Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.
Booking.com

Top 12 Krety

Bardzo wiele osób, które wybierają się po raz pierwszy na Kretę kieruje do nas pytania, co koniecznie trzeba zobaczyć. Ograniczony czas pobytu i wypożyczenia samochodu, a także skończony zasób funduszy przeznaczony na zwiedzanie powodują, że spośród mnóstwa ciekawych miejsc, jakie oferuje wyspa trzeba wybrać tylko te najistotniejsze. Postanowiliśmy więc stworzyć nasze swoiste “must-see”, czyli listę miejsc według nas najbardziej znanych i najbardziej popularnych wśród turystów. Oczywiście poradnik ten nie uwzględnia wszystkich miejsc wartych zobaczenia. Te niszowe i mniej znane znajdziecie na naszej stronie, gdzie systematycznie dopisujemy to co sami zobaczyliśmy. Jeśli nie uda Wam się zobaczyć ich w czasie pierwszego pobytu na Krecie to warto zostawić je sobie na kolejne wakacje.

Korzystając z listy trzeba jednak pamiętać, że Kreta jest dość dużą wyspą, a “hity” są rozrzucone praktycznie na całej jej powierzchni. Jeśli Wasz hotel będzie znajdował się dajmy na to w Hersonissos lub Agios Nikolaos to ze względu na spore odległości raczej nie będziecie mogli uwzględnić w swoich planach plaży Elafonissi czy też Balos. Ilość kilometrów, jaką trzeba będzie pokonać, aby dojechać do tych miejsc będzie równoznaczna z tym, że większą część dnia spędzicie w samochodzie. Relatywnie mało czasu zostanie na to aby w spokoju docenić uroki miejsca, do którego chcecie się dostać.

Jeszcze trudniej wygląda sytuacja, gdy nie planujecie zwiedzania wyspy samochodem czy motorem. Korzystanie z połączeń KTEL jest co prawda wygodne i dość szybkie ale tylko w przypadku gdy chodzi o przemieszczanie się między głównymi miastami Krety.  Dojazd do mniejszych miejscowości oznacza czasem konieczność dokonania nawet kilku przesiadek, które niejednokrotnie muszą być dodatkowo zgrane w czasie. Warto także pamiętać o tym że do małych wsi i miasteczek oddalonych od głównych rejonów turystycznych autobusy KTEL dojeżdżają rzadko (1- 2 razy dziennie). W takim przypadku ciężko jest zaplanować odległy dojazd i powrót tego samego dnia.

Przy każdej z głównych atrakcji Krety podaliśmy orientacyjne odległości od najważniejszych miast wyspy. Jako punkty startowe ustaliliśmy centra miast a nie ich obrzeża.  Pozwoli to Wam choćby orientacyjnie określić czy taki dojazd jest sensowny. Miejsca zbyt oddalone od bazy wypadowej warto zostawić sobie na inny raz.:)
Nie mogliśmy się zdecydować, które miejsca powinny znaleźć się na szczycie listy jako te najważniejsze, więc wszystkie ułożyliśmy alfabetycznie.

1. Balos oraz Gramvousa

Balos odległościCharakterystyczny krajobraz laguny Balos często pojawia się w różnego rodzaju folderach i publikacjach jako swoista wizytówka Krety. Nie budzi to jednak większego zdziwienia, gdyż jest to jedna z najbardziej znanych kreteńskich plaż, która cyklicznie zajmuje wysokie pozycjach w różnego rodzaju rankingach plaż europejskich i światowych. Warto tu przyjechać pod warunkiem, że Wasz hotel znajduje się nie dalej niż w okolicach Rethymno. Aby dostać się na Balos oraz wyspę Gramvousa trzeba skorzystać z rejsu promem. W czasie trwania sezonu turystycznego statki odpływają z portu w Kissamos o godzinach 10:20 (powrót 17:45), 10:40 (powrót 18:00). W lipcu i sierpniu realizowany jest dodatkowy rejs o 12:30 (powrót 19:30). Koszt pojedynczego biletu to 27 € (ulgowy 13 €).
 
W okolice laguny Balos można dojechać też samochodem. Wybierając taką wycieczkę trzeba jednak wziąć pod uwagę, że:

 • dojeżdżając na Balos samochodem będziecie musieli pokonać około 7 km drogi szutrowej. Ewentualne uszkodzenia samochodu powstałe w czasie dojazdu, będziecie musieli pokryć na swój koszt (ubezpieczenie samochodów wyklucza jazdę takimi drogami!). Choć droga jest relatywnie łatwa to nie każdy kierowca czuje się na siłach aby samodzielnie przejechać tę trasę. Jednak naszym zdaniem droga ta nie stwarza większych trudności.
 • parking oddalony jest od laguny Balos o około kilometr. Odległość tę trzeba pokonać przechodząc pieszo szlak, który daje trochę w kość w czasie powrotnej drogi.
 • Gramvousę zobaczycie tylko z daleka.

Balos

2. Chania

Chania odległościPort Wenecki oraz malownicze zaułki Starego Miasta co roku przyciągają setki tysięcy turystów przyjeżdżających z całego świata. W wysokim sezonie bywa tu bardzo tłoczno zarówno w dzień, jak i do późnej nocy. Jeśli chcielibyście zobaczyć Chanię to warto zaplanować wycieczkę tak aby mieć kilka godzin na powłóczenie się w sennym tempie między pięknymi kolorowymi kamieniczkami oraz na zwiedzenie kilku istotnych miejsc. Przyjeżdżając do Chanii samochodem trzeba pamiętać również o płatnym parkowaniu oraz problemach ze znalezieniem wolnych miejsc postojowych. Ścisłe centrum tego miasta to gąszcz jednokierunkowych uliczek, w których łatwo się zgubić.

Chania

3. Elafonissi

Elafonisi odległościElafonissi to druga sztandarowa plaża Krety. Wśród turystów nie ma zgodności czy piękniejsza jest Elafonissi, czy wspomniane wyżej Balos. Niezależnie jednak od osobistych preferencji Elafonissi jest stale obecna w rankingach na najpiękniejsze plaże Europy i świata. Różowy piasek, który tu występuje, bajeczny kolor wody i ciepłe płycizny, każdego dnia w sezonie przyciągają bardzo duże ilości osób. Plaża ta jest jednak duża więc można przyjeżdżać bez obaw. Zmieszczą się wszyscy, co najwyżej dla spóźnialskich zabraknie leżaków ;-) Parking dla samochodów jest bezpłatny i dość rozległy. W okolicach południa oraz w weekendy może się jednak zdarzyć, że będziecie musieli poszukać na nim wolnego miejsca.

Elafonisi

4. Fajstos i Gortyna

Fajstos odległościTe dwa stanowiska archeologiczne znajdują się bardzo blisko siebie, więc można je zwiedzić w tym samym dniu. Wielkość ruin pałacu w Fajstos oraz Gortyny, dawnej stolicy Krety, daje wyobrażenie jak dawniej były imponujące te miejsca. Nie znajdziecie tu rekonstrukcji takich jakie znajdują się w Knossos, pozostałości tych dawnych budowli są takie jakie wykopali archeolodzy.

Elafonisi odległościZarówno na teren Gortyny jak i Fajstos można wejść codziennie do godziny 20:00. Bilety wstępu w Gortynie kosztują 6 € (cena regularna) oraz 3 € (ulgowy), a w Fajstos 8 € (cena regularna) oraz 4 € (ulgowy).

Fajstos

5. Jaskinia Dikte i płaskowyż Lassithi

Dikte odległościTa piękna jaskinia wedle wierzeń starożytnych Greków była uznawana za miejsce narodzin Zeusa. Jest położona na obrzeżach południowo-wschodniej części największego płaskowyżu na wyspie, Lassithi. Samochód należy zostawić na płatnym parkingu (około 2,5 €)  znajdującym się tuż za wioską Psychro. Wejście do jaskini znajduje się około 200 metrów powyżej parkingu. Warto założyć wygodne buty, bo ścieżka jest dość stroma i prowadzi po śliskich kamieniach. Wstęp do jaskini kosztuje 8 €.

Jaskinia Dikte

6. Klasztor Moni Arkadiou

Moni ArkadiouTen malowniczy klasztor ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Krety. Tragiczne wydarzenia spowodowały, że Moni Arkadiou stał się synonimem walki o wolność i buntu wobec tureckiej okupacji. Po dzień dzisiejszy jego piękna fasada nosi ślady dawnych wydarzeń. Nawet jeśli nie przepadacie za obiektami sakralnymi to do Moni Arkadiou warto przyjechać. Bilet wstępu kosztuje 3 €.

Moni Arkadiou

7. Knossos

Knossos odległościNajsłynniejszy pałac minojski jest jednocześnie najpopularniejszym i najbardziej kontrowersyjnym miejscem na Krecie. Starożytne fragmenty pałacu po odkopaniu zostały poddane betonowym rekonstrukcjom, co dziś jest przez wiele osób mocno krytykowane. Nie mniej jednak być na Krecie i nie widzieć Knossos to tak jak być w Egipcie i nie widzieć piramid ;-) Także na pytanie czy warto tu przyjechać odpowiadamy: jasne że warto! To kolebka kultury europejskiej niezależnie od tego ile betonu tu wylano.

Mimo że teren wykopalisk jest bardzo rozległy to lepiej naszykować się na zwiedzanie w tłumie. Każdego dnia w sezonie przyjeżdżają tu ogromne ilości autokarów i samochodów z turystami. Jednak jeśli macie możliwość zwiedzania w godzinach popołudniowych to gorąco do tego namawiamy, tym bardziej, że wykopaliska latem czynne są do 20-tej. Jeśli więc przyjedziecie tu pod wieczór lub późnym popołudniem to możecie liczyć na nieco mniej palące słońce i znacznie mniejszą ilość turystów. Warto pamiętać że od kwietnia 2016 roku zwiedzanie w Grecji podrożało, co szczególnie mocno jest odczuwalne właśnie w Knossos. Bilet normalny kosztuje teraz 15 €, ulgowy 8 € (poprzednia regularna cena to 6 €).

Knossos

8. Heraklion oraz znajdujące się tam Muzeum Archeologiczne

Heraklion odległościZa Heraklionem ciągnie się opinia najbrzydszego miasta Krety. Faktycznie brakuje mu nieco do urody Chanii czy Rethymno jednak zapewniamy Was, że w rzeczywistości nie jest tak źle ;-) Miasto jest raczej nowoczesne ale jest tu kilka starych miejsc, którym urody nie brakuje. Warto wspomnieć choćby okolice portu i twierdzy Koules, czy też rejon fontanny Morosiniego. Przy dużej ilości czasu warto wybrać się na spacer wzdłuż imponujących murów otaczających to miasto. To właśnie dzięki tym fortyfikacjom miasto nie poddało się tureckiej inwazji przez 22 lata!

Punktem obowiązkowym jest wizyta w Muzeum Archeologicznym. Po wieloletnim remoncie w nowych przestronnych salach można obejrzeć setki artefaktów pochodzących z najważniejszych wykopalisk na Krecie. Bilety wstępu po ubiegłorocznych podwyżkach kosztują: normalny 10 €, ulgowy: 5 €. Jeśli planujecie też zwiedzanie Knossos to opłaca się kupić bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska. Koszt” 16 € (normalny) oraz 8 € (ulgowy). Taki bilet zachowuje swoją ważność przez 3 dni.

Heraklion

9. Rethymno

Rethymno odległościJest to trzecie co do wielkości miasto na Krecie. Od lat rywalizuje z Chanią o miano najpiękniejszego na wyspie. Atutami Rethymno są Stary Wenecki port, urocze kamieniczki oraz wenecko-osmańska przeszłość, która widoczna jest na każdym kroku. Warto pamiętać również, że jest ono dobrze skomunikowane z innymi miastami Krety. Autobusy kursujące między nimi jeżdżą szybko i często. Aby więc uniknąć kłopotów z parkowaniem samochodu warto rozważyć dojazd tu KTELem.

Rethymno

10. Samaria

Samaria odległościPrzejście przez najdłuższy wąwóz Europy, położony w południowo-zachodniej części wyspy, to wyprawa na cały dzień. Samodzielne zorganizowanie jest trudne o tyle, że po przejściu Samarii nie wraca się do punktu wyjścia. Kilka sposobów na rozwiązanie tej kwestii znajdziecie w tym artykule. Ze względu na znaczną odległość do przejścia (łącznie 18 km) oraz powrót promem do Paleochory bądź Hora Sfakion wycieczkę do wąwozu Samaria można brać pod uwagę, gdy Wasz hotel nie będzie znajdował się dalej niż w okolicach Rethymno.

Samaria

11. Spinalonga

Spinalonga odległościDawna wyspa trędowatych popularnością ustępuje jedynie pałacowi w Knossos. Rzesze turystów odwiedzających to miejsce przyciągają przede wszystkim niezwykle piękne widoki, a także mroczna i smutna historia wyspy oraz jej mieszkańców. Aby się tu dostać należy przypłynąć łodzią z miejscowości Elounda lub Plaka. Koszt rejsu to około 10 €, po dopłynięciu na wyspę zapłacicie jeszcze 8 € za bilet wstępu (ulgowy 4 €). Na miejscu jest godzina na zwiedzanie.

Spinalonga

12. Vai

Vai odległościPlaża w Vai jest znana przede wszystkim z największego w Europie lasu palmowego rosnącego na 250 tysiącach metrów kwadratowych. Ze względu na odległe położenie od popularnych turystycznych miejscowości, przyjazd tu najlepiej zaplanować, gdy Wasz hotel będzie we wschodniej części Krety. Ceną jej popularności jest niestety tłok oraz dość wysokie ceny.

Vai

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 3.5
Liczba ocen: 30
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.5 na 5 (0) liczba ocen 30
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Adam Kolasa
Adam Kolasa
2017-06-11 18:42:56

Dzięki za info w środę lecimy więc pewnie kilka z nich odwiedzimy

1
 Ewelina Ka
Ewelina Ka
2017-06-11 18:49:05

Balos obowiązkowo

2
 Lidka Stachniuk
Lidka Stachniuk
2017-06-11 20:24:36

Koniecznie Wąwóz Samaria!

2
 Michał Czuma
Michał Czuma
2017-06-11 18:44:38

A gdzie starożytna Falasarna?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 18:47:05

Tak jak napisaliśmy w artykule, to lista najpopularniejszych wśród turystów miejsc. Co oznacza że nie wyczerpuje ona tematu.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 18:48:41

I jeszcze jedno - jeśli ktoś wypożycza samochód na 2-3 dni to musi dokonać wyboru z baardzo długiej listy naprawdę ciekawych miejsc które są na Krecie.

2
 Marianna Conrad
Marianna Conrad
2017-06-11 18:48:34

Super. Dzięki za odległości, juz wiem co bede musiała sobie odpuścić.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 18:49:42

Proszę bardzo :)

1
 Marta Gurbiel
Marta Gurbiel
2017-06-11 18:54:30

Katarzyna

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2017-06-11 18:56:29

jeżeli mogę :D dopisuję do tej listy Plakias,Plażę Preveli, Plażę Falasarna , Spilii ,Jezioro Kourna :) Można by top 100 napisać :D

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:04:14

Może jeszcze nie top 100 ale też całkiem pokaźna jest na naszej stronie:
http://www.crete.pl/kreta-co-warto-zobaczyc/

 Aga Kud
Aga Kud
2017-06-11 18:59:19

Jeszcze Moni Preveli

 Katarzyna Macura
Katarzyna Macura
2017-06-11 19:00:09

A Kretanarium ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:06:02

Cretaquarium oczywiście jest opisane na stronie, jednak nie zmieściło się do naszej ścisłej listy top 12. Chociaż na pewno jest to jedna z ciekawszych atrakcji. Opis znajduje się pod adresem:
http://www.crete.pl/atrakcje/cretaquarium.html

1
 Beata Wójtowicz
Beata Wójtowicz
2017-06-11 19:07:10

Fajne wskazówki i opis.... przydatne

1
 Marek Andruchowycz
Marek Andruchowycz
2017-06-11 19:21:47

Elafonisi zdecydowanie bije na głowę Balos...no i taniej i prościej dojechać :)

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:25:51

Ilu ludzi tyle opinii co do tego która plaża piękniejsza :)

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:32:23

Byłem widziałem za godzinę mam samolot powrotny. Świetnie spędzony tydzień. Napewno tu wrócę.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:41:31

Gdzie najbardziej Ci się podobało?

 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:43:45

Elafonisi. Bajkowe miejsce.

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:47:06

Byłem też na Balos, Plakias, Rethymno, Chania, Bali i jezioro Kournas świetne ;) Pozdrawiam

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:51:21

Jak na tydzień to całkiem nieźle aktywnie. Pozdrawiamy :)

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:52:22

Nie lubię leżeć plackiem. Na Balos wbiegłem jak Rocky po schodach wracając... ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 20:03:20

To na przyszłość wybierz się do Samarii. 18 km do przejścia, można się trochę zmęczyć :)

 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 22:34:35

Tyle robię każdej nocy w pracy ciągnąć jeszcze towar za sobą poważnie... Nie zrobi na mnie wrażenia marsz.. pozdr

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-12 06:21:58

Zawsze można jeszcze wrócić pod górę.

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-12 08:16:05

To mogłoby mnie zabić :D

 Magdalena Samborska
Magdalena Samborska
2017-06-11 19:41:07

ja wprawdzie sie posiłkowałam tym profilem przy planowaniu wyjazdu na kretę ale też polecam moje podsumowanie (marzec/kwiecień 2017) :)
http://rebellook.pl/2017/04/08/our-trip-no-9-kreta-polnocna-poludniowa-i-zachodnia/

4
 Beata Ka
Beata Ka
2017-07-21 15:17:59

Co za muzyka towarzyszyła Wam przy drodze do Agios Pavlos ?

 Magdalena Samborska
Magdalena Samborska
2017-07-21 15:19:10

Beata Ka the doors strange days

 Sciblak Magda
Sciblak Magda
2017-06-11 20:29:42

1 wyjazd nawet na 2 tyg to i tak mało żeby to wszystko zobaczyć a dużo miejsc jeszcze tu nie zostało opisanych..

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 20:35:51

Stąd pomysł aby z mnóstwa pięknych i ciekawych miejsc wybrać te które cieszą się największą popularnością i te które są wyjątkowe i znane. Oczywiście lista jest do realizacji w miarę możliwości. Można ją też uzupełniać miejscami mniej znanymi ale położonymi w pobliżu.

1
 Karolina Gliniecka
Karolina Gliniecka
2017-06-11 20:59:48

http://charlizemystery.com/2017/05/wszystko-powinniscie-wiedziec-przed-wyjazdem-na-krete/ :)

 Agnieszka Przysiuda-Zielkowska
Agnieszka Przysiuda-Zielkowska
2017-06-11 21:19:35

Polecam https://www.facebook.com/Aquaworld-Aquarium-Hersonissos-Crete-309964943123/

 Ania Kirklo
Ania Kirklo
2017-06-11 21:44:23

Polecam naturalne piramidy niedaleko kissamos :)

 Iwona Słowiak
Iwona Słowiak
2017-06-12 04:19:36

7/12 zaliczone. Samarii nawet nie próbuję, bo wiem, że nie podałam. Natomiast ceny na Santorini to rozbój w biały dzień.

 Woj Głowacki
Woj Głowacki
2017-06-12 05:43:36

Kreta jest na tyle dużą wyspą, że na jeden wypad 2 tyg. nie da się zobaczyć wszystkiego...

1
 Tomasz BambRownik
Tomasz BambRownik
2017-06-12 06:38:18

Hmm a mam takie pytanie co polecacie w Agios Nikolaos ? Pozdrawiam

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-12 06:52:45

Szczerze mówiąc to niewiele tam jest. Ładny port i okolice jeziora z tawernami. Niewielkie muzeum archeologiczne.

 Woj Głowacki
Woj Głowacki
2017-06-14 15:44:02

Jeżeli już, to niedaleko jest tzw grota Zeusa. Piękna jaskinia, schodzi się w dół... Bardziej w głąb wyspy. Poza tym jak wschodnia część wyspy, to plaża Vai z pięknymi palmami. Bardziej płn-wschodnia część Krety...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-14 20:24:31

Pewnie masz na myśli jaskinię Dikte przy płaskowyżu Lassithi. To spory kawałek od Agios, ale faktycznie warto zobaczyć.

 gość}
gość PiotrWie
2017-06-12 07:50:27

Ambitnemu i szybkiemu kol Łukaszowi polecam trasę Fourfuras-Nida, a jak mu jeszcze za mało to zawsze można jeszcze zbiec do Zaros. Niewiele po drodze zobaczy ale będzie miał się czym chwalić

 Robert Wiejek
Robert Wiejek
2017-06-12 07:56:54

Monika ☺

 gość}
gość marzena
2017-06-12 11:16:27

Kreta

Chciałabym dodać do tej listy Botanical garden park ,Aradenę-wawóz mniej znany niz Samaria,ale warty przejscia.pozdrawiam z Wrocławia.

 Ola Grzelewska
Ola Grzelewska
2017-06-12 15:50:01

6 urlopów zajęło nam z rodzinką zwiedzanie całej Krety

1
 Amanda Krzemińska
Amanda Krzemińska
2017-06-19 19:36:52

Gdzie zamawiala pani auto

 Ola Grzelewska
Ola Grzelewska
2017-06-19 21:03:58

Avis Polska

 Pawel Baran
Pawel Baran
2018-07-18 19:25:57

Faktycznie "tanio". 2 x wyższe ceny niż w internecie

 Elżbieta Szybiak
Elżbieta Szybiak
2017-06-18 19:45:04

Polecam wąwóz Samaria

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:50:03

Tak Samaria mimo długości szlaku jest warta odwiedzenia. To bardzo unikalne miejsce :)

 Anita Kuraczyk
Anita Kuraczyk
2017-06-19 04:00:26

A jaka trasa jest na elafoniss? Czy też pod koniec droga szudrowa?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:49:12

Droga do Elafonisi jest w pełni asfaltowa, tylko ostatni krótki odcinek (może 400-500m to szutrowy kawałek dojazdu na rozległy parking.

 Anita Kuraczyk
Anita Kuraczyk
2017-06-20 05:03:09

Dziękuję za informację

 Amanda Krzemińska
Amanda Krzemińska
2017-06-19 19:35:52

A jak właśnie wygląda dojazd na elefonissi z Mali ? Jak kosztowo to wychodzi z wynajmem auta czym w ogóle tam docieraliscie ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:47:54

Z rejony Malii odpuściliśmy sobie dojazd do tej plaży. Naszym zdaniem zbyt daleko. I chyba jedyne sensowne rozwiązanie to jazda wypożyczonym samochodem.

 Amanda Krzemińska
Amanda Krzemińska
2017-06-19 19:49:31

Czyli chyba vai lepszym rozwiązaniem jest prawda ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:53:11

Zdecydowanie :). Warto pomyśleć też o wycieczce na wyspę Spinalonga.

 Amanda Krzemińska
Amanda Krzemińska
2017-06-19 19:58:31

Patrycja Gronek :)

 Patrycja Rygiel
Patrycja Rygiel
2017-06-19 20:01:04

A jaki jest koszt wypozyczenia auta na jeden dzień w Mali ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 20:07:47

Ciężko nam określić dokładnie, ale zależnie od klasy samochodu i zakresu ubezpieczenia może to być koszt od około 30-40€

 gość}
gość ryba76
2017-07-23 13:15:14

skuter

Czy kat.B wystarczy, by wynająć skuter? Na Kosie nie było problemu, natomiast na Thassos nie było już takiej możliwości.

 Krzysztof Fałek
Krzysztof Fałek
2017-10-12 15:58:36

Można się wybrać także do oceanarium na Krecie. Ale w zasadzie w Wrocławiu mamy nie wiem czy nie ładniejsze w zakresie dużych ryb, choć bardziej ubogie jeśli chodzi o ilość i rozmaitość fauny i flory. Na pewno warto obejrzeć w piękny dzień panoramę https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12994462_201200850264199_1962477565064199383_n.jpg?oh=723559c892a9a829c9230d4340c52839&oe=5A3FDA3C Ballos z perspektywy weneckiej twierdzy, ponurkować w lagunie, ponurkować przy Elafonisi, https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12990910_203162186734732_3200944182632619633_n.jpg?oh=f1fb8d882b2aeba96f7044bf56909f83&oe=5A3A09F5 obejrzeć pałac Minotaura w Knosos https://www.facebook.com/photo.php?fbid=317665281951088&set=a.275269006190716.1073741835.100011228556570&type=3&size=2048%2C1536 Zjeść coś ciekawego np nadziewaną paprykę czy gołąbki w liściach winogron w Rotymno https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15202489_326113504439599_1302397243371168231_n.jpg?oh=e857e9d77c25c88a85e0bbe476e27ea3&oe=5A79B76F Na mnie największe wrażenie zrobił jednak klasztor Kreta - klasztor Moni Arkadiou https://www.facebook.com/photo.php?fbid=201201226930828&set=a.202464366804514.1073741829.100011228556570&type=3&size=2048%2C1536 i historia Krety bardzo podobna do historii Polski w okresie ostatniej wojny, oraz opieranie się najazdom tureckim w pewnym sensie podobne do naszych walk o niepodległość. Zapraszam do swoich zdjęć. Mam parę obrazków z Krety ;) a także innych części Grecji.

 gość}
gość Klimtel
2018-05-20 07:51:52

Najpiękniejsze miejsca Krety

https://www.youtube.com/watch?v=wL81ECDjmDA

 Marzena Pietrasz
Marzena Pietrasz
2018-05-30 09:16:55

Wybieramy się w sierpniu na 11 dni. Polecicie może dobrą wypożyczalnię samochodów? Dobrą w sensie wiarygodną. Będziemy stacjonować w Kissamos, niedaleko Balos. A drugie pytanko, czy wąwóz Samarię można "pokonać" w sierpniu? :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-05-30 12:37:06

My najczęściej korzystaliśmy z Autoway Polska / Autagrecja - Greckie wakacje i wynajem aut. Natomiast jeśli chodzi o wąwóz Samaria to sierpień spokojnie można uznać za szczyt sezonu. Nie przypominamy się, aby w tym okresie zdarzały się jakieś dni kiedy wąwóz ten nie był dostępny. Spokojnie możesz planować swój wypad w to miejsce. Poradnik odnośnie organizacji tego wypadu znajdziesz na naszej stronie.

1
 Marzena Pietrasz
Marzena Pietrasz
2018-05-30 12:55:57

CRETE - Kreta Bardzo dziękuję za szybką odp. A ogólnie czy do wąwozu warto iść latem, jak są upały?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-05-30 15:43:19

Marzena, oczywiście najwięcej zależy od tego jak znosisz w ogóle upały, jednak idąc Samarią dużą część szlaku będziesz miała w cieniu, między drzewami. Najbardziej wyeksponowany na słońce jest teren koryta rzeki (częściowo) oraz ostatnie 2 km po wyjściu z wąwozu. Poza tym do Samarii trzeba jechać wcześnie rano aby mieć wystarczającą ilość czasu na przejście. Więc im wcześniej też tym chłodniej :) Z doświadczenia wiemy że poranki na Omalosie gdzie zaczyna się zejście bywają chłodne :)

1
 Marzena Pietrasz
Marzena Pietrasz
2018-05-30 16:10:37

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. W takim razie jedziemy do wąwozu

1
 gość}
gość PiotrWie
2018-05-31 07:35:53

Przede wszystkim jest co kawałek źródło wody - spokojnie można wejść do wąwozu mając 1,5 litrową butelkę. Jak wczoraj staliśmy promem wvAghia Roumeli to wyglądało że rzeka już wyschła - w każdym razie nie było jej pod mostem w wiosce.

 gość}
gość Ewa
2018-06-27 19:47:32

Okolice Chani

Będziemy z rodziną w sierpniu 5 km od Chani i mam do Państwa co proponujecie zwiedzić,  planujemy wypożyczyć auto na ok 2 -3 dni, będziemy z dziecmi 13 i 6 lat , z góry dziękuję za odpowiedź Ewa 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2018-06-28 12:49:14

odp. Okolice Chani

Przy trzech dniach warto jeden dzień zaplanować na dojazd do Elafonissi. Po drodze można zwiedzić Falasarnę (wykopaliska, plaża) oraz kościół Hrisokalitlissas. W drodze powrotnej warto wybrać trasę przez wąwóz Topolia.

Drugi dzień można przeznaczyć na zwiedzenie pobliskiego płw. Akrotriri. Klasztory Agia Triada oraz Moni Katholiko (trzeba dojść pieszo), Stavros lub Seitan Limania (uwaga na dość trudne zejście). Jeśli te miejsca okażą się za trudne ze względu na piesze dojścia (szczególnie Seitan Limania) można obrać kierunek na Rethymno i po drodze zwiedzić wykopaliska w Apterze, jezioro Kournas. W pobliżu Retymno jest klasztora Moni Arkadi, jaskinia Melidoni, wioska garncarzy w Margarites. Coś można dodatkowego wybrać bo na wszystko raczej nie wystarczy czasu.

Trzeci dzień przeznaczyć na przykład na południe - przejechać przez wąwóz Imbros, dalej można pokusić się o przejazd trasą do mostu w Aradena, a na koniec Frangokastello.  :)

Dalekich podróży w kierunku Heraklionu nie polecamy jeśli jadą małe dzieci. Droga jest długa, praktycznie większość wycieczki spędza się w samochodzie.

 gość}
gość Ada
2018-07-06 18:43:34

Chrissi

A Chrissi warto? :)

 gość}
gość Kasia
2018-07-10 12:01:09

7 dni pobytu Kreta - Gouves

Dzień dobry, w sierpniu wybieramy się pierwszy raz na Kretę (4 osoby dorosłe). Miejscowość Gouves Pediados, planujemy wynająć samochód na 3, może 4 dni. Co Państwo polecają? Czy raczej zachód wyspy i darować sobie Elafonissi czy Balos? Jeśli Heraklion to raczej autokar a nie wypożyczony samochód?

pozdrawiam serdecznie

 

 gość}
gość Matiassax
2018-09-15 17:27:01

Creta

Witam, 

Właśnie wypoczywamy na naszych wakacjach ok 30km od Heraklionu w miejscowości Fodele. Jutro wypożyczamy auto. Co polecacie zwiedzić w tej okolicy? Będziemy mieli na pokładzie 2-u latka, który lubi jeździć autem. 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2018-09-15 22:06:26

Np. jadąc w kierunku zachodnim jaskinię Melidoni, Margarites, klasztor Moni Arkadiu, Rethymno też jest w zasięgu. Patrząc na wschód - warto pojechać do Heraklionu zwiedzić muzeum archeologiczne, Knossos. Możecie się też pokusić o jazdę na południe bo jest też sporo ciekawych miejsc: Fajstos, Gortyna, Matala, Agia Triada. Zajrzyj do sekcji Ciekawe miejsca na Krecie - jest tam mapka z zaznaczonymi miejscami które są przez nas opisane. Łatwiej zorientujesz się co Was interesuje a co nie.

 gość}
gość Beata
2019-01-13 16:41:57

KAHLUA BOUTIQUE HOTEL

DO TEGO HOTELU WYBIERAMY SIĘ POD KONIEC KWIETNIA,PROSZĘ O DORADZENIE GDZIE MOŻEMY SIĘ UDAĆ ABY ZOBACZYĆ JAK NAJWIĘCEJ ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ

 gość}
gość Piotr
2020-05-16 20:15:17

Świetna strona dla fanów Krety :)

Dzięki za konkretne informacje, fajny opis i zdjęcia. Będę tu często zaglądał. My na Krecie byliśmy pierwszy raz w 2019 roku, w Ammoudarze, skąd mieliśmy blisko do Heraklionu (nr 8 na liście największych atrakcji wedle Państwa rankingu) i Knossos (nr 7). Kreta ma na tyle dużo atrakcji , że chcielibyśmy na nią wrócić.  Tym razem do Rethymno lub Chanii , na pewno poplażować na Balos czy Elafonisi, zwiedzić starości w Fajstos :) Pozdrawiam i zapraszam na mój skromny, blog, na którym piszę m.in. o Krecie :) https://www.allinclusive-blaski-cienie.com/

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-05-16 21:43:38

Odp. Świetna strona dla fanów Krety :)

Dzięki Piotrze za miłe słowa. Kolejność atrakcji w top 12 była raczej przypadkowa. Po prostu trzeba było jakoś ponumerować te miejsca :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154588526277551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Balos: samochodem czy statkiem?

Balos: samochodem czy statkiem?

Jednym ze sztandarowych obrazów kojarzonych z Kretą jest charakterystyczny kadr laguny Balos oraz płaskiego półwyspu Tigani w tle. Malowniczość tego miejsca ściąga tu co roku rzesze zachwyconych turystów, zaś sama plaża od długiego czasu systematycznie zajmuje bardzo wysokie miejsca w światowych i europejskich rankingach plaż.

Top 20 plaż na Krecie

Top 20 plaż na Krecie

Kreta to niezwykłe miejsce. Na około 1000 kilometrów linii brzegowej wyspy znajduje się ponad 300 plaż, z czego ponad ⅓ z nich co roku otrzymuje wyróżnienie Błękitną Flagą. Ze wszystkich tych miejsc wybraliśmy dwadzieścia plaż najbardziej znanych, popularnych oraz z jakiegoś powodu wyjątkowych. Część tych miejsc to ogólnie uznane hity, ale część to nasz osobisty wybór, plaże które z jakiegoś powodu uznaliśmy za godne umieszczenia na tej liście.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gisele Sisco Criscuolo: Ma Grand-mère le faisait et je fait comme elle
gość Arturrro: Aspri Limni, piękne miejsce, polecam każdemu.
Halina Grala: 
gość Arturrro: Pamietam jak śmiałem się z tych co mówili o czipach no i czytam na kilku portalach że USA testują właśnie czipa który będzie wykrywał covida
Dobi Gralinska: Przepychota
Gosia | crete.pl : Swoje teorie publikuj sobie w swojej przestrzeni internetowej. Nasza strona to nie miejsce na rozpowszechnianie tego typu tekstów.
gość Perun: Do Crete Creta! Teorie spiskowe? Przecież wszystkie stały się faktem. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć. Polecam książkę Orwela "Folwark zwierzęcy" z 1984r i porównać do tego co mamy teraz. Włącz myślenie wyłącz TV. Pozdrawiam
gość Arturrro: Albania była od dawna w planach ale jako drugi kraj do odwiedzenia w danym roku (zazwyczaj krótszy wypad). Jeśli chodzi o wybrzeże Turcji to zgadzam się. Jest średnio. Natomiast w głąb lądu jest co pozwiedzać. Parę już ładnych lat temu trochę  pojeździliśmy. Polecam Majorkę aczkolwiek są też miejsca gdzie mamy piękna plażę a za plecami paskudny moloch. Na szczęście to nie zasada. (...)
Barbara B-c: i co z tego, segregacja sie zaczyna bez testu i zastrzyku nie wjedziesz.
Baśka Wodarz: Edyta ✈
Małgorzata Malińska: Krzysztof
Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
gość Arturrro: Kazdy ma swoje wymagania. Ja nie rozumiem testów wyrywkowych. Nie po to wydaje kasę na PCR żeby jeszcze mieć test na lotnisku a co te testy są w ogole warte najlepiej pokazują przykłady sportowców którzy są testowani kilka razy i wynika mają różne. (...)
gość PiotrWie: My preferujemy wyjazdy indywidualne więc nasz plan wygląda tak- ponieważ rejs na Kretę jest w piątek to w środę rano testy, w czwartek rano wynik jak ujemny to kupić bilety, odprawić się, zamówić samochód na lotnisku, zarezerwować przynajmniej pierwszy nocleg, po czym spakować się i jechać. Realne - wypróbowane w zeszłym roku.
gość dodekanezowiec: Po prostu trza będzie zrobić 2 testy po 340, dziecko do 6 lat nie musi. Itaka daje taka cene, a jak wyjdzie pozytywny test to daje możliwość przełożenia terminu. 
Gosia | crete.pl : I to jest paradoks bo Mitsotakis już w styczniu proponował w KE stworzenie paszportów szczepionkowych, które pozwoliłyby na swobodne przemieszczanie się osobom zaszczepionym. Zakładam że była w tym idea jednolitej europejskiej bazy szczepień. Został zlekceważony przez polityków UE i wyśmiany przez obywateli m.in. polskich, że o zarzutach o dyskryminację nie wspomnę. A teraz robi się już krucho z czasem.
gość PiotrWie: Problem ze szczepieniami jest taki że dopóki nie powstanie ogólnoeuropejska baza danych o szczepieniach to one dają tyle że przy powrocie nie musisz mieć PCR. Jak na razie inne kraje nie mają możliwości sprawdzenia czy moje zaświadczenie jest prawdziwe - my jesteśmy zaszczepieni jako pierwsi - z racji zawodu w grupie 0. (...)
Gosia | crete.pl : Nasz świat zmienił się rok temu, czego część społeczeństwa nie potrafi albo nie chce zaakceptować. Zmieniły się zasady podróżowania ale przecież nie bez przyczyny. Kraje przyjmujące pod swój dach turystów i przejmujące odpowiedzialność nad nimi mają prawo określać wymagania wjazdowe. Wyobraź sobie, że taka mała Grecja wpuszcza wszystkich jak leci i ludzie zaczynają tam masowo chorować. (...)
gość PiotrWie: Osobiście spokojnie zaakceptuję zeszłoroczne zasady - na lotnisku i w samolocie w masce nie jest jakimś strasznym wysiłkiem, jak szliśmy raz na kilka dni do sklepu maskę tez da się ubrać. Jedzenie w tawernie tylko na dworze - no cóż jak przemyślę nasze wielokrotne wyjazdy to tylko raz pamiętam że jedliśmy w budynku - jak byliśmy w kwietniu w Anogii. W zamian - puste plaże, spokój, nawet w Samarii nie było tłumów. (...)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera