Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Dziki krajobraz wybrzeża w  ...
Preveli
Górska droga w pobliżu  ...
Prom do Loutro || Ferry to  ...
Plaża w Vai || Vai Beach

Kreta - najnowsze wiadomości

Niewielkie Muzeum Wojskowe w Chromonastiri

W małej miejscowości Chromonastiri położonej w pobliżu Rethymno znajduje się niewielkie wojskowe muzeum. Jeśli interesuje Was tematyka militarna i historia kreteńskich walk z okupantami, to warto tu zajrzeć. Nam się poszczęściło bo po muzeum oprowadził nas jeden z żołnierzy opiekujących się tym miejscem. Samą atrakcję stanowi też budynek muzeum, czyli odnowiona 10 lat temu willa z czasów weneckich.
A może już tam byliście?

Villa Claudio

Piotrek,  data_2020-10-23 19:42:33 2020-10-23 19:42:33 Liczba komentarzy: brak

Plaże w Istro

Istro znajdujące się niedaleko Agios Nikolaos to jedno z miejsc, do którego chętnie wracamy. Jednym z powodów naszych dosyć częstych odwiedzin jest to, że w okolicy tej miejscowości znajduje się kilka piaszczystych plaż doskonale nadających się na leniwy wypoczynek. Ich dodatkowym atutem jest położenie w głębi niewielkich zatok, które wraz z okolicznymi górami zapewniają doskonałą osłonę przed wiatrem. Oczywiście morze najczęściej nie wygląda tak jak na poniższym filmie, ale zazwyczaj na plażach tych można liczyć na zdecydowanie mniejsze fale niż w innych rejonach Krety.

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-21 19:04:11 2020-10-21 19:04:11
facebook57
Liczba komentarzy: 1

Grad na Krecie

Taki oto grad spowodował dzisiaj duże zniszczenia w Malia na Krecie. Zgodnie z zapowiedziami sprawdziły się zapowiedzi o załamaniu się pogody. Z pewnością jednak nikt nie spodziewał się tak ekstremalnych opadów gradu. Zdjęciami możemy podzielić się dzięki uprzejmości naszych przyjaciół, Weroniki i Ewy mieszkających na Krecie.

Grad na Krecie


Gosia,  data_2020-10-20 20:11:00 2020-10-20 20:11:00 Liczba komentarzy: brak

18 października 1937 roku - tragiczna powódź

Dzień 18 października 1937 roku przyniósł Krecie bezprecedensowe zjawiska pogodowe, które spowodowały śmierć aż 16 osób. Dzisiejszy „news” to taka kartka z kalendarza przybliżająca wydarzenia sprzed 83 lat.

Tragiczna powódź na Krecie

Gosia,  data_2020-10-19 20:15:45 2020-10-19 20:15:45
facebook31
Liczba komentarzy: brak

Samaria otwarta do końca października

Bardzo dobra pogoda, jaka panuje na Krecie spowodowała, że Nadleśnictwo Lasów Chania podjęło decyzję do przedłużeniu dostępności parku narodowego Samaria do końca tego miesiąca. Pierwotnie wejście na szlak miało być dostępne tylko do 16 października. Oczywiście jeśli warunki pogodowe ulegną zmianie do tego stopnia, że pojawią się problemy z płynnym przejściem zwiedzających przez wąwóz, to zostanie on zamknięty wcześniej. Nie mniej jednak w chwili obecnej jeśli jesteście aktualnie na Krecie i macie ochotę przejść ten szlak to jest taka możliwość.

Gosia,  data_2020-10-18 18:28:46 2020-10-18 18:28:46
facebook68
Liczba komentarzy: 10

Przepis na klasyczne briam

Briam to jedno z najbardziej popularnych warzywnych dań w Grecji. To klasyczna zapiekanka, w której ziemniaki, bakłażan, cukinia i cebula przyprawione ziołami oraz oliwą przenikają się wzajemnie swoimi smakami i aromatami. Zachęcamy do jej wykonania właśnie teraz bo lato oraz jesień to najlepszy moment na przyrządzenie briam. Lista składników oraz sposoby przyrządzenia mogą podlegać niewielkim modyfikacjom. Niektórzy do podstawowego składu dodają jeszcze na przykład paprykę, w niektórych rejonach możecie spotkać się także z wersją bez bakłażanów. My czasem (jeśli mamy w lodówce) oprócz fety dodajemy jeszcze ser anthotyros (w wersji suchej). Naszym zdaniem fajnie uzupełnia się z fetą i podkręca jeszcze smak warzyw.

Klasyczne briam
Gosia,  data_2020-10-17 20:01:23 2020-10-17 20:01:23 Liczba komentarzy: brak

Film z rejsu na wyspę Chrissi

Spośród wszystkich miejsc, jakie warto odwiedzić na Krecie można wyróżnić stałą czołówkę tych, które niezmiennie każdego sezonu pojawiają się na szczycie listy popularności. Dla zachodniej Krety z pewnością będą to takie plaże jak Elafonisi czy też laguna Balos. W środkowej części wyspy dużą popularnością, o czym pisaliśmy zresztą niedawno, cieszy się wyspa Spinalonga. Chętnie odwiedzane są także wykopaliska Pałacu w Knossos. Podążając dalej na wschód Krety z pewnością nie można nie wspomnieć o wyspie Chrissi. Rejsy na ten niewielki skrawek lądu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów wypoczywających w okolicy miejscowości Ierapetra. Tym co przesądza o wyjątkowości tej wyspy to cedrowy las, który ją porasta, a także bardzo malownicze plaże pokryte zgodnie z nazwą wyspy (χρυση – złoto) złotym piaskiem. Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami, krótkim filmem nakręconym na tej wyspie przez Giannisa Psaroudakisa.

Na koniec chcielibyśmy jednak wspomnieć o tym, że tak duża popularność wśród turystów niesie ze sobą gigantyczne obciążenie dla tamtejszego środowiska naturalnego. Od dłuższego czasu naukowcy alarmują, że ze względu na dużą ilość osób poruszających się po terenie Chrissi, zagrożony jest las cedrowy porastający wyspę. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule: Zagrożony las cedrowy na wyspie Chrissi

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-16 20:15:26 2020-10-16 20:15:26
facebook93
Liczba komentarzy: 9

Heraklion jednym z najbardziej hałaśliwych miast Grecji

Wybierając miejsca na wakacyjny wypoczynek wiele osób bierze pod uwagę różne czynniki. Naszym zdaniem jednym z ważniejszych kryteriów jest brak uciążliwego hałasu, czyli spokój. O ile w mniejszych miejscowościach, albo tych położonych na uboczu hałas nie stanowi problemu, to jednak w większych miastach jest to poważna niedogodność. Duża część osób, która miała „nieprzyjemność” mieszkania w hotelu, którego okna wychodzą na główne ulice miasta doskonale wie, że z takich wakacji wyjeżdża się bardzo zmęczonym. A greckie miasta są pod tym względem bardzo specyficzne.

Heraklion - jednym z najbardziej hałaśliwych miast Grecji

Gosia,  data_2020-10-15 20:07:09 2020-10-15 20:07:09
facebook21
Liczba komentarzy: brak
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Małgorzata Lipiec: Tak, to rejon, na "WOW"
Bogdan Ligęza: Wąwoz Samaria, kto nie był, a planuje, to zapraszam na szczegółowy film, co i jak ;) https://youtu.be/UVBXSJUXTNE
Mariola Dudzinska: Cudowne miejsce☺
Barbara Jarzyna: Wąwóz Samaria to niesamowite miejsce, byłam tam parę lat temu we wrześniu i pogoda dopisała! Mam nadzieję jeszcze odwiedzić Wąwóz.
Maria Konieczny: W lipcu będę na Krecie. Czy wtedy są dobre warunki do przejścia wąwozu?
Małgorzata Lipiec: Ja chcę na Kretę
Ludwik Ludwik: Przydałyby się jeszcze do tego warzywa z Grecji,smak jest nie porównywalny do tych które kupujemy w naszych sklepach
Kinga Schultz: 
Wieska Kedzierska: Super plaża
Małgorzata Malik: Cudowne miejsce....
Małgorzata Nobis: Byłam, coś pięknego ❤
Margo Wa: Kocham Grecję
Monika Ziółek: Sierpień 2020. Najpiekniejsza
Adam Marciniec: Bylem w tym roku. Swietne miejsce szczegolnie przy tak malej liczbie osob na Krecie.
gość Piterek: Miejsce magiczne i zdecydowanie warte odwiedzenia, skłaniające do zadumy, warto zejść że ścieżki biegnącej wokół wyspy i trochę się powspinać. Mimo że każdy wie z czego wyspa jest znana to dopiero wgłębienie się w temat pozwala na inne spojrzenie, a nie tylko "odhaczenie" kolejnej atrakcji. Oprócz książki Hislop jest też nasza warta przeczytania, Szepty z wyspy samotności Magdy Knedler, polecam. (...)
Artur Nowak: Mnie to miejsce zawsze ściska za gardło jak sobie zrobię wizualizację i pomyślę, co czuli Ci Ludzie. Zwiedzałem Spinalongę, jak misterne miejsce w spokoju i szacunku oraz ze smutkiem w sercu. Nawet dziś jak oglądam swoje zdjęcia z tego miejsca, to myślę o cierpieniu tych ludzi. Miejsce magiczne i smutne
Artur Nowak: Mam info z miejsca czyli z samej Krety, sprzed dwóch tygodni. Większość Kreteńczyków mówiło, że on był psychiczny całe życie i przejawiał dewiacje od początku, niestety nikt z tym nic nie robił. Pochodził też z tzw. dobrej rodziny, prawdopodobnie jego ojciec był Popem. tak więc widzimy do czego doprowadza, życie na sznurku i w ciemnocie. to morderstwo, to plama na duszy wszystkich mieszkańców Krety. (...)
Paweł Bodkowski: Mega smutna i przerażająca sytuacja oraz jej finał. Najważniejsze, że sku ....n jest złapany, osądzony i skazany. Serce krwawi jak czyta się nawet pobieżnie szczegóły zbrodni
Katarzyna Marzec: Byłam z początkiem września tego roku... bardzo urocze miejsce
Ewa Skrzypińska: Myślę, że książka Hislop "Wyspa" przyczyniła się również do większego zainteresowana Spinalongą.
Mira Wittke: Fajny rejs z Agios Nicolas, wyspa z tragiczną ale ciekawą historią
Dorota Loboda: Robi wrażenie
Daria Tosta: 
Daria Tosta: Byłam tam!
Artur Krzyżaniak: 
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera