Kreta - aktualności z października 2020 r.

Eliopsomo, czyli grecki chleb z oliwkami

Chleb, oliwki oraz oliwa to podstawowe i najważniejsze produkty, których nie może zabraknąć w żadnej greckiej kuchni. Eliopsomo to popularne w Grecji domowe pieczywo z oliwkami, które stanowi idealnie połączenie tych wszystkich smaków. Będzie on też doskonałym dodatkiem do wielu greckich dań podawanych z pieczywem. Dziś więc proponujemy Wam samodzielne upieczenie takiego chleba. My do jego wypieku użyliśmy zielonych oliwek, ale oczywiście wymiennie można stosować czarne oliwki. Wybierzcie po prostu te które smakują wam bardziej.

Chleb z oliwkami

Piotrek,  data_2020-10-31 20:27:41 2020-10-31 20:27:41 Liczba komentarzy: brak

Podsumowanie sezonu 2020

Aż do 2019 roku podsumowania sezonów turystycznych w Grecji pokazywały systematycznie rosnące zainteresowanie tym krajem. Praktycznie każdy kolejny sezon przynosił rekordowe dane o liczbie odwiedzających ten kraj. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku wszyscy spodziewali się, że ten trend się utrzyma i w 2020 uda się osiągnąć jeszcze wyższe wyniki.

Podsumowanie sezonu 2020


Film z plaży Vai

Vai już dawno utraciła status dziewiczej plaży i stała się raczej turystyczną mekką przyciągającą tłumy odwiedzających. Mimo swojego odległego położenia od najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych plaża ta często pojawia się na listach rekomendacji publikowanych zarówno w przewodnikach jak i różnego rodzaju portalach oraz grupach turystycznych. Naszym zdaniem mimo wszystko jest to piękne i nietypowe miejsce, w którym jednak w ostatnich latach turystyka zbyt silnie odcisnęła swoje piętno. Dlatego jeśli zdecydujecie się tu przyjechać i poświęcić czas na dojazd to oprócz Vai warto zobaczyć także inne plaże znajdujące się w tym rejonie Krety. Są one nie mniej piękne, a na ogół prawie puste. Dziś jednak mamy dla Was krótki film ukazujący Vai z nieco innej perspektywy.

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-29 19:23:26 2020-10-29 19:23:26 Liczba komentarzy: brak

Dzień NIE w Grecji

Dziś w Grecji obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt państwowych czyli Dzień Οχι (ochi), co oznacza „Dzień NIE”. Tego dnia osiemdziesiąt lat temu Grecy sprzeciwili się żądaniom Włochów i nie oddali im kontroli nad strategicznymi miejscami. Konsekwencją było oczywiście przystąpienie Grecji do wojny. Nieco więcej na temat tej decyzji możecie przeczytać w naszym artykule.
Święto to ma szczególny wydźwięk właśnie dzisiaj, kiedy to nasze społeczeństwo także mówi dobitne NIE.

Dzień NIE

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-28 19:59:35 2020-10-28 19:59:35 Liczba komentarzy: brak

Zamknięcie Samarii

Dziś mamy tylko krótką informację o dostępności Parku Narodowego Samaria. W związku z zapowiadanym gwałtownym pogorszeniem się pogody na Krecie, Dyrekcja Lasów Chania poinformowała dziś o wstrzymaniu działalności Parku na rok 2020. Oznacza to już definitywne zamknięcie szlaku wiodącego przez wąwóz na ten rok. Ciekawi jesteśmy ile turystów przeszło Samarię w tym trudnym sezonie, na te dane statystyczne jednak trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Samaria zamknięcie szlaku

Gosia,  data_2020-10-27 19:37:48 2020-10-27 19:37:48 Liczba komentarzy: brak

Kolejny wypadek na zejściu do Seitan Limania

Dziś rano doszło do kolejnego wypadku na ścieżce prowadzącej do popularnej plaży w Seitan Limania znajdującej się na półwyspie Akrotiri. Każdy kto schodził na tę plażę wie jak wygląda tamtejszy szlak. Krótko po godzinie 11 rano turysta z Francji, który w tym miejscu stracił równowagę, upadł i odniósł obrażenia głowy. Rannego turystę trzeba było sprowadzić na dół na plażę skąd łodzią popłynął wprost do szpitala w Chania.

Niebezpieczne zejście do Seitan Limania

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-26 19:46:08 2020-10-26 19:46:08 Liczba komentarzy: brak

Zachód słońca na Elafonisi

Nagranie materiału poklatkowego wymaga cierpliwości, czasu, a czasem także determinacji. Aby później zmontować ten  półtoraminutowy filmik musieliśmy spędzić na plaży Elafonisi kilka godzin. Ktoś może powiedzieć: a gdzie tu determinacja i poświęcenie? Otóż nie zawsze wszystko wygląda tak różowo. Tamtego dnia plaża nie była miejscem przyjaznym, na którym spędza się czas z przyjemnością. Wiejący przez cały czas silny wiatr wymagał od nas trzymania statywu z kamerą. Każda próba pozostawienia sprzętu bez ręcznego "wspomagania" szybko kończyła się jego wywrotką. Dodatkową atrakcją podczas wietrznego dnia był piach, który bezlitośnie sypał nam prosto w twarz i oczy, a odsłonięta skóra miała zapewniony wielogodzinny peeling.

Uważamy jednak, że efekt końcowy był tego wart, bo zachód słońca na Elafonisi należy do najpiękniejszych na Krecie. Gdybyśmy mieli jeszcze raz kręcić materiał w takich warunkach to zapewne byśmy to zrobili. Film znajdziecie na naszej stronie. Obejrzyjcie, wczujcie się w klimat, zachwyćcie kolorytem krajobrazu.

Gosia,  data_2020-10-25 20:21:15 2020-10-25 20:21:15 Liczba komentarzy: brak

Chaniotiko boureki

Boureki to bardzo klasyczna kreteńska zapiekana potrawa składająca się przede wszystkim z dwóch składników: ziemniaków i cukinii. W kreteńskich tawernach można spotkać ją w dwóch wersjach: w cieście oraz bez ciasta. I to ciasto albo jego brak robi zasadniczą różnicę w smaku tej potrawy.
Boureki w cieście spotkacie w zasadzie na całej wyspie, ale wersję bez ciasta można zjeść tylko w okolicach Chania. To właśnie tam w małej rodzinnej tawernie mieliśmy okazję zjeść najlepsze chaniótiko bouréki wszechczasów czyli w wersji bez ciasta. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie spytali o sposób przyrządzenia.
W daniu tym jak zazwyczaj w kuchni greckiej bardzo ważna jest dobra jakościowo oliwa, której nie żałujemy! Jeśli nie przywieźliście jej z Krety to bardzo duży wybór znakomitych oliw znajdziecie w sklepie kreta24.pl

Chaniotiko boureki

Gosia,  data_2020-10-24 21:03:10 2020-10-24 21:03:10 Liczba komentarzy: brak

Niewielkie Muzeum Wojskowe w Chromonastiri

W małej miejscowości Chromonastiri położonej w pobliżu Rethymno znajduje się niewielkie wojskowe muzeum. Jeśli interesuje Was tematyka militarna i historia kreteńskich walk z okupantami, to warto tu zajrzeć. Nam się poszczęściło bo po muzeum oprowadził nas jeden z żołnierzy opiekujących się tym miejscem. Samą atrakcję stanowi też budynek muzeum, czyli odnowiona 10 lat temu willa z czasów weneckich.
A może już tam byliście?

Villa Claudio

Piotrek,  data_2020-10-23 19:42:33 2020-10-23 19:42:33 Liczba komentarzy: brak

Plaże w Istro

Istro znajdujące się niedaleko Agios Nikolaos to jedno z miejsc, do którego chętnie wracamy. Jednym z powodów naszych dosyć częstych odwiedzin jest to, że w okolicy tej miejscowości znajduje się kilka piaszczystych plaż doskonale nadających się na leniwy wypoczynek. Ich dodatkowym atutem jest położenie w głębi niewielkich zatok, które wraz z okolicznymi górami zapewniają doskonałą osłonę przed wiatrem. Oczywiście morze najczęściej nie wygląda tak jak na poniższym filmie, ale zazwyczaj na plażach tych można liczyć na zdecydowanie mniejsze fale niż w innych rejonach Krety.

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-21 19:04:11 2020-10-21 19:04:11 Liczba komentarzy: brak

Grad na Krecie

Taki oto grad spowodował dzisiaj duże zniszczenia w Malia na Krecie. Zgodnie z zapowiedziami sprawdziły się zapowiedzi o załamaniu się pogody. Z pewnością jednak nikt nie spodziewał się tak ekstremalnych opadów gradu. Zdjęciami możemy podzielić się dzięki uprzejmości naszych przyjaciół, Weroniki i Ewy mieszkających na Krecie.

Grad na Krecie


Gosia,  data_2020-10-20 20:11:00 2020-10-20 20:11:00 Liczba komentarzy: brak

18 października 1937 roku - tragiczna powódź

Dzień 18 października 1937 roku przyniósł Krecie bezprecedensowe zjawiska pogodowe, które spowodowały śmierć aż 16 osób. Dzisiejszy „news” to taka kartka z kalendarza przybliżająca wydarzenia sprzed 83 lat.

Tragiczna powódź na Krecie

Samaria otwarta do końca października

Bardzo dobra pogoda, jaka panuje na Krecie spowodowała, że Nadleśnictwo Lasów Chania podjęło decyzję do przedłużeniu dostępności parku narodowego Samaria do końca tego miesiąca. Pierwotnie wejście na szlak miało być dostępne tylko do 16 października. Oczywiście jeśli warunki pogodowe ulegną zmianie do tego stopnia, że pojawią się problemy z płynnym przejściem zwiedzających przez wąwóz, to zostanie on zamknięty wcześniej. Nie mniej jednak w chwili obecnej jeśli jesteście aktualnie na Krecie i macie ochotę przejść ten szlak to jest taka możliwość.

Gosia,  data_2020-10-18 18:28:46 2020-10-18 18:28:46 Liczba komentarzy: brak

Przepis na klasyczne briam

Briam to jedno z najbardziej popularnych warzywnych dań w Grecji. To klasyczna zapiekanka, w której ziemniaki, bakłażan, cukinia i cebula przyprawione ziołami oraz oliwą przenikają się wzajemnie swoimi smakami i aromatami. Zachęcamy do jej wykonania właśnie teraz bo lato oraz jesień to najlepszy moment na przyrządzenie briam. Lista składników oraz sposoby przyrządzenia mogą podlegać niewielkim modyfikacjom. Niektórzy do podstawowego składu dodają jeszcze na przykład paprykę, w niektórych rejonach możecie spotkać się także z wersją bez bakłażanów. My czasem (jeśli mamy w lodówce) oprócz fety dodajemy jeszcze ser anthotyros (w wersji suchej). Naszym zdaniem fajnie uzupełnia się z fetą i podkręca jeszcze smak warzyw.

Klasyczne briam
Gosia,  data_2020-10-17 20:01:23 2020-10-17 20:01:23 Liczba komentarzy: brak

Film z rejsu na wyspę Chrissi

Spośród wszystkich miejsc, jakie warto odwiedzić na Krecie można wyróżnić stałą czołówkę tych, które niezmiennie każdego sezonu pojawiają się na szczycie listy popularności. Dla zachodniej Krety z pewnością będą to takie plaże jak Elafonisi czy też laguna Balos. W środkowej części wyspy dużą popularnością, o czym pisaliśmy zresztą niedawno, cieszy się wyspa Spinalonga. Chętnie odwiedzane są także wykopaliska Pałacu w Knossos. Podążając dalej na wschód Krety z pewnością nie można nie wspomnieć o wyspie Chrissi. Rejsy na ten niewielki skrawek lądu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów wypoczywających w okolicy miejscowości Ierapetra. Tym co przesądza o wyjątkowości tej wyspy to cedrowy las, który ją porasta, a także bardzo malownicze plaże pokryte zgodnie z nazwą wyspy (χρυση – złoto) złotym piaskiem. Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami, krótkim filmem nakręconym na tej wyspie przez Giannisa Psaroudakisa.

Na koniec chcielibyśmy jednak wspomnieć o tym, że tak duża popularność wśród turystów niesie ze sobą gigantyczne obciążenie dla tamtejszego środowiska naturalnego. Od dłuższego czasu naukowcy alarmują, że ze względu na dużą ilość osób poruszających się po terenie Chrissi, zagrożony jest las cedrowy porastający wyspę. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule: Zagrożony las cedrowy na wyspie Chrissi

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-16 20:15:26 2020-10-16 20:15:26 Liczba komentarzy: brak

Heraklion jednym z najbardziej hałaśliwych miast Grecji

Wybierając miejsca na wakacyjny wypoczynek wiele osób bierze pod uwagę różne czynniki. Naszym zdaniem jednym z ważniejszych kryteriów jest brak uciążliwego hałasu, czyli spokój. O ile w mniejszych miejscowościach, albo tych położonych na uboczu hałas nie stanowi problemu, to jednak w większych miastach jest to poważna niedogodność. Duża część osób, która miała „nieprzyjemność” mieszkania w hotelu, którego okna wychodzą na główne ulice miasta doskonale wie, że z takich wakacji wyjeżdża się bardzo zmęczonym. A greckie miasta są pod tym względem bardzo specyficzne.

Heraklion - jednym z najbardziej hałaśliwych miast Grecji

Gosia,  data_2020-10-15 20:07:09 2020-10-15 20:07:09 Liczba komentarzy: brak

Przedłużenie obostrzeń w podróżowaniu do Grecji i nowa mapa zagrożeń

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego wczoraj ogłosił decyzję o przedłużeniu do 25 października wszystkich dotychczas ograniczeń obowiązujących przy podróżowaniu do Grecji. Zatem jeśli ktoś z Was wybiera się w najbliższym czasie do Grecji to należy pamiętać nie tylko o wypełnieniu formularza PLF, ale także o obowiązkowym wykonaniu testu na COVID-19. Od 3 października osoby podróżujące z Polski do Grecji przyjmowane są tylko pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku badania wykonanego najpóźniej 72 godziny przed przekroczeniem greckiej granicy.

Samolot

Gosia,  data_2020-10-14 19:28:34 2020-10-14 19:28:34 Liczba komentarzy: brak

Finał bulwersującego zabójstwa Suzanne Eaton na Krecie

W lipcu ubiegłego roku mieszkańcami Krety oraz światową opinią wstrząsnęła sprawa zabójstwa pochodzącej z USA 59-letniej Suzanne Eaton, która przyleciała na wyspę na konferencję naukową. Być może część z Was pamięta, gdy informowaliśmy o tej sprawie na naszej stronie. Dzisiaj po południu nastąpiło zakończenie tej okrutnej i bulwersującej historii. Na rozprawie sądowej 28-letni sprawca został uznany winnym zabójstwa i gwałtu.

Suzanne Eaton Suzanne Eaton i jej zabójca. Źródło zdjęcia: www.cretalive.gr

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-13 20:31:37 2020-10-13 20:31:37 Liczba komentarzy: brak

Spinalonga popularniejsza niż Knossos

Spinalonga to druga pod względem popularności turystyczna atrakcja Krety. Więcej turystów w czasie sezonu przyciąga tylko pałac minojski w Knossos. Jednak ten wyjątkowo odmienny rok spowodował, że pod tym względem role odwróciły się. Jak wynika z danych Urzędu Skarbowego w rejonie Lassithi, odnotowana liczba wizyt na dawnej wyspie trędowatych przewyższyła w 2020 roku liczbę odwiedzin w Knossos.

Spinalonga

Mnisi z Gouverneto zakazują kąpieli na plaży Avlaki

Mnisi zamieszkujący klasztor Gouverneto położony na półwyspie Akrotiri znani są z restrykcyjnych wymagań dotyczących stroju osób zwiedzających to miejsce. Jednak ostatnia ich decyzja „opublikowana” na przysłowiowych drzwiach klasztoru wywołała niemałe oburzenie mieszkańców półwyspu Akrotiri i Chanii oraz lokalnych organizacji turystycznych.

Moni Gouvernetou

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-09 20:10:11 2020-10-09 20:10:11 Liczba komentarzy: brak

Wołowina duszona w sosie pomidorowym z makaronem

Będąc w Grecji warto porzucić swoje osobiste uprzedzenia dotyczące jedzenia i dać się zaskoczyć odmiennej kuchni i innym połączeniom smaków. Dobrym przykładem takiego nietypowego dania, które może się pojawić na naszym talerzu, jest Μοσχάρι Κοκκινιστό (moshari kokkinisto), czyli wołowina uduszona w sosie pomidorowym z wyczuwalną nutą cynamonu. Całość podawana jest z makaronem typu bucatini, który jest posypany tartym twardym serem typu kefalotiri. Jest to bardzo smaczny zestaw i co najważniejsze możliwy do przyrządzenia bez większych przeszkód w Polsce. Pełny przepis znajdziecie poniżej.

moshari kokkinisto

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-08 20:49:56 2020-10-08 20:49:56 Liczba komentarzy: brak

Złoty Świt uznany organizacją przestępczą

Wiadomością, która zdominowała wszystkie dzisiejsze serwisy informacyjne w Grecji, był wyrok ateńskiego sądu, który uznał neonazistowski Złoty Świt za organizację przestępczą. Na werdykt gorąco reagowali nie tylko Ateńczycy, również w Chanii zebrały się setki ludzi, którzy oklaskiwali ten historyczny werdykt. Dzisiejszy wyrok to jednocześnie koniec pięcioletniej sądowej batalii przeciwko temu ugrupowaniu. Stawiane zarzuty dotyczyły zabójstwa, napaści na migrantów i lewicowych aktywistów oraz funkcjonowania partii jako organizacji przestępczej.

Ogłoszenie wyroku w Atenach

Roussolakos - starożytne miasto na wschodzie Krety

Charakterystyczną cechą starożytnego miasta Roussolakos były lepsze i gorsze "dzielnice", kanalizacja niezależna od stopnia zamożności mieszkańców oraz szeroka 4-metrowa arteria przebiegająca przez całą osadę z wydzieloną częścią dostępną tylko dla pieszych.

Roussolakos - wykopaliska

Gosia,  data_2020-10-06 20:12:41 2020-10-06 20:12:41 Liczba komentarzy: brak

Kreta, wyspa bogów

Kreta jako najbardziej wysunięta na południe Europy wyspa ma „wszystko”! Jej bogata różnorodność obejmuje górskie wioski, długie piaszczyste plaże, skaliste zatoki, wspaniałe pasma górskie, spokojne miejsca i czyste morze. Jej klimat należy do najlepszych w Europie. Kreta ma też magiczny blask. To ta niezwykła gra świateł wydobywająca wszystkie odcienie wody i skał. Powietrze przesycone jest wszechobecnymi zapachami dzikich ziół. To tu można posmakować świeżych owoców, najlepszej na świecie oliwy z oliwek i pysznych serów. Żadne inne miejsce w Grecji nie zachwyci tak zmysłów węchu i smaku jak Kreta.

Kreta to znacznie więcej niż kolejna grecka wyspa. Witamy na Krecie, wyspie bogów.

Gosia,  data_2020-10-05 19:12:33 2020-10-05 19:12:33 Liczba komentarzy: brak

Wąwóz Agia Irini

Wąwóz Agia Irini znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Sougia to jedno popularniejszych miejsc pieszych wycieczek organizowanych w tym rejonie Krety. Szlak o długości około 10 km jest doskonałą alternatywą dla tych wszystkich. którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na przejście wąwozu Samaria.

Agia Irini - strome zejście

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-04 19:50:02 2020-10-04 19:50:02 Liczba komentarzy: brak

Słodka pita z korzenną dynią

Lubicie greckie słodycze? Jeśli tak to mamy coś na weekend do porannej kawy... ciasto filo z dyniowym, słodkim, korzennym nadzieniem... Gorąco namawiamy do wypróbowania tego przepisu zwłaszcza teraz jesienią, kiedy można kupić dynię. Filo to uniwersalne greckie ciasto, które znajduje zastosowanie nie tylko w wypiekach słonych, jak na przykład spanakopita, ale także w słodkich jak choćby bardzo popularna baklava. To cieniutkie ciasto można także połączyć z dynią, z którą stworzy fantastyczny zestaw.

Glykia kolokythopita

Gosia,  data_2020-10-02 20:37:24 2020-10-02 20:37:24 Liczba komentarzy: brak

Ograniczenia dla podróżujących z Polski

Jeśli ktoś miał w planach październikowy wyjazd do Grecji to niestety nie mamy dobrych wiadomości. Rosnąca liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Polsce nie uszła uwadze tamtejszego rządu. Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał dziś nową dyrektywę dotyczącą podróżnych przybywających z Polski. Zgodnie z nowymi wytycznymi od soboty 3 października do poniedziałku 12 października osoby podróżujące drogą lotniczą z Polski będą mogły wjechać na teren Grecji tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu molekularnego (PCR) dla COVID-19. Test ten musi być wykonany maksymalnie 72 godziny przed wjazdem na teren Grecji.

Ograniczenia w podróżowaniu

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. (...)
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera