Plażowe rewolucje

data_2024-04-20 17:54:36 2024-04-20 17:54:36

Wszystko wskazuje na to, że decyzje greckiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej i Finansów oraz Ministerstwo Środowiska zrobiły właśnie niemałą rewolucję w odniesieniu do wypoczynku na wielu znanych plażach Hellady. W ostatnich dniach opublikowano listę 198 plaż Grecji znajdujących się na terenach Natura 2000, czyli obszarach o dużym znaczeniu ekologicznym, na których będzie obowiązywał reżim absolutnej ochrony. Oznacza to między innymi zakaz wydawania koncesji na ustawianie leżaków i parasoli. Zakaz ten obejmuje także 9 obszarów Natura 2000 znajdujących się na Krecie. Miejsca w których będzie obowiązywał taki reżim nazwano „niezaadaptowanymi plażami”.

Plażowe rewolucje

W tych miejscach oprócz rozmieszczania leżaków parasoli czy stołów i siedzisk barowych, zabronione będzie również organizowanie imprez z udziałem powyżej 10 osób oraz odtwarzania muzyki. Zakazana będzie także obecność pojazdów mechanicznych w tym morskich pojazdów rekreacyjnych, a także prowadzenie gastronomii mobilnej z wykorzystaniem samochodu lub przyczepy.

Kryteria doboru plaż, na których wprowadzona zostanie ochrona, obejmowała obecność siedlisk gatunków chronionych określonych przez prawodawstwo UE lub krajowe, występowanie rzadkich endemicznych gatunków flory i fauny oraz pełnienie przez nich funkcji ekologicznych, obecność ważnych ekosystemów wymagających ochrony, zachowania lub odtworzenia oraz kluczowe obszary różnorodności biologicznej.

Minister Gospodarki Narodowej i Finansów Kostis Hatzidakis powiedział: „Głównym celem przepisów, które ustanowiliśmy ustawą 5092/2024, jest połączenie ochrony środowiska ze zrównoważonym rozwojem. W końcu środowisko jest cennym składnikiem greckiego produktu turystycznego. Zależy nam na efektywności, dlatego właśnie wdrażamy ogólne ramy ochrony „dzikich plaż”, które będą obowiązywać do czasu opracowania Specjalnych Studiów Środowiskowych zlecanych dla obszarów Natura 2000”.

Minister Środowiska i Energii Thodoros Skylakakis podkreślił: „Nasza decyzja w sprawie przewiduje, że „niezaadaptowane plaże” nie będą przyznawane na użytek turystyczny, gdyż na tych plażach priorytet ma aspekt środowiskowy, a nie wymiar rozwojowo-inwestycyjny”.

Nowe warunki koncesji na pozostałych plażach

Jednak ministerialne decyzje dotyczą nie tylko miejsc chronionych. Wdrożone będą także nowe zasady porządkujące własność publiczną na pozostałych plażach. Przedsiębiorcy wynajmujący leżaki będą musieli mają zapewnić dostęp do morza dla wszystkich oraz zachować określoną wolną przestrzeń na plażach. Nowe warunki udzielania koncesji mają być przejrzyste i oparte na elektronicznych aukcjach z ceną wywoławczą. Ma również powstać elektroniczny rejestr umów koncesyjnych oraz cyfrowa aplikacja MyCoast, za pośrednictwem której, możliwe będzie monitorowanie wywiązywania się z umów koncesyjnych. Dostęp do szczegółowych danych każdej koncesji ma być możliwy dla każdego obywatela po zalogowaniu się do bazy. W przypadkach naruszenia warunków koncesji lub bezprawnego samowolnego zajęcia plaży właśnie poprzez tę aplikację obywatele greccy będą mogli zgłosić skargę.

Obowiązkowe będzie także umieszczenie kodu QR koncesji na specjalnym znaku przy plaży. Jego zeskanowanie umożliwi szybkie zlokalizowanie plaży w aplikacji MyCoast, sprawdzenie danych koncesji bądź zgłoszenie reklamacji. Aby narzędzie to nie było nadużywane np. w przypadkach nieuczciwego zwalczania konkurencji w tym samym dniu z tego samego urządzenia będzie można złożyć tylko jedną reklamację na daną koncesję.

Nowe prawo określa także obowiązki koncesjonariuszy w zakresie obsługi plażowiczów, zagwarantowania bezpieczeństwa oraz zapewnienia dostępności dla tych którzy nie chcą korzystać z wynajmowanych leżaków. W przypadkach utrudniania swobodnego dostępu do morza są przewidziane surowe kary w wysokości od 2000 do 60 000 €.

Nowe prawo rozwiąże problemy?

Wydaje się, że ministerialna decyzja przyczyni się także choćby do rozwiązania problemu overtourismu na wielu znanych plażach Krety. Część plaż Krety, których dotyczy zakaz wydawania koncesji od lat boryka się z nadmiernym zainteresowaniem turystów. W przypadku gdy niemożliwe stanie się wynajęcie leżaków prawdopodobne jest, że część osób zrezygnuje z wypoczynku w takich miejscach.

Nowe regulacje to także odpowiedź na ubiegłoroczny „ruch ręczników”, czyli sprzeciw mieszkańców Grecji wobec nielegalnej prywatyzacji całych plaż przez firmy udostępniające płatne leżaki i parasole. Przedsiębiorcy ci często działali bez jakiegokolwiek zezwolenia, zajmując bezprawnie całe plaże uniemożliwiając tym samym odpoczywanie na nich bez wynajmowania leżaków. W niektórych bardzo turystycznych miejscach koszty wynajmu leżaków dochodziły nawet do 120 € dziennie. Na takie praktyki przestali zgadzać się mieszkańcy Grecji którzy nie chcieli płacić tyle za wynajem plażowych akcesoriów. W ubiegłym roku podczas fali protestów przeciwko takim praktykom można było przeczytać wiele historii o przypadkach wypraszania z plaż a nawet używania przemocy przeciwko plażowiczom odpoczywającym na własnych ręcznikach.

Kreteńskie plaże z "żelaznymi" zasadami

Poniżej zamieszczamy mapki z zaznaczonymi rejonami Krety, w których plaże będą objęte nowymi rygorystycznymi regulacjami:

Rejon Lefka OriRejon Sfakia i Gór Białych

Rejon GramvousaRejon Falassarny, Gramvousa i Balos

Rejon ChrisokalitissaRejon od Chrisokalitissa poprzez Elafonissi do Krios

Rejon KournasPlaża Georgioupolis od Przylądka Drapano do jeziora Kournas

Rejon AgiofarangoZachodnia część pasma górskiego Asterousia od Kokkino Pyrgos do Agiofarango

Rejon Asterousia

Rejon pasma górskiego Asterousia - region Kofina

Chrissi

Wyspa Chrissi

Rejon SideroPółnocno-wschodni kraniec Krety m.in. Vai, Itanos

Rejon ZakrosRejon Zakros obejmujący plaże Xerokambos

Gosia,  data_2024-04-20 17:54:36 2024-04-20 17:54:36
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-04-20 16:13:04

To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2024-04-20 16:15:38

Mirek Jarek Szczerze mówiąc to ciekawi jesteśmy dalszego rozwoju sytuacji ponieważ powyższe przepisy uderzą w możliwości zarobkowe wielu osób.

3
2024-04-20 16:20:27

CRETE - Kreta dokładnie. Myślę że trochę zbyt rygorystycznie podchodzą do tematu. Zaraz okaże się że nie można na żadną plaże wchodzić i na niej przebywać. Chrissi już zamknięta od pandemii. A był bar, leżaki itd. Myślę że to pozbawienie ludzi zarobku a także zniechęcanie turystów do odwiedzania wyspy. No ale ktoś bierze za to odpowiedzialność.

2
2024-04-20 16:56:29

Małe sprostowanie.
Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2024-04-20 17:07:34

Karolina Pisarek Lionaki dzięki za sprostowanie :)

1
2024-04-20 19:10:31

Proszę bardzo!

1
2024-04-20 17:13:09

Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2024-04-20 17:20:38

Ina też racja. Zwykli turyści są często wypychani poza najlepsze obszary.

2024-04-20 17:58:24

W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... no i osobiście wolę ciszę i spokój

3
2024-04-20 20:24:35

Joanna Więckowska byłem w ostatnie wakacje. Tu się zgodzę z tymi quadami. Cena za baldachim z dwoma materacami bodajże 70€. Trochę cena kosmos. Faktycznie lepiej z kocykiem i swoim parasolem. Muzyki głośnej zbytnio nie było. Ale restauracja oddalona od plaży przy parkingu myślę jest ok. Kto ma ochotę coś wszamać ma tą możliwość. To akurat nie przeszkadza.

2024-04-20 18:20:51

Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.

6
 gość}
gość PiotrWie
2024-04-20 19:02:57

Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.

2024-04-21 10:29:46

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2024-04-21 10:30:55

Asia Wieland Też jesteśmy ciekawi na ile nowe przepisy zostaną wdrożone w życie....

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/821115420062724

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera