Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Heraklion
Gramvousa ||  ...
Nieznana  ...
Droga do plaży Skinaria ||  ...
Balos

Kreta - najnowsze wiadomości

Samaria także dla niepełnosprawnych

Wczoraj, 3 grudnia w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, region Chania ogłosił porozumienie nawiązane z Dyrekcją Lasów dotyczące wdrożenia programu przygotowania i udostępnienia odcinka wąwozu Samaria osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Samaria dla niepełnosprawnych

Gosia,  data_2020-12-04 20:31:23 2020-12-04 20:31:23
facebook34
Liczba komentarzy: 1

Owce na Nowej Drodze

Owce spacerujące po kreteńskich drogach to na wyspie nierzadki widok i raczej nie wzbudza wielkiego zainteresowania (chyba że jesteście tu pierwszy raz). Jednak z taką sytuacją można najczęściej spotkać albo na drogach górskich, w głębi wyspy albo na bardziej dzikim południu Krety. Owce przechodzące przez ruchliwą Drogę Narodową to już widok budzący nie tylko zdziwienie. Nowa Droga Narodowa to jedna z największych dróg Krety, biegnąca wzdłuż całego północnego wybrzeża wyspy, na której kierowcy nie żałują gazu. Dlatego też stadko owiec w takim miejscu stwarza niemałe niebezpieczeństwo na drodze. Te owieczki które możecie zobaczyć na filmie zarejestrowane zostały w gminie Hersonissos w okolicach miejscowości Mochos.

Gosia,  data_2020-12-03 19:42:40 2020-12-03 19:42:40
facebook36
Liczba komentarzy: brak

Spacer do Spili

Spili to jedna z wielu górskich miejscowości znajdujących się w środkowym rejonie Krety. Jedna z częściej fotografowanych i rozpoznawalnych budowli znajdujących się w tej miejscowości to charakterystyczna wenecka fontanna składająca się z 25 lwich głów. Z każdej z nich tryska idealnie czysta i bardzo zimna górska woda. Nie powinno więc dziwić, że w szczycie sezonu wakacyjnego turyści umęczeni słońcem oraz wysokimi temperaturami chętnie zatrzymują się tu dla ochłody na dłuższą chwilę.

Jednak fontanna to nie jedyne, co wyróżnia Spili na tle innych okolicznych zdecydowanie bardziej sennych miejscowości. Dzięki niezwykle korzystnemu położeniu przy jednej z głównych dróg łączących południową oraz północną część wybrzeża Krety Spili wciąż tętni życiem. Wokół głównego placu oraz wzdłuż ulic znajduje się nie tylko duża ilość różnego rodzaju sklepów z lokalnymi produktami, ale również i tawern. Będąc w tym rejonie wyspy odwiedziny w Spili można uznać za jednej z żelaznych punktów programu. Gwarantujemy Wam, że nie opuścicie tej miejscowości z pustymi rękami. Na razie jednak chcielibyśmy zaprosić Was na krótki spacer po Spili zarejestrowany przez Zameera Pactyana.

Gosia i Piotrek,  data_2020-12-02 19:03:42 2020-12-02 19:03:42
facebook45
Liczba komentarzy: 6

107. rocznica unii Krety z Grecją

W słoneczną niedzielę 1 grudnia 1913 roku dwóch starych kreteńskich rewolucjonistów, 94-letni Anagnostis Mantakas i 81-letni Hatzimichalis Giannaris, podniosło grecką flagę na maszcie twierdzy Firkas w Chanii. Tej historycznej chwili przyglądał się zarówno grecki król Konstantyn, premier Eleftherios Venizelos oraz przywódcy polityczni Krety. 107 lat temu definitywnie zamknęła się epoka wielowiekowej walki o wolność. Zjednoczenie Krety z Grecją zakończyło panowanie obcych mocarstw na wyspie.

Unia Krety z Grecją

Gosia,  data_2020-12-01 19:42:25 2020-12-01 19:42:25
facebook49
Liczba komentarzy: brak

Przedłużenie lockdownu w Grecji

Ograniczenia związane z jesiennym lockdownem w Grecji miały początkowo obowiązywać do 30 listopada. Wczoraj jednak podano informacje o tym, że wszystkie restrykcje zostają przedłużone wstępnie do 7 grudnia. Na razie nie wiadomo, jakie decyzje zapadną po tej dacie. Na chwilę obecną w Grecji przyrost nowych potwierdzonych przypadków COVID-19 ustabilizował się w okolicach 2000 osób dziennie. W drugiej dekadzie listopada notowano tam jednak ponad 3000 przypadków dziennie.

Przedłużenie lockdownu

Gosia,  data_2020-11-27 20:44:43 2020-11-27 20:44:43
facebook28
Liczba komentarzy: 1

Co łączy Zorbę z Zarą?

ZARA to popularna sieć sklepów odzieżowych pochodząca z Hiszpanii. Co ma zatem wspólnego z Kretą? Otóż gdyby nie zbieg okoliczności to sklepy Zara byłyby znane dziś pod nazwą ZORBA. A o związku Alexisa Zorby z Kretą nie trzeba nikogo uświadamiać.

Zorba -Zara

Gosia,  data_2020-11-26 20:03:22 2020-11-26 20:03:22
facebook38
Liczba komentarzy: 1

Kolorowa jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni znajduje się 1 kilometr od miejscowości Zoniana w środkowej części Krety. To jedna z największych i najpiękniejszych jaskiń w Grecji. Jej powierzchnia wynosi około 3000 m2, jednak dla turystów udostępniony został jedynie korytarz o długości około 270 metrów. Poszczególne części tej trasy są podświetlone na różne kolory co z pewnością zapadnie Wam w pamięć. Zresztą zobaczcie sami jak to wygląda na naszym krótkim filmie.

Gosia,  data_2020-11-25 19:11:22 2020-11-25 19:11:22
facebook19
Liczba komentarzy: 1

Praca zdalna w Grecji - przyszłością cyfrowych pracowników?

Tegoroczny trudny sezon turystyczny wymusza nie tylko na państwach, ale i również na firmach to, aby sięgać po nieszablonowe rozwiązania wspomagające walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii. Jednym z nowych trendów, które zdobywają coraz większą popularność jest zachęcanie osób wykonujących pracę zdalną do osiedlania się w danym państwie, czy też regionie. Przysłowiową marchewką przyciągającą tego typu pracowników ma być nie tylko zdecydowanie łagodniejszy klimat panujący na południu Europy, ale również różnego rodzaju zachęty ekonomiczne. Informacje prasowe oraz przecieki na szczeblu rządowym wskazują na to, że do grona państw stanowiących bazę dla pracowników zdalnych dołączy również Grecja.

Praca zdalna w Grecji - przyszłością cyfrowych pracowników?

Gosia i Piotrek,  data_2020-11-24 18:51:45 2020-11-24 18:51:45
facebook49
Liczba komentarzy: 8
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bogdan Ligęza: https://youtu.be/UVBXSJUXTNE
Piotrek | www.crete.pl : Poniżej znajdziesz link do źródłowego artykułu:https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20190401-1Pamiętaj tylko, że są to dane z 2017 roku. Możliwe, że jest jakieś nowsze opracowanie.
gość marietta19.: Czy można prosić o link do wyników badań EUROSTATU?
Beata Popek: Piękne miejsce,pyszna woda, polecam ,polecam przekąsić coś na Platii pod wiekowym platanem.I❤️Crete
Rafał Kiljan: Byliśmy w 2017. Eh żeby tak bez przeszkód móc tam pojechać w 2021.
Basia Gajda Matczak: klimatyczne miejsce
Roy Feuillade: Have visited here
Daniel Fik: A tam na górze jest genialna restauracja z przepysznym jedzeniem :)
Dimitra Mavraki: Ο κύριος πέτσας και ο κουλής ,καθώς επίσης Χαρδαλιάς & ΣΙΑ ..καλα θα κάνουν να μην μας βάζουν όλους σε ένα σακί....ας κάνουν άνοιγμα με βάση τα νούμερα στην κάθε περιοχή και όχι όλοι ίσα κι όμοια... (...)
Ann Claydon: Of course ❤️
Monique Dert: Heel mooi ben er geweest met mijn echtgenoot een aanrader
Magda Biłka: 
Małgorzata Stańczak: 
gość PiotrWie: Tylko że jest to możliwość tylko dla freelancerów pracujących w oparciu o umowę o dzieło. Przy zatrudnieniu etatowym czy umowie - zleceniu praca zdalna za granicą jest traktowana jak oddelegowanie - co łączy się a wieloma obowiązkami dla pracodawcy, już całkiem sporo pracodawców zakazuje pracy zdalnej za granicą.
Agnieszka Paśnik-Noremberg: Bajka
Katarzyna Mania: Czekam z niecierpliwością :-)
Kinga M. Modlińska: Już się pakuję.
Łukasz Średziński: Marta Średzińska
Małgorzata Lipiec: Te z naszych zdjęć są jeszcze inne- długie, pokręcone rogi
Barbara Jarzyna: Kri-kri widziałam w Górach Białych w Wąwozie Samaria! Chodziły po wiosce Samaria.
Basia Skye: a tu ładnie widać buzię i czarną pręgę na grzbiecie
Anne Passera: L hiver est là en montagne
Sune Holm: 
Irena Zygmunt Pampuch: 
Małgorzata Lipiec: Piękne ❤️
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera