Zagrożony las cedrowy na wyspie Chrissi

Chrissi to jedno z miejsc cieszących się większą popularnością wśród turystów wypoczywających w rejonie wschodniej części Krety. Wyspa ta znana jest głównie ze swoich malowniczych plaż, których piasek opisywany jest w folderach reklamowych jako złoty, a także z naturalnego cedrowego lasu. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że ze względu na bardzo intensywny ruch turystyczny, zagrożona może być tamtejsza wyjątkowa flora i fauna. Matthaios Filippakis pracujący w dyrekcji leśnej w wywiadzie udzielonym w Radio Lassithi powiedział, że około 80% ponad 100-letnich cedrów porastających Chrissi jest zagrożonych całkowitym obumarciem.

Las cedrowy

Podkreślił on równocześnie, że ochrona pozostałego drzewostanu wymagałaby wdrożenia daleko idących obostrzeń związanych z ruchem turystycznym, jaki odbywa się na wyspie. Już w tej chwili, co zresztą proponowane było już w przeszłości, powinien być wprowadzony całkowity zakaz biwakowania na Chrissi.

W celu ochrony lasu zabronione powinno być także poruszanie się po nim. W szczególności chodzi o przemieszczanie się turystów z jednego krańca wyspy na drugi. Jest to o tyle istotne, że w czasie typowego sezonu turystycznego na wyspę przypływa nawet 200 tys. osób rocznie. Cedry posiadają bardzo rozległy i wrażliwy system korzeniowy, który w przypadku tak intensywnego eksplorowania lasu przez turystów, ulega trwałemu uszkodzeniu.

Według Pana Filippakisa najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie całkowitego zakazu schodzenia na ląd wyspy Chrissi przynajmniej na okres 20 lat. Oczywiście rozwiązanie takie jest mało realne, więc uważa on, że konieczne jest wprowadzenie choćby zakazu przemieszczania się po wyspie i dozwolenie turystom wypoczynku tylko na tych plażach, na które dowiezieni zostaną przez łodzie. Jego zdaniem jeśli ograniczenia te nie zostaną wprowadzone, to najprawdopodobniej las cedrowy znajdujący się na wyspie Chrissi może ulec całkowitemu obumarciu.

W 1984 roku Pan Filippakis w czasie swojej pierwszej wizyty na wyspie Chrissi szacował, że uschniętych było około 10% drzew cedrowych. Stan ten określany było jako całkowicie naturalny. Obecnie jednak, uwzględniając nawet to, że niektóre lata były wyjątkowo suche, szybkość z jaką obumierają najstarsze drzewa jest bezprecedensowa. Jeśli nie będą podjęte żadne środki na przestrzeni lat las cedrowy zamieni się w coś na wzór martwego lasu znajdującego się w miejscowości Mitilini na wyspie Lesbos.

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-11 20:00:56 2020-07-11 20:00:56
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Wieska Kedzierska
Wieska Kedzierska
2020-07-12 11:36:00

Piękne miejsce

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157278015777551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera