Południe Krety w rejonie gór Asterousia to wciąż izolowany obszar, do którego dociera relatywnie niedużo turystów. Tylko kilka miejscowości można uznać za takie, w których można znaleźć niezbędne minimum wypoczynkowych usług. Jedną z takich miejscowości jest Lentas (Λέντας) znajdujące się około 75 kilometrów na południe od Heraklionu.
Najprawdopodobniej nazwa tej miejscowości odnosi się bezpośrednio do wyglądu skały wyznaczającej zachodni kraniec zatoki, nad którą położone jest Lentas. Ten skalisty półwysep swoim kształtem przypomina siedzącego lwa. Nazwa Λέντας pochodzi od greckiego słowa λέοντας, którego polskim odpowiednikiem jest słowo "lew".
Bardzo łatwo przekonać się, że ta niepozorna miejscowość może poszczycić się bardzo długą historią. Wjeżdżając do niej nie sposób przeoczyć pozostałości świątyni Asklepiosa z czasów rzymskich. Prace archeologiczne prowadzone w Lentas dowodzą, że jego historia sięga jednak znacznie dalej. Nieliczne ślady wczesnego osadnictwa z epoki kamienia odnalezione zostały właśnie na charakterystycznej “lwiej” skale. W chwili obecnej więc można więc śmiało napisać, że historia tej osady ma swój początek w czasach neolitu.
W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Heraklionie można zobaczyć wiele artefaktów potwierdzających historię istnienia tego miejsca również w czasach minojskich. Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Lentas odnaleziony został szereg przedmiotów pochodzących z tego okresu. Warto choćby wspomnieć o znaleziskach, które były ukryte w kopułowych grobowcach. W ich wnętrzach odkryte zostały zwierzęce figurki, biżuteria, ceramika zdobiona rytualnymi symbolami byka, a także liczne groty wykonane z brązu.
Podobnie jak wiele innych starożytnych miejscowości na Krecie, Lentas zostało zniszczone po wybuchu wulkanu na wyspie Santorini. W tym okresie jego losy pozostają zagadką i nawet dziś po wielu latach pracy archeologów nie udało się rzucić światła na tę część historii miejscowości. W kolejnych wiekach znaczenie odbudowanego Lentas wzrosło wraz z rosnącymi wpływami znajdującej się niedaleko Gortyny, która w późniejszym czasie po upadku Knossos stała się najważniejszym ówczesnym miastem Krety (stolicą).
W okresie tym Lentas było znane pod nazwą Λἐβην (Leben) i było jednym z dwóch portów Gortyny. Jego ówczesna nazwa wywodziła się od słowa "biały" i najprawdopodobniej ma związek z kolorem skał otaczających dawniej zatokę wokół której wybudowana została miejscowość. Początek największego rozkwitu Lentas przypada na okres około 4 wieku przed narodzinami Chrystusa, kiedy w miejscowości powstaje świątynia Asklepiosa. Wraz z przyległymi budynkami tworzy ona swoisty środek opiekuńczy dla chorych, korzystających między innymi z kąpieli w gorących źródłach. Brak własnych monet dowodzi jednak, że Lentas nigdy nie uzyskało jednak statusu samodzielnego i autonomicznego miasta.
W 46 r. p.n.e na Krecie miało miejsce kolejne duże trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczeniu uległa też znaczna część Lentas. W kataklizmie tym ucierpiała również świątynia Asklepiosa. Odbudowana utraciła jednak resztki greckiej architektury i przybrała formę typową dla rzymskich budowli. Aż do IV wieku świątynia ta była ważnym ośrodkiem religijnym, a jej rola zaczęła maleć dopiero w wyniku rosnącej popularności chrześcijaństwa.
W kolejnych wiekach kult Asklepiosa stracił na znaczeniu a sanktuarium zostało opuszczone. W ostateczności świątynia, jako miejsce “kultu pogańskiego”, popadła w ruinę i zaczęła być traktowana jako łatwo dostępne źródło kamienia. Wraz z upadkiem świątyni zmalało również znaczenie Lentas. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma dowodów na to, aby kiedykolwiek zostało ono całkowicie porzucone przez mieszkańców. Oznaczane jako port Leon stale widniało na morskich mapach tego rejonu morza Śródziemnego.
W połowie połowie XIX wieku do Lentas przybył angielski kapitan H. Spratt, który był prekursorem prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu. Ten angielski vice-admirał, hydrograf i geolog w połowie XIX wieku podczas swojej długiej podróży po Krecie prowadził badania z zakresu geologii, archeologii, geografii fizycznej oraz historii naturalnej wyspy. To właśnie dzięki jego spostrzeżeniom doszło do ważnych odkryć nie tylko w Lentas, ale i w Tylissos oraz znanym pałacu w Malia.
Na początku ubiegłego wieku dalsze wykopaliska na terenie Lentas były wykonywane pod kierunkiem naukowców z Włoskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach. Zresztą prace archeologiczne prowadzone są do dnia dzisiejszego. Wokół miasta wytyczony został szeroki obszar podlegający szczególnej ochronie oraz bezwzględnemu zakazowi budowania domów a także hoteli. Właśnie choćby z tego względu, obecny kształt miejscowości najprawdopodobniej nie ulegnie większym zmianom w najbliższej przyszłości.
Główna plaża znajdująca się w Lentas jest relatywnie nieduża i stosunkowo ciasna. W weekendy kiedy do Lentas zjeżdżają się okoliczni mieszkańcy i bywa tu dość tłoczno. Jeśli szukacie odrobiny prywatności, a nie zależy Wam na wygodach takich jak leżaki to polecamy przejść się do sąsiedniej miejscowości Dityko. Znajdziecie tam długą i szeroką kamienisto-żwirową plażę, na której bez problemu znajdziecie swój kawałek miejsca. Panująca na niej relatywnie nieformalna atmosfera objawia się namiotami rozbitymi na plaży a także nudystami opalającymi się wśród tzw. tekstylnych.
Szeroka i bardzo długa plaża znajdująca się w sąsiednim Dytiko
Inną ciekawą plażą znajdującą się w zasięgu nieco dłuższego spaceru jest plaża Petrakis położona na wschód od Lentas. To zdecydowanie bardziej kameralne miejsce ze znacznie mniejszą liczbą turystów. Dzięki tawernie Artis serwującej tu smakowite dania kuchni greckiej możecie spędzić na tej plaży nawet cały dzień. To właśnie w tej tawernie jedliśmy najlepsze do tej pory stifado.
Już w chwili Lentas posiada całkiem dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Nawet w szczycie sezonu bez kłopotu można tu znaleźć wolny pokój o typowym greckim standardzie. Oczywiście próżno tu szukać wykwintnych dużych obiektów posiadających cztery czy też pięć gwiazdek, które poza noclegami oferują usługi typu AI czy też spa. Sądzimy jednak, że ten kto wybiera Lentas jako miejsce swojego wypoczynku raczej nie szuka tego typu atrakcji. To miejsce nastawione jest wręcz na samodzielnych turystów, ale i też Greków, których jest tu całkiem sporo. Miejscowi także lubią tu przyjeżdżać w trakcie wolnych dni.
Na początku napisaliśmy, że Lentas to miejscowość w której można znaleźć wszystko co jest niezbędne do wypoczynku. Nie do końca jest to jednak prawda. Jedynym czego nie będziecie mogli kupić w tej miejscowości, a co może być szczególnie przydatne dla zmotoryzowanych turystów to paliwo do samochodu. Najbliższe stacje benzynowe oddalone są od Lentas o przeszło 20 kilometrów i znajdują się po drugiej stronie gór Asterousia.. Warto mieć to na uwadze jeśli chcecie spędzić tu część swojego urlopu lub po prostu macie ochotę wpaść w ten rejon Krety na plażowanie.
W miejscowości działa tylko jeden sklep typu mini-super-market. Swoisty monopol powoduje, że oferowane w nim ceny są nieco wyższe w stosunku do innych tego typu sklepów. Jeśli planujecie większe zakupy to polecamy Wam zrobić je w jednej z miejscowości znajdujących się w dolinie Messara. Całkiem niezłym wyborem może być Moires, gdzie znajdziecie kilka większych sieciowych sklepów, a także sporą liczbę lokalnych warzywniaków i piekarni.
Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie warto odwiedzić sklepu Kateriny w Lentas. My w jego skromnych czeluściach znaleźliśmy dobry wybór bardzo smacznych lokalnych serów, prawdziwych greckich jogurtów, a także miejscowych miodów. Sklep ten ulokowany jest przy jednym z centralnych parkingów znajdujących się w ścisłym centrum miejscowości. Jeśli planujecie podjechać do niego samochodem to powinniście wjechać do Lentas od strony miejscowości Dityko.
Lentas to miejsce, które swoim klimatem najbardziej przypomina hippisowską Matalę. Z pewnością nie jest to miejscowość, którą można polecić każdemu. Zbyt odległa od głównych szlaków turystycznych nie będzie dobrym wyborem jako baza wypadowa dla tych, którzy chcą spędzić swój urlop na aktywnym zwiedzaniu znanych i mniej znanych zakątków Krety. Każdorazowy dojazd do głównej drogi jest równoznaczny z poświęceniem minimum 40 minut potrzebnych na przedarcie się przez góry Asteriousa.
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką. Jest to również doskonały wybór dla tych, którzy są zdecydowani na spędzenie tu stacjonarnie kilku dni przeplatanych pieszymi wędrówkami na okoliczne plaże. Dużą zachętą dla smakoszy greckiej kuchni może być to, że w Lentas działa spora liczba tawern, których menu zdominowane jest przez lokalne dania. Przechadzając się wieczorem pośród zabudowań tej miejscowości raz po raz daje się wyczuć smakowite aromaty, które zachęcają kulinarnych eksperymentów.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Komentarze
komentarz z
Droga do Lentasа. To nie było łatwe, ale to jest naprawdę piękne i spokojne wybrzeże, którе różni się od północy.