Halvas to tradycyjny kreteński deser z semoliny, obecny na stołach najczęściej w okresie postu. Nam zdarzało się jednak otrzymywać halvas w tawernach jako “gratis” dodawany do rachunku w czasie zupełnie nie postnym :) Trzeba przyznać, że lekki cytrynowy smak, pomimo dodatku dużej ilości cukru sprawia, że deser ten jest przyjemnie orzeźwiający nawet w upalne dni. Smaczku dodają też wiórki kokosowe, które są tu idealnym uzupełnieniem.
O samym halvas pisaliśmy już nieco przy okazji prezentacji przepisu na halvas pomarańczowy. Przypomnijmy, że deser ten nie wymaga pieczenia, tylko schłodzenia w lodówce po przyrządzeniu. Każde halvas składa się bazowo z czterech podstawowych składników: semoliny, oliwy, wody oraz cukru. Dopiero różne dodatki przesądzają o końcowym smaku. Mogą to być migdały, rodzynki, orzechy, skórki albo sok z cytrusów, goździki, cynamon.
Tradycyjny przepis na halvas określany jest jako 1:2:3:4 co oznacza następujące proporcje składników:
1 porcja tłuszczu (oliwa lub olej), 2 porcje semoliny, 3 porcje cukru i 4 porcje wody. W zależności od ilości jaką potrzebujecie przyrządzić, proporcje odmierzacie filiżankami, kubkami, czy też większymi gabarytami. Oczywiście w przypadku większych porcji niż filiżanki należy też zwiększyć liczbę dodatków. My w przepisie odmierzamy porcje filiżankami. Z podanych niżej składników otrzymacie ilość mieszczącą się w tortownicy.
1. Z cytryn ścieramy skórkę na tarce o drobnych oczkach. Następnie przekładamy startą skórkę do rondelka, zalewamy wodą, dodajemy cukier i doprowadzamy do wrzenia. Nie dodajemy tu soku z cytryny bo halvas nabierze nieco gorzkiego smaku! Po zagotowaniu zmniejszamy gaz i delikatnie podgrzewamy otrzymany syrop przez około 5 minut.
2. W dużym garnku rozgrzewamy oliwę i wsypujemy semolinę. Następnie ciągle mieszamy (moc kuchenki około 60-70%) przez 5 minut. Nie można przestać mieszać aby semolina nie przypaliła się.
3. Po tym czasie zmniejszamy ogień i bardzo ostrożnie wlewamy przygotowany syrop. Uwaga! Syrop może zacząć gwałtownie się gotować i pryskać!
4. Wsypujemy następnie przygotowane wcześniej wiórki kokosowe i ciągle mieszamy w dalszym ciągu podgrzewając garnek.
5. Początkowo mieszanie jest łatwe ale semolina dość szybko szybko gęstnieje, więc mieszanie staje się trudne. Na tym etapie warto mieć drugą parę rąk do pomocy. Pod koniec masa musi być bardzo gęsta.
6. Następnie przekładamy ją do przygotowanej wcześniej formy, wygładzamy i oprószamy wiórkami kokosowymi. Następnie wstawiamy do lodówki na co najmniej 2-3 godziny.
7. Halvas przechowujemy w lodówce i podajemy schłodzone.
Baklava jest chyba najsłynniejszym greckim deserem. Genezę jej powstania jednak odłóżmy na bok, ponieważ do wynalezienia baklavy przyznają się także Turcy, Bułgarzy i kilka innych krajów bałkańskich. Niemniej jednak skoro Grecy wynaleźli prawie wszystko to baklavę pewnie także ;-)
Galaktoboureko to jeden z najsłodszych tradycyjnych greckich deserów. Połączenie kremu opartego na semolinie, ciasta filo oraz słodkiego cytrusowo-cynamonowego syropu przypadnie do serca wielbicielom słodyczy, bowiem całość jest naprawdę pyszna.
Chałwa z semoliny to tradycyjny grecki deser popularny szczególnie w okresie postu. Jest on bardzo słodki, tuczący i dość ciężki, więc nie należy przesadzać z wielkością porcji. Taka chałwa nie wymaga pieczenia, a po przygotowaniu należy ją przechowywać w lodówce i podawać schłodzoną.
Komentarze
komentarz z
Pychota
Semolina
Cześć, możesz podać konkretnie jaką semolinę użyłaś, bo nie wiem co kupić. W domu mam tylko kaszę manną ale nie wiem czy to o to chodzi.
odp. semolina
Np. taka drobna: https://sklep.kuchnieswiata.com.pl/product-pol-254-Maka-Fine-Semolina-drobna-500g-TRS.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping
A tu grubo mielona: https://kuchnieorientalne.pl/pl/p/Maka-Semolina-Coarse-gruba-500g-TRS/245
komentarz z
☕
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156811593427551, 10157913141347551