Bougatsa

Bougatsa

Składniki

  • 3 łyżki mąki kukurydzianej
  • 4 łyżki semoliny
  • 2/3 szklanki cukru pudru
  • 2 jajka
  • 650ml mleka pełnotłustego
  • 1/2 łyżeczki esencji waniliowej
  • 16 arkuszy ciasta filo
  • około 70 g stopionego masła
  • cukier puder
  • zmielony cynamon

Μπουγάτσα

Bougatsa to uwielbiana przez nas pyszna słodka przekąska, która może być podawana o każdej porze dnia. Dobrze sprawdzi się zamiast deseru albo do porannej kawy. Kremowy lekko waniliowy środek, chrupiące ciasto filo, na którym cynamon z cukrem pudrem wieńczą dzieło. Nie jest łatwo zrobić dobre nadzienie do bougatsy, a sami Grecy mają na nie wiele sposobów. Ważne jest też ciasto - w greckich piekarniach filo jest przygotowywane na świeżo, w domowych warunkach do niewielkiej bougatsy można użyć mrożonego.

Decydując się na kupno gotowego ciasta filo trzeba zwrócić uwagę aby był to odpowiedni rodzaj. W sklepach zazwyczaj są dostępne trzy rodzaje tego ciasta: słone, neutralne i słodkie. Do wypieku bougatsy nadają się tylko dwa ostatnie. Słone filo zupełnie nie nadaje się do bougatsy gdyż jego smak nie komponuje się z nadzieniem i czyni ten deser niejadalnym.

Grecy generalnie formują bougatsę w prostokątne placki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby filo z nadzieniem uformować w ruloniki, lub wykorzystać blachę wyłożoną ciastem filo. Jeśli nadzienie wyszło nieco za rzadkie to ta ostatnia metoda jest najmniej ryzykowna, bo środek nie rozleje się podczas przekładania.

I jeszcze mała uwaga odnośnie nadzienia: nie warto dodawać więcej semoliny do mleka niż jest to uwzględnione w proporcjach. Gotowa masa powinna być kremowa. Jej konsystencja nie może być zbyt sztywna, gdyż podczas pieczenia może zgęstnieć za bardzo. Po upieczeniu powinna ona być sprężysta i przypominać stężały budyń. Bougatsę można przechowywać w lodówce przez kilka dni, jednak każdorazowo przed podaniem należy ją odgrzać w piekarniku i posypać cynamonem oraz cukrem pudrem.

1. Mleko, semolinę, mąkę kukurydzianą, cukier, jaja i esencję waniliową ubijamy w misce aż składniki połączą się, a masa będzie gładka. Następnie całość przelewamy do rondla i gotujemy na średnim ogniu mieszając dopóki masa nie zgęstnieje.

2. Rondel zdejmujemy z ognia i ponownie ubijamy krem aby wygładzić grudki. Przykrywamy i odstawiamy do ostygnięcia.

3. Cztery arkusze ciasta smarujemy po kolei masłem i układamy jeden na drugim. Na środek nakładamy połowę nadzienia i zawijamy rogi ciasta do środka aby postał płaski kwadratowy/prostokątny placek. Powstały placek odwracamy i zawijamy w kolejne 4 arkusze filo (każdy posmarowany masłem) i kładziemy na płaską blachę. To samo powtarzamy z pozostałymi arkuszami filo i resztą nadzienia. Powstałe w ten sposób kwadratowe placki kładziemy na blasze do pieczenia.

4. Metoda ta może wydawać się mało zrozumiała, dlatego przed przystąpieniem do pracy warto zobaczyć jeden z dostępnych filmików na YouTube, na którym widać jak to robią Grecy:

5. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni i pieczemy bougatsę przez około 20 minut, aż filo będzie złote.

6. Po upieczeniu posypujemy bougatsę cukrem pudrem oraz cynamonem i kroimy na niewielkie kawałki.


Bougatsa

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Alicja
2020-09-29 12:21:03

selimona

Można prosić o podanie co to jest selimona ?  

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-09-29 12:30:48

Nie selimona tylko  s e m o l i n a. To taki rodzaj kaszki albo grubej mąki z pszenicy durum. Zajrzyj tu: semolina zdjęcia

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Wiśnie w syropie

Wiśnie w syropie

W Grecji można kupić gotowe takie przetwory, czasem można ich skosztować w tawernie. Jednak warto spróbować swoich sił i przygotować własne słoiczki z takimi pysznościami. Jednym z bardziej znanych i popularnych przepisów jest ten, w którym bazę stanowią wiśnie.

Czereśnie w syropie

Czereśnie w syropie

Glyka tou koutaliou to grecki przysmak oznaczający owoce (zazwyczaj) przyrządzone w bardzo słodkim syropie. Takie przysmaki czasem oferują tawerny na zakończenie głównego posiłku, jest to też popularny dodatek do deserów. Ich próbowanie może być prawdziwym testem odporności na grecką definicję słodyczy. Na naszej stronie podaliśmy już sposób na wiśnie w syropie, a dziś dorzucamy przepis na przygotowanie czereśni. Wybraliśmy jeden z prostszych i mniej czasochłonnych przepisów, który stosujemy z powodzeniem od kilku lat.

Vasilopita - greckie ciasto noworoczne

Vasilopita - greckie ciasto noworoczne

Vasilopita to jeden z bardziej charakterystycznych wypieków przyrządzanych w Grecji specjalnie z okazji Nowego Roku. W zależności od regionu możecie spotkać wiele różnych przepisów, które występują pod tą samą nazwą. Niektóre z tych ciast przypominają słodką chałkę a w innych bazą do przygotowania jest ciasto filo, które zawijane jest z dodatkiem słodkiego lub pikantnego nadzienia. Poniżej znajdziecie jednak przepis na tradycyjną vasilopitę w postaci ciasta biszkoptowego.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Τέλειο
gość PiotrWie: Z 10 lat temu zamalowano taki drogowskaz, nie wiem czemu. Jak ścieżka z Marmary podejdzie do klifu trzeba szukać odgałęzienia w górę,jak się dobrze przyjrzysz znajdziesz na skale ślad po zamalowanych drogowskazach, idziesz w górę  łatwymi niewielkimi zakosami po płytach. Dochodzisz do szlaku Loutro - Livadiana. (...)
Gosia | crete.pl : Myślimy o takiej objazdówce, raczej nie będzie to ten rok, ale plany mamy. Szlak z filmu robiliśmy na przełomie sierpnia i września. Nie pamiętam aby było takie oznakowania, ludzie idą skrajem klifu, straszne miejsce dla mnie z moim lękiem wysokości.
gość PiotrWie : I mam jeszcze dwa pytania - po pierwsze w jakim miesiącu tak było i po drugie - czy oznakowali z powrotem wersję " easy to Loutro " czy dalej pomiędzy Marmarą a Finikas jest ta ścieżka samym skrajem klifu?
gość PiotrWie : Przemyślcie wyjazd na mniej oblężone wyspy - nie jest to logistycznie skomplikowane. (...)
Gosia | crete.pl : Można się zdziwić prawda? Biznes kwitnie, taxi boaty kursują jak oszalałe przywożąc do Marmary turystów z Chora Sfakion i okolic. A w tawernie przy Marmarze wszystkie stoliki są pozajmowane albo już zarezerwowane. My dostaliśmy stolik chyba tylko dlatego, że kelner zlitował się jak zobaczył nasz zmęczone facjaty po zejściu ze szlaku.
gość PiotrWie: Od kiedy plaża Marmara jest tak tragicznie zastawiona łóżkami i parasolami? Przy okazji polecam inny szlak w pobliżu - Agios Ioanis - Agios Pavlos Beach
gość PiotrWie : Tylko że wtedy trzeba będzie przełożyć pierwszy wyjazd w roku z połowy marca na połowę lutego - niestety wtedy dzień jest dość krótki.
Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Upały to też ale ogromna ilość turystów sprawiają, że w sezonie to nie jest wypoczynek tylko walka: o miejsce na plaży, o dobre miejsce podczas zwiedzania aby zrobić zdjęcie. To podwójnie męczące.
Też byliśmy, mega miejsce!
gość Marcin: Od mojego pierwszego pobytu w Grecji w 2010r robię musake z tego przepisu, parokrotnie na Rodos i Korfu , dopiero dzisiaj na Krecie i właśnie zjadłem musake z lokalu w chani i jestem zawiedziony smakiem , robię lepszą ;) 
Patryk Czerniak
Byliśmy, super
5,06 kierunek kreta.
O mój ulubiony hotel na zdjęciu
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera