Jeśli chcielibyście zobaczyć jak dawniej wyglądało codzienne życie mieszkańców Krety to obowiązkowo musicie odwiedzić Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej (Ιστορικό Και Λαογραφικό Μουσείο Ρεθύμνου) znajdujące się w centrum Starego Miasta w Rethymno. Ekspozycja zgromadzona w kilku salach wystawowych, w odróżnieniu od tych prezentowanych w muzeach archeologicznych, skupia się w większości przypadków na obiektach pochodzących z relatywnie bliskiej przeszłości. Zazwyczaj są to rzeczy, które znajdowały się w codziennym otoczeniu i były używane Kreteńczyków żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku.
W odróżnieniu od innych muzealnych obiektów, Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej Rethymno nie znajduje się pod bezpośrednią kuratelą greckiego Ministerstwa Kultury. Od 1974 roku, kiedy zostało założone przez Christophorosa Stavroulakisa oraz Fali G. Voyatzaki, stanowi prywatną organizacje typu non profit, która większość eksponowanych rzeczy pozyskuje jako własne zakupy lub też dary przekazywane przez prywatne osoby. Jednym z głównych celi przyświecających działaniu tego muzeum jest zachowanie wiedzy na temat kreteńskiej kultury oraz tradycji ze szczególnym uwzględnieniem tych wywodzących się z rejonu prefektury Rethymno.
Nim wejdziecie do muzeum warto zwrócić uwagę na budynek w którym działa to muzeum, gdyż jest to obiekt znajdujący się na ministerialnej liście budowli stanowiących pomniki greckiej historii oraz znajduje się pod stałą ochroną konserwatorską. Muzealny kompleks zajmuje teren o powierzchni niespełna 1000 mkw. Wewnątrz zamkniętego dziedzińca znajduje się niewielki wewnętrzny ogród, który rozdziela dwa budynki. Obie budowle pochodzą z XVII wieku i są przykładami miejskiej zabudowy charakterystycznej dla schyłkowego okresu panowania Wenecjan na Krecie.
Na rzecz działalności muzeum budynek ten został przekazany przez Fali G. Voyatzaki. Gruntowna restauracja, która przywróciła pierwotny wygląd tej budowli, była możliwa dzięki wsparciu Greckiej Narodowej Organizacji (Greek National Tourism Organisation – GNTO). Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się we wrześniu 1998 roku.
Łącznie w zbiorach tego niewielkiego muzeum znajduje się około 5 tysięcy przedmiotów. Liczba ta wciąż się zmienia, gdyż na rzecz muzeum przekazywane są kolejne ciekawe dary, które z pewnością wzbogacą przyszłe ekspozycje.
Przedmioty prezentowane w muzealnych salach zostały pogrupowane wedle kilku głównych kategorii. Przechadzając się między kolejnymi pomieszczeniami będziecie mieć okazje do zwiedzenia kilku tematycznych wystaw. Jedną z ciekawszych jest sala, w której odtworzony został klimat tradycyjnej ulicy handlowej dawnego Rethymno. Jeśli znana Wam jest książka "Kroniki pewnego miasta" Pandelisa Prévélakisa, to właśnie dzięki tej wystawie na własne oczy będziecie mogli zobaczyć jak wyglądało to miasto w opisywanych przez niego czasach. Pośród niewielkich warsztatów rzemieślniczych, których obecnie próżno szukać pośród wąskich uliczek Rethymno, znalazła się również rekonstrukcja dawnego kafeinionu.
Eksponaty prezentowane przez to muzeum to również świetny sposób na to, aby przekonać się jak wyglądało życie dawnych Kreteńczyków. Jedna z ekspozycji znajdująca się na górnej kondygnacji jest wiernym odzwierciedleniem wnętrza tradycyjnego kreteńskiego domu. Warto zauważyć, że prezentowane przedmioty to autentyczne wyposażenie ofiarowane przez jedną z rodzin mieszkających na wyspie. W kolejnych salach ekspozycyjnych będziecie mogli dowiedzieć się o tym, jak w całkiem niedalekiej przeszłości wyglądał domowy wypiek pieczywa, czy też jak żmudnym i czasochłonnym zajęciem było wyrabianie misternych koronek. Po takiej „lekcji” z pewnością niejedna osoba spojrzy nieco inaczej na ceny wyrobów oferowanych przez lokalne rzemiosło.
Wiele z zawodów oraz umiejętności prezentowanych w tym muzeum to takie, które już obecnie lub przynajmniej w najbliższej przyszłości będzie można uznać z ginące. Niestety jest to zupełnie naturalny i nieunikniony proces, którego doświadczają praktycznie wszystkie społeczności. Nadzieją dla sztuki ludowej są młodzi Kreteńczycy, którzy są zainteresowani kultywowaniem tradycji oraz umiejętności dziedziczone od swoich przodków. Oczywiście obecnie zazwyczaj nie są one traktowane są jako główne źródło dochodu, a najczęściej są hobby lub pasją sprawiającą przyjemność.
Muzeum położone jest w ścisłym centrum Rethymno, tuż obok jednego z głównych deptaków. Ten rejon miasta to gąszcz, wąskich, najczęściej jednokierunkowych ulic, na których trudno o wolne miejsce do zaparkowania samochodu. Właśnie choćby z tego względu nie polecamy jazdy samochodem w bezpośrednie sąsiedztwo muzeum, a jego zwiedzanie polecamy połączyć z pieszym spacerem po Rethymno.
Dokładny adres, pod którym znajduje się muzeum, to ulica Vernardou 30. Czynne jest codziennie (za wyjątkiem niedziel) w godzinach od 10 do 14.30. Koszt biletu niestety nie jest niski i wynosi 4€.
Po zwiedzeniu muzeum polecamy Wam odwiedzenie zakładu Giorgosa Hatziparashosa, gdzie wciąż kultywowana jest tradycja ręcznego wytwarzania filo. Jeśli dobrze traficie to będziecie mogli zobaczyć prawdziwy spektakl, w czasie którego placek zagniecionego ciasta zamieni się ogromny delikatny płat filo. Być może również i ta niesamowita umiejętność znajdzie kiedyś swoje miejsce w sąsiadującym z nim muzeum. Na koniec nie zapomnijcie zaopatrzyć się w kilka słodkich smakołyków produkowanych w tym miejscu, nie bez przesady można napisać, że są "palce lizać".
Większość spośród kreteńskich muzeów nawiązuje swoją tematyką do historii wyspy prezentując eksponaty, których historia sięga bardzo odległych starożytnych czasów. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż Kreta to prawdziwy skarbiec pełen tego typu artefaktów. Warto jednak pamiętać, że wyspa ta ma również nie mniej ciekawą i równie dramatyczną historię napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Właśnie do tej tematyki, znacznie bliższej naszym czasom, nawiązują eksponaty zgromadzone w Muzeum Wojskowym w Chromonastiri.
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna to jeszcze wciąż ‘świeża’ atrakcja, którą dołączamy do naszej mapy miejsc wartych odwiedzenia na Krecie. Jeszcze przed otwarciem była to jedna z bardziej oczekiwanych i unikalnych inwestycji prowadzonych na przestrzeni ostatnich kilku lat. To co stanowi o wyjątkowości tego muzeum to przede wszystkim znaleziska pochodzące spoza okresu kultury minojskiej. Odwiedzający to miejsce mogą poznać pozostałości cywilizacji greckiej opisywanej przez Homera.
Na Krecie w każdym z dużych miast znajdują się muzea archeologiczne, w których można obejrzeć artefakty wydobyte na terenie wyspy. Największe i najbogatsze w zbiory znajduje się w stolicy wyspy Heraklionie. Warto je odwiedzić szczególnie, że niedawno zakończono wieloletni remont i nareszcie można docenić ogrom zgromadzonych przedmiotów. Nie mniej jednak inne muzea także warto odwiedzić, mimo że ich zasoby nie są aż tak okazałe, jak tego w Heraklionie. Dotyczy to zwłaszcza Muzeum Archeologicznego w Chanii.
Komentarze
komentarz z
W tym muzeum nigdy nie bylam. Zapislam adres. Za dwa tygodnie juz bede sie pakowac na Krete.
komentarz z
Cieszymy się że zainteresowało Cię to muzeum. My ze swojej strony możemy je polecić :)
komentarz z
W "Kronice pewnego miasta" Prevelakisa, którą wspominaliście jest kilka archiwalnych zdjęć, które zamieściliśmy dzięki uprzejmości tego właśnie muzeum. W samym muzeum jest też miejsce poświęcone Prevelakisowi. Polecamy muzeum (i książkę też :) )
komentarz z
Na końcu artykułu jest zdjęcie jednego z eksponatów - mapy Krety. Czy ktoś się orientuje może czy taką stylizowaną mapę mogę gdzieś dostać? Mapę Krety lub mapę Grecji. Chciałabym oprawić na ścianę? :)
komentarz z
Warto sprawdzać np. w sklepach na terenie klasztorów lub muzeów. Tam często można spotkać takie mapy. My starą mapę Krety i innych wysp kupiliśmy na terenie klasztoru Moni Toplou.
komentarz z
Dzięki za podpowiedź. Będę szukać
komentarz z
A w Hersonissos polecam Lychnostatis Open Air Museum
komentarz z
Małgorzata Lipiec o tak!!!!
komentarz z
Dat is heel mooi
komentarz z
https://www.cretanbeaches.com/en/history-of-crete/museums/folklore-museums-and-collections/folklore-museum-of-mohos
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152780859597551,10157381002132551