Plaża w Vai || Vai Beach
Płaskowyż Nida - widok z  ...
Droga do Plakias || Road to  ...
Fortress Koules - one of the  ...
Plaża w Preveli (2009) ||  ...

Kreta - najnowsze wiadomości

Niesamowity wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz, który robi oszałamiające wrażenie? To oczywiście Kourtaliotiko! Znajduje się on zaledwie 22 km od Rethymno i przecina go asfaltowa droga prowadząca do Preveli. Jest to jedno z tych miejsc które zapamiętuje się na długo. Ogromne majestatyczne skaliste zbocza wznoszące się na wysokość 600 metrów robią wrażenie na każdym. Dodatkowo wszystko to potęguje wiatr, który potrafi tu pokazać swoją siłę. Jeśli będziecie mieli szczęście i traficie na wietrzny dzień w Kourtaliotiko to poczujecie na pewno co to znaczy potęga natury. Jeszcze większe wrażenie robi o zmroku albo nocą, kiedy to przejazd przez wąwóz wywołuje dreszcz emocji. Polecamy zatrzymać się na tamtejszym parkingu, a następnie zgasić światła.

Jednak asfaltowa droga to nie wszystko. W ciągu dnia zostawiając samochód na parkingu możecie zejść w dół, na dno wąwozu. Dopóki jest wystarczająco dużo wody w rzece płynącej jego dnem, to czekają tu efektowne wodospady. Zresztą obejrzyjcie sami jak ten wąwóz prezentuje się na filmie Nikosa Sarantosa.

Gosia,  data_2022-05-27 20:50:10 2022-05-27 20:50:10
facebook27
Liczba komentarzy: 2

Film promocyjny prefektury Lassithi

Zachęcamy Was dziś gorąco do obejrzenia filmiku promocyjnego prefektury Lassithi. To najmniej popularny turystycznie region Krety, który ma jednak mnóstwo do zaoferowania. I paradoksalnie jego dużą wartością jest właśnie to niewielkie „skażenie” infrastrukturą turystyczną. Im dalej na wschód, tym więcej prawdziwych wiosek, więcej ludzkiej życzliwości, ciekawości i naprawdę szczerego uśmiechu. Dużo osób, które poznają skrajnie wschodnie rejony mówi, że to właśnie tu odnaleźli „prawdziwą” Kretę.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów tej prefektury jest płaskowyż Lassithi wraz z jaskinią Dikti. Oczywiście nie są to jedynie miejsca warte polecenia, ale płaskowyż wyznacza w zasadzie początek tego regionu. Na filmie zobaczycie sporo ujęć płaskowyżu, zarówno tych zimowych, jak i letnich. W filmiku odnajdziecie też dużą ilość greckich smaków,  dobrej zabawy i energii tego regionu. Obejrzyjcie go koniecznie!

Gosia,  data_2022-05-26 19:56:43 2022-05-26 19:56:43
facebook44
Liczba komentarzy: 4

Sprzątanie wyspy Dia

Ostatnio pisaliśmy Wam o ciekawej proekologicznej inicjatywie, jaka ma być uruchomiona w Platanias. Dziś pozostając w tej tematyce chcielibyśmy opisać Wam kolejne przedsięwzięcie, które tym razem dla odmiany zostało zrealizowane w rejonie stolicy Krety, czyli w Heraklionie. W niedzielę 22 maja zorganizowana została akcja sprzątania niewielkiej niezamieszkałej wyspy Dia znajdującej się na północ od Heraklionu. Inicjatywa ta była zrealizowana z udziałem tamtejszego Kapitanatu Portu, a także Prezesa Straży Przybrzeżnej Wschodniej Krety oraz różnego rodzaju lokalnych przedsiębiorców.

Wyspa Dia

Piotr,  data_2022-05-25 20:04:14 2022-05-25 20:04:14
facebook30
Liczba komentarzy: 1

Bardziej ekologiczne Platanias

Ciekawą tegoroczną nowością wdrożoną w miejscowości Platanias, jest proces ponownego wykorzystania odpadów organicznych wytwarzanych przez hotele. Tego typu śmieci mają podlegać recyklingowi przez przetworzenie ich w kompostownikach. Organiczne odpady będą odbierane z hoteli za pomocą specjalnych pojazdów. Mimo że wdrożony właśnie program nie dotknie bezpośrednio turystów, to jednak pomoże zredukować ogólną ilość śmieci zmieszanych trafiających na tamtejsze wysypiska. Działania te mają także zwiększać lokalną świadomość ekologiczną. Zobaczymy jak sprawdzi się on w praktyce. Jeśli zapowiedzi znajdą pokrycie w rzeczywistości to sądzimy, że program ten będzie doceniony również przez turystów.

Platanias

Gosia i Piotrek,  data_2022-05-23 20:06:20 2022-05-23 20:06:20
facebook38
Liczba komentarzy: 1

Tegoroczny sezon - zapowiedź dobrych i złych perspektyw

Zbliżający się wysoki sezon turystyczny wydaje się być coraz bliższy tego, aby pod względem liczby turystów odwiedzających Kretę, osiągnąć wynik porównywalny do rekordowego osiągniętego w 2019 roku. Warto przypomnieć, że na przestrzeni całego ówczesnego roku na lotniskach na Krecie odnotowanych zostało łącznie aż 4,4 mln pasażerów międzynarodowych. Z tego blisko 3/4 ruchu turystycznego przypadało na port lotniczy w Heraklionie, zaś reszta ruchu została wygenerowana przez lotnisko w Chanii. Oczywiście czas pokaże, czy faktycznie liczba osób wypoczywających w tym roku na Krecie zbliży się do tego rekordowego wyniku. Warto mieć jednak na uwadze to, że tak dobre zapowiedzi nie do końca znajdują pokrycie z nastrojami tamtejszej branży turystycznej.

Chania w 2019 roku

Gosia i Piotrek,  data_2022-05-22 20:28:41 2022-05-22 20:28:41
facebook52
Liczba komentarzy: 13

Dziki rejon gór Asterousia

Dziś zabieramy Was w mało znany rejon gór Asterousia, a konkretnie do wąwozu Aba (Αμπά). Jest to zupełnie dziki i mało dostępny teren. Wąwóz ten przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy, którym nie są straszne strome skały i urwiska oraz pokonanie 21 zjazdów. Najdłuższy z nich ma wysokość 45 metrów.
To tu na skalnym uskoku znajduje się również imponujący wodospad Ambas. Z daleka wygląda to tak jakby woda dosłownie wypływala z impetem ze skał by następnie opaść 245 metrów w dół. Właśnie ten niedostępny rejon Krety upodobały sobie dzikie zwierzęta. Strome urwiska są domem dla największej na wyspie populacji drapieżnych ptaków.

Gosia,  data_2022-05-21 20:39:27 2022-05-21 20:39:27
facebook24
Liczba komentarzy: 1

81. rocznica Bitwy o Kretę

20 maja 1941 roku to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii Krety. Tego dnia, 81 lat temu,  wojska niemieckie rozpoczęły operację Merkury, której celem było opanowanie Krety przez niemieckie wojska powietrznodesantowe. Od pierwszych chwil czynny udział w działaniach obronnych brała również ludność cywilna, która bohatersko wspierała wojska alianckie. Niestety po jedenastu dniach ciężkich walk cała wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk niemieckich, a Kreteńczycy zaznali w odwecie potwornych represji. Jak powiedział jeden z historyków: "Bitwa o Kretę odegrała i nadal odgrywa szczególną rolę w historii, głównie ze względu na opór mieszkańców wyspy". Na Krecie znajdziecie wiele miejsc, które przypominają wydarzenia z tamtych dni.

A dziś w Chanii z okazji rocznicy po raz pierwszy zaprezentowano kopie umundurowania wojskowego wszystkich jednostek wojskowych które wzięły udział w bitwie: armii greckiej, grup kreteńskich cywilów oraz wojsk sprzymierzonych.

Niemieccy skoczkowie nad Kretą 20 maja 1941 roku (źródło zdjęcia wikipedia.org)Niemieccy skoczkowie nad Kretą 20 maja 1941 roku (źródło zdjęcia wikipedia.org)

Gosia i Piotrek,  data_2022-05-20 20:55:52 2022-05-20 20:55:52 Liczba komentarzy: brak

Miejskie rowery elektryczne w Heraklionie

W wielu polskich miastach realizowane są różnego rodzaju projekty, które dają mieszkańcom oraz turystom możliwość w miarę taniego i łatwego wypożyczenia rowerów. Warto wspomnieć choćby o Veturilo, czyli Warszawskim Rowerze Publicznym. W przypadku części tego typu inicjatyw dostępne jest również wypożyczenie roweru elektrycznego. Takie inicjatywy realizowane są również na Krecie. W ostatnich dniach władze gminy Heraklion zadecydowały o rozpoczęciu prac mających na celu rozszerzenia ich programu darmowych rowerów miejskich o takie, które wyposażone są we wspomaganie elektryczne.

Heraklion rowery miejskie

Piotrek,  data_2022-05-19 19:30:16 2022-05-19 19:30:16 Liczba komentarzy: brak
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Polecam
Byłam
Bylam tam i bardzo mi się podobało....górskie klimaty , jaskinia Zeusa i skansen
See the caves while you’re there
gość PiotrWie: Zgodnie z sugestia - krótkie wrażenia po powrocie. Kimolos jest wyspą rzeczywiście małą, o powierzchni 37 km2, 9 dla porównania Gawdos -29 km2 ), ale jest na niej sporo szlaków pieszych. (...)
Większość hoteli jest full
gość PiotrWie: Tez od co najmiej 5 lat nie spotkałem się z koniecznością dopłaty za klimę. Może w związku ze znacznymi podwyżkami cen energii gdzieniegdzie to wróci, ale w maju na Kimolos i Milos nie było dopłaty.
gość dodekanezowiec: Bywało tak, wprawdzie kilkanaście lat temu ale jednak. Pod koniec sierpnia na Krecie mieliśmy jednak hotelik przy plaży i akurat aktywny był meltemi. Klima niepotrzebna. 
Jedziemy do Analipsis już za chwilę
Troszkę mi to przypomina żalenie się polskich górali.
gość PiotrWie: Drogę do Tris Eklissies wyasfaltowali w zimie 2016/2017, przedtem to była szutrowa dziurawa droga - przynajmniej jak byliśmy pierwszy raz w tej okolicy w 2015 r. Teraz nawet są oferty na Booking.com a w 2017 jak spaliśmy tam trzy noce to przyjął nas gospodarz w apartamentach w trakcie budowy - jeden był wykończony a reszta w różnych stadiach budowy. (...)
Interesuje mnie oferty na wrzesień czy macie jakieś
gość PiotrWie: Zgubić się w wąwozie Kourtaliko to sztuka. Trzeba przekroczyć wybetonowane obrzeże ścieżki i pójść poza wyznaczona trasą  Ale ludzie mają różne dziwne pomysły - wczoraj widzieliśmy dwie osoby uparcie próbujące zejść ze stromego klifu ścieżką zamkniętą płotem i wyraźnie oznakowaną zakaz wstępu, niebezpieczeństwo wypadku.
Love seeing them in flight, supreem fliers!
Bliskie spotkania :)
Byłam w ostatni wtorek i zastanawiałam się, co to za piękne, drapieżne ptaki latają nad Lassithi! Możliwe, że właśnie wtedy zostały wypuszczone?
gość PiotrWie: Dziś byliśmy na plaży Sarakiniko. Tragedii nie było - tylko dwa autobusy i 23 samochody osobowe. Ponieważ teren jest dość rozległy to się rozeszli i nie przeszkadzało. Ale nie wyobrażam sobie co tu się dzieje w lipcu i sierpniu.
Och nie miałam wielką nadzieję że do tego nie dojdzie.
Super jak ja byłam to był szlak zamkniety
Super miejsce. Kto wybiera się na Kretę, to powinien mieć w planach ten wąwóz. Polecam
jeszcze tylko 2.5 miesiąca :)
Podobne plany w Komiža na Wyspie Vis w Chorwacji. Żal.
Koszmar. Plakias to takie piękne miejsce, a klif niesamowity.
W 2020 było cudownie, pusto, czysto i cicho. Zalety pandemi....
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera