Boureki to bardzo klasyczna kreteńska zapiekana potrawa składająca się przede wszystkim z dwóch składników: ziemniaków i cukinii. W kreteńskich tawernach można spotkać ją w dwóch wersjach: w cieście (bouréki) oraz bez ciasta (chaniótiko bouréki). I to ciasto albo jego brak robi zasadniczą różnicę w smaku tej potrawy. Boureki w cieście spotkacie w zasadzie na całej wyspie, ale wersję bez ciasta można zjeść tylko w okolicach Chania. To właśnie tam w małej rodzinnej tawernie mieliśmy okazję zjeść najlepsze boureki wszechczasów właśnie w wersji bez ciasta. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie spytali o sposób przyrządzenia.
O ile boureki w cieście zupełnie nie podbiło naszych serc, to boureki bez ciasta po prostu przepadamy. Niestety w polskich warunkach nie da się zastosować oryginalnej receptury bo będzie problem ze znalezieniem w naszych sklepach potrzebnych dodatków. Mamy na myśli ser xinomizithra oraz staka*, które gwarantują niepowtarzalny smak dania. O ile jeszcze mizithrę być może uda się Wam dostać w jakimś sklepie z grecką żywnością, to o kupieniu staka w Polsce po prostu trzeba zapomnieć. Boureki z tymi składnikami możecie przygotować sobie na kreteńskich wakacjach, jeśli w apartamencie będziecie mieli dobrze wyposażoną kuchnię.
W polskich warunkach te dwa problematyczne składniki trzeba więc zastąpić innymi produktami. Po wielu eksperymentach uważamy, że w roli zamienników najlepiej sprawdzą się włoski ser ricotta i grecka feta. Smak boureki będzie nieco inny, ale za to konsystencja dania z tymi składnikami najbardziej przypomina oryginał.
Konsystencja to właśnie jeden z najważniejszych aspektów w tym daniu. Chaniótiko bouréki sporządzone wedle oryginalnego przepisu nie jest bowiem suchą zapiekanką tylko mocno kremową z dużą ilością oliwy. Poniżej podamy więc przepis zarówno na wersję do przygotowania na Krecie jak i w Polsce :)
W daniu tym jak zazwyczaj w kuchni greckiej bardzo ważna jest dobra jakościowo oliwa, której nie żałujemy! Jeśli nie przywieźliście jej z Krety to bardzo duży wybór znakomitych oliw znajdziecie w sklepie kreta24.pl
*Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, że drugi z problematycznych dodatków, czyli staka to taki kreteński specjał, który powstaje podczas ogrzewania owczego mleka. Można to porównać do kożucha, który konsystencją przypomina coś pomiędzy gęstym serkiem a jogurtem. W sklepach spożywczych na Krecie dostaniecie staka bez problemu. Jest często dodawana do różnych dań z ryżem lub makaronem. Popularna jest przede wszystkim jajecznica z dodatkiem staka, która na Krecie jest w zasadzie niemal kultowym daniem.
1. Cukinię kroimy na cienkie plasterki, przekładamy do większej miski, następnie solimy i zostawiamy na 5 minut. W tym czasie obrane ziemniaki, także kroimy na cienkie plasterki.
2. Cukinia po kilku minutach zacznie puszczać wodę, nie wylewamy jej jednak tylko w tym momencie dosypujemy mąkę i mieszamy. To między innymi ona zapewnia kremową konsystencję, więc nie pomijajcie tego składnika.
3. Do cukinii dokładamy pokrojone ziemniaki, posiekane zioła, ricottę i fetę (albo ser mizithra i staka). Całość solimy, pieprzymy, dodajemy oregano i mieszamy dokładnie. Następnie przekładamy wszystko na blachę i rozkładamy na niej równomiernie.
4. Pomidora przekrajamy na pół i ścieramy na tarce o dużych oczkach odrzucając na koniec skórkę. Tego startego pomidora nakładamy równomiernie na wierzch warzyw. Na koniec siekamy czosnek (nie miażdżymy!) i oprószamy nim całą zapiekankę. Jeśli zmiażdżycie czosnek będzie się on kleił do rąk, dlatego siekany lepiej się sprawdzi.
5. Na koniec boureki trzeba polać obficie oliwą a na koniec dodać trochę wody. Danie pieczemy przez około godzinę w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni C. Wierzch zapiekanki ma ładnie się zarumienić, więc podany przez nas czas jest orientacyjny. Po prostu oceńcie sami czy boureki potrzebuje jeszcze dodatkowych kilku minut w piekarniku.
Briam to jedno z najbardziej popularnych warzywnych dań w Grecji. To klasyczna zapiekanka, w której ziemniaki, bakłażan, cukinia i cebula przyprawione ziołami oraz oliwą przenikają się wzajemnie swoimi smakami i aromatami.
Briam to jedno z najbardziej znanych dań kuchni greckiej. W zależności od regionu Grecji ta warzywna zapiekanka w skład której wchodzą cukinia, ziemniaki i bakłażan ma wiele wariantów. Nawet u nas na stronie znajdują się dwa przepisy na jej przygotowanie. Dziś zaś dołożymy jeszcze kolejny, który nas zdecydowanie zaskoczył. Tak przygotowanym briam zajadaliśmy się w tym roku w Paleochorze w jednej z naszych ulubionych rodzinnych tradycyjnych tawern.
Cukinia w kuchni greckiej występuje bardzo często. Można ją odnaleźć jako składnik w pitach (kolokithopita), kotlecikach (kolokithokeftedes), w zapiekance warzywnej briam, w postaci smażonej w cieście (kolokithakia tiganita) lub po prostu ugotowanej bądź też zgrillowanej. Kolejnym smacznym sposobem na to warzywo jest przyrządzenie go w postaci faszerowanej. My wybraliśmy farsz bez mięsa, oparty głównie na fecie i orzechach włoskich.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz