Plaża w Preveli (2009) ||  ...
Gramvousa ||  ...
Gramvousa -Zatoka wraku na  ...
Agia Irini - jeden z  ...
Agios Nikolaos

Kreta - najnowsze wiadomości

Lokalne targowisko w Rethymno

Laiki, czyli po prostu targowiska to jeden z elementów mocno wrośniętych w życie lokalnych społeczności. Ze zwykłych prostych straganów można kupić tu wszystko to co jest źródłem smaku i esencją kreteńskiej kuchni. Oczywiście wiele spośród oferowanych tu produktów ciężko uznać za szczególnie egzotyczne. Bez trudu można znaleźć je zarówno w polskich sklepach, jak i na bazarach. Tym jednak, co znajdziecie tylko na tamtejszych targowiskach to np. świeża horta dostępną w różnych rodzajach, szeroki wybór okry czy też ślimaki sprzedawane w woreczkach. Wspomnieć trzeba również o bardzo charakterystycznych lokalnych serach czy też miodach. Oczywiście produktów takich jest znacznie więcej i warto odkrywać je samodzielnie w czasie wakacyjnych pobytów na Krecie.

Dziś za pośrednictwem filmu Alexa chcielibyśmy zaprosić Was na spacer po tętniącym życiem targowisku znajdującym się w Rethymno. W mieście tym laiki organizowany jest w każdy czwartek na parkingu znajdującym się na obrzeżach Starego Miasta.

Gosia i Piotrek,  data_2023-06-03 20:14:17 2023-06-03 20:14:17
facebook12
Liczba komentarzy: 2

Wyjątkowo zimny maj

Wybierając się w maju na Kretę trzeba się liczyć z kaprysami pogody. Na ogół jednak można liczyć na przyjemne temperatury i słoneczną pogodę. Jednak tegoroczny maj, jeśli chodzi o aurę, był zupełnie wyjątkowy i to nie tylko na Krecie, ale również w całej Grecji.
Według pomiarów odnotowanych przez 53 stacje meteorologiczne Narodowego Obserwatorium w Atenach,  które działają nieprzerwanie od 2010 roku, w maju br. średnia wartość maksymalnych dziennych temperatur oscylowała poniżej średniej z okresu 2010-2019. Zaś dla Krety, północnej Grecji, Tesalii, Grecji Środkowej i  Peloponezu był to  najzimniejszy maj od 2010 roku. Dla pozostałych wysp Morza Egejskiego był to drugi najzimniejszy miesiąc po 2011 roku.
A na jutro zapowiadają kolejne pogorszenie pogody z solidnymi opadami deszczu. Trzymajcie się ciepło.


Zimny maj

Gosia,  data_2023-06-01 20:34:41 2023-06-01 20:34:41
facebook28
Liczba komentarzy: 10

Balos - propozycja maksymalnej liczby odwiedzających

W ubiegłym tygodniu w ramach prac nad projektem „Promocji zrównoważonej turystyki przybrzeżnej” zaprezentowano interesujące wyniki badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Kreteńskiej. Badania te dotyczyły możliwości „obciążenia” laguny Balos turystyką, a naukowcy rozpatrujący ten temat przeanalizowali go pod wieloma aspektami. Najważniejszym wnioskiem jest sugestia naukowców, aby wprowadzić maksymalny dzienny limit liczby osób odwiedzających słynną lagunę. Na podstawie przeprowadzonych badań wyliczono tzw. efektywną nośność terenu na poziomie 2230 turystów dziennie. Liczba ta jest o ponad 50% mniejsza niż rzeczywiste dzienne obłożenie, z jakim boryka się Balos w szczycie wakacyjnych miesięcy.

Plaża na lagunie Balos

Gosia,  data_2023-05-29 20:30:58 2023-05-29 20:30:58
facebook21
Liczba komentarzy: brak

Bitwa o Kretę - ślady historii na wyspie

Dzisiaj na lotnisku wojskowym w Maleme zakończono tegoroczne oficjalne obchody 82. rocznicy Bitwy o Kretę. Po kilku dniach od rozpoczęciu operacji Merkury i zaciętych walk, kreteńskie miasta po kolei wpadały w ręce Niemców. Najdłużej opór stawiał Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.

Gdy w czwartek 29 maja 1941 roku, Niemcy wkroczyli do Heraklionu, zastali opuszczone miasto, którego nikt już nie bronił. Przejęcie kontroli nad Rethymno, było już kwestią godzin. Greccy żołnierze wraz z częścią aliantów opuścili pozycje wokół miasta i wycofali się w góry. Rethymno o poddało się 30 maja, co wyznaczyło umowny koniec jedenastodniowej batalii o Kretę. W tym samym czasie wojska włoskie wylądowały w Sitii zajmując w ten sposób prefekturę Lassithi. Od tego momentu cała wyspa znalazła się już pod kontrolą państw Osi.

Muzeum Morskie w ChaniiMuzeum Morskie w Chanii - wystawa poświęcona Bitwie o Kretę

Gosia,  data_2023-05-28 20:31:39 2023-05-28 20:31:39
facebook3
Liczba komentarzy: brak

Ograniczenia w dostawach wody do Heraklionu

O konsekwencjach mało śnieżnej zimy i możliwych problemach z niedoborami wody na Krecie pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Niestety wygląda na to, że te przewidywania powoli zaczynają się sprawdzać. Dzisiaj Organizacja Rozwoju Krety wprowadziła znaczne ograniczenia w zaopatrzeniu w wodę miasta Heraklion. Jest to spowodowane niskim poziomem wody w tamie Aposelemi, z którego to zbiornika miasto jest zaopatrywane w wodę.

Zapora AposelemiAposelemi - stan na dzisiaj.
Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr

Gosia,  data_2023-05-25 20:30:07 2023-05-25 20:30:07 Liczba komentarzy: 3

Biegi górskie Samaria Run i Omalos Run już w najbliższą sobotę

W najbliższą niedzielę 28 maja 2023 r. Greckie Stowarzyszenie Alpinizmu w Chanii organizuje jedenasty bieg górski Samaria Run 2023 oraz pierwszy bieg górski Omalos Run.

Samaria Run 2023

Gosia,  data_2023-05-23 20:38:32 2023-05-23 20:38:32
facebook18
Liczba komentarzy: 1

Dni Otwarte w winiarniach Krety - Wines of Crete

Jeśli jesteście akurat na Krecie to zarezerwujcie sobie najbliższy weekend 27 i 28 maja 2023 r. na wizytę w lokalnych winiarniach. W ramach Dni Otwartych w godzinach 11.00-19.00 aż 28 różnych winiarni zaprasza do siebie miłośników wina. To świetna okazja do poznania kreteńskich win, które wytwarzane są z lokalnych szczepów winogron. Oprócz degustacji będzie też możliwość poznania procesów produkcji wina oraz przyjrzenia się z bliska winnicom.

Organizatorzy dni otwartych zachęcają aby nie poprzestać na odwiedzeniu jednej winiarni, tylko zaplanować sobie własną wycieczkę po winnicach. Podróż po nich to również okazja do odwiedzenia mniej znanych ale bardzo malowniczych zakątków Krety.

Dni Otwarte w winiarniach

Gosia,  data_2023-05-22 20:49:08 2023-05-22 20:49:08
facebook31
Liczba komentarzy: 6

Samaria zamknięta w poniedziałek

Najbliższe dni mogą przynieść w rejonie zachodniej Krety pogorszenie pogody. Prognozy meteorologiczne zapowiadają występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych w tym również burz, podczas których można spodziewać się intensywnych opadów deszczu. W związku z tym podjęta została decyzja o zamknięciu szlaku poprowadzonego przez wąwóz Samaria. W dniu jutrzejszym, 22 maja, nieczynne będzie zarówno górne wejście od strony Xyloskalo, jak i dolne od strony Agia Roumeli. Na razie nie ma żadnych dodatkowych informacji na temat tego jak długo wejście do wąwozu Samaria będzie zamknięte. O dalszych decyzjach zarząd parku będzie informować w kolejnych komunikatach prasowych.

Samaria

Piotrek,  data_2023-05-21 19:41:58 2023-05-21 19:41:58
facebook10
Liczba komentarzy: 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Doświadczyliśmy na własnej skórze.
Ale od Soboty to wyglada na to ze caly tydzien calkiem sloneczyny ☀️
W tym roku będąc w Sztokholmie w maju miałem wyższe temperatury niż na Krecie.
gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Jak jest jakaś dobra impreza, to albo przed moim urlopem, albo chwilę po.
CRETE - Kreta: We wtorek 23 maja wąwóz Samaria będzie udostępniony na całej długości. Otwarte będą również oba wejścia: Xyloskalo oraz Agia Roumeli.
Mikor ott jártunk nem volt nyitva, de így is nagy élményt jelentett számukra.
Skinakas Observatory +30 281 039 4200 https://maps.app.goo.gl/QdgsHYpMJHDcPQKw7
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera