Zagrożony las cedrowy na wyspie Chrissi

data_2020-07-11 20:00:56 2020-07-11 20:00:56

Chrissi to jedno z miejsc cieszących się większą popularnością wśród turystów wypoczywających w rejonie wschodniej części Krety. Wyspa ta znana jest głównie ze swoich malowniczych plaż, których piasek opisywany jest w folderach reklamowych jako złoty, a także z naturalnego cedrowego lasu. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że ze względu na bardzo intensywny ruch turystyczny, zagrożona może być tamtejsza wyjątkowa flora i fauna. Matthaios Filippakis pracujący w dyrekcji leśnej w wywiadzie udzielonym w Radio Lassithi powiedział, że około 80% ponad 100-letnich cedrów porastających Chrissi jest zagrożonych całkowitym obumarciem.

Las cedrowy

Podkreślił on równocześnie, że ochrona pozostałego drzewostanu wymagałaby wdrożenia daleko idących obostrzeń związanych z ruchem turystycznym, jaki odbywa się na wyspie. Już w tej chwili, co zresztą proponowane było już w przeszłości, powinien być wprowadzony całkowity zakaz biwakowania na Chrissi.

W celu ochrony lasu zabronione powinno być także poruszanie się po nim. W szczególności chodzi o przemieszczanie się turystów z jednego krańca wyspy na drugi. Jest to o tyle istotne, że w czasie typowego sezonu turystycznego na wyspę przypływa nawet 200 tys. osób rocznie. Cedry posiadają bardzo rozległy i wrażliwy system korzeniowy, który w przypadku tak intensywnego eksplorowania lasu przez turystów, ulega trwałemu uszkodzeniu.

Według Pana Filippakisa najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie całkowitego zakazu schodzenia na ląd wyspy Chrissi przynajmniej na okres 20 lat. Oczywiście rozwiązanie takie jest mało realne, więc uważa on, że konieczne jest wprowadzenie choćby zakazu przemieszczania się po wyspie i dozwolenie turystom wypoczynku tylko na tych plażach, na które dowiezieni zostaną przez łodzie. Jego zdaniem jeśli ograniczenia te nie zostaną wprowadzone, to najprawdopodobniej las cedrowy znajdujący się na wyspie Chrissi może ulec całkowitemu obumarciu.

W 1984 roku Pan Filippakis w czasie swojej pierwszej wizyty na wyspie Chrissi szacował, że uschniętych było około 10% drzew cedrowych. Stan ten określany było jako całkowicie naturalny. Obecnie jednak, uwzględniając nawet to, że niektóre lata były wyjątkowo suche, szybkość z jaką obumierają najstarsze drzewa jest bezprecedensowa. Jeśli nie będą podjęte żadne środki na przestrzeni lat las cedrowy zamieni się w coś na wzór martwego lasu znajdującego się w miejscowości Mitilini na wyspie Lesbos.

Gosia i Piotrek,  data_2020-07-11 20:00:56 2020-07-11 20:00:56
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Wieska Kedzierska
Wieska Kedzierska
2020-07-12 11:36:00

Piękne miejsce

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157278015777551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera