Pełna historia klasztoru Preveli (okupacja turecka)

Preveli panorama

W czasie okupacja tureckiej, która rozpoczęła się w 1649 roku, klasztor Preveli, podobnie jak wiele innych tego typu miejsc, został zniszczony. W późniejszym okresie został odbudowany i ponownie był jednym z najważniejszych klasztorów na Krecie, silnie wpływającym na lokalną społeczność mieszkańców Sfakii. W okresie tym Preveli było również ważnym ośrodkiem oporu wobec tureckiej okupacji. Świadczyć o tym może choćby to, że w 1770 roku, opat Efraim zostaje skazany na śmierć za udział w rewolucji Daskaloyiannisa.

Preveli odgrywało również ważną rolę w kolejnej rewolucji jaka miała miejsce w 1821 roku. Opat Melchissedek Tsouderos zorganizował oraz wyposażył w broń jednostkę miejscowych rebeliantów, która operowała w rejonie wioski Rodakino. W odwecie Turcy kolejny raz zniszczyli klasztor Preveli. Opatowi oraz mnichom udało się ujść z klasztoru i wraz z lokalnymi mieszkańcami oraz rebeliantami, brali udział w kilku bitwach. W dniu 5 lutego 1823 roku opat umiera od ran odniesionych w czasie bitwy niedaleko Kissamos.

W kolejnych latach klasztor ponownie wznawia swoją działalność. Od 1831 roku z inicjatywy biskupa Nikodimusa Lambisa rola klasztoru Preveli uległa znacznemu umocnieniu. Stał się jednym z ważniejszych centrów sztuki oraz edukacji Greków. W miejscu tym kultywowano oraz rozwijano tradycję malowania ikon oraz sakralnego rzeźbiarstwa.

Preveli panorama zabudowań

W czasie rewolucji jaka miała miejsce na przestrzeni trzech lat od 1866 roku, mnisi z klasztoru w Preveli pod dowództwem opata  Agathangelosa Papavassiliou brali czynny udział w powstańczych bitwach. Do udziału w walkach nie zniechęciły ich nawet wydarzenia jakie rozegrały się w czasie oblężenia klasztoru Moni Arkadi. W 1867 roku mnichom wraz z lokalnymi rebeliantami udało się skutecznie odeprzeć siły wojsk osmańskich, które starały się wejść w rejon Sfaki. Dopiero 7 lipca Turkom w sile 8 tysięcy żołnierzy, udało się spalić Kato Preveli wraz z okolicznymi zabudowaniami. Górny klasztor pozostał jednak nienaruszony.

W 1878 roku mnisi z klasztoru Preveli brali udział w kolejnej fali walk wyzwoleńczych jakie przetaczały się przez Kretę. Górny klasztor ponownie pełnił funkcję kryjówki dla rebeliantów. Tym razem rewolucja przyniosła jednak wymierne korzyści w postaci prawnego usankcjonowania wiary chrześcijańskiej na Krecie.

W dniu 10 kwietnia 1896 roku, rebelianci pod wodzą mnicha Manassisa Papadakisa wzięli udział w kilku zwycięskich starciach z wojskami tureckimi w rejonie miejscowości Selia, Asomatos i Fotinos. Mnisi z Preveli znów zapisali się na kartach historii biorąc udział w tych przełomowych walkach niepodległościowych, które ostatecznie doprowadziły nadania Krecie autonomii.

W 1913 roku, po zjednoczeniu Krety z Grecją, mnisi z Preveli zakończyli swój udział w walkach niepodległościowych. Powracając do klasztoru wznowili pierwotną pokojową działalność, skupiając się na społecznej i duchowej roli Preveli. W tym okresie klasztor ponownie stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym.

[wróc do opisu klasztoru Preveli]


Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Moni Arkadiou (Arkadi)

Moni Arkadiou (Arkadi)

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem. Obecna renesansowa budowla jest jednak znacznie młodsza i pochodzi z XVI wieku.

Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów tak tłumnie odwiedzanych przez turystów. Położony nieco z dala od popularnych szlaków turystycznych, przyciąga jedynie tych, którzy wypoczywają w pobliżu Matali.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Rok temu płaciliśmy za pobyt 22 euro w tym roku ten sam standart hotelu i już 49, to za rok 100??? Bez sensu... Byliśmy potem w Bułgarii i tam nic nie płaciliśmy, może coś było dodane do ceny za pobyt ale nie wiem..
 Dobrze że zmieniam kierunek, Grecja po ostatnim wyjeździe bardzo mnie rozczarowała. Nigdy więcej Grecji. Niestety
gość PiotrWie  Bez przesady 28 euro za 3 gwiazdki czy 42 za 4 przy koszcie dwutygodniowego pobytu dla dwóch osób ( przelot, noclegi, jedzenie i wynajęcie samochodu ) to nie jest jakaś oszałamiająca suma. Koszt wynajęcia samo jodu w ciągu ostatnich kilku lat wzrósł z ok 15 do 25 - 30 euro i jakoś nie widać by turyści rezygnowali z wynajmu. Może choć kilka osób zrezygnuje z wynajmu quada bo zapłaci wyższą opłatę od pokoju.  
 Byłam w tym roku w hotelu pięciogwiazdkowym, podczas rezerwacji był to jeszcze hotel czterogwiazdkowy a w rzeczywistości moim zdaniem nie wiem czy zasługiwał na trzy gwiazdki. Ja nie jestem przeciwna płaceniu opłaty klimatycznej, ale wszystko w rozsądnych cenach. Podwyższanie kategorii hotelu na siłę to po prostu skok na kasę. Co roku jeżdżę do Grecji, ale teraz zastanawiam się nad innymi kierunkami.
 robi się drogo,ale ci co chcą lecieć i tak polecą
 A jak ktoś nie śpi w hotelu i pensjonacie?
 Niestety niezła sumkę się płaci nie tylko Grecja..pozdrawiam
gość dodekanezowiec  Coś poradzę- jak masz dziecko do 2 lat - jedz do Hiszpanii, zwykle nic nie zapłacisz bo samolot darmo, hotel za 1 zł dla dziecka przy pełnopłatnych rodzicach. Zadady podobne w Hiszpanii i Grecji. Dziecko 3 lata - i w Hiszpanii i Grecji płacisz zwykle tylko za samolot. Dziecko 10 lat - w Grecji nadal za dziecko zwykle płacisz tylko za samolot, w Hiszpanii czesto prawie tyle co za dorosłego. (...)
 Znowu
 Przy 3 osobach na 10 dni robi się niezła sumka. Może to być strzał w kolano. Ludzie po prostu zaczną wybierać inne kierunki. Szkoda bo Grecja ma wiele do zaoferowania. Przy takich opłatach widzę jakiś czarny scenariusz. Trochę dużo.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera