Lentas - miejscowość w cienu skały lwa

Południe Krety w rejonie gór Asterousia to wciąż izolowany obszar, do którego dociera relatywnie niedużo turystów. Tylko kilka miejscowości można uznać za takie, w których można znaleźć niezbędne minimum wypoczynkowych usług. Jedną z takich miejscowości jest Lentas (Λέντας) znajdujące się około 75 kilometrów na południe od Heraklionu.

Lentas

Geneza nazwy

Najprawdopodobniej nazwa tej miejscowości odnosi się bezpośrednio do wyglądu skały wyznaczającej zachodni kraniec zatoki, nad którą położone jest Lentas. Ten skalisty półwysep swoim kształtem przypomina siedzącego lwa. Nazwa Λέντας pochodzi od greckiego słowa λέοντας, którego polskim odpowiednikiem jest słowo "lew".


Historia

Bardzo łatwo przekonać się, że ta niepozorna miejscowość może poszczycić się bardzo długą historią. Wjeżdżając do niej nie sposób przeoczyć pozostałości świątyni Asklepiosa z czasów rzymskich. Prace archeologiczne prowadzone w Lentas dowodzą, że jego historia sięga jednak znacznie dalej. Nieliczne ślady wczesnego osadnictwa z epoki kamienia odnalezione zostały właśnie na charakterystycznej “lwiej” skale. W chwili obecnej więc można więc śmiało napisać, że historia tej osady ma swój początek w czasach neolitu.

W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Heraklionie można zobaczyć wiele artefaktów potwierdzających historię istnienia tego miejsca również w czasach minojskich. Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Lentas odnaleziony został szereg przedmiotów pochodzących z tego okresu. Warto choćby wspomnieć o znaleziskach, które były ukryte w kopułowych grobowcach. W ich wnętrzach odkryte zostały zwierzęce figurki, biżuteria, ceramika zdobiona rytualnymi symbolami byka, a także liczne groty wykonane z brązu.

Podobnie jak wiele innych starożytnych miejscowości na Krecie, Lentas zostało zniszczone po wybuchu wulkanu na wyspie Santorini. W tym okresie jego losy pozostają zagadką i nawet dziś po wielu latach pracy archeologów nie udało się rzucić światła na tę część historii miejscowości. W kolejnych wiekach znaczenie odbudowanego Lentas  wzrosło wraz z rosnącymi wpływami znajdującej się niedaleko Gortyny, która w późniejszym czasie po upadku Knossos stała się najważniejszym ówczesnym miastem Krety (stolicą).

W okresie tym Lentas było znane pod nazwą Λἐβην (Leben) i było jednym z dwóch portów Gortyny. Jego ówczesna nazwa wywodziła się od słowa "biały" i najprawdopodobniej ma związek z kolorem skał otaczających dawniej zatokę wokół której wybudowana została miejscowość. Początek największego rozkwitu Lentas przypada na okres około 4 wieku przed narodzinami Chrystusa, kiedy w miejscowości powstaje świątynia Asklepiosa. Wraz z przyległymi budynkami tworzy ona swoisty środek opiekuńczy dla chorych, korzystających między innymi z kąpieli w gorących źródłach. Brak własnych monet dowodzi jednak, że Lentas nigdy nie uzyskało jednak statusu samodzielnego i autonomicznego miasta.


W 46 r. p.n.e na Krecie miało miejsce kolejne duże trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczeniu uległa też znaczna część Lentas. W kataklizmie tym ucierpiała również świątynia Asklepiosa. Odbudowana utraciła jednak resztki greckiej architektury i przybrała formę typową dla rzymskich budowli. Aż do IV wieku świątynia ta była ważnym ośrodkiem religijnym, a jej rola zaczęła maleć dopiero w wyniku rosnącej popularności chrześcijaństwa.

W kolejnych wiekach kult Asklepiosa stracił na znaczeniu a sanktuarium zostało opuszczone. W ostateczności świątynia, jako miejsce “kultu pogańskiego”, popadła w ruinę i zaczęła być traktowana jako łatwo dostępne źródło kamienia. Wraz z upadkiem świątyni zmalało również znaczenie Lentas. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma dowodów na to, aby kiedykolwiek zostało ono całkowicie porzucone przez mieszkańców. Oznaczane jako port Leon stale widniało na morskich mapach tego rejonu morza Śródziemnego.

Historia skryta w ziemii

W połowie połowie XIX wieku do Lentas przybył angielski kapitan H. Spratt, który był prekursorem prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu. Ten angielski vice-admirał, hydrograf i geolog w połowie XIX wieku podczas swojej długiej podróży po Krecie prowadził badania z zakresu geologii, archeologii, geografii fizycznej oraz historii naturalnej wyspy. To właśnie dzięki jego spostrzeżeniom doszło do ważnych odkryć nie tylko w Lentas, ale i w Tylissos oraz znanym pałacu w Malia.

Na początku ubiegłego wieku dalsze wykopaliska na terenie Lentas były wykonywane pod kierunkiem naukowców z Włoskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach. Zresztą prace archeologiczne prowadzone są do dnia dzisiejszego. Wokół miasta wytyczony został szeroki obszar podlegający szczególnej ochronie oraz bezwzględnemu zakazowi budowania domów a także hoteli. Właśnie choćby z tego względu, obecny kształt miejscowości najprawdopodobniej nie ulegnie większym zmianom w najbliższej przyszłości.


Plaża

Główna plaża znajdująca się w Lentas jest relatywnie nieduża i stosunkowo ciasna. W weekendy kiedy do Lentas zjeżdżają się okoliczni mieszkańcy i bywa tu dość tłoczno. Jeśli szukacie odrobiny prywatności, a nie zależy Wam na wygodach takich jak leżaki to polecamy przejść się do sąsiedniej miejscowości Dityko. Znajdziecie tam długą i szeroką kamienisto-żwirową plażę, na której bez problemu znajdziecie swój kawałek miejsca. Panująca na niej relatywnie nieformalna atmosfera objawia się namiotami rozbitymi na plaży a także nudystami opalającymi się wśród tzw. tekstylnych.


Plaża w DytikoSzeroka i bardzo długa plaża znajdująca się w sąsiednim Dytiko

Inną ciekawą plażą znajdującą się w zasięgu nieco dłuższego spaceru jest plaża Petrakis położona na wschód od Lentas. To zdecydowanie bardziej kameralne miejsce ze znacznie mniejszą liczbą turystów. Dzięki tawernie Artis serwującej tu smakowite dania kuchni greckiej możecie spędzić na tej plaży nawet cały dzień. To właśnie w tej tawernie jedliśmy najlepsze do tej pory stifado.


Baza noclegowa

Już w chwili Lentas posiada całkiem dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Nawet w szczycie sezonu bez kłopotu można tu znaleźć wolny pokój o typowym greckim standardzie. Oczywiście próżno tu szukać wykwintnych dużych obiektów posiadających cztery czy też pięć gwiazdek, które poza noclegami oferują usługi typu AI czy też spa. Sądzimy jednak, że ten kto wybiera Lentas jako miejsce swojego wypoczynku raczej nie szuka tego typu atrakcji. To miejsce nastawione jest wręcz na samodzielnych turystów, ale i też Greków, których jest tu całkiem sporo. Miejscowi także lubią tu przyjeżdżać w trakcie wolnych dni.

Porady praktyczne

Na początku napisaliśmy, że Lentas to miejscowość w której można znaleźć wszystko co jest niezbędne do wypoczynku. Nie do końca jest to jednak prawda. Jedynym czego nie będziecie mogli kupić w tej miejscowości, a co może być szczególnie przydatne dla zmotoryzowanych turystów to paliwo do samochodu. Najbliższe stacje benzynowe oddalone są od Lentas o przeszło 20 kilometrów i znajdują się po drugiej stronie gór Asterousia.. Warto mieć to na uwadze jeśli chcecie spędzić tu część swojego urlopu lub po prostu macie ochotę wpaść w ten rejon Krety na plażowanie.


W miejscowości działa tylko jeden sklep typu mini-super-market. Swoisty monopol powoduje, że oferowane w nim ceny są nieco wyższe w stosunku do innych tego typu sklepów. Jeśli planujecie większe zakupy to polecamy Wam zrobić je w jednej z miejscowości znajdujących się w dolinie Messara. Całkiem niezłym wyborem może być Moires, gdzie znajdziecie kilka większych sieciowych sklepów, a także sporą liczbę lokalnych warzywniaków i piekarni.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie warto odwiedzić sklepu Kateriny w Lentas. My w jego skromnych czeluściach znaleźliśmy dobry wybór bardzo smacznych lokalnych serów, prawdziwych greckich jogurtów, a także miejscowych miodów.  Sklep ten ulokowany jest przy jednym z centralnych parkingów znajdujących się w ścisłym centrum miejscowości. Jeśli planujecie podjechać do niego samochodem to powinniście wjechać do Lentas od strony miejscowości Dityko.

Naszym zdaniem

Lentas to miejsce, które swoim klimatem najbardziej przypomina hippisowską Matalę. Z pewnością nie jest to miejscowość, którą można polecić każdemu. Zbyt odległa od głównych szlaków turystycznych nie będzie dobrym wyborem jako baza wypadowa dla tych, którzy chcą spędzić swój urlop na aktywnym zwiedzaniu znanych i mniej znanych zakątków Krety. Każdorazowy dojazd do głównej drogi jest równoznaczny z poświęceniem minimum 40 minut potrzebnych na przedarcie się przez góry Asteriousa.

Lentas - mapa dojazdu

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką. Jest to również doskonały wybór dla tych, którzy są zdecydowani na spędzenie tu stacjonarnie kilku dni przeplatanych pieszymi wędrówkami na okoliczne plaże. Dużą zachętą dla smakoszy greckiej kuchni może być to, że w Lentas działa spora liczba tawern, których menu zdominowane jest przez lokalne dania. Przechadzając się wieczorem pośród zabudowań tej miejscowości raz po raz daje się wyczuć smakowite aromaty, które zachęcają kulinarnych eksperymentów.


Tawerny w Lentas

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Kommos
Kommos

Kommos

Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.

X
więcej
Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni

Jaskinia Sfendoni

Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl

X
więcej
Port Wenecki i latarnia morska
Port Wenecki i latarnia morska

Port Wenecki i latarnia morska

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.

X
więcej
Jezioro Zaros
Jezioro Zaros

Jezioro Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.

X
więcej
Mili
Mili

Mili

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Fotograf Inna Tchekourda
Fotograf Inna Tchekourda
2016-11-27 22:36:12

Droga do Lentasа. To nie było łatwe, ale to jest naprawdę piękne i spokojne wybrzeże, którе różni się od północy.

1
 Fotograf Inna Tchekourda
Fotograf Inna Tchekourda
2016-11-27 22:36:53

Lentas

1
 gość}
gość PiotrWie
2016-11-28 10:29:10

Lentas jest dobrym miejscem na bazę dłuższego pobytu przy zwiedzaniu zachodniej części Asterousii - na zachód można dotrzeć do ciekawych wąwozów zakończonych plażami - Agiofarango i Martsalo, klasztoru Moni Odigitrias czy odludnej plaży Vathi, na wschód piekna, ustronna plaza u wylotu wąwozu Trachoulas , okolice Kapetaniany z najwyższym szczytem Asterousii Kofinasem - 1200 m ale prawie pionowo z morza, widok w dół na Moni Kouduma ( kolejny klasztor + okoliczne kościoły w jaskiniach wart odwiedzin) przyprawia o zawrót głowy, a sam Kofinas z daleka przypomina Matternhorn - wyrżnie górująca nad okolicą poramida, wejście jest jak na kreteńskie warunki dość dobrze przygotowane - na szycie jest kaplica Timios Stavros ( jak na wielu szczytach Krety na czele z Psiloritasem). Dla wspinaczy - okolice Kapetaniany to jedno z najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych na Krecie, jako ciekawostkę dodam też jedyną via ferratę na Krecie. Plaża w samym Lentas jest rzeczywiście niezbyt ciekawa, za to tawerny - jest ich kilkanaście i każda warta odwiedzenia, my po kilku próbach utkwiliśmy w "Porto Lendas" , o ile pamiętam to była trzecia od zachodniego skraju plaży. Niestety Piotrze nie zgodzę się z Twoim porównaniem z Matalą - gdy po 9 dniach spędzonych w okolicy Lentas przyjechaliśmy oddać samochód do Matali zauważyliśmy od razu jak bardzo skomercjalizowała się Matala - tak niewiekiej porcji i byle jak przygotowanej sałatki za o połowę większą cenę nikt by nam nie podał w Lentas, a także nie znalazłbym tam takiej byle jakiejś jakości obsługi. Jeśli ktoś się by wybierał do Lentas to przy wypożyczaniu samochodu należy zwrócić uwagę na prześwit - bez przesady, niekoniecznie Jimny, ale np Panda sprawdzi się dobrze, mu mieliśmy C3 pierwszej generacji, też się nadawał.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-11-28 13:55:08

Piotr dzięki za Twoją opinię. Fajnie, że opisałeś dodatkowe atrakcje, które znajdują się w tym rejonie.

Moje odniesienia do Matali były formułowane bardziej przez pryzmat osób osiadłych w Lentas. Daje się tu wyczuć pewien swoisty hippisowski klimat. Szczególnie w rejonie plaży Dytiko. Jeśli jednak już chodzi o sam poziom komercjalizacji to dwie zupełnie rożne miejscowości. I tu w pełni się z Tobą zgadzam. Mnie osobiście Matala bardzo męczy, szczególnie ze względu na ilość osób. Na pobyt lepiej już wybrać sąsiednie Kommos lub Kalamaki.

PS.
Planujesz już coś na przyszły rok?

 gość}
gość PiotrWie
2016-11-28 16:08:24

Ponieważ z różnych powodów darowaliśmy sobie w tym roku wyjazd na narty mamy urlop na dodatkowy krótszy wyjazd. Mamy na razie bilety na kwiecie4ń - lecimy w Wielki Piatek ( 14 ) - po pierwsze chcemy zobaczyć Wielkanoc na Krecie - w 2017 terminy się pokrywają, poza tym chcemy zobaczyć wiosnę - planujemy na pewno Nidę, jak będzie super widoczność to podejdziemy na Psiloritis - może za trzecim razem uda nam się zobaczyć Santorini, co jeszcze - to będziemy wymyślać na miejscu - na ten wyjazd planujemy wynająć samochód więc możliwości jest wiele.

Drugi bilet mamy na początek czerwca - planujemy przejechać na południe do Paranimfi i stamtąd ruszyć wzdłuż wybrzeża i Asterousii - najpierw do Tris Ekklises - miejsca gdzie nie dochodzi szosa i gdzie są podobna super plaże i góry - jest to dość zagadkowe miejsce, nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji czy są tam jakieś pokoje do wynajęcia, sklep itp - w najgorszym razie zawsze da się spać na plaży. Stamtąd chcemy przejść przez Moni Kuodumę, Agios Joanis, plażę Tripiti do Lentas, ew jak będziemy mieli jeszcze czas to dalej do Kali Limenes i Matali, skąd da się autobusem dotrzeć do Chani. Ale co wyjdzie - się okaże.

Na wrzesień wstępnie planujemy Portugalię - ale nie kupiliśmy jeszcze biletów i nie jest wykluczone że się skończy jak w zeszłym roku - znowu Chania.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154074950732551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Stavros (Σταύρος)

Stavros (Σταύρος)

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oddalona około 14 km od Chanii i położona przy malowniczej zatoce na północnym wybrzeżu półwyspu Akrotiri, znana jest z pięknej piaszczystej plaży i czystego błękitnego morza.

Loutro Λουτρό

Loutro Λουτρό

Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga. Położona na południowym wybrzeżu Krety w prefekturze Chania oddalona jest zaledwie kilka kilometrów od Chora Sfakion. Loutro znajduje się tuż przy samym brzegu zatoki, do której wpływa prom regularnie kursujący między Chora Sfakion a Paleochorą.

Margarites - wioska garncarzy

Margarites - wioska garncarzy

Margarites na każdym kroku nie daje zapomnieć o tym z czego żyją jej mieszkańcy. Nawet drzewa zdają się tu owocować garnkami, które malowniczo zwisają z gałęzi. Właśnie w ten osobliwy sposób jeden z rzemieślniczych warsztatów reklamuje swoje wyroby. Po wizycie w Margarites nasz bagaż wzbogacił się o dobre kilka kilogramów ceramiki. Choć wyroby z tej wioski można kupić praktycznie na całej Krecie to jednak tylko właśnie tu znajdziecie mniej spotykane, choć równie piękne wzory. Mimo swej popularności Margarites zachowała swój autentyczny grecki klimat, warto więc wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy, która jest wprost zalewana wyrobami lokalnych garncarzy.

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Pokazy będą odbywały się do końca sierpnia czy do końca września?
gość PiotrWie: Prognoza pogody na tydzień dla Samos:  38/28, 38/27,  36/26, 34/26,  35/25, 36/26. ( dzień/ noc ) Wiatr 15- 20 km/ h. Powodzenia!!!
Gosia | crete.pl : W dwóch punktach na trzy powołujesz się na przypadkowe pojedyncze dane sprzed 18 i 15 lat. My też możemy powiedzieć że w 2008 roku w Stalidzie przez dwa tygodnie fajnie wiało i nie potrzebna była klima. Naukowcy z Obserwatorium w Atenach analizują jednak dużo więcej danych i podają średnie odnotowanych temperatur oraz trend.
Joanna Radziwiłowicz wracajcie
gość dodekanezowiec: 1. W 2006 r. Rodos w sierpniu (30 stopni z wietrzykiem) był odpoczynkiem od polskiego lipcowego upału (35 nierzadko w duzym mieście)  2. Trzecia dekada sierpnia 2009 r. - Kreta - hotel przy plaży i niepotrzebna klima  3. Lipiec 2022 r. - Kos - upał ale na plązy wiaterek  Wszystko zasługą meltemi.   
gość PiotrWie : Pierwszy raz byliśmy na Krecie w 2008 - we wrześniu. Było przyjemnie - ale po 20 września zaczęły się chmury i deszcz. Po roku postanowiliśmy pojechać w czerwcu - w drugim i trzecim tygodniu. Drugi był przyjemny śle w trzecim jak powiało z południa zrobiło się za gorąco. Od tego czasu zaczęliśmy jeździć na przełomie maja i czerwca i we wrześniu - nasze dzieci były już na tyle duże że jeździły same. (...)
Za to lipiec pogoda bajka, okolice Milatos ok 30 stopni. Tymczasem wczoraj w Trójmieście temperatura późnym wieczorem była niemalże identyczna jak tu
Gosia | crete.pl : Dzięki za podrzucenie swoich propozycji :) Każde z tych miejsc zasługuje na uwagę.
Hej jak sytuacja pożarowa dzisiaj na Krecie? Okolice Chanii i Hersonissos bezpieczne? Ciężko przewidzieć, co będzie się działo pod koniec lipca i z początkiem sierpnia?
gość Piterek: Jak dla mnie całkiem ciekawe są wioski powyżej Chersonissos, w szczególności wieczorem, tj. od zachodu: Stare Chersonissos, Piskopiano, Koutouloufari, z Chersonissos można spokojnie zajść piechotką. Brakuje mi też uroczej wioski Sisi z całkiem fotogieniczną zatoczką. Wg. mnie jedna z ładniejszych plaż na północnej Krecie jest Voulisma w Istro (trochę za Agios Nicolas).
Tak pomijając pożary to chyba ziemia sie delikatnie zatrzęsła właśnie...
Czyli kupować na wynos do swojego kubka.Widzę, ze niektórzy juz to praktykują.
Jak obecnie wygląda sytuacja pożarowa na Krecie?
Będą rozruchy
Ale musze przyznac ze ta kawa z lodem to jest petarda
A może ktoś może powiedzieć jaka sytuacja jest w Heraklionie?
Jak obecnie wygląda sytuacja? Czy dojazd Paralia Preveli jest bezpieczny czy lepiej odpuścić zwiedzanie tych rejonów?
gość Kowalyc: pali się jeszcze? Które obszary są zamknięte?
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera