Jednym z unikalnych walorów Krety jest ciągle utrzymująca się silna pozycja lokalnego rzemiosła, w szczególności kuśnierstwa, kaletnictwa i oczywiście garncarstwa. W czasie pobytu na Krecie wyroby tej ostatniej dziedziny rzemiosła spotkacie praktycznie na każdym kroku. Przy prawie każdym domu można zobaczyć ogromne gliniane pitosy, które obecnie najczęściej pełnią funkcję donic. Jeśli chcecie zobaczyć jak wyrabiane są te wspaniałe gliniane dzbany, zaplanujcie wycieczkę do wioski Thrapsano (Θραψανό) oddalonej około 30 kilometrów od Heraklionu. To obok Margerites jedna z najbardziej znanych miejscowości, w której do dziś wyrabiana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość żyje obecnie z rolnictwa. Dominującą uprawą, jaką obsadzone są pola, to drzewa oliwne oraz winorośle. I chociaż rejon ten jest również znany z uprawy kwiatów, głównie goździków to jednak właśnie wielowiekowa tradycja rzemiosła garncarskiego decyduje o unikalności tej wioski. Jeszcze do niedawna większość mieszkańców Thrapsano utrzymywało się wykonując ten zawód.
W dawnych czasach, w okresie letnim, rzemieślnicy zajmujący się garncarstwem opuszczali rodzinną wioskę, by zatrzymując się w najróżniejszych miejscach Krety w tymczasowych warsztatach, wykonywać sławne pitosy. To właśnie te rzemieślnicze wyprawy zwane Ventema rozsławiły Thrapsano na prawie całej Krecie. Od końca lat 40-tych tradycja ta nie jest już kultywowana, gdyż współczesne warsztaty, które są wyposażone w nowoczesne piece, stawiają znacznie większe wymagania do lokalizacji. Mimo zmian związanych z techniką suszenia i wypalania pitosów, sposób formowania jest jednak wciąż ten sam. I choć koło garncarskie jest już najczęściej obracane za pomocą silnika elektrycznego, to wciąż jednak najważniejsze są umiejętności, wiedza i doświadczenie garncarza.
Większość zakładów położonych w Trapsano to firmy, w których tradycja rzemieślnicza przekazywana jest od kilku pokoleń z ojca na syna. Importowana ceramika stanowi spore zagrożenie dla funkcjonujących obecnie warsztatów. Szczególnie silne zagrożenie stanowią oczywiście chińskie produkty, których cena jest bardzo konkurencyjna wobec lokalnych wyrobów. O losie garncarzy z Thrapsano zadecyduje więc lojalność greckich konsumentów oraz turystów, którym gorąco polecamy odwiedziny w Thrapsano.
Szczególnie gorąco polecam zakład Michalisa Houlakisa, gdzie pod okiem właściciela można samodzielnie spróbować swoich sił w tym rzemiośle. Niewątpliwą atrakcję stanowi również możliwość zobaczenia w akcji prawdziwego profesjonalisty.
Michalis Houlakis przy kole garncarskim
Thrapsano znajduje się około 30 kilometrów na południe od Heraklionu. Ze względu na dosyć gęstą sieć lokalnych dróg znajdujących się w tej części Krety dojazd do tego miasteczka możliwy jest na kilka sposobów. W zależności od kierunku przyjazdu możecie wybrać jedną z wielu dróg. Proponuję jednak zwracać uwagę na drogowskazy gdyż, w tym rejonie Krety drogi są obecnie często modernizowane i przebudowywane, więc można łatwo zbłądzić. Oczywiście pomocna może się okazać najświeższa mapa lub też nawigacja dysponująca wiarygodnymi danymi na temat tamtejszej sieci dróg.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą. Jest tu spora liczba małych rodzinnych hoteli, pensjonatów, tawern i barów, do których ściągają co roku turyści, którzy lubią samodzielnie skomponowane wakacje.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż, czy też wąwozów. Warto tu wspomnieć takie miejsca jak choćby plaże Skinaria, Damnoni czy też Preveli oraz wąwozy Kotsifou i Kouartaliotiko. Warto zwiedzić również okoliczne górskie wioski, z których rozpościera się piękna panorama na zatokę Plakias.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety. Do Kali Limenes prowadzi co prawda asfaltowa droga, ale biegnie ona przez pasmo górskie, jest zatem wąska i bardzo kręta. Wymagająca uwagi trasa oraz dość odległe położenie powoduje, że w większości przypadków w Kali Limenes jedynymi turystami, których tu można spotkać są Grecy wypoczywający na prowizorycznym biwaku.
Komentarze
komentarz z
Piękne, chciałabym wiele takich waz i donic ale jak je przewieść do Polski
komentarz z
Chyba inaczej niż własnym samochodem nie da się. Każda z nich ma swoją wagę, ale fakt są niezwykle piękne i na każdej z nich widać dotyk dłoni właściciela Pottery Art Houlakis :)
Bez przesady - żyjemy w czasach powszechnie dostępnych i coraz tańszych usług kurierskich - w podobnym warsztacie we Włoszech widziałem ogłoszenie "wysyłamy na cały świat" i koszt wysyłki do Polski był całkiem przystępny - kilkanaście euro. Za sam koszt promu wyślesz pewnie kilkanaście takich naczyń - no chyba ze Grecja ma jakieś straszne cenniki - ale w końcu to są firmy światowe i nie powinny mieć rażąco odbiegających cen w różnych krajach.
Wysyłając takie donice z Krety nie unikniesz jednak transportu samolotem albo promem a to podbija cenę przewozu i samej donicy. Druga kwestia to wytrzymałość tych pitosów na polskie mrozy. Z naszego doświadczenia wynika niestety że wystawienie takiej kreteńskiej donicy do ogrodu czy na balkon powoduje że po zimie nie ma czego zbierać, bo glina się rozsypuje w drobny mak.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154246496012551