Stary most między Kato  ...
Pozdrowienia z klasztoru Agia  ...
Plaża w Vai || Vai Beach
Rethymnon
Znakomity widok na Heraklion  ...

Kreta - najnowsze wiadomości

Dobry rok dla greckich producentów oliwy

26 listopada wypada Światowy Dzień Drzewa Oliwnego, a drzewo oliwne jak żadne inne najbardziej kojarzy nam się z Kretą. Gaje oliwne są prawie wszędzie, a co ciekawe na wyspie oprócz względnie młodych drzewek znajdziecie też takie, które rosną tu nawet kilka tysięcy lat. Na dokładkę mimo tak leciwego wieku są one nadal w dobrej kondycji i wciąż owocują. Niewyobrażalne jest to jakie czasy pamiętają te drzewka.

Płynne złoto, czyli oliwa, którą wytwarzają tutejsi rolnicy to główny produkt eksportowy wyspy. To również niezastąpiony produkt w każdej kuchni. Kreteńska oliwa od kilku lat zdobywa coraz większą popularność za granicą i przebija się do świadomości konsumentów, jako jedna z najlepszych oliw na świecie. Znakomite parametry, jakie są w stanie uzyskać lokalni producenci, przekładają się na niepowtarzalny smak oliwy a także jej właściwości zdrowotne.

Dobry rok dla greckich producentów oliwy

Gosia,  data_2022-11-26 20:23:48 2022-11-26 20:23:48
facebook48
Liczba komentarzy: 1

Symboliczny początek zimy na Krecie

Kreta jest zmienną wyspą pod względem ukształtowania, jak i pogody. Jeszcze w miniony weekend na nisko położonych przybrzeżnych terenach wyspy panowały temperatury powyżej 25 stopni. Inaczej jednak wygląda sytuacja w górach, gdzie wyższe partie przyprószył właśnie śnieg. Psiloritis, czyli najwyższa góra Krety, również zmienił barwy na zimowe wyznaczając tym samym symboliczny początek zimowej aury.

Psilotiris listopad 2022Źródło zdjęcia: rethemnosnews.gr

Gosia,  data_2022-11-24 20:22:13 2022-11-24 20:22:13
facebook50
Liczba komentarzy: brak

Jesienny spacer ulicami Chanii

Większość turystów kojarzy Chanię jako zatłoczone i gwarne miasto, w którym wieczorem ciężko znaleźć wolny stolik w dobrej tawernie. W szczycie sezonu turystycznego wąskie uliczki Starego Miasta i okolic Portu Weneckiego należą do najbardziej zatłoczonych miejsc. Inaczej jednak jest gdy wyspę opuszczą turyści. Wtedy Chania staje się spokojnym i niemal pustym miastem. Zapraszamy na popołudniowo-wieczorny spacer!

Gosia,  data_2022-11-21 19:05:57 2022-11-21 19:05:57
facebook37
Liczba komentarzy: brak

Dzień Baklavy

Lubicie baklavę? To jeden z najsłynniejszych i zarazem najsłodszych deserów znanym nie tylko w Grecji, ale i w Turcji, Bułgarii oraz innych krajach bałkańskich. Jeśli byliście na wakacjach w którymś z tych krajów to pewnie mieliście okazję do jej spróbowania. Baklava jest na tyle popularna, że ustanowiono nawet jej święto, które obchodzimy właśnie dzisiaj, czyli 17 listopada. Ta kaloryczna bomba przygotowywana jest z ciasta filo, mieszanki orzechów i słodkiego syropu na bazie miodu.
Jeśli nie obawiacie się kulinarnych wyzwań to możecie pokusić się o przygotowanie tego słodkiego przysmaku w domu. Przepis znajdziecie po kliknięciu w ten link.

Dzień Baklavy
Gosia,  data_2022-11-17 20:06:35 2022-11-17 20:06:35
facebook31
Liczba komentarzy: 4

Apollon K. - koniec historii

Na początku listopada pisaliśmy o niekończącej się epopei usunięcia statku Apollon K., który przez wiele miesięcy tkwił u wybrzeża Agia Roumeli. Apollon K. należący do firmy NenKritis od kilku lat przewoził turystów między Paleochorą i Agia Roumeli, stanowiąc nieco tańszą opcję dla promów Anendyk kursujących na tej samej trasie. Po tym jednak jak w czerwcu tego roku silny wiatr zepchnął statek na mieliznę, jednostka ta utknęła przy niewielkim molo i na dobre wrosła w miejscowy krajobraz. Właściciel statku przestał się nim interesować, a urzędnicze procedury trwały tak długo, że historię Apollona K ostatecznie zakończyła sztormowa pogoda. Pod wpływem silnego wiatru i wysokich fal statek po prostu roztrzaskał się.

Apollon K - koniec historiiŹródło zdjęcia: zarpanews.gr

Gosia,  data_2022-11-16 20:32:58 2022-11-16 20:32:58
facebook19
Liczba komentarzy: brak

Akcja porządkowa w wąwozie Kakoperatos

Jeszcze kilka lat temu trudne i strome kaniony uważano za nietknięte przez człowieka, a co za tym idzie zabezpieczone również przed jego przed szkodliwą działalnością. Ta niedostępność sprzyjała zachowaniu różnorodności biologicznej wąwozów i dziewiczego krajobrazu. Szybki rozwój canyoningu spowodował, że miejsca dotąd niedostępne zaczęli odwiedzać ci, którzy byli przygotowaniu pod względem technicznym do pokonania takich wąwozów. Pierwsi zdobywcy oglądali wyjątkowe krajobrazy i miejsca nieznane nawet lokalnym społecznościom.

Wąwóz Kakoperatos

Gosia,  data_2022-11-14 19:51:23 2022-11-14 19:51:23
facebook13
Liczba komentarzy: brak

Od Agios Pavlos do Triopetra

Południowe wybrzeże Krety oferuje wiele pięknych plaż, a Agios Pavlos czy Triopetra zaliczamy do tych najpiękniejszych. Wybraliśmy się na pieszą wycieczkę pomiędzy tymi plażami, dzięki czemu byliśmy też na dwóch innych, które znajdują się pomiędzy nimi. Pierwsza z nich to niesamowita plaża Alatsogremni, która wygląda jak wielka wydma. Drugą z nich była Mała Triopetra, która położona jest po przeciwnej stronie charakterystycznych trzech skałek dużej Triopetry. Żałujemy jedynie, że tego dnia prawie przez cały czas towarzyszył nam bardzo silny wiatr, który mocno utrudniał nam wędrówkę i nie pozwolił na nakręcenie ujęć z lotu ptaka.

Gosia,  data_2022-11-13 19:18:10 2022-11-13 19:18:10
facebook37
Liczba komentarzy: brak

156. rocznica wydarzeń w Moni Arkadiou

Ósmego listopada 1866 roku wojska osmańskie okrążyły wzgórze, na którym ulokowany jest klasztor Moni Arkadiou. Znaleźli w nim schronienie kreteńscy powstańcy biorący udział w walkach przeciwko tureckiemu okupantowi oraz okoliczna ludność cywilna, w tym kilkaset kobiet i dzieci. Naprzeciwko nim stała armia wroga składająca się z przeszło 15 tys. żołnierzy wyposażona w 30 armat. Niektóre źródła podają nawet że żołnierzy tureckich było nawet 23 tysiące. Jednak nawet tak przytłaczająca przewaga nie potrafiła zmusić Kreteńczyków do poddania się bez walki. Przywódcą Turków był żądny krwi Mustafa Pasha Kiritlis, jednak tego dnia osmański dowódca podjął ostatnią próbę skłonienia powstańców do kapitulacji i poprosił oblężonych o poddanie się. Powstańcy pod przewodnictwem Ioannisa Dimakopoulosa i opata klasztoru Gavriela Marinakisa, udzielili jednak odpowiedzi, którą Grecy zawsze dawali w takich przypadkach, czyli zdecydowane "nie" poparte strzałami. Ta zdecydowana riposta była sygnałem do rozpoczęcia szturmu na klasztor.

Moni Arkadiu
Gosia,  data_2022-11-08 20:06:05 2022-11-08 20:06:05
facebook23
Liczba komentarzy: 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Elly Mak: 
Halina Mankiewicz: Oj zjadłabym taką z piekarni
Hanna Marciniak: 
gość dodekanezowiec: To obraz podobieństwa między Polakami i Grekami. My mieliśmy swój 1864, oni 1866. A teraz cap Erdoganik koleżka Putlera straszy. 
Anna Galas: 
Maja Janiszewska: mój ulubiony
Aleksandra PM: Myślę, że u mnie w domu też schodzi 8 kg halloumi na głowę... Chleba może nie być, ale halloumi być musi.
Tak na to czekalam, że udostepniłam Wasz artykuł z przed 2 lat ...
gość PiotrWie : Niestety nie w każdej sytuacji "siga siga" jest najlepszym wyjściem 
A myślałem że takie rzeczy to tylko w naszym kraju raju. Smutne
Ben
Ogromna tragedia :( A czy na zdjęciu przypadkiem nie widnieje plaża Myrtos z Kefalonii?
W tym kontekście przerażające jest położenie kompleksu Kalypso. Jeśli dobrze rozumiem ta nowa inwestycja w Plakias to po drugiej stronie tych skał (czyli od strony Plakias)?
Poranek po tragedii
Moimi oczami 17.06.2022
gość PiotrWie: My zwiedzamy często cmentarze - przynajmniej na niektórych widzieliśmy groby starsze niż kilka lat - na pewno byliśmy kilka razy we Frankokastello i grób przy wejściu jest taki sam - może ten cmentarz jest już nieczynny ? Rzeczywiście nie ma jak gdzie indziej wykutych na płycie napisów kto tam leży - jeśli jest to na dodatkowej niewielkiej tabliczce. (...)
Straszna tragedia 200 metrow odemnie…niestety kobieta nie zyje.. ale coz cala Kreta .. Mam nadzieje ze sie zmieni I nie pozwola budowac gdzie popadnie..
Panie Jezu,otocz tych,którzy to przeżyli swoją opieką
Panie,daj pokój wieczny zmarłej osobie ,miej w opiece pogrążonych w smutku
Ktos wydal zgode na budowe w tym miejscu... czyli wiadomo o co chodzi
O,mercedes..
Straszne!
Straszne :(
Masakra
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera