W czasie okupacja tureckiej, która rozpoczęła się w 1649 roku, klasztor Preveli, podobnie jak wiele innych tego typu miejsc, został zniszczony. W późniejszym okresie został odbudowany i ponownie był jednym z najważniejszych klasztorów na Krecie, silnie wpływającym na lokalną społeczność mieszkańców Sfakii. W okresie tym Preveli było również ważnym ośrodkiem oporu wobec tureckiej okupacji. Świadczyć o tym może choćby to, że w 1770 roku, opat Efraim zostaje skazany na śmierć za udział w rewolucji Daskaloyiannisa.
Preveli odgrywało również ważną rolę w kolejnej rewolucji jaka miała miejsce w 1821 roku. Opat Melchissedek Tsouderos zorganizował oraz wyposażył w broń jednostkę miejscowych rebeliantów, która operowała w rejonie wioski Rodakino. W odwecie Turcy kolejny raz zniszczyli klasztor Preveli. Opatowi oraz mnichom udało się ujść z klasztoru i wraz z lokalnymi mieszkańcami oraz rebeliantami, brali udział w kilku bitwach. W dniu 5 lutego 1823 roku opat umiera od ran odniesionych w czasie bitwy niedaleko Kissamos.
W kolejnych latach klasztor ponownie wznawia swoją działalność. Od 1831 roku z inicjatywy biskupa Nikodimusa Lambisa rola klasztoru Preveli uległa znacznemu umocnieniu. Stał się jednym z ważniejszych centrów sztuki oraz edukacji Greków. W miejscu tym kultywowano oraz rozwijano tradycję malowania ikon oraz sakralnego rzeźbiarstwa.
W czasie rewolucji jaka miała miejsce na przestrzeni trzech lat od 1866 roku, mnisi z klasztoru w Preveli pod dowództwem opata Agathangelosa Papavassiliou brali czynny udział w powstańczych bitwach. Do udziału w walkach nie zniechęciły ich nawet wydarzenia jakie rozegrały się w czasie oblężenia klasztoru Moni Arkadi. W 1867 roku mnichom wraz z lokalnymi rebeliantami udało się skutecznie odeprzeć siły wojsk osmańskich, które starały się wejść w rejon Sfaki. Dopiero 7 lipca Turkom w sile 8 tysięcy żołnierzy, udało się spalić Kato Preveli wraz z okolicznymi zabudowaniami. Górny klasztor pozostał jednak nienaruszony.
W 1878 roku mnisi z klasztoru Preveli brali udział w kolejnej fali walk wyzwoleńczych jakie przetaczały się przez Kretę. Górny klasztor ponownie pełnił funkcję kryjówki dla rebeliantów. Tym razem rewolucja przyniosła jednak wymierne korzyści w postaci prawnego usankcjonowania wiary chrześcijańskiej na Krecie.
W dniu 10 kwietnia 1896 roku, rebelianci pod wodzą mnicha Manassisa Papadakisa wzięli udział w kilku zwycięskich starciach z wojskami tureckimi w rejonie miejscowości Selia, Asomatos i Fotinos. Mnisi z Preveli znów zapisali się na kartach historii biorąc udział w tych przełomowych walkach niepodległościowych, które ostatecznie doprowadziły nadania Krecie autonomii.
W 1913 roku, po zjednoczeniu Krety z Grecją, mnisi z Preveli zakończyli swój udział w walkach niepodległościowych. Powracając do klasztoru wznowili pierwotną pokojową działalność, skupiając się na społecznej i duchowej roli Preveli. W tym okresie klasztor ponownie stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym.
[wróc do opisu klasztoru Preveli]
Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie. Otoczony przez cyprysy, winnice oraz gaje oliwne, w którym nadal rosną drzewa oliwne o wieku sięgającym nawet 500 lat. Monastyr Agia Triada Tsangarolon powstał w 1634 roku na miejscu dawnego niewielkiego klasztoru pod wezwaniem Świętych Apostołów. Do jego powstania przyczyniło się dwóch braci mnichów Lavrentios i Jeremias Jagarolon pochodzących ze znanej i ważnej kreteńsko-weneckiej rodziny Tzagarolos.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów tak tłumnie odwiedzanych przez turystów. Położony nieco z dala od popularnych szlaków turystycznych, przyciąga jedynie tych, którzy wypoczywają w pobliżu Matali.
Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia. Z daleka wygląda jakby klasztorne budowle dosłownie wyrastały ze stromych skał.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz