Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Heraklion (Iraklion, Ηράκλειο) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem. Wraz z przyległymi miejscowościami tworzy aglomerację skupiającą około 200 tysięcy ludzi. Istotną rolę, jaką Heraklion pełni na Krecie podkreśla fakt, że miasto to jest także administracyjną stolicą wyspy.
Geneza nazwy miasta
Obecnie miasto jest znane pod wieloma nazwami, jakie funkcjonowały na przestrzeni setek lat jego historii. Warto wymienić i znać kilka najważniejszych, jakie wciąż są używane na Krecie:
Heraklion, Herakleion, Iraklion, Iraklio to transliteracja starożytnego imienia Ἡράκλειον, jakie nosił Idaean Herakles. Proszę jednak nie łączyć tego Heraklesa z mitycznymi dwunastoma pracami, gdyż imiennik Heraklionu to starożytny mieszkaniec Grecji znany z tego, że zapoczątkował tradycję koronowania głów olimpijskich zwycięzców wieńcami z oliwnych gałązek.
Drugie wciąż spotykane określenie Heraklionu to Candia. Jest to wenecka nazwa tego miasta wywodzącą się od słowa Chandax (Χάνδαξ lub Χάνδακας). Pod tym skomplikowanym zwrotem kryje się grecka nazwa fosy. Ciekawostką i jednocześnie dowodem na wielokulturowość Heraklionu jest to, że określenie Χάνδακας wywodzi się od arabskiego słowa al-ḫandaq rabḍ. Tym sposobem nazwa Candia skupia w sobie wpływy trzech najważniejszych kultur kształtujących historię Krety.
Ostatnią nazwą, pod jaką funkcjonuje Heraklion jest Κάστρο (Kastro) oznaczające w języku greckim zamek. Mieszkańcy tego zamku nazywani są zaś Καστρινοί.
Panorama portu weneckiego
Historia Heraklionu
Niektórzy naukowcy przypuszczają, że choć nie ma bezpośrednich dowodów, to początki tego miasta mogą sięgać aż 2000 roku p.n.e. Przypuszcza się, że w czasach minojskich na terenie obecnego Heraklionu znajdowała się miejscowość, która pełniła funkcję portu morskiego Knossos. Oficjalną potwierdzoną datą założenia współczesnego Heraklionu jest 824 rok, kiedy to na Kretę przybyli i osiedlili się Saraceni. W okresie tym Heraklion pełnił rolę gniazda piratów łupiących bizantyjskie okręty przepływające w okolicy. Dopiero wyprawa, jaką Bizantyjczycy przeprowadzili w 961 roku położyła kres tej działalności miasta rabḍ al-ḫandaq ("Zamku Fosy"), jak wówczas był zwany Heraklion. Właśnie w tym roku wylądowały na Krecie wojska pod wodzą przyszłego cesarza bizantyjskiego - Nicefora Fokasa. Po długim oblężeniu Heraklion upadł, miasto zostało splądrowane i spalone, a większość mieszkańców wymordowana. Mimo tak tragicznego końca panowania Saracenów w tym mieście, Heraklion zostaje szybko odbudowany i pod nazwą Chandax zaczyna się jego prawie 250-letnia historia pod wodzą Bizantyjczyków.
Rok 1204 jest kolejną przełomową data w historii miasta. W wyniku IV wyprawy krzyżowej oraz politycznych rozgrywek, jakie rozgorzały po jej zakończeniu Heraklion przechodzi pod władanie Wenecjan. Odbywa się to jednak w sposób dosyć niecodzienny, gdyż miasto zmieniło właściciela na zasadach kupna/sprzedaży (ponoć za tysiąc sztuk srebra).
Wenecjanie dokonują kolejnego przemianowania nazwy miasta z bizantyjskiego Chandax na włoskie Candia. Pod tą nazwą Heraklion funkcjonuje kilka kolejnych wieków, a z czasem określenie Candia bywa również używane w odniesieniu do całej Krety. W okresie tym miasto przeżywa szybki rozwój, którego efekty widoczne są do dziś. To właśnie ogromne mury otaczające starą część miasta (z grubością dochodzącą do 40 metrów), 7 bastionów oraz twierdza w porcie jest dziełem nowych właścicieli. Po 1212 roku Wenecjanie zaczynają się osiedlać w Candii. Mieszanie się dwóch współistniejących kultur doprowadza do rozkwitu literatury oraz sztuki, której wpływy promieniują na całą Kretę. Okres tego dynamicznego rozwoju obecnie zwany jest Kreteńskim Renesansem.
Rok 1669 kładzie kres panowania Wenecjan w Heraklionie. Po (najdłuższym) oblężeniu trwającym 24 lata, wojska osomańskie zdobyły miasto. Jednak sukces ten został okupiony przez Turków wysokimi stratami. Tylko w przeciągu ostatnich 22 miesięcy w krwawych walkach zginęło przeszło 70 tys. żołnierzy. Nowi władcy podobnie jak poprzednicy, dokonali kolejnego przemianowania nazwy miasta, które od 1669 roku miało być zwane Kandiye. Wśród greckich mieszkańców bardziej popularna była jednak nazwa "Megalo Kastro" (Μεγάλο Κάστρο), czyli Wielki Zamek. Niestety era Ottomana to czasy, kiedy Heraklion podupada. W konsekwencji zaniedbań, wenecki port morski ulega zamuleniu, a większość statków płynących na Kretę zawijała do Chanii, która przejęła w tym okresie rolę najważniejszego miasta Krety (oraz stolicy tej wyspy).
[novieStd=6MgR69wgEWk]
Dopiero w 1898 roku w ramach autonomii Kreta odzyskuje część swej dawnej niezależności. Do 1908 roku Kreta znajdowała się pod okupacją mocarstw, a Candia była częścią kontrolowaną przez Brytyjczyków. W okresie tym miasto ponownie zmienia swoją nazwę i zostaje przemianowane na współcześnie obowiązującą, czyli Heraklion. Dopiero w 1913 roku Heraklion wraz z resztą Krety zostaje włączony do Królestwa Grecji.
Kolejną datą, która wywiera silny wpływ na obecny wygląd miasta jest rok 1941. W wyniku niemieckich bombardowań prowadzonych w ramach inwazji na Kretę spora część Heraklionu ulega zniszczeniu. Mimo odbudowy miasto nigdy nie odzyskuje pierwotnego wygląd. W 1971 roku do Heraklionu przeniesione zostaje centrum administracyjne, a tym samym miasto przejmuje od Chanii tytuł stolicy Krety.
Międzynarodowe lonisko "Nikosa Kazantzakis'a" w Heraklionie
Jak dotrzeć?
Heraklion znajduje się w centralnej części północnego wybrzeża Krety. Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do tego miasta jest przejazd wypożyczonym samochodem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z całkiem dobrej komunikacji autobusowej, jaka obsługiwana jest przez przedsiębiorstwo KTEL.
Z racji swojej wielkości oraz pełnionej funkcji administracyjnej Heraklion jest w bardzo dobry sposób skomunikowany z pozostałą częścią Krety. Wzdłuż południowych obrzeży Heraklionu przebiega Nowa Droga Narodowa, która stanowi najlepszy trakt komunikacyjny łączący go z pozostałymi największymi miastami tej wyspy, czyli patrząc od zachodniego krańca wyspy z: Kissamos, Chanią, Rethymnonem, Malią, Agios Nikolaos oraz Sitią. W większości trasa ta nie wymaga od kierowcy większych umiejętności, gdyż jest to droga nie odbiegająca standardem od polskich dróg krajowych i ekspresowych. Utrudnienia można napotkać jadąc z miasta Sitia, gdzie spory odcinek trasy E75 biegnie dawną Drogą Narodową. Również jadąc przez miejscowość Malia trzeba liczyć się z korkami, jakie tworzą samochody przejeżdżające przez tą miejscowość.
Centrum Heraklionu, podobnie jak w przypadku innych dużych miast Krety, jest labiryntem wąskich ulic, na których w większości przypadków obowiązuje ruch jednokierunkowy. Zdecydowanie odradzam zapuszczanie się samochodem w ten gąszcz uliczek. Nawet najlepsze mapy i nawigacja GPS nie będą stanowić wystarczającej pomocy w odnalezieniu się w tym labiryncie, a problemy z parkowaniem i gęsty ruch uliczny tylko pogłębi Waszą irytację. Piesza wycieczka jest zdecydowanie najlepszym sposobem zwiedzania Heraklionu. Samochód można zaparkować w rejonie portu (np. wzdłuż ulicy Leoforos Nearchou, gdzie stosunkowo łatwo znaleźć wolne miejsce), lub też na jednym z kilku płatnych parkingów, jakie znajdują się na obrzeżach starego miasta.
Wąskie ulice dużego miasta
Skuter to ulubiony środek transportu Greków
Widok na Heraklion z Twierdzy Weneckiej
Pomnik Nieznanego Żołnierza
Budynek Prefektury w Heraklionie
Fontanna Morosiniego na Plateia Venizelou
Kościół Ag. Markos - obecnie galeria
Ag. Titos - kościół św. Tytusa
Loggia Wenecka
Co warto zobaczyć?
Poniżej znajdziecie listę najważniejszych miejsc, które naszym zdaniem warto zobaczyć w Heraklionie:
Plac Eleftherias znajdujący się w centrum miasta (w pobliżu znajduje się budynek prefektury, Muzeum Archeologiczne i inne ciekawe obiekty)
Jeśli szukacie sprawdzonego hotelu w Heraklionie to możemy polecić Marin Dream. To wygodny i relatywnie tani 3-gwiazdkowy obiekt o nowoczesnym wnętrzu. To co nam się podoba w tym miejscu oprócz lokalizacji, to bardzo dobre i urozmaicone śniadania przygotowywane na bazie lokalnych produktów. Serwowane są na szóstej najwyższej kondygnacji hotelu, więc z okien restauracji można podziwiać piękny widok na port oraz twierdzę Koules.
Dobre położenie to największe atuty Marin Dream. Blisko stąd jest nie tylko do portu oraz twierdzy Koules. Niedaleko zaczyna się bowiem turystyczna część miasta, gdzie znajdziecie historyczne zabytki, ulicę 25 Sierpnia czyli popularny deptak, imponujące mury miejskie oraz Muzeum Archeologiczne. Dla osób podróżujących samodzielnie nocleg w tym miejscu to wygodne rozwiązanie bowiem hotel znajduje się blisko dworca KTEL skąd ruszają autobusy w kierunku innych miast Krety.
Do tego hotelu zawsze chętnie wracamy jak musimy zanocować w Heraklionie, oczywiście o ile znajdą się w nim wolne miejsca :)
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie.
Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety w okresie hellenistycznym i rzymskim. Została zbudowana amfiteatralnie na stromym wzgórzu, wznoszącym się na wysokość 481 m. n.p.m.
Wyspa Gramvousa, a w zasadzie Imeri Gramvousa (Ήμερη Γραμβούσα) to nieodłączny punkt wycieczki łączącej pobyt na Lagunie Balos ze zwiedzaniem pozostałości twierdzy znajdującej się na szczycie wyspy Imeri Gramovousa.
Góra, na której wzniesioną tę fortecę, zamyka dostęp do Agia Roumeli od strony północnej. Zatem wchodząc tu na wysokość 194 metrów n.p.m. można zobaczyć nie tylko całkiem nieźle zachowane mury twierdzy.
Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty.
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie.
Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.
Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.
Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.
Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.
Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.
Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.
ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.
Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.
Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.
Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem. Wraz z przyległymi miejscowościami tworzy aglomerację skupiającą około 200 tysięcy ludzi. Istotną rolę, jaką Heraklion pełni na Krecie podkreśla fakt, że miasto to jest także administracyjną stolicą wyspy.
Sitia to miasto, które ma najwięcej “naj” w swoim zanadrzu ;-) Jest to najmniejsze miasto Krety, najbardziej wysunięte na wschód, posiadające najspokojniejszą atmosferę i chociaż jest najmniej rozwinięte w porównaniu do innych kreteńskich miast to za to jej mieszkańcy są najbardziej serdeczni dla przyjezdnych. Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.
Tak samo jak alerty pogodowe u nas, wstrzymujące tatrzańskich przewodników a potem idealna pogoda, 10% skuteczności prognozy.
gość PiotrWie Jak czekaliście prawie cały dzień na prom w Aghia Roumeli będąc przygotowani do chodzenia to trzeba było iść E4 do Chora Sfakion albo przynajmniej do Loutro - ładny szlak, jak na nadmorską wersję E4 względnie nietrudny.
Ciekawe kiedy wpadną na pomysł noszenia kasków, kiedy poprawią kładki, które są wielką prowizorką.
Za każdą grupą powinien iść przewodnik zamykający grupę, który byłby kumaty w udzielaniu podstawowej pomocy medycznej.
To jest obiekt zamknięty, biorą za to kasę, więc powinni podejść do tematu odpowiedzialnie.
Ale Grekom często brak wyobraźni i chęci. Siga siga.
Christian Arnidis - Moja Grecja Po katastrofie kolejowej w Tembi , zawieszono kursy pociągów na ponad miesiąc a
Przez stronę kolei można było kupować bilety na niekursujace pociągi
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz