie w pierwszej kolejności powie, że są Kreteńczykami, a dopiero potem określą się jako Grecy.

Kreta mapa

Podział administracyjny

W wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1987 roku Kreta została wydzielona jako jeden z 13 regionów Grecji. Kolejna reforma administracyjna przeprowadzona w 2011 roku zmniejszyła liczbę regionów do 7, jednak utrzymany został status Krety jako odrębnego regionu. Największym miastem tej wyspy jest Heraklion, który pełni również funkcję stolicy. Kreta podzielona jest na cztery nomosy (prefektury): Chania, Rethymno, Heraklion oraz Lasithi (ze stolicą w Agios Nikolaos). Od stycznia 2011 roku funkcję gubernatora tego regionu pełni Stavros Arnaoutakis (Panhelleński Ruch Socjalistyczny).

Najważniejsze miasta:

Transport

Loty czarterowe to dosyć wygodny i najczęstszy sposób podróżowania na Kretę. W chwili obecnej najpopularniejsze firmy realizujące tego typu połączenia z Polski to:

Ruch lotniczy na Krecie obsługiwany jest przez trzy lotniska, przy czym tylko dwa największe obsługują główny ruch spoza terytorium Grecji. Najważniejsze lotniska Krety to:

Parklot

Od dłuższego czasu rozważana jest również budowa nowego międzynarodowego portu lotniczego w miejscowości Kastelli (obok istniejącego już lotniska wojskowego). Ze względu na problemy z finansowaniem, a co za tym idzie również kłopotami z pozyskaniem dofinansowania z środków Unii Europejskiej, inwestycja ta znajduje się jedynie w sferze dalekosiężnych planów.

Osoby które chcą się jednak dostać na Kretę wraz z własnym samochodem będą musiały skorzystać z pośrednictwa promu. Obecnie najczęściej wybierane połączenia to rejsy z Włoch (Wenecja) oraz kontynentalnej Grecji (Pireus). Dominującą rolę w obsłudze tego rodzaju transportu odgrywają porty położone w Heraklionie oraz w Chanii (Souda). Najpopularniejsi armatorzy operujący na tych trasach to:

  • Hellenic Seaways
  • ANEK Lines
  • Minoan Lines
  • Superfast Ferries

Przykładowe oferty wypoczynku na Krecie

Oczywiście to nie wszystkie oferty wypoczynku na Krecie. Znacznie więcej znajdziecie bezpośrednio na portalu wakacje.pl

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.61
Liczba ocen: 27
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.61 na 5 (0) liczba ocen 27
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2016-07-31 19:23:46

Nikt nic nie musi wiedziec Niech każdy sobie ją odkrywa na swoj sposób

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-07-31 19:31:01

Szczęśliwie nikt nie zmusza do lektury tego artykułu a na pewno znajdą się osoby które docenią naszą pracę.

7
2016-07-31 19:41:50

CRETE - Kreta np Ja :) będę tam drugi raz ale warto sobie przyswoić co nie co :)

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-07-31 19:43:51

Super, cieszymy się :)

2016-08-01 06:41:20

Myślę że pewne rzeczy warto wiedzieć przed wyjazdem, ponieważ na miejscu może być już za późno

1
2017-11-08 20:27:39

MarKo- jestem tegosamego zdania, a Pani Crete- Kreta nie powinna się denerwować, byłam 10 razy na Krecie, sama i z biurami turystycznymi - stracony czas :) pozdrawiam

2016-07-31 19:33:59

fantastycznie ! dzięki waszym wskazówkom odwiedzilam wspaniale miejsca ! każda wiedza przydatna ! dzięki :)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-07-31 19:37:24

Dana dzięki za pozytywną opinię. Mamy nadzieję, że w przyszłości znów uda nam się zaskoczyć Ciebie kolejnymi ciekawymi informacjami i wskazówkami na temat Krety.

1
2016-07-31 19:39:20

w tej materii możecie na mnie liczyć ! :)

1
 Marcin Nowak
Marcin Nowak
2016-07-31 19:43:43

Zrobiłem kilka ładnych kilometrów po Krecie i ani razu nie widziałem kontroli prędkości. Zero policji na drogach a fotoradary zniszczone, cześć przestrzelonych. Prawie nikt nie używa kierunkowskazów a wszyscy jeżdżą intuicyjnie. Dla mnie rewelacja normalne miejsce nie tak policyjne jak Polska.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-07-31 19:50:28

Marcin a nam na przestrzeni naszych wyjazdów zdarzało się widywać kontrole prędkości. Zresztą dostaliśmy nawet raz mandat za zbyt szybką jazdę. W tym roku na wakacjach również widzieliśmy w kilku miejscach stacjonarne pomiary szybkości. Oczywiście to nie są to tak częste przypadki jak na naszych drogach, ale też nie można powiedzieć, że na Krecie policja jest zupełnie nieobecna.
Fotoradary to zupełnie inny temat. Owszem niektóre są przestrzelone i tym samym nie działają. Jednak nie dotyczy to wszystkich, część z nich działa i jest w pełni sprawna. Zresztą niektórzy z lokalnych Kreteńczyków narzekali nam mandaty złapane właśnie przez zdjęcia z fotoradarów.

2
 Marcin Nowak
Marcin Nowak
2016-07-31 19:54:06

W każdym razie policji prawie nie widziałem, a ludzie zamieszkujący wyspę są rewelacyjni. Warto jechać.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-07-31 19:57:44

Oj tak ludzie są niesamowici. I zdecydowanie potwierdzamy, że warto jechać :). I mamy nadzieję, że jeszcze wrócisz na Kretę :)

 Leszek Cylupa
Leszek Cylupa
2016-07-31 22:47:02

Wczoraj miałem policję z fotoradarem na trasie Hania-Rethimno

 Zabis Ana
Zabis Ana
2016-08-01 06:40:17

Policję widzieliśmy nie raz i np.jak zatrzymali motocykliste za przekroczenie prędkości

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-08-01 06:53:34

Policja jest szczególnie aktywna właśnie na Nowej Drodze. Najczęściej, najprawdopodobniej ze względu na upał i słońce, są to godziny poranne.

 Marcin Nowak
Marcin Nowak
2016-08-01 08:35:50

To musiałem mieć wielkie szczęście że na nich nie trafiałem.

 Halina Piątek
Halina Piątek
2016-10-26 14:14:56

szczęście by było jakbys trafił na nich :)

2016-07-31 19:55:06

Wróciłam w środę z Krety. Było przecudnie :-)

2
2016-07-31 20:36:33

Ja wróciłam dziś z Krety,było super. Polecam. Pozdrawiam

1
2016-07-31 20:51:54

Wylatuję w sobotę, drugi raz do Grecji, pierwszy na Kretę więc napewno przeczytam :) pozdrawiam

2
 gość}
gość PiotrWie
2016-07-31 22:33:32

Czym wam tak podpadł Ryanair że w dziale transport nie wymieniliście jedynego przewoźnika który od kwietnia do października prowadzi regularne loty z Wrocławia ( dwa razy w tygodniu) i raz w tygodniu z Modlina i Katowic? To zdecydowanie przewoźnik operujący przez najdłuższą część sezonu, inni zaczynają później i szybciej kończą, bilety na sezon letni są już dostępne pod koniec listopada.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-07-31 22:42:21

Ryanair

No właśnie niczym nie podpadł :). Dodaliśmy do listy.

2016-07-31 22:55:27

Byłem dzisiaj na Vai i serwis plażowy kosztował 4.50Euro (3.00 po 16.00). Pani pobierając opłatę zniknęła około 18.00 więc można uznać, że potem już jest za darmo ;). Za parking też już nas nikt nie skasował jak wyjechaliśmy o 17.00. W ogóle tak fajnie to się tam zrobiło gdzieś około 18.30 kiedy większość ludzi sobie pojechała i przestały jeździć motorówki z punktu sportów wodnych z włączona na full muzyką.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-08-01 06:40:33

Leszek ogólnie na Krecie zasada jest taka, że im plaża i miejsce jest mniej turystyczne (szczególnie w ujęciu braku w okolicy dużych obiektów typu All Inclusive) tym plaże są tłoczniejsze w godzinach popołudniowych i wieczornych. Często na takich plażach można również liczyć na darmowe leżakami wystawianymi przez miejscowe tawerny. Zupełnie inna atmosfera i rytm życia, który nie jest wyznaczany godzinami serwowanych posiłków. Takich miejsc szukaj szczególnie na południu Krety :)

2016-08-01 07:44:08

Tęsknię za tą wyspą... Byłem dwa tygodnie w ze znajomymi i dużo zwiedziliśmy. Praktycznie cały czas w trasie. Piękne drogi-widoki, małe miejscowości na trasie z knajpkami praktycznie w morzu. A co najciekawsze popularna przekąska czyli pita w każdym miejscu smakowała trochę inaczej co nas mile zaskakiwało. Ale wszędzie jedzenie pyszne, a faktycznie im mniejsza miejscowość, im mniej turystów tym smaczniejsze jedzenie. Piękne destynacjach na wymarzone wakacje w przystępnej cenie. A słyszeć od witajacego Cie kelnera w lokalnej restauracji najpierw "efharisto" a dopiero później "kalimera" bezcenne. Polecam każdemu kto chce przeżyć niezapomniane chile. I mnogość wyboru w jaki sposób spędzić czas na wyspie tez jest imponująca. Ja polecam wąwuz Samaria :). I oczywiście piękne plaże... do zobaczenia Crete

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-08-01 07:46:13

Pięknie napisane :D Do zobaczenia może gdzieś na szlaku :)

2016-08-01 15:20:37

Bardzo przydatny materiał.Pewnieże każdy może odkrywać nieznane miejsca na swój sposób,jednak takie wiadomości są bardzo przydatne.Ja wybierając się w nowe miejsce -czytam,czytam i czytam.Jadąc pierwszy raz na Kretę wielu rzeczy dowiedziałam się od Was.Tak trzymać i wielkie dzięki . Pozdrawiam serdecznie!

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-08-01 18:44:45

Także pozdrawiamy i polecamy się na przyszłość

1
2016-08-01 16:04:34

Wybieram sie w przyszłym roku

1
 gość}
gość Iwona Michalak
2016-08-02 20:13:25

Kreta w październiku

Pierwszy raz byłam w kwietniu, pytałam Was wtedy o autobus na Balos. Autobusu wtedy jeszcze nie było, ale dosłownie 2 dni wcześniej ruszył prom z Kissamos, więc dopłynęłam. Tak mi się spodobało, że lecę drugi raz w październiku, w drugiej połowie. W związku z tym mam pytanie czy uważacie, że jeszcze "nogi zamoczę"? Nawet w tym artykule powyżej stwierdziliście, że jest cieplej niż wiosną ale chciałabym poznać Wasze zdanie. Czy wiecie, o której będzie ciemno w tym czasie? Od kwietnia śledzę Was na bieżąco, dzięki Waszej stronie pojawiły się nowe plany do zrealizowania i mam nadzieję, że w tym październiku je wykonam.

A wracając do wyjazdu kwietniowego, czy jest to możliwe, że leciałam właśnie z Wami z Wrocławia, 22 kwietnia? To była dość duża grupa ubrana w charakterystyczne niebieskie koszulki Kreta24.

Pozdrawiam serdecznie

Iwona

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-08-02 20:29:46

:)

Witamy

Iwona bardzo cieszymy się, że zaraziłaś się Kretą w nie mniejszym stopniu niż my. Jeśli chodzi o październik to widzimy w internecie, że w tym okresie dzień wciąż jest stosunkowo długi i trwa około 11 godzin. Zachód słońca przypada mniej więcej na okolice godziny 18. Osobiście z racji obowiązków zawodowych nigdy nie mogliśmy być na Krecie w tym terminie, ale z relacji naszych znajomych wiemy, że wciąż można liczyć na ciepłą wodę oraz stosunkowo dobrą pogodę. Oczywiście tę drugą kwestię traktuj jako zdecydowanie mniej pewną. W tym okresie mogą się już trafić deszczowe dni tworzące okresy nieco gorszej pogody. Późne wyjazdy są niestety obarczone takim ryzykiem - podobnie zresztą jak te realizowane na wiosnę.

Na wiosnę faktycznie leciałaś z częścią grupy kreta24.pl, której celem było wejście na Psiloritis. My jednak nie lecieliśmy tym samolotem, gdyż nasz wylot przypadał kilka dni wcześniej z Warszawy.

Cieszymy się, że planujesz swoje wyjazdy z naszą stroną. Trzymamy kciuki za Twój kolejny wyjazd i realizację Twoich celów. Mamy też nadzieję, że po przyjeździe odezwiesz się do nas i dasz znać jak było :)

Pozdrawiamy

 gość}
gość Dario
2016-09-14 19:12:23

SUPER STRONKA !!!

Bardzo fajna strona, brawo !!!

 

Za parę dni (18.09) lecę z kumplem z Gdańska na Kretę. Bardzo fajnie, że mogłem zapoznać się z Waszą stroną bo zdecydowanie pomoże nam wybrać jakieś ciekawe miejsca, które warto będzie zobaczyć. Szkoda tylko z Malii (tam będziemy mieli hotel) daleko na Elafonisi i do Chani , a niewiele bliżej do Vai. Mamy nadzieję, że jednak uda nam się "zaliczyć" zarówno wschodnie jak i zachodnie wybrzeże wyspy. No chyba, że będziecie mogli podpowiedzieć jakiś inny cel na jednodniową wycieczkę ??? ;-)

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam Darek

 gość}
gość Wesley
2016-09-15 09:58:26

Dario, my będąc 14 lat temu w Chersonisos (obok Malii) samochodem objeździliśmy większość wyspy, od Rethymnonu po Vai. Zrobiliśmy wtedy 1500km w 7 dni. W reku mieliśmy jedynie mapę i dwa przewodniki. Internet 14 lat temu nie był tak popularny jak dzisiaj, gdzie teraz wszystkie informacje masz niemal w jednym miejscu, łącznie ze zdjęciami i filmami. My jechaliśmy zupełnie w ciemno, nie wiedząc co nas czeka. Jednak ma to swoje dobre strony, gdyż wszystko robiło na nas ogromne wrażenie i było zupełnie nie przewidywalne. Oczywiście całej wyspy nie zobaczysz, ale mając samochód do dyspozycji zdecydowanie zasmakujesz trochę greckich klimatów. Żeby dotrzeć do Balos, czy Elafonisi trzeba wybrać hotel po zachodniej stronie wyspy, inaczej to raczej mija się z sensem, bo to będzie męczarnia a nie miła wycieczka. Kretę z racji swojej rozciągłości ok.(300km wzdłuż) warto rozdzielić minimum na dwa wyjazdy z hotelami po wschodniej i zachodniej części wyspy. Wschodnią właśnie masz w zasięgu ręki, na przyszłość zostanie ta zachodnia.

 gość}
gość Dario
2016-09-15 18:32:06

Re:

Cześć,

 

dziękuję za poradę. Chyba właśnie tego oczekiwałem, żeby uzyskać info czy warto z Malii zapuszczać się na jednodniowe wypady na zachód wyspy. Po Waszej odp chyba jednak zostaniemy na wschodniej, ewentualnie środkowej części wyspy, a na zachód zawsze będzie można przeznaczyć kolejne wakacje ;-). Greckie klimaty już lekko liznąłem (Ateny, Kos, pół roku na Cyprze - "grecka część") więc wiem, że warto ten klimaty odwiedzać. Pomimo zwiedzonych kilku krajów greckie klimaty są na pewno w czołówce tych, które bardzo wciągają i z chęcią się do nich powraca.

Jeszcze raz dziękuję za konkretną odpowiedź.

Pozdrawiam Darek

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-09-15 20:29:32

Zachód Krety to nie koniec świata, ale tak jak pisał Wesley ja bym też radził odpuścić. Szkoda czasu. Chyba, że jeżdżenie samochodem po krętych drogach to Twoja pasja (po sobie wiem, że może to być naprawdę pasjonujące i wciągające).

Ja bym raczej skupił się tak jak piszesz na środkowej i wschodniej części Krety. Tak jak pisałeś do Vai też nie będziesz mieć blisko, ale w tym wypadku dojazd jest całkiem realny. Tym bardziej, że w chwili obecnej spory odcinek Nowej Drogi Narodowej, głównej arterii drogowej północnej części Krety, jest już w standardzie bliskim naszym drogom ekspresowym. I jeśli już masz w planach tę plażę to warto nie ograniczać się tylko do niej ale również zobaczyć inne miejsca w tym rejonie. Wspominając choćby takie jak Itanos, Chiona, Kouremnos. Warto zobaczyć również Zakros i znajdujące się tam jedne z największych wykopalisk na Krecie.

Spokojnie możesz pomyśleć również o tym aby pojechać na płaskowyż Lassithi. Pozwoli Ci to liznąć trochę kreteńskich gór, które są naprawdę niezwykle malownicze. Obowiązkowo do zwiedzenia jest tam również jaskinia Dikte. A jeśli wciąż będzie Ci mało to możesz wybrać się również na płaskowyż Nida. Jeszcze bardziej malowniczy, położony znacznie wyżej i w o wiele mniej dostępnym terenie. Jadąc tam można się przekonać co to znaczy prawdziwa kreteńska górska droga.

Z Malii masz też całkiem niezły dojazd na południe Krety. Wystarczy odbić w lewo na wysokości Heraklionu i kierować się na Moires. W tym rejonie również znajdziesz sporo ciekawych miejsc: Fajsots, Agia Triada, Matala, Agios Pavlos ... i wiele innych.

Jak widzisz możliwości są i wcale nie musisz jechać na zachód Krety. Tę część wyspy zostaw na inny wyjazd.

 gość}
gość Wesley
2016-09-16 09:47:08

A może na Zakynthos?

Jak już tak sobie rozmawiamy co warto zobaczyć na Krecie to przypomniała mi się pewna śmieszna sytuacja z przed 14 lat, kiedy to miejsca godne odwiedzenia wyszukiwaliśmy z pośród lokalnych widokówek a nie jak dzisiaj w internecie. Wchodziło się wtedy do jakiegoś sklepu gdzie były setki takich różnych zdjęć, oglądaliśmy je, wybieraliśmy ciekawsze i pytaliśmy sprzedawców gdzie to jest, następnie szukaliśmy na mapie i jechaliśmy tam. To dopiero była partyzantka :) i wielka przygoda zarazem. Śmiać wciąż mi się chce jak wybraliśmy sobie wtedy widokówkę ze słynną dzisiaj zatoką wraku ale na Zakynthos, a sprzedawca gorliwie tłumaczył nam jak tam dotrzeć :)

 gość}
gość PiotrWie
2016-09-16 12:23:11

Teraz sie nauczyli - najczęściej odpowiadają "nie wiem", a na greckich kartkach często nie ma podpisu co przedstawiają - jest tylko jedno wydawnictwo co na odwrocie zaznacza kropką w której części Krety to jest. Nawet jak jest napisane to nazwy się często powtarzają - zanim trafiliśmy na właściwą plażę z kościołem obok Aghia Roumeli byliśmy już w kilku innych Agiosach Pavlosach.

 gość}
gość Wesley
2016-09-16 13:39:45

Takie widokówki z konturami Krety, nazwą miejscowości i kropką to już informacyjny luksus i zawrót głowy :) Gorzej jak trafisz na widokówkę na której widnieje jedynie nazwa wydawnictwa i jej adres. Wtedy szukaj wiatru w polu, albo raczej szukaj sprzedawcy i drąż temat. Z tą zatoką wraku na Zakynthos to trzeba przyznać, że my też byliśmy uparci, bo już w kilku miejscach wcześniej pytaliśmy i wszyscy odpowiadali że nie wiedzą. Dopiero jak trafiliśmy na takiego co wiedział, to dopiero nam miny zrzedły.

 gość}
gość Dario
2016-09-17 10:53:48

Wschodnia Kreta

Piotrek Gęca - dziękuję bardzo za podpowiedź ;-). Czas się pakować bo za chwilę samolot ;-). Pozdrawiam

2017-06-19 18:25:05

Należy pamiętać ze od 15 czerwca na Krecie nie obejmuje nas roaming wiec spokojnie mozemy dzwonic do kraju tak samo jak używać internetu w tel :)
Dla mnie zniesienie roamingu jest rewelacyjne szczególnie jak korzystam z map będąc na Krecie :)

4
2017-06-22 06:58:33

Maps.me aplijacja offline i nie potrzeba internetu. Skuteczna nie tylko na Krecie.

2017-06-19 18:46:53

W skrócie: warto wiedzieć, że jest tam zajebiście!:)

6
2017-06-19 18:51:21

Godziny jazdy autobusów wg rozkładów na przystankach obowiązują tylko w teorii.. ;)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 18:55:33

Eeee nie. Przesadzasz :)

2
2017-06-19 18:59:17

nawet rezydent nas przed tym uprzedzał, i rzeczywiście tak było, za każdym razem przynajmniej 15min opóźnienia :P ale ten grecki brak pośpiechu jest jak najbardziej na plus ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:01:30

A widzisz. A my tyle jeździliśmy KTELem i tylko raz się spóźnił :)

1
2017-06-19 18:55:18

Cykady napierdzielaja odwlokami od świtu do zmierzchu

4
2017-06-19 19:14:35

Direction la Crète dans 15 jours pour la 1ere fois

1
 Nathaniel Natan Conrado
Nathaniel Natan Conrado
2017-06-19 20:26:36

Panienki , które biorą na 7 dni 10 różnych strojów kąpielowych muszą pamiętać , że tam się chodzi nago

2017-06-19 21:24:30

Zawsze przyda się troche info....piękne wakacje.Kocham te kolory,dania,napoje

2017-06-19 22:10:12

Cześć :)
Byłem na Krecie już 12 razy, więc jestem kreto-cholikiem :)
Zawsze dużo zwiedzamy, podróżując autem.
Polecam sprawdzoną wypożyczalnię: http://www.europeocars.com/
Korzystałem już 4 krotnie (ostatnio 2 tyg temu).
Wszystko załatwiane z Polski mailowo.
Auto dostarczane/odbierane w umówionym miejscu (w przypadku dostarczania auta, którego nie ma w danej lokalizacji doliczają jakąś kwotę. Płaciłem za suva dostarczanego z Iraklionu pod Rethymno. 40 euro).
Pełen komfort, z pełnym ubezpieczeniem, bez naciągania. bez zabezpieczeń na karcie, itp.
Ceny - moim zdaniem - mają ok.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-20 06:30:00

Dzięki za linka :)

2017-06-20 07:33:52

12 razy? Zostało jeszcze cos do zwiedzania?

2017-06-20 07:45:41

Adrianna Zet Faktycznie, główne atrakcje historyczne odwiedzaliśmy już parokrotnie, ale jest jeszcze całe mnóstwo :)
Chociażby otwarte od tego roku muzeum w Elefternie - polecam.
Rewelacyjne zbiory.
Jeszcze nigdzie nie publikowane, ponieważ dopiero sporządzają katalog.
Strażnicy i strażniczki bardzo pilnowały, abyśmy nie robili fot ;)
Polecam :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-20 09:33:01

Olgierd Pasikonik Tak, niestety racja z tym zakazem fotografowania w muzeum w Elefthernie. Muzeum działa już w zasadzie rok. My w nim byliśmy w lipcu więc bardzo krótko po otwarciu, a fotografować też się nie dało bo skonfiskowali nam cały sprzęt przy wejściu :D

2017-06-20 11:11:50

CRETE - Kreta mi się udało zrobić kilkanaście fot :) bardzo się uśmiechnęliśmy do obsługi i trochę ich zagadaliśmy, więc dyskretnie, z partyzanta się udało :) nieostre jak diabli :D ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-20 12:03:47

Może za jakiś czas jak wydadzą już katalog zniosą ten zakaz.

2017-06-20 12:16:11

CRETE - Kreta Tak będzie. Poinformowali nas, że do chwili wydania oficjalnego katalogu zakaz obowiązuje. Potem będzie już można robić foty w trakcie zwiedzania.
A zmieniając lokalizację, polecam wizytę w Zonianie i "zaprzyjaźnienie" się z lokalną mafią :)
Fajne przeżycie, kiedy proponują wspólne "pif paf" :D :D

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-20 12:48:47

Olgierd Pasikonik W Zonianie byliśmy kilka razy :) Oprócz mafii mają też fajną jaskinię w pobliżu: Sfentoni.
https://www.youtube.com/watch?v=hEiHw_82EJs

2017-06-20 13:48:38

oczywiście że zwiedzona :) 2 razy :)

1
2017-06-20 14:17:59

Hej A mógłbyś polecić hotel dla dwóch osób (dziecko 12 lat) gdzie w miare blisko do zwiedzania ,tawerny kawiarenki itp...??

2017-06-20 20:47:46

Karolina Maciejewska Hej :) Najchętniej organizuję samodzielnie wypady na Kretę i rezerwuję miejscówki przez airbnb.
Tym razem (ze wzgl na terminy w pracy oraz brak wolnych miejsc w samolocie) byliśmy w hotelu Creta Star w miejscowości Skaleta 12 km od Rethymno.
Hotel - świetne, naprawdę świetne jedzenie. Zaskakująco świetne :) Plaża, jak na możliwości Krety - słaba, ale też bez tragedii (tzn jest piasek, bez żwiru i kamieni :) )
Sam hotel do duży moloch i po śniadaniu od razu zmykaliśmy w podróż :)
Z tego co widziałem, pod hotelem jest od razu przystanek autobusowy, więc do Rethymno łatwa komunikacja - a tam zatrzęsienie tawern, miejsc do zwiedzania :)

2017-06-20 10:57:55

Ania Wójcik ;-)

1
 gość}
gość PiotrWie
2017-06-20 22:50:28

Piotrze - nie strasz. Pensjonatów na Krecie jest tyle  że zawsze coś znajdziesz, zwykle do rezerwacji przez serwisy takie jak Booking.com nie podają więcej jak 50% pokoi - pozostałe rezerwujesz bezpośrednio u nich telefonicznie lub na miejscu. Fakt że unikamy wyjazdów w lipcu i sierpniu ale nigdy nie było tak że nie znaleźliśmy pokoju. A w podawanym przez Ciebie jako przykład Loutro przed chwilą na losowo wybraną noc ( 14na 15 lipca, a więc weekend) są 4 oferty - od 190 do 333 dla dwóch osób - a więc nie tylko w styczniu. Poza tym zawsze można czasem przespać się na plaży - my na ostatnim pobycie spędziliśmy tak 6 nocy z 17 - nie z powodu braku wolnych pokoi - a z powodu braku pensjonatów w rejonach gdzie byliśmy.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2017-06-21 08:38:26

Nie no Piotr dużo jednak zależy od osobistych preferencji oraz od tego jak bardzo chcesz mieć zaplanowany wyjazd. My osobiście lubimy mieć domknięte tematy miejsc noclegowych już przed wylotem i niestety ze względów zawodowych musimy realizować nasze wyjazdy w okresach największego ruchu turystycznego. A wtedy z miejscami bywa różnie. W zeszłym roku nie było możliwości znalezienie dłuższego noclegu w Loutro. Alison pracująca w hotelu Porto Loutro już na przełomie stycznia i lutego informowała, że nie mają wolnych pokoi na przełomie lipca i sierpnia.

Weź też pod uwagę, że jednak osoby wypoczywające w tak aktywny sposób jak Ty to zdecydowana mniejszość. Nie każdy też akceptuje dziki nocleg na plaży - np. my. Mamy określone swoje minimum wygód i szukając noclegu staramy się nie schodzić poniżej tego progu.

Piotr myślę, że nasze porady nie są jednak skierowane do takich osób jak Ty. Backpackerzy nawet będąc na Krecie po raz pierwszy poradzą sobie świetnie i bez nich. Natomiast zwykły turysta będzie szukał rozwiązań prostych i wygodnych.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2017-06-21 11:01:30

Piotrze, niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Nocleg na jedną noc można zawsze znaleźć niezależnie od tego czy jest to wyski sezon czy nie, ale dłuższy pobyt trzeba rezerwować wcześniej. Im później szukasz tym droższe oferty zostają. Spróbuj przespać się na plaży jak wieziesz ze sobą dzieci np. albo walizkę na kółkach. :D Moim zdaniem mało kto będzie zainteresowany takim rozwiązaniem.

 gość}
gość PiotrWie
2017-06-22 10:37:04

No tak , czasy się zmieniły - ale pytanie czy na pewno nasze dzieci chcą tego co nam się wydaje - bo ja np najlepiej wspominam z dzieciństwa wczasy w kampingu z pompą na podwórku - (w wieku gdzieś tak 5-6 lat), wyjazdy do "luksusowych" jak na ówczesne czasy domów wczasowych z łazienką w budynku nie były już taką atrakcją. I jak rozmawiam ze znajomymi to tez maja podobnie - nawet ci, którzy obecnie jeżdżą do wielkich hoteli "all" wspominają z dzieciństwa jakąś wyprawę z namiotem nad jezioro a nie dom wczasowy FWP.

Błażej Rafał
Błażej Rafał
2018-01-26 02:14:33

wycieczka

witam czy ma ktoś sprawdzona wypożyczalnie motocykli w okolicy portu lotniczego Heraklion 

 gość}
gość Kajot
2018-02-05 09:28:40

Kocham Grecję

Uwielbiam Kretę i mogłabym odwiedzać ją każdego roku. Ostatni raz byłam tam dwa lata temu z net holiday. Potem postanowiłam pojechać na Rodos i Kos ale w tym roku na pewno wrócę!

 gość}
gość Kazan
2018-02-18 13:04:37

Parkowanie nocą, bezpieczeństwo

A jak to jest z parkowaniem pojazdów z wypożyczalni nocą,  auto ale też motocykl? jest na tyle spokojnie że można wszędzie zostawić nawet na noc czy może ubezpieczenje z ubezpieczalni obejmuje też kraszkra, włamanie, zniszczenie? Mamy ten minus że niestety pod samym hotelem nie będę miał parkingu, najbliżej coś 500m dalej przy plaży. I jak to  ogólnie jest z parkowaniem, tylko wyznaczone parkingi czy trochę luźniejsze podejscie?

 gość}
gość kasia
2018-04-06 23:55:20

Ierapetra,

Witam mam pytanie jedziemy latem pierwszy raz na Kretę do Ierapetra, południowa część wyspy , większość portali zachwyca się innym rejonem Krety, POMÓŻCIE proszę i doradźcie co  w okolicach warto zwiedzić, lubimy zwiedzać a martwi się ze tylko plażing;-)i smażing;-) nas czeka a my chcemy podziwiać krajobrazy i piękne miejsca

aaa i jeszcze jedno czy tam naprawdę jest tak upalnie?

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2018-04-07 10:20:49

Ierapetra odp.

Zasadnicze pytanie - na jak długo zamierzasz wypożyczyć samochód?
PS. Komentarze są moderowane przez nas i pokazują się na stronie po ich zaakceptowaniu :)

 gość}
gość PiotrWie
2018-04-07 21:02:10

W okolicy Irapetry jest sporo do zobaczenia -wschód jest mniej popularny wśród polskich turystów - ale pewnie z powodu odległości od lotnisk. Proponuję skorzystać z tak "nienowoczesnych" źródeł jak przewodnik - wszystkie znane mi mają sporo informacji o wschodniej części wyspy - a jako kretomaniak kupuję wszystkie jakie mi w ręce wpadną - mam ich 10. Z propzycji tak na szybko - Kanion Sarakino, Selekano i okolice, wąwozy na wschód od Irapetry - Orino, Pefkos, Pervolaki, trochę dalej - Zakros czy Chochlaki, a po pólnocnej stronie Richtis. Są wykopaliska, klasztory - otwórz część wschodnią w dziale "Ciekawe miejsca na Krecie" a znajdziesz tam tyle propozycji że nie starczy dwóch tygodni. A jak jesteście miłośnikami przeżyć ekstremalnych - są firmy organizujące canyoning w wąwozie Ha - z tego co widziałem na filmach - dość ekstremalnie.

Latem na Krecie rzeczywiście potrafi być upalnie - na południu wieja gorące wiatry od Afryki, ale nie ma jakiś większych różnic z wybrzeżem północnym.

PS. Jak dla mnie sama Irapetra pomimo położenia na południowo - wschodnim wybrzeżu jest " mentalnie" północną Kretą - duże hotele, sporo ośrodków "all" - ale jest sporo ludzi którzy to lubią - choć z drugiej strony rzadko chcą coś zobaczyć więc nie jesteście typowymi turystami tego typu jak jeden z moich kolegów ze szkoły średniej - gdy spotkaliśmy się z okazji 40-lecia matury powiedział że był 10 razy na Krecie - ale nie umiał powiedzieć gdzie - całe pobyty spędził w hotelu.

 gość}
gość kasia
2018-07-04 13:34:35

Irapetra

Pani Gosiu Panie Piotrze dziękuję za odpowiedz, przepraszam ze zamilkłam......

niedługo ruszamy do irapetry zobaczymy jak bedzie...

mam jeszcze kilka pytań.... biuro proponuje wycieczkę z Herakliionu na Santorinii.... marzy mi sie pobyt całodzienny na tej wyspie ale cena proponowana przez biuro z którego jedziemy dobiła mnie za 2 dorosłych i dziecko ok 2,5 tysiaca....

wiem ze tam sie długo płynie itp....ale to chyba za wiele wołają jak na 1 dzień!czy macie może Państwo jakies pomysły, rady, doświadczenia czy jakieś rejsy sa organizowane na bieżąco .... w lepszych cenach i jeszcze zebyy obwieźli po wyspie

pozdrawiam serdcznie

 gość}
gość kasia
2018-07-04 13:52:26

lerapetra

Pani Gosiu tak sie rozpisałam i rozmarzyłam;-)))) o tej Santarinii ze zapomnialam odpowiedzic ze auto chcemy wypozyczyc tak na 3 góra 4 dni

 

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2018-07-04 13:57:18

Santorini

Ciężko jest mi powiedzieć czy taka cena za jednodniową wycieczkę jest wygórowana czy też nie. Na pewno trzeba byłby policzyć sumaryczny koszt samodzielnego transportu na tę wyspę. Na wstępie jednak musisz wziąć pod uwagę, że koszt samego biletu dla jednej osoby na szybki prom to wydatek około 140€ w obie strony (czyli dla 3 osób jest to koszt około 1800zł). Do tego trzeba również doliczyć koszty dojazdu do Heraklionu, czyli opłata za bilety w autobusach KTEL lub koszt wypożyczenia samochodu. Myślę, że sumarycznie kwota za taką wycieczkę organizowaną samodzielnie może być nie mniejszy. Otwarte pozostaje również odpowiedź na pytanie o sens takiego wyjazdu. Prom przypływa na Santorini około godziny 10 i wraca na Kretę o godzinie 17. Całkowity czas wolny jaki spędzisz na Santorini to moim zdaniem nie więcej niż 6 godzin.

 gość}
gość kasia
2018-07-04 14:14:44

santorinii

myśli Pani ze  to za mało 6 godzin? ze się nie opłaca jechać? na zdjęciach wydaje się tam być cudownie....

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2018-07-04 22:32:59

santorinii treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

Te 6 godzin szybko zleci ale wszystko zależy od człowieka :) Jednemu tyle wystarczy, innemu nie :)  Proszę pamiętać o tym że Santorini jest też wyspą drogą, bo Santoryńczycy są nastawieni na zysk. Mają klienta przez kilka godzin więc wszystko odpowiednio kosztuje począwszy od przekąsek. Także do kosztów podanych przez biuro trzeba jeszcze doliczyć małe co nieco na miejscu. Choć oczywiście jest pięknie :)

Wojciech Chwalny
Wojciech Chwalny
2018-07-20 15:39:02

Fotografowanie samolotów

Może ktoś wie czy wolno robić zdjęcia samolotów podchodzących do lądowania, bądź startujących koło lotniska w Heraklionie. Jestem spotterem lotniczym i wyczytałem w bardzo starych postach, że nie bardzo, bo lotnisko ma jakieś podobno instalacje wojskowe. Ale nie wiem jak jest na dzień dzisiejszy. Jak ktoś coś wie, to proszę o info. Lece tam pierwszy raz z stąd moje pytanie.

Pozdrawiam

 gość}
gość Juri
2019-06-30 18:22:31

Kreta

Bardzo przydatne informacje. Super strona - dziękuję.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153771751082551,10154609212797551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Aktualności i wiadomości z Krety

Aktualności i wiadomości z Krety

Strona z pozostałymi aktualnościami na temat Krety i nie tylko

Historia Krety

Historia Krety

Opis historii Krety. Geneza powstania kultury, najważniejsze wydarzenia z dalekiej i bliskiej przeszłości tej wyspy.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Dobrze, że są miejsca gdzie udało się odsunąć te plany. Typu Plakias , Falassarna
To już nie będzie Kreta dzika i swojska. Będą tłumy i komercja.
Masakra
Pamiętam lekki chłód w porównaniu z upałem sierpniowym poza wąwozem i taką duszącą wilgoć
Ciekawe miejsce. Idąc tam , próbowaliśmy cofnąć czas, wyobrażając sobie wioskę w pełnym rozkwicie…
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera