Agia Galini

Agia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety. To małe miasteczko z widokiem na zatokę Messara tętni życiem w miesiącach letnich i zapewnia wszelkie niezbędne udogodnienia turystyczne. Plaże, szmaragdowe morze, jaskinie, mit Dedala i Ikara oraz dawny hipisowski klimat sprawiają, że obecnie wioska ta stała się ulubionym miejscem dla wielu turystów. Panujący tu swoisty łagodny mikroklimat sprawia, że nawet w środku zimy codziennie świeci tu słońce.

Położenie w centralnej części Krety, między Rethymno a Heraklionem w pobliżu znanych stanowisk archeologicznych (Fajstos, Gortyna, Apoloudou), pięknych plaż (Agios Pavlos, Preveli, Triopetra), tradycyjnych wiosek kreteńskich oraz znanych klasztorów (Preveli, Odigitria) sprawia, że Agia Galini to dobra baza wypadowa do organizowania nawet krótkich wycieczek samochodowo-motocyklowych. Małe wysepki Paximadia położone vis a vis miejscowości to  kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć. Aby się tu dostać można wykupić rejs lokalną łodzią. Drogą morską można także dotrzeć do pięknych jaskiń położonych na zachód od Agia Galini. W sezonie letnim są także organizowane rejsy na pobliskie plaże: Preveli, Agios Pavlos, St. George.

Panorama Agia Galini


Poprzez swój amfiteatralny układ domów i hoteli Agia Galini oferuje swoim gościom wspaniały widok na port i zatokę Mesara, która latem przyciąga stateczki. Patrząc na miasto od strony portu mamy nie mniej imponujący widok. Wzgórze, na którym położona jest ta miejscowość, sprawia wrażenie obsianego białymi domkami i hotelikami, zaś wszechobecne bougainville przełamują tę biel.

Spacerując wąskimi uliczkami w wielu miejscach można odkryć stare domy z i ich niezwykłą architekturę. Pełno tu tawern, w których gościnni Grecy oferują domowe tradycyjne jedzenie.
Jako miejscowość turystyczna ma ona w pełni rozwiniętą infrastrukturę, czyli znajdziemy tu markety, bankomaty, sklepy z pamiątkami. Piękne położenie i pobliska plaża powodują, że jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc południowego wybrzeża Krety.

Agia Galini posiada dwie plaże rozdzielone rzeką Platis Potamos. Plaża na zachód od rzeki jest główną plażą o lepszej infrastrukturze, znajdziecie tu parasole, plażowe tawerny i całkiem sporo miejsca.
Plaża wschodnia nie jest tak dobrze zorganizowana jednak jest mniej oblegana przez turystów. Nieopodal niej znajdują się tu pola namiotowe, co na Krecie jest raczej rzadkością.

Plaże w Agia Galini


Historia miejscowości

Agia Galini została zbudowana na miejscu minojskiego miasta Sulia, które było jednym ze stu miast opisanych przez Homera. W starożytności Sulia była portem minojskiego miasta Syvritos, ale przede wszystkim była znana jako miejsce kultu Artemidy. Znajdowała się tu świątynia poświęcona tej bogini. Historia Sulii kończy się w 640 roku n.e. kiedy została zniszczona przez piratów. Z tych czasów przerwały jedynie pozostałości budynków, grobowców, kolumn, zaś zniszczonej Soulii nie odbudowano aż do czasów weneckich.

Zatoka, nad którą jest położone obecne Agia Galini, była dawniej wykorzystywana do cumowania statków. Odegrała ważną rolę w rewolucjach 1821 i 1866 roku kiedy to rozładowywano tu amunicję. Później był to zwykły port załadunkowy. Przez długi okres czasu właśnie stąd odpływała na statkach oliwa z oliwek pozyskiwana z owoców drzew oliwnych uprawianych na okolicznych plantacjach. W tych czasach nie było tu jeszcze zamieszkanej wioski. Regularną osadę założono dopiero w 1884 roku, zaś przez lata systematycznego ruchu handlowego znaczenie jej wzrosło. W 1890 roku na stałe osiedliło się tu 20 mieszkańców.

Do lat 60-tych ubiegłego wieku  Agia Galini była małą rybacką wioską. Miejscowość ta rozwinęła się dopiero w kolejnych latach.  Wraz z wciąż rosnącym znaczeniem turystyki zwiększeniu uległa również liczba gości odwiedzających tą miejscowość. Z czasem podobnie jak do pobliskiej Matali zaczęli tu zjeżdżać hipisi. Obecnie mieszka tu około 800 stałych mieszkańców, a w sezonie letnim przyjeżdża blisko 3000 turystów.

Agia Galini - port


Święty spokój

Jeśli wierzyć legendzie to dzisiejszą nazwę Agia Galini zawdzięcza cesarzowej Bizancjum Eudocii, córce greckiego filozofa Leoncjusza. Kiedy cesarzową ukarano za cudzołóstwo, udała się ona na wygnanie do Afryki. Statek którym podróżowała natrafił na morzu na ogromny sztorm. Eudocia wznosząc modły nakazała załodze podpłynąć do brzegu ślubując jednocześnie, że w wybuduje kościół w miejscu, w którym uda się jej znaleźć schronienie. Niebiosa wysłuchały Eudocię, wszyscy szczęśliwie przybili do brzegu, zaś wygnana cesarzowa aby wypełnić przysięgę rozpoczęła budowę świątyni nazwaną Panagia Galini. W języku greckim γαλήνη oznacza spokój, zaś nazwę po latach zmieniono na Agia Galini (święty spokój). Pozostałości tego kościoła wciąż są widoczne na pobliskim cmentarzu. Niektóre źródła podają, że nazwa ta nawiązuje do niezwykle spokojnego morza jakie jest zawsze w tej zatoce.

“Pamiętaj, synu, żebyś zawsze latał środkiem, między morzem a niebem”

Z Agia Galini powiązana jest jeszcze jedna historia. Znajduje się tu jaskinia, w której według mitów schronił się Dedal z Ikarem po ucieczce z pałacu Minosa, dla którego pracował jako wynalazca i budowniczy słynnego labiryntu. Dedal był tak cenny dla króla Krety, że ten zabronił mu powrotu do ojczyzny. Jednak Dedal razem ze swoim synem umknął Minosowi, a następnie schronił się właśnie w Agia Galini, gdzie z wosku i piór zrobił słynne skrzydła. To z pobliskiego wzgórza obaj wznieśli się na skrzydłach i odlecieli z Krety.


Wszyscy wiemy jak skończyła się ta historia, zaś obecnie na tym wzgórzu stoją posągi Dedala i Ikara, którzy spoglądają na współczesne miasto. Za ich plecami wznosi się nowo wybudowany amfiteatr, który jest poświęcony właśnie tej legendzie. Miejsce to jest łatwo dostępne dla zwiedzających. Warto tu wejść, nie tylko po to aby przyjrzeć się z bliska pomnikom słynnym mitycznych bohaterów, ale także po to aby móc podziwiać piękną i malowniczą panoramę miasta rozpościerającą się z tego punktu.

Jak dojechać

Agia Galini znajduje się na południowym wybrzeżu środkowej części Krety. Oddalone jest o około 55 km od Rethymnonu oraz około 68 km od Heraklionu. Jeśli nie dysponujecie samochodem można tu dojechać także autobusem KTEL zarówno z Rethymno, jak i z Heraklionu. Kursy te są realizowane kilka razy dziennie przez cały tydzień. Na podróż z Rethymno trzeba przeznaczyć około 1,5 godziny, bilet kosztuje 6,2€. Jadąc z Heraklionu trzeba pamiętać, że podróż będzie trochę dłuższa (2 godz.) i nieco droższa (8€).

Agia Galini

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Mili
Mili

Mili

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.88
Liczba ocen: 4
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.88 na 5 (0) liczba ocen 4
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Kasia
2015-05-11 10:05:07

Agia Galini najlepsza!

Pozdrawiam serdecznie z Agia Galini - to wlasnie w tej miescowosci jakis czas temu zdecydowalam sie osiedlic, z dala od tlumow, w kameralnym, ale kosmopolitycznym klimacie. 

Od tego roku prowadze tu niewielki hotel. Idealny dla turystow z ojczyzny, ktorzy nie chca typowego kurortowego all in, ale chcieliby miec polski serwis i po polsku wszelkie turystyczne informacje. 

Zastanawiam sie, czy jest wiecej Polakow prowadzacych hotele na Krecie - wiecie moze? 

Pozdrawiam, Kasia

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-05-11 10:27:09

Witamy

Bardzo fajna inicjatywa. Myślimy, że znajdzie się sporo osób, które będą chciały skorzystać z oferty.

Osobiście nie znamy innych osób z Polski, które zajmują się na Krecie prowadzeniem hoteli. Z pewnością jednak pośród naszych czytelników znajdzie się wielu takich dla których jest to marzenie lub plan na przyszłość :).

Pozdrawiamy i życzymy udanego sezonu :).

 gość}
gość arturos
2015-07-16 13:55:29

jak dojechać?

heja, wiecie, jak dostać się z Agia Roumeli do Frangokastello najprościej? Będę w Agia R. i później chciałbym spędzić parę nocy w tym drugim miejscu, ale dopiero tam chcę wypożyczyć auto. Zresztą drogi żadnej nie ma tylko prom z Agia roumeli do Hora Sfakion, ale co dalej?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-07-18 12:49:34

Najlepsze rozwiązanie

Tak jak pisałaś promem z Agia Roumeli do Chora Sfakion. Potem najtaniej i najprościej będzie skorzystać z autobusu KTEL który kursuje między Chora Sfakion a Frangokastello. Przejazd trwa około 30 minut i kosztuje 2,30 €. Połączenie realizowane jest kilka razy dziennie o godzinie: 08:00    10:00    13:00    15:30. Szczegółowy rozkład kursów znajdziesz na poniższej stronie:
http://bus-service-crete.com/timetabledet.php?line=8&lg=2

 gość}
gość Miro
2015-08-08 11:19:34

Agia Galini

Częso bywamy w Agia Galini. Co to za Hotel ?

 gość}
gość PiotrWie
2016-06-23 08:58:43

Z Aghia Roumeli do Chora Sfakion można też dojść pieszo - bardzo ładna trasa, przez plażę Św. Pawła, Marmara, Loutro. Wychodząc rano swobodnie da się dojść na wieczór. Czy jesteś pewien że w Fragokasetllo wypożyczysz  samochód? Takiej normalnej wypożyczalni gdzie stoją i czekają samochody na pewno tam nie ma, co najwyżej jakiś pensjonat współpracuje z wypożyczalnią w Plakias czy Chanii i na zamówienie Ci przywiozą - ale czy na pewno to nie wiem. Na pewno szyld "car rental" jest w Chora Sfakion a kilka wypożyczalni - w Plakias - z tym że nie wiem czy z Fragokastello są bezpośrednie autobusy do Plakias, czy trzeba jechać przez Chanię i Rethymnon - przed kilku laty nie było.

 

 gość}
gość PiotrWie
2016-09-02 22:37:34

Trochę przypadkiem trafiliśmy do Agia Gallini - po przejściu z Fourfuras przez Psiloritis, Nidę, Rouvas do Zaros nie udało nam się wypożyczyć samochodu ( firmy dostarczające samochody do Zaros wymagały blokady na karcie i to 700 euro) więc pojechaliśmy sami do Agia Galini, gdzie okazało się że można wypożyczyć samochód dopiero od poniedziałku - postanowiliśmy więc zostać tu do końca - stąd jest dobry dojazd autobusem do Chanii - i zwiedzić pobliski teren. Czy ktoś może polecić tu jakąś tawernę-jest ich tu za dużo do ogarnięcia

 Bartłomiej Litawa
Bartłomiej Litawa
2018-03-01 16:02:18

Witam serdecznie!
Wraz z dziewczyną planujemy wakacje i jako cel obraliśmy sobie zatrzymanie właśnie w Agia Galini. Na krecie planujemy zostać w sumie 8 nocy i moje pytania brzmią:
1)Czy Agia Galini na 8 nocy to nie za długo ?
2) Jak wygląda sprawa z komunikacją - autobusy promy do innych miejscowości
3)Czy istnieje możliwość wynajęcia skuterów w Agia Galini?
4) Jaką jeszcze inną miejscowość ewentualnie polecacie ? (Ewentualnie gdybyśmy chcieli rozdzielić np. 4 dni w Agia Galini, 4 Dni w innej miejscości)
Dodam że przylecimy do Heraklion i stąd też będziemy wracać.
Dziękuję z góry za każdą odpowiedź! :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-03-01 19:14:25

Planujecie zwiedzać czy raczej spędzić czas stacjonarnie?

 Bartłomiej Litawa
Bartłomiej Litawa
2018-03-01 19:39:30

Pierwsze 4 dni chcemy spędzić w Atenach,właściwie 3. Więc więcej odpoczywania niż zwiedzania :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-03-01 19:56:59

Agia Galini jest raczej średnio skomunikowana. W zasadzie autobusy jeżdżą tylko w kierunku Rethymno za to kilka razy dziennie. To raczej spokojna miejscowość położona na uboczu choć dość popularna. My byśmy podzielili jednak te noclegi na dwa miejsca. Plaża też nie powala.

 Bartłomiej Litawa
Bartłomiej Litawa
2018-03-01 20:20:38

Myślimy wstępnie o miejscowości gdzie jest lotnisko na H - wypadla mi nazwa (piatek-poniedzialek) . W poniedziałek przejazd do Agia i do piątku.

 Bartłomiej Litawa
Bartłomiej Litawa
2018-03-01 20:30:30

Heraklion - ta miejscowość

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-03-01 20:48:25

Heraklion to miasto i to duże. Plus jest taki że możecie z Heraklionu pojechać do Knossos, bo to jest niedaleko. W samym mieście jest kilka ciekawych miejsc.

 Bartłomiej Litawa
Bartłomiej Litawa
2018-03-02 07:09:00

A jaką miejscowość ewentualnie polecacie jako alrernatywe dla Agia ? Zalezy nam żeby byla ładna plaża ale w okolicy tez zeby bylo mozna gdzies sie ruszyc np. Po poludniu bez wlasnego auta,ewentualnie komunikacja miejska.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-03-02 18:17:43

Jeśli chcecie jeździć gdzieś po południu komunikacją to trzeba brać pod uwagę raczej północne wybrzeże i jedną z turystycznych miejscowości w pobliżu Heraklionu. Tylko tam w zasadzie nie ma większego problemu z przemieszczaniem się bo KTEL jeździ bardzo często. Na południu Krety nie ma tak częstych połączeń autobusowych między miejscowościami. Natomiast są fajniejsze plaże np. Matala, Kalamaki, Plakias (nieco dalej za zachód). Matala to turystyczna miejscówka, ale nieco fajniejsza od Agia Galini z lepszą plażą i łatwiej dostępnymi pieszymi szlakami. Kalamaki to dziura ale plażę ma około 2 km. Plakias łączy te cechy ale jest trochę dalej.

 gość}
gość PiotrWie
2018-03-02 11:11:48

Jak przylatujesz do Heraklionu i chcesz gdzieś odpocząć, nie koniecznie zwiedzać - polecam Lentas lub Tsotsouras. Tam dojeżdżają ( raz dziennie ) autobusy z Heraklionu. A jak chcesz zwiedzać - to raczej wynajmnij samochód na lotnisku - by swobodnie zwiedzać w oparciu o autobusy należy mieszkać w większym mieście ( np Rethymno) czy popularnym, zatłoczonym kurorcie.

 Rafał Baranowski
Rafał Baranowski
2018-03-02 14:58:18

za długo!

 Rafał Baranowski
Rafał Baranowski
2018-03-02 14:58:25

skąd pan ma na to pieniądze?

 gość}
gość Madziara
2018-08-18 13:19:32

2 tygodnie na Krecie

Dzień dobry

Za rok planujemy 2 tygodnie na Krecie. Chcielibyśmy mieszkac  w 2 miejscach. Jakie miejscowości polecacie? Nie bylismy jeszcze w Grecji i chcielubysmy poczuc klimat :) Chcemy wypożyczyć samochód...zwiedzać i jeździć na różne plaże. Po cichu mamy nadzieję na 2-3 dni na Santorini ale wiem,że promy i apartamenty tam są bardzo drogie :( 

 gość}
gość PiotrWie
2018-08-19 21:57:31

Jak chcecie poczuć klimat Krety to po pierwsze nie w lipcu i sierpniu, po drugie szukajcie miejsc których nie ma w ofercie żadne biuro podróży - na zachodzie np Loutro, Soughia, Fragokastelo, Rodakino, w środku Lentas, Kali Limenes Tsotsouras wraz z Maridaki , Kali Limenes i Tris Ekklisies, na wschodzie Xerocampos, Zakros czy Palekastro. Ciekawe miejcsa są też np na płaskowyżu Lassithi.

No chyba że chcecie poczuć klimat "imprezowy" - wtedy całkowicie odwrotnie.

 gość}
gość Tomek
2019-08-13 22:12:33

...

witam,  

... co do hotelu z polską obsługą u Kasi, to muszę wszystkich rozczarować, ale Kasia już od ponad roku nie prowadzi już tego hotelu. Na stronie booking.com można znaleźć w opisie, że kontakt jest możliwy w językach: greckim, włoskim i angielskim!

Ale ten mały hotel, "Galini Mare", jest tak świetnie położony, i otrzymuje tak dużo pozytywnych opinii, że mimo wszystko można go polecić!

I jeszcze jedno, co do "www.crete.pl", kochani stworzyliście wspaniałą stronę, i to tak bardzo obszernie zrobioną, ....

Jestem absolutnie pod pozytywnym wrażeniem, dzięki serdeczne za tak szeroką gamę informacji, które mi były bardzo pomocne przy przygotowywaniu urlopu na Krecie, właśnie z bazą w Agia Galini!

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2019-08-17 10:09:06

odp.

Witaj

Fajnie że się nasza strona przydaje. To naprawdę pocieszające że są nadal ludzie, którzy wolą sami przekopywać się przez strony internetowe i układać samodzielnie plan wakacji a nie pytać o gotowe trasy :)

Pozdrawiam serdecznie

 gość}
gość KasiaM
2023-06-08 16:37:25

Ja tez dziekuje za stronkę, jest 2023 a ja nadal korzystam :) właśnie wyjeżdżam Ania Galini. Faktycznie spokój tonoierwaze wrażenie jakie miałam po dojściu na wybrzeże. Bazę mam na północy. 

 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2023-06-08 19:33:16

odp. KasiaM

Super! Udanego urlopowania :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153685008912551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Stalida

Stalida

Stalida położona jest w centralno-wschodniej części Krety. Od lotniska w Heraklionie oddziela ją niespełna 30 km. Położona bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego

Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż, czy też wąwozów. Warto tu wspomnieć takie miejsca jak choćby plaże Skinaria, Damnoni czy też Preveli oraz wąwozy Kotsifou i Kouartaliotiko. Warto zwiedzić również okoliczne górskie wioski, z których rozpościera się piękna panorama na zatokę Plakias.

Paleochora

Paleochora

Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą. Jest tu spora liczba małych rodzinnych hoteli, pensjonatów, tawern i barów, do których ściągają co roku turyści, którzy lubią samodzielnie skomponowane wakacje.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
gość PiotrWie : Kolejne rekordy to obraz coraz większego overtourismu Krety. Na szczęście są jeszcze miejsca w Grecji gdzie można znaleźć spokój - obecnie jesteśmy na Ikarii gdzie jest mniej więcej tak jak 15 lat temu na południu i w interiorze Krety - na plażach i górskich szlakach spotykasz pojedyncze osoby.
I bardzo dobrze, Ci wspaniali ludzie zasługują na prosperite.
Są pyszne
Χρόνια πολλά
gość PiotrWie: Okazuje się że wersja "easy to Loutro" jest zaznaczona na Google Maps, polecam szczególnie osobom z dużym plecakiem lub tym z lękiem wysokości. 
Spędzamy ten czas na Krecie w Agios Marinie
Gosia | crete.pl : O tutaj: https://anendyk.gr/routes/
gość Iwona: Gdzie można sprawdzić aktualne połączenia łódkami pomiędzy Agia Roumeli a Loutro? Chcemy teraz zrobić fragment E4 przepływając z Chora Sfakjon do Agia Roumeli (via Loutro) i wracać szlakiem do Loutro. Ale kluczowe są wodne połączenia. 
W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera