Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w tym miejscu dowodzą jednak, że historia tej pięknej jaskini jest znacznie dłuższa i sięga czasów neolitycznych. W czasie panowania Minojczyków znajdowało się tu jedno z ważnych miejsc kultu. Wzmianki o Melidoni pojawiają się również w legendach i mitach, wedle których miał się tu chronić wykonany z brązu olbrzym Talos. Dziś jaskinię Melidoni warto odwiedzić nie tylko ze względu na jej rozległą historię, ale również dla jej pięknej szaty naciekowej. Stała niska temperatura panująca w tej jaskini pozwoli Wam również choćby na chwilę odpocząć od spiekoty kreteńskiego lata.
Nielegalne wykopaliska prowadzone tu w 1940 roku potwierdziły, że jaskinia była nieprzerwanie zamieszkiwana począwszy od czasów neolitycznych aż do czasów rzymskich. Na przestrzeni setek lat zmianie jednak ulegała funkcja którą pełniła Melidoni. Początkowo jaskinia ta była wykorzystywana jako miejsce zamieszkania jednak w czasach wczesnominojskich pełniła już funkcję miejsca kultu, gdzie czczono Hermesa Tallaios (w wymarłym starożytnym języku Krety Talos prawdopodobnie oznacza "słońce"). Znaleziska archeologiczne z jaskini wystawiane są w Muzeum Archeologicznym w Rethymnonie.
Z dużym prawdopodobieństwem można napisać, że jaskinia Melidoni kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Potwierdziły to prace badawcze prowadzone w 1998 roku w rejonie rumowiska znajdującego się w wejściu do jaskini. Na odkopanych ścianach odkryto kilka napisów wykonanych pismem klinowym. Archeolodzy przypuszczają, że przeprowadzenie kolejnych prac pozwoli na odkrycie kolejnych inskrypcji, które w znacznym stopniu rozszerzą naszą wiedzę na temat funkcji, jakie jaskinia Gerontospilios pełniła w starożytności.
Wedle mitów i legend Melidoni pełniła również funkcje miejsca schronienia Talosa. Był to wykonany z brązu olbrzym, który w zależności od podania był stworzony przez Hefajstosa lub Dedala. Przekazany królowi Minosowi, chronił mieszkańców Krety przed najeźdźcami. Kilka razy dziennie przemierzał on wybrzeże wyspy atakując każdego napotkanego obcego. Kres jego panowania położyła wyprawa Argonautów, którzy pod wodzą Jazona unicestwili tego olbrzyma. Znając jego słaby punkt znajdujący się w stopie Medea sprawiła, że potwór wykrwawił się.
Dziś jednak jaskinia jest najbardziej znana z tragicznej roli, jaką odegrała w czasie walk wyzwoleńczych, które miały miejsce w 1824 roku. Pod koniec 1823 roku jaskinia Gerontospilios stała się miejscem schronienia dla prawie 370 mieszkańców wioski Melidoni, głównie kobiet i dzieci uciekających przed wojskami osmańskimi. Gdy fakt ten został odkryty przez Turków, dowódca wojsk Husajn Bejt zażądał, aby Kreteńczycy opuścili jaskinię. Mimo kilku siłowych prób wojska tureckie nie potrafiły zmusić mieszkańców wioski Melidoni do wyjścia. Skutku nie przyniosły również pokojowe rozmowy. Sytuacja uległa znacznemu zaostrzeniu, gdy Kreteńczycy zabili dwóch osmańskich emisariuszy. Turecki dowódca podjął decyzję, że wejścia do jaskini mają być zawalone i tym samym odcięty ma zostać dopływ świeżego powietrza. Jednak nawet tak drastyczny krok nie zmusił Kreteńczyków do opuszczenia jaskini Gerontospilios. Na rozkaz Husajna Bejta w wejściu rozpalone zostało ogromne ognisko. Dym napływający do wnętrza groty spowodował uduszenie się wszystkich przebywających tam uciekinierów z wioski Melidoni. Dziś w centralnej części jaskini znajduje się pomnik upamiętniający ofiary tych tragicznych wydarzeń, które do dnia dzisiejszego są wciąż żywo wspominane przez Kreteńczyków.
Jaskinia Melidoni położona jest mniej więcej w połowie drogi między Rethymnonem a Heraklionem. Skorzystajcie ze zjazdu z Nowej Drogi Narodowej, znajdującego się w okolicy miejscowości Exantis. Droga do Melidoni jest stosunkowo dobrze oznakowana wyraźnymi drogowskazami, które doprowadzą Was do niewielkiego parkingu znajdującego się na końcu ślepej drogi. Naszym zdaniem warto odwiedzić tę jaskinię, tym bardziej, że bliskie położenie tuż przy Nowej Drodze Narodowej na pewno pozwoli Wam dołączyć jej zwiedzanie do wycieczki w inne miejsce znajdujące się w tym rejonie Krety. Dla odwiedzających Melidoni jest dostępna od przełomu kwietnia/maja do października. Bilet wstępu kosztuje 3€.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Niespełna 50 km od Chanii między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia oraz Mądrości Bożej (Wisdom of God). Jest ona położona przy głównej drodze łączącej plażę Elafonissi oraz miejscowość Kissamos.
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte. Jaskinia Ida to po prostu pusta i nieoświetlona wielka dziura w skale. Dosyć strome zejście na dno zbudowane jest z dawnych podkładów kolejowych. Na dole jaskini znajduje się drewniany podest, są tu też pozostałości po prowadzonych dawniej wykopaliskach. Jaskinia znajduje się na wschodnim zboczu góry Psiloriti, w centralnej części Krety - około 20 kilometrów od wioski Anogia. Jej łączna powierzchnia to około 800 metrów kwadratowych. Składa się z czterech komór z których największa, główna komora ma wymiary około 40 metrów długości i 50 szerokości.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią. Jaskinia ta wedle wierzeń starożytnych Greków była uznawana za miejsce narodzin Zeusa. To właśnie mitologia wyróżnia tę jaskinię wśród 3 tysięcy innych grot znajdujących się na terenie Krety. Godne podkreślenia jest również to, że historia bytności człowieka w tym miejscu to przeszło 6 tys lat.
Komentarze
komentarz z
Byliśmy w tym roku, dzięki za opis przebijający wszystkie przewodniki raze wzięte ;) Niestety nie jest chyba ta jaskinia popularna wśród turystów, bo mimo szczytu sezonu nie było tam żywej duszy ... a zobaczyć warto.
komentarz z
Faktycznie raczej mało osób tu zagląda. Może to kwestia tej tragicznej historii? Bo sama jaskinia jest piękna.
komentarz z
Przywitał nas tylko taki - miejscowy :P
komentarz z
Jest magiczna, to fakt.
komentarz z
Polecam zwiedzanie
komentarz z
Byliśmy,a jakże!
komentarz z
Jedno z miejsc na Krecie, które wywarło na mnie największe wrażenie.
komentarz z
Czy w środku można robić zdjęcia?
komentarz z
Można, ale bez lampy i związku z tym potrzebujesz statywu bo ciemno tam jak w ....
komentarz z
A po drodze warto zatrzymać się w rodzinnej wytwórni pysznej oliwy
komentarz z
Super polecam:)
komentarz z
Przepiękna również polecam
komentarz z
Polecam.Nie trzeba się wcale specjalnie ubierać.Jest ciepło.
Historia związana z tym miejscem jest tragiczna.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153303198767551,10154873847677551,10155152999702551