Dokładna data powstania klasztoru w Preveli jest obecnie trudna do oszacowania, jednak przypuszcza się, że pierwsze zręby działalności miały początek w X lub na początku XI wieku. W obecnej formie klasztor powstał w okolicach 1594 roku i został sfinansowany przez lokalnego władcę zwanego Prevelis.
W czasie okupacji tureckiej, która rozpoczęła się w 1649 roku, klasztor Preveli, podobnie jak wiele innych tego typu miejsc, został zniszczony. W późniejszym okresie został odbudowany i ponownie był jednym z najważniejszych klasztorów na Krecie, silnie wpływającym na lokalną społeczność mieszkańców Sfakii. Preveli było również ważnym ośrodkiem oporu wobec tureckiej okupacji. Mnisi kilkukrotnie udowadniali swoje męstwo oraz zaangażowanie w odzyskanie niepodległości, biorąc udział w kolejnych powstaniach jakie wybuchały na Krecie. Klasztor wielokrotnie płacił za to najwyższą cenę, kilkukrotnie był niszczony oraz grabiony przez tureckie wojska.
W 1913 roku, po zjednoczeniu Krety z Grecją, mnisi z Preveli zakończyli swój udział w walkach niepodległościowych. Powracając do klasztoru wznowili pierwotną pokojową działalność, skupiając się na społecznej i duchowej roli Preveli. W tym okresie klasztor ponownie stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym.
[pełna historia klasztoru Preveli w czasie okupacji tureckiej]
W czasie II Wojny Światowej, mnisi z klasztoru Preveli dopisali kolejne chwalebne karty do swej walecznej historii. Po ewakuacji wojsk alianckich z Krety, Preveli oraz okoliczne wioski były miejscem schronienia dla żołnierzy, którzy pozostali na wyspie. Grupa australijskich żołnierzy nawiązała kontakt z wojskami Alianckimi na Bliskim Wschodzie. Za pomocą łodzi podwodnej część ukrywających się żołnierzy została ewakuowana do Egiptu. Niestety druga próba ewakuacji kolejnej grupy żołnierzy, zakończyła się wykryciem tej operacji przez Niemców. Niezłomna postawa mnichów, spotkała się z bardzo ostrą reakcją okupanta. Ówczesny opat Preveli ojciec Agathangelos musiał uciekać z klasztoru. Mnisi po przejściu bardzo brutalnego przesłuchania, zostali oskarżeni o nielegalne posiadanie broni oraz radionadajnika, a następnie wtrąceni do więzienia.
Dopiero po interwencji biskupa Agathangelosa Xirouhakisa mnisi zostali zwolnieni z więzienia i pozwolono powrócić im do Preveli. Na miejscu okazało się, że w ramach reperkusji klasztor został całkowicie splądrowany. Niemcy wywieźli wszystkie kosztowności oraz towary zgromadzone na terenie klasztoru. Zagrabiona została nawet najcenniejsza relikwia Preveli - cudowny Krzyż Ephraim z odpryskiem krzyża Chrystusa. Wszystko to czego żołnierze niemieccy nie chcieli lub nie mogli zabrać zostało w znacznym stopniu zniszczone lub zdewastowane.
Aż do czasu zakończenia wojny, klasztor oraz okoliczne miejscowości znajdowały się pod ścisłym nadzorem wojsk niemieckich. Mimo tego mnisi w dalszym ciągu starali się nieść pomoc alianckim żołnierzom oraz czynnie wspierać partyzantów z Narodowego Ruchu Oporu operujących na terenie pobliskich gór.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Klasztor w Preveli składa się z dwóch kompleksów zabudowań, niższego (Kato) oraz górnego Pisso. Obecnie tylko górny klasztor jest w dalszym ciągu wykorzystywany, dolna część zabudowań jest w znacznym stopniu zniszczona i chociaż w ostatnim czasie daje się zauważyć podjęte prace związane z rewitalizacją tego miejsca, to jednak w dalszym ciągu Kato Preveli nie jest udostępnione do zwiedzania.
Przeważającą część osób zamieszkujących dolny klasztor stanowili młodzi mnisi oraz pracujące tu osoby cywilne. Większość zabudowań Kato Preveli stanowiły budynki gospodarcze pełniące bardzo różne funkcje (magazyny, tłocznia oliwy, budynki gospodarcze dla zwierząt i inne). W miejscu tym znajdowały się również warsztaty, w których dokonywano bieżących napraw urządzeń rolniczych. Klasztor posiadał również własny warsztat stolarski, tkacki oraz szewski. W Kato Preveli znajdowały się również pomieszczenia, gdzie przyjmowani byli goście odwiedzający klasztor.
Na środku dziedzińca znajduje się niewielki jednonawowy kościół (Katolikon) mierzący około 10 metrów długości oraz około 4,5 metra szerokości. Przy zachodniej ścianie znajduje się dzwonnica. Wyposażenie tego kościoła jest obecnie prezentowane w niewielkim muzeum udostępnionym w Piso Preveli.
Górny klasztor położony jest na zboczu góry stromo opadającym w stronę Morza Libijskiego. Z miejsca tego rozpościera się malowniczy widok na skaliste wybrzeże znajdujące się poniżej klasztoru. Budynki zostały rozmieszczone na planie nieregularnej litery U, której otwarta część skierowana jest na południe. Główna część zabudowań jest umiejscowiona w północnej części kompleksu. Budynki te mocno wcinają się w górskie zbocze a większość kondygnacji znajduje się poniżej oryginalnego poziomu ziemi.
W centralnej części klasztoru umiejscowiona jest niewielka fontanna, która dawniej była wykorzystywana jako główne źródło wody. Na kamiennej ścianie tej fontanny wyryta jest inskrypcja oraz data 1701 roku. Na przeciwko jest niewielki budynek, który obecnie pełni funkcję przyklasztornego muzeum oraz sklepu z pamiątkami i lokalnymi produktami. Wystawiane są tam m.in. szaty i naczynia liturgiczne, korony biskupie. Przechowywany jest tu również najważniejszy dokument, będący aktem z 1798 roku zaświadczający, że klasztor podlegał bezpośrednio patriarchom z Konstantynopola
Na głównym dziedzińcu stoi obecny kościół Preveli pod wezwaniem św. Jana Teologa, który został zbudowany na miejscu starszego zburzonego w 1835 roku. Obecny dwunawowy budynek ma niecałe 14 metrów długości oraz około 8 metrów szerokości. Ściany mają u podstawy 1,8 metra grubości, która zmniejsza się do 1,2 na poziomie sklepienia. Prosta forma budowli pozbawiona jest wyszukanych zdobień, jednym z nielicznych elementów dekoracyjnych są wymyślne okrągłe perforowane świetliki. Marmurowe ramy, nadproże oraz rzeźbiony dwugłowy orzeł dodane zostały dopiero w 1911 roku.
Szczególnie wartościowe jest wnętrze kościoła, które do naszych czasów przetrwało w praktycznie nienaruszonym oraz niezmienionym stanie. Jedynym relatywnie nowym elementem jaki został wprowadzony do środka jest ozdobna kamienna posadzka. Szczególną uwagę przykuwa złocona ambona wyrzeźbiona w 1863 roku przez Dimitrius Ragouzis w czasie gdy opatem Preveli był Daniel Koufakis. Warto również zwrócić uwagę na dużą liczbę ciekawych ikon, z których znaczna część powstała jeszcze przed okresem najbardziej burzliwych lat rewolucji 1866 roku. Ikony ikonostasu były malowane przez najlepszych lokalnych malarzy w latach 1840/41. Na czas walk ikonostas oraz ikony zostały ukryte w okolicznych jaskiniach. W kościele przechowywany jest również odzyskany bogato zdobiony cudowny złoty krzyż Ephraim.
Niezależnie od miejsca skąd będziecie jechać do Preveli, zdecydowanie najszybszym sposobem będzie dojazd do Rethymnonu. Pokonując część Nowej Drogi Narodowej stanowiącej obwodnicę tego miasta, w centralnej części zjedźcie na drogę numer 97 kierującą się na południe w stronę miejscowości Spili - Timpaki. Po pokonaniu około 16 kilometrów dojedziecie do rozwidlenia pozwalającego na skręcenie w drogę prowadzącą do miejscowości Koxare. W oddali zobaczycie wąwóz Kouartaliotiko, za którym położone jest kolejne niewielkie miasteczko nazwane Asomatos. W miejscowości tej skręcie w lewo kierując się zgodnie z drogowskazami w stronę Preveli. Od tego miejsca malownicza droga jest stosunkowo łatwa i dobrze oznakowana.
Klasztor czynny jest codziennie od godziny 9 do godziny 19 z dwugodzinną przerwą od 1330 do 1530. Bilety wstępu kosztują 2€ od osoby. Tuż przy wejściu do klasztoru działa niewielka tawerna gdzie można zjeść typowe greckie przekąski oraz co ważniejsze można napić się zimnych (oraz ciepłych, gdyby ktoś potrzebował) napojów.
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.
Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.
Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością
Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.
Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.
gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.
Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.
Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.
Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)
Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.
Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.
Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.
Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.
Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Podróżując po Krecie nietrudno zwrócić uwagę na to, że większość tamtejszych plaż jest relatywnie małych i krótkich. Szczególny zawód z tego powodu mogą przeżyć osoby przyzwyczajone do naszych krajowych bałtyckich standardów, gdzie piaszczyste wybrzeże ciągnie się kilometrami. Jednak na szczęście nic straconego, gdyż Kreta w swoim bogatym arsenale najróżniejszych plaż może poszczycić się i takimi, które pozwalają na długie spacery wzdłuż wybrzeża. Jedną z nich, szczególnie lubianą przez nas jest plaża Kommos znajdująca się na południu środkowej części wyspy.
Mimo że jaskiń na Krecie jest bez liku, to jednak tylko nieliczne można zwiedzać. Sfendoni jest przy okazji największą jaskinią udostępnioną do zwiedzania. treść pochodzi z: http://www.crete.pl www.CRETE.pl
Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno.
Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem. Obecna renesansowa budowla jest jednak znacznie młodsza i pochodzi z XVI wieku.
Moni Toplou (Μονή Τοπλού) zwany także jako Monastery of Panagia Akrotiriani, lub po prostu the Great Monastery jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych klasztorów na Krecie. Położony jest u podnóża półwyspu Sidero i ze swoim 10-metrowym murem oraz 33-metrową dzwonnicą z daleka przypomina raczej twierdzę.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii, na półwyspie Akrotiri w pobliżu wyjścia z wąwozu Avlaki. Do Moni Katholiko można dojść tylko pieszo gdyż droga przejezdna dla samochodów kończy się na parkingu znajdującym się przy klasztorze Gouverneto.
Komentarze
komentarz z
Dla mnie,jeden z piękniejszych kreteńskich klasztorów!
komentarz z
Zdecydowanie :). I nawet można przymknąć oko na dosyć kapryśne godziny pracy ;)
komentarz z
Jakoś tego nie zauważyliśmy,widocznie dobrze trafiliśmy!
komentarz z
Beata trzeba trafić. Jeśli jedzie się z daleka to warto jednak wcześniej uwzględnić w planach, że w trakcie dnia są dwie godziny przerwy. Osobiście widzieliśmy sporą liczbę całujących klamkę ;). Zawsze można połączyć popołudniowe zwiedzanie klasztoru z wcześniejszym wypoczynkiem na plaży.
komentarz z
Piękne miejsce,a jakie widoki z tego klasztoru.
komentarz z
Klimatyczne miejsce i piękne widoki ❤
komentarz z
Jak dla mnie jeden z najpiękniejszych klasztorów na Krecie.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154197667852551,10156480716127551