Balos (Μπάλος) to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Nawet najmniej udane zdjęcie ukazujące krajobraz tego miejsca musi robić i w większości wypadków robi naprawdę duże wrażenie. Brak wygodnej asfaltowej drogi sprawia, że poza godzinami kiedy dopływają tu wycieczkowe statki, plaża ta jest odwiedzana przez niezbyt dużą liczbę turystów.
Sławna laguna obejmuje teren między dwoma półwyspami: Cape Tigani oraz Gramvousa. Nazwa tego pierwszego wywodzi się od greckich słów oznaczających patelnię. Kiedy spojrzycie na mapę, porównanie to z pewnością wyda Wam się całkiem słuszne, gdyż półwysep kształtem przypomina to kuchenne naczynie. Laguna Balos znajduje się właśnie w rejonie rączki tej „patelni”, tworzonej zazwyczaj przez kilka dosyć szerokich języków piachu łączących ze sobą Cap Tigani oraz Gramvousa. Każdego roku plaża na Balos może mieć nieco odmienny wygląd, który jest kształtowany w okresie zimowych sztormów.
Podobnie jak w przypadku Elafonissi, jest to doskonała plaża dla rodzin z dziećmi. Rozległe płycizny, które ciągną się tu na przestrzeni dziesiątek metrów pozwalają na swobodne kąpiele nawet najmłodszych szkrabów. Do długich kąpieli zachęca również ciepła woda znajdująca się w tym rejonie plaży. Na lagunie Balos możecie spędzić typowy lazy day, jednak doskonale sprawdzi się ona również jako miejsce aktywnego wypoczynku. Osoby lubiące snurkować wybierając się na tę plażę powinny pamiętać o zabraniu odpowiedniego sprzętu.
Na Balos, podobnie jak na innych plażach znajdujących się na zachodnim skraju Krety, również znajdziecie charakterystyczny różowy piasek.
Do laguny Balos można dotrzeć na dwa sposoby: samochodem albo statkiem. Jeśli jesteście zainteresowani dłuższym pobytem na Balos to powinniście wybrać samodzielny dojazd samochodem. Niestety jest to równoznaczne z pokonaniem długiego odcinka szutrowej drogi łączącej wioskę Kalyviani z parkingiem znajdującym się na szczycie wzgórza wznoszącego się nad plażą. Odległość dzieląca te dwa miejsca to około 10 kilometrów. Większa część szutrowej drogi jest w dobrym stanie, więc bez problemu możecie dojechać tu zwykłym osobowym samochodem. Oczywiście nie oznacza to, że droga ta nie jest wymagająca. W dalszym ciągu musicie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej uwagi oraz niezbyt dużej prędkości. Warto jednak odnotować, że większość umów wypożyczenia samochodu nie obejmuje ubezpieczenia szkód powstałych w wyniku jazdy po tego typu drogach i w warunkach wypożyczenia auta jest wpisany punkt o zakazie jazdy drogami nieutwardzonymi. Jednak jak można się domyślić w przypadku Balos zakaz ten był nagminnie łamany. Z tego powodu od jakiegoś czasu niektóre wypożyczalnie montują w samochodach GPS, dzięki którym mogą sprawdzić czy klienci nie pojechali szutrem na Balos. Jeśli wypożyczalnia stwierdzi taki fakt można się liczyć z konsekwencjami finansowymi.
Jeśli zdecydujecie się na samodzielny dojazd to choć przez chwilę będziecie mogli cieszyć się spokojem oraz względnie małą ilością turystów wypoczywających na tej plaży. Niestety zmieni się to wraz pierwszym statkiem jaki przypłynie do laguny Balos. W szczycie wakacyjnego sezonu na trzech jednostkach płynących na tę plażę transportowanych jest kilkuset turystów. Flota wycieczkowców obejmuje dwa mniejsze statki, które zatrzymują się w niewielkiej zatoczce przy półwyspie Cap Tigani oraz większego promu, który do 2023 roku podpływał bardzo blisko brzegu.
Od kilku miesięcy duże statki nie mogą podpływać do brzegu bliżej niż na 100 metrów. Jest to konsekwencja wprowadzenia przepisów ochrony obszaru laguny Balos, która jest objęta programem Natura 2000. W 2023 roku zakazano podpływania statków blisko do plaży, zaś od 22 maja 2024 roku zakaz zaczął być skutecznie egzekwowany karą finansową. W rezultacie tej zmiany statki zatrzymują się w znacznie większej odległości od brzegu. Turyści wprost z furty statku muszą wskoczyć do dość głębokiej wody (nawet na 1,5 metra) i dalej pieszo dojść do plaży przytrzymując się jedynie rozpiętych linek.
W ofertach wielu lokalnych biur podróży obecnie przystanek na Balos jest określany jako "przystanek na kąpiel". Określenie bardzo trafne bo jak widać kąpiel jest już zapewniona w momencie schodzenia z pokładu statku. Niestety to fatalne rozwiązanie, które może skończyć się bardzo nieprzyjemnie dla nieprzygotowanych osób. Nie wszyscy mają przy sobie jakiekolwiek zabezpieczenie na telefony czy aparaty, łatwo jest więc o ich zamoczenie podczas wejścia do głębszej wody lub utraty równowagi w czasie dojścia do brzegu. Brak butów do brodzenia po skałkach, które są w tym miejscu ostre, często kończy się pokaleczeniem. Takie "wyokrętowanie" jest również trudne a nawet niemożliwe dla osób które nie potrafią pływać, boją się wody, a także starszych, mniej sprawnych, również dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Część turystów rezygnuje z zejścia z pokładu na plażę w taki sposób i pozostaje na statku. Niestety takie wspomnienie rejsu na Balos nie zapisze się dobrze w pamięci tych osób.
Obecnie duże statki muszą cumować dużo dalej od brzegu
Statki płynące na Balos rozpoczynają rejs w niewielkim porcie znajdującym się obok miejscowości Kissamos. Obok portu ulokowany jest niewielki budynek, w którym armator Gramvousa Balos Cruises udziela pełnych informacji o rejsie, a także sprzedaje bilety. Obecnie są one oferowane w cenie: 38€ za zwykły bilet dla osoby dorosłej oraz 19 € za bilet ulgowy. Cena biletu nie obejmuje kosztu wyżywienia dostępnego w kantynie statku. Powyższe ceny podajemy za informacjami od przewoźnika (aktualizacja maj 2024 r.).
Rejs trwa około 55 minut i rozpoczyna się w porcie Kissamos w okolicach godziny 10:40, a kończy około godziny 18. W szczycie sezonu uruchamiany jest również dodatkowy rejs, który rozpoczyna się o godzinie 12.30 i kończy o 19.30 oraz o godzinie 10:20.
Na powyższym zdjęciu widoczna jest wyspa Imeri Gramvousa
W trakcie rejsu na lagunę Balos będziecie przepływać obok dwóch bliźniaczych wysp zwanych Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) oraz Agria Gramvousa (Άγρια Γραμβούσα). Przedrostki ich nazwa doskonale charakteryzują te dwa skaliste kawałki lądu wyłaniające się z Morza Śródziemnego. Imeri oznacza w języku greckim oswojona, zaś Agria to nic innego jak dzika.
W zależności od tego, na jakim statku (mniejszym czy większym) zostaniecie zaokrętowani, to w drodze na Balos albo w drodze powrotnej, będziecie mieć możliwość zwiedzenia weneckiej twierdzy znajdującej się na „oswojonej” wyspie. Mimo tego, że czas na zwiedzanie tej wyspy jest dosyć ograniczony to jednak polecamy Wam wspięcie się na samą górę, gdyż panorama rozpościerająca się z murów tej twierdzy zapiera dech w piersiach, a znajdująca się poniżej laguna Balos robi niesamowite wrażenie.
Niezależnie od tego, w jaki sposób dostaniecie się na Balos, to możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie tej wycieczki, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas. Warto zobaczyć to miejsce na własne oczy, gdyż wykonane tu zdjęcia stały się swoistą ikoną ilustrującą piękno Grecji.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.
Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo
To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.
Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia
Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.
Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.
Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.
Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.
Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.
Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.
Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą
Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.
Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.
Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.
Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża
Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia
Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.
Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Platanias to popularna miejscowość turystyczna. Właśnie tu znajdują się bardzo ciekawe tunele pochodzące z czasów II wojny światowej.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Klasztor Άγιος Γεώργιος jest unikalnym i bardzo ciekawym zabytkiem sakralnym w tym rejonie Krety.
Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Bizantyjski kościółek Agios Pavlos został wzniesiony na odległej plaży Selouda znajdującej się na południu Krety.
Nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Aspri Limni znaczy Białe Jezioro, choć jezioro to tylko nazwa umowna. Pod tym określeniem kryje się mała zatoka.
Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.
Za sprawą charakterystycznego zakola rzeki Megapotamos, która wpada w tym miejscu do Morza Libijskiego, Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie. Położona jest ona na końcu głębokiego wąwozu, który ma swój początek poniżej zabudowań klasztoru Piso Preveli. Palmowy zagajnik oraz niesamowity krajobraz ściąga tu corocznie tysiące turystów.
Elafonissi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą. Ciepła i krystalicznie czysta woda o barwie przechodzącej od zieleni, aż do głębokiego błękitu, sąsiaduje z pięknymi szerokimi plażami, których biały piasek jest w niektórych miejscach przemieszany z połamanymi muszelkami tworzącymi malownicze różowe pasy. Ta niesamowita mieszanka barw sprawia, że Elafonissi bez problemu mogłoby pretendować o miano egzotycznego raju.
Komentarze
Balos samochodem
Czy realny jest dojazd na Balos samochodem z okolicy Hersonissos? Jeśli tak, to jak długa może być taka podróż?
Pozdrawiam
Da się dojechać do Balos samochodem
Witam, dojazd do Balos samochodem jest jak najbardziej realny. Dwa lata temu wypożyczyliśmy Suzuki Jimmy i pojechaliśmy z hotelu z Malii (blisko Hersonissos) z 8-letnim dzieckiem. Jeśli chodzi o czas, to o ile dobrze pamiętam ok. 3-3,5 godz. samochodem plus ok. 30 min. podejście na lagunę. Tak więc najlepiej pojechać rano i wrócić późnym popołudniem lub wieczorem. Szybko dostajemy się do Chanii (autostrada wzdłuż wybrzeża). Potem należy pamiętać o trzech rzeczach. 1. Droga za miejscowością Kissamos (port) prowadząca do plaży Balos jest dość wąska i może być niebezpieczna (urwisko), więc trzeba jechać wolno i bardzo ostrożnie (powinno o tym być wspomniane w powyższym OPISIE na stronie). 2. Lepiej wziąć samochód z wyższym prześwitem, bo jakość tej drogi jest fatalna (liczne kamienie). 3. Jak się dotrze na parking, trzeba się przygotować na spacer na dużym upale najpierw w dół, a potem niestety po plażowaniu w górę m.in po krętych kamiennych schodkach, co naszym przypadku - przy wysokiej temperaturze - okazało się niezwykle męczące... Nie ulega wątpliwości, że to jedna z najpiękniejszych plaż i warto tam pojechać. Na koniec napiszę o ciekawej przygodzie. Jak dotarliśmy na parking, do samochodu przez uchylone drzwi wlazła górska koza (jest ich tam bardzo dużo, stoją m. in. na pionowych skałach), zeżarła kanapkę syna i za cholerę bydle nie chciało wyleźć. Po kilku minutach jednak sama wyszła, jak zaparkował w pobliżu inny samochód;)
Balos busem
Witam,
wróciliśmy z Krety po 2 tygodniach (I raz na wyspie). na Balos pojechaliśmy autobusem KTEL, jak pisałem w innym wątku cena biletu to 7,2e. Autobus dojeżdża do Kastelli - tu przesiadamy się na już podstawiony inny autobus na Balos. Przed wjazdem na szutrową drogę STOP. Pani zatrzymuje samochody osobowe, wchodzi też do autobusu i od każdego dorosłego pobiera po 1e. Dojazd busem na parking na górze gdzie jest wyznaczone stanowisko dla autobusu. Moje wrażenia - widoki 10/10, kąpiel 1/10 z powodu silnego wiatru, który mi przeszkadzał, mojemu młodszemu dziecku już nie. Oczywiście wejście z powrotem z uwagi na temperaturę ciężkie - szczególnie dla dzieci, ale dały radę. Balos koniecznie , ale dla mnie dla widoków!
dojazd na Balos
Byłem w 2014 roku i bez problemów dojechałem osobowym Mercedesem z wypożyczalni. Najgorsze kawałki poprawili - jest asfalt, barierki, kiedyś pewnie było gorzej, bo czytałem, że tylko terenówką da się. Teraz nie ma żadnego problemu żeby dojechać normalnym samochodem. Jedynie jest zakurzony :-).
strona internetowa
Witam
Czy jest problem z biletami na prom na Balos w dniu płynięcia. Czy jest aż tak dużo chętnych, że może się okazać , że się nie załapię???
Balos - bilety
Myślę, że nie powinno być problemu. Jednak weź pod uwagę, że w tej chwili sezon trwa już w najlepsze. Mogę sobie wyobrazić sytuacje, kiedy przy odpowiednio dużej ilości wycieczek fakultatywnych oraz tych organizowanych przez biura podróży nie będą przyjmować dodatkowych osób. Ewentualnie możesz przecież rozważyć również kupno biletów za pomocą internetu. Bezpośrednio na stronie organizatora rejsu jest taka możliwość:
http://www.cretandailycruises.com/cruises/reservations.pl.html
Z tego co widziałem to można tam zapłacić kartą Visa i MasterCard.
skuter
Czy jest możliwosc dojazdu skuterem????
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz