Suszone zioła z Krety

Jeśli pierwszy raz jedziecie na Kretę to lepiej przygotujcie się na eksplozję prawdziwych smaków i zapachów. Kreteńskie warzywa i owoce są świeże i pełne smaku, zaś dziko rosnące zioła, których zapach daje się wyczuć w powietrzu, podkreślają smak prostych dań swoim intensywnym aromatem. Jeśli podczas podróżowania zatrzymacie się gdzieś poza miastami zapach ziół po otwarciu drzwi samochodu potrafi niemalże zwalić z nóg. Jadąc przez góry warto zrezygnować z klimatyzacji na rzecz otwartych okien, przez które wpada powietrze przesycone aromatem rosnących tu roślin.

Kreteńskie suszone zioła

Suszone zioła, które sprzedają Grecy, pachną o wiele mocniej, dłużej i dają o wiele więcej smaku daniom. Warto je kupować i próbować bo dzięki temu zatrzymamy choć trochę kreteńskiego słońca i niepowtarzalnego klimatu na dłużej. Niestety zioła suszone przemysłowo, które można kupić w naszych sklepach, aromat tracą już w kilka dni po otwarciu opakowania. Jakkolwiek to zabrzmi odkąd jeździmy do Grecji już nie kupujemy większości suszonych ziół w Polsce, tylko przywozimy zapas na cały rok.

Co zatem warto przywieźć z Krety? Poszukajcie na przykład suszonego górskiego oregano, mięty, czy liści laurowych. Świetny też będzie rozmaryn choć on częściej występuje w ziołowych mieszankach. W niektórych sklepach zioła te są dostępne w postaci całych ususzonych gałązek, które aromat będą trzymały najdłużej. Warto się w nie zaopatrzyć, bo choć transport w bagażu nie będzie należał do najłatwiejszych, to jednak później taki ususzony pęczek będzie stanowić ozdobę kuchni.

Na ogół w kreteńskich sklepach z tradycyjnymi produktami można kupić także zioła paczkowane wytwarzane przez kilkanaście firm obecnych aktualnie na rynku. Warto jednak poszukać sprzedawców oferujących towar ręcznie zbierany wysoko w górach. Takie zioła są bardzo aromatyczne, nie bez znaczenia ma także fakt, że rosną w nieskażonych miejscach. Na wyspach greckich popularne są także gotowe mieszanki różnych ziół i przypraw przygotowane pod katem różnych dań, np. do musaki, sałatki greckiej, ryb czy fety. Jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że kupimy dobrze sporządzone mieszanki od sprawdzonego producenta. Nam niestety zdarzało się trafić także na nieco zapiaszczone miksy czy też dość dziwne nietrafione kompozycje, które po prostu lądowały w koszu. Niemniej jednak większość takich gotowców okazywała dobra i trwała. Na fenomenalne mieszanki ziół trafiliśmy w zielarskim sklepie Maravel w Spili. W dobrej jakości zioła można zaopatrzyć się także w niektórych klasztorach. W tym roku właśnie w takim miejscu kupiliśmy najlepsze w życiu liście laurowe. Kupując paczkowane zioła warto zwracać uwagę na ich wygląd, bowiem niestety także na Krecie można trafić na mniej uczciwych sprzedawców, którzy chcą sprzedać stare produkty. Foliowe opakowania, w których są sprzedawane przyprawy w żadnym razie nie powinny być pożółkłe, a zioła matowe. To oznaka że spędziły one dużo czasu na sklepowej półce.



Obowiązkowym zakupem powinna być Malotira (Μαλοτήρα) czy Dictamon. Malotira to grecka herbata górska (Greek mountain tea) z suszonych gałązek Sideritisu (Sideritis syriaca) porastajacego zbocza Gór Białych polecana jest przez Kreteńczyków głównie na przeziębienia. To iż jest ona skuteczna możemy faktycznie potwierdzić, bowiem od wielu lat testujemy ją z powodzeniem na sobie. Z dodatkiem miodu stanowi alternatywę dla polskiej herbaty malinowej. Równie popularny jest Dictamon (Díktamo, Cretan Tea, Origanum dictamnus) nieco łagodniejszy w smaku od Malotiry i stosowany przy wielu dolegliwościach, takich jak: zaburzenia układu pokarmowego, nerwowego oraz także w przeziębieniach. Z kupnem obu raczej nie powinno być problemu w sklepach zielarskich. Te dwie herbaty także zawsze dołączamy do listy obowiązkowych zakupów.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Autor
Średnia: 4.9
Liczba ocen: 5
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.9 na 5 (0) liczba ocen 5
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Ewa
2014-06-15 12:37:56

Herbatki

Teraz w Polsce bardzo popularny jest grecki "czystek".. Moje znajome gubią nogi by to ziółko kupić.. A wchodząc na greckie strony niczego takiego nie znalazłam.. Czy masz jakąś wiedzę o tej roślinie.. Ponoć to panaceum na wszystko a może tylko moda w Polsce??
 gość}
gość JoanS
2014-09-22 14:44:51

czystek kreteński

Czystek kreteński (szary) – (Cistus creticus L.) występuje w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Surowcem są wysuszone liście – Folium Cysti cretici. Jest to surowiec zasobny w olejek eteryczny, żywice, flawonoidy i kwasy fenolowe. W medycynie ludowej czystek kreteński był używany w leczeniu chorób przeziębieniowych, w tym chorób związanych z infekcjami bakteryjnymi. Zastosowanie tradycyjne czystka kreteńskiego: zapalenie gardła i oskrzeli, chrypka, zapalenie krtani, przeziębienie, angina, zapalenie płuc i oskrzeli, infekcje układu moczowego, bóle stawów. Ponoć we wspomagającym leczeniu nowotworów można stosować olejek eteryczny z czystka kreteńskiego. Herbatki z Cistus creticus nie mają znaczenia w fitoterapii onkologicznej. Tylko żywica, labdanum, która jest bogata w dwuterpeny labdanowe ma właściwości farmakologiczne wobec raka białaczki i piersi. Samemu nie pozyska się żywicy czystka do takiej kuracji, bez użycia próżni grozi utratą substancji leczniczych.

Pozdrawiam 

 gość}
gość kreta24.pl
2014-09-24 17:55:16

Witajcie , właśnie dotarła do nas partia "Cistus Creticus" prosto z Krety. Wkrótce pojawi się w naszej ofercie kreta24.pl

Anna Przywecka
2017-10-19 20:21:31

Jak Malotire kocham tak Dictamus nie moge przelknac

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-10-20 04:24:53

Nie mozna parzyć zbyt mocnego Dictamosa bo bedzie ostry w smaku.

1
Alicja Zielińska
2017-10-20 05:29:02

Kupuję miętę i przyprawę do pomidorów, a potem Grecję nam w kuchni.

1
Alicja Zielińska
2017-10-20 05:31:09

I zawsze kilka litrów oliwy greckiej upchanej po walizkach

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-10-21 10:34:21

Tak zwane złoto Krety :) Najlepsza oliwa pod słońcem.

1
Walentyna Swietochowska
2017-10-20 06:14:40

Zawsze wracam z Krety z ziołami są przepyszne!

1
Anna Przywecka
2017-10-20 09:20:45

My przywieźliśmy teraz kilka litrów greckiej oliwy od handlarzy przydrożnych i ze sklepów. Koniecznie oregano do sałatki greckiej, Malotirę no i wiele innych przypraw. Rok temu byliśmy w Spili i rzeczywiście ten sklep o którym mowa miał bardzo dobre jakościowo przyprawy, herbaty i cudowne mydło z białą glinką, którego nigdzie indziej nie mogę dostać a które było genialne dla mojej cery :) Ah jak ja kocham Kretę, ale tą dziką, z dala od morza ;)

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-10-21 10:35:32

Na dodatek Maravel większość produktów robi z roślin ze swojego ogrodu gdzie hodują rośliny i zioła.

1
 Anna Przywecka
Anna Przywecka
2017-10-21 12:10:49

CRETE - Kreta dobrze, ze mamy Was, zawsze moge zamowic u Was moja ulubiona herbatke

Adam Foryza
2017-10-20 10:06:56

Nie wiem czy wiecie, ale posiadanie szuszu roślinnego na terenie RP jest nie legalnie. Ostatnio bardzo głośna sprawa u mnie w mieście , bo zatrzymali nastolatka z "suszem roślinnym " ......także ja z Krety zabieram tylko wspomnienia :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-10-21 10:39:11

Oregano to nie marihuana. :)

Jedrzej Nejmanski
2017-10-21 17:46:52

Ziola dabra rzecz

Joanna Wojtkowiak
2017-10-23 17:24:56

I przepyszny miód.....to zawsze laduje w walizce i oczywiscie oliwa

1
 gość}
gość Magdalena
2019-06-29 16:52:53

Ziola

Właśnie jestem z rodziną na Krecie. Czy znacie jakieś sprawdzone miejsca w Chanii lub okolicy, gdzie można kupić dobre jakościowo ziola? 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2019-06-29 18:32:49

odp. Zioła

W Chanii przejdź się do Hali Targowej. Natomiast jeden z najlepszych zielarskich sklepów znajduje się w miejscowości Spili. Sklep nazywa się Maravel.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154910902142551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Górskie oregano z Krety

Górskie oregano z Krety

W każdej greckiej kuchni znajdziemy duże słoiki z suszonym oregano oraz górskim oregano. Bywa ono nazywane przyprawą ale oregano jest ziołem będącym ważnym składnikiem greckiej diety. Grecy dodają je prawie do wszystkiego: do sałatek, fety, mięs, ryb, ziemniaków i roślin strączkowych.

Malotira, górska herbata

Malotira, górska herbata

Przeglądając stragany z lokalnymi produktami na Krecie z pewnością znajdziecie na nich Malotirę, czyli tzw. herbatę górską (Moutain Tea). Ta popularna roślina znana pod łacińską nazwą sideritis syriaca rośnie dziko na górskich obszarach Krety w masywie Lefka Ori, dzięki czemu jest pozbawiona zanieczyszczeń. Malotira jest jednym z bardzo wielu gatunków gojnika, który występuje popularnie w basenie Morza Śródziemnego, na Bałkanach, czy krajach Bliskiego Wschodu. Sideritis syriaca jest odmianą występującą wyłącznie na Krecie, zaś specyficzny zapach tej suszonej rośliny i smak naparu nieodparcie kojarzy się nam z tą wyspą.

Śródziemnomorska nitro dieta

Śródziemnomorska nitro dieta

Od wielu lat kuchnia kreteńska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie, co jest uznane oficjalnie przez naukową społeczność. Obfituje ona w dania składające się z dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza oraz oliwy z oliwek i ziół. Mało w niej jest czerwonego mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych. Czy zatem jej właściwości zdrowotne wynikają z jakości i bogactwa tych produktów?

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Rok temu płaciliśmy za pobyt 22 euro w tym roku ten sam standart hotelu i już 49, to za rok 100??? Bez sensu... Byliśmy potem w Bułgarii i tam nic nie płaciliśmy, może coś było dodane do ceny za pobyt ale nie wiem..
 Dobrze że zmieniam kierunek, Grecja po ostatnim wyjeździe bardzo mnie rozczarowała. Nigdy więcej Grecji. Niestety
gość PiotrWie  Bez przesady 28 euro za 3 gwiazdki czy 42 za 4 przy koszcie dwutygodniowego pobytu dla dwóch osób ( przelot, noclegi, jedzenie i wynajęcie samochodu ) to nie jest jakaś oszałamiająca suma. Koszt wynajęcia samo jodu w ciągu ostatnich kilku lat wzrósł z ok 15 do 25 - 30 euro i jakoś nie widać by turyści rezygnowali z wynajmu. Może choć kilka osób zrezygnuje z wynajmu quada bo zapłaci wyższą opłatę od pokoju.  
 Byłam w tym roku w hotelu pięciogwiazdkowym, podczas rezerwacji był to jeszcze hotel czterogwiazdkowy a w rzeczywistości moim zdaniem nie wiem czy zasługiwał na trzy gwiazdki. Ja nie jestem przeciwna płaceniu opłaty klimatycznej, ale wszystko w rozsądnych cenach. Podwyższanie kategorii hotelu na siłę to po prostu skok na kasę. Co roku jeżdżę do Grecji, ale teraz zastanawiam się nad innymi kierunkami.
 robi się drogo,ale ci co chcą lecieć i tak polecą
 A jak ktoś nie śpi w hotelu i pensjonacie?
 Niestety niezła sumkę się płaci nie tylko Grecja..pozdrawiam
gość dodekanezowiec  Coś poradzę- jak masz dziecko do 2 lat - jedz do Hiszpanii, zwykle nic nie zapłacisz bo samolot darmo, hotel za 1 zł dla dziecka przy pełnopłatnych rodzicach. Zadady podobne w Hiszpanii i Grecji. Dziecko 3 lata - i w Hiszpanii i Grecji płacisz zwykle tylko za samolot. Dziecko 10 lat - w Grecji nadal za dziecko zwykle płacisz tylko za samolot, w Hiszpanii czesto prawie tyle co za dorosłego. (...)
 Znowu
 Przy 3 osobach na 10 dni robi się niezła sumka. Może to być strzał w kolano. Ludzie po prostu zaczną wybierać inne kierunki. Szkoda bo Grecja ma wiele do zaoferowania. Przy takich opłatach widzę jakiś czarny scenariusz. Trochę dużo.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera