Chaniotiko boureki

Chaniotiko boureki

Składniki na 4 osoby:

  • 600 g młodej niewielkiej cukinii
  • 600 g obranych surowych ziemniaków
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 250 g staka (zamiennie serek ricotta)
  • 200 g kwaśna mizithra (zamiennie feta)
  • 1 duży dojrzały pomidor
  • garść listków świeżej mięty i bazylii
  • solidna szczypta suszonego oregano z Krety
  • 2 średnie ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • kubek oliwy
  • ½ kubka wody

χανιώτικο μπουρέκι

Boureki to bardzo klasyczna kreteńska zapiekana potrawa składająca się przede wszystkim z dwóch składników: ziemniaków i cukinii. W kreteńskich tawernach można spotkać ją w dwóch wersjach: w cieście (bouréki) oraz bez ciasta (chaniótiko bouréki). I to ciasto albo jego brak robi zasadniczą różnicę w smaku tej potrawy. Boureki w cieście spotkacie w zasadzie na całej wyspie, ale wersję bez ciasta można zjeść tylko w okolicach Chania. To właśnie tam w małej rodzinnej tawernie mieliśmy okazję zjeść najlepsze boureki wszechczasów właśnie w wersji bez ciasta. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie spytali o sposób przyrządzenia.

O ile boureki w cieście zupełnie nie podbiło naszych serc, to boureki bez ciasta po prostu przepadamy. Niestety w polskich warunkach nie da się zastosować oryginalnej receptury bo będzie problem ze znalezieniem w naszych sklepach potrzebnych dodatków. Mamy na myśli ser xinomizithra oraz staka*, które gwarantują niepowtarzalny smak dania. O ile jeszcze mizithrę być może uda się Wam dostać w jakimś sklepie z grecką żywnością, to o kupieniu staka w Polsce po prostu trzeba zapomnieć. Boureki z tymi składnikami możecie przygotować sobie na kreteńskich wakacjach, jeśli w apartamencie będziecie mieli dobrze wyposażoną kuchnię.

W polskich warunkach te dwa problematyczne składniki trzeba więc zastąpić innymi produktami. Po wielu eksperymentach uważamy, że w roli zamienników najlepiej sprawdzą się włoski ser ricotta i grecka feta. Smak boureki będzie nieco inny, ale za to konsystencja dania z tymi składnikami najbardziej przypomina oryginał.

Konsystencja to właśnie jeden z najważniejszych aspektów w tym daniu. Chaniótiko bouréki sporządzone wedle oryginalnego przepisu nie jest bowiem suchą zapiekanką tylko mocno kremową z dużą ilością oliwy. Poniżej podamy więc przepis zarówno na wersję do przygotowania na Krecie jak i w Polsce :)

W daniu tym jak zazwyczaj w kuchni greckiej bardzo ważna jest dobra jakościowo oliwa, której nie żałujemy! Jeśli nie przywieźliście jej z Krety to bardzo duży wybór znakomitych oliw znajdziecie w sklepie kreta24.pl

*Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, że drugi z problematycznych dodatków, czyli staka to taki kreteński specjał, który powstaje podczas ogrzewania owczego mleka. Można to porównać do kożucha, który konsystencją przypomina coś pomiędzy gęstym serkiem a jogurtem. W sklepach spożywczych na Krecie dostaniecie staka bez problemu. Jest często dodawana do różnych dań z ryżem lub makaronem. Popularna jest przede wszystkim jajecznica z dodatkiem staka, która na Krecie jest w zasadzie niemal kultowym daniem.

1. Cukinię kroimy na cienkie plasterki, przekładamy do większej miski, następnie solimy i zostawiamy na 5 minut. W tym czasie obrane ziemniaki, także kroimy na cienkie plasterki.

2. Cukinia po kilku minutach zacznie puszczać wodę, nie wylewamy jej jednak tylko w tym momencie dosypujemy mąkę i mieszamy. To między innymi ona zapewnia kremową konsystencję, więc nie pomijajcie tego składnika.

3. Do cukinii dokładamy pokrojone ziemniaki, posiekane zioła, ricottę i fetę (albo ser mizithra i staka). Całość solimy, pieprzymy, dodajemy oregano i mieszamy dokładnie. Następnie przekładamy wszystko na blachę i rozkładamy na niej równomiernie.


4. Pomidora przekrajamy na pół i ścieramy na tarce o dużych oczkach odrzucając na koniec skórkę. Tego startego pomidora nakładamy równomiernie na wierzch warzyw. Na koniec siekamy czosnek (nie miażdżymy!) i oprószamy nim całą zapiekankę. Jeśli zmiażdżycie czosnek będzie się on kleił do rąk, dlatego siekany lepiej się sprawdzi.

5. Na koniec boureki trzeba polać obficie oliwą a na koniec dodać trochę wody. Danie pieczemy przez około godzinę w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni C. Wierzch zapiekanki ma ładnie się zarumienić, więc podany przez nas czas jest orientacyjny. Po prostu oceńcie sami czy boureki potrzebuje jeszcze dodatkowych kilku minut w piekarniku.

Chaniotiko boureki

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 3.6
Liczba ocen: 5
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.6 na 5 (0) liczba ocen 5
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

KOLOKITHOPITA (Κολοκυθοπιτα)

KOLOKITHOPITA (Κολοκυθοπιτα)

Cukinia w kuchni greckiej jest wszechobecna. Kolokithopita to w Polsce mniej znany sposób na zastosowanie tego popularnego warzywa. Kolokithopita w smaku jest bardzo subtelna i delikatna, więc połączenie jej np. z sosem tzatziki spowoduje, że czosnek zawarty w sosie zdominuje jej walory smakowe.

Okra zapiekana w oliwie

Okra zapiekana w oliwie

Ostatnio udało się nam kupić okrę, która na Krecie jest bardzo popularnym i tanim warzywem. W Polsce w świeżej postaci spotkaliśmy ją po raz pierwszy i niestety jej cena była dużo wyższa niż ta którą płacimy w Grecji. Okrę tym razem przyrządziliśmy w piekarniku ze sporą ilością oliwy i sosu pomidorowego. Zamieszczamy przepis na wypadek gdyby ktoś z Was też kupił okrę i nie wiedział co z nią zrobić ;-)

Cukinia faszerowana fetą i orzechami włoskimi

Cukinia faszerowana fetą i orzechami włoskimi

Cukinia w kuchni greckiej występuje bardzo często. Można ją odnaleźć jako składnik w pitach (kolokithopita), kotlecikach (kolokithokeftedes), w zapiekance warzywnej briam, w postaci smażonej w cieście (kolokithakia tiganita) lub po prostu ugotowanej bądź też zgrillowanej. Kolejnym smacznym sposobem na to warzywo jest przyrządzenie go w postaci faszerowanej. My wybraliśmy farsz bez mięsa, oparty głównie na fecie i orzechach włoskich.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Doświadczyliśmy na własnej skórze.
Ale od Soboty to wyglada na to ze caly tydzien calkiem sloneczyny ☀️
W tym roku będąc w Sztokholmie w maju miałem wyższe temperatury niż na Krecie.
gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera