Heraklion jednym z najbardziej hałaśliwych miast Grecji

data_2020-10-15 20:07:09 2020-10-15 20:07:09

Wybierając miejsca na wakacyjny wypoczynek wiele osób bierze pod uwagę różne czynniki. Naszym zdaniem jednym z ważniejszych kryteriów jest brak uciążliwego hałasu, czyli spokój. O ile w mniejszych miejscowościach, albo tych położonych na uboczu hałas nie stanowi problemu, to jednak w większych miastach jest to poważna niedogodność. Duża część osób, która miała „nieprzyjemność” mieszkania w hotelu, którego okna wychodzą na główne ulice miasta doskonale wie, że z takich wakacji wyjeżdża się bardzo zmęczonym. A greckie miasta są pod tym względem bardzo specyficzne.

Heraklion - jednym z najbardziej hałaśliwych miast Grecji

Nie dziwi więc nas, że właśnie pięć greckich miast: Ateny, Saloniki, Patras, Heraklion i Lamia znalazło się na liście najgłośniejszych miast Grecji. W Atenach 60% mieszkańców miasta jest codziennie narażonych na dźwięki powyżej 75 dB, co jest granicą „stanu hałaśliwego”. Dodatkowo wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego zanieczyszczenie hałasem jeszcze wzrasta. Za jedno z jego największych źródeł uznawane są nocne kluby oraz wszelkie bary z muzyką. Jednak tym, który jest najbardziej dokuczliwy dla ludności, to codzienny hałas drogowy.

Stałe i regularne narażenie na hałas ma bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Oprócz problemu ze słuchem, powoduje też stres oraz różnego rodzaju choroby psychosomatyczne. Osoby, które są stale narażone na działanie hałasu mają wysokie ciśnienie krwi, cierpią na zaburzenia snu, bóle głowy, a także kołatania serca. Hałas zmniejsza również wydajność w pracy. Powoduje także trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, co zdecydowanie utrudnia uczenie się. Badania Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że zanieczyszczenie hałasem zajmuje drugie miejsce w rankingu środowiskowych zagrożeń zdrowia. Pierwsze miejsce, jak pewnie się domyślacie, zajmuje zanieczyszczenie powietrza.

Heraklion - jednym z najbardziej hałaśliwych miast Grecji

Jedynym pocieszeniem może być jednak to, że nasze czasy w porównaniu do lat 70-tych ubiegłego wieku przynoszą redukcję hałasu samochodowego o około 90%. Postęp technologiczny wyciszył przeciętny samochód osobowy z 82 dB do poniżej 74 dB. Trzeba tu pamiętać o tym, że skala decybeli ma charakter logarytmiczny co oznacza, że co około 3 dB następuje dwukrotny wzrost poziom hałasu.

Gosia,  data_2020-10-15 20:07:09 2020-10-15 20:07:09
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157488680082551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera